Postanowiłeś sprzedać swój samochód i chcesz uzyskać za niego jak najlepszą cenę? Rynkowa wartość pojazdu to jedno, ale jego stan techniczny i wygląd to aspekty, o które jako właściciel możesz zadbać na własną rękę. Efektem może być szybka i bezproblemowa sprzedaż pojazdu w korzystnej dla Ciebie cenie. Jak się za to zabrać? Przygotuj samochód według naszej checklisty!

Jako zbywca samochodu będziesz musiał udowodnić potencjalnemu kupcowi, że auto jest warte zakupu i to w proponowanej przez Ciebie cenie. Jeśli odpowiednio przygotujesz pojazd jeszcze przed publikacją ogłoszenia w Internecie, zwiększysz szansę na sprzedaż na Twoich warunkach. W tej kwestii liczy się bowiem nie tylko stan techniczny auta czy jego wyposażenie, ale także wygląd.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Samodzielne przygotowanie samochodu do sprzedaży nie jest skomplikowane, a jeśli poświęcić na to nieco czasu, potencjalni kupujący będą zwracali uwagę na Twoje ogłoszenie w pierwszej kolejności. Zobacz, jak korzystnie sprzedać samochód używany i o czym pamiętać, zanim napiszesz ogłoszenie do sieci.

Dlaczego sprzedaż samochodu wymaga dobrego przygotowania?

Jeśli podjąłeś decyzję o sprzedaży samochodu, z pewnością chciałbyś jak najszybciej mieć za sobą tę transakcję. Niestety rynek aut używanych pęka w szwach i znalezienie potencjalnych nabywców może potrwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Możesz jednak zwiększyć szansę na sprzedaż auta szybciej, jeśli odpowiednio je przygotujesz i skonstruujesz ogłoszenie.

Na co zainteresowani zwracają uwagę, przeglądając oferty sprzedaży?

  • stan techniczny auta i jego parametry,
  • sytuacja prawna,
  • ważność przeglądu i ubezpieczenia OC,
  • wygląd.

Jeśli Twoje ogłoszenie będzie precyzyjne i zgodne ze stanem faktycznym, na oględziny będą się umawiać ci klienci, którym odpowiadają właśnie te parametry opisane przez Ciebie. Zarówno Ty, jak i zainteresowany zakupem unikniecie ewentualnych rozczarowań i nieporozumień. To jednocześnie oszczędność czasu na wizytach osób, które po przeczytaniu ogłoszeniu sprzedaży spodziewały się na miejscu czegoś innego.

Porównaj ceny OC i AC

Jak sprzedać samochód używany szybko i bezpiecznie?

Choć statystyki pokazują, że rynek aut używanych zmniejsza się z roku na rok, liczba sprzedawanych w tej skali samochodów z drugiej ręki wciąż przewyższa nowe samochody z salonu. W poszukiwaniu modelu dla siebie udajemy się do komisu samochodowego lub szukamy ogłoszeń prywatnych właścicieli w sieci.

Wielu z nich korzysta z portali motoryzacyjnych, które umożliwiają zamieszczanie zdjęć pojazdu i szczegółowego opisu. Dzięki temu kupującemu łatwiej jest wyszukać interesujący go pojazd za pomocą filtrów. Korzystanie z takich serwisów wymaga działania zgodnie z regulaminem, który sprzedający musi zaakceptować, zanim opublikuje ogłoszenie o sprzedaży samochodu.

Co wpływa na cenę sprzedaży samochodu?

Gdy planujesz sprzedać samochód, musisz samodzielnie ustalić jego cenę. Nie będzie to oczywiście kwota, za jaką nabyłeś pojazd. Istnieje bowiem szereg czynników, które wpływają na obniżenie jego wartości, a które wynikają z eksploatacji samochodu.

Do najważniejszych należą:

  • wysoki przebieg pojazdu,
  • powypadkowy status auta,
  • zużycie wyposażenia i innych elementów samochodu.

Stan licznika

Na stan licznika nic nie poradzisz - jeśli dużo jeździłeś samochodem, nie powinieneś tego ukrywać. Możesz jednak obrócić cyferki na swoją korzyść i przekonać kupca o tym, że duża liczba przejechanych kilometrów świadczy o tym, że model doskonale sprawdza się w trasie i jest bezawaryjny.

Historia samochodu

Jeśli w historii pojazdu widniejszą szkody, a nawet szkoda całkowita, lepiej nie zatajaj tej informacji w ogłoszeniu. Zainteresowany kupiec i tak może zweryfikować historię auta w bezpłatnym lub płatnym, bardziej szczegółowym, raporcie. Ewentualne rozbieżności z ogłoszeniem nie będą mile widziane i z pewnością zaważą na opinii o Tobie, a może i na samej decyzji zakupowej.

Spróbuj tego

Zamiast ukrywać informację o kolizji czy wypadku przekonaj kupca do tego, że pomimo wypadkowej historii auto jest sprawne i działa bez zarzutu.

Zużycie eksploatacyjne pojazdu

Przetarta kierownica czy gałka skrzyni biegów, rysy na elementach karoserii czy inne drobne uszkodzenia to często normalne ślady użytkowania samochodu i nowy właściciel samochodu z drugiej ręki musi się z nimi liczyć. Aby jednak uniknąć szerokich negocjacji ceny, warto skorzystać z usług takich jako autodetailing i innych zabiegów pielęgnacyjnych jako dowód na to, że dbałeś o pojazd jak najlepiej. Jest to na to kilka sposobów, które opisaliśmy poniżej.

Jak przygotować auto do sprzedaży? Od ogłoszenia po podpisanie umowy

Zanim zrobisz zdjęcia samochodu i napiszesz ogłoszenie, czeka Cię nieco pracy. Nie tylko powinieneś zajrzeć pod maskę, czy wręcz udać się na kontrolę techniczną auta do profesjonalnego zakładu, ale także umyć i wypielęgnować samochód zarówno na zewnątrz, jak i od środka.

Proces przygotowania auta do sprzedaży podzieliliśmy na siedem etapów. Jeśli zależy Ci, aby sprzedać samochód szybko, bez problemów i w korzystnej cenie - sprawdź, czy wziąłeś pod uwagę te aspekty.

Krok 1: Dokładnie umyj samochód

Kupujemy przede wszystkim oczami - to zasada stara jak świat i sprawdza się również na rynku wtórnym samochodów. Nic więc dziwnego, że sprzedawcy w pierwszej kolejności ruszają na myjnię lub samodzielnie czyszczą pojazd i wszystkie jego zakamarki.

Należy skupić się na dokładnym umyciu nie tylko lakierowanych powierzchni, ale także nadkoli. Jeszcze lepszy efekt wizualny można uzyskać, decydując się na woskowanie i nabłyszczanie blachy.

Jak porządnie umyć samochód przed sprzedażą?

  • użyj myjki wysokociśnieniowej, aby usunąć piasek, kurz i in zabrudzenia,
  • wykorzystaj miękką szczotkę i specjalny szampon do karoserii, aby usunąć bardziej oporne zabrudzenia,
  • spłucz nadwozie, a następnie ściągnij nadmiar wody, aby nie pozostawić zacieków,
  • zastosuj specjalistyczną pastę lub mleczko do nabłyszczania karoserii (nie stosuj tych środków na plastikowe elementy).

Uwaga!

Poza karoserią skup się także na elementach zewnętrznego wyposażenia auta, jak wycieraczki, reflektory, felgi czy szyby.

Krok 2: Odśwież i wyczyść wnętrze kabiny

Jeśli samochód na zewnątrz już lśni, czas na porządek we wnętrzu. Zacznij od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów tapicerki, dywanów samochodowych, podłogi kabin i bagażnika. Kokpit i inne plastikowe elementy w środku również będą wymagały wyczyszczenia. Można użyć w tym celu miękkiej szmatki z detergentem (np. płynem do naczyń), ale na rynku dostępne są także specjalne kosmetyki do autodetailingu.

W tym przypadku przydadzą się np. nawilżane odpowiednim środkiem chusteczki. Profesjonalny spray z silikonem przyda się do konserwacji np. gałki skrzyni biegów, kierownicy, progów czy również kokpitu.

Krok 3: Zrób atrakcyjne zdjęcia pojazdu z różnych perspektyw

Zdjęcia samochodu możesz zrobić samodzielnie lub zamówić u profesjonalnego fotografa. Muszą być one na tyle atrakcyjne, żeby w trakcie przeglądania strony przykuć uwagę klienta. Liczy się jednak także detal, więc nie szczędź na fotografiach szczegółów.

Do ogłoszenia dodaj zdjęcia zarówno całej sylwetki pojazdu (najlepiej z każdej strony), jak i wnętrza. Jeżeli pojazd ma uszkodzenia, zarysowania czy przetarcia, pokaż je na zdjęciu, aby rozwiać wątpliwości już na początku. Najlepiej więc sfotografować:

  • każdy bok auta,
  • dach,
  • pas przedni,
  • pas tylny,
  • komorę silnika,
  • wnętrze kabiny.

Krok 4: Napisz ogłoszenie sprzedaży samochodu ze szczegółowym opisem

Jeśli chcesz zamieścić ogłoszenie o sprzedaży samochodu na profesjonalnym portalu, masz ułatwione zadanie. Często wystarczy bowiem wypełnić gotowy formularz, wpisując w poszczególne pola wymagane dane.

Co trzeba będzie wpisać?

  • rok produkcji samochodu,
  • model i markę,
  • typ nadwozia,
  • kolor,
  • parametry silnika (pojemność skokową, moc, rodzaj paliwa),
  • rodzaj skrzyni biegów,
  • przebieg,
  • kraj pierwszej rejestracji auta,
  • elementy wyposażenia.

Często nie jest to obowiązkiem, ale zdecydowanie warto podać w ogłoszeniu numer VIN i numer rejestracyjny pojazdu. To istotne z perspektywy kupującego. Dzięki tym informacjom może on na własną rękę zweryfikować prawdziwość danych z ogłoszenia.

Więcej o tym przeczytasz tutaj: Jak i gdzie sprawdzić używany samochód przed zakupem?

Jak stworzyć opis pojazdu?

W opisowej części ogłoszenia warto podać miejsce i sposób użytkowania samochodu. Istotne może być to, czy jeździłeś nim głównie po mieście, czy sprawdził się na dalszych dystansach. To również miejsce na wypisanie największych zalet samochodu z Twojego punktu widzenia.

Uwaga!

Jeśli zdarzyły Ci się usterki lub awarie, których się nie spodziewałeś lub możesz wskazać inne wady samochodu, nie wahaj się ich dopisać. To samo dotyczy wskazania elementów, które w niedługim czasie mogą wymagać wymiany, jak opony, klocki hamulcowe, tarcze itp.

Nie zapomnij podać w ogłoszeniu swoich danych kontaktowych i miejscowości, w których można obejrzeć pojazd.

Krok 5: Sprawdź stan techniczny pojazdu i termin ubezpieczenia OC

Podczas oględzin poza samym efektem wizualnym liczy się również to, co pod maską. Warto zadbać o ewentualne naprawy czy wymianę płynów eksploatacyjnych, aby zaprezentować kupującemu samochód w jak najlepszym stanie technicznym. Każdy woli kupić auto, do którego nie będzie musiał już na starcie dokładać w zakresie wymiany wyeksploatowanych części czy wręcz rozleglejszych napraw.

Dokładnie zweryfikuj stan nadwozia, silnika i poszczególnych układów. A co jeśli niedługo kończy Ci się ważność przeglądu technicznego? Możesz udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów, aby je przedłużyć lub zabrać na kontrolę przyszłego nabywcę, który przy okazji zyska pewność co do sprawności auta. Zanim zamieścisz ogłoszenie w Internecie, upewnij się także, do kiedy obowiązuje polisa obowiązkowego OC samochodu. Taką informację także warto tam umieścić.

Krok 6: Skompletuj dokumentację techniczną auta

Swoją wiarygodność jako sprzedający możesz potwierdzić dzięki kompletnej dokumentacji pojazdu. Zalicza się do niej:

  • polisa OC,
  • książka serwisowa,
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu (jeśli taka istnieje).

Jeśli nie prowadziłeś książki serwisowej, warto przedstawić zainteresowanemu dokumentację z przeprowadzonych poważniejszych napraw (rachunki, faktury itp.).

Krok 7: Przygotuj umowę kupna-sprzedaży samochodu

Przygotowując się do sprzedaży samochodu, od razu stwórz treść umowy kupna-sprzedaży. Wydrukuj ją w dwóch egzemplarzach (po jednym dla każdej ze stron). Taki dokument stanowi zabezpieczenie warunków transakcji zarówno dla Ciebie, jak i kupującego. W umowie powinny znaleźć się takie elementy, jak:

  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • dane każdej ze stron,
  • warunki (przedmiot transakcji, cena pojazdu, forma zapłaty, sposób przekazania samochodu, dodatkowe informacje),
  • oświadczenia prawne każdej ze stron,
  • podpisy.

Aby szybko stworzyć umowę kupna-sprzedaży auta, możesz skorzystać ze specjalnego generatora online:Umowa kupna sprzedaży samochodu wzór 2023 – do pobrania DOC PDF

Jak sprzedać samochód używany na części?

Jakie możliwości mają właściciele aut mocno wyeksploatowanych, za które trudno byłoby uzyskać atrakcyjną cenę? Czasem bardziej opłaca się sprzedać samochód na części. Trzeba jednak zastosować się tutaj do przepisów, prawa, które zabraniają samodzielnej rozbiórki pojazdu.

W tym celu należy udać się do specjalnej stacji demontażu, która również wyceni poszczególne części samochodu poda kwoty, jakie możesz uzyskać za ich sprzedaż.

Co zrobić z polisą OC przy sprzedaży samochodu?

Jako sprzedający masz obowiązek przekazać nowemu właścicielowi ważne ubezpieczenie OC. Po sfinalizowaniu transakcji musisz także w ciągu 14 dni powiadomić o sprzedaży swój zakład ubezpieczeniowy. W przeciwnym razie dalej będziesz widnieć w jego bazie jako właściciel pojazdu odpowiedzialny za płatność za polisę.

Co natomiast dzieje się z ubezpieczeniem po podpisaniu umowy sprzedaży? Nowy właściciel pojazdu ma dwa wyjścia:

  • może kontynuować wykupioną przez Ciebie ochronę do czasu zakończenia trwania umowy,
  • może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia i zawrzeć nową w innym towarzystwie.

Więcej na ten temat: Sprzedaż samochodu a OC - o czym warto wiedzieć?

On także powinien zgłosić się do Twojego ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży auta i podać swoje dane jako nowy właściciel.

Porównaj ceny OC i AC

Uwaga!

Po zmianie właściciela towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki. W konsekwencji jej wysokość może, choć nie musi, ulec zmianie, a nabywca zostanie zobowiązany do dopłaty za ochronę.

W takiej sytuacji bardziej opłaca się zrezygnować z aktualnej umowy ubezpieczenia i znaleźć nową, spersonalizowaną ofertę. Zwłaszcza że można to zrobić szybko i sprawnie za pośrednictwem kalkulatora OC i AC.

Sprzedajesz samochód i już masz na oku nowy model? W tym przypadku również przyda Ci się porównywarka ubezpieczeń online. Wystarczy, że podasz najważniejsze informacje o samochodzie i swoje dane jako kierowcy, a po chwili będziesz mógł wybierać spośród ofert kilkunastu towarzystw na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Co warto wiedzieć?

  1. Sprzedać używanego samochodu wymaga jego odpowiedniego przygotowania. Nie chodzi wyłącznie o zabiegi pielęgnacyjne, ale także skompletowanie niezbędnej dokumentacji i sprawdzenia stanu technicznego auta.
  2. Tworząc ogłoszenie o sprzedaży samochodu, należy pamiętać o zdjęciach - zarówno całej sylwetki pojazdu z różnych perspektyw, jak i detali (również z wnętrza kabiny). Im więcej pokażesz na fotografiach, tym mniej wątpliwości będzie miał klient i łatwiej będzie go przekonać do zakupu.
  3. W treści ogłoszenia staraj się podać jak najwięcej szczegółów dotyczących zarówno podstawowych informacji o aucie, jego stanie technicznym, jak i wyposażeniu.
  4. Zanim zamieścisz ogłoszenie w Internecie, sprawdź do kiedy masz ważne badanie techniczne oraz polisę OC. 
  5. Jeśli Twój samochód jest już na tyle wyeksploatowany, że mało atrakcyjny nawet na rynku wtórnym, możesz sprzedać go na części (w tym celu skorzystaj z usług profesjonalnej stacji demontażu pojazdów ze stosownymi uprawnieniami.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak wyczyścić auto do sprzedaży

    Przed sprzedażą używanego samochodu kluczem jest dokładne umycie karoserii oraz szyb. Kiedy lakier będzie już czysty, możesz dodatkowo pokryć go warstwą wosku. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne możesz wykonać samodzielnie lub zlecić tę usługę specjalistom zajmującym się autodetailingiem.

  2. Czy zamieszczenie ogłoszenie o sprzedaży auta w sieci kosztuje?

    Profesjonalne portale dla sprzedawców pobierają opłaty za publikację ogłoszenia. Dokładna cena zależy zwykle od rodzaju pojazdu i zaczyna się od kilkudziestu złotych.

  3. Czy przed sprzedażą samochodu trzeba wymieniać płyny eksploatacyjne?

    Zanim zamieścisz ogłoszenie o sprzedaży auta, dokładnie sprawdź jego stan techniczny. Poziom płynów eksploatacyjnych także warto zweryfikować. Jeśli wymagają uzupełnienia, zrób to, a zainteresowani z pewnością przychylniej spojrzą na Twoje ogłoszenie. Wymiana może dotyczyć oleju, płynu chłodniczego, płynu do spryskiwaczy czy płynu układu wspomagania kierownicy.