Wiza do Turcji nie jest nieodzownym elementem przygotowań wyjazdowych. Wyjazdy w celach turystycznych nie wymagają wizy, nie musi być to nawet wiza turystyczna. A więc kiedy i komu podczas wyjazdu do Turcji potrzebna będzie wiza?

Do wjazdu do Turcji potrzebna będzie dokumentacja potwierdzająca tożsamość turysty, a więc dowód osobisty lub paszport. Podróżny wyjeżdżający w celach turystycznych nie musi ubiegać się o wizę do Turcji.

Wiza do Turcji - czy jest potrzebna?

Od marca 2020 r. rząd Turcji zniósł obowiązek wizowy dla sześciu krajów, w tym Polski. Wyjeżdżając do Turcji typowo na urlop i zwiedzanie, nie musisz mieć wizy, co znacząco ułatwia podróżowanie i czyni z Turcji kraj bardziej dostępny turystycznie. Konieczność uzyskania wizy nie jest potrzebna na okres trwający do 90 dni w czasie 180 dni.

A co z wyjazdami biznesowymi do Turcji? Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że także wyjazdy w celach biznesowych zwolnione są z konieczności uzyskania wizy.

Wniosek wizowy będą zatem musiały wypełnić wyłącznie osoby, które planują być w Turcji dłużej - powyżej 90 dni. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców.

PAMIĘTAJ! W Turcji nie ma obowiązku meldunkowego, z wyjątkiem pobytu w hotelu.

Jakie dokumenty pozwalają na wjazd do Turcji?

Polscy obywatele mogą obecnie wjechać do Turcji wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego - te przepisy obowiązujące od 2020 r. sprawiły, że wielu Polaków nie sprawdza nerwowo ważności paszportu. Wcześniej bowiem, aby uniknąć problemów, należało zadbać o ważność paszportu która musiała obowiązywać co najmniej 60 dni dłużej niż wynosił maksymalny okres bezwizowy.

Przy wjeździe do Turcji konieczne było, aby paszport był ważny co najmniej 150 dni.

Nierzadko wiązało się to z licznymi telefonami do konsulatu Turcji z pytaniami, czy paszport ważny 120 dni będzie akceptowalny podczas krótkiego urlopu z biurem podróży, czy trzeba wyrabiać nowy paszport itp.

Oczywiście nadal można też wjechać do Turcji za okazaniem paszportu, a nawet wystarczy paszport tymczasowy.

Jak kupić wizę do Turcji?

W przypadku wyjazdów dłuższych i przebywania na terenie Turcji dłużej niż 90 dni, podróżny musi złożyć wypełniony wniosek wizowy do ambasady Turcji w Warszawie.

Podróżni wyjeżdżający do Turcji mogą też uzyskać e-wizę na stronie internetowej www.evisa.gov.tr

Jeśli jesteś już w Turcji i planujesz przedłużyć swój pobyt, zgłoś się do najbliższego urzędu ds. cudzoziemców.

PAMIĘTAJ! Każdy podróżny, łącznie z niemowlętami i osobami starszymi, musi posiadać własną wizę, jeśli okres pobytu będzie dłuższy niż 90 dni.

Ile kosztuje wiza do Turcji?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, żeby dokładnie zapoznać się z tym, ile kosztuje wiza do Turcji i kiedy jest niezbędna, gdyż liczne firmy oferujące pośrednictwo w wyrobieniu wizy mogą wprowadzać podróżnych w błąd i wprowadzać duże prowizje od swoich usług.

Podróż do 90 dni nie będzie wymagała wizy. Wyjazd dłuższy niż 90 dni - tu zazwyczaj wystarczy wiza turystyczna, której koszt to ok. 60 USD. Sprawdź, ile kosztuje wiza i wszelkie szczegóły odnośnie jej wyrobienia, na stronie Ambasady Tureckiej w Polsce.

Decydując się na zakup wizy elektronicznej, płatności możesz dokonać wyłącznie kartą kredytową/debetową Mastercard, Visa lub UnionPay. E-wizę turystyczną (a także inne jej rodzaje) otrzymasz w wiadomości e-mailowej - w przesłanej wiadomości znajdzie się link do pobrania e-wizy.

Nietrudno jest wyrobić wizę online, więc warto przejść ten proces, jeśli z jakiś powodów niemożliwym jest pojawienie się w ambasadzie Turcji.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo to jedna z ważniejszych aspektów, planując wakacje w Turcji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza wyjazdy w regiony na wschodzie Turcji, a więc graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari.

Istnieje tu ryzyko zagrożenia terroryzmem., prowadzone są działania militarne. W całej Turcji istnieje zagrożenie terroryzmem, lecz w pozostałych obszarach jest ono mniejsze niż we wspomnianych wschodnich obszarach.

W dużych miastach zdarzają się kradzieże kieszonkowe i próby oszukania turystów - należy zachować wzmożoną ostrożność.

W lipcu i sierpniu Turcji oraz na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego utrzymuje się wysokie ryzyko wystąpienia pożarów. Należy na bieżąco śledzić komunikaty i dostosować plany wakacyjne do potencjalnych zagrożeń.

W celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa, będąc w Turcji:

 • pilnuj bagażu i portfela, dokumentów i wizy w miejscach uczęszczanych i tłocznych

 • nie przyjmuj spontanicznych zaproszeń do knajp i klubów od nieznajomych

 • podróżuj w grupie

 • wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

 • zrób skan dokumentów i prześlij go na dysk w chmurze lub na pocztę elektroniczną

 • przed wyjazdem sprawdź koszty leczenia i zapoznaj się, za co musisz zapłacić w związku z nagłą chorobą czy wypadkiem.

Czy przy wypełnianiu wniosku o wizę wymagane jest ubezpieczenie?

Nie, ubezpieczenie nie jest obowiązkowe podczas wyjazdu do Turcji i nie jest ono sprawdzane przy składaniu wniosku w sprawie uzyskania wizy.

Posiadanie ubezpieczenia to tylko i wyłącznie zdrowy rozsądek podróżnego, który tym samym uchroni siebie lub swoją rodzinę przed potencjalnymi ogromnymi kosztami, np. dotyczącymi transportu zwłok. Wydawać by się mogło to zbyt daleko posuniętym zabezpieczeniem, ale historie rodzin, które musiały zaciągać kredyty na kilkaset tysięcy złotych, aby przewieźć ciało najbliższej osoby do Polski, są przytłaczające.

Czy warto wykupić ubezpieczenie na wyjazd do Turcji?

Na rządowej stronie czytamy: "Koszty leczenia są w Turcji wysokie, warto więc wykupić dodatkową polisę, która obejmuje KL i NNW. Zalecamy, aby ubezpieczenie pokrywało wydatki w wysokości przynajmniej 50 000 EUR, a jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka z powodu wieku lub zdiagnozowanych schorzeń – 100 000 EUR. Polisa powinna też obejmować koszty transportu medycznego, w tym transportu zwłok."

Około 250 tysięcy złotych w ramach gwarantowanych kosztów leczenia - to kwota, która w miarę bezpiecznie pozwoli na podróżowanie po Turcji. Leczenie jest tu drogą usługą, a w dodatku w większości sprywatyzowaną.

Wypowiedź eksperta

Koszt wizyty u lekarza, bez zabiegów to nawet 450 zł, dzień pobytu w szpitalu - ok. 2000 zł. Dlatego, jeśli z wakacji w Turcji chcesz przywieźć wyłącznie dobre wspomnienia i nie narażać się na dodatkowe (wysokie) koszty, pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym. Odpowiednia, dopasowana do Ciebie i charakterystyki Twojego wyjazdu polisa turystyczna zapewni Ci ochronę w wielu problematycznych sytuacjach.
Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - czy jest honorowana w Turcji?

Temat wymaganych dokumentów nie zamyka się wyłącznie na wjeździe do Turcji i konieczności posiadania dowodu osobistego czy wizy. Równie ważna jest ochrona zdrowia - i tu, co ważne, nie przyda się Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego.

Jest ona honorowana wyłącznie w krajach Unii Europejskiej (UE) oraz krajach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). W Turcji EKUZ nie działa i nie zapewni nam żadnej pomocy i leczenia.

Za leczenie w Turcji musisz zapłacić z własnej kieszeni lub zadbać wcześniej o odpowiednie ubezpieczenie.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Turcji wybrać?

Z uwagi na drogie leczenie szpitalne i prywatne wizyty lekarskie, a także prywatną opiekę medyczną, odległość od Polski i jakikolwiek brak otrzymania bezpłatnej pomocy lekarskiej, rekomenduje się, aby ubezpieczenie do Turcji było możliwie wysokie.

Sugerowane przez MSZ 250 tys. zł na leczenie w Turcji powinno być traktowane jako minimum. Warto, aby kwota była jednak wyższa, np. ubezpieczenie AXE oferuje polisy z gwarantowanymi sumami kosztów leczenia 600 tys. zł, a nawet 40 mln zł. Europa Ubezpieczenia proponuje ofertę z 450 tys. zł na leczenie, a Generali 500 tys. zł.

Podczas zakupu ubezpieczenia do Turcji, zwróć uwagę na:

 • OWU - na rankomat.pl w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych każda oferta ma dołączone OWU, z którymi można zapoznać się jeszcze przed wykupem polisy.

 • Sposób pokrycia rachunku - czy musisz dokonać płatności kartą kredytową, czy ubezpieczyciel od razu pokrywa rachunek za leczenie.

 • Jak wysokie są kwoty OC, NNW, ratownictwo - równie przydatne, a niekiedy opiewające na znacznie niższe kwoty na koszty leczenia.

 • Rozszerzenia - choroby przewlekłe czy sporty ekstremalne wymagają wykupienia do ubezpieczenia dodatkowych rozszerzeń.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Turcji waha się od 4,50 zł do 37 zł za dzień ochrony. Różnice u poszczególnych ubezpieczycieli są znaczące, a kryje się za nimi duża rozpiętość w kwotach gwarantowanych na koszty leczenia, ratownictwo i pozostałe usługi.

Ubezpieczenie do Turcji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
4,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Ubezpieczenie do Turcji
Europa Ubezpieczenia
4,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
9,16 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Kupując ubezpieczenie do Turcji, zwróć uwagę na zakres ochrony i zapoznaj się z OWU dołączonymi do każdego ubezpieczenia. Najdroższa polisa nie musi zapewniać największej ochrony i najwyższych sum gwarantowanych, więc roztropność w wyborze jest kluczowa.

Co warto wiedzieć?

 1. Urlop w Turcji w celach turystycznych nie wymaga posiadania paszportu dla Polaków. Możesz wjechać do Turcji wyłącznie na dowód osobisty.

 2. Polacy nie potrzebują wizy do Turcji, jeśli wyjeżdżają turystycznie, na wczasy all-inclusive czy zwiedzają miejsca kultu religijnego - nie może to być jednak pobyt dłuższy niż 90 dni.

 3. Dłuższe podróże wymagają wizy, którą można nabyć w Ambasadzie Tureckiej w Warszawie lub zakupić e-wizę przez Internet.

 4. Rekomendowanym przez MSZ dokumentem w podróży do Turcji jest ubezpieczenie turystyczne. Turcja nie honoruje EKUZ, a leczenie jest drogie. Tylko polisa podróżny pozwoli uniknąć płacenia za leczenie z własnych pieniędzy.

 5. Ubezpieczenie podróżne możesz zakupić przez Internet, a polisę otrzymasz mailowo.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wizę do Turcji

 1. Czy każda osoba musi osobiście wypełniać wniosek o wizę?

  Wniosek w sprawie wizy może być złożony w imieniu kilku osób z rodziny. Wnioski rodzinne mogą być utworzone dla minimum 2 i maksimum 10 wnioskodawców.

 2. Moje dziecko jest wpisane do mojego paszportu. Czy muszę wyrobić oddzielną e-wizę dla niego?

  Podczas wyjazdu do Turcji zachodzi konieczność posiadania wizy dla każdego członka rodziny.

 3. Jak długo powinien być ważny paszport podczas ubiegania się o e-wizę do Turcji?

  Paszport osoby wyjeżdżającej do Turcji powinien być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż wynosi maksymalny okres pobytu bezwizowego, a więc 150 dni.

 4. Gdzie mogę kupić wizy do Turcji wybierając się na wakacje?

  Krótkie wakacje oraz pobyty do 90 dni nie wymagają zakupu wizy.

 5. Czy wniosek o wizę do Turcji mogę wydrukować obustronnie?

  Tak, wniosek w sprawie wizy może być wydrukowany dwustronnie. Zadbaj, aby informacje były czytelne.

 6. Jak długo ważna jest e-wiza do Turcji?

  E-wiza ważna jest 180 dni od momentu jej wydania.

 7. Ważność paszportu kończy mi się za 3 miesiące. Czy zostanie przyznana mi wiza?

  Paszport powinien być ważny co najmniej 150 dni.