W Polsce po uzbieraniu 24 punktów karnych, traci się prawo jazdy (w przypadku niedoświadczonych kierowców 20). Policjant może w zależności od skali wykroczenia ukarać pirata drogowego od 1 do 10 punktów karnych. Wysokość mandatu może wynieść nawet 500 zł.

Jeśli często dostajemy mandaty, przed kolejnym wyruszeniem w trasę warto sprawdzić stan swojego konta. Wystarczy, że posiadamy profil zaufany. Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić przez internet, a także czy punkty karne wpływają na cenę OC.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jak założyć profil zaufany, aby sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić przez internet bez wychodzenia z domu. Aby było to możliwe, trzeba mieć założony profil zaufany. Można to zrobić na stronie www.gov.pl, a następnie przejść do zakładki „profil zaufany”. W pierwszej opcji możemy założyć konto online za pośrednictwem jednego z następujących banków:

 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • PKO BP,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank Millennium,
 • Inteligo,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • Santander Bank Polska,
 • Alior Bank,
 • w serwisie pocztowym Envelo.

Drugą możliwością jest wypełnienie na stronie www.gov.pl prostego formularza, a następnie potwierdzenie założenia profilu zaufanego w jednym z 1500 punktów stacjonarnych w całej Polsce. Oczywiście najwygodniej wybrać ten położony najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Zobacz film instruktażowy jak założyć profil zaufany:

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?

Jeśli mamy już założony profil zaufany, możemy sprawdzić przez internet liczbę punktów karnych. W tym celu należy wykonać następujące kroki:

 • wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i przejść do zakładki „Kierowcy i pojazdy”,
 • kliknąć w opcję „sprawdź swoje punkty karne”,
 • kliknąć w przycisk „Zaloguj się”, a następnie zalogować się na swój profil zaufany,
 • gdy wyświetli się komunikat „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", należy kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym",
 • gdy pojawi się prośba o autoryzację, należy potwierdzić zamiar podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument",
 • w kolejnym kroku należy wprowadzić jednorazowy kod,
 • po wpisaniu przez nas kodu jednorazowego, zostaniemy ponownie przekierowani na stronę www.obywatel.gov.pl, na której możemy sprawdzić liczbę punktów karnych.

Obejrzyj film instruktażowy, jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet:

Czy mogę sprawdzić liczbę punktów karnych na komisariacie?

Oczywiście informację o liczbie punktów karnych można również uzyskać bezpośrednio na komisariacie policji. Funkcjonariusz udzieli nam jej bezpłatnie. 

Wizyta w stacjonarnej placówce ma jedną przewagę nad elektroniczną. Przez internet niestety nie można zdobyć pisemnego zaświadczenia o aktualnej liczbie punktów karnych na naszym koncie. Natomiast na komisariacie policji, na życzenie kierowcy, funkcjonariusz może wystawić tego typu dokument. Za jego wydanie należy uiścić opłatę w wysokości 17 zł.

Ile mogę mieć punktów karnych, aby nie stracić prawa jazdy?

W Polsce kierowca może zgromadzić na swoim koncie maksymalnie 24 punkty karne w ciągu roku. Wyjątkiem są młodzi użytkownicy dróg, którzy mają prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy. W ich przypadku limit wynosi 20 punktów. Po przekroczeniu jednego z tych dwóch pułapów, stracimy uprawnienia do kierowania pojazdem.

Punkty karne przedawniają się po upływie roku od dnia ich naliczenia za wykroczenie drogowe. Jednocześnie doświadczeni kierowcy z dłuższym niż rok stażem za kółkiem, jeśli obawiają się utraty prawa jazdy, mogą nieco odciążyć swoje konto wcześniej. W tym celu muszą skorzystać ze szkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Jeżeli ukończą je pomyślnie, odjęte zostanie im 6 punktów karnych.

limity punktów karnych

Jak odzyskać prawo jazdy po przekroczeniu limitu punktów karnych?

Niestety wielu kierowcom jeżdżącym brawurowo zdarza się przekroczyć limit punktów karnych i stracić prawo jazdy. W jaki sposób mogą odzyskać uprawnienia do prowadzenia samochodu? Nieco łatwiej będzie doświadczonym użytkownikom dróg.

Kierowca, który posiadał prawo jazdy dłużej niż rok, po przekroczeniu limitu 24 punktów, musi zaliczyć teoretyczny i praktyczny egzamin sprawdzający w WORD. Z kolei młoda i niedoświadczona osoba, która posiadała uprawnienia do prowadzenia pojazdu krócej niż 12 miesięcy, ma obowiązek powtórzyć cały kurs wraz z egzaminami.

Ile mogę maksymalnie dostać jednorazowo punktów karnych?

W zależności stopnia wykroczenia, policjant możemy otrzymać od 1 do 10 punktów karnych. Jeżeli złamiemy przepisy dotyczące dopuszczalnej prędkości, grozi nam:

 • 10 pkt karnych – przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h,
 • 8 pkt karnych – przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h,
 • 6 pkt karnych – przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h,
 • 4 pkt karne – przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 21 do 30 km/h,
 • 2 pkt karne – przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 11 do 20 km/h,
 • 2 pkt karne – jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym.

10 punktami karnymi kierowca może również zostać ukarany za:

 • popełnienie przestępstwa drogowego,
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu,
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,
 • przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10.

Aż 10 punktów karnych można również otrzymać w pięciu przypadkach nieprawidłowego zachowania kierowcy wobec pieszych:

 1. 10 pkt. karnych – omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
 2. 10 pkt. karnych – wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
 3. 10 pkt. karnych – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych,
 4. 10 pkt. karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię, na którą wjeżdża pojazd,
 5. 10 pkt. karnych – niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia.

Zwykle maksymalna wysokość mandatu za jedno wykroczenie wynosi 500 zł, a za tzw. zbieg wykroczeń 1000 zł. Ale jeśli w ocenie policjanta kara w tej wysokości będzie dla kierowcy zbyt łagodna, może skierować sprawę do sądu. W razie niekorzystnego wyroku, grozi nam grzywna do nawet 5000 zł.

Czy liczba punktów karnych wpływa na cenę OC?

W 2018 r. ubezpieczyciele chcieli uzyskać dostęp do baz danych punktów karnych. Argumentowali, że podobne rozwiązanie istnieje w Wielkiej Brytanii. W efekcie kierowcy ze Zjednoczonego Królestwa, którzy jeżdżą bezpiecznie, płacą niskie składki OC. Natomiast piraci drogowi muszą wielokrotnie dopłacać do obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

Stanowisko towarzystw poparła Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Organizacja przekonywała, że takie rozwiązanie wyeliminowałoby z polskich dróg najbardziej niebezpieczne zachowania kierowców. Mieliby oni obawiać się nie tylko wysokich mandatów, lecz także bardzo drogiego OC. Jednak Ministerstwo Cyfryzacji odrzuciło tę propozycję. Resort wskazał, że nie można karać użytkowników dróg dwa razy za to samo przewinienie.

Co warto wiedzieć?

 1. Aby sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet, trzeba mieć profil zaufany.
 2. Doświadczony kierowca może w ciągu roku maksymalnie zgromadzić 24 punkty karne.
 3. Młody kierowca może w ciągu roku maksymalnie zgromadzić 20 punktów karnych.
 4. Za jedno wykroczenie można otrzymać od 1 do 10 punktów karnych.