Pierwszy raz za granicą to zawsze duże wydarzenie, ale też i stres przed podróżą w nieznane. To naturalne, że chcemy się do takiego wyjazdu dobrze przygotować, by czuć się pewniej i bezpieczniej. Tym bardziej, jeśli wyjazd organizujemy sami, bez wsparcia biura podróży.

Warto więc wcześniej, jeszcze przed planowaną podróżą zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Podpowiadamy zatem, jakie dokumenty zabrać za granicę, co spakować i na co uważać już na miejscu. 

Podróże zagraniczne a obecna sytuacja pandemiczna

Obecnie niemal wszystkie kraje na świecie otworzyły swoje granice na ruch turystyczny. Oznacza to, że w dużej mierze swobodne podróżowanie powróciło. Co więcej, wiele popularnych krajów turystycznych, zarówno w Europie, jak i na świecie, nie wymaga już wykonywania testów na obecność koronawirusa, odbywania kwarantanny czy przedstawiania certyfikatu o zaszczepieniu.

Oczywiście istnieją w tym zakresie wyjątki, np. Kenia czy Tunezja, gdzie nadal wymagany jest test. Planując podróż, koniecznie trzeba więc sprawdzić obostrzenia dla konkretnego kraju. Bez żadnych obostrzeń można natomiast wrócić do Polski. 

Luzowanie obostrzeń nie oznacza jednak, że koronawirus już nie atakuje. Obecnie najwięcej zakażeń odnotowuje się w Europie, kolejno w Azji, kolejno – w Ameryce Północnej. Dla własnego bezpieczeństwa w podróży warto więc nadal stosować zasady higieniczne znane ze szczytu pandemii – często myć ręce, unikać dotykania okolic oczu dłońmi oraz nie przebywać w dużych tłumach, jeśli nie jest to konieczne.  

Kiedy najlepiej wybrać się na wakacje? 

To zależy przede wszystkim od kierunku podroży i swoich własnych preferencji. W Europie szczytem sezonu jest czas od czerwca do sierpnia - wiadomo, że w tym terminie będzie największy tłok w większości popularnych miejsc, ale można być za to pewnym, że wszystkie atrakcje będą czynne i dostępne dla turystów. To też czas wakacji letnich, a więc najlepsza pora na urlop z pociechami w wieku szkolnym. 

Zwiedzanie Chin czy Indii poleca się wczesną wiosną lub późną jesienią. W podobnym terminie można zwiedzać Australię. Kiedy w Polsce zaczynają się mrozy i zima, warto pojechać do Tajlandii, na Sri Lankę, Dominikanę, Kubę czy do Ameryki Południowej. Nie brak też kierunków całorocznych, do których zalicza się większość krajów afrykańskich.

Każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • gdzie chce jechać,
  • na jak długo,
  • czy zależy mu na zwiedzaniu atrakcji czy ucieczce od tłumów,
  • w jakim terminie jest w stanie zaplanować wolne (rodzice z dziećmi postawią na wyjazdy w okresie wakacji i ferii szkolnych, dużo osób decyduje się na podróże w okolicy świąt).

I na tej podstawie można zaplanować najdogodniejszy dla siebie moment na wyjazd.

Pierwsze wakacje - z biurem podróży czy może bez niego?

Wiadomo, że dla osób wyjeżdżających na zagraniczne wakacje po raz pierwszy, to warta uwagi opcja. Biuro zorganizuje całą podroż od A do Z, zadba o noclegi, transport, atrakcje na miejscu i podpowie też, co ze sobą zabrać. W obecnej sytuacji, jeśli w danym kraju panują jeszcze obostrzenia covidowe, pomoże także zorganizować testy. Na miejscu będzie można liczyć na wsparcie rezydenta. 

Podróż z biurem podróży ma jednak swoje ograniczenia: 

  • trzeba dopasować się do gotowego programu, jeśli wykupujemy w biurze również wycieczki fakultatywne, 

  • wszystkie noclegi spędza się w jednym hotelu, co uniemożliwia spontaniczne zwiedzanie, bez powrotu na noc, 

  • większość czasu spędza się w hotelu i jego najbliższych okolicach, 

  • przed wyjazdem trzeba zapłacić zaliczkę, 

  • koszt takiego wyjazdu jest zwykle wyższy niż w przypadku samodzielnie planowanych wakacji. 

Podróż z biurem podróży, choć zdecydowanie ma wiele zalet, może jednak okazać się problematyczna dla podróżników, którzy oczekują większej samodzielności, niezależności... i niższej ceny. Przed wykupieniem wycieczki, warto więc dokładnie przeanalizować, czy w naszym przypadku – mimo konieczności logistycznej organizacji – samodzielny wyjazd nie okaże się jednak wygodniejszym rozwiązaniem.  

Co wybrać – samochód czy samolot? 

To również zależy, dokąd się wybiera i jakie ma się dokładnie plany. Wiadomo, że do odległych kierunków w Afryce, obu Amerykach, Azji, Australii czy do krańców Europy samolot jest jedyną i najtańszą opcją. W przypadku podróży po Starym Kontynencie można przemyśleć wyjazd samochodem, zwłaszcza gdy planuje się wycieczkę objazdową - dzięki temu można odwiedzić kilka miejsc podczas jednej podróży.

Auto pozwala również na zabranie większej ilości bagaży (w samolocie trzeba za niego dopłacać) oraz daje znacznie większą niezależność.  Samochód opłaci się, jeśli na wakacje jedzie się całą rodziną lub grupą osób. Warto jednak wziąć pod uwagę ryzyko awarii, konieczność dodatkowego ubezpieczenia pojazdu i dyskomfortu w przypadku przedłużających się postojów na granicy.

Uwaga! Najlepiej przed wyjazdem porównać ceny biletów lotniczych oraz wycieczki samochodem – tym bardziej w obliczu szalejących cen paliwa.  

Jak zaplanować pierwsze wakacje za granicą?

Przede wszystkim trzeba zacząć od określenia kierunku wyjazdu oraz ustalenia budżetu. Dzięki temu będzie można przejść do poszukiwania lotów, zakwaterowania oraz wyżywienia. Zarówno noclegi, jak i tanie połączenia lotnicze można znaleźć za pomocą wyszukiwarek internetowych, jak np. booking.com, fru.pl, fly4free.pl czy airbnb.com. Rezerwacji dokonuje się online - w przypadku sprawdzonych i renomowanych serwisów jest to całkowicie bezpiecznie. W przypadku noclegu w hotelu warto sprawdzić opinie na jego temat. 

Po rezerwacji lotów oraz noclegów można pomyśleć o zaplanowaniu całego pobytu. Najpopularniejsze atrakcje turystyczne, jak również restauracje i kawiarnie można znaleźć na TripAdvisor. Pomocne mogą okazać się także blogi podróżników. Warto od razu zaplanować, jakie miejsca odwiedzimy i znaleźć te, które mają dobre opinie – pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu na miejscu.

Pomocne mogą okazać się także blogi podróżników oraz internetowe grupy, gdzie podróżnicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, ale też wskazówkami, dzięki którym samodzielny wyjazd można zorganizować taniej.  

Planując pierwszy zagraniczny wyjazd, warto też od razu zastanowić się, co ze sobą zabierzemy. ważne i aktualne dokumenty to oczywista oczywistość, ale bywają też rzeczy, których dokupienie na miejscu może być bardzo trudne. Należą do nich np. codziennie przyjmowane leki. Dla bezpieczeństwa można zrobić listę takich przedmiotów i kompletować walizkę na jej podstawie.  

Warto dowiedzieć się więcej o lokalnym transporcie, cenach biletów, dostępności atrakcji. Nie można jednak wypełniać całego wyjazdu zwiedzaniem i ścisłymi planami - trzeba zostawić trochę czasu w podróży na relaksujący odpoczynek i na spontaniczne wyjazdy.

Gdzie najlepiej pojechać pierwszy raz bez biura podróży?

W przypadku pierwszych samodzielnych wyjazdów zdecydowanie lepiej wybrać się do krajów europejskich. Łatwiej taką podróż zaplanować, a na terytorium Starego Kontynentu  nie ma zbyt dużych różnic kulturowych. Wyjazd będzie więc mniej stresujący i pozwoli na zdobycie doświadczenia. Nie powinny też zdarzać się bariery językowe – w większości miejsc bez trudu porozumiemy się w j. angielskim.

Wielu podróżników na swoje pierwsze wyprawy obiera kierunki bliskie nam nie tylko kulturowo, ale też geograficznie, np. Czechy, Słowację, czy Niemcy, a z kierunków wakacyjnych – Bułgarię lub Chorwację.  

Oczywiście, można od razu zabrać się za planowanie podróży do Afryki czy Azji. Taki wyjazd, bez wcześniejszego obycia w Europie, może jednak być szokujący i stresujący, zwłaszcza gdy wyjeżdża się samotnie lub tylko z drugą osobą. 

Jakie dokumenty zabrać za granicę?

W przypadku wyjazdów do krajów należących do Strefy Schengen, nie musimy poddawać się kontroli na granicach, ale tak czy owak trzeba mieć ze sobą dowód osobisty, paszport bądź inny dokument ze zdjęciem. Jeśli planujemy podróż do innych państw - czy to w Europie, czy na świecie - należy sprawdzić, jakie dokumenty będą nam potrzebne. Zwykle jest to paszport oraz wiza.

Aktualnie w niektórych krajach może wymagane być także:

  • paszport potwierdzający zaszczepienie się pełną dawką,
  • dokument potwierdzający ozdrowieniu z Covid-19,
  • zaświadczenie o negatywnym wyniku na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Niektóre kraje wymagają obowiązkowego ubezpieczenia, ale lista tych państw nie jest długa – są na niej Ukraina, Rosja, Białoruś, Madagaskar, Algieria, Nigeria i Iran.. Informacje na temat poszczególnych wymogów można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak płacić za granicą?

W trakcie zagranicznej podróży trzeba mieć ze sobą gotówkę w lokalnej walucie - bo choć płatności kartą stają się standardem, to i tak można trafić na miejsca, gdzie nie będzie terminala, np. na miejscowych targach, bazarach czy w ulicznych budkach.

Zabierając swoją kartę płatniczą, trzeba się upewnić, czy możemy posługiwać się nią za granicą bez dodatkowych opłat, a w razie potrzeby założyć także konto walutowe.

Warto też przed wyjazdem określając budżet, sprawdzić ceny produktów spożywczych, dań w restauracjach czy atrakcji. 

Innym rozwiązaniem jest płatność za pomocą aplikacji takich jak Google Pay, Apple Pay czy Revolut. Warto też pamiętać, że tak popularny w Polsce BLIK, nie działa we wszystkich krajach na świecie. Jeśli więc planujemy płacić w ten sposób, warto upewnić się, czy w kraju, do którego jedziemy, jest to w ogóle możliwe.  

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, zaleca się przed wyjazdem sprawdzić ceny produktów spożywczych, dań w restauracjach czy atrakcji. Aktualne dane dostępne są w Internecie. Pozwoli to dokładniej zaplanować budżet i czuć się pewniej.  

Co spakować na pierwsze wakacje za granicą?

Zabierane ubrania trzeba dopasować do klimatu miejsca, w które się wybieramy oraz do prognozowanej pogody w czasie wyjazdu. Warto też pamiętać, że zwiedzając niektóre miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym (np. długie spodnie, spódnice, nakrycie głowy).

W bagażu powinny się znaleźć również takie akcesoria, jak:

  • smartfon z przydatnymi aplikacjami (iPolak, mobilne przewodniki, translator, mapy, GPS),

  • powerbank,

  • przewodnik,

  • rozmówki językowe,

  • przybory kosmetyczne,

  • odzież i strój kąpielowy, jeśli planujemy plażowanie, 

  • apteczka wraz z lekarstwami na wypadek przeziębienia oraz przyjmowanymi na co dzień.

Podróżujący samolotem muszą pamiętać o limitach bagażu. Każda linia lotnicza określa je indywidualnie. Informacje te dostępne są na stronach przewoźników.  

Warto też pamiętać, że w niektórych krajach – na całym terytorium państwa lub w określonych miejscach – nadal może obowiązywać obowiązek noszenia maseczek. Warto o tym pamiętać i jeśli okaże się to konieczne, spakować je do bagażu. Przydać się może też żel do dezynfekcji dłoni.  

Czy i na co się szczepić przed wyjazdem za granicę?

Szczepienia są zalecane głównie przed wyjazdem do krajów egzotycznych i wbrew obawom wielu początkujących podróżników – lista tych krajów nie jest długa. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić listę szczepień obowiązkowych i zalecanych. Można też skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. 

Obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze musimy przyjąć przed podróżą do krajów takich jak: Angola, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Ghana, Gujana Francuska, Gwinea Bissau, Kongo, Liberia, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska, Ruanda, Sierra Leone, Togo, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Przeciwko zakażeniom meningokokowym obowiązkowo trzeba się zaszczepić przed wyjazdem do Mekki lub Umrah w Arabii Saudyjskiej. 

Wciąż trzeba pamiętać o możliwej weryfikacji szczepień przeciwko COVID-19. Należy sprawdzić, czy tam gdzie się wybieramy, należy posiadać stosowne zaświadczenie, paszport covidowy, czy może – jak w wielu krajach obecnie – nie jest nam potrzebny absolutnie żaden dokument i możemy swobodnie przekroczyć granicę.  

Przeczytaj więcej o obowiązkowych szczepieniach

Należy sprawdzić, czy tam gdzie się wybieramy należy posiadać stosowne zaświadczenie czy wystarczy paszport covidowy. Może też okazać się, że dane państwo nie akceptuje konkretnego preparatu - trzeba sprawdzić, jakie szczepionki zostały dopuszczone do użytku.

Na co uważać za granicą? 

Kwestia bezpieczeństwa jest bardzo ważna. Przede wszystkim należy uważać na kradzieże - kieszonkowcy w popularnych kurortach turystycznych polują na portfele, torby i torebki turystów. Najlepiej więc nie zabierać ze sobą dokumentów w czasie pobytu, tylko zostawić je schowane w hotelowym sejfie. Najlepiej nie nosić żadnej biżuterii, tylko małą ilość gotówki i kartę kredytową, schowaną w bezpiecznym miejscu, np. pod odzieżą w sznurkowanych portfelach.

Koniecznie trzeba też zapoznać się z miejscowymi zwyczajami i kulturą, tak by nie popełnić żadnego wykroczenia. W krajach arabskich wymagany jest odpowiedni strój, takie zasady wymagane są także w wielu świątyniach innych religii. Samotne kobiety w krajach arabskich i afrykańskich nie powinny podróżować same.

Lepiej unikać jedzenia w ulicznych budkach i picia wody z kranu. W krajach egzotycznych żołądek potrzebuje czasu na przystosowanie się do miejscowej kuchni. Nie warto więc od pierwszego dnia objadać się lokalnymi przysmakami.

Warto też zachować ostrożność - nigdzie nie brakuje różnej maści oszustów, oferujących rękodzieła za bajońskie sumy, zapraszających na podejrzane wycieczki po okolicy czy oferujących interes życia.

Osoby obawiające się zachorowania na COVID-19 dla bezpieczeństwa powinny też unikać miejsc zatłoczonych. Najpopularniejsze atrakcje warto w takiej sytuacji zwiedzać bardzo wcześnie rano lub tuż przed zamknięciem.  

Pierwsze wakacje za granicą z dzieckiem – o czym pamiętać? 

Zaplanowanie pierwszego zagranicznego wyjazdu z dzieckiem jest odrobinę bardziej skomplikowane niż w przypadku osób dorosłych. Nie należy się jednak tego zadania obawiać – wyjazd z małym podróżnikiem może być niezapomnianą przygodą. Aby jednak oszczędzić sobie zbędnego stresu, warto pamiętać o: 

  • Konsultacji z lekarzem pediatrą. To ważne w szczególności w przypadku małych dzieci, ale nie tylko. Przed pierwszym wyjazdem małoletniego poza granice Polski nie zaszkodzi konsultacja także i dla odrobinę starszych podróżników.  

  • Wyrobieniu dziecku niezbędnych dokumentów do przekroczenia granicy – paszportu, dowodu osobistego, ewentualnie wizy.  

  • Rzetelnym wyborze noclegów. Większość hoteli oferuje animacje i dodatkowe atrakcje dla najmłodszych. Czasem warto odrobinę dopłacić, aby zapewnić dziecku jakościową rozrywkę. Warto też sprawdzić położenie hotelu. Obiekty położone wysoko na wzgórzach nie będą atrakcyjne dla rodzin z dziećmi, które wciąż poruszają się w wózkach.  

  • Przemyśleniu środka transportu. Podróże autem mają wiele plusów, ale czy dziecko wytrzyma kilkanaście godzin w samochodzie? Może jednak lepiej zniesie kilkugodzinną podróż samolotem? Planując podróż z dzieckiem, środek transportu warto dopasować przede wszystkim do jego potrzeb.  

  • Wyborze odpowiedniego – także dla dziecka – terminu wyjazdu. Choć oczywiste wydają się podróże w lipcu i sierpniu, najmłodsi różnie znoszą upały. Być może, planując podroż w tym terminie, warto wybierać kierunki, gdzie temperatura nie przekracza akceptowalnych przez dziecko granic.  

  • Dobrym planie podróży. W trakcie podróży z dzieckiem zwykle nie ma zbyt wiele miejsca na spontaniczność. Lepiej z góry zaplanować kiedy i jakie miejsca odwiedzimy.  

  • Odpowiednim spakowaniu bagażu. Tutaj sporządzenie listy jest wręcz niezbędne – trzeba pamiętać nie tylko o dokumentach, lekarstwach, kosmetykach, ubraniach i bieliźnie, ale też ulubionej przytulance czy kocyku. Warto zabrać też ze sobą ulubione przysmaki dziecka (jeśli w danym kraju są niedostępne), a w przypadku podróży w terminie wakacyjnym – także zabawki do wody. W wielu turystycznych krajach słono się za nie przepłaca.  

Jak wybrać ubezpieczenie na pierwsze wakacje za granicą?

Planując zagraniczne wakacje, trzeba pamiętać o ubezpieczeniu  turystycznym. Na terenie większości krajów Europy możemy skorzystać z pomocy medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale nie refunduje ona wszystkich kosztów leczenia. Przede wszystkim nie refunduje kosztów leczenia w placówkach prywatnych, a w wielu turystycznych miejscach dostęp do publicznej ochrony zdrowia jest bardzo trudny lub wręcz niemożliwy. To spora wada karty EKUZ.  

Dla bezpieczeństwa przed każdą podróżą zagraniczną więc warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Zapewni ono pokrycie wszelkich opłat związanych z pomocą medyczną do wysokości wybranej sumy gwarantowanej.

Większość ofert uwzględnia również pomoc na wypadek zachorowania na koronawirusa. Suma gwarantowana polisy turystycznej nie powinna być niższa niż 30 000 euro na terenie Europy, a w pozostałych krajach powinna wynosić od 50 000 euro wzwyż.   

Warto sprawdzić, czy polisa zapewnia ochronę w razie zachorowania na Covid-19. Obecnie zapewnia to większość ubezpieczycieli. Poza standardowym wsparciem w razie zarażenia się koronawirusem można liczyć na szereg dodatkowych usług, jak pokrycie kosztów kwarantanny czy izolacji, opłacanie wykonania testu czy organizację pobytu na czas choroby dziecka, a nawet powrót do kraju. Każdy ubezpieczyciel oferuje jednak inny zakres ochrony - warto sprawdzić, na co dokładnie można liczyć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub w naszym kalkulatorze.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Poza kosztami leczenia, ubezpieczenie powinno zapewniać również odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), ubezpieczenie kosztów ratownictwa oraz pakiet Assistance.

Ochroną można objąć również swój bagaż, a także: 

  • uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, 

  • zaostrzenie się chorób przewlekłych, 

  • sprzęt sportowy, 

  • zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu (tzw. klauzula alkoholowa), 

  • wykonywanie pracy fizycznej. 

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
82,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
82,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne na pierwsze wakacje za granicą można znaleźć już od 3, 92 zł dziennie dla jednej osoby. Warto jednak zakres polisy dopasować samodzielnie pod kątem charakteru podróży, swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Można to zrobić za pomocą kalkulatora dostępnego na naszej stronie. 

Co warto wiedzieć?

  1. Do pierwszych wakacji za granicą trzeba odpowiednio się przygotować.
  2. Należy zacząć od rezerwacji noclegów i lotów.
  3. W podroż warto zabrać rozmówki, telefon z aplikacjami dla podróżujących oraz tak kartę płatniczą, jak i gotówkę.
  4. Nie można zapomnieć też o ubezpieczeniu turystycznym, które można mieć już od 3,28 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Gdzie najlepiej pojechać pierwszy raz bez biura podróży?

    Na pierwszą podróż zorganizowaną samodzielnie najlepiej wybrać się do jednego z krajów europejskich. Łatwiej zorganizować pobyt oraz formalności. Nie ma bariery kulturowej i w razie potrzeby można szybko wrócić do kraju.

  2. Co będzie potrzebne na zagraniczny wyjazd?

    Najważniejsze są dokumenty, jak dowód osobisty, paszport czy wiza. Obecnie należy posiadać także zaświadczenie o zaszczepieniu się przeciwko Covid-19, wyzdrowieniu lub negatywnym teście na obecność SARS-CoV-2. Warto mieć też zapas gotówki, EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne. Przyda się także apteczka, z maseczkami, rękawiczkami i płynem do dezynfekcji.

  3. Jakie ubezpieczenie wybrać na zagraniczną podróż?

    Taka polisa pokrywać przede wszystkim koszty leczenia (również w razie zachorowania na Covid-19) i ratownictwa, NNW oraz OC. Warto, by zapewniała także ubezpieczenie bagażu oraz szeroki zakres Assistance. Osobom aktywnym przydadzą się rozszerzenia o uprawianie sportów. Polisę można rozbudować o klauzulę alkoholową, uprawianie pracy czy choroby przewlekłe.

  4. Czym jest system zgłoszeń Odyseusz dla polskich turystów?

    Odyseusz to system służący do rejestracji podróży zagranicznych Polaków. Prowadzi go polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem rejestracji wyjazdu jest ułatwienie kontaktu z podróżnikiem, w razie gdyby doszło do nadzwyczajnych sytuacji. Rejestracja w systemie Odyseusz nie jest obowiązkowa, ale dla własnego bezpieczeństwa za granicą, warto to zrobić.  

  5. Na ile wcześniej zacząć planować wakacje za granicą?

    To zależy od potrzeb i charakteru podróżnika – jedni wolą dopiąć wszystko na ostatni guzik na trzy miesiące do przodu, inni... dzień wcześniej. Zaleca się jednak, aby podróże zagraniczne planować z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Jeszcze wcześniejsza rezerwacja noclegów i transportu, np. z wyprzedzeniem trzymiesięcznym, pozwala zaoszczędzić i ustrzelić najlepsze okazje. Podróżnicy, którym zależy na budżetowym wyjeździe, powinni więc przystąpić do planowania jak najwcześniej!