Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Szwajcarii

Na niewielkiej powierzchni Szwajcarii mieści się bogactwo różnorodnych form krajobrazowych: krystaliczne, polodowcowe jeziora, z brzegów których wyrastają majestatyczne góry, bujna roślinność śródziemnomorska i alpejska, widowiskowe przełęcze górskie, liczne wodospady. Ale także miasta z ciekawymi zabytkami, które zachwycą nie mniej niż widoki.

Informacje MSZ

Aktualnie do Szwajcarii można podróżować bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 r.)


Szwajcaria

Niewyobrażalnym jest jak wiele różnorodności i majestatycznych miejsc może kryć tak niewielkie państwo. Nie trzeba się bardzo starać, żeby trafić tu na widok zapierający dech w piersiach – krajobrazowo Szwajcaria jest wręcz pocztówkowym krajem, który zdecydowanie warto odwiedzić.

 • Szwajcaria jest krajem zróżnicowanym kulturowo. Usłyszeć można 4 języki: niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Multikulturowość Szwajcarii może niezwykle intrygować turystów, jednak – co ciekawe – jest wielkim utrudnieniem dla imigrantów. Jakiego języka się nauczyć, aby możliwe zwiększyć szansę na asymilację i zdobycie dobrej pracy?
 • Szwajcaria to drogi kraj, który nigdy nie był nastawiony na masową turystykę, jednak można szukać oszczędności, wystarczy trochę rozeznania i dobrych chęci. Zakupy spożywcze można robić w sieci LIDL, która jest także dostępna w Szwajcarii – ceny są wyższe niż w polskich sklepach, jednak różnice nie są aż tak drastyczne.
 • Podróż po Szwajcarii komunikacją publiczną będzie tańsza z wykorzystaniem Swiss Travel Plus – karty, która nie tylko zapewni oszczędności na biletach pociągowych, ale też umożliwi bezpłatne wejście do niemal wszystkich muzeów w kraju.
 • Jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów i ośrodków narciarskich jest St.Mortiz, którego położenie zapewnia niemal 300 słonecznych dni w roku. Na górze Corvatsch znajdują się doskonałe stoki narciarskie oraz trasy biegowe, a także niebywałej urody jaskinie lodowe.
 • St.Mortiz słynie z najstarszego naturalnego toru lodowego Cresta Run. Ze sportów letnich z powodzeniem uprawia się tu windsurfing i żeglarstwo. Tutejsze Muzeum Segantini zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Davos to ośrodek wypoczynkowy, zimowy i uzdrowiskowy. Podobnie, jak w St.Mortiz, przeważają tu słoneczne dni, co – trudno  się sprzeczać – tylko podkreślają urodę tego miejsca i zdecydowanie wpływają na pozytywne wrażenia.
 • Miasteczko Szafuza – położone w północnej części kraju, niezwykle urocze i klimatyczne. W okolicy znajdują się liczne stoki narciarskie, zamek Schloss Laufen i Schloss Worth, a także wodospad Rheinfall wyróżniający się największym przepływem wody wśród wszystkich europejskich wodospadów.
 • Lozanna – położona nad Jeziorem Genewskim była inspiracją do stworzenia przez Adama Mickiewicza tzw. Liryk Lozańskich. Najbardziej imponującym punktem miasta jest Katedra Notre-Dame na Starym Mieście – monumentalna, kunsztowna, ogromna budowla górująca nad całym miastem. Lozanna jest górzysta, należy się więc przygotować na bardziej wymagające spacery.
 • Berno – to nieformalna stolica kraju, do XV wieku cała drewniana, której symbolem jest wizerunek niedźwiedzia. Berno i średniowieczne Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chcąc podziwiać przepiękną panoramę miasta, najlepiej udać się do Ogrodu Różanego, skąd rozpościera się fantastyczny widok na Berno.
 • Jednym z bardziej malowniczych widoków Szwajcarii, znanym chociażby z pocztówek, są winnice Lavaux. Jest to obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Winnice usytuowane są na stromych wzgórzach, z których rozciąga się majestatyczny widok na Jezioro Genewskie i Alpy.
 • W Szwajcarii znajduje się aż 1500 jezior, a ciekawostką jest, że odległość między którymkolwiek z nich nie jest większa niż 10 km. Jezioro Genewskie leży na granicy Szwajcarii i Francji, a jego powierzchnia liczy 580 km2. Drugie pod względem powierzchni jest Jezioro Bodeńskie (536 km2) – ten zbiornik z kolei znajduje się na terenie Austrii, Szwajcarii i Niemiec. Najgłębsze jest natomiast szwajcarsko-włoskie Jezioro Maggiore –  głębokość liczy 372 m. Nad każdym z tych jezioro znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe.
 • Schronisko Aescher znajdujące się w masywie Ebenalp w regionie Appenzell we wschodniej Szwajcarii to niezwykłe miejsce. Klimatyczny drewniany budynek jest niemal przyklejony do skały. Odkąd zdjęcie schroniska znalazło się na okładce National Geographic, ilustrując artykuł o 225 wymarzonych destynacjach, pojawia się tu bardzo wielu turystów i każdy chce sobie zrobić zdjęcie na tle niezwykłego miejsca.
 • Z czym najbardziej kojarzona jest Szwajcaria? Ze słynnymi scyzorykami Victorinox, z foundee do maczania chleba, rozpływającą się w ustach czekoladą, neutralnością i suwerennością, jedną z dwóch na świecie (obok Watykanu) kwadratowych flag, a także ze szczytem Matterhorn, który znajduje się na licznych szwajcarskich pocztówkach, pamiątkach i wyrobach.   

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Szwajcarii na rankomat.pl?

 • EKUZ nie wystarczy w razie leczenia w Szawjcarii.
 • Nawet polskie MSZ rekomenduje zakup polisy na czas wyjazdu.
 • Koszty leczenia w placówkach prywatnych są bardzo wysokie.
Polisę na wyjazd do Szwajcarii można mieć już od
27,44*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt na nartach dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Szwajcarii? Dokumenty na wyjazd do Szwajcarii

 • Dokumenty

Mimo, iż nie jest to kraj członkowski Unii Europejskiej, to granicę można przekroczyć za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Pobyt bezwizowy możliwy jest do 90 dni. Turyści mogą poruszać się samochodem na podstawie własnego prawa jazdy. Powinni posiadać także OC oraz aktualny przegląd pojazdu.

>> W Szwajcarii obowiązuje bardzo wysoka kultura jazdy na drodze. Próżno szukać agresywnych kierowców, wymuszających pierwszeństwo. W dużej mierze jest to spowodowane ogromnymi mandatami, jakie kierowcy w Szwajcarii otrzymują za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Szwajcarska policja jest pod tym względem bardzo rygorystyczna.

 • Zimowe opony, łańcuchy na koła

Gwałtowane i obfite opady śniegu podczas szwajcarskich zim potrafią uniemożliwić jazdę samochodem, jeśli nie jest on odpowiednio przygotowany – opony zimowe z dobrej jakości bieżnikiem to konieczność. Podobnie jak łańcuchy na opony, które nierzadko są jedyną szansą na przejechanie zaśnieżonej drogi.

 • Sprzęt narciarski

Szwajcaria to mekka narciarzy i snowboardzistów. Tutejsze ośrodki narciarskie należą do jednych z najlepszych na świecie (m.in. St.Moritz, Adelboden, Saas-Fee, Silvretta Arena Samnaun/Ischgl, Scuol Motta Naluns). Najlepszych, ale też najdroższych, stąd zabranie własnego sprzętu pozwoli uniknąć dodatkowych opłat na miejscu. Dobrze pamiętać także o mniejszych, ale niezbędnych akcesoriach, jak gogle, kask czy rękawiczki.

 • Waluta Szwajcaria – karty płatnicze, franki, euro

Walutą Szwajcarii jest frank szwajcarski (CHF). Powszechne są także płatności bezgotówkowe. Warto mieć na uwadze, że Szwajcaria nigdy nie przystąpiła do Unii Europejskiej, jednak w niektórych miejscach turystycznych akceptowalne są płatności w euro. Płacąc w euro, można się spodziewać wydania reszty we frankach. Najwygodniej mieć przy sobie franki szwajcarskie oraz co najmniej dwie karty płatnicze.

 • Karta prepaid

Dostęp do internetu i możliwość wykonywania połączeń telefonicznych to dziś nieodzowny element podróżowania, jednak w Szwajcarii lepiej nie włączać roamingu w telefonie – wysokość rachunku może niemile zaskoczyć. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup karty prepaid. Można ją dostać niemal na każdej stacji benzynowej, sklepie, kiosku, lotnisku. Karty prepaid są rejestrowane, więc do jej zakupy będzie potrzebny dokument tożsamości.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Szwajcarii jest bezpiecznie?

Szwajcarię charakteryzuje jeden z najniższych wskaźników przestępczości spośród wszystkich krajach uprzemysłowionych. Nie funkcjonuje tu nawet system stopni alarmowych odnoszących się do ryzyka zagrożenia atakiem terrorystycznym.

 • Uwaga Sporadycznie zdarzają się kradzieże pieniędzy i dokumentów, ale nie ma tu większego zagrożenia przestępczością pospolitą.
 • Uwaga Drogi w Szwajcarii – choć dobrze utrzymane – bywają kręte i wąskie, co wymaga od kierowcy sporo refleksu i umiejętności sprawnej jazdy.

Karta EKUZ na urlop w Szwajcarii –  czy obowiązuje?

Polacy przed wyjazdem do Szwajcarii powinni wyrobić w punkcie NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych oraz pozwoli pokryć część opłat.

Jednak koszty leczenia w Szwajcarii są bardzo wysokie i część usług medycznych będzie pełnopłatna, stąd wskazanie wykupienia prywatnego ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Szwajcarii.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega turystów:

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia w Szwajcarii turyści powinni przed wyjazdem wykupić dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Ważne, by polisa pokrywała także koszty akcji ratunkowych, hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju (np. chorób krążenia, cukrzycy), transportu medycznego, a w razie śmierci - koszt transportu ciała do Polski.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Przed podjęciem decyzji, jakie ubezpieczenie do Szwajcarii wybrać, warto przejrzeć oferty różnych ubezpieczycieli, np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Przejrzyste zestawienie polis podróżnych, pozwala skupić się na najważniejszych aspektach polisy za granicę: kosztach leczenia, ratownictwa, OC, NNW, Assistance.

Warto polisę rozbudować też o ochronę w razie:

 • opóźnienienia lotu,
 • zagubienia bagażu przez linie lotniczne,
 • zdarzeń pod wpływem alkoholu,
 • chorób przewlekłych,
 • uprawiania sportów wysokiego ryzyka (jak np. narciarstwo czy snowboard) i ekstremalnych (np. freeskiing).

Ubezpieczenie do Szwajcarii można mieć już od 3,2 zł dziennie. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty:

SIGNAL IDUNA –  3,35 ZŁ

GENERALI - 12 ZŁ

Koszty leczenia

91 000 zł

800 000 zł

Ratownictwo

27 000 zł

800 000 zł

OC

300 000 zł

NNW

15 000 zł

50 000 zł

Assistance

W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

Stomatolog

900 zł

1000 zł

Źródło: rankomat.pl

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie do Szwajcarii?

 • OK

  Koszty leczenia – zasadą jest, że czym kraj jest dalej położony i czym droższa jest w nim opieka medyczna, tym suma kosztów leczenia powinna być wyższa. Standardem na Europę jest 30 000 - 40 000 euro, jednak do Szwajcarii polecana jest kilkukrotnie wyższa kwota.

 • OK

  Ratownictwo – pozycja w ubezpieczeniu szczególnie ważna dla narciarzy i snowboardzistów. Koszt akcji ratowniczej z wykorzystaniem skuterów śnieżnych czy helikoptera to koszt 20-40 tys. złotych. Bez prywatnego ubezpieczenia opłaty będzie musiał uiścić poszkodowany. A to może być dopiero czubek góry lodowej, gdyż z poważnym wypadkiem w górach zazwyczaj wiąże się konieczność hospitalizacji, operowania, a nawet powrotu do domu z wykorzystaniem transportu medycznego.

 • OK

  OC i OC sportowe – przydatne zarówno narciarzom (zniszczenie cudzego sprzętu), kierowcy (uszkodzenie pojazdu), rodzicom małych dzieci (różnorodne zniszczenia np. zbicie szyby w hotelu, porysowanie czyjegoś samochodu itp.), a także wszystkim, którzy w podróży chcą czuć się bezpiecznie.

 • OK

  NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pozwala pokryć koszt rehabilitacji w kraju, a także jest podstawą do uzyskania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu czy czasową niezdolność do pracy.

 • OK

  Transport do kraju – nawet złamana noga może wiązać się z koniecznością wykorzystania niestandardowego sposobu powrotu do kraju, choćby miejsca leżącego w samolocie. Skomplikowane przypadki – osoby w złym stanie zdrowia, po operacjach – należy przetransportować do kraju z wykorzystaniem samolotu sanitarnego lub karetki, co wiąże się z kosztem od 30 do nawet 100 tys. zł.

 • OK

  Ochrona bagażu - jeśli dojdzie do kradzieży bądź zniszczenia, można liczyć na odszkodowanie, częściowo pokrywające poniesione straty.

Co warto wiedzieć?

 1. Szwajcaria to kraj, który zaskakuje pięknymi krajobrazami.
 2. Znajdują się tam też najsłyniejsze kurorty narciarskie i wypoczynkowe. 
 3. Na terenie Szwajcarii obowiązuje karta EKUZ, ale nie gwarantuje pełnej ochrony.
 4. Warto więc zakupić indywidualne ubezpieczenie - dostępne już od 3,2 zł dziennie. 
Oceń stronę
4,82
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego