Samochód terenowy sprawdza się świetnie zarówno w warunkach off-road, jak i na prostej, miejskiej drodze – jest wytrzymały, uniwersalny i stylowy. Jednak cechy pojazdu niezwykle przydatne dla kierowcy, okazują się zupełnie bezużyteczne podczas wyliczania składki OC i AC. 

Auta terenowe cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Jednak nie każdy powinien ulegać ich czarowi. Klasyczna terenówka używana wyłącznie w mieście, choć niewątpliwie ładna i wygodna, wygeneruje wyższe koszty paliwa i obowiązkowego ubezpieczenia.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie wybranych modeli aut terenowych i które czynniki mają największy wpływ na wysokość składki.

Ile kosztuje OC auta terenowego?

W I połowie 2022 r. obowiązkowe ubezpieczenie samochodu terenowego, w zależności od wybranego modelu, kosztowało średnio od 400 zł (Suzuki Jimny) do nawet 849 zł (Mercedes klasy G).

Model samochodu terenowegoCena OC
Suzuki Jimny400 zł
Land Rover Defender446 zł
Jeep Wrangler504 zł
Toyota Land Cruiser518 zł
Jeep Grand Cherokee588 zł
Mercedes Klasa G849 zł
Mediana cen OC z I półrocza 2022 r. 

Duże rozbieżności w cenach OC aut terenowych wynikają przede wszystkim ze specyfiki danej marki i modelu. Na przykład, Suzuki Jimny to jedno z najmniejszych aut terenowych, z niewielką pojemnością silnika (do 1,9 l),  natomiast najdroższy w OC - Mercedes klasy G – jest znacznie większy. Pojazd ten dzięki wyposażeniu w silnik o dużej pojemności (nawet 6,0 l) może osiągać spore prędkości na drodze, a to zdaniem ubezpieczycieli zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji.

Jakich modeli aut terenowych nie lubią ubezpieczyciele?

W przypadku dużych terenówek, towarzystwa oceniają wyższe ryzyko ubezpieczeniowe niż np. dla niewielkich miejskich samochodów. Większość samochodów z napędem 4x4, podobnie jak wspomniany Mercedes klasy G, ma silniki z dużą pojemnością, a ten czynnik znacznie podnosi cenę polisy.

Przykładowo, w I półroczu 2022 r. obowiązkowe ubezpieczenie auta z silnikiem powyżej 5,0 l było droższe od OC pojazdu z silnikiem do 1,0 l aż o 64%.

Pojemność silnika a cena OC w I półroczu 2022

Niekorzystna ocena samochodu przez ubezpieczycieli wynika również z potencjalnie wyższych kosztów likwidacji szkody spowodowanej autem terenowym. Połączenie dużej masy pojazdu oraz prędkości powoduje znacznie poważniejsze straty niż po zderzeniu z mniejszym autem

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Czy rodzaj paliwa wpływa na cenę OC auta terenowego?

Rodzaj paliwa jest kolejnym czynnikiem, który może decydować o wysokości składki. Z kalkulacji przeprowadzonych przez wszystkich użytkowników naszej porównywarki wynika, że najwięcej za OC płacą właściciele aut z silnikiem diesla.

W pierwszej połowie br. średni koszt ubezpieczenia samochodu z silnikiem zasilanym olejem napędowym był wyższy o 5% od średniej ceny OC dla auta zasilanego wyłącznie benzyną.

Rodzaj paliwa a cena OC w I półroczu 2022

Po przeprowadzeniu indywidualnych kalkulacji dla samochodów terenowych okazuje się jednak, że rozbieżności w cenach polis nie występują w przypadku każdego modelu samochodu.

Przykładowo:

48-latek z Krakowa, który posiada Jeepa Wranglera z 2018 r. zasilanego benzyną (poj. silnika 2,0 l) zapłaci za najtańsze OC 480 zł. Tyle samo (w tej samej firmie) kosztuje ubezpieczenie samochodu napędzanego benzyną i LPG. Z kolei składka OC na auto z silnikiem diesla jest wyższa tylko o 1 zł.

Gdyby ten sam kierowca był właścicielem Toyoty Land Cruiser z 2010 r., za najtańsze OC modelu zasilanego:

  • benzyną lub benzyną i gazem (poj. silnika 4,7 l) – zapłaciłby 578 zł,
  • dieslem (poj. silnika 4,5): 597 zł, czyli o 3% więcej niż w przypadku benzyny.

Kto płaci najwięcej za OC terenówki?

Składka OC na samochód terenowy jest wyliczana oczywiście nie tylko na podstawie danych pojazdu, ale również jego kierowcy. Kluczowe znaczenie może mieć m.in. jego wiek. Z reguły, im młodsza osoba, z tym większym wydatkiem na obowiązkowe ubezpieczenie powinna się liczyć.

W pierwszej połowie br. najdroższe polisy OC kupowały najmłodsze osoby (19 lat: średnio 2002 zł),  natomiast najtańsze – kierowcy w wieku 63 lat (440 zł).

Wiek kierowcy a cena OC w I półroczu 2022

Ile kosztuje OC auta terenowego po uwzględnieniu wieku kierowcy? Wyniki kalkulacji

Aby przekonać się, ile za najtańsze ubezpieczenie samochodu terenowego może zapłacić doświadczony, a ile młody kierowca, przeprowadziliśmy w naszym kalkulatorze przykładowe kalkulacje. Okazuje się, że oferty OC dla niedoświadczonej za kierownicą osoby były nawet pięciokrotnie wyższe niż dla kierowcy starszego, który mieszka w tej samej miejscowości i posiada identyczne auto.

Model samochodu terenowego

Najtańsza oferta OC dla doświadczonego kierowcy

Najtańsza oferta OC dla młodego kierowcy

Mitsubishi Pajero II z 1996 r., diesel, poj. 2,8 l379 zł1491 zł
Suzuki Jimny Comfort z 2009 r., benzyna, poj. silnika 1,3 l361 zł1470 zł
Land Rover Defender 110 z 2008 r., diesel, poj. 2,4 l433 zł1853 zł
Toyota Land Cruiser Terra z 2005 r., diesel, poj. 3,0 l391 zł1963 zł
Nissan Patrol GR z 1992 r., diesel, poj. 2,8 l264 zł1013 zł
Jeep Wrangler Sahara z 1997 r., benzyna, poj. 4,0 l383 zł1364 zł
Jeep Grand Cherokee ZJ z 1995 r., benzyna, poj. 5,2 l407 zł1397 zł
Mercedes klasy G 55 AMG z 2008 r., benzyna, poj. 5,4 l551 zł2030 zł
Oferty wyliczone w kalkulatorze OC AC rankomat.pl 02.08.2022 r. Doświadczony kierowca: 50 lat, zam. Kalwaria Zebrzydowska, żonaty, samochód ubezpiecza co najmniej 10 lat; Młody kierowca: 20 lat, zam. Kalwaria Zebrzydowska, kawaler, kupuje pierwszą polisę

Oprócz wieku, decydującym elementem który wpłynął na zaproponowaną obu kierowcom cenę OC, były zgromadzone zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Starszy mężczyzna kupuje OC dla swoich aut od co najmniej 10 lat, natomiast młody kierowca ubezpiecza swój pierwszy samochód.

W przypadku młodych właścicieli pojazdów szczególnego znaczenia nabiera porównanie ofert wielu towarzystw. Podczas wyliczania składki każda firma może brać pod uwagę inne czynniki. Ceny polis będą się więc znacznie różnić. Przykładowo, gdyby 20-latek z Kalwarii nie skorzystał z kalkulatora OC, mógłby przepłacić za ubezpieczenie nawet kilka tysięcy złotych. 

Ile kosztuje OC Land Rover Defender dla młodego kierowcy?

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaNNW szkolne
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaNNW szkolne
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaNNW szkolne
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaNNW szkolne
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaNNW szkolne
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaNNW szkolne
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaNNW szkolne
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaNNW szkolne
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Trasti
1853,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna NNW szkolne
Benefia
1898,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna NNW szkolne
Link4
2580,76 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna NNW szkolne
mtu24.pl
2865,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna NNW szkolne
Uniqa
2879,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna NNW szkolne
You Can Drive
2973,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna NNW szkolne
TUZ Ubezpieczenia
3400,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna NNW szkolne
Balcia Insurance
3707,57 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna NNW szkolne

Kalkulacja z 02.08.2022 r. dla 20-letniego kierowcy z Kalwarii Zebrzydowskiej (prawo jazdy od 2021 r., kupuje pierwszą polisę OC), na samochód: Land Rover Defender 110 z 2008 r., diesel, poj. 2,4 l

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy po dopisaniu współwłaściciela?

Sprawdziliśmy również, czy i ile zaoszczędziłby ten sam kierowca, gdyby zdecydował się na przekazanie części samochodu doświadczonemu kierowcy (mógłby on wówczas korzystać z wypracowanych przez niego zniżek). Współwłaścicielem Land Rovera Defender został jego 48-letni ojciec, który od ponad 20 lat posiada prawo jazdy i od co najmniej 10 lat ubezpiecza samochody (w tym czasie nie spowodował żadnej szkody w OC).

Firma ubezpieczeniowaNajtańsze OC bez współwłaścicielaNajtańsze OC z doświadczonym współwłaścicielemNajtańsze OC z doświadczonym współwłaścicielem - starszy kierowca jest głównym posiadaczem pojazdu
Trasti/ OC1853 zł1853 zł669 zł
Benefia / OC1898 zł1898 zł797 zł
Link4 / OC, ASS2581 zł1908 zł657 zł
mtu24.pl / OC2865 zł2865 zł1128 zł
Balcia/ OC3708 zł1186 zł1186 zł
Wyniki kalkulacji z 02.08.2022 r. 

Okazuje się, że nie w każdej firmie można zaoszczędzić, dopisując starszego współwłaściciela do polisy OC. Jednak, jeśli uda się znaleźć takiego ubezpieczyciela, oszczędności mogą być liczone nawet w tysiącach złotych. 

Dla naszego przykładowego kierowcy najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby mianowanie ojca głównym właścicielem samochodu. Dzięki temu, w firmie Link4 zaoszczędzi on 1924 złote.

Ile kosztuje OC auta terenowego po uwzględnieniu miejsca zamieszkania kierowcy?

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na cenę obowiązkowego ubezpieczenia terenówki, jest miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Przykładowo, w I półroczu 2022 r. najwięcej za OC płacili mieszkańcy województwa pomorskiego, a najmniej podkarpackiego.

Miejsce zamieszkania a cena OC

Z reguły więcej za polisy płacą osoby zamieszkujące duże metropolie. W regionach o mniejszym natężeniu ruchu, gdzie statystycznie rzadziej dochodzi do kolizji i wypadków, kierowcy mogą liczyć na korzystniejsze cenowo propozycje ubezpieczenia.

Ile kosztuje AC auta terenowego?

Znalezienie korzystnego ubezpieczenia autocasco na samochód terenowy nie powinno stanowić problemu, o ile pojazd jest stosunkowo młody (najlepiej do 12 lat) i standardowo wyposażony (o ubezpieczeniu aut z dodatkowym wyposażeniem piszemy poniżej).

Sprawdziliśmy, ile za najtańszy pakiet ubezpieczeń OC i AC (rozliczenie na kosztorys, naprawa na zamiennikach, udział własny) lub OC i AC mini zapłacą dwaj w/w kierowcy z Kalwarii:

Model samochodu terenowego

Najtańsza oferta OC AC dla doświadczonego kierowcy

Najtańsza oferta OC AC dla młodego kierowcy

Suzuki Jimny Comfort z 2009 r., benzyna, poj. silnika 1,3 l

661 zł OC AC mini ASS

747 zł OC AC

1878 zł OC AC mini

2941 zł OC AC ASS

Land Rover Defender 110 z 2008 r., diesel, poj. 2,4 l1161 zł OC AC ASS

3097 zł OC AC mini (zdarzenia: kradzież)

3839 zł OC AC ASS

Toyota Land Cruiser Luna z 2011 r., diesel, poj. 3,0 l

1434 zł OC AC mini (zdarzenia: kradzież)

1485 zł OC AC ASS 

3341 zł OC AC mini

4950 zł OC AC ASS

Oferty wyliczone w kalkulatorze OC AC rankomat.pl 03.08.2022 r. Doświadczony kierowca: 50 lat, zam. Kalwaria Zebrzydowska, żonaty, samochód ubezpiecza co najmniej 10 lat; Młody kierowca: 20 lat, zam. Kalwaria Zebrzydowska, kawaler, kupuje pierwszą polisę

Dla niektórych aut terenowych cena polisy AC może być bardzo wysoka. Często spowodowane jest to dużą wartością auta. Ubezpieczyciel może także podnieść składkę z powodu niekorzystnych danych kierowcy (np. młodego wieku, braku doświadczenia w prowadzeniu pojazdów czy szkodowej historii w OC i AC).

Co z AC na auto terenowe z niestandardowym wyposażeniem?

Samochody terenowe mają wszechstronne zastosowanie. Często ich właściciele biorą udział w rajdach czy przeprawach terenowych i modyfikują pojazdy pod tym kątem. Niejednokrotnie terenówka posiada dodatkowe oświetlenie, wyciągarkę czy klatkę, które nie należą do katalogowego wyposażenia.

Tego typu akcesoria trzeba zgłosić do towarzystwa, przed zawarciem umowy AC (lub w trakcie, jeśli modyfikacji dokonujemy później). Ubezpieczyciel musi znać stan faktyczny pojazdu, aby na tej podstawie wyliczyć składkę. W przeciwnym wypadku suma ubezpieczenia będzie zaniżona i polisa nie pokryje wszystkich kosztów związanych z likwidacją szkody.

Gdzie kupić ubezpieczenie na auto terenowe?

OC klasycznej terenówki można kupić właściwie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. W przypadku tej ochrony warto porównać oferty różnych firm (polecamy nasz kalkulator OC AC) i wybrać polisę najtańszą – cena nie ma znaczenia, ponieważ warunki ochrony są regulowane w ustawie.

Inaczej powinniśmy podejść do kwestii ubezpieczenia terenówki w ramach AC. Najlepiej, gdy polisa jest „szyta na miarę”, czyli przygotowana z myślą o potrzebach właściciela, a cena pozostaje sprawą drugorzędną. Kwestie związane z ubezpieczeniem AC auta terenowego warto omówić z doświadczonym agentem. Nasi doradcy chętnie pomogą Ci w znalezieniu najkorzystniejszego ubezpieczenia. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię rankomat.pl lub zamówisz rozmowę za pośrednictwem naszej strony.

Co warto wiedzieć

  • W I półroczu 2022 r. najwięcej za OC płacili właściciele Mercedesów Klasy G, a najmniej Suzuki Jimny.
  • Na cenę OC samochodu terenowego wpływa m.in. pojemnośc silnika oraz dane właściciela pojazdu (głównie wiek i miejsce zamieszkania).
  • Ze znalezieniem taniego AC lub AC mini samochodu terenowego nie powinno być problemu, jeśli pojazd został wyprodukowany w ostatniej dekadzie i posiada fabryczne wyposażenie.
  • Właściciele pojazdów z dodatkowym, niestandardowym wyposażeniem, np. wyciągarką czy klatką, przed zakupem polisy powinni skontaktować się z wybranym ubezpieczycielem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można wykupić OC krótkoterminowe na auto terenowe?

    Nie. Nawet jeśli kierowca korzysta z samochodu terenowego tylko przez kilka miesięcy w roku, powinien wykupić polisę całoroczną. Mówią o tym przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wyjątkiem są pojazdy zabytkowe – jeśli posiadasz samochód terenowy na żółtych tablicach rejestracyjnych, możesz ubezpieczyć go na okres nie krótszy niż 30 dni.

  2. Czy mogę zarejestrować stare auto terenowe jako samochód zabytkowy?

    Taki pojazd powinien przede wszystkim kwalifikować się do takiej grupy pojazdów. Definicję pojazdu zabytkowego/historycznego można znaleźć w art. 2 pkt 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przez pojazd zabytkowy rozumie się samochód, który znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków lub został wpisany do rejestru zabytków, a także taki, który został wpisany do inwentarza muzealiów. Z reguły, samochód terenowy może być zaliczony do zabytkowych, jeśli ma co najmniej 40 lat lub co najmniej 25 lat i został uznany za pojazd unikatowy lub taki, który ma szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

  3. Dlaczego nie mogłem kupić AC na terenówkę z dachem hardtop?

    Ubezpieczenie AC należy do dobrowolnych, a więc każda firma może dowolnie kształtować swoje warunki ubezpieczenia. Często zdarza się nawet tak, że całkowicie wycofuje się z oferty. Przyczyn niezakwalifikowania auta terenowego do ubezpieczenia autocasco może być kilka, np. odległa data produkcji pojazdu, zły stan techniczny, a w przypadku aut ze składanym dachem – brak wystarczających zabezpieczeń antykradzieżowych.

  4. Co się stanie, jeśli nie zgłoszę młodego kierowcy do ubezpieczenia auta terenowego?

    Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą wiedzieć, kto będzie korzystał z pojazdu, aby odpowiednio oszacować ryzyko wystąpienia kolizji. Dlatego pytają nie tylko o właściciela auta, ale również jego użytkownika. Jeśli będzie nim niedoświadczony kierowca, który nie został zgłoszony do ubezpieczenia, po wypadku z jego udziałem (gdy będzie sprawcą zdarzenia):
    - z polisy OC - odszkodowanie zostanie wypłacone, ale towarzystwo może przeliczyć ponownie składkę na podstawie danych młodego kierowcy i poprosić o dopłatę (tzw. rekalkulacja),
    - z polisy AC – odszkodowanie może zostać pomniejszone o udział własny, o odpowiedni procent lub nawet całkowicie wstrzymane – zależy to od zapisów ogólnych warunków ubezpieczenia wybranej firmy.

  5. Ile kosztuje ubezpieczenie Suva?

    Składka OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela samochodu. Nie można więc wskazać stałej ceny obowiązkowego ubezpieczenia wszystkich SUV-ów. Na podstawie kalkulacji przeprowadzonych w naszym kalkulatorze wyliczyliśmy średnie ceny dla najpopularniejszych pojazdów używanych. Znalazły się wśród nich takie modele jak: Peugeot 5008, Seat Arona, Skoda Karoq i Audi Q7. W I połowie 2022 r. właściciele tych samochodów za obowiązkowe OC płacili średnio (odpowiednio): 479 zł, 407 zł, 435 zł i 660 zł.

  6. Ile kosztuje ubezpieczenie Jeepa?

    Cena obowiązkowego ubezpieczenia Jeepa zależy od danych pojazdu (m.in. roku produkcji, pojemności silnika, przebiegu, marki i modelu) oraz właściciela/głównego kierowcy (przede wszystkim wieku, miejsca zamieszkania, historii bezszkodowej jazdy). W pierwszej połowie bieżącego roku właściciele najczęściej ubezpieczanych samochodów tej marki wydawali średnio na OC: Grand Cherokee 588 zł, Cherokee 509 zł, Renegade 455 zł, Compass 503 zł i Wrangler 504 zł.

  7. Czy za OC auta terenowego trzeba zapłacić więcej niż za OC samochodu osobowego?

    Fakt, że samochód jest przeznaczony do jazdy w „trudnym” terenie, nie musi przesądzać o jego wysokiej cenie obowiązkowego ubezpieczenia. Często składka OC czy OC i AC dla samochodu terenowego jest zbliżona lub nawet niższa niż w przypadku innych pojazdów. Podwyższona stawka dotyczy raczej terenówek z silnikiem o dużej pojemności. Sposobem na znalezienie taniej polisy jest porównanie jak największej liczby ofert, zarówno pod względem ceny, jak i zakresu ochrony.