Chyba żadne inne wyspy na świecie nie kojarzą się aż tak bardzo z rajskimi krajobrazami, jak Malediwy. Krystalicznie czysta woda, palmy, piaszczyste plaże widoki jak z pocztówki – czy można chcieć czegoś więcej? Podpowiadamy, kiedy jechać na Malediwy i co robić na tych rajskich wyspach.

Te rozrzucone na Oceanie Indyjskim wyspy i wysepki to nie tylko wspaniałe plaże, ale też rafy koralowe zachęcające do nurkowania, piękne zabytki, domy na wodzie i znakomita kuchnia. Na Malediwach obowiązuje też zakaz hałasowania, a liczba turystów na konkretnych wyspach jest ograniczone. Dzięki temu można cieszyć się pięknymi pejzażami w spokoju, z dala od tłumów. Na Malediwy najlepiej jechać w czasie polskiej zimy - wtedy pogoda jest tam doskonała.

Malediwy a COVID-19 – co trzeba wiedzieć?

Aktualnie na Malediwy można wjechać bez żadnych obostrzeń związanych z wykonywaniem testu czy kwarantanną. Jedynym wymogiem jest wypełnienie deklaracji dotyczącej swojego stanu zdrowia. Poza tym na lotniskach obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa maseczką, podczas podróży krajowych oraz we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Malediwy – co trzeba wiedzieć? Najważniejsze informacje

Archipelag Malediwów tworzy niemal 1 200 wysp i wysepek. Tylko część z nich jest zamieszkała. Największą wyspą jest Male, którą zamieszkuje 25% całej ludzkości Malediwów. Archipelag położony jest na około 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii.

Walutą jest rupia malediwska, niemniej w kurortach turystycznych akceptowane są także płatności w dolarach amerykańskich oraz euro. Lotnisko znajduje się w stolicy – Male, pomiędzy wyspami można przemieszczać promem, helikopterem lub wodolotem.

Na Malediwy leci się około 12 godzin, czas należy przesunąć 4 godziny do przodu względem czasu polskiego. Językiem urzędowym na Malediwach jest malediwski. Na teren wysp nie można wwozić alkoholu, picie możliwe jest tylko w wyznaczonych strefach turystycznych.

Kiedy jechać na Malediwy? Pogoda - Malediwy

Wyspy leżące na Oceanie Indyjskim najlepiej odwiedzić w okresie polskiej zimy i wczesnej wiosny, czyli od listopada do kwietnia. Malediwy największy boom turystyczny przeżywają w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz z początkiem nowego roku - wtedy najlepiej jechać na Malediwy ze względu na doskonałą pogodę.

Średnia temperatura powietrza przez cały rok utrzymuje się w granicach 30°C, czasem spada do 28-29°C. Z kolei średnia temperatura wody, czyli Oceanu Indyjskiego otaczającego Malediwy wynosi około 28°C. 

Wyspy można odwiedzić również w innym terminie – od maja od października zdarzają się tu opady deszczu, ale za to można liczyć na zdecydowanie niższe ceny i mniejszy ruch turystyczny.

Co warto zobaczyć na Malediwach?

Z pewnością dobrym pomysłem będzie zwiedzanie Male, czyli stolicy archipelagu. Można tam zobaczyć między innymi XVII-wieczny Meczet Piątkowy, Pałac Sułtana, Male Local Market czy wybrać się na targ rybny o poranku. Male jest też najmniejszą stolicą na świecie, licząc sobie 2 km długości i 1 km szerokości.

Wieczorem warto podziwiać most Sinamale, który łączy wyspy Male i Hulhule. Jest pięknie oświetlony. Na Malediwach praktycznie każda wyspa ma coś godnego uwagi i wartego zobaczenia  - od niesamowitych krajobrazów zaczynając, przez ruiny buddyjskich świątyń aż po wspaniałe rafy koralowe.

Jedną z największych atrakcji Malediwów jest tak zwana magiczna wyspa, czyli Mudhdhoo, w atolu Baa. Nocą można zaobserwować tam fascynujące zjawisko bioluminescencji - mikroskopijne organizmy roślinne pod wpływem ruchu otoczenia emitują turkusową poświatą. Wygląda to jakby na wyspie leżały tysiące małych gwiazd.

Co można robić na Malediwach?

Wyspy te idealne nadają się przede wszystkim na plażowanie i kąpiele w wodach Oceanu Indyjskiego. Można leżeć, podziwiać pocztówkowe pejzaże i zachwycać się krystalicznie czystą wodą. A co, jeśli to nie wystarczy?

 • Malediwy to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania. Można podziwiać rafy koralowe, wraki statków, zajrzeć do podwodnych jaskiń czy podglądać życie małych rekinów, manatów oraz innych gatunków ryb. Najlepiej do nurkowania nadaje się atole Addu, Ari i Baa.
 • Na Malediwach często organizowane są pikniki na łodziach – podczas pływania między wyspami serwowane są dania nie tylko lokalnej kuchni, ale smakołyki znane z całego świata. Organizowane są też rejsy o zachodzie słońca albo wyprawy obserwujące delfiny.
 • Na tym archipelagu jedną z popularnych atrakcji są domki na wodzie, czyli domki bungalowy opierające się na palach wbitych w wody oceanu. Nie tylko wyglądają zachwycająco, ale mają własne zejścia do oceanu, a często i szklane podłogi, przez które można podziwiać życie podwodnych stworzeń.
 • Modną atrakcją na Malediwach są także loty widokowe hydroplanem. Piękno wysp można podziwiać z góry, przy okazji tworząc wspaniałą dokumentację fotograficzną. Taka przyjemność kosztuje około 150 dolarów za 20 minut lotu.

Ceny na Malediwach – ile kosztują noclegi, loty i atrakcje?

Malediwy to kurorty luksusowe, planując wakacje trzeba wziąć to pod uwagę. Najłatwiej zdecydować się na zorganizowany wyjazd z biurem podróży. Wówczas za cały siedmiodniowy pobyt – łącznie z noclegami, przylotem oraz wyżywieniem zapłaci się około 7 – 8 000 zł od osoby.

Szukając noclegu na Malediwach samodzielnie można znaleźć pokoje dwuosobowe w hotelach trzygwiazdkowych w opcji ze śniadaniem za około 300 zł za noc. Bardziej luksusowe lokalizacje kosztują już od około 500 zł za dobę.

Loty na Malediwy są bardzo drogie. Najtańsze połączenie można znaleźć za około 5 000 zł dla jednej osoby i to z przesiadką. Oczywiście zdarzają się promocje, wówczas bilet z Warszawy do Male można znaleźć poniżej 2 000 zł.

Koszty wyżywienia oraz innych usług na wyspach są bardzo wysokie. Malediwy utrzymują się z turystów, są synonimem luksusu i przekłada się to na ceny. Bardzo często w hotelach i restauracjach ceny są podawane bez podatku – ostatecznie więc do kosztu obiadu czy innego posiłku trzeba doliczyć 12% plus dodatkowo około 11% za obsługę.

Wycieczki na inne, niezamieszkałe wyspy, całodniowe obserwacje delfinów czy wyprawy łodzią na zachód słońca kosztują około 30-40 dolarów. Na nurkowanie z butlą trzeba przeznaczyć 65 dolarów. Zwiedzanie miasta będzie nas kosztować około 40 dolarów. Najdroższą atrakcją jest połów wielkich ryb - kosztuje aż 450 dolarów.

Na co uważać na Malediwach?

Malediwy to głównie kurorty turystycznie – można więc czuć się tam bezpiecznie. Zdarzają się jednak kradzieże rzeczy pozostawionych bez należytej opieki na plaży oraz rabunki z pokoi hotelowych. Wyspy leżą w strefie aktywnej sejsmicznie – zdarzają się trzęsienia ziemi i tsunami.

Zaleca się także unikanie wody kranowej. Trzeba też pamiętać, że Malediwy to kraj muzułmański – poza wydzielonymi strefami obowiązuje tam całkowity zakaz spożywania alkoholu, a w strojach kąpielowych można poruszać się tylko w ośrodkach turystycznych i w wyznaczonych miejscach na plaży. Zwiedzając meczety, należy pamiętać o nakryciu ciała i głowy.

Ile kosztuje leczenie na Malediwach?

Na Malediwach wszystkie koszty związane z leczeniem pokrywa sam pacjent. Na każdej wyspie znajduje się placówka medyczna lub rezyduje lekarz – są to jednak usługi prywatne i w związku z tym bardzo drogie. Przykładowo sama konsultacja medyczna to koszt około 50 dolarów.

Czasem będzie wymagany transport do szpitala, na inną wyspę, co dodatkowo poniesienie wydatki związane z leczeniem. Powrót po rekonwalescencji do kraju to również wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Malediwy?

Ze względu na ryzyko wysokich kosztów leczenia na Malediwach lepiej nie ryzykować i zabrać ze sobą polisę pokrywającą takie usługi medyczne na kwotę przynajmniej 50 000 - 100 000 euro. Ubezpieczenie powinno zapewniać również takie elementy, jak:

 • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) – zagwarantują odszkodowanie w razie losowych zdarzeń,
 • OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciele pokryje szkody wyrządzone nieumyślnie innym osobom,
 • ochrona bagażu i sprzętu sportowego – w razie kradzieży otrzyma się odszkodowanie,
 • Assistance– pomoc informacyjna, prawna i medyczna.

Każdą polisę można dodatkowo rozszerzyć, np. o choroby przewlekłe, uprawianie sportów wysokiego ryzyka (a do takich zaliczane jest np. nurkowanie) czy ekstremalnych lub o klauzulę alkoholową (ochrona zdarzeń pod wpływem). Dzięki temu ubezpieczenie można indywidualnie dopasować do swoich potrzeb.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Obecnie większość ubezpieczycieli zapewnia także ochronę w razie zachorowania na Covid-19. Zostaną pokryte nie tylko koszty leczenia, ale i pobyt na kwarantannie, w izolacji, zostanie zorganizowany pobyt na czas choroby dziecka, a nawet opłacone wykonanie testu. Każde towarzystwo ma jednak w tym zakresie własne regulacje i warto się z nimi zapoznać przed zakupem polisy.

Takie ubezpieczenie na Malediwy można znaleźć już od 5 zł za dzień. Najlepiej jednak porównać różne oferty i wybrać najlepszą dla siebie opcję, dopasowaną do tego, co podczas pobytu na wyspach planuje się robić.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych cen ubezpieczenia na Malediwy.

Ubezpieczenie turystyczne na 9-dniowy urlop na Malediwach
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
89,00 zł
1 os. / 9 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
114,93 zł
1 os. / 9 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
166,99 zł
1 os. / 9 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
186,84 zł
1 os. / 9 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł
Ubezpieczenie turystyczne na 9-dniowy urlop na Malediwach
Generali
89,00 zł 1 os. / 9 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
114,93 zł 1 os. / 9 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
166,99 zł 1 os. / 9 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
186,84 zł 1 os. / 9 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł

Taką polisę można kupić za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy tylko wpisać dane dotyczące podróży i zapoznać się z przedstawionymi ofertami. Wybrane ubezpieczenie można opłacić online, jego dokument zostanie wysłany mailem – szybko i wygodnie, można to zrobić nawet na lotnisku, w oczekiwaniu na samolot.

Co warto wiedzieć?

 1. Malediwy to jeden z piękniejszych kierunków wakacyjnych, słynących z pocztówkowych widoków, piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody.
 2. Na turystów czekają luksusowe hotele, bungalowy na wodzie, zabytkowe meczety, ruiny świątyń buddyjskich, wspaniałe rafy koralowe, delfiny, rekiny i bujna roślinność.
 3. Między wyspami można przemieszczać się łodzią, promem, helikopterem lub wodolotem. Na Malediwy najlepiej jechać w okresie od grudnia do kwietnia.
 4. Na Malediwach można nurkować, łowić ryby, zwiedzać poszczególne wyspy, uprawiać sporty wodne lub wybrać na obserwację delfinów czy wycieczkę łodzią o zachodzie słońca.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy aktualnie można lecieć na Malediwy?

  Tak, obecnie nie ma żadnych obostrzeń dla turystów. Nie są wymagane testy ani kwarantanna. Jedynie należy wypełnić formularz dotyczący swojego stanu zdrowia.

 2. Ile jest wysp na Malediwach?

  Malediwy liczą sobie około 1 200 wysp. Zamieszkałych jednak jest tylko część z nich.

 3. Czy Malediwy są drogim kierunkiem?

  Tak. To luksusowe kurorty turystyczne, wiec za jakością idą też ceny. Wycieczkę z biurem podróży na Malediwy można znaleźć za około 7 - 8 000 zł. Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu kosztuje około 500 zł za dobę, a loty na Malediwy w granicach kilku tysięcy złotych.

 4. Czy ubezpieczenie na Malediwy jest obowiązkowe?

  Nie. Niemniej warto mieć ze sobą polisę, ponieważ leczenie na wyspach jest bardzo drogie. Sama wizyta lekarska kosztuje około 50 dolarów.