2 000 zł – tyle, a nawet więcej może kosztować uzyskanie prawa jazdy kat. B. Na jego ostateczny koszt składa się nie tylko cena kursu i egzaminów, ale także odpłatne wykonanie badań, zrobienie zdjęć i dodatkowe czynności, bez opłacenia których nie otrzymasz upragnionego dokumentu.

By stać się kandydatem na kierowcę, należy wyrobić obowiązkowo tzw. PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Jest to numer, który ułatwia identyfikację osoby starającej się o prawo jazdy. Otrzymuje się go bezpłatnie, ale wcześniej należy złożyć dokumenty, za które należy już zapłacić.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Ile wydasz, zanim rozpoczniesz kurs prawa jazdy?

  • Na początku będziesz musiał ponieść koszt badań lekarskich, które stwierdzą, czy w ogóle możesz prowadzić samochód oraz na jak długo zostanie Ci wydane prawo jazdy. Ich koszt to ok. 200 zł.

Niektóre szkoły jazdy dopłacają do badań lekarskich, jeśli kandydat na kierowcę skorzysta z porady lekarza, wskazanego przez szkołę. Można w ten sposób zaoszczędzić od 50 do nawet 100 zł.

  • Kolejną czynnością jest wizyta u fotografa, bo do założenia PKK potrzebne jest zdjęcie. Rzadko można kupić jedną fotografię, na ogół należy zdecydować się na co najmniej cztery. Taki zestaw kosztuje ok. 20-30 zł.

Kiedy już posiadasz wyniki badań i zdjęcie, należy złożyć wniosek o PKK. Dokument otrzymasz we właściwym Starostwie Powiatowym (wniosek możesz pobrać w szkole jazdy lub ze strony internetowej wydziału komunikacji, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania).

Masz już swój numer PKK? Czas zmierzyć się z największym wyzwaniem, czyli wyborem szkoły, w której będziesz przechodził kurs teoretyczny i praktyczny.

Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B?

Kurs prawa jazdy możesz rozpocząć, jeśli:

  • masz ukończone 18 lat,
  •    
  • masz ukończone 17 lat i 9 miesięcy i posiadasz pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Uwaga! Jeżeli nie jesteś pełnoletni, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzymasz najwcześniej w dniu swoich 18-tych urodzin.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B?

Ceny są bardzo zróżnicowane, a ich ostateczna wysokość zależy głównie od miejsca zamieszkania, oferowanych materiałów oraz renomy szkoły.

Jeżeli starasz się o prawo jazdy kategorii B, za kurs podstawowy zapłacisz od 1200 do nawet ponad 2000 złotych. Często można umówić się ze szkołą na rozłożenie tej opłaty na raty, choć finalna opłata jest wtedy z reguły o 50-100 zł wyższa.

Sprawdziliśmy oferty najpopularniejszych szkół jazdy w każdym mieście wojewódzkim i okazuje się, że w 2019 roku z największym wydatkiem powinni się liczyć mieszkańcy Poznania.

W tym mieście, w większości ośrodków szkolenia kierowców, trzeba zapłacić za kurs ok. 1700 zł. Zdarzają się też szkoły, które pobierają od przyszłych kandydatów na kierowców opłatę w wysokości ok. 2300 zł. Miastem, w którym najłatwiej znaleźć tanią szkołę jazdy, są natomiast Kielce.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
           

Ile kosztuje kurs prawa jazdy kat. B w miastach wojewódzkich?

           
Najniższa cena kursuNajwyższa cena kursu
           

Kielce

           
1150 zł1300 zł
           

Wrocław

           
1200 zł1800 zł
Opole1200 zł1400 zł
Rzeszów1200 zł1499 zł
Białystok1200 zł1400 zł
Bydgoszcz1350 zł1599 zł
Łódź1350 zł1450 zł
Gdańsk1400 zł1750 zł
Katowice1400 zł2100 zł
Gorzów Wielkopolski1500 zł1850 zł
Kraków1500 zł2100 zł
Szczecin1570 zł1800 zł
Lublin1590 zł1800 zł
Warszawa1600 zł1800 zł
Olsztyn1600 zł1700 zł
Poznań1699 zł2290 zł
           

           

* cenniki najpopularniejszych szkół jazdy (5 szkół w każdym mieście),aktualne na 08.02.2019 r., źródło: superprawojazdy.pl

           

Co otrzymasz w cenie kursu?

Podstawowe szkolenia kandydatów na kierowcę składają się z dwóch części:

  • 30 godzin zajęć teoretycznych (godzina jest rozumiana jako 45 min) – podczas zajęć zapoznasz się z przepisami ruchu drogowego, zasadami jazdy samochodem oraz pierwszej pomocy,
  • 30 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut) - kurs obejmuje jazdę po placu manewrowym i w mieście oraz okolicach, z uwzględnieniem tras egzaminacyjnych.

Zazwyczaj, kursanci otrzymują od szkoły jazdy wszystkie niezbędne materiały oraz testy, przygotowujące do egzaminu państwowego. Bywa jednak i tak (szczególnie w najtańszych ośrodkach),  że za niektóre pomoce naukowe trzeba dopłacić. Dlatego, zanim wybierzesz szkołę jazdy, sprawdź dokładnie, co otrzymasz w cenie kursu.

Czas na egzamin, czyli... kolejny wydatek

Gdy już zakończysz kurs, przychodzi pora na egzaminy. Aby zapisać się na egzamin kategorii B należy zapłacić 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 za praktyczny.

Najpierw powinieneś zdać teoretyczny i dopiero po nim będziesz mógł podchodzić do praktycznego. Każde kolejne podejście do egzaminu, wiąże się z koniecznością ponownego uiszczenia opłaty.

Egzaminy na prawo jazdy kategorii B i tak należą do najtańszych, bo te dające uprawnienia do prowadzenia motocyklu są już o 40 zł droższe, a na autobusy, samochody ciężarowe itp. o 60 zł.

Gdy już zdasz oba egzaminy, czeka Cię ostatni, ale najprzyjemniejszy wydatek, czyli złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Kosztuje to 100,50 zł (łącznie z opłatą ewidencyjną).

                                                                                                                                                           
           

Podstawowe wydatki związane z uzyskaniem prawa jazdy kat. B 

           
           

Badania lekarskie

           
           

200 zł

           
           

Zdjęcie

           
           

20 zł*

           
           

Kurs

           
           

1500 zł*

           
           

Egzamin teoretyczny

           
           

30 zł

           
           

Egzamin praktyczny

           
           

140 zł

           
           

Wydanie prawa jazdy

           
           

100,50 zł

           
           

Łącznie

           
           

1990,50 zł

           
* kwoty uśrednione

Koszty dodatkowe

Powyższe opłaty to wydatki podstawowe, które musi ponieść każdy. Istnieją jednak sytuacje, w których będzie trzeba wyłożyć dodatkowe pieniądze, na przykład na dodatkowe lekcje jazdy (zwykle od 40 zł do 60 zł za godzinę).

Możesz również zainwestować w lepsze przygotowanie się do egzaminu teoretycznego. W Internecie bez problemu znajdziesz kursy pokrywające się z państwowymi. Za dostęp do takich materiałów należy zapłacić ok. 4 zł za dobę lub 12 zł za miesiąc albo 18 zł za trzy miesiące.

Z dopłatą należy się również liczyć, jeśli zależy Ci na szybkim przebyciu kursu. Niektóre szkoły gwarantują uporanie się z tym nawet w 15 dni, jednak dopłata wynosi najczęściej 500 zł (za kurs 20-dniowy należy zapłacić 300 zł więcej).

Ile kosztuje polisa OC dla młodego kierowcy?

Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem to poważny wydatek. W dodatku, zwykle nie jest on ostatnim. Młodzi kierowcy, którzy postanowią cieszyć się prawem jazdy za kierownicą własnego auta, powinni zwrócić uwagę nie tylko na koszt jego zakupu, ale także – ubezpieczeniaoc.

Brak doświadczenia i młody wiek jest niestety sygnałem dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych do podwyższenia ceny polisy. W ubiegłym roku, najtrudniej mieli właśnie kierowcy „na starcie”. Osoby w wieku 18 lat płaciły za obowiązkowe OC aż 135% więcej niż kierowcy w wieku 25 lat, którzy zdążyli już wypracować pierwsze zniżki za bezszkodową jazdę oraz dłuższy staż za kierownicą.

ile za oc płacą modzi kierowcy

Należysz do grona najmłodszych kierowców? Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych, bo każda posiada własny cennik i może Ci zaproponować polisę w innej cenie.

Polecamy Ci również lekturę artykułu Najtańsza polisa dla 18-latka. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące poszukiwań najtańszego oc oraz dowiesz się, co może skłonić ubezpieczycieli do obniżenia ceny ubezpieczenia dla młodej osoby.

Co warto wiedzieć

1. Przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy powinieneś założyć Profil Kandydata na Kierowcę (tzw. PKK).

2. Do PKK będziesz potrzebować wyników badań lekarskich (koszt ok. 200 zł) oraz jednego zdjęcia (ok. 20 zł).

3. Ceny kursów wahają się od 1200 zł do nawet 2300 zł. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych godzin jazdy (cena jednej to ok. 50 zł).

4. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a praktyczny 140 zł.

5. Koszt wydania dokumentu to 100,50 zł.