Jak wynika z badań CBOS Wyjazdy turystyczne Polaków w 2022 roku i plany na rok 2023 w tym roku na wakacje planuje udać się 55% Polaków, a 17% wciąż się nad tym zastanawia. Wielu z nas deklaruje chęć podróżowania na własną rękę. Dzięki temu można nie tylko zyskać większą swobodę w planowaniu, ale także pozwolić sobie na spontaniczne wyjazdy. Podpowiadamy, jak przygotujesz się do takiej wycieczki.

Samodzielnie organizując podróż, możesz zaoszczędzić, np. przy zakupie tanich lotów, rezerwacji niskobudżetowych noclegów czy zamiany wycieczek fakultatywnych na darmowe atrakcje. Wszystko jednak zależy od tego, czego oczekujesz się po takim wyjeździe - dlatego zawsze warto dopasować się do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Jakie kierunki są najpopularniejsze w przypadku samodzielnych wyjazdów?

Podróżowanie na własną rękę bez wątpienia ma mnóstwo zalet, takich jak niezależność, elastyczność i wolność wyboru. Taki sposób zwiedzania świata nie zawsze jednak jest tak samo bezpieczny i prosty. Są na mapie świata takie miejsca, gdzie lepiej nie podróżować samodzielnie, a także takie, gdzie dopiero w większej grupie wycieczka staje się możliwa.

Na szczęście nie brakuje również kierunków, które idealnie sprawdzą się jako podróżniczy cel wszystkich turystów wybierających samodzielne podróże. Gdzie możesz wyjechać zgodnie z własnym planem, by nie tylko czuć się bezpiecznie, ale i zobaczyć interesujący kawałek świata? Oto propozycje:

  • Bałkany - niemal idealne miejsce na pierwsze, samodzielnie organizowane podróże. Choć przez wielu wciąż uznawany za niebezpieczne, tak naprawdę kierunek ten pozwoli Ci przeżyć barwną przygodę bez narażania się na zbyt wysokie koszty. Najlepiej zwiedzić Albanię, Bułgarię i Chorwację, które w wiosenno-letnim okresie stwarzają niemal rajski klimat wakacji. Grecja i Macedonia to także idealne kierunki urlopowych wypraw na własną rękę. Podobna kultura, otwartość na turystów oraz łatwość komunikacji - wszystko to sprawia, że Bałkany na własną rękę są osiągalne niemal dla każdego.
    • Dlaczego to dobre miejsce? Znaczenie mają tu przede wszystkim ceny i łatwość podróżowania. Jeśli chodzi o te pierwsze, Bałkany dla turystów z Europy są po prostu stosunkowo tanie, zarówno jeśli chodzi o dojazd, jak i o noclegi czy wyżywienie.
  • Czechy - wyjazdy na własną rękę - szczególnie te pierwsze - warto planować do miejsc niezbyt oddalonych od granicy. Znacznie ułatwia to nie tylko podróż, ale i komunikację na miejscu. Najczęściej obniża także większość kosztów. Dlatego dobrym kierunkiem na tego typu wyprawy są Czechy. Sąsiadujący z Polską kraj może pochwalić się wieloma atrakcjami i ciekawymi pod względem turystycznym destynacjami. Kosmopolityczna Praga, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, ale i małe, lokalne miejscowości, w których można poczuć prawdziwy klimat czeskiej prowincji - wszystko to można poznać podróżując według własnego planu.
    • Dlaczego to dobre miejsce? Znaczenie ma przede wszystkim łatwy dojazd - do Czech z Polski możesz bowiem dojechać już za kilkanaście złotych, zaledwie w kilka godzin. To duże ułatwienie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnymi podróżami. Niskie ceny także ułatwiają Ci zaplanowanie podróży, szczególnie jeśli budżetu nie dzielimy z innymi osobami.
  • Włochy - Włochy to wymarzony kierunek niejednego turysty. To także świetne miejsce dla tych, którzy planują wakacje na własną rękę. Krótkie, tanie w porównaniu z innymi miejscami na mapie Europy loty i wiele atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów - to tylko niektóre z atrakcji, jakie zapewni Ci włoski urlop. Włochy są również dość bezpieczne, dlatego wycieczki poza zorganizowanymi grupami zazwyczaj dostarczają jedynie miłych wspomnień. Dobrze rozwinięta infrastruktura i otwartość mieszkańców pozwala zwiedzić ten region świata nawet samodzielnie.
    • Dlaczego to dobre miejsce? Planując podróż samodzielnie, często zależy Ci na oszczędności. Tymczasem bilety na samolot do Włoch możesz nabyć już za nieco ponad 150 zł. Rezerwując bilety wcześniej, bez problemu możesz znaleźć również tani nocleg. Co więcej, Włochy to kraj chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata, dlatego samotnie podróżujące osoby z pewnością znajdą tam wiele okazji do poznawania nowych ludzi.
  • Irlandia- Irlandia oferuje sporo atrakcji wszystkim turystom, ale tym podróżującym samodzielnie z pewnością niczego nie utrudnia. Praktycznie w całym kraju znaleźć możesz noclegi dostosowane do potrzeb indywidualnych podróżników, a samodzielne podróżowanie po kraju jest łatwe i możesz je zaplanować na własną rękę. Irlandia to także niezwykłe doświadczenie estetyczne - podróżując bez biura podróży, możesz doświadczyć bardziej bezpośredniego kontaktu z niecodzienną naturą oraz spędzić czas w miejscach niedostępnych dla zorganizowanych wycieczek.
    • Dlaczego to dobre miejsce? Znaczenie ma przede wszystkim bezpieczeństwo. Osoby, które podróżują na własną rękę do Irlandii nie są narażona praktycznie żadne niebezpieczeństwa. Zarówno zbliżona do naszej kultura jak i niezwykła otwartość mieszkańców sprawiają, że w Irlandii nawet samodzielne podróże nie są narażone na niebezpieczeństwo. Irlandia to także doskonałe miejsce by odpocząć od typowo turystycznego zgiełku, doświadczając w zamian surowej, spokojnej natury.
  • Malta - jeśli planujesz zorganizowane na własną rękę wakacje w nieco bardziej tropikalnym klimacie, możesz rozważyć na przykład Maltę. To świetnie przygotowane na potrzeby turystów miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy szukasz samodzielnej, kilkudniowej rozrywki na gorącej plaży czy typowo podróżniczego wyjazdu bez zobowiązań - Malta z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Przyjazne nastawienie mieszkańców oraz wiele dzikich, niedostępnych dla hotelowych wycieczek terenów sprzyjają samodzielnemu zwiedzaniu tej części świata.
    • Dlaczego to dobre miejsce? Na Malcie większość osób posługuje się językiem angielskim, przez co łatwo dogadać się niemal w każdym przypadku. Rozbudowana jest także komunikacja, tak miejska jak i lokalna, dzięki czemu samodzielne zwiedzanie Malty i pobliskich jej terenów nie powinno stanowić problemu nawet dla podróżujących samotnie turystów.

Dlaczego warto zorganizować samodzielny wyjazd?

  • Możliwość odkrywania niezwykłych miejsc - większość zorganizowanych wyjazdów to typowo wypoczynkowy lub turystyczno-objazdowy sposób spędzania wakacji. Większość ofert zawiera w sobie dodatkowe wycieczki, ale praktycznie we wszystkich przypadkach są one bardzo podobne i skupione wokół zwiedzania najbardziej popularnych atrakcji. Tymczasem podróżowanie na własną rękę pozwoli Ci zboczyć z wyznaczonej trasy i odkryć wiele niesamowitych miejsc, o których większość turystów nie ma pojęcia. Co więcej, nawet zwiedzanie zabytków może okazać się łatwiejsze i ciekawsze, jeśli jest zaplanowane samodzielnie - nie ogranicza Cię bowiem rytm wycieczki, a hałaśliwe tłumy podróżników można ominąć wybierając konkretne dni lub godziny zwiedzania.
  • Ceny - wbrew pozorom samodzielne podróżowanie nie musi być drogie. Choć zorganizowane wycieczki z biurem podróży pozwalają zamknąć praktycznie cały wyjazd w jednej, z góry ustalonej cenie, która może wydawać się korzystna, często zdarza się, że podróż na własną rękę po prostu bardziej się opłaca. Zarezerwowane z wyprzedzeniem bilety, okazyjnie znaleziony nocleg, a nawet zawierane w trakcie wyjazdu znajomości mogą znacznie obniżyć koszty Twojego urlopu za granicą.
  • Dostęp do lokalnej kultury - choć wiele zorganizowanych wyjazdów zapewnia atrakcje związane z kulturą danego regionu, najczęściej są one okrojone i dopasowane do gustu zagranicznych turystów. Tymczasem urlop zaplanowany według własnego uznania otwiera przed Tobą praktycznie nieskończone możliwości integracji z tą prawdziwą stroną wybranych kierunków. Próbowanie potraw lokalnej kuchni? Rozmowy z miejscowymi? A może udział w sezonowych imprezach? Wszystko to czeka na turystów, którzy stawiają na samodzielne planowanie podróży.
  • Elastyczność - wyjazdy z biurem podróży, choć wygodne, wyznaczają dość sztywny harmonogram zwiedzania. Wycieczki na własną rękę gwarantują elastyczność i swobodę. Jeśli podczas wyjazdu spodoba Ci się odwiedzane miejsce, lub pojawi się nagła okazja nietypowej przygody, zmiana samodzielnie ustalonego planu nie będzie stanowiła problemu.

Jak przygotować plan podróży?

Na samym początku musisz zacząć od ustalenia celu podróży oraz sposobu dotarcia na miejsce. Na blogach podróżniczych znajdziesz gotowe planery, które pomogą Ci zaplanować formalne kwestie dotyczące podróży. Możesz też to zrobić samodzielnie - za pomocą tradycyjnej kartki papieru lub tworząc arkusz w Excelu.

Mając cel podróży, możesz teraz mniej więcej określić termin - warto go dopasować do warunków panujących w danym kraju (np. do Tajlandii lepiej jechać zimą, do Australii na jesień lub wczesną wiosną). Dobrym pomysłem będzie także przynajmniej pobieżne zaplanowanie miejsc, które chcesz zobaczyć w trakcie wyjazdu.

Aby ustalić dokładny plan podróży i sprawnie zorganizować jej przebieg, możesz skorzystać z jednej z popularnych aplikacji:

  • Kayak Trips - czyli aplikacja, która pozwoli Ci zamknąć organizację podróży w jednym miejscu. Wszystkie rezerwacje, informacje dotyczące odpraw, opóźnienia lotów, czy zmianach bramek - wszystko to znajdziesz w Trips. Dodatkową zaletą aplikacji jest to, że pozwala ona korzystać z planu swojej podróży w trybie offline, a także udostępniać wyjazdy bliskim osobom.
  • Tripit - aplikacja, do której możesz dodać niemal wszystkie rezerwacje, np. na lot, nocleg, wynajem samochodu, czy lokalne wydarzenia. Na tej podstawie aplikacja utworzy szczegółowy plan podróży. Aplikacja po otrzymaniu danych zapewni dostęp do takich informacji jak daty lotów, karty pokładowe czy kody QR do certyfikatów covidowych. Dodatkowo aplikację możesz zsynchronizować z kalendarzem, co znacznie ułatwi Ci dostosowanie podróży do innych planów.
  • Roadtrippers - to idealna aplikacja dla tych, którzy lubią zbaczać z trasy w poszukiwaniu ciekawych i mniej popularnych pod względem turystycznym miejsc. Udostępniając aplikacji trasę swojej podróży, będziesz mógł otrzymać mapę atrakcji dostępnych poza szlakami. Co więcej, Roadtrippers umożliwi Ci także zaplanowanie zwiedzania już na miejscu, stając się swego rodzaju lokalnym przewodnikiem.
  • Rome2Rio - czyli wciąż zyskująca na popularności aplikacja, która umożliwi Ci zaplanowanie podróży dosłownie od punktu A do punktu B. Działanie strony zostało maksymalnie uproszczone, dzięki czemu wyszukiwanie tras jest bardzo intuicyjne. Wpisanie punktu początkowego i końcowego umożliwia dostęp do bardzo wielu opcji przejazdów, wliczając w to komunikację miejską, autokary i autobusy, pociągi, czy samoloty. Co więcej, w aplikacji znajdziesz także inne propozycje transportu, jak choćby taksówki, czy przejazdy współdzielone, jak np. popularny BlaBlaCar.

Jak określić budżet na podróż?

Nie ma sensu planować podróży w ciemno, bez mniej więcej określonej kwoty, którą chcesz przeznaczyć na wyjazd. Dzięki temu możesz wybrać sposób dotarcia do celu, rodzaj noclegów, zaplanować dodatkowe wycieczki, mieć rezerwę na wyżywienie, atrakcje oraz komunikację na miejscu. Nie musisz mieścić się w sztywnych ramach, ale warto określić sobie widełki cenowe i ich się trzymać.

Na blogach podróżniczych czy portalach turystycznych znajdziesz szereg informacji o niemal wszystkich krajach na świecie i obowiązujących cenach. Planując samodzielny wyjazd, skorzystaj z chociażby takich portali, jak:

  • Trivago.pl
  • Nocowanie.pl
  • Airbnb.pl
  • Wakacyjni Piraci
  • Cenynaswiecie.pl
  • Podrozepoeuropie.pl
  • TripAdvisor

Gdzie rezerwować noclegi bilety?

Chcesz ułatwić sobie samodzielne zaplanowanie podróży? Skorzystaj także ze stron umożliwiających rezerwację biletów i noclegów. Takie portale nie tylko umożliwiają dokładne ustalenie planu podróży i jej orientacyjnych kosztów, ale często pozwalają również zaoszczędzić trochę pieniędzy. Gdzie warto szukać ofert?

Jeśli chodzi o noclegi, z pomocą przychodzą Ci porównywarki, które umożliwiają dostęp do wielu opcji noclegowych praktycznie w każdej części świata. Możesz tam nie tylko zarezerwować pokój czy domek, ale także dokładnie dopasować ofertę do swoich potrzeb. Gdzie rezerwować noclegi?

  • Booking.com
  • Airbnb.pl
  • Hotellook.pl
  • Hotels.com
  • Vrbo.com

Jeśli chodzi o bukowanie biletów, również z pomocą przychodzi Ci wiele stron stworzonych z myślą o ułatwieniu samodzielnego podróżowania. Wiele wyszukiwarek nie tylko pozwala na zakup biletu, ale także na dokładne zaplanowanie przejazdu z punktu A do punktu B.

Z jakich stron korzystać?

  • Skyscanner.pl
  • Fru.pl
  • Momondo.pl
  • eSky.pl
  • Tanie-loty.com
  • Kayak.pl
  • Bluesky.pl
  • Cheapflights.com

Dlaczego warto robić rezerwacje z wyprzedzeniem?

Planując pierwsze samodzielne wyjazdy, wystrzegaj się zbyt dużej spontaniczności. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze zarezerwowanie biletu na samolot czy autobus, noclegu w hotelu, hostelu czy w ramach airbnb. Linie lotnicze czy hotele często oferują promocje w ramach first minute, dzięki czemu możesz zaoszczędzić i spokojnie przygotować się do wyjazdu.

Planując wycieczkę wcześniej, możesz na przykład tanio podróżować do niektórych krajów europejskich autokarem. Bilet dla jednej osoby do Pragi, kupiony dzień przed wyjazdem, będzie kosztował niecałe 100 zł. Kupując bilet z 3-4 tygodniowym wyprzedzeniem, zapłacisz nawet 20-30 zł. mniej.

Loty również są tańsze, jeśli zarezerwujesz je odpowiednio wcześnie. Przykładowo za bilet na Dominikanę kupiony trzy dni przed wyjazdem trzeba zapłacić około 1800-3000 zł. Tymczasem kupując bilet wcześniej, jego cenę możesz obniżyć nawet do 1300 zł.

Warto korzystać również z promocji oferowanych przez przewoźników czy hotele, które umożliwią Ci udział w programie lojalnościowym i późniejsze zniżki na usługi. Np. program Miles&More oferowany przez PLL Lot umożliwia wymianę zebranych podczas podróżowania mil oraz wymianę ich na nagrody i zniżki.

Dlaczego warto korzystać ze sprawdzonych źródeł?

Biletów najlepiej szukaj bezpośrednio przez strony przewoźników albo takie portale jak, fru.pl, fly4free.pl czy tanie-loty.pl. Sprawdzone noclegi możesz znaleźć na booking.com, airnbnb.com czy coachsurfing.com. 

Na miejscu lepiej nie korzystaj z ofert przewodników proponujących swoje usługi czy wycieczki - często są to sztuczki oszustów mające na celu naciągnięcie niczego nieświadomych turystów. Lokalne podróże czy zwiedzanie możesz zorganizować samodzielnie bądź za pośrednictwem miejscowego biura podróży.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Przede wszystkim zabierz ze sobą kserokopie swoich dokumentów. Podczas zwiedzania miasta czy wypoczynku nie noś przy sobie cennych rzeczy. Warto zanotować w telefonie lub kalendarzu namiary na miejscową placówkę dyplomatyczną Polski. Pamiętaj, by mieć ze sobą apteczkę, a w razie wyjazdów egzotycznych - przejść zalecane szczepienia. Warto ściągnąć aplikację iPolak oraz zarejestrować swój wyjazd w systemie MSZ Odyseusz.

Warto też sprawdzić, czy Polacy mogą swobodnie podróżować do wybranego przez siebie celu podróży i czy po powrocie nie będzie obowiązywać kwarantanna. W niektórych krajach turyści nadal są losowo poddawani testom na obecność koronawirusa.

Podczas całej podróży oczywiście unikaj niebezpiecznych miejsc, nie wychodź samemu nocą i zachowaj dystans w stosunku do nieznajomych, którzy często szukają okazji by oszukać turystów.

Przed wyjazdem zapoznaj się także z zagrożeniami, jakie występują w kraju, do którego się udajesz. Na przykład w krajach tropikalnych trzeba uważać na bakterie i choroby przenoszone przez owady, dlatego w podróż dobrze zabrać ze sobą probiotyki, tabletki do uzdatniania wody i środki przeciwko komarom.

Aby czuć się bezpiecznie w podróży, zabezpieczając jednocześnie swój portfel przed nieprzewidzianymi wydatkami, pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu na podróż. Odpowiednio wysokie sumy gwarantowane polisy oraz jej właściwie dopasowany do potrzeb wyjazdu zakres  zabezpieczą Cię w razie wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia w trakcie zagranicznego wyjazdu.

Jak wybrać ubezpieczenie na samodzielny wyjazd?

W przypadku wyjazdów z biurem podróży o tę kwestię dba organizator. Podróżując samodzielnie, musisz wybrać optymalne ubezpieczenie, które zapewni wystarczającą ochronę.

Warto dopasować ochronę do swoich potrzeb, a także do charakteru wyjazdu. Osoby pozostające pod stałą opiekę lekarza i przyjmujące leki mogą potrzebować rozszerzenia o choroby przewlekłe. Jeśli podróż będzie wiązała się z różnymi aktywnościami, warto zakupić polisę rozbudowaną o ochronę sporów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Przydać się może klauzula alkoholowa albo ubezpieczenie od opóźnienia lotu. 

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Jakie elementy ochrony powinna oferować kompleksowa polisa?

  • Koszty leczenia (na kwotę dopasowaną do opłat za leczenia w danym kraju, nie mniej niż 30 000 euro w Europie, a od 50 000 euro w pozostałych krajach świata),
  • Koszty ratownictwa
  • Transport medyczny do kraju
  • NNW
  • OC w życiu prywatnym
  • Ochronę bagażu
  • Ochronę od opóźnienia lotu
  • Szeroki zakres Assistance (pomoc tłumacza, informacje na infolinii, teleporada medyczna, porady prawne itp.)
  • Rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych (wyłączone z ochrony są takie atrakcje, jak surfing, pływanie na bananie, wyprawy w góry powyżej 2 5000 - 3 000 m n.p.m, czy rejsy jachtem)
  • Klauzulę alkoholowa

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Taką polisę turystyczną możesz mieć od około 4 zł dziennie. W naszym kalkulatorze porównasz różne oferty i wybierzesz najbardziej dopasowany wariant pod kątem swojego wyjazdu i swoich potrzeb. Wybrane ubezpieczenie możesz zakupić online - dokument polisy zostanie wysłany mailem.

Co warto wiedzieć?

  1. Organizowanie samodzielnego wyjazdu trzeba zacząć od określenia celu podróży, sposobu dotarcia na miejsce oraz budżetu.
  2. Dobrym pomysłem będzie wcześniejsza rezerwacja oraz korzystanie z promocji typu first minute.

  3. Warto zadbać też o swoje bezpieczeństwo, rejestrując się w systemie Odyseusz i zabierając ze są aplikację iPolak oraz kserokopie swoich dokumentów.

  4. Nie można zapomnieć też o ubezpieczeniu wyjazdu - taką polisę można znaleźć już od 3,28 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

  1. O czym pamiętać, planując samodzielny wyjazd?

    Przede wszystkim należy przygotować szczegółowy plan podróży i określić budżet. Warto korzystać z platform rezerwacyjnych, blogów turystycznych influencerów oraz sprawdzonych źródeł.

  2. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdu na własną rękę?

    Zaleca się, by mieć kserokopie swoich dokumentów na wypadek kradzieży. Należy unikać zabierania kosztownych rzeczy i odpowiednio zabezpieczyć swoje podręczne bagaże przed kieszonkowcami. Warto zarejestrować swój wyjazd w systemie Odyseusz. Przed podrożą dobrze jest sprawdzić komunikaty MSZ dotyczące wybranego kierunku, a także w razie konieczności wykonać zalecane szczepienia.

  3. Z jakich serwisów korzystać, planując podróż?

    Do wyboru jest cały szereg platform. Budżet można zaplanować w oparciu o cenynaswiecie.pl,podrozepoeuropie.pl czy TripAdvisor. Połączeń lotniczych można szukać na fru.pl, fly4free.pl czy tanie-loty.pl. Sprawdzone noclegi z kolei można znaleźć na booking.com, airnbnb.com czy coachsurfing.com. 

  4. Jakie zalety ma wyjazd na własną rękę?

    Przede wszystkim podróżując na własną rękę mamy możliwość samodzielnego wyboru trasy i planu zwiedzania. Dzięki temu już sama trasa może stać się osobną atrakcją. Podróże na własną rękę to także duża elastyczność, która umożliwia dopasowywanie planu wycieczki do bieżących potrzeb. To także możliwość podejmowania spontanicznych decyzji, o które trudno na zorganizowanych wycieczkach. Podróżując samodzielnie można także odkryć ciekawe miejsca, niedostępne dla typowo turystycznych wycieczek.

  5. Czy samodzielny wjazd może być tańszy niż wycieczka z biurem podróży?

    Oczywiście. Bilety zarezerwowane z wyprzedzeniem, zarezerwowane przez internetowe portale noclegi, a nawet zniżki i promocje pojawiające się w turystycznych aplikacjach – wszystko to znacznie obniża koszty podróży. Jeśli podczas wyjazdu zamierzamy korzystać z tanich opcji, takich jak autostop, wspólne przejazdy, hostele, czy couchsurfing mogą okazać się nawet o połowę tańsze niż zorganizowane wycieczki.

  6. Jak zacząć podróżować samemu?

    Najlepiej po prostu zaplanować pierwszy wyjazd - na początku można zdecydować się na podróże po Polsce albo na kierunki leżące blisko naszego kraju. Warto przygotować szczegółowy plan, określić budżet i pobrać przydatne aplikacje. Im większe doświadczenie w samodzielnym podróżowaniu, tym kolejne wyjazdy będą łatwiejsze.

  7. Jak tanio zorganizować wyjazd?

    Warto rezerwować bilety i noclegi z wyprzedzeniem. Przydatne będą różne porównywarki, za pomocą których można szukać promocji i atrakcyjnych ofert.