Prawo jazdy może zostać odebrane na określony czas lub nawet dożywotnio. Zwykle kierowcy tracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, poważne przekroczenia prędkości, czy za zbyt dużą liczbę punktów karnych.
- Jak są powody utraty prawa jazdy?
- Czy zatrzymanie prawa jazdy to to samo, co jego strata?
- Na jak długo można stracić prawo jazdy?
- Czy jazda pod wpływem alkoholu zawsze powoduję utratę prawa jazdy?
- Jak się zachować po utracie prawa jazdy?
- Czy po jeździe po alkoholu możesz odzyskać prawo jazdy?
- Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na krócej niż rok?
- Jak odebrać prawo jazdy zabrane na dłużej niż rok?
- Co z polisą OC po odebraniu prawa jazdy?
Jeśli stracisz prawo jazdy na krócej niż rok, możesz je odzyskać po upływie tego okresu. Jednak jeżeli uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych zostaną ci odebrane na dłużej niż rok, po tym czasie musisz przystąpić do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Sprawdziliśmy, kiedy można utracić prawo jazdy oraz co trzeba zrobić, aby otrzymać je ponownie.
Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 5 minut
- Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Jak są powody utraty prawa jazdy?
Najczęstszym powodem zatrzymania prawa jazdy jest przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h niż jest dozwolona. Wtedy z kierowaniem pojazdami musisz się pożegnać na 3 miesiące. Policja może zabrać prawo jazdy także za przewóz więcej osób niż jest to dozwolone.
Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających także skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Ponadto prawo jazdy zostanie zatrzymane za spowodowanie wypadku drogowego, w którym były ofiary śmiertelne lub uczestnik wypadku doznał obrażeń ciała. Prawo jazdy możesz także stracić za przekroczenie liczby punktów karnych (limit wynosi 24 punkty rocznie dla doświadczonego, a 20 punktów dla młodego kierowcy rocznie).
Czy zatrzymanie prawa jazdy to to samo, co jego strata?
Prawo jazdy może zostać zatrzymane podczas kontroli policyjnej do czasu wyjaśnienia sprawy. W ciągu 7 dni policja może złożyć wniosek do sądu lub prokuratury o odebranie ci prawa jazdy. Kierowca może złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy.
Po wyroku sądu kierowcy może zostać odebrane prawo jazdy na określony czas. Tym samym tracisz uprawnienia. Możesz je odzyskać po upływie okresu wskazanego przez sąd.
Na jak długo można stracić prawo jazdy?
Sprawdźmy poszczególne powody utraty prawa jazdy i czas, na jaki zostanie zatrzymane prawo jazdy:
- przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h niż jest dozwolona – 3 miesiące. Jednak jeżeli w tym czasie wsiądziesz za kółko i złapie cię policja, termin zostanie wydłużony do 6 miesięcy. Jeżeli znów będziesz prowadził samochód w czasie zakazu, stracisz całkowicie prawo jazdy. Będziesz mógł je odzyskać po egzaminie państwowym.
- przewóz więcej osób niż jest to dozwolone – jeżeli przewozisz minimum trzech dodatkowych, nieuprawnionych pasażerów, stracisz prawo jazdy na 3 miesiące.
- jazda pod wpływem alkoholu (lub innych środków odurzających) od 0,2 do 0,5 promila skutkuje pozbawieniem prawa jazdy od 6 miesięcy do 3 lat. Powyżej 0,5 promila jest to traktowane jako przestępstwo i prawo jazdy można stracić na 15 lat.
- ucieczka z miejsca zdarzenia – minimum 3 lata.
- popełnienie przestępstwa przez kierowcę – od 1 roku do 10 lat.
- przekroczenie liczby punktów karnych – jeżeli masz prawo jazdy krócej niż rok, maksymalna liczba punktów, które możesz mieć to 20 (dla bardziej doświadczonych kierowcy limit wynosi 24 punkty karne). Jeżeli przekroczysz tę liczbę, prawo jazdy zostanie zabrane, a ty będziesz musiał ponownie przejść egzamin państwowy.
Jeżeli jednocześnie popełnisz kilka poważnych przewinień, np. spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i ucieczka z miejsca zdarzenia, prawo jazdy może zostać odebrane dożywotnio.
Czy jazda pod wpływem alkoholu zawsze powoduję utratę prawa jazdy?
Tak. Jeżeli będziesz miał więcej niż 0,2 promila możesz pożegnać z prowadzeniem pojazdu na minimum 6 miesięcy. Powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi jest traktowane jako przestępstwo. Jeżeli spowodujesz wypadek pod wpływem alkoholu lub uciekniesz z miejsca zdarzenia, grożą ci poważniejsze konsekwencje. Prawo jazdy możesz stracić dożywotnio i otrzymać wyrok, a także pokryć szkody z własnej kieszeni.
Jak się zachować po utracie prawa jazdy?
Jeżeli prawo jazdy zostało ci odebrane na określony czas, musisz po prostu zaczekać. Nie wolno ci prowadzić pojazdu, ponieważ przy kontroli policyjnej kara będzie surowsza, czyli czas odzyskania uprawnień się wydłuży. Jeżeli twoje wykroczenie spowodowało utratę prawa jazdy i po upływie określonego czasu musisz przystąpić do egzaminu ponownie, trzeba udać się do wydziału komunikacji po skierowanie.
Z tym dokumentem należy wybrać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, ustalić termin egzaminu i go zdać. Dopiero wtedy będziesz mógł odzyskać prawo jazdy. Czasem egzamin nie jest wymagany – trzeba przejść badania oraz kurs reedukacyjny (to w przypadku przekroczenia liczby dozwolonych punktów karnych).
Czy po jeździe po alkoholu możesz odzyskać prawo jazdy?
Prawo jazdy zatrzymane na określony czas z powodu jazdy pod wpływem alkoholu możesz odzyskać. Jeżeli okres odebrania uprawnień jest krótszy niż rok, musisz złożyć wniosek do starostwa oraz uzyskać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. W przypadku kary dłuższej niż rok, oprócz ww. dokumentów musisz także zdać egzamin państwowy. Zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Dopiero wtedy możesz zawnioskować o zwrot prawa jazdy.
Istnieje możliwość złagodzenia kary. Po upływie połowy okresu utraty prawa jazdy, możesz zawnioskować do sądu odzyskanie uprawnień. Sąd może rozpatrzyć wniosek pozytywnie dzięki tzw. blokadzie alkoholowej. Będziesz musiał zamontować to urządzenie w swoim samochodzie, które nie pozwoli na uruchomienie silnika, gdy będziesz pod wpływem alkoholu. Dzięki temu możesz wcześniej otrzymać ponownie prawo jazdy. Osoby, które straciły uprawnienia dożywotnio, mogą się o to ubiegać dopiero po 10 latach od wyroku.
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na krócej niż rok?
Jeśli odebrano ci prawo jazdy na krócej niż rok, jego odzyskanie nie będzie trudne. Po upływie czasu utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów, musisz wypełnić kilka formalności. Krok po kroku:
- Sprawdź ważność badań lekarskich i psychologicznych, jeśli były wykonywane w przeszłości.
- Jeśli badania lekarskie są nieważne, wykonaj je ponownie i uzyskaj orzeczenie od lekarza.
- Wypełnij wniosek o zwrot prawa jazdy.
- Przelej opłatę w wysokości 100,50 zł za zwrot prawa jazdy lub ureguluj ją w kasie urzędu.
- Złóż w urzędzie komplet dokumentów lub wyślij go elektronicznie za pomocą platformy ePUAP.
- Odbierz prawo jazdy w urzędzie.
Jak odebrać prawo jazdy zabrane na dłużej niż rok?
Jeśli odebrano ci prawo jazdy na dłużej niż rok, to niestety musisz ponownie podejść do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Najpierw musisz udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania po skierowanie. Następnie z tym dokumentem udaj się do Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Kierowców.
Ustal terminy egzaminu teoretycznego i praktycznego, a następnie ukończ je z wynikiem pozytywnym. Jeśli ponownie zaliczysz kurs, będziesz mógł wykonać kolejne kroki w celu odzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Są one takie same, jak w przypadku opisanej powyżej sytuacji osób, którym odebrano prawo jazdy na krócej niż rok.
Co z polisą OC po odebraniu prawa jazdy?
Gdy stracisz prawo jazdy, nie stracisz przecież samochodu. Musisz go dalej ubezpieczać, mimo że nie będzie on użytkowany. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym zgodnie z ustawą z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Za przerwę w ubezpieczeniu grozi wysoka kara finansowa ze strony UFG.
Samochodu osobowego nie można tymczasowo wyrejestrować. Jedynie można to zrobić na stałę w następujących sytuacjach:
- przekazania pojazdu (w tym niekompletnego) do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
- kradzieży samochodu,
- udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności,
- wywozu auta z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę,
- zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą.
Aby nie musieć opłacać składek OC po utracie prawa jazdy, najprościej jest sprzedać lub w 100% przekazać samochód innej osobie w formie darowizny. Obowiązkowe ubezpieczenie przypisane jest do pojazdu, a nie konkretnego kierowcy. W efekcie po zbyciu auta, polisa OC przejdzie na nowego właściciela – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.
Źródła:
- Kodeks karny: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf
- Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
Co warto wiedzieć?
- Prawo jazdy może zostać zabrane na określony czas lub dożywotnio.
- Prawo jazdy może zostać zabrane po przekroczeniu limitu punktów karnych.
- Jeżeli okres utraty prawa jazdy jest krótszy niż rok, nie musisz zdawać ponownie egzaminu.
- Za jazdę pod wpływem alkoholu w przedziale od 0,2 do 0,5 promila, grozi utrata prawa jazdy od 6 miesięcy do 3 lat. Powyżej tej granicy można stracić uprawnienia do kierowania pojazdami na 15 lat.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o odzyskanie prawa jazdy
Czy zawsze po zabraniu prawa jazdy trzeba przystąpić ponownie do egzaminu?
Nie. Jeżeli okres utraty prawa jazdy jest krótszy niż rok, nie musisz zdawać egzaminu teoretycznego i praktycznego. Trzeba podejść do obu kursów ponownie po przymusowej przerwie w prowadzeniu pojazdów mechanicznych dłuższej niż rok.Czy po upływie terminu odebrania prawa jazdy trzeba zapłacić za zwrot dokumentu?
To zależy. Jeśli w czasie odebrania kierowcy prawa jazdy dokument straci ważność, to trzeba wyrobić nowy. Wiąże się to z opłatą w wysokości 100,50 zł. Dodatkowo nie odzyskasz dokumentu natychmiast, tylko będziesz musiał czekać na zwrot nawet 7 dni.Czy trzeba zdawać egzamin po odebraniu praw jazdy w kilku kategoriach?
To zależy. Jeśli uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych odebrano ci w różnych kategoriach na dłużej niż rok, to musisz osobno zdać egzamin teoretyczny i praktyczny odrębnie dla każdej z nich.Czy trzeba podchodzić do egzaminu po odebraniu prawa jazdy na dokładnie 12 miesięcy?
Nie. Musiałbyś ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny tylko, gdyby odebrano ci prawo jazdy powyżej 12 miesięcy.