Taki urlop wymaga odpowiedniego podejścia. Trzeba przygotować się zarówno pod kątem organizacyjnym, jak i kondycyjnym. To oznacza, że organizację wyjazdów narciarskich możemy zacząć zdecydowanie wcześniej - nawet jeszcze przed startem sezonu zimowego.
Jak zaplanować wyjazd na narty?
By wymarzony wyjazd na narty i snowboard był udany, trzeba zacząć od kwestii organizacyjnych, Miłośnicy sportów zimowych powinni na samym początku ustalić, gdzie chcą szusować. Zaawansowani narciarze wybiorą stoki z szeroki wyborem tras. Początkujący mogą zdecydować się na ośrodki, w których można liczyć na łatwe trasy i wsparcie instruktorów.
Kluczową rolę odgrywają trzy elementy, o których trzeba pamiętać, gdy organizujemy zimową podróż:
- zarezerwowanie noclegu i zorganizowanie transportu;
- zadbanie o pełne wyposażenie narciarskie;
- wykupienie ubezpieczenia i przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów.
Wyjazd na narty i snowboard krok po kroku
W zaplanowaniu ferii zimowych z pewnością pomoże przygotowana przez nas checklista. W podobny sposób stworzysz swoją, by w każdym szczególe zorganizować wyjazd na narty.
- Sprawdź najpopularniejsze kierunki podróży oraz ośrodki narciarskie. Zorientuj się, czy jest możliwe zakwaterowanie. Zarezerwuj urlop narciarski, a następnie zabukuj noclegi. Z wyprzedzeniem możesz wykupić również karnet przez internet, żeby nie stać w długich kolejkach. Jeżeli potrzebujesz, to zamów indywidualne zajęcia z instruktorem lub grupowe szkolenie.
- Jeżeli chcesz przeżyć wspaniałą przygodę i interesuje Cię nie tylko zimowe szaleństwo, zorientuj się, czy w okolicy nie odbywają się sportowe eventy oraz festiwale. Z wyprzedzeniem wykup bilety.
- Zadbaj o pełne wyposażenie narciarskie. Skompletuj sprzęt, zwróć uwagę czy jest nadal sprawny, nasmaruj go i dopasuj. Taką samą metodą przygotuj pełną odzież i bieliznę termoaktywną.
- Wybierz środek transportu. Może jechać własny samochodem lub zdecydować się na podróż autokarem lub samolotem. Jeśli wybierasz tę drugą opcję, zarezerwuj odpowiednio wcześniej bilety.
- Jeśli wybierasz się własnym pojazdem, przygotuj samochód do podróży. Zamontuj dodatkowy bagażnik np. boks na dachu, do którego zapakujesz bagaże. Sprawdź opony zimowe, płyny, obowiązkowe wyposażenie oraz stan techniczny pojazdu. Upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie. Ustal dokładny adres docelowy.
- Wykup odpowiednią polisę na zimowy wypoczynek zapewniającą m.in. pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czy od kradzieży lub zniszczenia drogiego sprzętu.
- Na miejscu zakwateruj się i wykup karnet na wyciąg.
- Wybierz najlepsze miejscówki do zjazdów i korzystaj z uroków, jakie zapewnia białe szaleństwo.
- Podczas uprawiania sportów zimowych, zachowuj rozsądek, stosuj się do przepisów i znaków na stoku. Jeśli planujesz bardziej ekstremalne zimowe szaleństwo, jak np. helisking czy jazdę poza trasami, przygotuj się odpowiednio i wybierz miejsca do tego przeznaczone.
- Po powrocie rozpakuj walizki. Przygotuj sprzęt do kolejnego sezonu - przetrzyj z nalotu, nasmaruj świecą i zabezpiecz wyposażenie w jednym miejscu.
Samodzielna podróż na narty czy zorganizowane wyjazdy - co wybrać?
Narciarstwo i zjazdy snowboardowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ można je zorganizować w gronie przyjaciół, całą rodziną z dziećmi, ale również indywidualnie. Każdy z nas może wybrać, z kim podróżuje i jakie formy rozrywki może wpleść w taki wyjazd. Zastanawiasz się, która opcja będzie najlepsza dla ciebie?
Wybierając formę organizacji wyjazdu na narty, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj planowanej atrakcji. Zorganizowane podróże to świetne rozwiązanie na grupowe wyjazdy narciarskie np. dla osób, które pierwszy raz jadą na taki urlop i jeszcze nie wiedzą, o czym stanowczo pamiętać przy pakowaniu.
Na rynku jest wiele firm, które w swojej ofercie mają kompleksową organizację wyjazdu na narty, począwszy od ubezpieczenia, po nocleg, wyżywienie, dojazd oraz rozrywki. Biuro podróży najczęściej sprawdzi się na wyjazd integracyjny dla pracowników, na urlop narciarski dla singli czy zimowy wypoczynek dla uczniów. Zorganizowane wyjazdy mogą wiązać się z większymi kosztami, jednak odejmują czas oraz nerwy, jakie należałoby na to poświęcić.
Na samodzielne organizowanie wyjazdu warto zdecydować się, gdy chcemy sami kontrolować swoją podróż i wydatki oraz mieć możliwość dowolnej zmiany planów, według potrzeb. Osoby podróżujące nie pierwszy raz, dobrze wiedzą, o czym pamiętać oraz co ze sobą zabrać - często nie potrzebują w tym wsparcia innych.
Co zabrać na wyjazdy narciarskie?
Zarówno sprzęt narciarski, jak i odpowiednia odzież to podstawa, by wyjazdy na narty i snowboard były udane. Pakując się na ferie zimowe, należy zabrać ze sobą:
- sprzęt - narty, snowboard, buty narciarskie i snowboardowe;
- akcesoria - kijki, kaski, gogle, ochraniacze na plecy i kolana, okulary przeciwsłoneczne;
- dodatkowe gadżety - ski-rzepy, torba na sprzęt,
- ciepłą odzież - termoaktywną bieliznę, kilka par skarpet, rajstopy, nieprzemakalną i ciepłą kurtkę oraz spodnie, czapkę, szalik, kominiarkę lub chustę tunelową, zapasowe rękawice, polar lub bluzę utrzymująca ciepło przy bardzo niskich temperaturach i koszulki;
- podręczny plecak z apteczką, termosem, przekąskami, telefonem;
- dokumenty: osobiste, samochodowe, numer polisy.
Jeżeli wybierasz się samodzielnie na wymagającą trasę, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Nie zapomnij zapakować do podręcznego plecaka również kompasu, gwizdka, lawinowego ABC, odblasków, latarki czy powerbanka.
Rodzinne wyjazdy na narty - jak je zaplanować?
Rodzinna wyprawa na stok to doskonała rozrywka, która łączy zdrowe i aktywne spędzanie czasu w gronie najbliższych. Wspólna, zimowa wycieczka jest dobrym rozwiązaniem na ferie i urlop. Zarówno dzieci, jak i rodzice, spędzając cały dzień na świeżym powietrzu, solidnie odpoczną, rozerwą się i zregenerują siły. A wśród śnieżnych zasp telefon przyda się tylko do zrobienia pamiątkowych zdjęć.
O czym warto pamiętać, gdy zabieramy w podróż też najmłodszych? Podpowiadamy, jak zorganizować zimowy urlop na nartach z całą rodziną.
- Zarezerwuj urlop, uwzględniając ferie lub dni wolne od szkoły.
- Wybierz ośrodek narciarski, który oferuje trasy przeznaczone dla dzieci i osób początkujących. Daje to gwarancję bezpieczeństwa maluchów i swobodnej nauki jazdy. Warto też sprawdzić, czy są szkółki prowadzące szkolenia narciarskie. Z pewnością sprawdzą się ośrodki z punktami gastronomicznymi na stoku.
- Regularnie sprawdzaj warunki pogodowe. Wybierz termin, który gwarantuje dużą ilość śniegu i nie zaskoczy cię nagłą odwilżą.
- Zarezerwuj zakwaterowanie, które będzie blisko stoków narciarskich.
- Zapisz z wyprzedzeniem dzieci do szkółki narciarskiej, w której doświadczeni instruktorzy nauczą ich podstaw jazdy. Ponadto zorientuj się, czy ośrodek organizuje dodatkowe atrakcje na spędzanie wolnego czasu tj. zajęcia animacyjne, zabawy lub opiekę nad dziećmi.
- Zadbaj o pełne wyposażenie narciarskie/snowboardowe oraz zimową odzież. Warto przygotować dla dzieci kilka dodatkowych par skarpet, rajstop, czapek i rękawiczek. Sprawdź, czy w pobliżu jest wypożyczalnia sprzętu.
- Wykup odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd, które zagwarantuje bezpieczeństwo podczas podróży.
- Pomyśl o rozrywkach na czas podróży. Przygotuj książki i gry, aby zająć dzieciom czas. Nie zapomnij również o przekąskach na drogę.
Tanie wyjazdy na narty - gdzie ich szukać?
Urlop dla miłośników sportów zimowych wiąże się z różnego rodzaju opłatami, które mogą nieco obciążyć domowy budżet. Zakup sprzętu, koszty podróży, wynajem noclegu, karnety czy solidne porcje posiłków, które przywrócą energię po całym dniu wymagającej aktywności.
To wszystko sprawia, że z portfela ubywa nieco gotówki. Ale bez obaw - wyjazd na narty i snowboard nie musi być ekstremalnie drogi. Podpowiadamy, gdzie szukać oszczędności na wyjazdach.
- Zaplanuj urlop poza gorącym okresem zimowym, np. na niektórych alpejskich lodowcach można szusować już w listopadzie, albo jeszcze w kwietniu.
- Sprawdzaj wycieczki typu last minute.
- Rozważ wyjazd większą liczbą osób, by rozłoży się koszty podróży i zakwaterowania.
- Dołącz do grup tematycznych na portalach.
- Sprawdzaj promocje, jakie aktualnie mają ośrodki narciarskie. Rezerwuj wyjazdy z dużym wyprzedzeniem.
Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce i za granicą
Na południu Polski mamy do wyboru wiele kurortów, które oferują szereg tras i z roku na rok coraz lepszą, dobijającą do standardów europejskich infrastrukturę. Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich możemy zaliczyć Kasprowy Wierch w Zakopanem (największy ośrodek w kraju), Kotelnicę Białczańską w Białce Tatrzańskiej, Ski Arenę Szrenica w Szklarskiej Porębie czy Ski Arenę w Zieleńcu.
Sporym uznaniem cieszy się również Czarna Góra Resort, Szczyrk Mountain Resort, Wierchomla, Muszyna, Karpacz i Wisła. W każdym z tych ośrodków czekają na ciebie różnorodne trasy, nowoczesne wyciągi, duże parkingi i przytulne knajpy z ciepłym jedzeniem. Jeżeli szukasz jednak mniej obleganych stoków, ale równie atrakcyjnych, warto zwrócić uwagę na: Istebną, Suche, Zwardoń, Jaworzynę Krynicką czy Małe Ciche.
Wśród narciarzy nie brak i tych, którzy w poszukiwaniu zimowej rozrywki, udają się w dalsze regiony Europy i świata m.in. do Francji, Austrii i Szwajcarii. Zdradzamy, dokąd warto wybrać się za granicę na narty i snowboard.
Do najlepszych ośrodków narciarskich za granicą należą:
- Alpy Francuskie - Chamonix, Trzy Doliny, Avoriaz, Le Sauze;
- Alpy Austriackie - Zillertal Arena, SkiWelt, Katschberg;
- Alpy Szwajcarskie -St. Moritz, Zermatt, Gstaad, Verbier;
- Dolomity we Włoszech (Alpy Włoskie) - Livigno, Kronplatz, Ski Area Carezza, Alta Badia, Cortina D'Ampezzo ;
- Aspen w USA;
- Whistler w Kanadzie;
- Niseko w Japonii;
- Queenstown w Nowej Zelandii.
Jak ubezpieczyć się na narty? Polisa na aktywny wypoczynek
Zarówno wyjazd na narty, jak i snowboard czy każda inna planowana wycieczka wiążę się z pewnym ryzykiem. Nieszczęśliwe wypadku się zdarzają, podobnie jak choroby czy kontuzje. I miejsce pobytu nie ma znaczenia. Dlatego odpowiednio wcześniej zadbaj o swoje bezpieczeństwo. W tym pomoże ubezpieczenie narciarskie. To rodzaj polisy turystycznej rozszerzonej o uprawianie sportów zimowych.
Za granicą w razie wypadku na stoku za akcję ratowniczą trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. W krajach należących do Unii Europejskiej oraz EFTA mamy prawo do bezpłatnej opieki w ramach EKUZ. Musisz jednak pamiętać, że karta nie gwarantuje pełnej ochrony - do wielu usług medycznych trzeba dopłacać. Nierefundowane jest leczenie prywatne, transport powrotny do kraju czy właśnie ratownictwo.
Ubezpieczenie na wycieczki narciarskie zapewnia pokrycie tych kosztów leczenia i ratownictwa do sumy gwarantowanej (ta nie powinna być niższa niż 30 000 euro). Warto zadbać, by polisa gwarantowała także:
- ubezpieczenie NNW,
- OC w życiu prywatnym,
- Assistance
- ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
Jeśli planujesz uprawiać inne sporty zimowe niż narciarstwo i snowboard, np. helisking, freesking, skitouring, jazdę na skuterach śnieżnych, to sprawdź, czy nie potrzebujesz dodatkowego rozszerzenia ochrony. Polisę można też rozbudować o zdarzenia pod wpływem alkoholu czy o choroby przewlekłe. Niektóre towarzystwa oferują także pokrycie kosztów rehabilitacji po powrocie z zimowego wyjazdu.
Ubezpieczenie na narty można kupić za pomocą naszego kalkulatora. Zajmie to kilka minut, a polisa zostanie wysłana na maila. Można ją zapisać w telefonie lub wydrukować.