Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą posiadać przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczenia OC. Podczas kontroli drogowej policja ważność tych dokumentów może sprawdzić elektronicznie w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Należy jednak pamiętac, że kierowcy mają obowiązek posiadać ważny dowód rejestracyjny pojazdu, chociaż są zwolnieni z obowiązku wożenia go w aucie. Zawarta jest w nim informacja, czy samochód ma ważne badanie techniczne. Sprawdziliśmy, w jakich sytuacjach nadal fizyczny dowód rejestracyjny będzie nam potrzebny. 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Od 5 grudnia 2020 roku, na mocy tzw. pakietu deregulacyjnego, kierowca nie musi również mieć przy dokumentu prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Należy jednak pamiętać, że brak konieczności wymogu posiadania fizycznego dokumentu podczas kontroli, nie zwalnia kierującego od posiadania odpowiednich uprawnień, a zaniedbania w tej kwesti mogą się wiązać z sankcjami. 


Czy trzeba wozić papierowy dowód rejestracyjny w aucie?

Do 30 września 2018 r. kierowcy mieli obowiązek posiadać przy sobie papierowy dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC podczas prowadzenia samochodu. Za ich brak groził mandat do 250 zł. Jednak 1 października 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. W efekcie owej nowelizacji od tego czasu nie trzeba wozić tradycyjnego dowodu rejestracyjnego i polisy OC, jeśli poruszamy się autem na terenie Polski.

Obecnie podczas kontroli drogowej w Polsce policja nie poprosi kierowców o okazanie papierowego dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Funkcjonariusz ważność dokumentów może sprawdzić elektronicznie w CEPiK. W bazie dostępne są m.in. następujące informacje:

 • marka i model pojazdu,
 • pojemność oraz moc silnika,
 • liczba miejsc,
 • ważność polisy OC,
 • ważność badania technicznego,
 • stan licznika,
 • dane obecnego i poprzednich właścicieli pojazdu.

W wypadku podróżowania samochodem poza granicami kraju, nadal musimy posiadać przy sobie tradycyjny dowód rejestracyjny i potwierdzenie obowiązkowego ubezpieczenia auta, gdyż system nie jest zintegrowany na poziomie międzynarodowym czy europejskim i odpowiednie służby będą wymagać stosownych dokumentów przy kontroli.


Jakie dokumenty kierowca musi mieć przy sobie podczas jazdy autem?

Jak wspomnieliśmy powyżej, od ponad dwóch lat kierowcy nie muszą mieć przy sobie papierowego dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Ponadto od 5 grudnia 2020 r. nie trzeba również wozić w samochodzie fizycznego prawa jazdy. Wcześniej za jego brak podczas kontroli drogowej groził mandat do 250 zł.

Policja ważność prawa jazdy może sprawdzić elektronicznie w bazie CEPiK. Jednocześnie kierowca może mieć dostęp do danych zawartych w dokumencie w dowolnym momencie za pomocą aplikacji mObywatel. Podobnie, jak do dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia OC i karty pojazdu. Aby móc skorzystać z takiej możliwości, należy posiadać profil zaufany.


Profil zaufany można założyć poprzez wykorzystanie aplikacji bankowej, złożenie wniosku w platformie ePUAP i udanie się z dokumentami potwierdzającymi tożsamość do odpowiedniego punktu. Użytkownik może również sam zatwierdzić swój profil, jeżeli posiada podpis kwalifikowany.


Czy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny, jeśli kierowca nie ma go przy sobie?

Obecnie kierowcy nie muszą posiadać przy sobie papierowego dowodu rejestracyjnego, lecz jednocześnie policja może go zatrzymać drogą elektroniczną. Bez konieczności odebrania przez funkcjonariusza fizycznego dokumentu właścicielowi samochodu. Jak to możliwe?

Jeśli podczas kontroli drogowej policja uzna, że uzasadnione jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, to funkcjonariusz umieści taką informację w CEPiK. Następnie kierowca otrzyma pokwitowanie o jego nieważności. Oznacza to, że fizyczny dowód lub jego skan będzie bezwartościowy, a do czasu odzyskania dokumentu za jazdę samochodem będzie groził nam mandat.

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny auta?

Podczas kontroli drogowej policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu z kilku powodów. Dojdzie do tego, jeśli auto:

 • zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego,
 • nie posiada ważnego badania technicznego bądź jego termin nie został prawidłowo wyznaczony,
 • ma ważne badanie techniczne, ale wykonała je jednostka do tego nieuprawniona,
 • nie spełnia wymagań ochrony środowiska.

Ponadto policja może zatrzymać fizyczny dowód rejestracyjny lub umieścić informację o jego odebraniu w bazie CEPiK, jeśli zajdą uzasadnione przesłanki, że dane zawarte w dokumencie są niezgodne ze stanem faktycznym.

Do czego papierowy dowód rejestracyjny jest nam wciąż potrzebny?

W niektórych przypadkach nadal trzeba posiadać przy sobie fizyczny dowód rejestracyjny samochodu. Przede wszystkim podczas:

 • wizyty w stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego samochodu,
 • sprzedaży samochodu,
 • wizyty w wydziale komunikacji,
 • podróży samochodem za granicę.

Czy nadal trzeba mieć ważny dowód rejestracyjny?

Prawo nie zwalnia nas z obowiązku posiadania ważnego dowodu rejestracyjnego, a jedynie znosi obowiązek przenoszenia go z sobą na wypadek kontroli. Brak obowiązku posiadania przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego, polisy OC i prawa jazdy nie oznacza, że kierowca może jeździć samochodem bez ważnego któregokolwiek z tych dokumentów. Dowód pojazdu musi również zawierać potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego.

Jednocześnie w przypadku podróży samochodem za granicę, kierowca nadal musi mieć przy sobie fizyczny dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz aktualne ubezpieczenie OC. Podobnie, jak właściciele aut zarejestrowanych poza Polską. 

Co robić w razie braku dowodu rejestracyjnego podczas stłuczki?

Brak fizycznego dowodu rejestracyjnego i polisy OC może być problemem w razie stłuczki. Sprawca może tłumaczyć się, że nie posiada przy sobie dokumentów i nie pamięta niezbędnych do spisania oświadczenia danych, czy w jakim towarzystwie ubezpieczył samochód. Co robić w takiej sytuacji? To zależy od rodzaju zdarzenia drogowego, czyli jeśli:

 • doszło do wypadku, w którym ktoś fizycznie ucierpiał, mamy obowiązek wezwać na miejsce policję,
 • doszło do kolizji (stłuczki), to jej uczestnicy mogą spisać oświadczenie, w którym dokładnie opiszą okoliczności zdarzenia.

Jednocześnie jeśli któryś z uczestników zdarzenia nie ma przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego i polisy OC, ważność ubezpieczenia i dane pojazdu można sprawdzić za pomocą smartfona w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) lub aplikacji mObywatel.

Jaka kara grozi za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Jak opisaliśmy w powyższym artykule, oprócz dowodu rejestracyjnego kierowcy nie muszą również mieć przy sobie papierowego potwierdzenia polisy OC. Jednocześnie za brak ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu grożą wysokie kary


 

Brak polisy OC może zostać wykryty nie tylko w razie kontroli drogowej. UFG bardzo szybko może ustalić nieważność obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu w swojej bazie za pomocą specjalnych algorytmów. 

Kierowca powinien pamiętać, że dotkliwa może być nie tylko kara nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale też odszkodowanie, które sięgnąć może setek tysięcy złotych, a które w wypadku braku posiadania ubezpieczenia OC pokryć musi właściciel pojazdu. W kwotę rekompensaty wpisują się nie tylko koszta wyrządzonych w wyniku wypadku szkód materialnych, ale także koszt leczenia i renty, a nawet zadośćuczynienie za utracone przez poszkodowanego korzyści majątkowe.

Stefania Stuglik

Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

W dowolnym momencie ważność polisy OC można sprawdzić za pomocą aplikacji mObywatel. Jednocześnie w kilka minut można ubezpieczyć samochód online przy użyciu kalkulatora rankomat.pl. W tym celu wystarczy wypełnić prosty formularz i podać wymagane przez ubezpieczycieli dane. Dzięki temu na zakupie OC można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Co warto wiedzieć?

 1. Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą posiadać przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego.
 2. Ważność dowodu rejestracyjnego pojazdu policja może sprawdzić elektronicznie w CEPiK.
 3. Fizyczny dowód rejestracyjny trzeba posiadać podczas badania technicznego czy sprzedaży auta.
 4. Obecnie dowodu rejestracyjnego nie trzeba mieć przy sobie, ale jednocześnie nie można jeździć autem jeśli został nam zatrzymany przez policję.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy za brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej mogę dostać mandat?

  Nie. Zgodnie z obowiązującym prawem od października 2018 roku kierowcy nie muszą już mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Organy uprawnione do kontroli są w stanie zweryfikować wszystkie niezbędne im informacje w odpowiednim rejestrze. Dowód rejestracyjny pojazdu jest jednak nadal niezbędny do dokonania szeregu innych czynności związanych z pojazdem, takich jak choćby jego sprzedaż.
 2. Czy mogę dostać mandat za nieokazanie prawa jazdy przy kontroli?

  Nie. Od 5 grudnia 2020 roku weszły w życie przepisy, które zdejmują z kierowcy obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Należy jednak pamiętać, że nadal wymagane są stosowne uprawnienia do prowadzenia pojazdu, a zwolnieni jesteśmy jedynie z obowiązku posiadania przy sobie fizycznej wersji dokumentu.
 3. Jak policja zatrzyma mój dowód rejestracyjny, jeśli nie mam go przy sobie?

  Służby uprawnione do kontroli mogą korzystać z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, za pomocą tego rejestru można nie tylko zweryfikować informacje, ale również dokonać zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Kierowca po takim zatrzymaniu może otrzymać zezwolenie na poruszanie się pojazdem przez 7 dni w celu uzupełnienia przeglądu, jeśli to on stał się powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego.
 4. Jak można odzyskać zatrzymany wirtualnie dowód rejestracyjny?

  Wirtualny dowód rejestracyjny można odzyskać w dowolnej jednostce kontrolnej ruchu drogowego na terenie kraju. Jest to duże udogodnienie dla kierowców. W takim wypadku, jeśli dowód rejestracyjny został zatrzymany podczas kontroli w Częstochowie, to kierowca może odebrać go na przykład w swoim rodzinnym mieście - Rzeszowie.