Półwysep Bałkański to częsty kierunek wakacyjnych podroży Polaków. Najczęściej wypoczywamy w Grecji, Chorwacji czy w Bułgarii. Warto jednak zobaczyć też te mniej znane, a równie atrakcyjne bałkańskie kraje – Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra czy Macedonia Północna również mają wiele do zaoferowania.

Na turystów czekają wspaniałe zabytki, urokliwe pejzaże i … o wiele niższe ceny niż w tych topowych kierunkach wakacyjnych. Te mniej popularne Bałkany nie są tak oblegane przez podróżujących jak Grecja czy Chorwacja. Podpowiadamy, dokąd więc warto pojechać, co zobaczyć i jak przygotować się do bałkańskich wakacji.

Dlaczego warto jechać na wakacje na Bałkany?

Bałkany leżąc w południowej Europie, przede wszystkim gwarantują piękną pogodę. Na turystów spragnionych gorących letnich klimatów czekają piękne plaże i ciepłe morze. W sezonie letnim dobre warunki do plażowania są niemal pewne.

Półwysep Bałkański zachwyca też wspaniałymi krajobrazami. To nie tylko wybrzeże, ale pasma górskie, idealne na wycieczki trekkingowe, wartkie rzeki, na których organizowane są spływy, bezludne wyspy, do których można popłynąć czy liczne szlaki rowerowe i spacerowe. Jest co podziwiać – a każdy z bałkańskich krajów oferuje coś innego.

Na Bałkanach można nie tylko odpoczywać czy aktywnie spędzać czas, ale i zwiedzać. Zarówno w Albanii, jak i w Bośni czy Czarnogórze nie brak zabytków z czasów starożytnych i późniejszych. Półwysep to kolebka europejskiej cywilizacji i ślady początków historii naszego kontynentu znajdzie się niemal w każdym z krajów bałkańskich.

Bałkany to oczywiście dobra kuchnia. Na smakoszy czekają świeże owoce i warzywa, pieczone mięso czy grillowane owoce morza. Bardzo popularny jest tutaj ćevap, czyli krewny dobrze znanego nam kebabu. Wiele potraw opartych jest na bazie czerwonej papryki. Miłośnicy deserów mogą z kolei spróbować bardzo cienkich ciast nadziewanych wiśniami, jabłkami czy śliwkami.

Gdzie warto pojechać na Bałkany na wakacje?

Bułgaria, Grecja i Chorwacja każdego roku znajdują się w top wakacyjnych kierunków. Warto jednak spojrzeć w stronę mniej popularnych bałkańskich krajów. Przede wszystkim dlatego, że jest tam mniej tłoczno, taniej i wciąż wiele do okrycia.

Albania

To doskonała alternatywa dla Grecji czy Bułgarii.Albania ma wszystko, o czym marzą turyści: piękne plaże, turkusowe morze, 290 słonecznych dni w ciągu roku, wspaniałe zabytki i dziewiczą przyrodę. Natrafimy tam na wyjątkowe gaje oliwne i sady cytrusowe. Zwiedzać można tradycyjne wioski zbudowane w stylu śródziemnomorskim, prawosławne cerkwie czy antyczne budowle.

Aktywni mogą surfować lub żeglować, zaplanować wędrówki po górach czy wycieczki rowerowe. W większych  miastach i kurortach wieczorami tętni życie.

Gdzie warto jechać? Wybrzeże Adriatyku - Durres, Golem, Shengjin, Spille, Wybrzeże Jońskie – Saranda, Kasmil, styk Adriatyku i Morza Jońskiego - Vlora, Radhime, Borsh Czym? Samolotem – od 160 zł w jedną stronę. Samochodem – około 1300 zł w jedną stronę.

Co warto zobaczyć? Gjirokastra – miasto tysiąca schodów i białych dachów, słynące z charakterystycznych domów i stromych uliczek, Berat – z bizantyjskim zamkiem i wieloma katedrami, Saranda – urokliwy kurort tętniący życiem, Kamil – najpiękniejsza plaża w Albanii, Durres i Golem z Muzeum Archeologicznym, ruinami Amfiteatru, Starego Rynku oraz Łaźni Rzymskich, park narodowy na Przełęczy Llogaraja, Błękitne Oko (Syri i Kaltër) – piękne, podwodne źródło.

Ile to kosztuje? Wakacje w Albanii z biurem podróży można znaleźć od 859 zł. Nocleg to koszt od 78 zł za dobę w trzygwiazdkowym hotelu lub od 70 zł w pensjonacie.

Jakie dokumenty są potrzebne? Dowód osobisty/paszport. Kierowcy muszą posiadać także Zieloną Kartę.

Ile kosztuje ubezpieczenie? Od 3,74 zł/dziennie

Ciekawostka! Warto wiedzieć, że mowa ciała w Albanii nieco różni się od naszej - kiwanie głową nie oznacza potakiwania, a „nie”. Z kolei „tak” oznacza potrząsanie głową na boki.

Bośnia i Hercegowina

Ten niewielki kraj nie cieszy się tak wielką popularnością, jak sąsiadujące z nim Chorwacja czy Czarnogóra, ale to nie oznacza nie warto go zobaczyć. W Bośni i Hercegowinie, kraju w kształcie serca naprawdę można się zakochać.

Sprawią to piękne krajobrazy gór, nadadriatyckie plaże, miasta pełne zbytków (Mostar, Sarajewo, Glumina, Hutovo, Donje Hrasno), gościnni mieszkańcy i pyszna kuchnia.

Gdzie warto jechać? Neum nad Adriatykiem – jedyny duży kurort w Bośni i Hercegowinie

Czym? Samolotem od 300 zł w jedną stronę. Samochodem – od około 1100 zł w jedną stronę.

Co warto zobaczyć? Park Narodowy Una z pięknymi wodospadami, Mostar ze słynnym mostem, klimatycznymi uliczkami i zabytkami, Buny Klasztor Derwiszy w Blagaju, Wodospady Kravica, Sarajewo, Medjugorje, Jajce i Plivski wodospad.

Ile to kosztuje? Wakacje w Bośni i Hercegowinie z biurem podróży można znaleźć od 1500 zł. Nocleg to koszt od 154 zł za dobę w trzygwiazdkowym hotelu lub od 58 zł w kwaterach prywatnych.

Jakie dokumenty są potrzebne? Dowód osobisty/paszport

Ile kosztuje ubezpieczenie? Od 3,74 zł/dziennie

Ciekawostka! W Sarajewie warto zobaczyć Sahat Kulę, ostatnią w Europie wieżę zegarową pokazującą czas księżycowy.

Czarnogóra

Ten kraj bywa nazywany „czarną perłą Bałkanów”. Zachwyca mnogością krajobrazów – morskich i górskich jednocześnie. W Czarnogórze można podziwiać wiele dziewiczych krain, ale nie brak tam też urokliwych wiosek rybackich czy miast pełnych zabytków. To właśnie tam też znajduje się najdłuższa na Bałkanach plaża, zwana Wielką, licząca sobie 13 kilometrów.

Malownicze zatoczki zachwycą każdego.Na wybrzeżu nie brakuje miejsc do uprawiania sportów wodnych. Liczne parki narodowe świetnie sprawdzą się jako cel całodziennych wycieczek.

Gdzie warto jechać? Budwa, Boka Kotorska, Wyspa Świętego Stefana, Baru, Petrovac, Ulcinj, Podgorica

Czym? Samolotem – od 683 zł w jedną stronę. Samochodem – od około 1200 zł w jedną stronę.

Co warto zobaczyć? Kanion rzeki Tary – idealne miejsce do uprawiania raftingu, Jezioro Szkoderskie –na granicy Czarnogóry i Albanii, - Jezioro Piva i tama na Pivie, fiord kotorski, Bar z najstarszym drzewem oliwnym w Europie, skalny monastyr w Ostrog, starówki w Petrovacu i Budwie, międzynarodowy festiwal teatralny w Budwie, cerkwie w Rustovo i Praskvicy.

Ile to kosztuje? Wakacje w Czarnogórze z biurem podróży można znaleźć od 600 zł (z własnym dojazdem) lub od 1 600 zł (all inclusive). Nocleg kosztuje od 136 zł za dobę w trzygwiazdkowym hotelu lub od 47 zł w kwaterach prywatnych.

Jakie dokumenty są potrzebne? Dowód osobisty/paszport

Ile kosztuje ubezpieczenie? Od 3,74 zł/dziennie

Ciekawostka! W Czarnogórze znajduje się aż 117 różnych plaż – żwirowych, piaszczystych czy kryjących się wśród klifów.

Macedonia Północna

Choć Macedonia nie ma dostępu do morza, to i tak warto ją zobaczyć. Jezioro Ochrydzkie, piękne widoki, dziewicza przyroda z pewnością to zrekompensują. To prawdziwy raj dla miłośników spacerów, ale i paralotniarzy. Turystów podróżujących do Macedonii z pewnością zachwyci barwna, miejscowa kultura i gościnność mieszkańców.

Lokalna kuchnia również jest dowodem, dla którego warto odwiedzić ten kraj – o niebo w gębie zadbają takie przysmaki, jak tavcze gravcze (zapiekana fasolka) i trileche (biszkoptowe ciasto).

Gdzie warto pojechać? Ochryda, Struga, Pestani, Elen Kamen

Czym? Samolotem – od 818 zł. Samochodem – od około 1300 zł w jedną stronę.

Co warto zobaczyć? Ochryda – jedno z najpiękniejszych macedońskich miast utrzymane w śródziemnomorskim klimacie, Skopje – mieszanka orientu z nowoczesnością, Tetovo z XV-wiecznym meczetem, parki narodowe w Mawrowo, Pelisterze, Galichicy, wodospady  w Kolesino i Smolare,  Monaster Treskawec na górze Zlatowraw, Kanion Matka, ruiny miasta Stobi

Ile to kosztuje? Wakacje w Macedonii Północnej z biurem podróży można znaleźć od niespełna 600 zł (z własnym dojazdem) lub od około 2 000 zł (pobyt typu all inclusive). Nocleg kosztuje od 115 zł za dobę w trzygwiazdkowym hotelu lub od 64 zł w kwaterach prywatnych.

Jakie dokumenty są potrzebne? Dowód osobisty/paszport

Ile kosztuje ubezpieczenie? Od 3,74 zł/dziennie

Ciekawostka! W Macedonii walutą jest denar, a ceny są zaokrąglane do pełnych kwot, by nie płacić w centach.

Podróż na Bałkany a COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

Obecnie pandemia COVID-19 w wielu krajach wygasa. Znoszone są obostrzenie. W przypadku podróży do Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Północnej nie są wymagane żadne dokumenty dotyczące szczepień czy przejścia koronawirusa przed wjazdem ani testy.

Na miejscu zniesiono także obowiązek zasłania ust i nosa oraz inne restrykcje dotyczące izolacji, dystansu społecznego czy ograniczonej liczby turystów w jednym miejscu. Można więc po Bałkanach podróżować swobodnie.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Bałkany?

Większość krajów leżących na Bałkanach nie należy do Unii Europejskiej. Nie można więc tam korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Konieczne będzie więc posiadanie polisy turystycznej – w przeciwnym razie za leczenie trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Takie ubezpieczenie powinno pokrywać koszty leczenia na sumę co najmniej 30 000 euro. Poza tym warto, żeby zapewniało również:

 • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • OC w życiu prywatnym,
 • ochronę bagażu,
 • ochronę w razie opóźnienia lotu,
 • Assistance.

Obecnie większość ubezpieczycieli zapewnia także wsparcie w razie zachorowania na COVID-19. Można liczyć na pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji, zakupu leków, a nawet organizację pobytu na kwarantannie czy w izolacji. Każde towarzystwo ma jednak w tym zakresie własne regulacje.

Podróżując na Bałkany, warto zadbać o dopasowanie polisy do charakteru swojego wyjazdu. Turyści wypoczywający aktywnie powinni rozszerzyć ochronę o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Przydać się może klauzula alkoholowa obejmująca zdarzenia, do których może dojść pod wpływem napojów wyskokowych. Osoby, które pozostają po stałą opieką lekarza powinny mieć dodatkowe rozszerzenie o choroby przewlekłe.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Takie ubezpieczenie na Bałkany można mieć już od niespełna 4 zł dziennie. Nie warto jednak sugerować się tylko ceną, ale i zakresem ochrony, potrzebnymi dodatkami i wysokością sum gwarantowanych. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ofert.

Ubezpieczenie turystyczne do Albanii na rodzinne wakacje
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
136 257 zł
Ratownictwo
22 710 zł
Bagaż
1 363 zł
79,00 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 626 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
93,24 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
179,76 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochronąOC sportowe: 50 000 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
273,56 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 300 000 zł
Ubezpieczenie turystyczne do Albanii na rodzinne wakacje
Europa Ubezpieczenia
79,00 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
136 257 zł
Ratownictwo
22 710 zł
Bagaż
1 363 zł
Dodatkowo: NNW: 13 626 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
AXA Partners
93,24 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Allianz
179,76 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochronąOC sportowe: 50 000 zł
Nationale-Nederlanden
273,56 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 300 000 zł

Polisę na Bałkany można zakupić w naszym kalkulatorze. Wystarczy podać dane dotyczące podróży i zapoznać się z kilkunastoma ofertami. Po wyborze ubezpieczenia można je zakupić online, szybko i wygodnie. Dokument polisy zostanie wysłany na adres mailowy po opłacaniu składki.

Co warto wiedzieć?

 1. Bakany to popularny kierunek wakacyjny Polaków.
 2. Najchętniej odwiedzamy Chorwację, Grecję lub Bułgarię.
 3. Na urlop wakacyjny sprawdzą się też te mniej znane kraje, jak Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra czy Macedonia Północna.
 4. W taką podróż warto zabrać ubezpieczenie turystyczne dostępne już od niespełna 4 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Bałkany są otwarte dla turystów?

  Tak. Aktualnie wszystkie bałkańskie kraje wpuszczają podróżnych bez żadnych dodatkowych obostrzeń. Wystarczy dowód osobisty lub paszport.

 2. Czy na Bałkanach jest honorowany EKUZ?

  Z karty można skorzystać w krajach należących do Unii Europejskiej (Bułgaria, Chorwacja, Grecja). W pozostałych państwach, takich jak Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna EKUZ nie jest honorowany. Za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. 

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe na Bałkany?

  Nie ma takiego obowiązku. Warto jednak mieć polisę, by w razie jakichkolwiek problemów za granicą móc skorzystać ze wsparcia towrzystwa.