Pierwszy raz za granicą to zawsze duże wydarzenie, ale też i stres przed podróżą w nieznane. To naturalne, że chcemy się do takiego wyjazdu dobrze przygotować, by czuć się pewniej i bezpieczniej. Tym bardziej, jeśli wyjazd organizujemy sami, bez wsparcia biura podróży.

Warto więc wcześniej, jeszcze przed planowaną podróżą zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Podpowiadamy zatem, jakie dokumenty zabrać za granicę, co spakować i na co uważać już na miejscu. 

Jak zaplanować pierwsze wakacje za granicą?

Przede wszystkim trzeba zacząć od określenia kierunku wyjazdu oraz ustalenia budżetu. Dzięki temu będzie można przejść do poszukiwania lotów, zakwaterowania oraz wyżywienia. Zarówno noclegi, jak i tanie połączenia lotnicze można znaleźć za pomocą wyszukiwarek internetowych, jak np. booking.com, fru.pl, fly4free.pl czy airbnb.com. Rezerwacji dokonuje się online - w przypadku sprawdzonych i renomowanych serwisów jest to całkowicie bezpiecznie. W przypadku noclegu w hotelu warto sprawdzić opinie na jego temat. 

Po rezerwacji lotów oraz noclegów można pomyśleć o zaplanowaniu całego pobytu. Najpopularniejsze atrakcje turystyczne, jak również restauracje i kawiarnie można znaleźć na TripAdvisor. Pomocne mogą okazać się także blogi podróżników. Warto dowiedzieć się więcej o lokalnym transporcie, cenach biletów, dostępności atrakcji. Nie można jednak wypełniać całego wyjazdu zwiedzaniem i ścisłymi planami - trzeba zostawić trochę czasu w podróży na relaksujący odpoczynek i na spontaniczne wyjazdy.

Jakie dokumenty zabrać za granicę?

W przypadku wyjazdów do krajów należących do Strefy Schengen, nie musimy poddawać się kontroli na granicach, ale tak czy owak trzeba mieć ze sobą dowód osobisty, paszport bądź inny dokument ze zdjęciem. Jeśli planujemy podróż do innych państw - czy to w Europie, czy na świecie - należy sprawdzić, jakie dokumenty będą nam potrzebne. Zwykle jest to paszport oraz wiza. Aktualnie w niektórych krajach wymagane jest także zaświadczenie o negatywnym wyniku na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak płacić za granicą?

Trzeba mieć ze sobą gotówkę w lokalnej walucie - bo choć płatności kartą stają się standardem, to i tak można trafić na miejsca, gdzie nie będzie terminala, np. na miejscowych targach, bazarach czy w ulicznych budkach. Zabierając swoją kartę płatniczą, trzeba się upewnić, czy możemy posługiwać się nią za granicą bez dodatkowych opłat, a w razie potrzeby założyć także konto walutowe. Warto też przed wyjazdem określając budżet, sprawdzić ceny produktów spożywczych, dań w restauracjach czy atrakcji. 

Co spakować na pierwsze wakacje za granicą?

Zabierane ubrania trzeba dopasować do klimatu miejsca, w które się wybieramy oraz do prognozowanej pogody w czasie wyjazdu. Warto też pamiętać, że zwiedzając niektóre miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym (np. długie spodnie, spódnice, nakrycie głowy). W bagażu powinny się znaleźć również takie akcesoria, jak:

 • smartfon z przydatnymi aplikacjami (iPolak, mobilne przewodniki, translator, mapy, GPS),

 • powerbank,

 • przewodnik,

 • rozmówki językowe,

 • przybory kosmetyczne,

 • apteczka.

Podróżujący samolotem muszą pamiętać o limitach bagażu. 

Czy i na co się szczepić przed wyjazdem za granicę?

Szczepienia są zalecane głównie przed wyjazdem do krajów egzotycznych. Jeśli tam planuje się podróż, warto sprawdzić listę szczepień obowiązkowych i zalecanych. Można też skonsultować się z lekarzem medycyny podróży.

Jak wybrać ubezpieczenie na pierwsze wakacje za granicą?

Planując zagraniczne wakacje, trzeba pamiętać o ubezpieczeniu  turystycznym. Na terenie większości krajów Europy możemy skorzystać z pomocy medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (ekuz),ale nie refunduje ona wszystkich kosztów leczenia. Inaczej niż polisa, która zapewnia pokrycie wszelkich opłat związanych z pomocą medyczną do wysokości wybranej sumy gwarantowanej. Suma ta nie powinna być niższa niż 30 000 euro na terenie Europy, a w pozostałych krajach powinna wynosić od 50 000 euro wzwyż. 

Poza kosztami leczenia, ubezpieczenie powinno zapewniać również odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (oc). Ochroną można objąć również swój bagaż, a także:

 • uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych,

 • zaostrzenie się chorób przewlekłych,

 • sprzęt sportowy,

 • zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu,

 • wykonywanie pracy fizycznej.

UWAGA! Warto sprawdzić, czy polisa zapewnia ochronę w razie zachorowania na Covid-19.

ubezpieczenie turystyczne na pierwsze wakacje za granicą można znaleźć już od 3, 28 zł dziennie. Warto jednak zakres polisy dopasować samodzielnie pod kątem charakteru podróży, swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Można to zrobić za pomocą kalkulatora dostępnego na naszej stronie. 

Co warto wiedzieć?

 1. Do pierwszych wakacji za granicą trzeba odpowiednio się przygotować.
 2. Należy zacząć od rezerwacji noclegów i lotów.
 3. W podroż warto zabrać rozmówki, telefon z aplikacjami dla podróżujących oraz tak kartę płatniczą, jak i gotówkę.
 4. Nie można zapomnieć też o ubezpieczeniu turystycznym, które można mieć już od 3,28 zł dziennie.