Kurs na prawo jazdy w wersji podstawowej może kosztować w 2023 roku nawet 3500 zł – oczywiście pod warunkiem, że zdasz za pierwszym podejściem. To średnio o 700 zł więcej względem roku 2022. Jeśli dokupisz dodatkowe godziny jazdy czy czeka cię kolejna próba, cena wzrośnie jeszcze bardziej. Warto wiedzieć, że na jego ostateczny koszt składa się nie tylko cena kursu i egzaminów, ale także odpłatne wykonanie badań, zrobienie zdjęć i dodatkowe czynności, bez opłacenia których nie otrzymasz upragnionego dokumentu.

Od 2014 roku aby stać się kandydatem na kierowcę, należy wyrobić obowiązkowo tzw. PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. W ten sposób zyskuje się indywidualny numer, dzięki któremu ośrodki szkoleniowe, ośrodki egzaminacyjne i urzędy wydające prawo jazdy mogą szybko zidentyfikować przyszłego kierowcę w systemie teleinformatycznym. Profil jest bezpłatny, ale wcześniej należy złożyć dokumenty, za które należy już zapłacić.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Ile wydasz, zanim rozpoczniesz kurs prawa jazdy?

Na początku będziesz musiał ponieść koszt badań lekarskich, w których zostanie wykazane, czy w ogóle możesz prowadzić samochód oraz na jak długo zostanie Ci wydane prawo jazdy. Ich koszt to ok. 200 zł. Podczas wizyty musisz przygotować się na sprawdzenie:

 • wzroku i słuchu,
 • zmysłu równowagi,
 • układu ruchu.  

Niektóre szkoły jazdy dopłacają do badań lekarskich, jeśli kandydat na kierowcę skorzysta z porady lekarza, wskazanego przez szkołę. Można w ten sposób zaoszczędzić od 50 do nawet 100 zł.

Kolejną czynnością jest wizyta u fotografa, ponieważ do założenia PKK potrzebne jest zdjęcie. Rzadko można kupić jedną fotografię, na ogół należy zdecydować się na komplet co najmniej czterech. Taki zestaw kosztuje ok. 30 zł.

Kiedy masz już w ręku wyniki badań i zdjęcie, możesz złożyć wniosek o PKK. Dokument otrzymasz we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji (możesz go pobrać ze strony internetowej urzędu lub w szkole jazdy).

Aby uzyskać PPK, musisz złożyć w urzędzie zarówno sam wniosek, jak i załączniki, czyli:

 • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi,
 • aktualne zdjęcie kolorowe, o wymiarach 35x45 mm,
 • dokument potwierdzający adres zameldowania – jeżeli posiadasz nowy dowód osobisty bez adresu, będziesz musiał uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu w dowolnym urzędzie gminy,
 • pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego – dotyczy osób, które dopiero ukończą 18 lat; zgoda powinna zostać wyrażona w formie pisemnej przy urzędniku.

Jeżeli natomiast masz już uprawnienia w kategorii B i starasz się o kolejną, niezbędne będą:

 • ksero już posiadanego prawa jazdy,
 • orzeczenie od psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – dotyczy to kandydatów na kierowcę, którzy starają się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E.

Ubiegający się o profil kandydata na kierowcę powinni pamiętać, że od pewnego czasu wniosek o PKK mogą złożyć również online. Jeżeli chce się uzyskać tą drogą PKK, powinno się założyć konto na Elektronicznej Skrzynce Podawczej systemów Pojazd i Kierowca (ESP PiK) – www.esp.pwpw.pl. Następnie wybrać link „Złóż nowy wniosek” i wypełnić poszczególne pola formularza. Podpisanie wniosku jest równoznaczne z jego wysłaniem. Wniosek można podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Choć sam PPK jest bezpłatny, to za dokumenty niezbędne do jego założenia trzeba zapłacić. Masz już swój numer PKK? Czas zmierzyć się z największym wyzwaniem, czyli wyborem szkoły, w której będziesz realizować kurs teoretyczny i praktyczny.

Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B?

Kurs prawa jazdy możesz rozpocząć, jeśli:

 • masz ukończone 18 lat,
 • masz ukończone 17 lat i 9 miesięcy i posiadasz pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Uwaga! Jeżeli nie jesteś pełnoletni, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzymasz najwcześniej w dniu swoich 18-tych urodzin.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B?

Należy tutaj pamiętać, że ceny prawa jazdy w naszym kraju są bardzo zróżnicowane, a ich ostateczna wysokość zależy głównie od:

 • umiejscowienia szkoły jazdy ‒ czasem kurs prawa jazdy może kosztować mniej w dużych miastach, gdzie szkoły mają sporą konkurencję. W mniejszych miejscowościach brakuje rywalizacji o każdego kursanta, więc ceny paradoksalnie bywają wyższe,
 • renomy szkoły jazdy ‒ warto kierować się nie tylko ceną, ale i opiniami o danej szkole. W końcu każdy chce jak najlepiej przygotować się do i tak stresującego egzaminu,
 • dodatkowych profitów ‒ do ceny kursu mogą zaliczać się także materiały edukacyjne, dodatkowe godziny jazdy, szkolenie z pierwszej pomocy czy badania lekarskie – przed zapisem warto dokładnie zapoznać się z ofertą szkoły i konkretnego kursu,
 • typu kursu ‒ inaczej wygląda cennik w przypadku zajęć indywidualnych, inaczej grupowych. Więcej na pewno będzie kosztował przyspieszony tryb kursu. Obecnie można korzystać także z wykładów online, które z kolei generują mniejsze koszty niż spotkania stacjonarne.

Jeżeli starasz się o prawo jazdy kategorii B, za kurs podstawowy w miastach wojewódzkich zapłacisz od 2800 do nawet 3900 złotych.Często można umówić się ze szkołą na rozłożenie tej opłaty na raty, choć finalna opłata jest wtedy z reguły o 50-100 zł wyższa. Rozszerzony kurs z dodatkowymi godzinami może kosztować natomiast ponad 4000 złotych. 

Sprawdziliśmy oferty najpopularniejszych szkół jazdy w każdym mieście wojewódzkim i okazuje się, że w 2023 roku z największym wydatkiem powinni się liczyć mieszkańcy Warszawy, najtaniej zaś można uzyskać prawo jazdy w Łodzi.

 Ile kosztuje kurs prawa jazdy kategorii B w miastach wojewódzkich?

Najniższa cena kursuNajwyższa cena kursuŚrednia cena kursu

Kielce

2500 zł2800 zł2700 zł

Wrocław

1998 zł4200 zł3099 zł
Opole2590 zł2990 zł2800 zł
Rzeszów2100 zł3399 zł2749 zł
Białystok2800 zł3000 zł2900 zł
Bydgoszcz2100 zł4000 zł3050 zł
Łódź1799 zł3200 zł2499 zł
Gdańsk2500 zł4000 zł3250 zł
Katowice2200 zł3799 zł2999 zł
Gorzów Wielkopolski3000 zł3300 zł3200 zł
Kraków2699 zł3899 zł3299 zł
Szczecin2500 zł3699 zł3099 zł
Lublin2600 zł3650 zł3125 zł
Warszawa2600 zł4150 zł3350 zł
Olsztyn2600 zł3500 zł3100 zł
Poznań2600 zł3500 zł3100 zł

*cenniki najpopularniejszych szkół jazdy (7 szkół w każdym mieście), aktualne na 21.03.2023 r., źródło: superprawojazdy.pl

Co otrzymasz w cenie kursu?

Podstawowe szkolenia kandydatów na kierowcę składają się z dwóch części:

 • 30 godzin zajęć teoretycznych (godzina jest rozumiana jako 45 min) – podczas zajęć zapoznasz się z przepisami ruchu drogowego, zasadami jazdy samochodem oraz pierwszej pomocy,
 • 30 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut) - kurs obejmuje jazdę po placu manewrowym i w mieście oraz okolicach, z uwzględnieniem tras egzaminacyjnych.

Zazwyczaj, kursanci otrzymują od szkoły jazdy wszystkie niezbędne materiały oraz testy, przygotowujące do egzaminu państwowego. Bywa jednak i tak (szczególnie w najtańszych ośrodkach), że za niektóre pomoce naukowe trzeba dopłacić. Dlatego, zanim wybierzesz szkołę jazdy, sprawdź dokładnie, co otrzymasz w cenie kursu.

Czas na egzamin, czyli... kolejny wydatek

Gdy już zakończysz kurs, przychodzi pora na egzaminy. Aby zapisać się na egzamin kategorii B, należy zapłacić 50 zł za egzamin teoretyczny i 200-250 za praktyczny.

Najpierw należy zdać egzamin teoretyczny i dopiero po nim można podchodzić do egzaminu praktycznego. Każde kolejne podejście do egzaminu, wiąże się z koniecznością ponownego uiszczenia opłaty.

Wiele szkół jazdy oferuje egzaminy wewnętrzne za dopłatą, które pokażą Ci realia prawdziwego, państwowego egzaminu. Możesz rozważyć dopłatę do takiego rozwiązania. 

Gdy już zdasz oba egzaminy, czeka Cię ostatni, ale najprzyjemniejszy wydatek, czyli złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Kosztuje to 100,50 zł (łącznie z opłatą ewidencyjną).

Podstawowe wydatki związane z uzyskaniem prawa jazdy kat. B 

Badania lekarskie

200 zł 

Zdjęcie

ok. 30 zł

Kurs   

3400 zł*

Egzamin teoretyczny

50 zł   

Egzamin praktyczny

200-250 zł* 

Wydanie prawa jazdy

100,50 zł

Łącznie

ok. 3830,50 zł

* średnia cena kursu na prawo jazdy w Polskich miastach wojewódzkich

W celach szacunkowych w powyższej tabeli założyliśmy, że kandydatowi na kierowcę udało się zdać za pierwszym razem. Najczęściej kursanci zdają za 2-3 razem.

Mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego oblał 200 egzaminów teoretycznych na prawo jazdy i jest rekordzistą Polski pod względem niezdanych egzaminów teoretycznych. Jeżeli chodzi o egzaminy praktyczne, rekord dzierży mieszkaniec Borszewic w województwie łódzkim, który egzamin z jazdy zdał za 44 razem. Do rekordu świata jeszcze daleko. Pobiła go mieszkanka Korei Południowej, która do egzaminu na prawo jazdy podchodziła 960 razy. 

Koszty dodatkowe

Powyższe opłaty to wydatki podstawowe, które musi ponieść każdy. Istnieją jednak sytuacje, w których będzie trzeba wyłożyć dodatkowe pieniądze, na przykład na dodatkowe lekcje jazdy, które kosztują nawet do 120 zł na godzinę! Możesz również zainwestować w lepsze przygotowanie się do egzaminu teoretycznego. W Internecie bez problemu znajdziesz kursy pokrywające się z państwowymi.

Wystarczy zarejestrować się na stronie www.e-testynaprawojazdy.pl, gdzie zyskasz dostęp do państwowych oficjalnych testów na prawo jazdy na bieżąco aktualizowane z bazą wykorzystywaną podczas egzaminów w WORD. Możesz wykupić dostęp do bazy na okres od 1 do nawet 180 dni. W zależności od wybranej opcji zapłacisz:

 • 1 dzień – 8 zł,
 • 5 dni – 15 zł,
 • 15 dni – 20 zł,
 • 30 dni – 25 zł,
 • 90 dni – 30 zł,
 • 180 dni – 40 zł.

Ile kosztuje polisa OC dla młodego kierowcy?

Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem to poważny wydatek. W dodatku zwykle nie jest on ostatnim. Młodzi kierowcy, którzy postanowią cieszyć się prawem jazdy za kierownicą własnego auta, powinni zwrócić uwagę nie tylko na koszt jego zakupu, ale także – ubezpieczenia OC.

Brak doświadczenia i młody wiek jest niestety sygnałem dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych do podwyższenia ceny polisy. 

Należysz do grona najmłodszych kierowców? Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych, ponieważ każda z nich inaczej podchodzi do młodych kierowców. Ile zapłacisz za OC? Sprawdźmy. 

Nasz przykładowy kierowca to 25-letni Mateusz z Ligowa (woj. mazowieckie), który kupuje pierwszą polisę OC i nie posiada zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy. Samochód to Ford Mustang z 2016 r., benzyna/gaz, poj. 4951 cm3.

Najtańsze oferty OC dla młodego kierowcy
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Najtańsze oferty OC dla młodego kierowcy
mtu24.pl
571,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
You Can Drive
1222,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Generali
1394,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Proama
1550,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
2762,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Wyniki kalkulacji z 12.01.2023 r. dla 25-letniego mieszkańca Ligowa (woj. mazowieckie), który kupuje pierwszą polisę OC i nie posiada zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy. Samochód: Ford Mustang z 2016 r., benzyna/gaz, poj. 4951 cm3

W poszukiwaniu najtańszego OC warto skorzystać z kalkulacji w kalkulatorze na rankomat.pl. Dzięki porównaniu ofert Mateusz z naszego przykładu zaoszczędził na zakupie polisy OC aż 2191 złotych.

Porównaj ceny OC i AC

Co warto wiedzieć?

 • Przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy powinieneś założyć Profil Kandydata na Kierowcę (tzw. PKK).
 • Do PKK będziesz potrzebować wyników badań lekarskich (koszt ok. 200 zł) oraz jednego zdjęcia (komplet czterech kosztuje ok. 30 zł).
 • Ceny podstawowych kursów wahają się od 2800 zł do nawet 3900 zł. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych godzin jazdy (cena jednej to nawet 120 zł).
 • Egzamin teoretyczny kosztuje 50 zł, a praktyczny 200-250 zł.
 • Sam koszt wydania dokumentu to 100,50 zł.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o cenę zrobienia prawa jazdy

 1. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

  Wydanie nowego dokumentu prawa jazdy kosztuje obecnie 100,50 zł, z czego 50 groszy to opłata ewidencyjna. Nierzadko kierowcy wymieniający prawo jazdy muszą zapłacić jeszcze za badanie lekarskie, którego koszt jest taki jak badania przed odbyciem kursu i wynosi obecnie 200 zł.

 2. Czy jeśli wyrobiłem już kiedyś PKK, muszę robić to ponownie?

  Tak. PPK jest powiązany z prawem jazdy, o które ubiega się właściciel profilu. Jeśli kierowca zdał już egzamin na kategorię B i chce się ubiegać o inne uprawnienia, to zmuszony jest znów złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami i wyrobić nowy PPK. Nie trzeba wyrabiać nowego profilu, jeśli podchodzi się kolejny raz do egzaminu na tę samą kategorię.

 3. Jak długo trzeba czekać na nadanie numeru PKK?

  Jeśli dokumenty dostarczone do urzędu są kompletne, a wniosek właściwie wypełniony, to numer PPK powinien zostać wydany na miejscu. Proces ten może się jednak wydłużyć w wypadku konieczności zweryfikowania danych.

 4. Czy prawo jazdy kategorii B wystarczy, żeby prowadzić samochód z przyczepą?

  Tak. Jednak przepisy jasno precyzują kiedy jest to możliwe. Prawo dopuszcza holowanie przyczepy, gdy chodzi o przyczepę lekką (dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie przekracza 750 kg) oraz w przypadku gdy przyczepa jest cięższa, ale masa jej i samochodu nie przekracza łącznie 4250 kg. W drugim z wymienionych przypadków do podstawowego prawa jazdy kategorii B potrzeba jednak dodatkowo kodu 96.