Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Macedonii

Położona w centrum Półwyspu Bałkańskiego Macedonia Północna to kraj, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Powoli staje się jednym z ciekawszych bałkańskich kierunków, jakie można wybrać na urlop. W Macedonii Północnej z pewnością odnajdą się miłośnicy pięknych krajobrazów, nietypowych zabytków i kultury ludowej. Przyciąga świetnie przygotowanymi szlakami turystycznymi, oryginalną architekturą i brakiem tłumów.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Władze kraju zniosły obostrzenia wjazdowe. Przyczyną sporadycznych, lokalnych incydentów, stwarzających zagrożenie także dla turystów w Macedonii Północnej, są głównie porachunki świata przestępczego. Częściowo dochodzi do nich także na tle etnicznym.

(ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 r.)


Macedonia Północna

Macedonia Północna leży niemal pośrodku Półwyspu Bałkańskiego. Z Polski do Macedonii można dostać się oczywiście samolotem, ale często turyści wybierają podróż autem, zwiedzając również po drodze inne kraje bałkańskie.

Wybierając się do Macedonii, warto wiedzieć między innymi, że:

 • Obowiązującą w Macedonii walutą jest denar macedoński. Języki urzędowe do macedoński i albański. Po angielsku można porozumieć się raczej w większych, bardziej turystycznych miejscowościach.
 • Stolicą Macedonii jest Skopje, zamieszkiwane przez ponad pół miliona mieszkańców.
 • Park Narodowy Mavrovo, to idealne miejsce dla miłośników przyrody, zapewniające przestrzeń do wędrówek, narciarstwa i obserwacji dzikiej przyrody.
 • W lutym 2019 r. Republika Macedonii przyjęła nową nazwę – Republika Macedonii Północnej.
 • Ceny w Macedonii są podobne do tych spotykanych w naszym kraju. Najdroższej jest w najpopularniejszych kurortach.
 • Podróż samochodem z Polski wymaga przejazdu przez kilka krajów, ale daje dużą swobodę w poruszaniu się po Macedonii Północnej.
 • Będąc w Macedonii Północnej, spróbuj tradycyjnych potraw jak tavče gravče (fasola w garnku), ajvar (pasta z papryki) i kashkaval (ser żółty).
 • nternet i zasięg telefoniczny są dobrze rozwinięte. Upewnij się, że Twój operator oferuje korzystne opcje roamingowe lub zakup lokalną kartę SIM.

Co warto zobaczyć w Macedonii?

Macedonia to prawdziwy raj dla fanów obcowania z naturą. Dodatkowym plusem jest fakt, że turystów w Macedonii nie ma tak dużo, jak w popularnych kurortach zachodnioeuropejskich. W trakcie wycieczki warto zwiedzić m.in.:

 • Kanion Matka. To cud natury na skalę światową – liczne skalne urwiska zanurzają się w jeziorze Matka. Kanion robi niesamowite wrażenie, które podbijają otaczające go cerkwie i inne budowle sakralne. Większość turystów decyduje się na zwiedzanie Kanionu Matka kajakiem lub łodzią.
 • Ochryda. To nietypowe miasto, wraz Jeziorem Ochrydzkim, uchodzą za prawdziwą macedońską perełkę. Na szczególną uwagę zasługuje nie tylko malowniczy krajobraz, ale również zabytki ochrydzkiej starówki, w tym w szczególności cerkiew św. Zofii. Jezioro Ochrydzkie uchodzi za jedne z najczystszych w Europie.
 • Park Narodowy i pasmo górskie Galiczica. Ten imponujący park leży na granicy macedońsko-albańskiej. Przyciąga w szczególności amatorów pieszych wędrówek. W trakcie trekkingu można cieszyć się niesamowitymi, górskimi krajobrazami oraz podziwiać unikalną faunę i florę.
 • Ruiny miasta Stobi. Macedonia ma wiele do zaoferowania także fanom historii. Stobi to rozległy teren ze świetnie zachowanymi fragmentami nieistniejącego miasta. Można tam podziwiać zachowane w dobrym stanie pozostałości po bazylikach, teatrach i innych monumentalnych budowlach antycznych. Na uwagę turystów zasługują również cenne mozaiki.
 • Skopje. Stolica Macedonii to prawdziwa kulturowa mieszanka, widoczna w szczególności w świetnie zachowanej architekturze. W Skopje znajduje się m.in. słynny, blisko 25-metrowy pomnik Aleksandra Macedońskiego i twierdza Skopsko Kale. Warto także wybrać się na Kamienny Most, łączący nowoczesne centrum miasta ze starą dzielnicą osmańską.

Jaka jest pogoda w Macedonii?

W Macedonii Północnej panuje klimat umiarkowany kontynentalny z ciepłym, suchym latem i jesienią. Zimy są stosunkowo zimne, z dużymi opadami śniegu. Najlepszym terminem na wyjazd do Macedonii, dla tych którzy cenią sobie wysokie temperatury i słońce będą czerwiec, lipiec i sierpień. W lipcu w Macedonii średnia temperatura wynosi 28 st. C, w sierpniu sięga 28 st. C. 

Średnie temperatury w Macedonii?

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

4°C

luty

9°C

marzec

16°C

kwiecień

21°C

maj

24°C

czerwiec

38°C

lipiec

31°C

sierpień

31°C

wrzesień

25°C

październik

17°C

listopad

11°C

grudzień

4°C

Temperatura powietrza w nocy

styczeń

-1°C

luty

-2°C

marzec

1°C

kwiecień

5°C

maj

9°C

czerwiec

13°C

lipiec

15°C

sierpień

15°C

wrzesień

11°C

październik

6°C

listopad

2°C

grudzień

-2°C

Temperatura wody

styczeń

4°C

luty

6°C

marzec

10°C

kwiecień

16°C

maj

20°C

czerwiec

23°C

lipiec

25°C

sierpień

26°C

wrzesień

23°C

październik

17°C

listopad

13°C

grudzień

5°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Macedonii na rankomat.pl?

 • EKUZ nie jest honorowany w Macedonii.
 • Wizyta lekarska kosztuje od 10 do 80 euro.
 • Z własnej kieszeni trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu i zakup leków.
Polisę na wyjazd do Macedonii można mieć już od
39*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Macedonii? Dokumenty na wyjazd do Macedonii

Granicę Macedonii Północnej przekracza się podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. W przypadku Macedonii warto jednak szczególnie rozważyć zabranie ze sobą paszportu. Jego brak może skutkować trudnościami m.in. z wypożyczeniem auta, czy meldunkiem w hotelu.

Ponadto, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby osoby posługujące się wyłącznie dowodem osobistym, przy wjeździe Macedonii Północnej żądały od macedońskiej policji granicznej stosownego blankietu. Powinna na nim znajdować się odpowiednia pieczątka graniczna. Służby graniczne Macedonii Północnej mogą zażądać okazania tego blankietu w momencie opuszczania kraju.

W przypadku podróży autem bezwzględnie należy pamiętać o wyrobieniu Zielonej Karty.

Obowiązek meldunkowy w Macedonii Północnej

Ważną informacją dla osób planujących podróż do Macedonii jest obowiązek meldunkowy. Jeśli pobyt na terytorium Macedonii przekracza 24 godziny, należy się zameldować na właściwym terytorialnie posterunku policji.

W teorii obowiązek ten spoczywa na hotelu lub właścicielu pensjonatu, w którym zatrzymał się turysta. Termin to 12 godzin od przybycia obcokrajowca. Warto jednak upewnić się, czy na pewno obowiązku dopełniono. W przeciwnym razie macedońskie organy ścigania wyciągną konsekwencje wobec turysty. Karę stanowi grzywna (100-500 Euro) oraz dwuletni zakaz wjazdu do Macedonii Północnej.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Zielona Karta
Zielona Karta
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Macedonii jest bezpiecznie?

Zagrożenie przestępczością w Macedonii nie odbiega od przeciętnego poziomu. Przyczyną sporadycznych, lokalnych incydentów, stwarzających zagrożenie także dla turystów, są głównie porachunki świata przestępczego. Częściowo dochodzi do nich także na tle etnicznym. 

Za bardziej niebezpieczne uchodzą tereny północno-zachodnie tereny. Zdarzają się tam kradzieże uliczne, czy włamania do samochodów.

W Macedonii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne odbiegające od zagrożeń spotykanych na terytorium reszty Europy. Turyści z krajów europejskich nie muszą przechodzić żadnych dodatkowych szczepień.

Warto również pamiętać, że Macedonia leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Obywatele Polski bez wizy mogą przebywać na terytorium Macedonii Północnej 90 dni (w okresie 180 dni). Do pobytu dłuższego niż 90 dni wymagana jest wiza, wydana przez macedońskie przedstawicielstwo dyplomatyczne za granicą.

 • Uwaga Szczególnie zagrożone są popularne miejscowości turystyczne w szczycie sezonu.
 • Uwaga Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza także uczestnictwo w demonstracjach i zgromadzeniach publicznych, które w Macedonii nie są wcale rzadkością.
 • Uwaga MSZ zaleca zgłoszenie podróży do Macedonii w serwisie Odyseusz.
 • Uwaga W razie trzęsienia ziemi należy stosować się do zaleceń miejscowych władz.
 • Uwaga Telefony alarmowe: • policja 192, • straż pożarna 193, • pogotowie ratunkowe 194, • pomoc drogowa 196.
 • Uwaga Macedonia Północna leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Karta EKUZ na urlop w Macedonii –  czy obowiązuje?

Karta EKUZ –  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego –  nie obowiązuje w Macedonii. Oznacza to, że turysta, który nie wykupił ubezpieczenia, pokrywającego koszty leczenia, wszystkie należności z tego tytułu będzie musiał pokryć samodzielnie.

Przykładowe koszty leczenia w Macedonii to:

 • podstawowa konsultacja lekarska – ok. 10 euro,
 • konsultacja specjalistyczna – w zależności od specjalisty – kilkukrotnie droższa niż koszt podstawowej konsultacji, nawet do ok. 80 euro,
 • koszty powrotnego transportu do kraju – nawet do ok. 10 000 - 15 000 euro.

Wypowiedź eksperta

Poza nieszczęśliwymi wypadkami, z opieki medycznej można korzystać za opłatą. Koszt wizyty lekarskiej to minimum 10 Euro. Wyposażenie szpitali i klinik państwowych odbiega od standardów europejskich. Dostępne są podstawowe usługi medyczne. Dostęp do leczenia specjalistycznego może być utrudniony poza stolicą kraju.
www.gov.pl

Wykupienie polisy turystycznej na urlop w Macedonii, która pokryje także koszty leczenia w placówkach prywatnych jest wręcz obowiązkowe.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Podstawowy zakres ubezpieczenia do Macedonii powinien zawierać koszty leczenia, NNW, OC oraz ochronę bagażu. Można też ubezpieczyć się na podróż samolotem (od opóźnieni lotu i zagubienia bagażu przez linie lotniczne) lub samochodem (Auto Assistance zapewni wsparcie w razie kolizji, awarii czy wypadku). 

Ubezpieczenie turystyczne do Macedonii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
183 459 zł
Ratownictwo
36 692 zł
Bagaż
1 000 zł
55,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
-
57,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuSporty objęte ochroną: 114Ochrona COVID-19
Wiener
55,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
183 459 zł
Ratownictwo
36 692 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
57,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
-
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19
AXA Partners
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuSporty objęte ochroną: 114Ochrona COVID-19

  Należy również pamiętać, że osoby przewlekle chore powinny rozszerzyć ochronę za dodatkową składką. W razie braku rozszerzenia ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia związanych z występującą u ubezpieczonego chorobą przewlekłą.

  Wypowiedź eksperta

  W razie poważnych problemów zdrowotnych, ubezpieczenie może pokryć koszty transportu medycznego do Polski, co może być niezwykle kosztowne bez odpowiedniej ochrony. Ubezpieczenie turystyczne obejmie również ochronę bagażu i mienia osobistego, co jest przydatne w przypadku kradzieży, zagubienia lub uszkodzenia rzeczy osobistych podczas podróży.
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Bardziej rozbudowane ubezpieczenie dla aktywnych

  Polisę turystyczną na urlop w Macedonii, jak również w każdym innym miejscu na świecie, warto dostosować do swoich potrzeb. Obecnie możemy wybierać spośród kilkudziesięciu różnych ofert. Można więc bez problemu odnaleźć taką, która spełni nasze oczekiwania w stu procentach. Przed zakupem ubezpieczenia, koniecznie należy przemyśleć, jaki jest główny cel podróży i porównać oferty różnych ubezpieczycieli – pod kątem finansowym i zakresu ochrony.

  Warto pamiętać, że osoby, które stawiają na bardziej aktywny wypoczynek – chcą w trakcie urlopu spróbować np. sportów ekstremalnych lub wybrać się na trekking w góry – powinny pomyśleć o rozszerzeniu ochrony. Niezbędne może być dokupienie klauzuli o nazwie sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Taka polisa powinna też zawierać OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego i bezapelacyjnie – koszty ratownictwa.

  Ubezpieczyciele oferują także klauzulę alkoholową, czyli możliwość ubezpieczenia zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. 

  Ile kosztuje polisa turystyczna do Macedonii?

  Ceny dobrej polisy turystycznej na wyjazd do Macedonii zaczynają się już od ok. 3,70 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej znajdują się propozycje na 7-dniowy wyjazd do Macedonii, dla dwóch osób w celach wypoczynkowych i turystycznych dla jednej osoby dorosłej.

  TU

  Zakres ubezpieczenia

  Koszty leczenia

  Cena za dzień

  Wiener

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

  91 729 zł39

   39 zł

  Signal Iduna

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

  91 729 zł

  48 zł

  Allianz

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC

  80 000 zł

  52 zł

  AXA Partners

  Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC, OC sportowe, zdarzenia pod wpływem alkoholu

  200 000 zł

  63 zł

  Przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych korzystną ofertę, zapewniającą turyście pełne bezpieczeństwo, można znaleźć dosłownie w kilka minut. Kalkulator uwzględnia oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

  Można bez problemu wybrać ofertę, która odpowiada specyfice wyjazdu i możliwościom finansowym podróżnika. Co ważne, polisa przychodzi na maila, a całość formalności odbywa się online. Zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Macedonii – i w każde inne miejsce na świecie – może być naprawdę prosty.

  Co powinna zapewniać dobra polisa na podróż do Macedonii?

  • OK

   Koszty leczenia - są najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego. Zalecana suma gwarantowana kosztów leczenia na urlop w Macedonii to 30 000 euro.

  • OK

   Ubezpieczenie NNW - dzięki niemu w przypadku niefortunnego zdarzenia ubezpieczony otrzyma odszkodowanie w wysokości odpowiedniego procentu  sumy gwarantowanej.

  • OK

   Koszty ratownictwa - zapewnią pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe należności z tytułu ewentualnej akcji ratowniczej.

  • OK

   OC w życiu prywatnym - w razie nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej, straty do wysokości sumy gwarantowanej pokryje ubezpieczyciel.

  • OK

   Ubezpieczenie bagażu - w Macedonii kradzieże bagażu niestety się zdarzają. Warto więc wybrać ofertę, która zapewni turyście wypłatę odpowiedniej kwoty, jeśli bagaż zostanie skradziony lub zniszczony.

  • OK

   Assistance - turysta podróżujący po Macedonii, będzie mógł szybko uzyskać wsparcie prawne czy pomoc tłumacza.

  Co warto wiedzieć?

  1. Macedonia to atrakcyjny kierunek na niskobudżetowe wakacje.
  2. Na teren tego kraju można wjechać na podstawie dowodu osobistego.
  3. Warto zabrać Zieloną Kartę, EKUZ natomiast w Macedonii nie działa.
  4. Na wypadek leczenia warto wykupić polisę turystyczną, by nie opłacać tych usług z własnej kieszeni.
  Oceń stronę
  4,80
  logo innowacyjna gospodarka
  UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
  logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego