Miasto portowe Trogir, położone na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, jest jednym z najbardziej zatłoczonych wakacyjnych miejsc na mapie Chorwacji. Bilet lotniczy do Trogiru można kupić za 1430 zł. Koszt zakwaterowania w villi dla dwóch osób to 2200 zł. Z kolei ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji dla pary można znaleźć już od kilku złotych dziennie. 

Niezwykła architektura z historycznymi fasadami romańsko gotyckimi, które nie pozwalają oderwać od siebie oczu. Klimatyczne uliczki nastrajające do niespiesznych wycieczek. Promienie słońca odbijające się w tafli lazurowej wody. O Trogirze można pisać w nieskończoność, moim tego, że to miasto niewątpliwie reklamy nie potrzebuje. Ta niezwykła kamienna osada zachwyca każdego, długo pozostając w pamięci.  

Chorwacja 2022 – czy potrzebne są testy i kwarantanna? 

Od osób zaszczepionych nie jest wymagany test przed i po przyjeździe do Chorwacji oraz kwarantanna. 
 
Osoby niezaszczepione muszą przedstawić nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 24 godzin szybki test antygenowy. 

W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego, instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta, punktach usługowych oraz obiektach gastronomicznych. 

Trogir na kartach historii 

Historia Trogiru rozpoczyna się już w III wieku p.n.e., kiedy greccy koloniści założyli osadę o nazwie Tragurion (Kozie Wzgórza). Osada ewoluując na przestrzeni lat, zamieniła się w miasto portowe, którego rola na arenie międzynarodowej zaczęła być znacząca dopiero w XII wieku. Zanim jednak miasto zdążyło osiągnąć czasy świetności, pojawili się Saracenowie, burząc doszczętnie Trogir. I chociaż odbudowa nie należała do najłatwiejszych, to już w XIV wieku miasto stanowiło istotny ośrodek gospodarczy i kulturowy Dalmacji.  

Pozostając pod panowaniem śródziemnomorskich mistrzów handlu i wojennego rzemiosła – Wenecjan, Trogir prężnie się rozwijał, z biegiem lat zyskując na znaczeniu. Od 1918 roku, w wyniku upadku Republiki Weneckiej Dalmacja wraz z Trogirem weszła we władanie Monarchii Habsburskiej. Po zakończeniu I wojny światowej Dalmacja stała się częścią Królestwa SHS (Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców), które w 1929 roku oficjalnie stało się Jugosławią.  

Dziś, od 1991 roku, od momentu rozpadu Jugosławii, Trogir należy do państwa chorwackiego.  

Gdzie leży Trogir?  

Obecnie Trogir to niewielkie miasteczko portowe położone na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdujące się w żupanii splicko-dalmatyńskiej, na terenie Chorwacji. Zabytkowe centrum leżące na niewielkiej wysepce pomiędzy lądem i większą wyspą Čiovo stanowi jedno z najbardziej atrakcyjnych punktów turystycznych. Sama starówka Trogiru, charakteryzująca się dość zwartą konstrukcją i doskonale zachowanymi budynkami jeszcze z czasów średniowiecza, została wpisana Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.  

Połączona z kontynentalną częścią Chorwacji i wyspą Čiovo, za pomocą mostów, dzięki unikatowej lokalizacji prezentuje się wręcz bajkowo, co roku goszcząc tysiące turystów z całego świata.  

Dla kogo jest Trogir? 

Trogir to miejsce dla miłośników spacerów i architektonicznych zabytków. Chociaż to bez wątpienia jedno z najbardziej uroczych miasteczek Chorwacji, warto zaznaczyć, że w szczycie sezonu wakacyjnego, jest tutaj po prostu głośno, tłoczno i drogo. Większość miłośników turystycznych eskapad przybywa tu właśnie na przełomie lipca i sierpnia, często zatrzymując się na dłużej. Doskonale rozbudowana baza noclegowa, plaże, zapierające dech w piersiach widoki, małe kawiarenki, bary i serwujące wyborne dania restauracje z pewnością sprzyjają takim pobytom.  

Przez resztę miesięcy w roku miasto oferuje kameralną atmosferę, a jeśli przyjezdnym zależy na połączeniu spacerów z plażowaniem, czas od czerwca do września będzie na to momentem idealnym.  

Niezależnie od miesiąca, miasto tętni wieczornym życiem na wysadzanym palmami bulwarze, ciągnącym się wzdłuż portu, do którego cumują jachty, statki wycieczkowe i łódeczki tubylców.  

Trogir – tutaj atrakcji Ci nie zabraknie 

Oczywiście można wybrać się do Chorwacji tylko z zamiarem plażowania. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że urok, jakim epatuje miasto, szybko pochłonie najbardziej nawet zaciekłego miłośnika kąpieli słonecznych. Być w Trogirze i nie zobaczyć Katedry św. Wawrzyńca, to jak być w Egipcie i nie zobaczyć piramid. Dla turystów nie przepadających za pieszymi wycieczkami istotny może okazać się fakt, że stosunkowo niewielka powierzchnia miasta pozwala na odwiedzenie wszystkich najważniejszych zabytków w już w 2-3 godziny. 

Najważniejsze atrakcje w Trogirze: 

 • Katedra św. Wawrzyńca – wcześniej wspomniany, stojący przy głównym placu, najważniejszy zabytek miasta. Budowana przez cztery wieki, prezentuje trzy style architektoniczne: romański, gotyk i renesans. Majestatyczny portal, który prowadzi do wnętrza Katedry, to w większości wyrzeźbiona przez mistrzowskiego artystę Radovana konstrukcja, uważana za unikatową pracę rzeźbiarza. Monumentalny zabytek, dzięki renowacji i pracom konserwowym pozwala podziwiać się w prawie nienaruszonym stanie.  
 • Starówka Trogiru – zachowana w bardzo dobrym stanie, unikatowa w skali całego świata. Starówka w Trogirze to prawdziwa chluba miasta, która często jest jedynym (i wystarczającym) powodem do odwiedzenia miasta. Łącząc w sobie styl romański i gotycki, przeprowadza turystów ciasnymi uliczkami, pozwalając oddać się urokowi tamtejszej kultury i leniwej śródziemnomorskiej atmosferze. 
 • Riva – czyli wysadzana palmami, szeroka Chorwacka promenada. Zagłębie Trogirskich kawiarenek i restauracji, w których tutejsza kuchnia smakuje najlepiej. To tutaj również usytuowana jest druga brama, zwana Morską, zlokalizowana w pozostałościach murów obronnych.  Tuz za nimi, na horyzoncie rysują się wieże kościelne, w tym kościół św. Dominiki – były klasztor z początku XIV wieku.  
 • Twierdza Kamerlengo – znajdująca się na samym końcu promenady forteca, która została zbudowana w celu obrony przed najazdem tureckim. Pomimo niezbyt wielkich rozmiarów, monumentalna  fortyfikacja składająca się z trzech wież, bastionu oraz dziedzińca robi wrażenia. Dodatkowo latem są tu organizowane liczne eventy, podczas których można spróbować swoich sił strzelając z łuku, czy zasmakować kinematografii na świeżym powietrzu.  
 • Baszta św. Marka – to kolejna budowla, obok której nie można przejść obojętnie, spacerując po chorwackiej promenadzie. Baszta św. Marka usytuowana jest tuż przy kanale morskim, który oddziela stały ląd i wyspę. Umieszczone na niej armaty pozwalały niegdyś Wenecjanom kontrolować ruch statków, chcących przepłynąć między Čiovo a wybrzeżem Dalmacji. Obecnie Baszta św. Marka jest dla wielbicieli muzyki nie lada atrakcja , gdyż ze względu na zgromadzone w niej zbiory nazywana jest obecnie „domem muzyki dalmatyńskiej”. 
 • XVI- wieczna Brama lądowa – widniejąca od strony kontynentalnej starego miasta, nazywa również Brama Północną. Ozdobiona niegdyś weneckim lwem św. Marka była symbolem panowania Wenecjan nad Trogirem. Obecnie patronuje jej bł. Jan z Trogiru. 

Komunikacja w Trogirze 

Niewątpliwą kolejną zaletą miasta jest jego położenie. Jedyne 6 km od centrum znajduje się lotnisko w Splicie, z którego regularnie kursują autobusy przewożące turystów do Trogiru. Poza autobusami łatwo dostępne są taksówki, a także wypożyczalnie aut.  

W najbliższych latach władze chorwackie mają w planach rozbudowę linii kolejowej, która połączy Split, Trogir i lotnisko.  

Ile kosztuje wypad do Trogiru? 

Tak jak w przypadku większości miejsc na świecie, tak i w przypadku Trogiru – cena zależna jest od tego, czego dokładnie oczekujemy i na co liczymy.  

Biorąc pod uwagę cenę biletu lotniczego w obie strony oraz koszt tygodniowego pobytu na wyspie dla dwóch osób, wyjazd można zorganizować już od 3 619 zł.  

Ceny biletów lotniczych do Trogiru:

Bilet lotniczy  Linie lotnicze
1 429 złLUFTHANSA – AUSTRIAN
1 438 zł AUSTRIAN - AUSTRIAN
1 603 złSWISS - AUSTRIAN
1 901 złLOT - LOT

źródło: esky.pl

Cena zakwaterowania w Trogirze dla dwóch osób na tydzień:

ZakwaterowanieCena zakwaterowania  

Hotel***

✔ Pokój 2-osobowy ✔ 650 metrów od plaży ✔ śniadanie wliczone w cenę

 4 696 zł

Villa ***

✔ Mały pokój 2-osobowy ✔ 600 metrów od plaży

2 181 zł

Apartament na wyłączność

✔ Przy plaży ✔ Z widokiem na morze ✔ 2,1 km od centrum

2 663 zł

Dom wakacyjny

✔ Przy plaży ✔ 2 sypialnie ✔ 0,7 km od centrum

4 949 zł

źródło: Booking.com

Wykonując przykładowe kalkulacje, widzimy że rozpiętość cenowa jest naprawdę szeroka, dzięki czemu każdy podróżnik powinien znaleźć coś dla siebie.  

Czy Trogir to drogie miasto? Waluta w Chorwacji

Oczywiście do kosztów biletu lotniczego oraz zakwaterowania, należy doliczyć koszty produktów i usług, z których mamy zamiar korzystać na miejscu. Z uwagi na fakt, że Chorwacja należy do jednego z najczęściej odwiedzanych państw turystycznych w Europie, trzeba pamiętać, że ceny będą tu nieco wyższe niż w Polsce. Robiąc zakupy w Chorwacji, będziemy musieli zapłacić o 1.29 razy więcej za podstawowe produkty spożywcze niż w Polsce.  

Ceny w Chorwacji
Produkt
PRODUKTY SPOŻYCZE
Chleb biały 1 szt - 5.40 zł (8.79 HRK)
Masło 1 kostka - 5.40 zł (8.79 HRK)
Ser żółty 1kg - 39.92 zł (65.00 HRK)
Jajka 10 szt - 9.21 zł (14.99 HRK)
Szynka 1 kg - 61.11 zł (99.50 HRK)
Pomidory 1 kg - 6.76 zł (11.00 HRK)
Jogurt owocowy 150 ml - 2.95 zł (4.80 HRK)
NAPOJE
Woda mineralna 150 ml - 3.69 zł (6.00 HRK)
Coca-cola 2l - 8.60 zł (14.00 HRK)
Kawa 250g - 11. 06 zł (18.00 HRK)
Herbata 20 torebek - 6. 14 zł (10.00 HRK)
ALKOHOLE
Piwo 0.5l - 6. 14 zł (10.00 HRK)
Wódka 0.5l - 42. 99 zł (10.00 HRK)
Wino 0.75l - 12. 28 zł (10.00 HRK)
USŁUGI
Rozpoczęcie kursu w taksówce - 11.00 zł
Opłata za 1km przejazdu w taxi - 4.00 zł
Transport lokalny, bilet w jedną stronę - 9.20 zł

opracowanie własne 

Walutą Chorwacji jest kuna chorwacka (HRK). Aktualny kurs wymiany dla kuna chorwacka (HRK) wynosi: $1 USD = 6.80 HRK, 1 PLN = 1.60 HRK. 

Plaże w Trogirze – gdzie się opalać i pływać? 

 • Gradska Plaža Trogir (4 ⭐ w Google) 
 • Plaža Pantan (4 ⭐ w Google)
 • Saldun Beach (4 ⭐ w Google) 
 • Plaža Vranjica (4.5 ⭐ w Google) 
 • Plaža Toć (5 ⭐ w Google) 
 • Beach Trogir (4.4 ⭐ w Google)  

Kiedy najlepiej jechać do Trogiru? 

Sierpień, lipiec, czerwiec – to w tych właśnie miesiącach temperatura w Trogirze jest najwyższa, a woda najlepiej nadaje się do kąpieli. Maj to jeszcze nie wysokie temperatury, ale już bardzo przyjemna aura, głównie z uwagi na fakt, że w maju słońce najdłużej w ciągu dnia jest na horyzoncie.  

Temperatura w dzieńTemperatura wody
Maj 19°CMaj 17°C
Czerwiec 24°CCzerwiec 21°C
Lipiec 27°CLipiec 23°C
Sierpień 27°CSierpień 23°C
Wrzesień 22°CWrzesień 21°C

opracowanie własne 

Bezpieczny wyjazd do Trogiru – jak go zaplanować? 

Najpiękniejsza nawet pogoda nie jest w stanie zrekompensować nam nieplanowanych, mało przyjemnych wydarzeń, które mogą przytrafić się na urlopie. Nic tak nie psuje wakacyjnego nastroju, jak stłuczka, oparzenie słoneczne, ból zęba, złamanie ręki, zatrucie pokarmowe, czy nieszczęśliwy wypadek po alkoholu. Nie wszystko jednak też da się przewidzieć, a najlepszym w każdym przypadku rozwiązaniem jest po prostu odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.  

Inwestycja paru złotych w polisę zapewni nam nie tylko odpowiednią i sprawną pomoc w nieprzyjemnej sytuacji, ale także pokryje koszty usług medycznych, które szczególnie za granicą mogą zrujnować nam finanse.  

Chorwacja to jedna z najdroższych kierunków w Europie, jeśli chodzi o koszt usług medycznych. Dzień w szpitalu to opłata zbliżona do ceny zakwaterowania w luksusowym hotelu (1 100 zł). Dlatego jadąc na wakacje do Trogiru, warto zadbać o swoje zdrowie, życie, ale i finanse. Jeden dzień ubezpieczenia turystycznego to kwota rzędu kilku złotych, a zapewnia ochronę, dzięki której z wakacji wrócimy nie tylko cali i zdrowi, ale i spokojni o konto bankowe

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.plMagdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Zobaczmy więc, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Trogiru i co dzięki niemu zyskamy:

Tygodniowe wakacje w Chorwacji dla 2 osób
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
88 640 zł
Ratownictwo
31 024 zł
Bagaż
-
52,16 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
52,36 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
133 063 zł
Ratownictwo
22 177 zł
Bagaż
1 331 zł
61,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 306 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
91,12 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Tygodniowe wakacje w Chorwacji dla 2 osób
Signal Iduna
52,16 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
88 640 zł
Ratownictwo
31 024 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
52,36 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
61,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
133 063 zł
Ratownictwo
22 177 zł
Bagaż
1 331 zł
Dodatkowo: NNW: 13 306 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
91,12 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne Trogir – na co zwrócić uwagę? 

Sam zakup polisy turystycznej to jedynie jeden z kilku najważniejszych elementów, o jakich warto pomyśleć przed wyjazdem do Trogiru. Ubezpieczenie turystyczne powinno spełniać pewne warunki, aby być faktycznie efektywną ochroną dla ubezpieczonego.  

Polisę turystyczną należy dobrać przede wszystkim pod kątem: 

 • charakterem podróży (zwiedzanie, aktywny wypoczynek, narty, praca, podróż służbowa itp.), 
 • kierunku (kraj, konkretna lokacja, w której mamy zamiar się zatrzymać), 
 • indywidualnych potrzeb (np. choroby przewlekłe czy klauzula alkoholowa). 

Elementy, które ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać, to: 

Tylko wtedy, kiedy odpowiednio dobierzemy polisę do indywidualnych potrzeb, mamy gwarancję, że z konfrontacji z nieplanowanym zdarzeniem, uda nam się wyjść obronną ręką. 

Najlepszym, ale i najwygodniejszym sposobem na wybór ubezpieczenia jest jego porównanie. Dostępność ofert na rynku może przyprawić o zawrót głowy, a niekoniecznie zrozumiale skonstruowany język Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, często pozostawia wiele kwestii niewyjaśnionych.  

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl to łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzie, które pozwoli z własnego domu porównać oferty ubezpieczycieli dostępnych na rynku. Wyniki w tabeli przejrzyście prezentują wszystkie najważniejsze elementy ubezpieczenia włącznie z ceną, dzięki czemu przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej, można dokładnie przemyśleć swój wybór.  

Co warto wiedzieć?

 1. Starówka Trogiru została wpisana w 1997 r. na listę dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
 2. Od osób zaszczepionych nie jest wymagany test przed i po przyjeździe do Chorwacji oraz kwarantanna. Osoby niezaszczepione muszą przedstawić nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 24 godzin szybki test antygenowy. 
 3. Jedyne 6 km od centrum znajduje się lotnisko w Splicie, z którego regularnie kursują autobusy przewożące turystów do Trogiru.
 4. Biorąc pod uwagę cenę biletu lotniczego w obie strony oraz koszt tygodniowego pobytu na wyspie dla dwóch osób, wyjazd można zorganizować już od 3 619 zł.  
 5. Robiąc zakupy w Chorwacji, będziemy musieli zapłacić o 1.29 razy więcej za podstawowe produkty spożywcze niż w Polsce.  
 6. Chorwacja to jedna z najdroższych kierunków w Europie, jeśli chodzi o koszt usług medycznych. Dzień w szpitalu to opłata zbliżona do ceny zakwaterowania w luksusowym hotelu (1 100 zł).
 7. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl to łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzie, które pozwoli z własnego domu porównać oferty ubezpieczycieli dostępnych na rynku. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy każde ubezpieczenie zapewnia ochronę w sytuacji zachorowania na COVID?

  Wszyscy ubezpieczyciele dostępni w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl gwarantują taką ochronę. Jeśli jednak poszukuje się ubezpieczenia na własną rękę, należy dokładnie takie informacje sprawdzić w OWU, gdyż konfiguracja takiego ubezpieczenia bywa różna. Niekiedy polisa zapewnia jedynie pokrycie kosztów testów wykonanych na obecność COVID, ale nie pokryje kosztów z tytułu kwarantanny, czy izolacji.

 2. Czy mogę kupić ubezpieczenie turystyczne "na ostatnią chwilę"?

  Tak. Potrzebny jest dostęp do Internetu i płatności online. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel może narzucić karencję. Oznacza to, że ochrona nie będzie działa od razu po zakupie polisy, ale dopiero po kilku godzinach lub dniach.

 3. Jakie dokumenty są potrzebne na podróż do Chorwacji?

  Chorwacja, będąca krajem członkowskim Unii Europejskiej od 2013 roku, umożliwia obywatelom polskim wjazd bezwizowy do 3 miesięcy wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. W Chorwacji istnieje obowiązek meldunkowy, więc można się spodziewać, że gospodarz pensjonatu lub administracja hotelu poprosi o dokument tożsamości w celu zameldowania gościa.