W okresie wakacyjnym spora część Polaków podejmuje się pracy sezonowej za granicą, najczęściej na zachodzie Europy przy zbiorach owoców lub warzyw. Wyjeżdżając na tzw. saksy warto zabrać ubezpieczenie na wypadek problemów ze zdrowiem czy nieszczęśliwych zdarzeń. Podpowiemy, jak je wybrać.

Praca sezonowa poza granicami Polski to okazja do zarobienia większej niż w ciągu roku gotówki ze względu na wyższe zapotrzebowanie pracowników na farmach, plantacjach i w sadach. Latem za granicę wyjeżdżają głównie młodzi ludzie bez stałej pracy i studenci. Na portalach oferujących zarobek przy zbiorach przeważają oferty z Niemiec, Holandii i Belgii, rzadziej ze Skandynawii, Hiszpanii czy Francji. Polacy mogą wyjechać praktycznie od zaraz na przynajmniej trzy miesiące. Stawka za godzinę pracy waha się od 6 do 12 euro.

5 kroków do bezpiecznej pracy za granicą

Ubezpieczenie pracy sezonowej za granicą – dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Praca tymczasowa rządzi się swoimi prawami. Rzadko kiedy pracodawcy oferują pracownikom sezonowym takie same warunki jak osobom zatrudnieniowym na stałe. I tak na przykład tylko niewielka część pracowników zbierających sezonowe owoce bądź warzywa może liczyć na ubezpieczenie.

Oczywiście można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która daje możliwość korzystania z publicznej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTY. Jednakże EKUZ pokrywa tylko podstawowe usługi medyczne, za część z nich (np. powrót do kraju, leczenie stomatologiczne, wizyty u specjalistów, pobyt w szpitalu itp. – w zależności od regulacji danego państwa) trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Na wypadek leczenia i nieszczęśliwych zdarzeń. Co powinno zawierać ubezpieczenie pracy za granicą?

W takich sytuacjach przyda się polisa, która pokryje nierefundowane przez EKUZ usługi, w tym także leczenie prywatne, zakup leków i środków opatrunków czy organizację przyjazdu i pobytu bliskiej osoby. Ubezpieczenie pracy za granicą powinno zawierać przede wszystkim następujące elementy:

  • koszty leczenia na sumę gwarantowaną przynajmniej 30 000 euro,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które zrekompensuje straty poniesione na zdrowiu,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym – przyda się w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej.

Praca jako ryzyko. Rozszerz ochronę ubezpieczeniową

O wypadek podczas pracy przy zbiorach nietrudno. Dlatego zwykła polisa nie wystarczy podczas wyjazdu na saksy. Konieczne jest rozszerzenie ochrony o kategorię „praca fizyczna”.

Wykonywanie pracy fizycznej poza granicami kraju ubezpieczyciele uznają za czynność obarczoną wyższym ryzykiem wystąpienia nieszczęśliwych zdarzeń. Podstawowa polisa podróżna nie jest zatem wystarczająca. W trakcie jej zawierania powinniśmy zwrócić uwagę, aby posiadała odpowiednie rozszerzenie pozwalające pokryć koszty leczenia spowodowane wypadkiem przy pracy - mówi Tomasz Masajło, dyrektor ds. marketingu i e-commerce w rankomat.pl.

Warto w tym miejscu dodać, że ubezpieczyciele jako pracę fizyczną definiują nie tylko legalne działania w celach zarobkowych, ale też wyjazd w ramach wolontariatu czy pracę na czarno, bez umowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie pracy za granicą?

Koszt ubezpieczenia do pracy za granicą jest wyższy niż w przypadku zakupu standardowej polisy. Jednakże praca przy zbiorach do najłatwiejszych nie należy: od kilku do kilkunastu godzin dziennie spędza się na plantacji albo w sadzie, w pełnej ekspozycji na trudne warunki atmosferyczne, takie jak upał lub deszcz. Takie okoliczności zwiększają tylko ryzyko kłopotów ze zdrowiem. Lepiej więc zainwestować we własne bezpieczeństwo wybierając odpowiednie ubezpieczenie.

Polisę obejmującą ochroną pracę za granicą można znaleźć już od 6,11 zł dziennie. Poniżej prezentujemy zestawienie najbardziej optymalnych ubezpieczeń dostępnych w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych*:

Cena ubezpieczenia do pracy za granicą
Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia za dzień
Axa Assisatncekoszty leczenia i ratownictwa na 200 000 zł, NNW na 20 000 zł6,11 zł
Europa Ubezpieczeniakoszty leczenia na 600 000 euro, koszty ratownictwa na 7 000 euro, NNW i OC na 100 000 euro, bagaż na 1 000 euro12 zł
Axa Assistance koszty leczenia na 40 000 euro, ratownictwo na 6 000 euro, NNW na 20 000 zł, OC na 25 000 euro, bagaż na 1 000 euro20 zł


Pracuj w sezonie bezpiecznie

praca za granicą 5 antyporad

Polacy jako pracownicy sezonowi są bardzo cenieni, zwłaszcza w Niemczech i w krajach Beneluksu. Nic więc dziwnego, że chętnie wyjeżdżają, by sobie dorobić w okresie od czerwca do września. Trzeba jednak pamiętać, by zdecydować się na legalną pracę, dokładnie zapoznać się z podpisywanymi dokumentami, wiedzieć, gdzie w razie problemów z nieuczciwym pracodawcą szukać pomocy, być w gotowości do szybkiego powrotu do Polski i oczywiście mieć pod ręką ubezpieczenie na wszelki wypadek.

Co warto wiedzieć?

1. Polacy w okresie wakacyjnym w celach zarobkowych najczęściej wyjeżdżają do Niemiec, krajów Beneluksu oraz Skandynawii.

2. Pracodawcy rzadko oferują pracownikom sezonowym ubezpieczenie, a sam EKUZ nie wystarczy, bo zapewnia tylko podstawową pomoc medyczną.

3. Na czas pracy za granicą trzeba więc zainwestować w ubezpieczenie, który pokryje ewnetualne koszty leczenia i zapewni wsparcie finansowe.

4. Standardowa polisa jednak nie wystarczy, ze względu na wyższe ryzyko konieczne jest rozszerzenie ochrony o kategorię "praca fizyczna".

5. Wyjeżdżajac seznowo, najlepiej wybrać legalnie zatrudniającego pracodawcę, zapoznać się z umową, zapisać namiary na polskie placówki dyplomatyczne i zabrać oszczędności.