Dowód rejestracyjny to dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Jeśli go zgubimy, musimy wyrobić wtórnik (nowy dowód) w wydziale komunikacji. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy mieć duże problemy z przeprowadzeniem badania technicznego czy podczas wyjazdu samochodem za granicę. 

Obecnie kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy samochodem. Jednak w niektórych sytuacjach dokument jest nadal potrzebny. Wyjaśniamy, co zrobić w razie zgubienia dowodu, a także ile kosztuje wyrobienie jego duplikatu. 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny jest dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Składa się z sześciu stron. Znajduje się w nim wiele informacji związanych zarówno z właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, jak i dane techniczne auta, czyli m.in.:

 • numer rejestracji pojazdu,
 • data pierwszej rejestracji,
 • imię i nazwisko, PESEL lub REGON i adres właściciela pojazdu,
 • informacje o pojeździe (marka, typ, model, numer VIN, maksymalna masa całkowita, dopuszczalna masa całkowita, masa własna),
 • data ważności dowodu rejestracyjnego,
 • data wydania dokumentu,
 • kategoria pojazdu,
 • liczba osi,
 • pojemność silnika,
 • maksymalna moc silnika,
 • rodzaj paliwa,
 • liczba miejsc siedzących i stojących,
 • data kolejnego badania technicznego pojazdu.

Do czego potrzebny jest dowód rejestracyjny?

Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą posiadać przy sobie podczas jazdy zarówno dowodu rejestracyjnego, jak i potwierdzenia ważności polisy OC. Podobnie, jak od 5 grudnia 2020 r. prawa jazdy. W razie kontroli drogowej policja może sprawdzić dane właściciela i samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wygodnym rozwiązaniem może być korzystanie z aplikacji mPojazd, która zapewni nam dostęp do danych zawartych w dowodzie i ubezpieczeniu OC w formie elektronicznej w dowolnym momencie. 

Jednocześnie nadal występują sytuacje, w których musimy okazać tradycyjny dowód rejestracyjny. Należą do nich:

 • badanie techniczne – raz w roku właściciel samochodu musi wybrać się do stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia przeglądu auta. Przed jego rozpoczęciem musi okazać tradycyjny dowód rejestracyjny diagnoście,
Uwaga! Dotychczas dowód rejestracyjny trzeba było wymieniać przynajmniej co sześć lat, ponieważ znajduje się w nim tylko sześć miejsc na pieczątki diagnosty potwierdzające ważność badania technicznego pojazdu. Jednak od 4 grudnia 2020 r. zniesiono ten obowiązek.

Obecnie właściciele samochodów nie muszą wymieniać dokumentu. Potwierdzeniem aktualnego przeglądu jest wpis w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), a także papierowe zaświadczenie wystawione przez stację diagnostyczną. Jednocześnie jeśli nadal zależy nam, aby diagnosta potwierdzał ważność badania technicznego pieczątkami, możemy złożyć wniosek w wydziale komunikacji o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.
 • wyjazd za granicę – w Polsce kierowca nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy. Jednak zagraniczne służby nie mają dostępu do bazy CEPiK, więc wyjeżdżając samochodem do innego kraju trzeba zabrać ze sobą ten dokument;
 • zakup ubezpieczenia OC,
 • sprzedaż samochodu – zgodnie z przepisami musimy przekazać dowód rejestracyjny wraz z kartą pojazdu (jeśli została wydana), a także polisą OC nowemu właścicielowi auta. 

Co robić w razie zgubienia dowodu rejestracyjnego?

Natychmiast, gdy zauważymy zgubienie dowodu rejestracyjnego, należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Następnie musimy wypełnić wniosek o wydanie wtórnika (nowego dowodu). Jeśli dokument nam skradziono, trzeba zawiadomić również policję. W ten sposób możemy uniknąć niepotrzebnych problemów, gdy np. złodziej użyje skradzionego dowodu do celów przestępczych, posługując się naszymi danymi osobowymi.

Aby wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego, w wydziale komunikacji należy okazać następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego (można go wypełnić na miejscu lub pobrać ze strony urzędu),
 • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
 • kartę pojazdu, jeśli została wydana,
 • ważne badanie techniczne,
 • dowód osobisty lub dokument ze zdjęciem (dla osoby fizycznej), albo odpis z KRS dla osoby prawnej,
 • ważną polisę OC,
 • tablice rejestracyjne w celu umieszczenia nowych znaków legalizacyjnych.
Uwaga! Jeśli przypadkiem znajdziemy dowód rejestracyjny, którego zgubienie zgłosiliśmy już w wydziale komunikacji, mamy obowiązek dostarczyć go do urzędu. Niestety dokument stracił już swoją ważność, więc i tak musimy wyrobić wtórnik.

Ile kosztuje wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego?

Za wymianę dowodu rejestracyjnego trzeba zapłacić 54 zł (+ opłata ewidencyjna w kwocie 50 gr). Na wydanie dokumentu wydział komunikacji ma 30 dni. Jeśli w tym czasie chcemy móc korzystać z samochodu, podczas wizyty w urzędzie należy wyrobić pozwolenie czasowe. Jego koszt wynosi 19 zł (18,50 + 50 gr opłaty ewidencyjnej). Jeśli nie składamy wniosku osobiście, możemy wystawić innej osobie pełnomocnictwo, za co pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł.

Co robić, jeśli auto ma współwłaściciela?

Zdarzają się sytuacje, że samochód ma kilku współwłaścicieli. Jeśli dojdzie do zgubienia dowodu rejestracyjnego, wszyscy razem powinni udać się do wydziału komunikacji. Oczywiście zgłosić zaginięcie dokumentu i złożyć wniosek o wydanie wtórnika może tylko jeden z nich, jeżeli pozostali współwłaściciele udzielą mu pisemne upoważnienie.

Czy można kupić OC bez dowodu rejestracyjnego?

Jeślizgubiliśmy dowód rejestracyjny, to zakup polisy OC jest jak najbardziej możliwy. Pod warunkiem, że będziemy w stanie podać dane pojazdu wymagane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Należą do nich marka i model auta, rok produkcji, a także pojemność oraz model silnika. Można je znaleźć w karcie pojazdu, jeśli została wydana, bądź aktualnej umowie ubezpieczenia OC. – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Kupienie ubezpieczenia OC bez dowodu rejestracyjnego jest możliwe, ale jednocześnie może być utrudnione. Oczywiście i tak jak najszybciej powinniśmy wyrobić wtórnik, jeśli zgubiliśmy ten dokument lub został zatrzymany przez policję. Wkrótce może być potrzebny podczas badania technicznego, czy wyjazdu za granicę. 

Co zrobić w razie zgubienia potwierdzenia ważności polisy OC?

Często kierowcy wkładają papierowe potwierdzenie ważności polisy OC do dowodu rejestracyjnego. W efekcie bardzo łatwo mogą jednocześnie zgubić oba dokumenty. Przypomnijmy, że od 1 października 2018 r. zniesiono obowiązek wożenia w samochodzie potwierdzenia posiadania obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.

Jednak podczas kontroli drogowej może się zdarzyć, że np. funkcjonariusze nie odnajdą w bazie CEPiK naszych danych lub będą one błędne. W takim przypadku warto mieć przy sobie papierowe potwierdzenie ważności polisy OC. Jeśli je zgubimy, możemy poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe o wystawienie nowego zaświadczenia. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z aplikacji mPojazd. Dzięki temu policja bez problemu pozwoli nam kontynuować jazdę, ponieważ w razie wątpliwości co do ubezpieczenia auta, mogą je zatrzymać do wyjaśnienia sprawy.

Jak zgubiony dowód rejestracyjny wpływa na sprzedaż auta?

Jeśli chcemy sprzedać samochód i zgubiliśmy dowód rejestracyjny, to bezwzględnie musimy wyrobić wtórnik. Zgodnie z przepisami mamy obowiązek przekazać ten dokument nowemu właścicielowi auta. Jednocześnie pod żadnym pozorem nie powinniśmy kupować pojazdu, jeśli zbywca twierdzi, że zgubił dowód rejestracyjny. Może to oznaczać, że np. samochód jest kradziony.

Co robić w razie zgubienia dowodu rejestracyjnego za granicą?

Od 1 października 2018 r. w Polsce kierowcy nie muszą podczas jazdy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia ważności polisy OC. Jednak podróżując autem za granicą musimy posiadać oba dokumenty. Jeśli zauważymy zgubienie dowodu, bezzwłocznie udajmy się na najbliższy komisariat policji. Na miejscu otrzymamy dokument potwierdzający nasze zgłoszenie. Następnie warto wybrać się do ambasady, która ma prawo wystawić zastępczy dokument umożliwiający kontynuowanie podróży.

Wybierając się samochodem za granicę, warto kupićubezpieczenieassistance z usługą pomocy prawnej. Dzięki niemu w razie zgubienia dokumentów, prawnicy współpracujący z towarzystwem ubezpieczeniowym pomogą nam w załatwieniu wszelkich formalności, które pozwolą kontynuować podróż. 

Co warto wiedzieć?

 1. W razie zgubienia dowodu rejestracyjnego należy wyrobić wtórnik w wydziale komunikacji.
 2. Obecnie kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy.
 3. Tradycyjny dowód rejestracyjny jest potrzebny podczas badania technicznego, sprzedaży auta i wyjazdu za granicę.
 4. Wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego kosztuje 54,50 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można jeździć autem w razie zgubienia dowodu rejestracyjnego?

  Jeśli samochód ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC, to tak. Obecnie nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy na terenie Polski. Jednocześnie należy jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie wtórnika. Tradycyjny dowód wkrótce może być potrzebny w czasie kolejnego przeglądu, wyjazdu za granicę, czy sprzedaży auta.

 2. Czy można mieć dostęp do danych z dowodu rejestracyjnego po jego zgubieniu?

  Tak, jeśli posiadamy konto w aplikacji mPojazd. Aby móc z niej korzystać, trzeba mieć założony profil zaufany. Dostępne są w niej dane zawarte w tradycyjnym dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

 3. Czy można zaliczyć badanie techniczne po zgubieniu dowodu rejestracyjnego?

  Tak. Jeśli zgubiliśmy dowód rejestracyjny, a w tym samym czasie ważność przeglądu auta dobiegła końca, możemy okazać inny dokument potwierdzający dane samochodu, jak karta pojazdu (pod warunkiem, że została wydana).