Wakacje pod namiotem mogą być wspaniałą przygodą. To świetna propozycja dla osób, które poszukują sposobu na budżetowy urlop lub po prostu cenią bliski kontakt z naturą. Aby jednak z wakacji pod namiotem przywieźć wyłącznie dobre wspomnienia, warto wcześniej się do nich przygotować. Podpowiadamy, co zabrać pod namiot, o czym trzeba pamiętać i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Wakacje pod namiotem w górach
Porównaj ceny

Wyjazd na pole namiotowe wiąże się z koniecznością zabrania większej liczby rzeczy niż np. na wakacje w hotelu czy pensjonacie. Co prawda w sąsiedztwie większości nowoczesnych pól namiotowych można znaleźć kuchnię i łazienkę, jednak nawet w takich przypadkach lepiej nie liczyć na pełne wyposażenie. Co zatem zabrać pod namiot? 

Co trzeba zabrać pod namiot?

Należy zabrać ze sobą wszystko, co jest nam niezbędne do codziennego funkcjonowania, w szczególności:

 • porządny, ciepły śpiwór i karimatę,

 • dobrze wyposażoną apteczkę,

 • zestaw ubrań uwzględniający zmienne warunki pogodowe,

 • ręczniki – najlepiej szybkoschnące,

 • latarkę i zapas baterii,

 • zapalniczkę,

 • powerbank i przedłużacz,

 • parasol – najlepiej duży, który w razie potrzeby można rozstawić przy wejściu pod namiot,

 • sznurek na pranie i worki na śmieci,

 • preparaty odstraszające owady,

 • kuchenkę elektryczną – jeśli wiemy, że w na polu namiotowym nie ma kuchni lub po prostu chcemy korzystać z własnej.

W przypadku pól bez dostępu do kuchni niezbędne będą też własne sztućce, lodówka turystyczna oraz opcjonalnie turystyczny stolik i krzesełko. No i oczywiście – prowiant.

Ważny jest również sam namiot. Warto wybrać model, który można szybko i bezproblemowo rozłożyć – tutaj lepiej sprawdzają się proste, dwuosobowe modele niż skomplikowane konstrukcje z wieloma pomieszczeniami. Ważne, aby namiot był bezpieczny.

Powinien zawierać przedsionek zamykany na klucz, a najlepiej także dodatkowe, „ukryte” miejsca do przechowywania dokumentów i cennych przedmiotów. Powinien być także nieprzemakalny i maksymalnie stabilny. Przed dokonaniem zakupu najlepiej zrobić kompleksowy research w Internecie i przeczytać opinie użytkowników na temat konkretnego modelu.

Wakacje lub weekend pod namiotem – o czym trzeba pamiętać?

Wybierając się pod namiot, należy liczyć się z tym, że choć kontakt z naturą będzie bliższy niż gdziekolwiek, po drodze może czyhać wiele pułapek. Brak dogłębnego przemyślenia niektórych kwestii organizacyjnych może skutecznie zepsuć relaks.

 • Jeśli planujemy piesze wędrówki i przemieszczanie się wraz z namiotem, bezsprzecznie należy wybrać możliwie lekki i niewielki model – tylko taki zapewni komfort w trakcie wycieczek.
 • Jeśli wybieramy się na urlop z dziećmi, trzeba uwzględnić także ich potrzeby. Wówczas można wybrać np. pole z dostępem do świetlicy, gdzie dzieci będą mogły spędzić czas w razie niepogody.
 • Jeśli nie wyobrażamy sobie kąpieli w jeziorze pod chmurką lub obawiamy się niskich temperatur, dla bezpieczeństwa lepiej z góry odrzucić pola namiotowe bez dostępu do łazienki.
 • Jeśli któryś z biwakowiczów cierpi na choroby przewlekłe lub zabieramy ze sobą osoby starsze, może lepiej nie wybierać pola oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od najbliższego szpitala.
 • Warto też, jeszcze przed wyjazdem, przećwiczyć rozbijanie namiotu np. we własnym ogródku.

Wakacje pod namiotem, w dobie popularności pięciogwiazdkowych hoteli, mogą wydawać się dość ekstremalnym wyborem. Warto więc rozważnie wybierać miejsce lub miejsca, w których się zatrzymamy i przeanalizować je w wielu aspektach. W przypadku każdego biwakowicza oczekiwania mogą być inne. Należy się kierować po prostu własnymi potrzebami i dla bezpieczeństwa rozważyć różne scenariusze wycieczki.

 Na co uważać pod namiotem?

Spora część pól namiotowych w naszym kraju jest dostosowana do potrzeb turystów. Wiele z nich to miejsca monitorowane i nowoczesne. Nadal są jednak kwestie, które odróżniają wypoczynek pod namiotem od wakacji w pensjonacie. Warto uważać przede wszystkim na:

 • Złodziei. Niestety, w przypadku pól namiotowych lub popularnych miejsc, gdzie biwakują turyści, trudno ich uniknąć. Bezpieczny namiot z wieloma skrytkami jest więc absolutną podstawą.
 • Bliskość ruchliwych dróg. Należy jej unikać szczególnie w przypadku wyjazdów z dziećmi, które są już w takim wieku, że mogą bawić się samodzielnie.
 • Zmienne warunki atmosferyczne. Niestety potrafią zepsuć nawet najbardziej skrupulatnie zaplanowany wypoczynek. Najlepiej więc wybrać nieprzemakalny namiot, zabrać ze sobą ciepłe ubrania, parasole i foliowe peleryny. Jeśli na czas wyjazdu prognozowane są ulewne deszcze, trzeba też zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, na którym chcemy biwakować.
 • Dzikie zwierzęta. Bliskie spotkania z nimi mogą się przydarzyć szczególnie w przypadku noclegów w pobliżu lasu.

Najbezpieczniej nocować w wyznaczonych do tego miejscach – na polach namiotowych. Coraz częściej własnymi polami namiotowymi dysponują też popularne hotele i pensjonaty.

Legalne i nielegalne biwakowanie, czyli za co można dostać mandat

Pola namiotowe warto wybierać także z jeszcze jednego ważnego powodu. Biwakując w przystosowanym do tego miejscu, mamy pewność, że robimy to legalnie. Nie jest wcale tak, że namiot można zrobić wszędzie.

Zgodnie z polskim prawem biwakować nie można przede wszystkim w:

 • parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody – z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody – przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska,
 • lasach – poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
 • w miejscach należących do osób prywatnych, np. na cudzych działkach lub polach.

W górach i lasach można spotkać specjalne strefy wyznaczone na potrzeby biwakowiczów. Warto więc się ich trzymać lub skierować swoje kroki wprost na przystosowane w tym właśnie celu pole namiotowe. W przeciwnym razie narażamy się na mandat, który może skutecznie popsuć radość z wypoczynku na łonie natury.

A co z biwakiem za granicą? Różne kraje przewidują różne regulacje. Jeśli  wybieramy się na urlop pod namiotem poza granice Polski, przed wyjazdem należy zapoznać się z wytycznymi danego państwa. O ile bez większych problemów można biwakować m.in. w krajach skandynawskich, o tyle spore ograniczenia można spotkać w Szwajcarii, Włoszech, czy Hiszpanii.

Bezpieczny wypoczynek, czyli ubezpieczenie turystyczne na wyjazd pod namiot

Wyjazd pod namiot wiąże się zazwyczaj z wieloma szalonymi przygodami, jednak bezpieczeństwo zawsze powinno pozostawać priorytetem. Przed każdą podróżą, zarówno do luksusowego hotelu, jak i pod namiot, należy zaopatrzyć się w polisę turystyczną.

W przypadku wycieczki pod namiot warto zwrócić uwagę na możliwe wyłączenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zdarza się, że konkretne towarzystwo wyłącza spod zakresu ochrony zdarzenia, do których doszło w trakcie noclegu pod namiotem. Bywają one traktowane jako sport ekstremalny lub wypoczynek podwyższonego ryzyka i konieczne może okazać się dokupienie odpowiedniego rozszerzenia.

Ponadto dobre ubezpieczenie na wyjazd pod namiot powinno zawierać:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – czym wyższa suma, tym lepiej,
 • ubezpieczenie kosztów ratownictwa,
 • NNW;
 • oc w życiu prywatnym;
 • Assitance.
 • opcjonalnie – ubezpieczenie bagażu.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych – ich ceny i zakresy. Przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych, korzystną ofertę, która zapewni pełne bezpieczeństwo, można znaleźć dosłownie w kilka minut.

Kalkulator uwzględnia oferty kilkunastu popularnych towarzystw ubezpieczeniowych, którym ufają turyści z całego świata. Zakupiona polisa przychodzi na skrzynkę mailową, a całość formalności odbywa się online. Zakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego na wyjazd pod namiot może być naprawdę prosty!

Co warto wiedzieć?

 1. Wakacje pod namiotem są świetną opcją na niskobudżetowy wyjazd. 
 2. Przed wyjazdem trzeba zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy oraz zainwestować w bezpieczny i wygodny namiot.
 3. Należy pamiętać też o tym, że biwakować można tylko w miejscach do tego przeznaczonych. 
 4. Ubezpieczenie na wakacje pod namiot można znaleźć od 3,2 zł.