Wakacje pod namiotem mogą być wspaniałą przygodą. To świetna propozycja dla osób, które poszukują sposobu na budżetowy urlop lub po prostu cenią bliski kontakt z naturą. Aby jednak z wakacji pod namiotem przywieźć wyłącznie dobre wspomnienia, warto wcześniej się do nich przygotować. Podpowiadamy, co zabrać pod namiot, o czym trzeba pamiętać i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Wyjazd na pole namiotowe wiąże się z koniecznością zabrania większej liczby rzeczy niż np. na wakacje w hotelu czy pensjonacie. Co prawda w sąsiedztwie większości nowoczesnych pól namiotowych można znaleźć kuchnię i łazienkę, jednak nawet w takich przypadkach lepiej nie liczyć na pełne wyposażenie. Co zatem zabrać pod namiot? 

Dlaczego warto wybrać się na wakacje pod namiot? 

Zalet wypoczynku pod namiotem jest wiele – szczególnie w tak szybkich i zabieganych czasach, w jakich przyszło nam żyć. Spędzanie czasu blisko natury, w tym na polach namiotowych i campingach, pozwala wyciszyć się i zrelaksować. Ponadto: 

 • Wypoczynek pod namiotem odczuć bliskość natury i wolność, jakiej nie zaznamy w luksusowych kurortach. To oryginalna forma spędzania urlopu, z której można przywieźć niepowtarzalne wspomnienia. 

 • W przypadku rodzin z dziećmi – wypoczynek pod namiotem to doskonała okazja do spędzenia czasu razem. Wspomnienia wspólnego rozbijania namiotu, rozpalania ogniska, czy przygotowywania potraw na przenośnej kuchence, zostają z najmłodszymi na wiele lat. Samo spanie w śpiworze i pod namiotem to ogromna frajda!  

 • Pola namiotowe i kampingi są zdecydowanie lepiej wyposażone niż jeszcze kilka lat temu. Urlop pod namiotem może być ekstremalnym doznaniem, jeśli zechce tego turysta, ale – wcale nie musi taki być. Na wielu polach dostępne są łazienki i kuchnie, które – nawet jeśli nie zawierają całego wyposażenia, jakie znamy z domu – pozwalają biwakować w godnych warunkach.  

 • Wypoczynek pod namiotem to opcja budżetowa. Spędzenie urlopu na polu biwakowym to doskonała propozycja dla osób, które muszą lub chcą oszczędzić.  

 • Na polach namiotowych i campingach łatwo nawiązać znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach. O ile w hotelu raczej nie zagadujemy do obcych, o tyle na polu namiotowym – zdecydowanie łatwiej o taką możliwość, gdy np. zechcemy pożyczyć od naszego sąsiada z pola latarkę lub zapalniczkę.  

 Jaki namiot wybrać?  

Wybór namiotu to kluczowa kwestia. Szczególnie ważna jest dla osób, które zamierzają biwakować po raz pierwszy. Przy wyborze namiotu warto wziąć pod uwagę kwestie takie jak w szczególności: 

 • wielkość namiotu, 

 • jego konstrukcja, 

 • nieprzemakalność.  

Turyści podróżujący samodzielnie mogą wybrać niewielki i kompaktowy namiot wyprawowy. Rodziny z dziećmi będą musiały zdecydować się na większy i cięższy namiot rodzinny, który często podzielony dzieli się na sypialnie.  

Jeśli chodzi o konstrukcję namiotu, najczęściej spotykamy namioty typu igloo oraz namioty tunelowe. Pierwszy typ jest niezwykle wygodny pod kątem rozkładania. Namiot typu igloo nie potrzebuje „śledzi”, a rozłożyć go można nawet na betonie. Namiot tunelowy jest z kolei bardziej wymagający przy rozkładaniu, ale zawiera więcej miejsca w środku, umożliwiając np. bezpieczne schowanie bagażu.  

Bardzo ważną kwestią jest też nieprzemakalność – to właśnie niechciana „kąpiel” często blokuje turystów przed wybraniem się na biwak. Warto wybrać namiot z tkaniny o parametrach 1500 mm słupa wody, a aby mieć poczucie pełnego bezpieczeństwa nawet w trakcie sporej ulewy – 3000 mm słupa wody.

Podłoga namiotu powinna z kolei odpowiadać parametrom co najmniej 10000 mm słupa wody. Z oczywistych względów jej odporność musi być znacznie wyższa.  

Przy wyborze namiotu należy zwrócić uwagę również na aspekty związane z bezpieczeństwem. Namiot powinien zawierać przedsionek zamykany na klucz, a najlepiej także dodatkowe, „ukryte” miejsca do przechowywania dokumentów i cennych przedmiotów.  

Przed dokonaniem zakupu swojego pierwszego namiotu najlepiej zrobić kompleksowy research w Internecie. Opinie użytkowników na temat konkretnego modelu mogą być bardzo przydatne.  

Gdzie są najlepsze miejsca do biwakowania w Polsce i w Europie?  

W Polsce nie brakuje pięknych miejsc, w których można biwakować. Wśród amatorów wypoczynku blisko natury największą popularnością cieszą się obiekty zlokalizowane na najbardziej urokliwych przyrodniczo terenach, w tym m.in.: 

 • W górach lub na Jurze. Polecane obiekty to m.in. Camp 66 w Karkonoszach, czy Brandysówka w Dolinie Będkowskiej, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 

 • Nad morzem. Godny polecenia jest m.in. Kemping Alexa we Władysławowie, pole namiotowe Bąbecino i słynne Chałupy 6 na Półwyspie.  

 • Na Mazurach lub Kaszubach. Wśród mazurskich obiektów wyróżnia się Camping Rusałka w Węgorzewie. Na Kaszubach warto odwiedzić np. pole namiotowe Stolemek oraz pole namiotowe „Za Mostem”, położone na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. 

Osoby, które wolą biwakować za granicą powinny rozważyć kierunki skandynawskie. Skandynawowie słyną z umiłowania do spędzania wolnego czasu na łonie natury, a tamtejsze regulacje prawne są bardzo liberalne. Np. w Norwegii można rozbijać obozowiska w dowolnym miejscu, byle były one oddalone min. 150 metrów od najbliższego zabudowania.  

Bliżej polskiej granicy godne uwagi są kampingi Autocamping Podlesok na Słowacji, Autocamp Sedmihorky w Czechach oraz nieco bardziej oddalony camping Campsite Polaro w Chorwacji. Z pewnością każdy turysta znajdzie miejsce na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych.  

Co trzeba zabrać pod namiot?

Pod namiot należy zabrać ze sobą wszystko, co jest nam niezbędne do codziennego funkcjonowania, w szczególności:

 • porządny, ciepły śpiwór i karimatę,

 • dobrze wyposażoną apteczkę,

 • zestaw ubrań uwzględniający zmienne warunki pogodowe,

 • ręczniki – najlepiej szybkoschnące,

 • latarkę i zapas baterii,

 • zapalniczkę,

 • powerbank i przedłużacz,

 • parasol – najlepiej duży, który w razie potrzeby można rozstawić przy wejściu pod namiot,

 • sznurek na pranie i worki na śmieci,

 • preparaty odstraszające owady,

 • kuchenkę elektryczną – jeśli wiemy, że w na polu namiotowym nie ma kuchni lub po prostu chcemy korzystać z własnej.

W przypadku pól bez dostępu do kuchni niezbędne będą też własne sztućce, lodówka turystyczna oraz opcjonalnie turystyczny stolik i krzesełko. No i oczywiście – prowiant.

UWAGA! W dobie pandemii należy pamiętać również o zabraniu ze sobą środków higienicznych – maseczek i płynów dezynfekujących. Mogą przydać się również jednorazowe rękawiczki. 

Wakacje lub weekend pod namiotem – o czym trzeba pamiętać?

Wybierając się pod namiot, należy liczyć się z tym, że choć kontakt z naturą będzie bliższy niż gdziekolwiek, po drodze może czyhać kilka pułapek. Brak dogłębnego przemyślenia niektórych kwestii organizacyjnych może skutecznie zepsuć relaks.

 • Jeśli planujemy piesze wędrówki i przemieszczanie się wraz z namiotem, bezsprzecznie należy wybrać możliwie lekki i niewielki model – tylko taki zapewni komfort w trakcie wycieczek.

 • Jeśli wybieramy się na urlop z dziećmi, trzeba uwzględnić także ich potrzeby. Wówczas można wybrać np. pole z dostępem do świetlicy, gdzie dzieci będą mogły spędzić czas w razie niepogody.
 • Jeśli nie wyobrażamy sobie kąpieli w jeziorze pod chmurką lub obawiamy się niskich temperatur, dla bezpieczeństwa lepiej z góry odrzucić pola namiotowe bez dostępu do łazienki.
 • Jeśli któryś z biwakowiczów cierpi na choroby przewlekłe lub zabieramy ze sobą osoby starsze, może lepiej nie wybierać pola oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od najbliższego szpitala.
 • Warto też, jeszcze przed wyjazdem, przećwiczyć rozbijanie namiotu np. we własnym ogródku.

Wakacje pod namiotem, w dobie popularności pięciogwiazdkowych hoteli, mogą wydawać się dość ekstremalnym wyborem. Warto więc rozważnie wybierać miejsce lub miejsca, w których się zatrzymamy i przeanalizować je w wielu aspektach. W przypadku każdego biwakowicza oczekiwania mogą być inne. Należy się kierować po prostu własnymi potrzebami i dla bezpieczeństwa rozważyć różne scenariusze wycieczki.

 Na co uważać pod namiotem?

Spora część pól namiotowych w naszym kraju jest dostosowana do potrzeb współczesnych turystów. Wiele z nich to miejsca monitorowane i nowoczesne. Nadal są jednak kwestie, które odróżniają wypoczynek pod namiotem od wakacji w pensjonacie. Warto uważać przede wszystkim na:

 • Złodziei. Niestety, w przypadku pól namiotowych lub popularnych miejsc, gdzie biwakują turyści, trudno ich uniknąć. Bezpieczny namiot z wieloma skrytkami jest więc absolutną podstawą.
 • Bliskość ruchliwych dróg. Należy jej unikać szczególnie w przypadku wyjazdów z dziećmi, które są już w takim wieku, że mogą bawić się samodzielnie.
 • Zmienne warunki atmosferyczne. Niestety potrafią zepsuć nawet najbardziej skrupulatnie zaplanowany wypoczynek. Najlepiej więc wybrać nieprzemakalny namiot, zabrać ze sobą ciepłe ubrania, parasole i foliowe peleryny. Jeśli na czas wyjazdu prognozowane są ulewne deszcze, trzeba też zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, na którym chcemy biwakować.
 • Dzikie zwierzęta. Bliskie spotkania z nimi mogą się przydarzyć szczególnie w przypadku noclegów w pobliżu lasu.

Najbezpieczniej nocować w wyznaczonych do tego miejscach – na polach namiotowych. Coraz częściej własnymi polami namiotowymi dysponują też popularne hotele i pensjonaty.

Legalne i nielegalne biwakowanie, czyli za co można dostać mandat

Pola namiotowe warto wybierać także z jeszcze jednego ważnego powodu. Biwakując w przystosowanym do tego miejscu, mamy pewność, że robimy to legalnie. Nie jest wcale tak, że namiot można zrobić wszędzie.

Zgodnie z polskim prawem biwakować nie można przede wszystkim w:

 • parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody – z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody – przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska,
 • lasach – poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
 • w miejscach należących do osób prywatnych, np. na cudzych działkach lub polach.

W górach i lasach można spotkać specjalne strefy wyznaczone na potrzeby biwakowiczów. Warto więc się ich trzymać lub skierować swoje kroki wprost na przystosowane w tym właśnie celu pole namiotowe. W przeciwnym razie narażamy się na mandat, który może skutecznie popsuć radość z wypoczynku na łonie natury.

Mandat za nocleg w tych miejscach wynosi zwykle kilkaset złotych, a zatem... tyle co noc w przyzwoitej jakości hotelu. Nie warto ryzykować.  

Za sprawą programu „Zanocuj w lesie” od ponad roku możliwe są już noclegi w polskich lasach. To ważna zmiana w polskim prawie, które przez wiele lat nie dopuszczało takiej możliwości. W Internecie można odszukać specjalne strefy wyznaczone na potrzeby biwakowiczów – łącznie jest ich ponad 400 na terytorium całego kraju.

O ile grupa nocujących w lesie nie przekracza dziewięciu osób, a nocleg nie trwa dłużej niż dwie noce, specjalna zgoda nie jest konieczna. W przeciwnym razie należy należy wysłać e-maila z zapytaniem do właściwego nadleśnictwa co najmniej dwa dni robocze przed biwakiem.  

A co z biwakiem za granicą? Różne kraje przewidują różne regulacje. Jeśli  wybieramy się na urlop pod namiotem poza granice Polski, przed wyjazdem należy zapoznać się z wytycznymi danego państwa. O ile bez większych problemów można biwakować m.in. w krajach skandynawskich, o tyle spore ograniczenia można spotkać w Szwajcarii, Włoszech, czy Hiszpanii.

 Ile kosztują wakacje pod namiotem?  

Wakacje pod namiotem zwykle są sporo tańsze niż noclegi w hotelach, czy nawet pensjonatach. Rozpiętość cenowa jest jednak duża – można biwakować w lesie za darmo, na polach namiotowych za niewielką opłatą, czy nawet na ekskluzywnych glam campingach, gdzie ceny będą najwyższe.

Każdy turysta może dopasować charakter biwaku do swoich możliwości finansowych. Uśredniając jednak – cena za noc na polu namiotowym to ok. 30-45 zł za dobę/osoba. Najdroższe noclegi odnotowuje się na polach z bezpośrednim widokiem na góry, morze, czy piękne jezioro.  

Do swoich możliwości finansowych dopasować można także ceny wyposażenia. Kuchenka turystyczna jednopalnikowa to koszt ok. 100 zł – oszczędni mogą jednak ją pożyczyć od znajomego lub kupić wespół z towarzyszami podróży. Dobry śpiwór można nabyć za ok. 200 zł, a pozostałe ważne elementy wyposażenia, jak np. powerbank, latarka, czy szybkoschnące ręczniki – za kilkadziesiąt złotych.

Aby oszczędzić, warto zapolować na promocje nawet na kilka tygodni przed wyjazdem. W popularnych sklepach sportowych promocje na akcesoria biwakowe nie są rzadkością, ale nie należy liczyć, że pojawią się tuż przed naszym wyjazdem. Czujność warto zachowywać już wcześniej.  

Kwestią indywidualną jest również jedzenie. W okolicy wielu pól namiotowych można znaleźć restauracje, które z przyjemnością ugoszczą biwakujących. Opcją budżetową jest zabranie ze sobą suchego prowiantu, np. konserw w puszkach, chleba tostowego, batoników, czekolady, czy żywności liofilizowanej.

Za ok. 200 zł można kupić specjalnie skomponowane zestawy spożywcze z suchym prowiantem, zawierające kilkadziesiąt produktów. To opcja dla wygodnych, którzy nie chcą lub nie mają czasu głowić się nad tym, jakie jedzenie sprawdzi się pod namiotem.  

Ważną kwestią jest też transport. Wiele pól namiotowych leży w dzikich miejskich, gdzie ciężko dotrzeć transportem publicznym. Zdecydowanie najłatwiej będą mieli podróżnicy, którzy na biwak wybiorą się własnym autem. Koszty można podzielić pomiędzy wszystkich uczestników eskapady.  

Bezpieczny wypoczynek, czyli ubezpieczenie turystyczne na wyjazd pod namiot

Wyjazd pod namiot wiąże się zazwyczaj z wieloma szalonymi przygodami, jednak bezpieczeństwo zawsze powinno pozostawać priorytetem. Przed każdą podróżą, zarówno do luksusowego hotelu, jak i pod namiot, należy zaopatrzyć się w polisę turystyczną.

 

W przypadku wycieczki pod namiot warto zwrócić uwagę na możliwe wyłączenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zdarza się, że konkretne towarzystwo wyłącza spod zakresu ochrony zdarzenia, do których doszło w trakcie noclegu pod namiotem. Bywają one traktowane jako sport ekstremalny lub wypoczynek podwyższonego ryzyka i konieczne może okazać się dokupienie odpowiedniego rozszerzenia.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Ponadto dobre ubezpieczenie na wyjazd pod namiot powinno zawierać:

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto porównać oferty na wyjazd krajowy i zagraniczny różnych towarzystw ubezpieczeniowych – ich ceny i zakresy. Przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych, korzystną ofertę, która zapewni pełne bezpieczeństwo, można znaleźć dosłownie w kilka minut.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19
Wakacje zagraniczne
Wiener
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

Kalkulator uwzględnia oferty kilkunastu popularnych towarzystw ubezpieczeniowych, którym ufają turyści z całego świata. Zakupiona polisa przychodzi na skrzynkę mailową, a całość formalności odbywa się online. Zakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego na wyjazd pod namiot może być naprawdę prosty!

Co warto wiedzieć?

 1. Wakacje pod namiotem są świetną opcją na niskobudżetowy wyjazd. 
 2. Przed wyjazdem trzeba zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy oraz zainwestować w bezpieczny i wygodny namiot.
 3. Należy pamiętać też o tym, że biwakować można tylko w miejscach do tego przeznaczonych. 
 4. Ubezpieczenie na wakacje pod namiot można znaleźć od 3,2 zł. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie wyposażenie zabrać pod namiot?

  Koniecznie trzeba ze sobą mieć śpiwór i karimatę, apteczkę, zestaw ubrań uwzględniający zmienne warunki pogodowe,szybkoschnące ręczniki, a także latarkę i zapas baterii. Z pewnością przyda się zapalniczka,powerbank, przedłużacz i sznurek na pranie i worki na śmieci. Warto mieć też ze sobą preparaty odstraszające owady i kuchenkę elektryczną.

 2. Czym powinien charakteryzować się dobry namiot?

  Musi to być model, który można szybko i bezproblemowo rozłożyć, a przedsionek powinien zamykać się na klucz. Dobry namiot musi być nieprzemakalny i maksymalnie stabilny.

 3. Gdzie nie można biwakować?

  W Polsce zabronione jest nocowani w parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody,lasach (poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego) oraz w miejscach należących do osób prywatnych, np. na cudzych działkach lub polach.

 4. Czy w dobie pandemii COVID-19 można biwakować pod namiotem?

  Tak. Nie ma ku temu formalnych przeciwwskazań. Należy jednak zadbać o bezpieczeństwo higieniczne wszystkich uczestników biwaku.

 5. Jakie są rodzaje namiotów?

  Wyróżniamy namioty: turystyczne, ekspedycyjne i trekkingowe (a także wojskowe i handlowe). Podróżnicy wybierający się na biwak najczęściej wybierają stosunkowo proste namioty turystyczne. 

 6. Czy można biwakować w lesie?

  Tak – na obszarach wyznaczonych na biwak w ramach konkretnego nadleśnictwa. Za tę możliwość odpowiada program „Zanocuj w lesie”. Mapę miejsc, w których można biwakować, bez trudu można odnaleźć w Internecie. Jeśli nie zamierzamy nocować na łonie natury nie więcej niż dwie noce, w grupie nieprzekraczającej dziewięciu osób, na rozbicie namiotu w lesie nie będziemy potrzebować zgody. 

 7. Czy można biwakować w górach?

  Tak, jednak tylko w specjalnych strefach, w których umożliwiono rozbicie namiotów. Najtrudniej o nie w Tatrach, najłatwiej – w Bieszczadach. Biwakować nie można na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody.