Egzotyczne wakacje bywają dla wielu turystów spełnieniem marzeń. Krystalicznie czyste wody oceanu, palmy i rajskie plaże przyciągają jak magnes, zwłaszcza gdy w Polsce do lata wciąż daleko. Sprawdzamy, gdzie warto zaplanować egzotyczny urlop, jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.

Egzotyczne wakacje nie są już synonim luksusu dostępnego tylko dla wybranych. W erze wyjazdów last i first minute, promocji linii lotniczych i biur podróży na taki wyjazd stać nawet przeciętnego Kowalskiego. Coraz więcej turystów z Polski wyjeżdża jesienią i zimą, zamieniając Chorwację czy Turcję na Zanzibar, Sri Lankę czy Kubę.

Gdzie na egzotyczne wakacje? Które kierunki są określane jako tropikalne?

Za egzotyczne kierunki uważa się kraje leżące poza Europą, przede wszystkim w Afryce, Azji czy Ameryce. Wśród Polaków szczególnie popularne są takie kierunki, jak Zanzibar, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Tajlandia. Egzotyczne wakacje zaplanować można także na rozsianych po całym świecie wysypach - Kubie, Malediwach, Dominikanie czy Seszelach.

Za egzotykę uchodzą też państwa afrykańskie, takie jak Kenia, Gambia czy Maroko. Wśród azjatyckich kierunków prym wiodą Sri Lanka, Wietnam, Oman czy Kambodża.

Tanie wakacje egzotyczne – gdzie je można zaplanować?

Za najtańsze kierunki egzotyczne uchodzą państwa afrykańskie. Wakacje w Kenii, Gambii czy Maroku można zaplanować już od 3 000 zł. Urlop w Tajlandii, Sri Lance czy Wietnamie to koszt w okolicach 4 000 – 5 000 zł. Podobny wydatek czeka planujących wypoczynek w Dubaju czy na Zanzibarze.

Większy budżet muszą przygotować ci, którzy egzotyczne wakacje chcą spędzić na rajskich wyspach – przede wszystkim z uwagi na wysokie koszty lotów w te mało dostępne miejsca. Urlop na Malediwach czy Seszelach oscyluje wokół kwoty 7 000 – 10 000 zł. Nieco taniej jest na Dominikanie czy Kubie (wycieczkę z biurem podróży można znaleźć już w okolicach 6 000 zł).

Egzotyczne wakacje z dzieckiem – który kierunek będzie najlepszy?

W zasadzie w każdym z tropikalnych państw można znaleźć hotele z ofertą dla całych rodzin. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku dalszych kierunków, jak Malediwy, Seszele, Kuba czy Zanzibar trzeba liczyć się z długimi czasem podróży.

Lepszym rozwiązaniem na egzotyczne wakacje z dzieckiem będą kraje leżące nieco bliżej Polski, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko czy Egipt.

Kiedy rezerwować egzotyczne wakacje?

Generalnie biura podróży najlepsze promocje oferują w ramach first minute lub last minute. Ta pierwsza opcja polega na jak najwcześniejszej rezerwacji wycieczki, często nawet z półrocznym wyprzedzeniem. Dzięki temu można też na spokojnie zaplanować dłuższy urlop w pracy i odpowiednio przygotować się na egzotyczne wakacje.

Z drugiej strony promocje na ostatnią chwilę także mogą być bardzo kuszące. Na kilka dni przed wyjazdem cena wycieczki na rajską wyspę może spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Niemniej to rozwiązanie dla osób lubiących spontaniczne wyjazdy, przygotowanych do podróży (konieczny będzie przecież chociażby ważny paszport czy zaświadczenie o szczepieniu).

Egzotyczne wakacje a szczepienia. Czy wizyta u lekarza medycy podróży będzie konieczna?

Z egzotycznymi wakacjami wiąże się także większa niż w przypadku standardowych wyjazdów konieczność zadbania o swoje zdrowie. Powodem są choroby tropikalne, które dla turystów z Europy mogą być bardzo niebezpieczne.

W niektórych krajach obowiązkiem jest posiadanie zaświadczeń o szczepieniach na niektóre choroby. W poniższej tabeli opisujemy, gdzie będzie taka konieczność.

Choroba 

Szczepienie obowiązkowe 

Zakażenia meningokokowe 

Libia, Gambia, Arabia Saudyjska 

Żółta gorączka (żółta febra) 

Angola, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Burundi, Uganda, Ghana, Gwinea Bissau. Liberia, Mali, Niger, Sierra Leone, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gujana Francuska 

Źródło: opracowanie własne rankomat.pl

Do szczepień zalecanych wliczają się też szczepionki przeciwko takim chorobom, jak:

 • Dur brzuszny
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A 
 • Kleszczowe zapalenie mózgu 
 • Japońskie zapalenie mózgu 
 • Wścieklizna 
 • Tężec 
 • Błonica 
 • Krztusiec 
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B 
 • Poliomyelitis 

Przeczytaj więcej o szczepieniach do egzotycznych krajów

Warto przed podróżą zaplanować wizytę u lekarza medycyny podróży. Specjalista z pewnością podpowie, na co warto się zaszczepić i ewentualnie, co zabrać ze sobą w apteczce na egzotyczne wakacje. Taka konsultacja powinna odbyć się najpóźniej na 30 dni przed planowanym wyjazdem. Jej koszt waha się od 50 do nawet 500 złotych (w zależności od zaleconych badań i szczepień).

Wakacje egzotyczne – jak się przygotować?

Przygotowania do wyjazdu w tropiki warto zacząć od skompletowania bagażu i apteczki. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą odzież dopasowaną do warunków pogodowych (a zatem w większości przypadków – lekką i przewiewną), nakrycie głowy i wygodne obuwie.

Nie można zapomnieć też o kremach z filtrem UV (z możliwie jak najwyższym). W apteczce z kolei powinny się znaleźć repelenty chroniące przed ukąszeniami owadów, leki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, przeciwmalaryczne i przeciwalergiczne. Przydadzą się też maści przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne oraz środki do dezynfekcji.

Warto mieć ze sobą także środki na oparzenia słoneczne, plastry opatrunkowe i tabletki do uzdatniania wody. Lepiej unikać picia wody kranowej w czasie egzotycznych wakacji, często myć ręce i owoce przed zjedzeniem.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na egzotyczne wakacje?

Odpowiednia polisa chroniąca w czasie wakacji w tropikach to taka sama konieczność, jak zabranie apteczki czy odpowiednich ubrań. Problemy ze zdrowiem czy nieszczęśliwe wypadki mogą się zdarzyć wszędzie, także podczas rajskiego urlopu. Koszty leczenia w egzotycznych krajach są bardzo wysokie, zwłaszcza że lepszy standard ochrony zapewniają placówki prywatne.

Co powinno zatem zawierać ubezpieczenie na wakacje egzotyczne?

 • Koszty leczenia – z sumą gwarantowaną nie mniejsza niż 50 000 euro, powinny pokrywać hospitalizację, wizyty u specjalistów, zakup leków, transport powrotny do kraju, zabiegi operacje.
 • Koszty ratownictwa – niezbędne w razie konieczności podjęcia akcji ratowniczych.
 • NNW– w razie nieszczęśliwych wypadków ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie za poniesione straty (ubezpieczonemu lub jego rodzinie).
 • OC w życiu prywatnym – w razie spowodowania wypadku i zniszczenia cudzej własności ewentualne odszkodowanie opłaci towarzystwo.
 • Ochronę bagażu i sprzętu sportowego – w razie kradzieży czy zniszczenia będzie można liczyć na rekompensatę.
 • Assistance– to wsparcie prawne, informacyjne czy medyczne w razie jakichkolwiek problemów za granicą.

Polisę można również rozszerzyć o:

 • uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych - przyda się osobom, które planują egzotyczne wakacje połączone z nurkowaniem, surfingiem czy innymi aktywnościami,
 • choroby przewlekłe – konieczna ochrona dla osób, które na co dzień przyjmują leki lub pozostają pod opieką lekarza, w razie zaostrzenia się choroby zostaną pokryte koszty leczenia,
 • klauzulę alkoholową – ochroną zostaną objęte zdarzenia, do których dojdzie pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje egzotyczne powinno także zapewniać ochronę w razie zachorowania na Covid-19. Obecnie takie wsparcie w standardowym zakresie zapewnia większość ubezpieczycieli. W ramach ubezpieczenia można liczyć między innymi na pokrycie kosztów leczenia, zakup leków czy wizyt lekarskich. Niektóre towarzystwa pokrywają nawet pobyt na kwarantannie, w izolacji, na czas choroby dziecka czy koszty wykonania testu. Warto więc dostosować ochronę pod kątem swoich potrzeb.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Polisę na wakacje egzotyczne można mieć już od około 5 zł dziennie w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. To niewielka kwota w porównaniu z ceną takiego wyjazdu. Ubezpieczenie można zakupić online, szybko i wygodnie. Dokument polisy zostanie wysłany na maila, wystarczy go zapisać lub wydrukować i zabrać na rajskie wakacje.

Egzotyczne wakacje a COVID-19 

Praktycznie wszędzie można już podróżować, zamknięte granice utrzymuje tylko niewielka liczba państw. W innych popularnych egzotycznych krajach może być wymagane okazanie dowodu szczepienia, przejścia COVID-19 lub negatywny wynik testu. Rzadziej turyści kierowani są na kwarantannę.

UWAGA! Przed podróżą warto sprawdzić, jakie obostrzenia ma dany kraj. Można to zrobić w aplikacji iPolak lub na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Aktualnie po powrocie do Polski nie ma wymogu okazywania testu ani kwarantanny.

Co warto wiedzieć?

 1. Egzotyczne wakacje stają się coraz popularniejsze wśród polskich turystów.
 2. Wśród najchętniej wybieranych kierunków królują takie kraje, jak Tajlandia, Tanzania, Kuba czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.
 3. Egzotyczne wakacje można znaleźć w biurach podróży już od 3 000 – 4 000 zł.
 4. Przed wyjazdem warto się zaszczepić, przygotować apteczkę oraz ubezpieczenie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy wakacje w egzotycznych krajach są drogie?

  To zależy od wybranego kierunku. Wiadomo, że na trudno dostępnych wyspach będzie drożej niż w Tajlandii czy Afryce.

 2. Czy na wakacje egzotyczne trzeba mieć ubezpieczenie?

  Nie jest to obowiązkowe. Niemniej warto mieć polisę. Koszty leczenia w tropikach potrafią być bardzo wysokie. Placówki prywatne, które oferują lepszą opiekę są też znacznie droższe niż publiczna ochrona zdrowia.

  1. Czy w tropiki trzeba mieć szczepienie na COVID-19 lub wykonany test?

   To zależy do wybranego kierunku. Każde państwo ma prawo do swoich obostrzeń i regulacji. Warto sprawdzić je jeszcze przed wyjazdem.