Przy zakupie samochodowego autocasco, kierowcy często nie patrzą szczegółowo na zakres polisy i kierują się jej ceną, zakładając, że każde towarzystwo oferuje podobny produkt. Nic bardziej mylnego…

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na co szczególnie zwracać uwagę i jak uniknąć 6 typowych błędów przy zakupie ubezpieczenia AC – przeczytaj koniecznie poniższy artykuł.

Porównaj w 7 min oferty OC/AC»

Ubezpieczenie AC 

  • Czy wiesz, że możesz kupić w Polsce ubezpieczenie nazywające się „autocasco”, które nie zapewni Ci odszkodowania przy kradzieży auta?
  • Czy wiesz, że możesz kupić autocasco, w którym tylko drobnym maczkiem jest zapisane, że odszkodowanie nie należy Ci się wcale, jeśli szkodę spowoduje osoba mająca mniej niż 26 lat?
  • Czy wiesz ile otrzymasz pieniędzy za swój samochód, jeśli ukradną Ci go za pół roku?

W Polsce zawartość produktów ubezpieczeniowych typu AC nie jest regulowana prawnie, w przeciwieństwie do np. ubezpieczenia OC. Każda firma ubezpieczeniowa ustala warunki autocasco samodzielnie.

Szkoda całkowita, częściowa i kradzieżowa

Sprawdź, czy polisa pokryje wyłącznie szkodę całkowitą (koszt naprawy przekroczy wartość auta),czy również szkodę częściową (np. zarysowane  drzwi) lub kradzieżową (utrata auta). Upewnij się, płacisz za to, czego potrzebujesz. Przeczytaj także dokładnie dokument OWU. Część terminów w umowach ubezpieczeń, może oznaczać zupełnie inne kwestie, niż Ci się wydaje.

Udział własny

Stara ubezpieczeniowa prawda głosi, że ryzyko szkody maleje mniejsze, jeśli jej część musisz pokryć z własnej kieszeni – tzw. udział własny. Nawet jeśli w pierwszej chwili wydaje się to być niekorzystnym rozwiązaniem, to warto je rozważyć, gdyż może obniżyć cenę polisy, nie zmniejszając jednocześnie jej zakresu.

Ale są też pułapki: jeśli Twój ubezpieczyciel zamiast wyrazić Twój udział procentowo (czyli w każdej szkodzie, np. 10% płacisz sam),wyrazi go kwotowo (np. w każdej szkodzie 1 000 złotych płacisz sam),to oznacza, że szkody poniżej 1 000 złotych zawsze będziesz pokrywać samodzielnie. Stłuczone szyby przednie, porysowane drzwi, zbite lusterka, przecięte opony…

Amortyzacja części

Nie dopuść do sytuacji, w której do Twojego powiedzmy 8-letniego samochodu kupisz ubezpieczenie AC, a po szkodzie będziesz musiał dopłacić do każdej nowej części np. 80% jej wartości. Aby tego uniknąć:
przejrzyj tabele amortyzacyjne w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń Autocasco i zastanów się, czy warto,
wykup amortyzację części (dopłać do tego, aby Twój samochód był naprawiany na nowych częściach).

Franszyza integralna

To określenie sumy (kwotowo lub procentowo) poniżej, której ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody. Przykład: wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa to 500 zł. Szkodę o wartości 450 zł, będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Szkoda o wartości 510 zł zostanie w całości opłacona przez ubezpieczyciela.

Sposób naprawy auta

Nie jest oczywiste, że przy każdym ubezpieczeniu AC w przypadku szkody wstawisz swój samochód do autoryzowanego salonu. Wiele firm jako podstawowy traktuje wariant „rzemieślniczy”. Oznacza to niższe wyceny szkód, odpowiadające warsztatom nieautoryzowanym oraz naprawom na częściach zamiennych.

Porównaj ceny AC w rankomat.pl

Nikt w Polsce nie porówna ofert AC, tak profesjonalnie jak my. W naszej porównywarce ubezpieczeń AC, OC i NNW zobaczysz zarówno ceny, jak i poszczególnych ofert. Dodatkowo, nasi doradcy posiadający uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego są do Twojej dyspozycji.

Czego poszukujesz – dobrego czy taniego autocasco?

Jeśli czujesz się wystarczająco pewnie i chcesz od razu porównać zakresy i ceny ubezpieczeń AC dla swojego samochodu, przejdź do formularza naszej porównywarki ubezpieczeń autocasco.

W jaki sposób pomożemy Ci znaleźć ubezpieczenie AC dla Ciebie?

Poprosimy Cię o podanie danych niezbędnych do przedstawienia Ci gotowych ofert. Po wypełnieniu formularza otrzymasz długą listę ofert ubezpieczeniowych, wraz z cenami, opisanym zakresem i jego oceną. Zobacz poniższe przykładowe porównania, a przekonasz się, że warto skorzystać z naszej propozycji.

Marek, lat 48, żonaty, dwójka dzieci. Auto – Ford Mondeo 2006, benzyna 2.0, deklarowany roczny przebieg – 20 tys. km, miejsce zamieszkania – Olsztyn. Marek posiada pełne zniżki (60 %) na ubezpieczenia OC i AC

kalkulacja ubezpieczenia autocasco

Anna, lat 32, stan cywilny – panna. Auto – Fiat Panda 2008, benzyna 1.1, deklarowany roczny przebieg – 30 tys. km, miejsce zamieszkania – Warszawa. Zniżki za bezszkodową jazdę – 50%.

druga kalkulacja AC dla Anny posiadającej Fiata Pandę

Oceń stronę
3,79