29% Polaków deklaruje, że regularnie jeździ na nartach. Narciarstwo jednak należy do sportów wysokiego ryzyka - a za granicą to ryzyko może być bardzo kosztowne ze względu na konieczność pokrycia kosztów ratownictwa i leczenia. Dlatego warto zainwestować w ubezpieczenie na narty. Podpowiadamy, co powinna zawierać taka polisa i jak ją wybrać. 

Ubezpieczenie przygotowane z myślą o narciarzach nieznacznie różni się od standardowego, turystycznego ubezpieczenia. Jest dopasowane do specyfiki aktywnego wyjazdu i zapewnia nieco większą, bardziej kompleksową ochronę podczas sportowego wypoczynku na stoku. Zapewnia przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, chroni w razie nieszczęśliwych wypadków w ramach NNW i OC. Ubezpieczyć można też swój bagaż i sprzęt sportowy. 

Dlaczego EKUZ nie wystarczy na wyjazd na narty?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dowód ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, który uprawnia do otrzymania bezpłatnej opieki medycznej podczas wyjazdu za granicę. EKUZ obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Ochrona zdrowotna, jaką zapewnia karta, jest jednak ograniczona i swoim zakresem obejmuje jedynie najważniejsze, często podstawowe usługi medyczne.

Z nieodpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej możemy skorzystać przede wszystkim w nagłych, wymagających pilnej interwencji medycznej sytuacjach, takich jak groźny wypadek, czy nagła choroba. Jeśli naszemu życiu zagraża niebezpieczeństwo i konieczna jest interwencja lekarza, w większości przypadków karta pozwoli nam uniknąć związanych z tym kosztów.

Karta ekuz a ubezpieczenie na narty

EKUZ zapewnia także dostęp do podstawowej, publicznej opieki medycznej, pod warunkiem, że zagraniczna placówka ma podpisaną umowę z lokalną kasą chorych. W ramach takiej ochrony możemy również liczyć na częściowe pokrycie kosztów związanych z realizacją recept wypisanych przez lekarza.

EKUZ a COVID-19 – czy taka ochrona wystarczy?

Zgodnie z założeniem, że w ramach EKUZ możemy korzystać ze świadczeń medycznych na takich samych zasadach jak obywatele państw, które odwiedzamy, w wielu krajach Karta będzie stanowiła podstawę do leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19. Trzeba jednak pamiętać, że nie we wszystkich oraz że ochrona może być ograniczona. 

Jak czytamy na stronie polskiego NFZ: Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.

Oznacza to, że jeżeli dany kraj od swoich ubezpieczonych obywateli wymaga pokrycia chociaż części kosztów związanych z leczeniem koronawirusa, turyści leczący się w ramach EKUZ również będą musieli taką opłatę uiścić.

Co więcej, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia wypłaty świadczeń ani zwrotu kosztów wynikających z konieczności odbycia kwarantanny. Aby nie musieć ich ponosić, konieczne będzie wykupienie dodatkowego, indywidualnego ubezpieczenia na podróż.

Czego EKUZ nie zapewnia?

EKUZ nie zapewnia choćby bezpłatnego leczenia stomatologicznego, które w krajach europejskich bywa bardzo kosztowne. 

 • Nie pokrywa także kosztów prywatnej opieki, która jest szczególnie ważna w przypadku wyjazdu na narty. Jeśli na stoku dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, często pomoc medyczna musi zostać udzielona natychmiastowo. W zimowych kurortach dostęp do publicznej służby zdrowia bywa natomiast utrudniony. Jeśli podczas aktywności doznamy urazu, będziemy zmuszeni udać się do najbliższego lekarza, a takie usługi wiążą się z kosztami rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset euro.

 • EKUZ nie pokrywa kosztów transportu poszkodowanej osoby karetką, chyba że życie pacjenta było zagrożone lub wystąpiły inne ważne wskazania. Jeszcze bardziej problematyczny może okazać się powrót chorego do kraju - to poszkodowany zostaje obarczony kosztami przejazdu i towarzyszącej mu opieki medycznej. To naprawdę wysokie kwoty, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 • Problem pojawia się również w przypadku akcji poszukiwawczych i ratowniczych. Jeśli podczas pobytu na stoku dojdzie do zdarzenia, które będzie wymagało interwencji ratownictwa górskiego, EKUZ nie pokryje związanych z tym kosztów. W krajach europejskich koszty ratownictwa są natomiast bardzo duże, nawet przy akcjach mniej zaawansowanych.

Dlatego też, jeśli podczas zagranicznej podróży na narty chcemy czuć się w pełni bezpiecznie, musimy wykupić osobne ubezpieczenie turystyczne. Zakres usług oferowanych przez tego typu polisę jest znacznie większy, a sumy gwarantowane w przypadku kosztów leczenia – także na COVID-19 – oraz transportu medycznego pozwolą uniknąć ponoszenia ogromnych kosztów.

Zwrot pieniędzy otrzymamy również w przypadku akcji ratownictwa górskiego i transportu poszkodowanej osoby do kraju. Co więcej, indywidualna polisa na wyjazd zagraniczny, jeśli posiada odpowiednie rozszerzenia, zagwarantuje ochronę na wypadek konieczności odbywania kwarantanny.

Gdzie ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe?

Do tej pory ubezpieczenie dla narciarzy wyruszających na stok nie było obowiązkowe. Od stycznia 2022 roku przepisy ulegają jednak zmianie i wszyscy miłośnicy białego szaleństwa, którzy planują aktywnie spędzać czas we włoskich górach, będą musieli posiadać ważną polisę z OC. Warto o tym pamiętać, ponieważ brak ubezpieczenia będzie wiązał się z koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości od 100 do 150 euro. Dodatkowo nieubezpieczone osoby mogą stracić skipass, nawet jeśli został on opłacony na dłużej.

Co więcej, w tym samym momencie na włoskich stokach zaczną się kontrole trzeźwości wśród turystów uprawiających zimowe sporty. Za jazdę po wpływem, tak alkoholu jak i narkotyków, trzeba będzie zapłacić od 250 do - uwaga - nawet 1000 euro. Od stycznie nadchodzącego roku osoby niepełnoletnie będą również musiały obowiązkowo posiadać kask podczas jazdy.

Takie postanowienie ma uchronić miłośników zimowych sportów przed finansowymi konsekwencjami wypadków, do których często dochodzi podczas urlopowych aktywności.

Przedstawiciele branży turystycznej i narciarskiej już teraz zapowiadają, że wraz z wejściem w życie nowych przepisów, zarówno miejscowi jak i turyści zyskają możliwość wykupienia dziennej lub sezonowej polisy razem z biletem wstępu na stok. Jej cena będzie jednak nieco wyższa niż w przypadku tradycyjnego ubezpieczenia na narty i snowboard, którego zakres jest większy.

Jakie są przykładowe koszty leczenia i ratownictwa? 

Wysokość kosztów leczenia, ratownictwa czy transportu medycznego jest uzależniona od kraju, do którego się wybieramy. W większości przypadków EKUZ pozwala pokryć jedynie częściowe koszty leczenia oraz leków (gwarantując około 60-70% refundacji), tylko w nielicznych przypadkach zwrot kosztów jest całkowity.

Poniżej prezentujemy wybrane koszty leczenia w krajach popularnych wśród polskich narciarzy

Kraj

Wizyta lekarska (nagłe przypadki)

Pobyt w szpitalu

Stomatolog

Transport karetką

Transport medyczny do Polski

Ratownictwo górskie

Czechy

30 Kč

90 Kč

90 Kč

90 Kč

Odpłatnie

Odpłatnie

Słowacja

Bezpłatnie

2-10 Euro

2 Euro

0,10 EUR/km

Odpłatnie

Odpłatnie

Austria

Bezpłatnie

12-20 Euro

Częściowe

Bezpłatnie

Odpłatnie

Odpłatnie

Francja

7-8 Euro

18 Euro

7-8 Euro

Częściowe

Odpłatnie

Odpłatnie

Włochy

Bezpłatnie (lub 36,15 euro w przypadku specjalisty)

Bezpłatnie

100% ceny

Bezpłatnie (w nagłych przypadkach)

Odpłatnie

Odpłatnie

Szwajcaria

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych; dodatkowa hospitalizacja - 15 CHF za dzień dla osób po 26 roku życia

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych

50% ceny

Odpłatnie

Odpłatnie

Czy jazda na nartach jest bezpieczna?

Według doniesień portalu Vice Sports, przypadków śmiertelnych wśród narciarzy jest mniej niż 100 rocznie. Najwięcej wypadków zdarza się na stokach w Szwajcarii – niemal 3 wypadki na 1000 dni jazdy narciarza. Nieco lepiej jest we Francji i Stanach Zjednoczonych – dochodzi do 2,5 wypadków. Bezpieczniejszymi stokami może pochwalić się Norwegia - wskaźnik wypadków to 1,3 na 1000 dni jazdy. 

Najmniejsze ryzyko wypadków dotyczy szusujących w Austrii, kolebce europejskiego narciarstwa  - dochodzi tam do 0,6 wypadków na 1000 dni jazdy narciarza.;

jak często dochodzi do wypadków na nartach

Narciarzom najczęściej przytrafiają się kontuzje kolan– to aż 35% wszystkich urazów. Spora część problemów dotyczy też kostek oraz stóp (20% kontuzji). Podczas wypadków na urazy narażone są też kończyny górne – głównie ramiona i barki (17%) oraz ręce (7%). 6% kontuzji dotyczy pleców. Najmniej na urazy narażona jest głowa – to 5% wszystkich zdarzeń – na co wpływ ma fakt noszenia przez większość narciarzy kasków.

Co powinna zawierać polisa dla narciarzy?

Każda polisa powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Ubezpieczenie na narty może zawierać szereg rozszerzeń, które będą przydatne w określonych okolicznościach.

To, co ważne i przydatne dla doświadczonych narciarzy uprawiających sporty ekstremalne, nie będzie priorytetem dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na stoku. Istnieje jednak kilka podstawowych elementów, które powinna zawierać każda polisa narciarska:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) - chroni przed ponoszenia kosztów związanych z leczeniem i innymi usługami medycznymi. Pobyt w szpitalu, transport karetką, wizyta u specjalisty (także stomatologa), czy wykupienie niezbędnych leków to ogromny wydatek, który ubezpieczyciel pokryje jedynie wtedy, gdy posiadamy ubezpieczenie KL. Warto pamiętać, aby suma gwarantowana ubezpieczenia była odpowiednio wysoka i adekwatna do miejsca pobytu. W skład kosztów leczenia wliczany jest także transport medyczny - powrót do kraju to ważny element każdej polisy turystycznej. Koszty takiego transportu mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro, dlatego warto upewnić się, że wybrana polisa zapewnia ochronę w tym zakresie.
 • Koszty ratownictwa - poza granicami Polski ratownictwo górskie jest odpłatne i przeważnie bardzo drogie. Jeśli polisa pokrywa koszty ratownictwa, nie będziemy musieli martwić się finansową odpowiedzialnością za skutki nagłych, nieprzewidzianych zdarzeń wymagających interwencji ratowników.
 • Assistance- pozwoli objąć ubezpieczonego oraz jego bliskich opieką w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia podczas wyjazdu. Zapewnia nie tylko pomoc w postaci informacji i porad, lecz także pokrycie kosztów takich jak nocleg, wcześniejszy powrót do kraju czy przyjazd członka rodziny do poszkodowanego. Assistance często gwarantuje również opiekę nad dziećmi, kiedy ich rodzice lub opiekunowie są poszkodowani.
 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - na jego podstawie ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie z tytułu poniesienie szkód osobowych (na przykład trwały uszczerbek na zdrowiu). Warto zadbać o to, aby suma gwarantowana takiego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka.
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) - przyda się przede wszystkim wtedy, gdy w wyniku spowodowanego przez nas wypadku ucierpią osoby trzecie. OC uchroni nas przed kosztami będącymi następstwem wyrządzenia szkody, a nasze ubezpieczenie pokryje odszkodowanie dla osoby przez nas poszkodowanej.
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego - zagwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia lub kradzieży sprzętu/bagażu, pod warunkiem że przedmioty te były odpowiednio chronione i zabezpieczone.
 • Klauzula alkoholowa - umożliwia pokrycie kosztów leczenia i NNW w razie gdy do wypadku dojedzie po wpłem alkoholu, co w standardowych polisach jest  wyłączeniem ochrony. 
 • Sporty ekstremalne - to  rozszerzenie ochrony przydatne dla tych, którzy podczas zimowego wypoczynku planują uprawiać sporty uznane przez ubezpieczyciela za ekstremalne. Ich dokładną listę znaleźć można w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw.

 

Polisa na narty powinna zawierać także ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 - to ochrona zarówno na wypadek zachorowania (własnego lub bliskiej osoby będącej współuczestnikiem podróży) jak i w razie konieczności odbycia kwarantanny, czy przesunięciu terminu powrotu do kraju.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Czy ubezpieczenie narty chroni od Covid-19?

Podstawowa polisa turystyczna na wyjazd na narty chroni ubezpieczonego na wypadek zachorowania na COVID-19 w trakcie podróży. To, jak szeroki jest to zakres ochrony oraz jakie będą ostateczne sumy gwarantowane, zależy jednak od konkretnego ubezpieczyciela i ceny.

Choć praktycznie wszystkie towarzystwa zapewniają w tym momencie ochronę w przypadku leczenia koronawirusa, nie każda polisa pokryje koszty związane z odbywaniem kwarantanny, izolacją, czy powrotem do kraju.

ubezpieczenie od Covid-19
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
1 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
3,21 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: zwrot za odwołaną lub skróconą wycieczkępokrycie kosztów leczenia, izolacji (zakwaterowania i wyżywienia) oraz powrotu do domu w razie zachorowania na Covid-19pokrycie zobowiązań po szkodzie nawet do 1 mln zł
Signal Iduna
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
-
3,84 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarzaprzedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
7,70 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarzapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medycznąprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 45 155 złOC: 451 550 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnymprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
ubezpieczenie od Covid-19
Nationale-Nederlanden
3,21 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: zwrot za odwołaną lub skróconą wycieczkępokrycie kosztów leczenia, izolacji (zakwaterowania i wyżywienia) oraz powrotu do domu w razie zachorowania na Covid-19pokrycie zobowiązań po szkodzie nawet do 1 mln zł
Signal Iduna
3,84 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarzaprzedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
AXA Partners
7,70 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarzapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
Proama
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medycznąprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
Europa Ubezpieczenia
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
Dodatkowo: NNW: 45 155 złOC: 451 550 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnymprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny

Jakie aktywności wymagają rozszerzenia o sporty ekstremalne?

Większość ubezpieczycieli traktuje amatorską jazdę na nartach lub snowobardzie po wytyczonych trasach jako aktywność pdowyższonego ryzyka. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw możemy jedak znaleźć pewne odmiany narciarstwa i snowboardingu zaliczane do sportów ekstrmalnych. Do dyscyplin okołonarciarskich, które wymagają takiego dodatkowego rozszerzenia zalicza się najczęściej:

 • freeskiing - sposób uprawiania narciarstwa, polegający na wykonywaniu skoków na specjalnie przygotowanych do tego skoczniach, ślizganie się na poręczach oraz boksach, a także wykonywanie ewolucji w powietrzu (salta, obroty, graby).

 • heliskiing - to wykonywanie zjazdów narciarskich na stokach, które znajdują się poza specjalnie wyznaczonymi trasami i na które narciarze transportowani są helikopterem.
 • snowboarding i narciarstwo poza wyznaczonymi trasami - zjazdy ze stoków, które nie są do tego celu specjalistycznie przygotowane.
 • narciarstwo akrobatyczne (dowolne) - sposób uprawiania narciarstwa, w którym możliwe jest wykonywanie wielu czynności, takich jak skoki akrobatyczne, jazda po muldach, skicross, czy half pipe.
 • jazda skibobem - dyscyplina, w której wykorzystuje się specjalny pojazd, będący połączeniem nart i roweru.

Co zapewnia klauzula alkoholowa?

Planując aktywny wypoczynek na stoku, warto zastanowić się nad rozszerzeniem swojej polisy o klauzulę alkoholową. Taki dodatek zwalnia nas z ponoszenia kosztów wynikających ze zdarzeń, do których doszło, kiedy pozostawaliśmy pod wpływem alkoholu. Jeśli w chwili nieszczęśliwego zdarzenia u osoby ubezpieczonej stwierdzono stan nietrzeźwości (zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce jest to powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Dotyczy to zarówno kosztów leczenia jak i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Przykład: Podczas wyjazdu na narty do Hiszpanii łamiemy nogę w wyniku wypadku na stoku. Konieczna jest hospitalizacja, wykonanie kilku skomplikowanych badań oraz transport medyczny. Przed tym zdarzeniem spożywaliśmy jednak alkohol. Jeśli nie mieliśmy wykupionej klauzuli alkoholowej, ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów medycznych związanych z leczeniem.

Istnieją jednak pewne wyjątki, w których klauzula alkoholowa nie obowiązuje. Przede wszystkim nie obejmuje ona ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Oznacza to, że wszelkie spowodowane przez nas wypadki, w których ucierpi osoba trzecia, nie będą objęte odpowiedzialnością ubezpieczyciela, jeśli dojedzie do nich, kiedy będziemy nietrzeźwi. Klauzula nie ma także zastosowania przy okazji ogólnych wyłączeń, jak na przykład zdarzenia, do których doszło w wyniku złamania prawa lub rażącego zaniedbania.

Przykład: Podczas zimowego wyjazdu do narciarskiego kurortu w Austrii jesteśmy sprawcami wypadku drogowego. W chwili zdarzenia pozostajemy pod wpływem alkoholu i łamiemy przepisy ruchu drogowego. W takiej sytuacji ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naszego leczenia i nie wypłaci odszkodowania, chociaż rozszerzyliśmy naszą polisę o klauzulę alkoholową.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Ostateczna cena ubezpieczenia zależy od wybranej oferty, dodatków i rozszerzeń. Trzeba więc ochronę dopasować do kierunku wyjazdu, planowanych aktywności i indywidualnych potrzeb.

Polisę na narty w rankomat.pl można znaleźć już od 3,70 zł dziennie. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny ubezpieczenia na narty w różnych towarzystwach.

7-dniowy wypad na narty do Włoch
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
53,90 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Signal Iduna
Koszty leczenia
276 103 zł
Ratownictwo
46 017 zł
Bagaż
2 000 zł
84,10 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 45 000 złOC: 138 052 złOC sportowe: 69 026 zł S83 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
87,15 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowe: 1 500 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 395 724 zł
Ratownictwo
46 524 zł
Bagaż
4 652 zł
137,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 46 524 złOC: 465 241 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 465 241 złsprzęt sportowy
7-dniowy wypad na narty do Włoch
AXA Partners
53,90 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Signal Iduna
84,10 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
276 103 zł
Ratownictwo
46 017 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 45 000 złOC: 138 052 złOC sportowe: 69 026 zł S83 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
AXA Partners
87,15 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowe: 1 500 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
137,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 395 724 zł
Ratownictwo
46 524 zł
Bagaż
4 652 zł
Dodatkowo: NNW: 46 524 złOC: 465 241 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 465 241 złsprzęt sportowy

Jak wykupić ubezpieczenie na narty w serwisie rankomat.pl?

1. Wchodzimy na stronę rankomat.pl

2. Wybieramy interesującą nas sekcję – w tym konkretnym przypadku będzie to „ubezpieczenie podróży”.

3. Po wyborze właściwej sekcji mamy możliwość porównania cen polis u konkretnych ubezpieczycieli. Aby to zrobić, klikamy zielony przycisk "porównaj ceny".

4. Wybieramy interesujące nas parametry i ewentualne opcje dodatkowe, takie jak: 

 • Kontynent i kraj, który planujemy odwiedzić. Możliwy jest wybór kilku kierunków, z wyróżnieniem jednego z nich jako docelowego.

 • Cel wyjazdu – w tym przypadku „narty i snowboard”

 • Okres ubezpieczenia - początkową i końcową datę planowanego wyjazdu.

 • Liczbę osób, które mają być objęte ubezpieczeniem.

5. Po porównaniu cen i oferty kilkunastu zaproponowanych polis, wybieramy jedną z nich. Aby szybko i wygodnie zakupić ją przez internet, klikamy przycisk kup online

6. W kolejnym kroku uzupełniamy swoje dane osobowe. W tym miejscu musimy podać między innymi numer telefonu, który posłuży do dalszego kontaktu w sprawie polisy. Na ten numer otrzymamy potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia, numer polisy oraz telefon do centrum alarmowego ubezpieczyciela (ostatecznie polisa wraz ze wszelkimi niezbędnymi dokumentami zostanie wysłana również na nasz adres e-mail).

7. Ostatnim krokiem jest wybór sposobu i metody płatności. Możliwa jest automatyczna płatność na podany wcześniej adres e-mail.szybkim przelewem lub kartą płatniczą.

8. To już prawie koniec - po zaksięgowaniu płatności otrzymamy wykupioną polisę oraz wszystkie niezbędne dokumenty i ważne informacje 

Czy warto mieć ubezpieczenie na narty w Polsce? 

Ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów dedykowane dla wyjazdów zagranicznych różni się od tego, które obowiązuje podczas urlopu w Polsce. Taką polisę można wykupić oddzielnie, jeżeli planujemy zimowe szaleństwo na rodzinnych stokach.

Turystyczne ubezpieczenie na narty w naszym kraju obejmuje swoim zakresem:

 • Ubezpieczenie od Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)

 • Assistance

 • Koszty leczenia

 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)

 • Koszty rehabilitacji

 • Koszty rezygnacji lub wcześniejszego powrotu z podróży

Polisa powinna gwarantować także pokrycie ewentualnych kosztów ratownictwa. Chociaż na terenie Polski zarówno pomoc GOPR jak i TOPR jest nieodpłatna, w sytuacji, gdy urlop spędzamy na pograniczu państw (np. polsko-słowackim, czy polsko-czeskim), może się okazać, że konieczna będzie interwencja służb zagranicznych. Wtedy koszty akcji ratowniczej mogą natomiast okazać się naprawdę bardzo wysokie.

Ile kosztuje taka polisa?

Przykładowy dzienny koszt polisy dla jednej osoby w wieku 30 lat, spędzającej zimowy urlop na terenie Polski, jeśli ubezpieczenie nie obejmuje sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka:

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: bagaż (500 zł)   narciarstwo i snowboarding  
Proama
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
Dodatkowo: bagaż (500 zł) narciarstwo i snowboarding

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
AXA
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja1 000 zł
Koszty leczenia1 000 zł
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: koszty ratownictwa (15 000 zł)   sporty amatorskie  
AXA
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja1 000 zł
Koszty leczenia1 000 zł
Dodatkowo: koszty ratownictwa (15 000 zł) sporty amatorskie

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: Assistance   bagaż (500 zł)   narciarstwo i snowboarding  
Generali
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: Assistance bagaż (500 zł) narciarstwo i snowboarding

Jak wykupić ubezpieczenie na narty w Polsce?

1. Uzupełniamy wymagane dane, takie jak:

 • Miejsce wyjazdu – w tym przypadku Polska;

 • Data wyjazdu - początkowy i końcowy dzień ubezpieczenia;

 • Liczba ubezpieczanych osób;

 • Liczba osób w konkretnym przedziale wiekowym.

2. Określamy dodatkowe potrzeby. Są to na przykład: sporty amatorskie, sporty wysokiego ryzyka, zawody sportowe, sporty ekstremalne, sprzęt sportowy i OC sportowe.

3. Z proponowanych wariantów wybieramy ten, który najbardziej odpowiada nam pod względem ceny i zakresu (wcześniej możemy porównać je w specjalnie przygotowanej tabeli).

4. Uzupełniamy swoje dane osobowe, takie jak nazwisko, imię, data urodzenia, adres oraz dane kontaktowe.

5. W kolejnym kroku możemy zapoznać się z regulaminem, informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych oraz Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).

7. Ostatnim etapem jest wykupienie polisy - możemy za nią zapłacić korzystając z bezpiecznych płatności online.

8. Wykupiona polisa zostanie przesłana na podany w formularzu adres e-mail, a jej numer otrzymamy w formie wiadomości SMS.

Co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie na narty to standardowa polisa turystyczna rozszerzona o ochronę sportów wysokiego ryzyka.
 2. Warto zadbać, by taka polisa zapewniała pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, NNW, OC oraz ubezpieczenie bagażu i nart.
 3. Polisę na narty można wzbogacić o ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu.
 4. Do wyboru są różne warianty polis, najtańsze ubezpieczenie na narty można mieć od 3,70 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy wszyscy narciarze muszą mieć ubezpieczenie?

  Nie jest to wymóg formalny, jednak bez ważne i odpowiednio dobranej polisy aktywny wypoczynek na stoku może okazać się naprawdę bardzo kosztowny. Wyjątkiem są stoki we Włoszech, na których od nowego roku posiadanie ubezpieczenia z OC sportowym będzie konieczne.

 2. Czy na narty poza Europą wymagane jest inny rodzaj polisy?

  Nie, ale należy pamiętać, że w krajach, w których nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wszelkie koszty związane z leczeniem, akcjami ratunkowymi, czy transportem medycznym są inne i zazwyczaj o wiele wyższe. Dlatego też warto zadbać o to, by sumy gwarantowane w takim przypadku były odpowiednio duże, a ochrona zakresem obejmowała świat.

 3. Czy dzieci też można ubezpieczyć na wyjazdy narciarskie?

  Oczywiście! Odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd narciarski dla dziecka jest bardzo ważne i pozwoli uniknąć wysokich kosztów, gdy podczas zimowych aktywności dojdzie do wypadku, urazu lub choroby. Polisa turystyczna dla dzieci jest zazwyczaj tańsza niż w przypadku osób dorosłych.