Obecnie kierowcy nie muszą mieć przy sobie papierowego potwierdzenia ważności polisy OC. Nie trzeba również wozić w samochodzie fizycznego dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy. Policja podczas kontroli drogowej może sprawdzić dane zawarte w tych dokumentach w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Oczywiście kierowcy nadal muszą mieć wykupione ubezpieczenieOC oraz uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Za brak OC lub prawa jazdy grożą im bardzo wysokie kary finansowe. Z kolei, brak ważnego badania technicznego może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy trzeba mieć przy sobie polisę OC podczas kontroli drogowej?

Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą mieć przy sobie papierowego potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC pojazdu. Wcześniej za brak tego dokumentu groził mandat w wysokości 50 zł. Obecnie, jeśli dojdzie do kontroli drogowej, policja może sprawdzić ważność OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Oczywiście nie zwalnia to kierowców z obowiązku posiadania aktualnego, obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Jeśli podczas kontroli drogowej policja wykryje w CEPiK, że auto jest nieubezpieczone, powiadomi o tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który może nałożyć bardzo surową karę. W 2022 r. za brak OC powyżej 14 dni właścicielom samochodów osobowych grozi grzywna w wysokości 6020 zł.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

kara za brak OC 2022

Czy polisę OC trzeba mieć przy sobie w razie stłuczki?

Brak papierowego potwierdzenia ważności ubezpieczenia OC nie powinien stanowić większego problemu w razie stłuczki. Aby spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, należy podać numer polisy. Jeśli nie mamy klasycznego druku, można go znaleźć i sprawdzić ważność OC w aplikacji mobilnej UFG „Na wypadek” lub na stronie internetowej ufg.pl. Gdy chcemy skorzystać z drugiej opcji, trzeba wejść w zakładkę „Baza OC i AC”, następnie „Identyfikacja umowy OC na dzień”, oraz wpisać następujące dane:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • dzień, w którym chcemy sprawdzić ważność OC,
 • kraj zdarzenia.

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny podczas kontroli drogowej?

Od października 2018 r. kierowcy nie muszą również mieć przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego. Jeśli dojdzie do kontroli drogowej, policja ważność badania technicznego pojazdu sprawdzi w CEPiK. Dostęp do bazy ma także Straż Miejska oraz Inspekcja Ruchu Drogowego.

Co ciekawe, jeśli kierowca nie ma przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego, a jednocześnie policja podczas kontroli drogowej wykryje brak ważności badania technicznego pojazdu, może dokonać wirtualnego zatrzymania dokumentu. Jak to działa w praktyce?

Przykład: Policja zatrzymała Piotra do kontroli drogowej. Okazało się, że termin ważności badania technicznego jego samochodu upłynął kilka dni temu. Właściciel pojazdu nie miał przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego, więc funkcjonariusz dokonał wirtualnego zatrzymania dokumentu. W efekcie Piotr otrzymał pokwitowanie, które umożliwia mu korzystanie z auta przez określony czas. Oznacza to, że jeżeli w tym okresie nie przeprowadzi przeglądu, to utraci prawo do poruszania się samochodem.

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy podczas kontroli drogowej?

Od 5 grudnia 2020 r. kierowcy, którzy mają polskie prawo jazdy, są zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie fizycznego dokumentu na terytorium naszego kraju. Jeśli dojdzie do kontroli drogowej, policja może sprawdzić, czy kierujący ma uprawnienia do kierowania pojazdem w CEPiK. Jednocześnie prowadzenie samochodu bez ważnego prawa jazdy to fatalny pomysł.

Uwaga! Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Obecnie za jazdę pojazdem mechanicznym bez uprawnień grozi grzywna od 1500 do 30 000 zł (wcześniej od 300 do 500 zł). Ponadto sąd za tego rodzaju wykroczenie musi orzec zakaz prowadzenia na minimum 6 miesięcy, a maksymalnie na 3 lata.

Warto wiedzieć, że prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień jest wykroczeniem. Natomiast prowadzenie wbrew zakazowi nałożonemu przez sąd przestępstwem, za które grozi nawet 5 lat więzienia.

Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca podczas kontroli drogowej?

Nowe przepisy bardzo ułatwiły życie kierowcom, którzy obecnie nie muszą mieć przy sobie potwierdzenia ważności polisy OC, oraz fizycznego dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy. Jednak właściciel pojazdu podczas kontroli drogowej powinien okazać dowód osobisty, na którego podstawie funkcjonariusz ustali jego tożsamość.

Z kolei, dane wynikające z polisy OC, dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy, policja bądź inne uprawnione służby mogą sprawdzić w CEPiK.

Jakie funkcje dla kierowców ma aplikacja mObywatel?

Rządowa aplikacja mobilna mObywalel dostępna na urządzenia z systemem Android lub iOS. Może być interesującym rozwiązaniem dla kierowców, którzy nie chcą wozić przy sobie fizycznych dokumentów, a jednocześnie mieć do nich wirtualny dostęp w dowolnym momencie.

W usłudze mPojazdkierowca może znaleźć informacje o OC, w tym m.in. nazwę ubezpieczyciela, okres ubezpieczenia pojazdu, serię i numer polisy. Za jej pomocą można również sprawdzić numer dowodu rejestracyjnego i datę ważności badania technicznego.

Z kolei, usługa mPrawo jazdy jest cyfrowym dokumentem, który potwierdza uprawnienia kierowcy do prowadzenia pojazdów. Można się nim wylegitymować podczas kontroli drogowej.

Co warto wiedzieć?

 1. Od października 2018 r. kierowcy nie muszą mieć przy sobie potwierdzenia ważności polisy OC i dowodu rejestracyjnego.
 2. Od grudnia 2020 r. kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy.
 3. Za brak ważnej polisy OC i uprawnień do prowadzenia pojazdu grożą wysokie kary finansowe.
 4. Jeśli samochód nie ma ważnego badania technicznego, policja może wirtualnie zatrzymać dowód rejestracyjny.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dokumenty, które musi mieć przy sobie kierowca

 1. Jakie dokumenty kierowca musi mieć przy sobie za granicą?

  W przeciwieństwie niż w Polsce, za granicą polski kierowca musi mieć przy sobie papierowe potwierdzenie ważności posiadania polisy OC lub Zieloną Kartę, a także fizyczny dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Niestety zagraniczne służby nie mają dostępu do polskich ewidencji. Poza tym należy mieć również dowód osobisty lub paszport, który uprawnia do wjazdu na terytorium innego kraju.

 2. Czy spisać oświadczenie, jeśli sprawca kolizji nie ma ważnej polisy OC?

  Nie. Jeśli sprawca kolizji drogowej nie ma przy sobie papierowego potwierdzenia lub po sprawdzeniu w bazie UFG okaże się, że jego polisa OC jest nieważna, należy wezwać na miejsce zdarzenia policję. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów przy likwidacji szkody.

 3. Co zrobić, aby móc korzystać z aplikacji mObywatel?

  Z aplikacji mobilnej mObywatel mogą bezpłatnie korzystać osoby, które mają polskie obywatelstwo i ważny dowód osobisty. Oprócz tego należy założyć profil zaufany na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.