Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Hiszpanii

Hiszpania od dobrych kilku lat jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków. Nie bez przyczyny – przyciąga kilometrami malowniczych plaż, wspaniałą architekturą i gościnnością radosnych mieszkańców.

Informacje MSZ

Do Hiszpanii można wjechać bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 r.)


Hiszpania

Bez względu na to, czy zdecydujemy się zwiedzać hiszpańskie miasta, rajskie wyspy, czy wybrzeże – Hiszpania po prostu zachwyca. Podpowiadamy, na co warto uważać, co trzeba spakować i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne.

Co warto wiedzieć, planując podróż do Hiszpanii?

Wybierając się do Hiszpanii, warto wiedzieć między innymi, że:

 • Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim. Terytorium kraju obejmuje także Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim, mniejsze wysepki, jak również tereny na obszarze północnej Afryki.
 • Obowiązującym językiem urzędowym jest oczywiście hiszpański. W mniej turystycznych rejonach można niestety napotkać problemy z porozumieniem się w języku angielskim. Warto więc zapoznać się z podstawowymi rozmówkami polsko-hiszpańskimi. Hiszpanie bardzo cenią swój ojczysty język.
 • Obowiązującą w Hiszpanii walutą jest euro. Ceny są średnio ok. 20-30% wyższe niż Polsce. Najdrożej jest w metropoliach i popularnych kurortach.
 • W Hiszpanii występuje tzw. sejsta. W godzinach popołudniowych, zwykle od 14.00 do 17.00, zamknięte jest większość restauracji, sklepów, czy urzędów. Hiszpańska kultura nie lubuje się w pędzie. Warto przygotować się na urlop w trybie slow.

Co zwiedzić w Hiszpanii? 5 ciekawych propozycji

Hiszpania ma do zaoferowania turystom mnóstwo atrakcji. Przyciąga zarówno wspaniałymi plażami, jak również imponującymi zabytkami. W Hiszpanii każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zwiedzić w szczególności:

 • Barcelonę. Tętniąca życiem metropolia przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze hiszpańskie miasto. Należy zwiedzić oczywiście starówkę, wzgórze Montjuic i braceloński port. Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania jest kościół Sagrada Família, Casa Milà oraz imponujący pałac i park Montjuïc. W Barcelonie zakochają się w szczególności fani Gaudiego i architektury modernistycznej.

 • Madryt. Położony w samym centrum Hiszpanii, przyciąga miłośników kultury, sztuki i architektury. Warto odwiedzić między innymi Pałac Królewski, plac Plaza Mayor oraz intrygujące Muzeum Thyssen-Bornemisza. To także prawdziwa mekka fanów ekskluzywnych zakupów.
 • Costa Brava. Słynne hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego pełne jest malowniczych, piaszczystych plaż i skalistych klifów. Na Costa Brava można znaleźć zarówno imprezowe kurorty, jak również spokojniejsze miejsca.
 • Costa Blanca i Costa Del Sol. Południowe wybrzeże, choć w sezonie zatłoczone, wśród wielu podróżników cieszy się opinią najlepszego w Europie miejsca do plażowania. Ponad 300 słonecznych dni w roku, kilometry piaszczystych plaż i ogromna baza noclegowo-gastronomiczna sprawiają, że turystów na Costa Blanca i Costa Del Sol nie brakuje.
 • Sevilla. Miasto flamenco, corridy i jedno z najbardziej fascynujących miast całej Hiszpanii. Warto zwiedzić m.in. Pałac Hiszpańki, Girladę (dzwonnicę katedry) i słynny mauretański pałac królewski Alkazar.
 • Park Narodowy Ordesa. Propozycja dla miłośników obcowania z naturą, z dala od zgiełku kurortów. Znajduje się tam m.in. lodowcowe jezioro i wiele miejsc objętych rezerwatem biosfery. Park wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Hiszpanii na rankomat.pl?

 • EKUZ w Hiszpanii nie gwarantuje pełnej ochrony.
 • Z własnej kieszeni trzeba opłacić choćby leczenie stomatologiczne czy zakup leków.
 • W 100% trzeba sfinansować również koszty transportu powrotnego do kraju.
Polisę na wyjazd do Hiszpanii można mieć już od
74*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla czteroosobowej rodziny * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Hiszpanii? Dokumenty na wyjazd do Hiszpanii

Obywatele Polski mogą przekroczyć granicę hiszpańską na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu, jeśli pobyt trwa do 90 dni. Istnieje obowiązek meldunkowy, jednak nie jest on restrykcyjnie przestrzegany przez hiszpańskie władze. W przypadku pobytu w hotelu lub pensjonacie obowiązek ten spoczywa na usługodawcy. W przypadku dłuższego pobytu, należy samodzielnie zameldować się w urzędzie miasta.

Pakując walizkę, oprócz niezbędnych dokumentów, warto pamiętać także o... płaskim, wygodnym obuwiu. W Hiszpanii w wielu miejscach występują tzw. kocie łby i inne obuwie mogłoby poważnie obniżyć komfort zwiedzania.

Paszport
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem przeciwsłoneczny
Krem z filtrem UV

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie?

W Hiszpanii występuje zagrożenie działaniami o charakterze terrorystycznym. Z uwagi na dużą liczę turystów, nie brakuje kieszonkowców, często dochodzi też do rabunków (wywrwanie torebek i telefonów na chodnikach przez sprawców poruszających się na motocyklach). W niketórych rejonach Hiszpanii (np. w Katalonii) dochodzi do zamieszek i manifestacji. 

 • Uwaga Należy liczyć się z możliwością wzmożonych i dokładniejszych kontroli na dworcach kolejowych, czy lotniskach.
 • Uwaga Jak podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zalecane jest „zachowanie ostrożności w miejscach publicznych, monitorowanie komunikatów władz porządkowych i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń”.
 • Uwaga Należy uważać w zatłoczonych miejscach, w tym także w kawiarniach i restauracjach. Przed wyjazdem warto zrobić kserokopię najważniejszych dokumentów. Trzeba uważać także na kradzieże bagażu i zawyżanie cen w restauracjach.
 • Uwaga Przed wyjazdem do Hiszpanii nie trzeba przechodzić żadnych dodatkowych szczepień.

Karta EKUZ na urlop w Hiszpanii –  czy wystarczy?

Turyści z Polski, którzy są ubezpieczeni w polskim NFZ i wyrobili kartę EKUZ, mogą skorzystać z niej także w Hiszpanii. EKUZ zapewnia bezpłatną pomoc medyczną w publicznych placówkach zdrowia w razie nagłego wypadku lub zachorowania.

Nie oznacza to jednak, że karta EKUZ zapewnia pełne pokrycie kosztów. EKUZ nie obejmuje w szczególności:

 • leczenia w prywatnych placówkach – ok. 50 euro za wizytę,
 • leczenia stomatologicznego – leczenie kanałowe to koszt od 200 euro do 300 euro, a założenia plomby – od ok. 50 euro do ok. 120 euro,
 • kosztów lekarstw – turysta do większości przepisanych lekarstw będzie musiał dopłacić ok. 40%,
 • transportu medycznego do Polski – w tym przypadku koszty mogą wynosić nawet ok. 2 500 Euro!

Warto więc od razu zadbać o swoje bezpieczeństwo i wykupić dodatkową polisę turystyczną. Dobre ubezpieczenie turystyczne pokryje wszystkie te koszty, których nie uwzględnia EKUZ.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wszystkie elementy ubezpieczenia są bardzo ważne. Mimo to, przed dokonaniem wyboru, warto zastanowić się nad głównym celem wyjazdu i swoimi oczekiwaniami wobec polisy. Inne potrzeby będą miały osoby, które planują jedynie plażowanie, a inne – miłośnicy sportów ekstremalnych.

Osoby, które w Hiszpanii chcą wypoczywać aktywnie, powinny sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wymaga dokupienia klauzuli sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Tylko po rozszerzeniu ochrony turysta będzie miał pewność, że został objęty należytą ochroną. Polisa sportowca może także zostać rozszerzona o OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego.

O rozszerzeniu ochrony powinny pomyśleć także osoby, które nie wykluczają bardziej imprezowego charakteru wyjazdu. Planując imprezy na plaży i drinki z palemką, warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony o tzw. klauzulę alkoholową. Taką możliwość oferuje aktualnie wielu ubezpieczycieli. Dzięki niej towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie odpowiedzialność finansową z tytułu nieszczęśliwych wypadków, do których dojdzie po spożyciu alkoholu przez ubezpieczonego.

W przypadku polisy turystycznej, jak również wielu innych rodzajów ubezpieczeń, w szczególnej sytuacji są osoby, cierpiące na choroby przewlekłe. One także muszą zadbać o zakup właściwego rozszerzenia. W razie braku rozszerzenia ubezpieczenie może nie pokryć kosztów leczenia pozostających w związku pogorszeniem stanu zdrowia w konsekwencji choroby przewlekłej.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy oczywiście od zakresu ubezpieczenia, a w dużej mierze także wysokości kosztów leczenia. Zasadniczo jednak polisy turystyczne w Polsce nie są drogie. Za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych można znacznie zwiększyć komfort i bezpieczeństwo wyjazdu do Hiszpanii. Poniżej kilka propozycji na 14-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla jednej osoby dorosłej.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

Signal Iduna

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, pandemia Covid-19

20 000 euro

3,22 zł

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW,  10 sportów objętych polisą, pandemia Covid-19

30 000 euro

4 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, 83 sporty objęte polisą, pandemia Covid-19

40 000 euro

4,52 zł

Generali

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, pandemia Covid-19

200 000 zł

5 zł

Przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych, można szybko wybrać ubezpieczenie dostosowane do potrzeb turysty i charakteru wyjazdu. Kalkulator zapewnia możliwość porównania ofert kilkunastu wiodących towarzystw ubezpieczeniowych.

Zakup polisy przebiega w całości online, a dokument przychodzi na maila w formie PDF. To szybkie, bardzo wygodne i zajmuje zaledwie kilka minut – nie warto ryzykować bezpieczeństwem wyjazdu!

Polisa powinna zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia - suma kosztów leczenia na wyjazd do Hiszpanii nie powinna być niższa niż 20 000 Euro, jednak można oczywiście zdecydować się także na ofertę zapewniającą pokrycie wyższych kosztów.

 • OK

  Koszty ratownictwa - ich suma powinna wynosić minimum 5 000 Euro. Zapewnią ubezpieczonemu pełne pokrycie kosztów ewentualnych akcji ratunkowych.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW - w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci turysty, zapewnia wypłatę odszkodowania ubezpieczonemu lub jego rodzinie.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - chroni w przypadku spowodowania wypadku na osobie trzeciej. Ochroną obejmuje zarówno zdrowie, jak i mienie osoby trzeciej.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - kradzieże bagażu w Hiszpanii nie są niestety rzadkością. Nie warto więc oszczędzać na tym elemencie ubezpieczenia. W razie utraty, zniszczenia lub kradzieży, ubezpieczony otrzyma odszkodowanie pokrywające część strat.

 • OK

  Pakiet Assistance - dobry pakiet Assistance zapewnia pomoc w niemal każdej kryzysowej sytuacji. Umożliwia skorzystanie z pomocy m.in. prawnika, czy tłumacza, ale także np. organizację przyjazdu osoby towarzyszącej do chorego.

Co warto wiedzieć?

 1. Hiszpania to jeden z ulubionych kierunków wakcyjnych Polaków.
 2. By wjechać do Hiszpanii, wystarczy dowód osobisty lub paszport.
 3. W Hiszpanii występuje zagrożenie działaniami o charakterze terrorystycznym.
 4. Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii można mieć już od 3,28 zł dziennie. 
Oceń stronę
4,90
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego