Ubezpieczenie narciarskie do Słowacji znajdziesz już od kilku złotych za jeden dzień ochrony. Wygodnego i szybkiego zakupu polisy możesz dokonać za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń narciarskich online. Odpowiednio dopasowana polisa to podstawa podczas urlopu - zwłaszcza że narty są jednym z najbardziej kontuzjogennych sportów zimowych. 

Tłumy, nieopanowany sprzęt, brak doświadczenia, nadmierna szybkość, nieuwaga – to sytuacje, które na stokach zdarzają się nagminnie, często doprowadzając do nieszczęśliwych wydarzeń. Niestety wiele z nich może mieć finał w szpitalu, a często, to dopiero początek problemów. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie na narty pokryje koszty leczenia oraz pozwoli zrekompensować straty poniesione na skutek nieplanowanych sytuacji. Szczególnie za granicą jest to ważne, gdyż leczenie poza Polską bywa dużo droższe.

Zobacz, jak dopasować do swoich potrzeb ubezpieczenie na narty, tak aby zimowy urlop w Słowacji spędzić przyjemnie i bezpiecznie.

Dlaczego EKUZ na narty do Słowacji nie wystarczy? 

Chociaż posiadanie karty EKUZ wiąże się z wieloma korzyściami, to w większości przypadków okazuje się ona po prostu niewystarczająca. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie narciarskie, a połączenie karty EKUZ z ochroną w postaci ubezpieczenia turystycznego to kompleksowe zabezpieczenie medyczne, niezależnie od tego gdzie się wybierasz i co planujesz.

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny. Upoważnia on do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Dzięki Karcie EKUZ otrzymujesz refundację na opiekę lekarską, na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Za wszystkie usługi dodatkowe będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

W Słowacji Karta EKUZ nie zapewni Ci 100% skuteczności. Państwowa służba zdrowia naszego południowego sąsiada jest przede wszystkim obwarowana kilkoma zasadami, o których należy pamiętać:

 • Jako turystka, z pomocy medycznej możesz skorzystać tylko w nagłych przypadkach.

 • Jeśli pojawi się konieczność wykonania zabiegu medycznego – leczenie będzie musiało odbyć się w publicznej placówce – prywatne punkty medyczne nie podlegają refundacji.

 • Niektóre usługi lekarskie medyczne są częściowo płatne. Przykładowo, jeśli zgłosisz się na pogotowie z bólem brzucha, zapłacisz od 2 do 10 euro za udzieloną pomoc. Dopiero, jeśli badania wykażą, że Twój stan jest poważny – opłata zostanie anulowana.

 • Transport karetką jest bezpłatny tylko w sytuacji zagrożenia życia. Każda mniej poważna interwencja będzie kosztować Cię ok 0,10 euro za każdy przejechany kilometr.

 • Opłata ryczałtowa za receptę wynosi 0,17 euro.

 • EKUZ w Słowacji nie refunduje ratownictwa górskiego.

Słowacki odpowiednik GOPR-u - Horská Záchranná Služba - w odróżnieniu od polskiego pogotowia ratunkowego zobowiązuje turystów do samodzielnego opłacenia kosztów związanych z organizacją ratunkową. Trzeba również mieć na uwadze, że transport medyczny śmigłowcem w Słowacji to koszt nawet do 10 000 zł.

Biorąc pod uwagę fakt, że Słowackie tereny narciarskie są prawdziwym rajem zarówno dla poczatkujących i doświadczonych narciarzy, jak i rodzin – warto rozważyć zaopatrzenie się w odpowiednie ubezpieczenie narciarskie.

Ubezpieczenie narciarskie do Słowacji powinno zapewniać taką ochronę, dzięki której w razie wypadku nie ucierpisz ani Ty, ani Twój portfel.

Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie do Słowacji? 

Kiedy wiemy już, że ubezpieczenie narciarskie do Słowacji jest niezbędne, zatrzymajmy się na chwilę i wyjaśnijmy, jakie elementy ochrony musi zapewnić Ci zimowe ubezpieczenie turystyczne do Słowacji.

 • Koszty leczenia i ratownictwa – to jedna z najważniejszych składowych. Suma gwarantowana ratownictwa nie powinna być niższa niż 6 000 euro. Warto również pamiętać, że wyjeżdżając do krajów, które słyną z wysokich kosztów leczenia (jak np. Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia), dobrym rozwiązaniem może być opcja bez sumy gwarantowanej (opłacane są wszystkie koszty leczenia, bez żadnego limitu). 

  Ubezpieczyciel kosztów leczenia pokrywa leczenia do sumy gwarantowanej. Na terenie Europy, gdzie częściowo bezpłatną pomoc medyczną zapewnia nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), minimalną bezpieczną samą gwarantowaną jest 20 000 euro, natomiast rekomendowaną 30 000 euro. - mówi Magdalena Kajzer, ekspertka ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

 • NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) – jeśli uraz doznany w wypadku, będzie na tyle poważne, że kontunuowanie pracy zawodowej, czy wypełnienie codziennych obowiązków stanie się niemożliwe – taki rodzaj ochrony zapewni Ci odszkodowanie.

 • OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) – kiedy na stoku nie jesteś sam, nietrudno o wypadek. Nawet z pozoru niegroźnie wyglądające wydarzenia mogą być opłakane w skutkach. Jeśli nawet w niewielkim stopniu "uszkodzisz" innego narciarza – OC w życiu prywatnym zwolni Cię z opłat z tego tytułu, pokrywając koszty z ubezpieczenia. Również w przypadku zniszczenia mienia osoby trzeciej możesz liczyć na pokrycie kosztów w ramach ubezpieczenia narciarskiego.

 • Assistance – nieprzyjemne sytuacje najczęściej się nie zapowiadają. Assistance pozwoli Ci całodobowo korzystać ze wsparcia technicznego, medycznego, informacyjnego i prawnego. Również w sytuacji, w której przeszkodą okaże się bariera językowa – możesz skorzystać z usługi tłumacza.

 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – sprzęt narciarski, sprzęt fotograficzny, cenne przedmioty w bagażu – ekwipunek narciarza poza tym, że jest pokaźnych rozmiarów, wart jest również całkiem sporo. Decydując się na ubezpieczenie narciarskie z ochroną bagażu, w przypadku utraty lub szkody – możesz liczyć na zwrot części kosztów.

Przykład: Pani Sylwia zazwyczaj szusowała na terenie Polski. W tym roku postanowiła zorganizować wypad ze znajomymi na narty do Słowacji. Chociaż wyjazd obejmował tylko 3 dni – w tym jeden pełny na stoku, Pani Sylwia postanowiła wykupić ubezpieczenie narciarskie, co jak się później okazało, było decyzją bardzo dobrą. Podczas ostatniego dnia, przy kiepskich warunkach pogodowych kobieta uległa wypadkowi, doznając poważnego uszkodzenia kości udowej. Dzięki odpowiedniej kwocie kosztów leczenia hospitalizacja i leczenie farmakologiczne Pani Sylwii zostały pokryte przez ubezpieczyciela. Stan zdrowia wymagał również, aby zorganizować transport medyczny do kraju – co również zostało opłacone przez ubezpieczyciela w ranach polisy narciarskiej.

Przykład Pani Sylwii to jedna historia z wielu. Narciarze - niezależnie od tego, czy profesjonalni, czy początkujący - bardzo często ulegają wypadkom. Z pozoru niegroźna kontuzja może okazać się problemem na lata - zdrowotnym i finansowym. Dlatego tak ogromne znaczenie ma odpowiednio szybko podjęta interwencja medyczna, która pozwoli złagodzić skutki incydentu na stoku.

Rozszerzenia ubezpieczenia narciarskiego - co wybrać? 

Trudno wyobrazić sobie szusowanie w niedopasowanych butach. Podobnie jest z ubezpieczeniem narciarskim – jeśli zakres ochrony nie jest dopasowany do indywidualnych potrzeb, ubezpieczenie na narty nie będzie służyć Ci tak dobrze, jak powinno.

PamiętajElementy ubezpieczenia narciarskiego dopasowane do Twoich potrzeb, kierunku wyjazdu, długości urlopu i poziomu umiejętności – są w stanie sumarycznie zapewnić Ci odpowiednią ochronę.

Aby więc dopasować odpowiednio ubezpieczenie do konkretnej sytuacji, warto zastanowić się nad rozszerzeniami. Są to dodatki do standardowej polisy turystycznej, które pomimo różnych sytuacji gwarantują ubezpieczonemu zwrot kosztów leczenia.

Do tych, które warto rozpatrzeć pod kątem wyjazdu na narty do Słowacji są:

 • Klauzula alkoholowa – szczególnie przydatna tym, którzy mają zamiar pić podczas urlopu alkohol (nawet niewielki ilości). Zapewnia ona rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej także w przypadku szkody po spożyciu alkoholu. 

 • Choroby przewlekłe – pamiętaj, że zwykle podstawowe ubezpieczenie turystyczne nie chroni osób cierpiących na choroby przewlekłe. Towarzystwa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) umieszczają informację, że turyści z tego typu schorzeniami muszą wykupić dodatkową ochronę. Dlatego jeśli jest u Ciebie zdiagnozowane przewlekłe schorzenie, przed zakupem polisy zapoznaj się dokładnie z dokumentem Ogólnych warunków Ubezpieczenia(OWU).

 • Sporty ekstremalne – każdy ubezpieczyciel w zakresie klasyfikacji sportów, jako amatorskie, wysokiego ryzyka i ekstremalne – ma własne regulacje. Dlatego w zależności od zapisu w OWU danego towarzystwa – narty mogą należeć do którejś z tych grup. W takim przypadku standardowa polisa to zdecydowanie za mało. Ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka, lub ekstremalnych zapewni Ci ochronę na wypadek szkody, w wyniku uprawiania danego sportu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również takie rozszerzenia, jak opóźnienia lotu czy zgubienia bagażu przez linie lotnicze. W niektórych towarzystwach można dokupić też Auto Assistance. Warto też zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel zapewnia wsparcie w razie zarażenia się koronawirusem i zachorowania na COVID-19. 

mówi Magdalena Kajzer, ekspertka ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.plmówi Magdalena Kajzer, ekspertka ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Słowacji? 

To, ile zapłacisz za ubezpieczenie narciarskie, zależy przede wszystkim od kilku czynników:

 • pakiet ubezpieczenia, jaki wybierzesz,

 • kierunek wyjazd,

 • długość urlopu,

 • plany, jakie masz zamiar realizować: czy to będzie aktywny wyjazd, czy spokojny, znacznie ma również to, czy podczas wypoczynku planujesz spożywać alkohol.

W zależności od konkretnej sytuacji propozycje cenowy polis narciarskich będą wyglądać inaczej w stosunku w przypadku każdego ubezpieczyciela.

4-dniowy wypad na narty w Słowacji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
50,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
57,52 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy114 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
76,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 375 491 zł
Ratownictwo
45 865 zł
Bagaż
4 586 zł
77,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 45 865 złOC: 458 647 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 458 647 złsprzęt sportowy27 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
4-dniowy wypad na narty w Słowacji
Proama
50,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
57,52 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy114 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
76,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
77,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
1 375 491 zł
Ratownictwo
45 865 zł
Bagaż
4 586 zł
Dodatkowo: NNW: 45 865 złOC: 458 647 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 458 647 złsprzęt sportowy27 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu

Jak widać, ubezpieczenie na narty do Słowacji można kupić już za kilka złotych dziennie – co w stosunku do wydatków na stoku (skipassy, gorąca herbata, zapiekanka) nie stanowi dużej kwoty. 

Dzięki możliwości porównania oferty za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń narciarskich na rankomat.pl, możesz zobaczyć jaki zakres ochrony i cenę proponują towarzystwa ubezpieczeniowe Tobie. Takie porównanie nie wymaga przede wszystkim czasu, ani wysiłku. Wystarczy kilka prostych kliknięć, dzięki którym zyskasz dostęp do ofert dopasowanych do Twoich potrzeb.

Pamiętaj jednak, że podczas wyboru konkretnej polisy to nie cena, a zakres ochrony powinien mieć najważniejsze znaczenie. To właśnie od zakresu ochrony zależy w jakim stopniu możesz liczyć na odszkodowanie w ramach ubezpieczenie, a kiedy musisz koszty pokryć z własnej kieszeni. 

Po wyborze ochrony składkę opłacisz online – szybko i wygodnie. Dokument ubezpieczenia otrzymasz na maila. Możesz go wydrukować lub zapisać na telefonie.

Narty w Słowacji – gdzie warto się wybrać? 

Narty w Słowacji to doskonały pomysł nie tylko ze względu na niewielką odległość od Polski. Słowacja kusi pięknymi krajobrazami i doskonale dostosowanymi do wymagań narciarzy trasami. Funkcjonują tu dziesiątki kurortów pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Te, na które warto zwrócić szczególną uwagę, to:

 • Tatrzańska Łomnica
  długość: 5500 m > różnica wysokości: 1300 m > nachylenie: 24 %

  Tutaj wszystko mamy naj: najdłuższa trasa, najwyższe położenie i najwyższe przewyższenie. W drodze na szczyt dostępne są trzy wyciągi: ekspresowa 6-osobowy kanapa tatrzańska Łomnica, 15-osobowa gondola i 2-osobowa kanapa.
  Ceny skipassów: 1-dniowy: 39 euro (dziecko), 44 euro (junior), 55 euro (dorosły).
  Noclegi od około 1 500 zł (tydzień , dla 3-osobowej rodziny: 2 dorosłych i dziecko).
 • Jasna Tatry Niskie: Chopok
  długość: 5100 m > różnica wysokości: 1060 m > nachylenie: 21%

  Druga pod względem długości trasa w Słowacji. Zaczynając się na wysokości 2003 m prowadzi spod szczytu Chopoka przez Konský Grúň, Peknú Vyhliadku i Rovnú hoľu do Lúčky. Cała długoś trasy wyposażona jest w system sztucznego naśnieżania. Na szczyt można dostać się dwoma ekspresowymi 6-osobowymi kanapami oraz kolejka liniową.
  Ceny skipassów: 1-dniowy: 39 euro (dziecko), 44 euro (junior), 55 euro (dorosły).
  Noclegi od około 1 500 zł (tydzień , dla 3-osobowej rodziny: 2 dorosłych i dziecko).
 • Ružomberok – Malinô Brdo
  długość: 3800 m > różnica wysokości: 660 m > nachylenie: 17 %

  Jedną z największych zalet tej trasy są niesamowite widoki na Kotlinę Liptowską i okoliczne pasma górskie. Na szczyt prowadzi 8-osobowa gondola i 4-osobowa kanapa. Szczególnie miłośnicy carvingu ( technika jazdy na taliowanych nartach polegająca na jeździe na krawędziach nart) znajdą tutaj idealną dla siebie przestrzeń – szerokość w górnym odcinku tras powinna zadowolić najbardziej nawet wymagającego sportowca.
  Ceny skipassów: 1-dniowy: 30 euro (dziecko), 40 euro (dorosły).
  Noclegi od około 1 400 zł (tydzień , dla 3-osobowej rodziny: 2 dorosłych i dziecko).

Wyjazd na narty do Słowacji to doskonały pomysł, pamiętaj jednak, aby przed urlopem zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie narciarskie. Tylko dzięki pełnej ochronie możesz mieć świadomość, że w przypadku trudnej sytuacji uzyskasz efektywną pomoc, która nie tylko zapewni Ci odpowiednią opiekę medyczną, ale i nie zrujnuje Cię finansowo. 

Co warto wiedzieć?

 1. Narty w Słowacji to doskonały pomysł nie tylko ze względu na niewielką odległość od Polski.
 2. Państwowa służba zdrowia naszego południowego sąsiada jest przede wszystkim obwarowana kilkoma zasadami.
 3. Słowacki odpowiednik GOPR-u - Horská Záchranná Služba - w odróżnieniu od polskiego pogotowia ratunkowego zobowiązuje turystów do samodzielnego opłacenia kosztów związanych z organizacją ratunkową.
 4. Ubezpieczenie narciarskie do Słowacji można mieć od kilku złotych za jeden dzień ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie narciarskie do Słowacji

 1. Czy ubezpieczenie na narty w Słowacji jest obowiązkowe?

  Nie jest ono obowiązkowe, jednak w wielu przypadkach może okazać się bardzo przydatne. Trzeba pamiętać, żę przede wszystkim Słowacki odpowiednik GOPR-u - Horská Záchranná Služba - w odróżnieniu od polskiego pogotowia ratunkowego zobowiązuje turystów do samodzielnego opłacenia kosztów związanych z organizacją ratunkową.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Słowacji?

  Obywatele polscy korzystający z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Na terytorium Republiki Słowackiej mogą wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. 

 3. Czy w Słowacji na stoku należy mieć kask?

  Słowacja wprowadziła w 2015 roku obowiązek jazdy w kasku dla dzieci do 15 roku życia. 

 4. Czy wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne?

  Tak, wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Do jej otrzymanie niezbędne jest złożenie wniosku w odpowiednim wydziale NFZ.