Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Mauretanii

Od kilkunastu lat Mauretania cieszy się wśród europejskich turystów nieco mniejszą popularnością. Niepokoje wewnętrzne oraz stosunkowo duże zagrożenie terroryzmem powodują, że wielu z nas rezygnuje z tego kierunku już na etapie wyboru miejsca na wymarzony urlop. Tymczasem położony nad Atlantykiem kraj ma wiele do zaoferowania. Wysokie temperatury, pustynne krajobrazy i bogata kultura - to tylko niektóre z zalet tego zapomnianego zakątka Afryki. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, w Mauretanii można przeżyć wakacje życia.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Przed przyjazdem do Mauretanii od osób zaszczepionych nie wymaga się wykonania testu na obecność koronawirusa. Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny przy wjeździe do Mauretanii przez osoby zaszczepione.

(ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 r.)

Mauretania

Choć na pierwszy rzut oka Mauretania nie jest regionem nastawionym typowo na turystów, ma wiele do zaoferowania szczególnie tym, którzy podczas urlopu pragną przeżyć niezapomnianą przygodę w odległym zakątku świata.

Nie ma tu wielu zabytków ani ogromu wakacyjnych kurortów. Jest za to zachwycający, pustynny krajobraz, który na zawsze zapada w pamięć. Wykopaliska archeologiczne, niewielkie osady wpisane na listę UNESCO i bezkresna Sahara - to właśnie obrazek z Mauretanii. Co jeszcze warto tam zobaczyć?

  • Cmentarzysko statków - to niezwykłe miejsce, zlokalizowana w Zatoce Nouahhibou to prawdziwa atrakcja Mauretanii. Spoczywa tam około 300 starych, nadgryzionych przez czas statków. Spokojna, niebieska woda kontrastuje z pokrywającą statki rdzą, tworząc surowy krajobraz tego swoistego muzeum.
  • Mauretańska kolej na Saharze - gdzie turyści mogą zobaczyć „najdłuższy pociąg na świecie”. Tak naprawdę jest to pociąg towarowy, a dokładniej pociąg przewożący rudę żelaza i... pasażerów. Nie jest to może podróż komfortowa, ale z pewnością można zaliczyć ją do wyjątkowych. Pasażerowie w trakcie jazdy powinni pamiętać, by zakryć twarz, np. chustą, ponieważ pustynny piasek potrafi dać się we znaki podczas długiej jazdy. Co ciekawe, sama stacja, z której pociąg odjeżdża, jest czymś w rodzaju lokalnego targu, gdzie sprzedawcy oferują turystom np. jedzenie. Ciekawostką jest to, że mieszkańcy Mauretanii, która jest stosunkowo biednym krajem, często nie mogą pozwolić sobie na podróż tym pociągiem. Aby dostać się na pustynię, podróżują więc tańszymi, a nawet darmowymi, mniejszymi węglarkami.
  • Szinkit - czyli zabytkowe miasto w Mauretanii, które kiedyś stanowiło najważniejszy w Afryce Zachodniej ośrodek religijnej edukacji. Choć obecnie miasto nie tętni życiem, a jego uliczki często są puste, warto odwiedzić je ze względu na ciekawy klimat i odmienna od znanej nam architekturę.
  • Herbata - jej parzenie to w Mauretanii niemal rutuał. Zazwyczaj goście otrzymują jej aż trzy szklanki, a dobrym zwyczajem jest wypicie każdej z nich. Pierwszy napój jest gorzki, drugi słodki, a trzeci delikatny. Do herbaty dodawana jest mięta, a specjalny sposób przelewania płynu tworzy charakterystyczną piankę.
  • Walata. Miasto słynie ze swojej architektury i zabytkowych budynków, w tym meczetu i pałacu Emira. Walata jest także znanym centrum nauki i kultury.
  • Zona Khaïj-Nâga: Obszar z unikalnymi, wapiennymi formacjami skalnymi, które tworzą imponujące krajobrazy.
  • Terjit. Malownicza oaza z kaskadami wodnymi. Terjit jest popularnym miejscem w Mauretanii, głównie ze względu na możliwość podziwiania z tego miejsca wyjątkowych okolicznych krajobrazów. 
  • Sahel. Rejon Sahelu oferuje piękne plaże i malownicze wybrzeże. Sahel stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku, podziwiając widoki na Ocean Atlantycki. 

Jaka jest pogoda w Mauretanii?

Mauretania to kraj leżący na pograniczu Sahary, co sprawia, że dominuje tam klimat pustynny i półpustynny. W większości obszarów wewnątrz lądu wilgotność powietrza jest bardzo niska, co przyczynia się do suchego klimatu. Deszcze są rzadkie i występują głównie w okresie od lipca do października, choć ich ilość może być niewielka. 

Mauretania charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem w zależności od regionu. Na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, zwłaszcza w okolicach stolicy Nouakchott, temperatura jest nieco łagodniejsza, a wilgotność jest wyższa w porównaniu do wnętrza kraju.

Średnie temperatury w Mauretanii

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

29°C

luty

29°C

marzec

30°C

kwiecień

30°C

maj

31°C

czerwiec

31°C

lipiec

32°C

sierpień

32°C

wrzesień

31°C

październik

31°C

listopad

31°C

grudzień

30°C

Temperatura powietrza w nocy

styczeń

20°C

luty

19°C

marzec

20°C

kwiecień

21°C

maj

22°C

czerwiec

22°C

lipiec

22°C

sierpień

23°C

wrzesień

23°C

październik

22°C

listopad

22°C

grudzień

20°C

Temperatura wody

styczeń

26°C

luty

26°C

marzec

26°C

kwiecień

26°C

maj

27°C

czerwiec

27°C

lipiec

28°C

sierpień

28°C

wrzesień

29°C

październik

29°C

listopad

27°C

grudzień

27°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Mauretanii na rankomat.pl?

  • EKUZ w Mauretanii nie jest honorowany.
  • Opieka medyczna w Mauretanii jest płatna, podobnie jak transport poszkodowanego oraz jego hospitalizacja.
  • MSZ zaleca wykupienie ubezpieczenia turystycznego o szerokim zakresie ochrony (w tym NNW, hospitalizacja i transport medyczny do kraju).
Polisę na wyjazd do Mauretanii można mieć już od
45*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Mauretanii? Dokumenty na wyjazd do Mauretanii

  • Dokumenty

MSZ przypomina, że aby wyjechać do Mauretanii, turyści z Polski muszą posiadać wizę biometryczną w paszporcie (ważnym min. 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu). O wizę wnioskować można w akredytowanej w Polsce Ambasadzie Mauretanii w Berlinie, lub w innych mauretańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych.

Innym miejscem, w jakim można otrzymać wizę, są międzynarodowe lotniska ( w Nawakszut, Nouadhibou i Atar). 30-dniowa wiza wydana przy przekraczaniu granicy kosztuje 55 euro.

Turyści, którzy planują podróżować po Mauretanii samochodem, muszą dodatkowo posiadać międzynarodowe prawo jazdy oraz międzynarodowe ubezpieczenie pojazdu (w j. francuskim).

  • Leki - poza repelentami na owady, na pewno trzeba zabrać ze sobą leki przeciwmalaryczne, probiotyki oraz środki przeciwbólowe. Do apteczki z lekami warto spakować także środku opatrunkowe, spraye przeciwko komarom oraz preparaty do dezynfekcji.
  • Pomoc przeciwsłoneczna - czyli przede wszystkim emulsje i kremy z filtrem, najlepiej jak najwyższym (min. 50SPF). Warto zabrać ze sobą również dobrą pomadkę ochronną do ust i krem do rąk, ponieważ skóra w silnych słonecznych promieniach może być podrażniona. Nie można oczywiście zapomnieć o dobrych okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu.
  • Ubrania - powinny być lekkie i przewiewne, ale jednocześnie na tyle zasłaniające ciało, by chronić je przed nadmierną ekspozycją na słońce. Długie, lniane spodnie i luźna koszula w jasnym kolorze sprawdzą się idealnie. Warto zabrać także płaszcz przeciwdeszczowy. Na pewno przyda się tez kilka par butów - do walizki spakować trzeba jednak nie tylko klapki czy sandały, ale także buty sportowe, najlepiej do trekkingu.
  • Saszetka lub mały plecak – przydadzą się podczas długich wycieczek, a także w miejscach, gdzie może dochodzić do kradzieży. Niewielka saszetka przewieszona w pasie będzie nie tylko wygodna, ale także pozwoli lepiej chronić dokumenty czy pieniądze. Jeśli chodzi o te pierwsze, warto przed wyjazdem zrobić ich kopię, aby w razie kradzieży nie zostać bez niczego.

Dodatkowo warto wziąć:

  • Środki przeciw komarom
  • Moskitierę
  • Krem z filtrem
  • Tabletki do uzdatniania wody
Paszport
Paszport
Wiza
Wiza
Zaświadczenie o szczepieniu
Paszport coviowy

Dodatkowo warto wziąć:

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem przeciwsłoneczny
Gotówka
Gotówkę

Czy w Mauretanii jest bezpiecznie?

MSZ stanowczo odradza podróże na tereny graniczące z Zachodnią Saharą (Guerguerat), na których dochodziło do wymiany ognia sił zbrojnych. Nie zaleca się również podróżowania do stolicy - Nawakszut, oraz do regionów Dachlat Nawazibu, Insziri, At-Tarariza, Al-Barakina i Kurkul.

 W Mauretanii występuje zagrożenie terroryzmem i napadami na tle rabunkowym, w tym porwaniami o charakterze terrorystycznym.

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona.

  • Uwaga  W Mauretanii zagrożeniem dla zdrowia może być ameboza, trąd, cholera, a w rejonach granicy z Senegalem także malaria.
  • Uwaga MSZ przypomina, że w Mauretanii nie ma polskiej placówki konsularnej, w związku z czym uzyskanie pomocy w razie problemów może być utrudnione.
  • Uwaga Polacy przebywający w tej części Afryki mogą natomiast korzystać z pomocy placówek innych krajów członkowskich UE, działających w Mauretanii.
  • Uwaga MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Karta EKUZ na urlop w Mauretanii –  czy obowiązuje?

W Mauretanii nie można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Za leczenie w razie choroby lub wypadku będziemy więc musieli zapłacić samodzielnie.

MSZ przypomina, że opieka medyczna w Mauretanii jest odpłatna. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje około 20 euro, choć służba zdrowia nie charakteryzuje się najwyższym standardem. Na szczęście w większych miastach można znaleźć prywatne szpitale. Zazwyczaj opieka w nich jest na zadowalającym poziomie.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

W przypadku wyjazdu do Mauretanii szczególnie istotna będzie ochrona w przypadku zachorowania na COVID-19. O ile bowiem leczenie chorego odbywa się na koszt mauretańskiego Ministerstwa Zdrowia, pozostałe skutki choroby – jak na przykład kwarantanna, trzeba będzie sfinansować z własnej kieszeni. Jeśli wynik wykonanego po przyjeździe testu okaże się pozytywny, konieczne będzie natomiast odbycie 10-dniowej kwarantanny.

Pamiętać trzeba również, że publiczna służba zdrowia jest na słabo rozwiniętym poziomie, w związku z czym w razie złego samopoczucia najczęściej warto od razu udać się do prywatnej placówki o wyższym standardzie. Aby na tym nie stracić, suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna być odpowiednio wysoka (min. 100 000 złotych).

Warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej, która przedstawi nam szczegóły wielu ofert, dzięki czemu bez wychodzenia z domu będziemy mogli kupić wybraną polisę jeszcze przed podróżą.

Warto jednak pamiętać, by przy wyborze zadbać o rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej. Najważniejsze z nich to:

  • Sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne
  • Choroby przewlekłe
  • Klauzula alkoholowa

Porównanie zakresu i ceny ubezpieczenia:

Ubezpieczenie turystyczne do Mauretanii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
43,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
56,98 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
61,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
126,85 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Ubezpieczenie turystyczne do Mauretanii
Proama
43,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA
56,98 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
61,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
126,85 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych ochroną

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej:

  • OK

    Koszty leczenia - ubezpieczenie KL zapewni pokrycie kosztów leczenia i usług medycznych, takich jak hospitalizacja czy specjalistyczne badania.

  • OK

    Transport medyczny - bez tego elementu ubezpieczona osoba będzie musiała samodzielnie zapłacić za transport karetką lub powrotny transport medyczny do kraju.

  • OK

    Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) - jeżeli w wyniku naszego działania dojdzie do wypadku, w którym osoby trzecie doznają szkody, lub w którym ucierpi ich mienie, OC zapewni wypłatę odszkodowania.

  • OK

    Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - poszkodowanemu zapewni zwrot kosztów poniesionych w związku z wypadkiem, a rodzinie odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonej osoby.

  • OK

    Assistance - zagwarantuje wsparcie w zakresie: udzielanie niezbędnych informacji, takich jak numery alarmowe czy adresy placówek pomocowych, opieka nad dzieckiem, kiedy jego opiekunowie ulegną wypadkowi, czy pomoc prawna i usługi tłumacza.

  • OK

    Ubezpieczenie bagażu - przyda się zwłaszcza podczas długich podróży i lotów z przesiadkami. Jeśli podczas lotu bagaż zostanie zniszczony lub zgubiony, taka polisa będzie niezbędna.

Co warto wiedzieć?

  1. Polscy turyści aby przekroczyć granicę muszą posiadać wizę biometryczną w paszporcie oraz sam paszport.
  2. MSZ zaleca zakup ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Mauretanii w związku ze stosunkowo niskim poziomem bezpieczeństwa.
  3. W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona.
  4. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia w ubezpieczeniu turystycznym do Mauretanii powinna być odpowiednio wysoka (min. 100 000 złotych).
Oceń stronę
5,00
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego