2800 zł, o ile zdasz za pierwszym razem! – tyle, a nawet więcej może kosztować uzyskanie prawa jazdy kat. B w 2022 roku. Warto wiedzieć, że na jego ostateczny koszt składa się nie tylko cena kursu i egzaminów, ale także odpłatne wykonanie badań, zrobienie zdjęć i dodatkowe czynności, bez opłacenia których nie otrzymasz upragnionego dokumentu. 

By stać się kandydatem na kierowcę, należy wyrobić obowiązkowo tzw. PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Od 2014 r. każdy kandydat na kierowcę musi posiadać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Dzięki posiadaniu związanego z nim indywidualnego numeru ośrodki szkoleniowe, ośrodki egzaminacyjne i urzędy wydające prawo jazdy mogą szybko zidentyfikować przyszłego kierowcę w systemie teleinformatycznym. Profil jest bezpłatny, ale wcześniej należy złożyć dokumenty, za które należy już zapłacić.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Ile wydasz, zanim rozpoczniesz kurs prawa jazdy?

Na początku będziesz musiał ponieść koszt badań lekarskich, które stwierdzą, czy w ogóle możesz prowadzić samochód oraz na jak długo zostanie Ci wydane prawo jazdy. Ich koszt to ok. 200 zł. 

Niektóre szkoły jazdy dopłacają do badań lekarskich, jeśli kandydat na kierowcę skorzysta z porady lekarza, wskazanego przez szkołę. Można w ten sposób zaoszczędzić od 50 do nawet 100 zł.

Kolejną czynnością jest wizyta u fotografa, bo do założenia PKK potrzebne jest zdjęcie. Rzadko można kupić jedną fotografię, na ogół należy zdecydować się na co najmniej cztery. Taki zestaw kosztuje ok. 20-30 zł.

Kiedy już posiadasz wyniki badań i zdjęcie, należy złożyć wniosek o PKK. Dokument otrzymasz we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji (możesz go pobrać ze strony internetowej urzędu lub w szkole jazdy).

Aby uzyskać PPK musisz złożyć w urzedzie wniosek i załączniki. Aby wyrobić PPK musisz posiadać:

 • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi,
 • aktualne zdjęcie – kolorowe, o wymiarach 35x45 mm,
 • dokument potwierdzający adres zameldowania – jeżeli posiadasz nowy dowód osobisty bez adresu, będziesz musiał uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu w dowolnym urzędzie gminy,
 • ksero już posiadanego prawa jazdy – dotyczy osób chcących uzyskać uprawnienia na kolejną kategorię,
 • orzeczenie od psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – dotyczy to kandydatów na kierowcę, którzy starają się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E,
 • pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego – dotyczy osób, które dopiero ukończą 18 lat; zgoda powinna zostać wyrażona w formie pisemnej przy urzędniku.

Ubiegający się o profil kandydata na kierowcę powinni pamiętać, że od pewnego czasu wniosek o PKK mogą złożyć również online. Jeżeli chce się uzyskać tą drogą PKK, powinno się założyć konto na Elektronicznej Skrzynce Podawczej systemów Pojazd i Kierowca (ESP PiK) – www.esp.pwpw.pl. Następnie wybrać link „Złóż nowy wniosek” i wypełnić poszczególne pola formularza. Podpisanie wniosku jest równoznaczne z jego wysłaniem. Wniosek można podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Choć sam PPK jest bezpłatny, to za dokumenty niezbędne do jego założenia trzeba zapłacić.

Masz już swój numer PKK? Czas zmierzyć się z największym wyzwaniem, czyli wyborem szkoły, w której będziesz przechodził kurs teoretyczny i praktyczny.

Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B?

Kurs prawa jazdy możesz rozpocząć, jeśli:

 • masz ukończone 18 lat,
 • masz ukończone 17 lat i 9 miesięcy i posiadasz pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Uwaga! Jeżeli nie jesteś pełnoletni, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzymasz najwcześniej w dniu swoich 18-tych urodzin.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B?

Należy tutaj pamiętać, że ceny prawa jazdy w naszym kraju są bardzo zróżnicowane, a ich ostateczna wysokość zależy głównie od miejsca zamieszkania, oferowanych materiałów oraz renomy szkoły.

Jeżeli starasz się o prawo jazdy kategorii B, za kurs podstawowy w miastach wojewódzkich zapłacisz od 1900 do nawet 2500 złotych. Często można umówić się ze szkołą na rozłożenie tej opłaty na raty, choć finalna opłata jest wtedy z reguły o 50-100 zł wyższa.

Sprawdziliśmy oferty najpopularniejszych szkół jazdy w każdym mieście wojewódzkim i okazuje się, że w 2022 roku z największym wydatkiem powinni się liczyć mieszkańcy Poznania, najtaniej zaś można uzyskać prawo jazdy w Białymstoku.

ile kosztuje prawo jazdy w Polsce

Najtańsze podstawowe kursy (wykłady lub e-learning + jazdy) można kupić w Białymstoku i Bydgoszczy. Cały standardowy kurs będzie kosztował 1900 zł. Najdroższy kurs można kupić w Warszawie. Ekspresowy kurs prawa jazdy kategorii B z dodatkowymi godzinami kosztuje 4600 zł. 

 Ile kosztuje kurs prawa jazdy kategorii B w miastach wojewódzkich?

Najniższa cena kursuNajwyższa cena kursuŚrednia cena kursu

Kielce

2000 zł2900 zł2200 zł

Wrocław

2099 zł3600 zł2540 zł
Opole1950 zł2290 zł2168 zł
Rzeszów1999 zł2999 zł2237 zł
Białystok1900 zł2900 zł2060 zł
Bydgoszcz1900 zł3500 zł2140 zł
Łódź2100 zł2650 zł2190 zł
Gdańsk2150 zł2900 zł2370 zł
Katowice2000 zł3090 zł2190 zł
Gorzów Wielkopolski2100 zł4280 zł2486 zł
Kraków2500 zł4000 zł2700 zł
Szczecin2500 zł3000 zł2740 zł
Lublin2000 zł2800 zł2430 zł
Warszawa2400 zł4600 zł2648 zł
Olsztyn2250 zł3300 zł2450 zł
Poznań2500 zł3990 zł2828 zł

* cenniki najpopularniejszych szkół jazdy (5 szkół w każdym mieście), aktualne na 25.01.2022 r., źródło: superprawojazdy.pl

Co otrzymasz w cenie kursu?

Podstawowe szkolenia kandydatów na kierowcę składają się z dwóch części:

 • 30 godzin zajęć teoretycznych (godzina jest rozumiana jako 45 min) – podczas zajęć zapoznasz się z przepisami ruchu drogowego, zasadami jazdy samochodem oraz pierwszej pomocy,
 • 30 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut) - kurs obejmuje jazdę po placu manewrowym i w mieście oraz okolicach, z uwzględnieniem tras egzaminacyjnych.

Zazwyczaj, kursanci otrzymują od szkoły jazdy wszystkie niezbędne materiały oraz testy, przygotowujące do egzaminu państwowego. Bywa jednak i tak (szczególnie w najtańszych ośrodkach), że za niektóre pomoce naukowe trzeba dopłacić. Dlatego, zanim wybierzesz szkołę jazdy, sprawdź dokładnie, co otrzymasz w cenie kursu.

Czas na egzamin, czyli... kolejny wydatek

Gdy już zakończysz kurs, przychodzi pora na egzaminy. Aby zapisać się na egzamin kategorii B należy zapłacić 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 za praktyczny.

Najpierw należy zdać egzamin teoretyczny i dopiero po nim można podchodzić do egzaminu praktycznego. Każde kolejne podejście do egzaminu, wiąże się z koniecznością ponownego uiszczenia opłaty.

Wiele szkół jazdy oferuje egzaminy wewnętrzne za dopłatą, które pokażą Ci realia prawdziwego, państwowego egzaminu. Możesz rozważyć dopłatę do takiego rozwiązania. 

Egzaminy na prawo jazdy kategorii B należą do tych tańszych, ponieważ egzaminy dające uprawnienia do prowadzenia motocyklu są już o 40 zł droższe, a na autobusy, i samochody ciężarowe - o 60 zł.

Gdy już zdasz oba egzaminy, czeka Cię ostatni, ale najprzyjemniejszy wydatek, czyli złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Kosztuje to 100,50 zł (łącznie z opłatą ewidencyjną).

Podstawowe wydatki związane z uzyskaniem prawa jazdy kat. B 

Badania lekarskie

200 zł 

Zdjęcie

20 zł*  

Kurs   

2400 zł*

Egzamin teoretyczny

30 zł   

Egzamin praktyczny

140 zł 

Wydanie prawa jazdy

100,50 zł

Łącznie

2890,50 zł

* średnia cena kursu na prawo jazdy w Polskich miastach wojewódzkich

Dla obliczeń w powyższej tabeli założyliśmy, że kandydatowi na kierowcę udało się zdać za pierwszym razem. Najczęściej kursanci zdają za 2-3 razem.

Mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego oblał 200 egzaminów teoretycznych na prawo jazdy i jest rekordzistą Polski pod względem niezdanych egzaminów teoretycznych. Jeżeli chodzi o egzaminy praktyczne, rekord dzierży mieszkaniec Borszewic w województwie łódzkim, który egzamin z jazdy zdał za 44 razem. Do rekordu świata jeszcze daleko. Pobiła go mieszkanka Korei Południowej, która do egzaminu na prawo jazdy podchodziła 960 razy. 

Koszty dodatkowe

Powyższe opłaty to wydatki podstawowe, które musi ponieść każdy. Istnieją jednak sytuacje, w których będzie trzeba wyłożyć dodatkowe pieniądze, na przykład na dodatkowe lekcje jazdy (zwykle od 40 zł do 60 zł za godzinę).

Możesz również zainwestować w lepsze przygotowanie się do egzaminu teoretycznego. W Internecie bez problemu znajdziesz kursy pokrywające się z państwowymi. Za dostęp do takich materiałów należy zapłacić ok. 4 zł za dobę lub 12 zł za miesiąc albo 18 zł za trzy miesiące.

Ile kosztuje polisa OC dla młodego kierowcy?

Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem to poważny wydatek. W dodatku zwykle nie jest on ostatnim. Młodzi kierowcy, którzy postanowią cieszyć się prawem jazdy za kierownicą własnego auta, powinni zwrócić uwagę nie tylko na koszt jego zakupu, ale także – ubezpieczenia OC.

Brak doświadczenia i młody wiek jest niestety sygnałem dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych do podwyższenia ceny polisy. W ubiegłym roku, najtrudniej mieli właśnie kierowcy „na starcie”. Osoby w wieku 18 lat płaciły za obowiązkowe OC ponad dwa razy więcej niż kierowcy w wieku 25 lat, którzy zdążyli już wypracować pierwsze zniżki za bezszkodową jazdę oraz dłuższy staż za kierownicą.

wiek kierowcy a cena oc w Polsce w 2021 roku

Należysz do grona najmłodszych kierowców? Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych, ponieważ każda z nich inaczej podchodzi do młodych kierowców. Ile zapłacisz za OC? Sprawdźmy. 

Nasz przykładowy kierowca to Marta z Białegostoku. Posiada prawo jazdy od wczoraj i postanawia kupić najtańsze pod względem OC auto z naszego artykułu o pierwszym samochodzie dla młodego kierowcy - Opla Corsę 1.0 Benzyna + Gaz. Jeśli Marta nie ma nikogo w rodzinie, z kim mogłaby wziąć auto na współwłasność, ceny OC będą wyglądać tak.

Młody kierowca, który dopiero co odebrał prawo jazdy, Opel Corsa 1.0 benzyna + gaz
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1539,00 zł rata od 521 zł
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1810,00 zł rata od 1810 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
2530,00 zł rata od 819 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
2547,00 zł rata od 823 zł
Dodatkowo: Assistance po wypadku - holowanie do 100 km
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
2700,66 zł rata od 1485 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
3609,91 zł rata od 3609,91 zł
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł, Assistane po kolizji - holowanie do 100 km, naprawa na miejscu.
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
3891,00 zł rata od 2237 zł
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł, Assistance po kolizji - holowanie do 50 km, naprawa na miejscu.
Młody kierowca, który dopiero co odebrał prawo jazdy, Opel Corsa 1.0 benzyna + gaz
Benefia
1539,00 złrata od 521.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł
Trasti
1810,00 złrata od 1810.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
2530,00 złrata od 819.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
2547,00 złrata od 823.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Assistance po wypadku - holowanie do 100 km
Beesafe
2700,66 złrata od 1485.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
3609,91 złrata od 3609.91 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł, Assistane po kolizji - holowanie do 100 km, naprawa na miejscu.
TUZ Ubezpieczenia
3891,00 złrata od 2237.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł, Assistance po kolizji - holowanie do 50 km, naprawa na miejscu.

Cena 1539 zł za całoroczne OC dla osiemnastoletniej osoby, która dopiero co zdała prawo jazdy, to bardzo dobra oferta. Osiemnastolatkowie w Polsce płacą średnio prawie 2100 zł. Jeśli wziąć pod uwagę, że najdroższe oferta w zestawieniu to 3891 zł, dzięki porównaniu cen w rankomat.pl Marta może zaoszczędzić 2352 zł. 

Gdyby jednak ojciec Marty, 39-letni Arkadiusz z pełnymi zniżkami za OC zdecydował się wziąć auto z córką na współwłasność, Marta zapłaciłaby tyle. 

Młody kierowca, który dopiero co odebrał prawo jazdy, Opel Corsa 1.0 benzyna + gaz (na współwłasność)
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1038,89 zł rata od 571 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1073,89 zł rata od 591 zł
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł pasażer, 20 000 zł kierowca, Assistance po wypadku - holowanie do najbliższego warsztatu, naprawa na miejscu.
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
1114,95 zł rata od 1114,95 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł, Assistance po kolizji - holowanie do 100 km, naprawa na miejscu
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
1499,00 zł rata od 885 zł
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł, Assistance po kolizji - holowanie do 50 km, naprawa na miejscu.
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1539,00 zł rata od 521 zł
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1810,00 zł rata od 1810 zł
Młody kierowca, który dopiero co odebrał prawo jazdy, Opel Corsa 1.0 benzyna + gaz (na współwłasność)
Beesafe
1038,89 złrata od 571.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1073,89 złrata od 591.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł pasażer, 20 000 zł kierowca, Assistance po wypadku - holowanie do najbliższego warsztatu, naprawa na miejscu.
Balcia Insurance
1114,95 złrata od 1114.95 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
1153,36 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł, Assistance po kolizji - holowanie do 100 km, naprawa na miejscu
TUZ Ubezpieczenia
1499,00 złrata od 885.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł, Assistance po kolizji - holowanie do 50 km, naprawa na miejscu.
Benefia
1539,00 złrata od 521.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: NNW - 10 000 zł
Trasti
1810,00 złrata od 1810.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Polecamy Ci również lekturę artykułu Najtańsza polisa dla 18-latka. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące poszukiwań najtańszego OC oraz dowiesz się, co może skłonić ubezpieczycieli do obniżenia ceny ubezpieczenia dla młodej osoby.

Co warto wiedzieć?

 • Przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy powinieneś założyć Profil Kandydata na Kierowcę (tzw. PKK).
 • Do PKK będziesz potrzebować wyników badań lekarskich (koszt ok. 200 zł) oraz jednego zdjęcia (ok. 20 zł).
 • Ceny podstawowych kursów wahają się od 1900 zł do nawet 2500 zł. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych godzin jazdy (cena jednej to ok. 50 zł).
 • Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a praktyczny 140 zł.
 • Sam koszt wydania dokumentu to 100,50 zł.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o cenę zrobienia prawa jazdy

 1. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

  Wydanie nowego dokumentu prawa jazdy kosztuje obecnie 100,50 zł, z czego 50 groszy to opłata ewidencyjna. Nierzadko kierowcy wymieniający prawo jazdy muszą zapłacić jeszcze za badanie lekarskie, którego koszt jest taki jak badania przed odbyciem kursu i wynosi obecnie 200 zł.

 2. Czy w czasie pandemii zmieniły się przepisy dotyczące wymiany prawa jazdy?

  Tak. Terminowe prawa jazdy zachowują ważność do upływu 60 dni od zniesienia stanu epidemii. Podstawą prawną jest tutaj ustawa z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 3. Czy jeśli wyrobiłem już kiedyś PKK, muszę robić to ponownie?

  Tak. PPK jest powiązany z prawem jazdy, o które ubiega się właściciel profilu. Jeśli kierowca zdał już egzamin na kategorię B i chce się ubiegać o inne uprawnienia, to zmuszony jest znów złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami i wyrobić nowy PPK. Nie trzeba wyrabiać nowego profilu, jeśli podchodzi się kolejny raz do egzaminu na tę samą kategorię.

 4. Jak długo trzeba czekać na nadanie numeru PKK?

  Jeśli dokumenty dostarczone do urzędu są kompletne a wniosek właściwie wypełniony to numer PPK powinien zostać wydany na miejscu. Proces ten może się jednak wydłużyć w wypadku konieczności zweryfikowania danych.

 5. Czy prawo jazdy kategorii B wystarczy, żeby prowadzić samochód z przyczepą?

  Tak. Jednak przepisy jasno precyzują kiedy jest to możliwe. Prawo dopuszcza holowanie przyczepy, gdy chodzi o przyczepę lekką (dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie przekracza 750 kg) oraz w przypadku gdy przyczepa jest cięższa, ale masa jej i samochodu nie przekracza łącznie 4250 kg. W drugim z wymienionych przypadków do podstawowego prawa jazdy kategorii B potrzeba jednak dodatkowo kodu 96.