Ponad połowa Polaków organizuje swoje wakacyjne podróże samodzielnie - tak wynika z badań Ipsos Polska na zlecenie Mondial Assistance. Dzięki temu zyskuje się większą swobodę w planowaniu i możliwość spontanicznych wyjazdów. Podpowiadamy, jak przygotować się do takiej wycieczki.

Zaletą samodzielnie organizowanych podróży jest możliwość oszczędzenia, np. przy zakupie tanich lotów, rezerwacji niskobudżetowych noclegów czy zamiany wycieczek fakultatywnych na darmowe atrakcje. Wszystko jednak zależy od tego, czego oczekuje się po takim wyjeździe - dlatego zawsze trzeba dopasować się do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Gdzie, co i jak, czyli przygotuj plan podróży

Na samym początku trzeba zacząć od ustalenia celu podróży oraz sposobu dotarcia na miejsce. Na blogach podróżniczych można znaleźć gotowe planery, które pomogą zaplanować formalne kwestie dotyczące podróży. Można też to zrobić samodzielnie - za pomocą tradycyjnej kartki papieru lub tworząc arkusz w Excelu. 

Mając cel podróży, można mniej więcej określić termin - warto go dopasować do warunków panujących w danym kraju (np. do Tajlandii lepiej jechać zimą, do Australii na jesień lub wczesną wiosną). Dobrym pomysłem będzie także przynajmniej pobieżne zaplanowanie miejsc, które chce się zobaczyć w trakcie wyjazdu.

Określ swój budżet

Nie ma sensu planować podróży w ciemno, bez mniej więcej określonej kwoty, którą chce się na wyjazd przeznaczyć. Dzięki temu można wybrać sposób dotarcia do celu, rodzaj noclegów, zaplanować dodatkowe wycieczki, mieć rezerwę na wyżywienie, atrakcje oraz komunikację na miejscu. Nie trzeba mieścić się w sztywnych ramach, ale warto określić widełki cenowe i ich się trzymać.

Na blogach podróżniczych czy portalach turystycznych znajdziemy szereg informacji o niemal wszystkich krajach na świecie i obowiązujących cenach. Planując samodzielny wyjazd warto skorzystać z chociażby takich portali, jak:

 • cenynaswiecie.pl,
 • podrozepoeuropie.pl,
 • TripAdvisor.

Rezerwuj z wyprzedzeniem

Planując pierwsze samodzielne wyjazdy lepiej wystrzegać się zbyt dużej spontaniczności. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze zarezerwowanie biletu na samolot czy autobus, noclegu w hotelu, hostelu czy w ramach airbnb. Linie lotnicze czy hotele często oferują promocje w ramach first minute, dzięki czemu można zaoszczędzić i spokojnie przygotować się do wyjazdu.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł

Biletów najlepiej szukać bezpośrednio przez strony przewoźników albo takie portale jak, fru.pl, fly4free.pl czy tanie-loty.pl. Sprawdzone noclegi można znaleźć na booking.com, airnbnb.com czy coachsurfing.com. 

Na miejscu lepiej nie korzystać z ofert przewodników proponujących swoje usługi czy wycieczki - często są to sztuczki oszustów mające na celu naciągnięcie niczego nieświadomych turystów. Lokalne podróże czy zwiedzanie można zorganizować samodzielnie bądź za pośrednictwem miejscowego biura podróży.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Przede wszystkim zabierz ze sobą kserokopie swoich dokumentów. Podczas zwiedzania miasta czy wypoczynku nie noś przy sobie cennych rzeczy. Warto zanotować w telefonie lub kalendarzu namiary na miejscową placówkę dyplomatyczną Polski. Pamiętaj, by mieć ze sobą apteczkę, a w razie wyjazdów egzotycznych - przejść zalecane szczepienia. Warto ściągnąć aplikację iPolak oraz zarejestrować swój wyjazd w systemie MSZ Odyseusz. 

W okresie pandemii koronawirusa koniecznie trzeba pamiętać o zasadach dystansu społecznego oraz podstawowych środkach higieny i ostrożności. Warto też sprawdzić, czy Polacy mogą swobodnie podróżować do wybranego przez siebie celu podróży i czy po powrocie nie będzie obowiązywać kwarantanna. W wielu krajach turyści są losowo poddawani testom na obecność koronawirusa. 

Zabierz ubezpieczenie na samodzielny wyjazd

W przypadku wyjazdów z biurem podróży o tę kwestię dba organizator. Podróżując samodzielnie, warto wybrać optymalne ubezpieczenie, które zapewni wystarczającą ochronę. Powinno ono zawierać:

 • koszty leczenia (na kwotę dopasowaną do opłat za leczenia w danym kraju, nie mniej niż 30 000 euro w Europie, a od 50 000 euro w pozostałych krajach świata),
 • ochronę od zachorowania na Covid-19,
 • koszty ratownictwa,
 • NNW,
 • OC w życiu prywatnym,
 • ochronę bagażu,
 • ochronę od opóźnienia lotu,
 • szeroki zakres Assistance (pomoc tłumacza, informacje na infolinii, teleporada medyczna, porady prawne itp.).,
 • rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych (wyłączone z ochrony są takie atrakcje, jak surfing, pływanie na bananie, wyprawy w góry powyżej 2 5000 - 3 000 m n.p.m, czy rejsy jachtem).

Taką polisę turystyczną można mieć od 3,2 zł dziennie. W naszym kalkulatorze można porównać różne oferty i wybrać najbardziej dopasowany wariant pod kątem swojego wyjazdu i swoich potrzeb. Wybrane ubezpieczenie można zakupić online - dokument polisy zostanie wysłany mailem.

Co warto wiedzieć?

 1. Organizowanie samodzielnego wyjazdu trzeba zacząć od określenia celu podróży, sposobu dotarcia na miejsce oraz budżetu.
 2. Dobrym pomysłem będzie wcześniejsza rezerwacja oraz korzystanie z promocji typu first minute.

 3. Warto zadbać też o swoje bezpieczeństwo, rejestrując się w systemie Odyseusz i zabierając ze są aplikację iPolak oraz kserokopie swoich dokumentów.

 4. Nie można zapomnieć też o ubezpieczeniu wyjazdu - taką polisę można znaleźć już od 3,28 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. O czym pamiętać, planując samodzielny wyjazd?

  Przede wszystkim należy przygotować szczegółowy plan podróży i określić budżet. Warto korzystać z platform rezerwacyjnych, blogów turystycznych influencerów oraz sprawdzonych źródeł.

 2. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdu na własną rękę?

  Zaleca się, by mieć kserokopie swoich dokumentów na wypadek kradzieży. Należy unikać zabierania kosztownych rzeczy i odpowiednio zabezpieczyć swoje podręczne bagaże przed kieszonkowcami. Warto zarejestrować swój wyjazd w systemie Odyseusz. Przed podrożą dobrze jest sprawdzić komunikaty MSZ dotyczące wybranego kierunku, a także w razie konieczności wykonać zalecane szczepienia.

 3. Z jakich serwisów korzystać, planując podróż?

  Do wyboru jest cały szereg platform. Budżet można zaplanować w oparciu o cenynaswiecie.pl,podrozepoeuropie.pl czy TripAdvisor. Połączeń lotniczych można szukać na fru.pl, fly4free.pl czy tanie-loty.pl. Sprawdzone noclegi z kolei można znaleźć na booking.com, airnbnb.com czy coachsurfing.com.