2 500 zł, o ile zdasz za pierwszym razem! – tyle, a nawet więcej może kosztować uzyskanie prawa jazdy kat. B w 2021 roku. Warto wiedzieć, że na jego ostateczny koszt składa się nie tylko cena kursu i egzaminów, ale także odpłatne wykonanie badań, zrobienie zdjęć i dodatkowe czynności, bez opłacenia których nie otrzymasz upragnionego dokumentu. 

By stać się kandydatem na kierowcę, należy wyrobić obowiązkowo tzw. PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Od 2014 r. każdy kandydat na kierowcę musi posiadać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Dzięki posiadaniu związanego z nim indywidualnego numeru, ośrodki szkoleniowe, ośrodki egzaminacyjne i urzędy wydające prawo jazdy mogą szybko zidentyfikować przyszłego kierowcę w systemie teleinformatycznym. Profil jest bezpłatny, ale wcześniej należy złożyć dokumenty, za które należy już zapłacić.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Ile wydasz, zanim rozpoczniesz kurs prawa jazdy?

 • Na początku będziesz musiał ponieść koszt badań lekarskich, które stwierdzą, czy w ogóle możesz prowadzić samochód oraz na jak długo zostanie Ci wydane prawo jazdy. Ich koszt to ok. 200 zł.

Niektóre szkoły jazdy dopłacają do badań lekarskich, jeśli kandydat na kierowcę skorzysta z porady lekarza, wskazanego przez szkołę. Można w ten sposób zaoszczędzić od 50 do nawet 100 zł.

 • Kolejną czynnością jest wizyta u fotografa, bo do założenia PKK potrzebne jest zdjęcie. Rzadko można kupić jedną fotografię, na ogół należy zdecydować się na co najmniej cztery. Taki zestaw kosztuje ok. 20-30 zł.

Kiedy już posiadasz wyniki badań i zdjęcie, należy złożyć wniosek o PKK. Dokument otrzymasz we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji (możesz go pobrać ze strony internetowej urzędu lub w szkole jazdy).

Aby uzyskać PPK musisz złożyć w urzedzie wniosek i załączniki. Aby wyrobić PPK musisz posiadać:

 • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi,
 • aktualne zdjęcie – kolorowe, o wymiarach 35x45 mm,
 • dokument potwierdzający adres zameldowania – jeżeli posiadasz nowy dowód osobisty bez adresu, będziesz musiał uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu w dowolnym urzędzie gminy,
 • ksero już posiadanego prawa jazdy – dotyczy osób chcących uzyskać uprawnienia na kolejną kategorię,
 • orzeczenie od psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – dotyczy to kandydatów na kierowcę, którzy starają się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E,
 • pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego – dotyczy osób, które dopiero ukończą 18 lat; zgoda powinna zostać wyrażona w formie pisemnej przy urzędniku.

Ubiegający się o profil kandydata na kierowcę powinni pamiętać, że od pewnego czasu wniosek o PKK mogą złożyć również online. Jeżeli chce się uzyskać tą drogą PKK, powinno się założyć konto na Elektronicznej Skrzynce Podawczej systemów Pojazd i Kierowca (ESP PiK) – www.esp.pwpw.pl. Następnie wybrać link „Złóż nowy wniosek” i wypełnić poszczególne pola formularza. Podpisanie wniosku jest równoznaczne z jego wysłaniem. Wniosek można podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.

Stefania Stuglik

Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Choć sam PPK jest bezpłatny, to już dokumenty niezbędne do jego założenia bezpłatne nie są.

Masz już swój numer PKK? Czas zmierzyć się z największym wyzwaniem, czyli wyborem szkoły, w której będziesz przechodził kurs teoretyczny i praktyczny.

Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B?

Kurs prawa jazdy możesz rozpocząć, jeśli:

 • masz ukończone 18 lat,
 • masz ukończone 17 lat i 9 miesięcy i posiadasz pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Uwaga! Jeżeli nie jesteś pełnoletni, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzymasz najwcześniej w dniu swoich 18-tych urodzin.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B?

Należy tutaj pamiętac, że ceny prawa jazdy w naszym kraju są bardzo zróżnicowane, a ich ostateczna wysokość zależy głównie od miejsca zamieszkania, oferowanych materiałów oraz renomy szkoły.

Jeżeli starasz się o prawo jazdy kategorii B, za kurs podstawowy zapłacisz od 1200 do nawet ponad 2000 złotych. Często można umówić się ze szkołą na rozłożenie tej opłaty na raty, choć finalna opłata jest wtedy z reguły o 50-100 zł wyższa.

Sprawdziliśmy oferty najpopularniejszych szkół jazdy w każdym mieście wojewódzkim i okazuje się, że w 2021 roku z największym wydatkiem powinni się liczyć mieszkańcy Krakowa, najtaniej zaś można uzyskać prawo jazdy we Wrocławiu.

W tym mieście, w większości ośrodków szkolenia kierowców, trzeba zapłacić za kurs ok. 2000 zł. Zdarzają się też szkoły, które pobierają od przyszłych kandydatów na kierowców opłatę w wysokości ok. 2500 zł.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

           

Ile kosztuje kurs prawa jazdy kat. B w miastach wojewódzkich?

           

Najniższa cena kursuNajwyższa cena kursu

           

Kielce

           

2000 zł2300 zł

           

Wrocław

           

1499 zł2500 zł
Opole1750 zł1890 zł
Rzeszów1700 zł2400 zł
Białystok1600 zł2200 zł
Bydgoszcz1740 zł2700 zł
Łódź1699 zł2299 zł
Gdańsk1900 zł2400 zł
Katowice1900 zł2599 zł
Gorzów Wielkopolski1900 zł2450 zł
Kraków2100 zł2749 zł
Szczecin2050 zł2500 zł
Lublin1800 zł2500 zł
Warszawa2200 zł2699 zł
Olsztyn1999 zł2399zł
Poznań2150 zł2490 zł

           

           

* cenniki najpopularniejszych szkół jazdy (5 szkół w każdym mieście), aktualne na 18.03.2021 r., źródło: superprawojazdy.pl

           

Co otrzymasz w cenie kursu?

Podstawowe szkolenia kandydatów na kierowcę składają się z dwóch części:

 • 30 godzin zajęć teoretycznych (godzina jest rozumiana jako 45 min) – podczas zajęć zapoznasz się z przepisami ruchu drogowego, zasadami jazdy samochodem oraz pierwszej pomocy,
 • 30 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut) - kurs obejmuje jazdę po placu manewrowym i w mieście oraz okolicach, z uwzględnieniem tras egzaminacyjnych.

Zazwyczaj, kursanci otrzymują od szkoły jazdy wszystkie niezbędne materiały oraz testy, przygotowujące do egzaminu państwowego. Bywa jednak i tak (szczególnie w najtańszych ośrodkach), że za niektóre pomoce naukowe trzeba dopłacić. Dlatego, zanim wybierzesz szkołę jazdy, sprawdź dokładnie, co otrzymasz w cenie kursu.


Pamiętaj, że nierzadko możesz sporo zaoszczędzić wybierając kurs teoretyczny online. Taką formę kursu w dobie pandemii udostępniło większość szkół nauki jazdy. Średnia różnica na kursie teoretycznym online wynosi 200 zł mniej niż cena kursu w formie wykładowej.


Czas na egzamin, czyli... kolejny wydatek

Gdy już zakończysz kurs, przychodzi pora na egzaminy. Aby zapisać się na egzamin kategorii B należy zapłacić 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 za praktyczny.

Najpierw powinieneś zdać teoretyczny i dopiero po nim będziesz mógł podchodzić do praktycznego. Każde kolejne podejście do egzaminu, wiąże się z koniecznością ponownego uiszczenia opłaty.

Egzaminy na prawo jazdy kategorii B i tak należą do najtańszych, bo te dające uprawnienia do prowadzenia motocyklu są już o 40 zł droższe, a na autobusy, samochody ciężarowe itp. o 60 zł.

Gdy już zdasz oba egzaminy, czeka Cię ostatni, ale najprzyjemniejszy wydatek, czyli złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Kosztuje to 100,50 zł (łącznie z opłatą ewidencyjną).

                                                                                                                                                           

           

Podstawowe wydatki związane z uzyskaniem prawa jazdy kat. B 

           

           

Badania lekarskie

           

           

200 zł

           

           

Zdjęcie

           

           

20 zł*

           

           

Kurs

           

           

2000 zł*

           

           

Egzamin teoretyczny

           

           

30 zł

           

           

Egzamin praktyczny

           

           

140 zł

           

           

Wydanie prawa jazdy

           

           

100,50 zł

           

           

Łącznie

           

           

2490,50 zł

           

* kwoty uśrednione

Koszty dodatkowe

Powyższe opłaty to wydatki podstawowe, które musi ponieść każdy. Istnieją jednak sytuacje, w których będzie trzeba wyłożyć dodatkowe pieniądze, na przykład na dodatkowe lekcje jazdy (zwykle od 40 zł do 60 zł za godzinę).

Możesz również zainwestować w lepsze przygotowanie się do egzaminu teoretycznego. W Internecie bez problemu znajdziesz kursy pokrywające się z państwowymi. Za dostęp do takich materiałów należy zapłacić ok. 4 zł za dobę lub 12 zł za miesiąc albo 18 zł za trzy miesiące.

Z dopłatą należy się również liczyć, jeśli zależy Ci na szybkim przebyciu kursu. Niektóre szkoły gwarantują uporanie się z tym nawet w 15 dni, jednak dopłata wynosi najczęściej 500 zł (za kurs 20-dniowy należy zapłacić 300 zł więcej).

Ile kosztuje polisa OC dla młodego kierowcy?

Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem to poważny wydatek. W dodatku, zwykle nie jest on ostatnim. Młodzi kierowcy, którzy postanowią cieszyć się prawem jazdy za kierownicą własnego auta, powinni zwrócić uwagę nie tylko na koszt jego zakupu, ale także – ubezpieczeniaOC.

Brak doświadczenia i młody wiek jest niestety sygnałem dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych do podwyższenia ceny polisy. W ubiegłym roku, najtrudniej mieli właśnie kierowcy „na starcie”. Osoby w wieku 18 lat płaciły za obowiązkowe OC ponad dwa razy więcej niż kierowcy w wieku 25 lat, którzy zdążyli już wypracować pierwsze zniżki za bezszkodową jazdę oraz dłuższy staż za kierownicą.

wiek kierowcy a cena OC

Należysz do grona najmłodszych kierowców? Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych, bo każda posiada własny cennik i może Ci zaproponować polisę w innej cenie.

Polecamy Ci również lekturę artykułu Najtańsza polisa dla 18-latka. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące poszukiwań najtańszego OC oraz dowiesz się, co może skłonić ubezpieczycieli do obniżenia ceny ubezpieczenia dla młodej osoby.

Co warto wiedzieć

1. Przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy powinieneś założyć Profil Kandydata na Kierowcę (tzw. PKK).

2. Do PKK będziesz potrzebować wyników badań lekarskich (koszt ok. 200 zł) oraz jednego zdjęcia (ok. 20 zł).

3. Ceny kursów wahają się od 1200 zł do nawet 2300 zł. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych godzin jazdy (cena jednej to ok. 50 zł).

4. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a praktyczny 140 zł.

5. Koszt wydania dokumentu to 100,50 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

  Wydanie nowego dokumentu prawa jazdy kosztuje obecnie 100,50 zł, z czego 50 groszy to opłata ewidencyjna. Nierzadko kierowcy wymieniający prawo jazdy muszą zapłacić jeszcze za badanie lekarskie, którego koszt jest taki jak badania przed odbyciem kursu i wynosi obecnie 200 zł.
 2. Czy w czasie pandemii zmieniły się przepisy dotyczące wymiany prawa jazdy?

  Tak. Terminowe prawa jazdy zachowują ważność do upływu 60 dni od zniesienia stanu epidemii. Podstawą prawną jest tutaj ustawa z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
 3. Czy jeśli wyrobiłem już kiedyś PKK, muszę robić to ponownie?

  Tak. PPK jest powiązany z prawem jazdy, o które ubiega się właściciel profilu. Jeśli kierowca zdał już egzamin na kategorię B i chce się ubiegać o inne uprawnienia, to zmuszony jest znów złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami i wyrobić nowy PPK. Nie trzeba wyrabiać nowego profilu, jeśli podchodzi się kolejny raz do egzaminu na tę samą kategorię.
 4. Jak długo trzeba czekać na nadanie numeru PKK?

  Jeśli dokumenty dostarczone do urzędu są kompletne a wniosek właściwie wypełniony to numer PPK powinien zostać wydany na miejscu. Proces ten może się jednak wydłużyć w wypadku konieczności zweryfikowania danych.
 5. Czy prawo jazdy kategorii B wystarczy, żeby prowadzić samochód z przyczepą?

  Tak. Jednak przepisy jasno precyzują kiedy jest to możliwe. Prawo dopuszcza holowanie przyczepy, gdy chodzi o przyczepę lekką (dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie przekracza 750 kg) oraz w przypadku gdy przyczepa jest cięższa, ale masa jej i samochodu nie przekracza łącznie 4250 kg. W drugim z wymienionych przypadków do podstawowego prawa jazdy kategorii B potrzeba jednak dodatkowo kodu 96.