Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Hiszpanii

Hiszpania od dobrych kilku lat jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków. Nie bez przyczyny – przyciąga kilometrami malowniczych plaż, wspaniałą architekturą i gościnnością radosnych mieszkańców.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Do Hiszpanii można wjechać bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 r.)


Hiszpania

Hiszpania to drugi, najczęściej odwiedzany kraj na świecie. Bez względu na to, czy zdecydujesz się zwiedzać hiszpańskie miasta, rajskie wyspy, czy wybrzeże – Hiszpania po prostu zachwyca. Podpowiadamy, na co warto uważać, co trzeba spakować i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne.

Warto wiedzieć

Królestwo Hiszpanii to państwo w zachodniej części Europy Południowej, położone głównie na Półwyspie Iberyjskim, obejmujące także Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz mniejsze wysepki i tereny w północnej Afryce. Kraj składa się z 17 regionów autonomicznych i dwóch miast autonomicznych.

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii

Co warto wiedzieć, planując podróż do Hiszpanii?

Wybierając się do Hiszpanii, warto wiedzieć między innymi, że:

 • Stolicą i największym miastem jest Madryt, duże znaczenie w hiszpańskiej kulturze ma również Barcelona i Walencja.
 • Obowiązującym językiem urzędowym jest oczywiście hiszpański. W mniej turystycznych rejonach można niestety napotkać problemy z porozumieniem się w języku angielskim. Warto więc zapoznać się z podstawowymi rozmówkami polsko-hiszpańskimi. Hiszpanie bardzo cenią swój ojczysty język.
 • Obowiązującą w Hiszpanii walutą jest euro. Ceny są średnio ok. 20-30% wyższe niż Polsce. Najdrożej jest w metropoliach i popularnych kurortach.
 • W Hiszpanii występuje tzw. sejsta. W godzinach popołudniowych, zwykle od 14.00 do 17.00, zamknięte jest większość restauracji, sklepów, czy urzędów. Hiszpańska kultura nie lubuje się w pędzie. Warto przygotować się na urlop w trybie slow.
 • Hiszpania ma długą historię i bogate dziedzictwo kulturowe. Przez setki lat była częścią Starożytnego Rzymu, w XV wieku stworzyła własne Imperium Hiszpańskie, jedne z największych imperiów w historii świata. 
 • Hiszpania jest członkiem UE, a także takich organizacji międzynarodowych, jak ONZ, NATO, czy OBWE.

Co zwiedzić w Hiszpanii? 

Hiszpania ma do zaoferowania turystom mnóstwo atrakcji. Przyciąga zarówno wspaniałymi plażami, jak również imponującymi zabytkami. W Hiszpanii każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zwiedzić w szczególności:

 • Barcelonę. Tętniąca życiem metropolia przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze hiszpańskie miasto. Należy zwiedzić oczywiście starówkę, wzgórze Montjuic i braceloński port. Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania jest kościół Sagrada Família, Casa Milà oraz imponujący pałac i park Montjuïc. W Barcelonie zakochają się w szczególności fani Gaudiego i architektury modernistycznej.

 • Madryt. Położony w samym centrum Hiszpanii, przyciąga miłośników kultury, sztuki i architektury. Warto odwiedzić między innymi Pałac Królewski, plac Plaza Mayor oraz intrygujące Muzeum Thyssen-Bornemisza. To także prawdziwa mekka fanów ekskluzywnych zakupów.
 • Costa Brava. Słynne hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego pełne jest malowniczych, piaszczystych plaż i skalistych klifów. Na Costa Brava można znaleźć zarówno imprezowe kurorty, jak również spokojniejsze miejsca.
 • Costa Blanca i Costa Del Sol. Południowe wybrzeże, choć w sezonie zatłoczone, wśród wielu podróżników cieszy się opinią najlepszego w Europie miejsca do plażowania. Ponad 300 słonecznych dni w roku, kilometry piaszczystych plaż i ogromna baza noclegowo-gastronomiczna sprawiają, że turystów na Costa Blanca i Costa Del Sol nie brakuje.
 • Sevilla. Miasto flamenco, corridy i jedno z najbardziej fascynujących miast całej Hiszpanii. Warto zwiedzić m.in. Pałac Hiszpańki, Girladę (dzwonnicę katedry) i słynny mauretański pałac królewski Alkazar.
 • Park Narodowy Ordesa. Propozycja dla miłośników obcowania z naturą, z dala od zgiełku kurortów. Znajduje się tam m.in. lodowcowe jezioro i wiele miejsc objętych rezerwatem biosfery. Park wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Segrada Faimlia. Secesyjny kościół w Barcelonie w dzielnicy Eixample w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej, uważany za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego.
 • Alhambra. Warowny zespół pałacowy w Grenadzie w andaluzyjskim regionie. Alhambra była twierdzą mauretańskich kalifów, w 1984 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
 • Mezquita. Imponujący meczet w Kordobie, który pełni obecnie rolę katedry rzymskokatolickiej.
 • Pałac Królewski w Madrycie. Zbudowany w XVIII wieku przez Filipa V Burbona. Zaprojektowany w stylu baroku przez włoskiego architekta Filippo Juvarę.

Pogoda w Hiszpanii, kiedy najlepiej jechać?

Klimat Hiszpanii jest dość zróżnicowany. Chłodny i deszczowy jest na północy, a na zachodzie gorący i suchy, co wynika z ukształtowania terenu. 

Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Hiszpania jest otoczona pasmami górskimi, w związku z czym nie dociera tam wilgotne powietrze i jest bardzo sucho. Występują tu też  duże amplitudy temperatur dziennych i rocznych. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża jest gorąco i słonecznie. 

Średnie temperatury w Hiszpanii

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

11°C

luty

12°C

marzec

16°C

kwiecień

17°C

maj 22°Cczerwiec 28°C

lipiec

32°C

sierpień

32°C

wrzesień

28°C

październik

20°C

listopad

14°C

grudzień

11°C

Temperatura powietrza w nocy

styczeń

0°C

luty

2°C

marzec

3°C

kwiecień

6°C

maj 9°Cczerwiec 13°C

lipiec

16°C

sierpień

16°C

wrzesień

13°C

październik

8°C

listopad

4°C

grudzień

2°C

Temperatura wody

styczeń

13°C

luty

12°C

marzec

6°C

kwiecień

8°C

maj 9°Cczerwiec 11°C

lipiec

12°C

sierpień

11°C

wrzesień

9°C

październik

7°C

listopad

5°C

grudzień

4°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Hiszpanii na rankomat.pl?

 • EKUZ w Hiszpanii nie gwarantuje pełnej ochrony.
 • Z własnej kieszeni trzeba opłacić choćby leczenie stomatologiczne czy zakup leków.
 • W 100% trzeba sfinansować również koszty transportu powrotnego do kraju.
Polisę na wyjazd do Hiszpanii można mieć już od
3,03*
jeden dzień ubezpieczenia w Hiszpanii dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Hiszpanii? Dokumenty na wyjazd do Hiszpanii

Obywatele Polski mogą przekroczyć granicę hiszpańską na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu, jeśli pobyt trwa do 90 dni. Istnieje obowiązek meldunkowy, jednak nie jest on restrykcyjnie przestrzegany przez hiszpańskie władze. W przypadku pobytu w hotelu lub pensjonacie obowiązek ten spoczywa na usługodawcy. W przypadku dłuższego pobytu, należy samodzielnie zameldować się w urzędzie miasta.

Pakując walizkę, oprócz niezbędnych dokumentów, warto pamiętać także o... płaskim, wygodnym obuwiu. W Hiszpanii w wielu miejscach występują tzw. kocie łby i inne obuwie mogłoby poważnie obniżyć komfort zwiedzania.

Paszport
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem przeciwsłoneczny
Krem z filtrem UV

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie?

W Hiszpanii występuje zagrożenie działaniami o charakterze terrorystycznym. Z uwagi na dużą liczę turystów, nie brakuje kieszonkowców, często dochodzi też do rabunków (wyrywanie torebek i telefonów na chodnikach przez sprawców poruszających się na motocyklach). W niektórych rejonach Hiszpanii (np. w Katalonii) dochodzi do zamieszek i manifestacji. 

Często zdarza się także celowe przebijanie opon samochodowych. W takiej sytuacji bardzo często złodzieje udają pomoc podczas wymiany koła, okradając ofiarę. Podróżując więc samochodem po Hiszpanii, warto nosić przy sobie zawsze dokumenty i wartościowe przedmioty. 

Ostrożność warto zachować także w komunikacji miejskiej, na dworcach lotniczych i kolejowych, w dużych centrach handlowych, restauracjach, na plażach.

Komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych informuje:

W Hiszpanii obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali). Z powodu zagrożenia działaniami terrorystycznymi kontrole na lotniskach oraz dworcach z reguły są bardzo dokładne. Alert terrorystyczny może oznaczać zaostrzone środki bezpieczeństwa, m.in.: wzmożone kontrole i obecność funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa na ulicach. Zachowaj ostrożność w miejscach publicznych. Zwracaj uwagę na komunikaty służb porządkowych, ściśle stosuj się do ich zaleceń.

 • Uwaga Należy liczyć się z możliwością wzmożonych i dokładniejszych kontroli na dworcach kolejowych, czy lotniskach.
 • Uwaga Jak podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zalecane jest „zachowanie ostrożności w miejscach publicznych, monitorowanie komunikatów władz porządkowych i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń”.
 • Uwaga Należy uważać w zatłoczonych miejscach, w tym także w kawiarniach i restauracjach. Przed wyjazdem warto zrobić kserokopię najważniejszych dokumentów. Trzeba uważać także na kradzieże bagażu i zawyżanie cen w restauracjach.
 • Uwaga Przed wyjazdem do Hiszpanii nie trzeba przechodzić żadnych dodatkowych szczepień.

Karta EKUZ na urlop w Hiszpanii –  czy wystarczy?

Turyści z Polski, którzy są ubezpieczeni w polskim NFZ i wyrobili kartę EKUZ, mogą skorzystać z niej także w Hiszpanii. EKUZ zapewnia bezpłatną pomoc medyczną w publicznych placówkach zdrowia w razie nagłego wypadku lub zachorowania.

Nie oznacza to jednak, że karta EKUZ zapewnia pełne pokrycie kosztów. EKUZ nie obejmuje w szczególności:

 • leczenia w prywatnych placówkach – ok. 50 euro za wizytę,
 • leczenia stomatologicznego – leczenie kanałowe to koszt od 200 euro do 300 euro, a założenia plomby – od ok. 50 euro do ok. 120 euro,
 • kosztów lekarstw – turysta do większości przepisanych lekarstw będzie musiał dopłacić ok. 40%,
 • transportu medycznego do Polski – w tym przypadku koszty mogą wynosić nawet ok. 2 500 Euro!

Warto więc od razu zadbać o swoje bezpieczeństwo i wykupić dodatkową polisę turystyczną. Dobre ubezpieczenie turystyczne pokryje wszystkie te koszty, których nie uwzględnia EKUZ.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wszystkie elementy ubezpieczenia są bardzo ważne. Mimo to, przed dokonaniem wyboru, warto zastanowić się nad głównym celem wyjazdu i swoimi oczekiwaniami wobec polisy. Inne potrzeby będą miały osoby, które planują jedynie plażowanie, a inne – miłośnicy sportów ekstremalnych.

Osoby, które w Hiszpanii chcą wypoczywać aktywnie, powinny sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wymaga dokupienia klauzuli sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Tylko po rozszerzeniu ochrony turysta będzie miał pewność, że został objęty należytą ochroną. Polisa sportowca może także zostać rozszerzona o OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego.

14-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 4-osobowej rodziny
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
20 000 eur
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
140,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu20 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 EUR
Bagaż
300 eur
148,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 3 000 eur10 sportów objętych ochronąochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
217,84 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów objętych ochronąochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
292,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł60 sportów objętych ochronąochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
308,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 zł ochrona COVID-1954 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
14-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 4-osobowej rodziny
ERGO Ubezpieczenia Podróży
140,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
20 000 eur
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu20 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
148,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 EUR
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eur10 sportów objętych ochronąochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
217,84 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów objętych ochronąochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
292,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł60 sportów objętych ochronąochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
308,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 zł ochrona COVID-1954 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu

O rozszerzeniu ochrony powinny pomyśleć także osoby, które nie wykluczają bardziej imprezowego charakteru wyjazdu. Planując imprezy na plaży i drinki z palemką, warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony o tzw. klauzulę alkoholową. Taką możliwość oferuje aktualnie wielu ubezpieczycieli. Dzięki niej towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie odpowiedzialność finansową z tytułu nieszczęśliwych wypadków, do których dojdzie po spożyciu alkoholu przez ubezpieczonego.

W przypadku polisy turystycznej, jak również wielu innych rodzajów ubezpieczeń, w szczególnej sytuacji są osoby, cierpiące na choroby przewlekłe. One także muszą zadbać o zakup właściwego rozszerzenia. W razie braku rozszerzenia ubezpieczenie może nie pokryć kosztów leczenia pozostających w związku pogorszeniem stanu zdrowia w konsekwencji choroby przewlekłej.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy oczywiście od zakresu ubezpieczenia, a w dużej mierze także wysokości kosztów leczenia. Zasadniczo jednak polisy turystyczne w Polsce nie są drogie. Za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych można znacznie zwiększyć komfort i bezpieczeństwo wyjazdu do Hiszpanii.

Poniżej kilka propozycji na 1-dniowy pobyt w Hiszpanii dla jednej osoby dorosłej.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

Nationale Nederlanden 

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, Zdarzenia pod wpływem alkoholu, 60 sportów objętych polisą

80 000 zł

5,00 zł

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW,  zdarzenia pod wpływem alkoholu, 10 sportów objętych polisą, sprzęt sportowy

40 000 euro

6,00 zł

AXA Partners

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, 114 sporty objęte polisą, zdarzenia pod wpływem alkoholu

600 000 zł

9,16 zł

Przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, można szybko wybrać ubezpieczenie dostosowane do potrzeb  i charakteru wyjazdu. Narzędzie zapewnia możliwość porównania ofert kilkunastu wiodących towarzystw ubezpieczeniowych.

Zakup polisy przebiega w całości online, a dokument przychodzi na maila w formie PDF. To szybkie, bardzo wygodne i zajmuje zaledwie kilka minut – nie warto ryzykować bezpieczeństwem wyjazdu!

Polisa powinna zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia- suma kosztów leczenia na wyjazd do Hiszpanii nie powinna być niższa niż 20 000 Euro, jednak można oczywiście zdecydować się także na ofertę zapewniającą pokrycie wyższych kosztów.

 • OK

  Koszty ratownictwa - ich suma powinna wynosić minimum 5 000 Euro. Zapewnią ubezpieczonemu pełne pokrycie kosztów ewentualnych akcji ratunkowych.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW- w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci turysty, zapewnia wypłatę odszkodowania ubezpieczonemu lub jego rodzinie.

 • OK

  OC w życiu prywatnym- chroni w przypadku spowodowania wypadku na osobie trzeciej. Ochroną obejmuje zarówno zdrowie, jak i mienie osoby trzeciej.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu- kradzieże bagażu w Hiszpanii nie są niestety rzadkością. Nie warto więc oszczędzać na tym elemencie ubezpieczenia. W razie utraty, zniszczenia lub kradzieży, ubezpieczony otrzyma odszkodowanie pokrywające część strat.

 • OK

  Pakiet Assistance - dobry pakiet Assistance zapewnia pomoc w niemal każdej kryzysowej sytuacji. Umożliwia skorzystanie z pomocy m.in. prawnika, czy tłumacza, ale także np. organizację przyjazdu osoby towarzyszącej do chorego.

Co warto wiedzieć?

 1. Hiszpania to jeden z ulubionych kierunków wakcyjnych Polaków.
 2. By wjechać do Hiszpanii, wystarczy dowód osobisty lub paszport.
 3. W Hiszpanii występuje zagrożenie działaniami o charakterze terrorystycznym.
 4. Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii można mieć już od około 4 zł dziennie. 
Oceń stronę
4,78
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego