Karta pojazdu to dokument, w którym znajdują się najistotniejsze informacje o aucie, jego posiadaczach oraz o wszlkich zmianach czy sposobie użytkowania samochodu. Niemal każdy samochód zarejestrowany w Polsce posiada kartę pojazdu. Jest ona na stałe przypisana do auta i w związku z tym musi być przekazywana każdemu kolejnemu właścicielowi. Podpowiadamy, jakie informacje znajdziesz w karcie pojazdu, gdzie szukać numeru karty pojazdu i kiedy ten dokument jest niezbędny.

Kierowcy nie mają obowiązku wozić ze sobą karty pojazdu. Właściciele samochodów z reguły przechowują ten dokument w bezpiecznym miejscu, np. w domu. Mimo że karta pojazdu nie jest potrzebna na co dzień, to zdarzają się sytuacje, gdy nie będzie bez niej można załatwić formalności w wydziale komunikacji, np. zgłosić nabycia pojazdu.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest karta pojazdu i od kiedy obowiązuje?

Karta pojazdu ma formę niewielkiej książeczki (jej wymiary to 125 na 88 mm) z bordową okładką, na której widnieje nazwa wraz ze znakiem PL w obwódce. Jest ona – obok dowodu rejestracyjnego – najważniejszym dokumentem zawierającym informacje o samochodzie. Z tego względu powinna być zawsze przekazywana kolejnemu właścicielowi pojazdu.

Wymóg wydawania tego dokumentu został wprowadzony 1 lipca 1999 r. na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z tego powodu każdy pojazd zarejestrowany na terenie Polski po 30 czerwca 1999 r. posiada kartę pojazdu. Dziś są to niemal wszystkie samochody poruszające się po polskich drogach.

W sierpniu 2020 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Od 4 września 2022 r. zniesiony zostanie obowiązek wydawania kart pojazdu dla pojazdów mechanicznych.

Gdzie szukać numeru karty pojazdu?

Każda karta pojazdu ma swój indywidualny numer. Numer karty pojazdu znaleźć można w dwóch miejscach:

 • został wydrukowany na niektórych wewnętrznych kartach dokumentu – na dole karty,
 • został wytłoczony na tylnej karcie okładki – jest mało widoczny, ale wyczuwalny pod palcami.

Numer karty pojazdu znajduje się też w dowodzie rejestracyjnym w polu oznaczonym jako „numer karty pojazdu”.

Jakie informacje zawiera karta pojazdu?

Informacje znajdujące się w karcie pojazdu można podzielić na trzy kategorie: dane techniczne pojazdu, dane o właścicielach samochodu oraz dane o dokonanych zmianach parametrów technicznych auta.

Dane techniczne pojazdu w karcie pojazdu

Karta pojazdu zawiera najważniejsze informacje o pojeździe. Na wewnętrznej stronie okładki wymienione są:

 • marka, model i typ pojazdu,
 • rok produkcji,
 • rodzaj i przeznaczenie samochodu,
 • dopuszczalna masa całkowita,
 • numer identyfikacyjny VIN,
 • dopuszczalna ładowność,
 • numer silnika i jego pojemność/moc,
 • największy dopuszczalny nacisk osi,
 • dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy,
 • liczba miejsc,
 • liczba osi.

Jeżeli w przeszłości samochód był wykorzystywany jako taksówka, to taka informacja również zostanie odnotowana w karcie pojazdu.

Dane o właścicielach samochodu w karcie pojazdu

W karcie pojazdu umieszcza się informacje o pierwszym i kolejnych właścicielach pojazdu (imię i nazwisko oraz numer PESEL/REGON) od momentu jego zarejestrowania w Polsce. W tej części dokumentu podaje się także:

 • numer dowodu rejestracyjnego,
 • numer rejestracyjny,
 • datę pierwszej rejestracji za granicą i w Polsce,
 • dane urzędu rejestrującego.

Czasem właścicielem pojazdu nie jest osoba fizyczna czy firma, ale bank. Regułą jest, że dane banku można znaleźć w karcie pojazdu wówczas, gdy sfinansował on zakup samochodu.

Zmiany parametrów technicznych auta w karcie pojazdu

Ostatnią grupą informacji, które znajdują się w karcie pojazdu, są zmiany parametrów technicznych samochodu. Jeżeli w pojeździe została zamontowana instalacja LPG lub hak holowniczy, to stosowna wzmianka musi znaleźć się też w dowodzie rejestracyjnym. Tutaj też odnotowane będą zmiany dotyczące wydanych dla pojazdu tablic rejestracyjnych.

Skąd wziąć kartę pojazdu i kto ją drukuje?

W przepisach znajdują się informacje o tym, kto ma obowiązek przekazać kartę pojazdu nabywcy samochodu. W przypadku:

 • nowych pojazdów jest to producent czy importer pojazdów, który wprowadza je na polski rynek,
 • pojazdów sprowadzonych z zagranicy jest to organ rejestrujący – za wydanie dokumentu właściciel samochodu musi zapłacić 75,50 zł,
 • samochodów używanych zarejestrowanych w Polsce – karta jest przekazywana kupującemu przez sprzedającego.

Kto drukuje karty pojazdu? Ponieważ karta pojazdu jest dokumentem identyfikującym pojazd, to do jej druku uprawniona jest wyłącznie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Do czego jest potrzebna karta pojazdu?

Karta pojazdu to dokument, którego okazanie jest niezbędne przy załatwianiu formalności w wydziale komunikacji. Bez karty pojazdu nie będziesz mógł:

 • zarejestrować pojazdu – dokument należy dołączyć wraz z innymi załącznikami do wniosku o rejestrację pojazdu,
 • wymienić dowodu rejestracyjnego– chociaż od 4 grudnia 2020 r. nie ma już obowiązku wymiany dowodu, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki, karta pojazdu jest niezbędna do wymiany dowodu rejestracyjnego,
 • wyrejestrować samochodu – auto można wyrejestrować jedynie w określonych sytuacjach, np. po jego kradzieży.

Karta pojazdu nie jest konieczna przy przeprowadzaniu badania technicznego pojazdu. Przyjęło się, że do przeprowadzenia badania technicznego wystarczy sam dowód rejestracyjny, w którym umieszczona zostanie odpowiednia adnotacja o przeprowadzonej kontroli stanu technicznego. Jeżeli jednak właściciel pojazdu zgubi ten dokument, to na badanie powinien zabrać ze sobą kartę pojazdu.

Stefania Stuglik

Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Karta pojazdu nie jest potrzebna podczas zgłoszenia sprzedaży pojazdu. Aktualnie zbycie auta można zgłosić osobiście w urzędzie lub przez internet. Niepoinformowanie urzędu o zbyciu pojazdu oznacza karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł.

Jak sprawdzić, czy karta pojazdu została wydana?

Znalazłeś używany samochód, który chciałbyś kupić, ale jego właściciel twierdzi, że nie otrzymał karty pojazdu? Wykaż się przezornością i sprawdź, czy nie mija się on z prawdą. Jak zweryfikować, czy karta pojazdu była wydana? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli karta pojazdu została wydana, to:

 • w dowodzie rejestracyjnym znajdziesz jej numer,
 • w usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl znajdziesz informację o dacie jej wydania,
 • w usłudze mPojazd również znajdziesz numer karty pojazdu – usługa ta odzwierciedla dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym.

Jeżeli karta pojazdu została wydana dla samochodu, który zamierzasz kupić, ale sprzedawca jej nie posiada, to lepiej nie podpisuj umowy kupna/sprzedaży. Aktualnemu właścicielowi auta znacznie łatwiej będzie wyrobić wtórnik tego dokumentu.

Brak karty pojazdu może wskazywać na to, że pojazd został skradziony. W tej sytuacji tym bardziej należy dokładnie prześledzić historię samochodu, korzystając choćby z bezpłatnej usługi HistoriaPojazdu.gov.pl.

Czy można sprzedać/kupić auto bez karty pojazdu?

Tak, chociaż nie jest to wskazane. Jeżeli pojazd nie posiada karty pojazdu, choć została ona dla niego wydana, to jego sprzedaż czy kupno będzie oznaczać problemy zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Kupując auto bez karty pojazdu, będziesz musiał wystąpić o wtórnik tego dokumentu. Sprawy w urzędzie najprawdopodobniej nie załatwisz jednak bez pomocy sprzedawcy (może być niezbędne jego oświadczenie).


Chcesz kupić pojazd? Upewnij się, że sprzedawca dysponuje wszystkimi dokumentami wydanymi dla samochodu, w tym kartą pojazdu. Sprzedajesz auto? Jeżeli zgubiłeś kartę pojazdu lub przypadkowo ją zniszczyłeś, wystąp o wtórnik. Bez tego dokumentu trudniej będzie Ci znaleźć kupca.


Jak wyrobić nową kartę pojazdu i ile to kosztuje?

Wyrobienie wtórnika (duplikatu) karty pojazdu wiąże się z koniecznością złożenia wniosku wraz z załącznikami w wydziale komunikacji. Procedura wydania nowej karty pojazdu wygląda następująco – musisz:

 • wypełnić wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu – znajdziesz go m.in. na stronie internetowej urzędu,
 • dołączyć do wniosku załączniki – lista dokumentów zależy od powodu, dla którego wnioskujesz o wtórnik, więcej informacji znajdziesz tutaj,
 • wpłacić na rachunek bankowy urzędu opłatę za wydanie wtórnika karty pojazdu – opłata wynosi 75,50 zł.

Wniosku w urzędzie nie musisz składać samodzielnie – możesz udzielić pełnomocnictwa np. swojemu małżonkowi. Załatwienie sprawy poprzez pełnomocnika jest też polecane w sytuacji, gdy pojazd jest współwłasnością kilku osób. W przeciwnym razie w urzędzie powinni być obecni wszyscy współwłaściciele.

Na wydanie wtórnika karty pojazdu czeka się maksymalnie 30 dni, ale z reguły dokument ten jest wydawany w krótszym terminie.

Jak sprawdzić, czy karta pojazdu jest już gotowa do odbioru? Możesz to zrobić, korzystając ze strony www.info-car.pl. Większość urzędów powiadamia też o przygotowaniu wtórnika karty pojazdu, wysyłając wiadomość SMS na podany numer telefonu lub e-mail na wskazany adres.

Co warto wiedzieć

 1. Karta pojazdu jest wydawana dla pojazdów rejestrowanych od 1 lipca 1999 r. i zawiera informacje m.in. o danych technicznych auta i jego właścicielach.
 2. Numer karty pojazdu został wydrukowany na niektórych wewnętrznych kartach i wytłoczony na tylnej karcie okładki tego dokumentu.
 3. Numer karty oraz to, czy została ona wydana, można sprawdzić także przez internet, korzystając z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl oraz aplikacji mobilnej mPojazd.
 4. Obowiązek przekazania karty pojazdu nabywcy nowego samochodu ma każdy producent czy importer działający na polskim rynku.
 5. Jeżeli karta pojazdu została wydana dla samochodu, to jej okazanie będzie niezbędne m.in. podczas jego rejestracji w wydziale komunikacji.
 6. Wydanie wtórnika karty pojazdu wiąże się z koniecznością złożenia wniosku, dołączenia do niego załączników i uiszczenia opłaty w wysokości 75,50 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co zrobić jeśli zgubię kartę pojazdu?

  Jeśli straciliśmy kartę pojazdu, to jako właściciel samochodu powinniśmy niezwłocznie wystąpić o wydanie wtórnika dokumentu. Przy utracie karty pojazdu w celu potwierdzenia własności samochodu wystarczy posiadać ze sobą dowód rejestracyjny.
 2. Czy bez karty pojazdu mogę oddać auto do zezłomowania?

  Należy pamiętać, że przekazanie pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdów to nie tylko zezłomowanie samochodu, ale także zniszczenie dotyczących go dokumentów, w tym także karty pojazdu, którą należy przekazać SDP. Stacje Demontażu Pojazdu zwykle nie przysparzają jednak problemów, w wypadku nieposiadania przez właściciela karty pojazdu, w takim wypadku najczęściej SDP żąda wystawienia oświadczenia o zgubieniu karty pojazdu - w zależności od punktu czasem wystarczy oświadczenie właściciela, w innym zaś przypadku konieczne będzie pismo urzędowe.
 3. Ile zapłacę za wyrobienie nowej karty pojazdu?

  Aktualny koszt wystawienia duplikatu karty pojazdu to 75,50 zł. W celu jego sporządzenia niezbędne będzie dostarczenie dokumentów potwierdzających, że wnoszący o wystawienie jest właścicielem pojazdu lub osobą upoważnioną.
 4. Czy muszę przewozić ze sobą kartę pojazdu?

  Nie. Nigdy nie było wymogu przewożenia ze sobą karty pojazdu. Karta pojazdu nie podlega kontroli, jest dokumentem informacyjnym dla urzędów i jest wykorzystywana przy czynnościach administracyjnych związanych z pojazdem. Dokumentem weryfikującym własność jest dowód rejestracyjny.