×
temu
Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Kategorie prawa jazdy

Polscy kierowcy mają do dyspozycji aż 17 kategorii prawa jazdy. Różnią się od siebie nie tylko zakresem zastosowania, ale również kryterium wiekowym umożliwiającym uzyskanie uprawnień. Niezależnie od tego, jaka kategoria Cię interesuje, podejście do egzaminu na prawo jazdy musi być poprzedzone przejściem kursu przygotowującego w wybranej szkole jazdy. 

Rozpoczynasz kurs na prawo jazdy? Przed Tobą egzamin państwowy? A może rozważasz zmianę ścieżki kariery i wyrobienie prawa jazdy kategorii C+E? W tym miejscu znajdziesz kompendium wiedzy omawiające szczegółowo różne kategorie prawa jazdy oraz pozostałe informacje związane z posiadaniem tego dokumentu. Sprawdź.

Kiedy można starać się o prawo jazdy B i innych kategorii? 

Polskie prawo jazdy może uzyskać każdy, kto mieszka w kraju co najmniej 185 dni i spełnia wymagane kryteria wiekowe. Kategorie prawa jazdy zakładają następujące limity dla wieku kierowcy: 

 • 14 lat – prawo jazdy kategorii AM, 
 • 16 lat – prawo jazdy kategorii A1, B1, T, 
 • 18 lat – prawo jazdy kategorii A2, B, B+E, C1, C1+E, 
 • 20 lat – prawo jazdy kategorii A, jeśli masz kategorię A2 od co najmniej 2 lat, 
 • 21 lat – prawo jazdy kategorii C, C+E, D1, D1+E, Tramwaj, 
 • 24 lata – prawo jazdy kategorii A, D, D+E. 

Kategorie prawa jazdy, które są dostępne dla osób niepełnoletnich, wymagają dodatkowo pisemnej zgody rodzica lub opiekuna. Przed przystąpieniem do egzaminu każdy przyszły kierowca musi również przejść badania lekarskie, które potwierdzą, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. 

Dowiedz się, czego potrzebujesz, by zapisać się na egzamin na prawo jazdy, i jakie wymogi musisz wcześniej spełnić. Wskazówki zebrane w poniższych artykułach okażą się nieocenioną pomocą i z pewnością podniosą Twoje szanse na egzaminie. 

Jakie kategorie prawa jazdy obowiązują w Polsce? 

Prawo jazdy danej kategorii uprawnia do kierowania konkretną grupą pojazdów, które są do niej przypisane. Oznacza to, że nie wystarczy jeden dokument, by móc prowadzić wszystkie możliwe pojazdy mechaniczne. Otrzymanie uprawnień dla każdej kategorii wymaga zdania osobnego egzaminu. 

Kategorie prawa jazdy, które są obecnie dostępne dla polskich kierowców, to AM, A2, A, B1, B, B+E, C, C1, 

 • prawo jazdy kategorii C1+E – zapewnia uprawnienia do kierowania zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton; 
 • prawo jazdy kategorii C+E – pozwala na jazdę zespołem pojazdów złożonym z samochodu kategorii C i przyczepy; 
 • prawo jazdy kategorii D – to przede wszystkim uprawnienia do prowadzenia autobusu; 
 • prawo jazdy kategorii D1 – umożliwia kierowanie autobusem o konstrukcji służącej do przewozu do 17 osób (wraz z kierowcą), którego długość nie przekracza 8 m; 
 • prawo jazdy kategorii D1+E – jego posiadacz może prowadzić zespół pojazdów z samochodem kategorii D1 i przyczepą; 
 • prawo jazdy kategorii D+E – sprawia, że możesz kierować zespołem pojazdów, na który składa się samochód kategorii D i przyczepa; 
 • prawo jazdy kategorii T – oznacza prawo do prowadzenia ciągnika rolniczego i zespołu pojazdów z jego udziałem. Może to być również pojazd wolnobieżny lub pojazd z prawa jazdy kategorii AM; 
 • prawo jazdy kategorii Tramwaj – uprawnia do kierowania tramwajami. 

Co grozi za jazdę bez właściwego prawa jazdy? 

Od końca 2020 roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą fizycznego prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej służby sprawdzają uprawnienia do kierowania pojazdami danej kategorii w elektronicznej bazie. Nie możesz więc dostać mandatu tylko za to, że nie masz przy sobie plastikowego dokumentu. 

Brak prawa jazdy danej kategorii podczas kontroli drogowej może równać się grzywnie w wysokości od 1500 zł do 30 000 zł. Sprawa zostaje skierowana do sądu, który określa konkretny wymiar tej kary finansowej, jak również nakłada na kierowcę zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. 

Za jazdę bez uprawnień uważane jest nie tylko prowadzenie pojazdu bez zdania wymaganego egzaminu i wyrobienia dokumentu. Podobnie zostanie potraktowane prawo jazdy zatrzymane na jakiś okres. Jeśli w tym momencie kierowca zostanie przyłapany na jeździe, nie tylko zapłaci mandat w wysokości co najmniej 1500 zł, ale też okres przetrzymania dokumentu zostanie wydłużony o 6 miesięcy. Powtórzenie tej sytuacji będzie skutkować cofnięciem uprawnień, czyli utratą prawa jazdy. 

Na jeszcze poważniejsze konsekwencje naraża się osoba, u której brak prawa jazdy wynika z tego, że zostało cofnięte. W takim przypadku może zostać orzeczona kara więzienia do 2 lat. Natomiast jeśli kierowca złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, może spotkać się z karą pozbawienia wolności na czas od 3 miesięcy do 5 lat oraz z 15-letnim zakazem prowadzenia samochodów. 

Sprawdź, co robić, żeby uniknąć takich dotkliwych konsekwencji, i jak zachować się po cofnięciu prawa jazdy, by jak najszybciej odzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów. W artykułach zebranych w tej kategorii znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania związane z zatrzymaniem prawa jazdy kategorii B i innych. 

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy kategorii B? 

Prawo jazdy kategorii B cieszy się zdecydowanie największym powodzeniem. Uprawnia do kierowania pojazdami osobowymi, a zatem okazuje się niezwykle przydatne na co dzień. Trzeba się jednak liczyć z tym, że aby uzyskać uprawnienia, trzeba sprostać pewnym wydatkom.  

Łącznie kategoria B może Cię kosztować od ok. 3 380,5 zł do 4480,5 zł. Gdzie szukać oszczędności? Podpowiadamy w naszych poradnikach. 

Jak wygląda państwowy egzamin na prawo jazdy? 

Państwowy egzamin na prawo jazdy ma zawsze dwie części. Pierwsza z nich to test jednokrotnego wyboru składający się 32 pytań. Są one losowane z gotowej puli obejmującej kilka tysięcy pozycji, która została stworzona przez Ministerstwo Infrastruktury. Całość trwa ok. 25 minut 

Jeśli egzamin teoretyczny zakończy się wynikiem pozytywnym, kierowca może podejść do części praktycznej. Polega ona na realizacji określonych zadań na placu manewrowym i w ruchu drogowym. W zależności od kategorii prawa jazdy egzamin praktyczny może trwać od 25 do 45 minut. 

Przed Tobą egzamin na prawo jazdy? Sprawdź najaktualniejsze informacje o wymaganiach na poszczególne kategorie.  

Rozwiń

Najczęściej zadawane pytania:

 • Czy prawo jazdy ma termin ważności?
  Obecnie prawa jazdy są wydawane na maksymalnie 5 lat (kategorie prawa jazdy C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E, D1+E) lub 15 lat (kategorie prawa jazdy B, B1, B+E, T, A, A1, A2, AM). Okres ten może być krótszy, jeśli jest to motywowane względami zdrowotnymi. Choć można spotkać się jeszcze z bezterminowymi dokumentami, to między 2028 a 2033 zostaną one obowiązkowo wymienione na takie z określonym terminem ważności.
 • Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy kategorii B?
  Egzamin teoretyczny kosztuje zawsze 50 zł. Za egzamin praktyczny zapłacisz odpowiednio 200 zł (kategorie prawa jazdy AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1, T) lub 250 zł (kategorie prawa jazdy B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E, D1+E).
 • Gdzie można zapisać się na kurs prawa jazdy?
  Wystarczy udać się lub zadzwonić do siedziby szkoły jazdy, której oferta Cię interesuje, i zapisać się na kurs.
 • Ile razy mogę zdawać egzamin na prawo jazdy?
  Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie liczby podejść do egzaminu państwowego. Im szybciej uda Ci się zdać, tym mniej będzie Cię to kosztować.
 • Jak długo czeka się na wydanie prawa jazdy?
  Fizyczne prawo jazdy powinno zostać wydane w ciągu 14 dni od zdania egzaminu państwowego z pozytywnym wynikiem. Jeśli chcesz sprawdzić się w roli kierowcy od razu, możesz wyrobić tzw. Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy. Wystarczy Ci do tego aplikacja mObywatel. W takim przypadku dokument w elektronicznej formie będzie dostępny od razu po zdaniu egzaminu.
 • Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii C?
  Posiadanie prawa jazdy kategorii C oznacza możliwość prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony, które nie są autobusami, a także zespołem złożonym z takiego pojazdu i lekkiej przyczepy dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg. Dodatkowo, kierowca z takim dokumentem ma prawo do kierowania pojazdami wolnobieżnymi i ciągnikami rolniczymi, jak również ich zespołami z lekką przyczepą. Z prawem jazdy kategorii C można też prowadzić pojazdy przynależące do kategorii AM.
 • Czy można prowadzić motorower bez prawa jazdy?
  Taką opcję mają osoby pełnoletnie, które kończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku. Pozostali użytkownicy muszą zdobyć prawo jazdy kat. AM, aby prowadzić motorower.
 • Czym można jeździć, mając uprawnienia kategorii A1?
  Jeśli masz prawo jazdy kat. A1, możesz prowadzić motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW, motocykl o pojemności skokowej silnika nie większej niż 125 cm3, mocy maksymalnej do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, jak również wszystkie pojazdy z kategorii AM.
 • Czy każdy przyszły kierowca musi przejść badanie lekarskie?
  Tak. Badania lekarskie są niezbędnym elementem wyrabiania prawa jazdy każdej kategorii.
 • Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii AM?
  Prawo jazdy kat. AM to odpowiednik dawnej karty motorowerowej. Mogą je wyrobić osoby od 14. roku życia, które chcą poruszać się motorowerami lub lekkimi czterokołowcami, np. quadami, również z przyczepą.
Najczęściej zadawane pytania:
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego