Punkty karne to dodatkowa sankcja nakładana na kierowców nieprzestrzegających przepisów drogowych. Są one przyznawane zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, a ich liczba zależy od rodzaju wykroczenia – przekroczenie obowiązującego limitu oznacza utratę uprawnień. Jak kierowca może sprawdzić liczbę punktów karnych? Podpowiadamy.

System punktów karnych wprowadzono w Polsce w 1993 roku. Taki sposób karania piratów drogowych ma przekonywać kierowców do przepisowej jazdy. Punkty karne kasują się automatycznie po upływie 12 miesięcy – czas jest jednak liczony nie od ich nałożenia, a od chwili zapłaty mandatu.

Od 2022 roku, w którym zaktualizowano taryfikatory kierowca może otrzymać za jedno wykroczenie aż 15 punktów. Osoby mające prawo jazdy dłużej niż rok mogą skorzystać z tzw. kursów reedukacyjnych, dzięki którym zmniejszą liczbę punktów o 6. W którym momencie udać się na szkolenie? Najpierw warto sprawdzić, czy na koncie widnieją jakieś punkty – można to zrobić bez wychodzenia z domu.

Czym są punkty karne?

Punkty karne to obok mandatów kolejny sposób na karanie jeżdżących nieprzepisowo kierowców. Osoby mające uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych dłużej niż rok obowiązuje limit 24 punktów, osoby, które prawo jazdy mają krócej niż rok, mogą zdobyć maksymalnie 20 punktów. Przekroczenie limitu grozi surowymi konsekwencjami, dlatego warto regularnie kontrolować liczbę punktów karnych.

Uwaga!

Wyróżniamy dwa rodzaje punktów karnych – tymczasowe i aktywne. Te pierwsze oznaczają, że kierowca nie przyjął mandatu i sprawa została przekazana do sądu. Te drugie pojawiają się na koncie, gdy ukarany zaakceptuje i zapłaci grzywnę.

Pamiętaj, że punkty są przyznawane zawsze razem z mandatem. Od 2022 roku dużo łatwiej stracić prawo jazdy za przekroczenie ustalonego limitu, ponieważ już za pojedyncze wykroczenie można otrzymać 15 punktów.

Przekroczenie limitu punktów karnych – co dalej?

Przekroczenie limitu punktów karnych oznacza dla kierowcy poważne problemy. W szczególnie trudnej sytuacji znajdzie się świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy – będzie bowiem musiał przejść ponownie przez całe szkolenie i zdać egzaminy państwowe.

Jeśli limit przekroczy doświadczony kierowca, zostanie potraktowany nieco łagodniej. Będzie musiał udać się na badania psychologiczne oraz zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje – wygląda on identycznie jak ten na prawo jazdy. Jeżeli pomyślnie przejdzie całą procedurę, odzyska prawo jazdy, a informacja o utracie uprawnień nie zostanie nigdzie odnotowana. Jeśli jednak nie zda egzaminu, będzie musiał zapisać się na kurs prawa jazdy i ponownie zdać egzaminy państwowe (teoretyczny i praktyczny).

Za co kierowca może dostać punkty karne?

Punkty karne przyznawane są w przypadku wykroczeń drogowych – za konkretne wykroczenie kierowca otrzyma przypisaną do niego liczbę punktów.

Wypowiedź eksperta

Po zmianach w taryfikatorach, które zaszły w 2022 roku, kierowca może otrzymać za pojedyncze wykroczenie nawet 15 punktów karnych. Tak surowo karane jest przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez przejście czy wyprzedzanie na pasach. Oczywiście lista przewinień, za które prowadzący pojazd może otrzymać punkty, jest znacznie dłuższa. Znajduje się na niej niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadków.
Katarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Najczęściej kierowcy są karani za zbyt szybką jazdę, nieustąpienie pierwszeństwa i wyprzedzanie na przejściach dla pieszych.

Czy można sprawdzić liczbę punktów karnych?

Każdy kierowca może sprawdzić, czy ma na koncie jakieś punkty karne. Może to zrobić na kilka sposobów:

  • udać się na komisariat policji;
  • wejść na portal Gov.pl;
  • skorzystać z aplikacji mobilnej mObywatel.

Dlaczego tak ważne jest regularne kontrolowanie liczby punktów karnych? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przekroczenie dopuszczalnego limitu prowadzi do utraty uprawnień – po 2022 roku osiągnięcie maksymalnego pułapu nie jest już takie trudne. Ponadto kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok, mają możliwość zredukowania liczy punktów poprzez uczestnictwo w kursie reedukacyjnym – warto skorzystać z takiego przywileju, aby zapobiec poważnym kłopotom.

Sprawdzenie punktów karnych na komisariacie

Jednym ze sposobów weryfikacji liczby punktów karnych jest wizyta na komisariacie. Funkcjonariusz udzieli kierowcy informacji, czy i ile punktów ma na koncie.

Warto wiedzieć

Możesz poprosić o zaświadczenie i liczbie punktów karnych. Będziesz musiał za nie zapłacić 17 złotych – wpłaty musisz dokonać na konto urzędu gminy lub miasta. Zgłaszając się po zaświadczenie, weź ze sobą potwierdzenie wykonania przelewu.

Jeśli chcesz uzyskać informacje, musisz osobiście stawić się na komisariacie. Policja nie udzieli Ci ich telefonicznie.

Sprawdzenie punktów karnych przez internet

Liczbę punktów karnych możesz też sprawdzić bez wychodzenia z domu. Potrzebny Ci tylko Profil Zaufany – ten możesz założyć w swoim banku. Dlaczego warto to zrobić? Dzięki niemu możesz załatwiać sprawy urzędowe przez internet, a to naprawdę spore ułatwienie.

Profil Zaufany służy do potwierdzania tożsamości w systemach administracji publicznej. Umożliwia logowanie się do ePUAP, PUE ZUS, pozwala podpisywać dokumenty elektroniczne, składać wnioski i podania. Założenie Profilu Zaufanego umożliwia większość banków – Bank PKO BP, Pekao, Santander, mBank, Alior Bank, ING Bank itd.

Wypowiedź eksperta

Jeśli chcesz założyć Profil Zaufany, zaloguj się na swoje konto internetowe, a następnie znajdź odpowiedni formularz (zazwyczaj jest to zakładka USŁUGI) i wypełnij go. Postępuj zgodnie z instrukcjami – po potwierdzeniu, możesz zacząć z niego korzystać.
Katarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jak sprawdzić punkty karne, używając Profilu Zaufanego?

Jeśli masz Profil Zaufany, możesz szybko zweryfikować, czy na Twoim koncie figurują jakieś punkty karne. Oto, jak krok po kroku wygląda proces:

  1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/, a następnie wybierz zakładkę Dla obywatela, a następnie Kierowcy i pojazdy.

2. W kolejnym kroku wybierz opcję Sprawdź swoje punkty karne – usługa online.

3. Wybierz sposób weryfikacji punktów karnych i kliknij niebieski przycisk Sprawdź swoje punkty karne.

4. Następnie wybierz sposób logowania.

5. Wybierz swój bank i zaloguj się, podając numer klienta oraz hasło.

6. Uzyskaj informacje o liczbie punktów karnych.

Zobaczysz tu uzyskane punkty aktywne i tymczasowe, a pod nimi znajdziesz linki kierujące do informacji pomocniczych. Dowiesz się np. jak odzyskać utracone prawo jazdy lub jak wygląda procedura odwoływania się od mandatu.

Uwaga!

System wyświetla powód przyznania punktów karnych i datę naruszenia przepisów. Można zobaczyć szczegóły: miejscowość, w której złamano przepisy i jakim dokładnie autem poruszał się wtedy kierowca.

Jak sprawdzić punkty karne w aplikacji mObywatel?

Liczbę punktów karnych możesz też sprawdzić w aplikacji mObywatel. Warto pomyśleć o jej zainstalowaniu, aby w razie konieczności móc szybko sięgnąć do istotnych informacji. W zakładce Moje Pojazdy znajdziesz informacje o ważności polisy OC i badania technicznego, a w zakładce mPrawo Jazdy informacje o punktach karnych i mandatach.

Dane są tu aktualizowane zwykle następnego dnia, dlatego możesz ich od razu nie zobaczyć – wyświetli się komunikat, że nie masz punktów karnych lub policja nie wpisała ich jeszcze do systemu. Nie zobaczysz ich, jeśli masz przekroczony dopuszczalny limit.

Czy można zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Punkty karne kasują się po roku – trzeba jednak pamiętać, że termin ten liczony jest od momentu opłacenia mandatu. Kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok, mogą skorzystać z prawa do uczestnictwa w kursie reedukacyjnym. Ten zaś umożliwia redukcję 6 punktów.

Pamiętaj – w kursie można wziąć udział raz na pół roku. Takiej możliwości pozbawieni są świeżo upieczeni kierowcy, którzy uprawnienia mają od niedawna (krócej niż rok).

Kursy te organizowane są przez WORD-y, trwają jeden dzień i składają się z części teoretycznej (8 wykładów po 45 minut) i praktycznej. Jakie zagadnienia są poruszane podczas szkolenia?

  • Przepisy, zasady ruchu drogowego;
  • przyczyny i skutki wypadków;
  • prawne i społeczne skutki wypadków;
  • zapobieganie wypadkom;
  • psychologiczne aspekty kierowania pojazdami.

Część praktyczna obejmuje awaryjne hamowanie przy prędkości 30 oraz 50 km/h.

Uwaga!

Kurs jest płatny – to koszt ok. 100 zł. Nie mogą w nim uczestniczyć kierowcy, którzy otrzymali decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy lub mają orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Punkty karne a ubezpieczenie OC – czy istnieje zależność?

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają ubezpieczycielom pozyskiwać informacje na temat mandatów i nałożonych na kierowcę punktach karnych. Oznacza to, że mogą oni takie dane wykorzystywać przy ustalaniu wysokości składki OC. Bywa, że towarzystwa proponują wyższe składki tym kierowcom, którzy łamią zasady ruchu drogowego. Są oni bowiem bardziej narażeni na uczestniczenie w kolizjach i wypadkach, co dla ubezpieczyciela oznacza wyższe ryzyko.

Wypowiedź eksperta

W 2022 roku firmy ubezpieczeniowe otrzymały dostęp do bazy CEPiK, dzięki czemu mogą jeszcze rzetelniej oszacować ryzyko i ustalić wysokość składki dla każdego kierowcy. Trzeba jednak pamiętać, że towarzystw może, ale nie musi analizować takie dane. Ważne jest bowiem wiele innych czynników jak wiek i doświadczenie kierowcy, historia ubezpieczeniowa, miejsce zamieszkania, rodzaj samochodu i jego parametry techniczne. Dopiero uwzględnienie tych wszystkich elementów da odpowiedź na pytanie, z jakim kierowcą ubezpieczyciel ma do czynienia, jak duże jest ryzyko i jaka powinna być wysokość składki.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Warto jednak mieć na uwadze, że nieostrożna i niezgodna z przepisami jazda ma wiele konsekwencji – mandat, punkty karne, ale też wyższy koszt ubezpieczenia OC.

Jak sprawdzić cenę polisy OC?

Polisa komunikacyjna OC ma zawsze taki sam zakres ochrony – niezależnie od tego, w której firmie ją kupisz, zapewni Ci identyczne zabezpieczenie. Niestety nie w każdej firmie będzie mieć taką samą cenę – wysokość składki może być różna w poszczególnych zakładach ubezpieczeń (i zazwyczaj jest).

Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić oferty kilku firm, choćby porównując je w kalkulatorze OC i AC. To prosta i szybka procedura, która pozwoli rozeznać się na rynku polis komunikacyjnych. Wystarczy podać najważniejsze informacje na temat pojazdu oraz kierowcy, aby otrzymać propozycje poszczególnych towarzystw.

O zakupie ubezpieczenia nie możesz zapomnieć – za brak OC grożą wysokie kary finansowe.

Punkty karne mogą prowadzić do utraty uprawnień, dlatego warto kontrolować, czy jakieś nie pojawiły się na koncie. I choć najważniejsza jest przepisowa jazda, pamiętaj, aby regularnie sprawdzać swoje punkty karne – z domu lub udając się do najbliższego komisariatu policji.

Co warto wiedzieć?

  1. Punkty karne to sposób na ukaranie kierowców łamiących przepisy drogowe.
  2. Limit punktów karnych dla doświadczonego kierowcy wynosi 24, dla osoby mającej prawo jazdy krócej niż rok, 20.
  3. Po przekroczeniu limitu punktów kierowca traci prawo jazdy.
  4. Liczbę punktów karnych można sprawdzić na najbliższym komisariacie policji lub internetowo – na portalu gov.pl lub w aplikacji mobilnej mObywatel.
  5. Raz na pół roku doświadczony kierowca może zredukować o 6 liczbę punktów karnych, uczestnicząc w kursie reedukacyjnym.
  6. Punkty kasują się automatycznie po roku od momentu opłacenia mandatu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie liczby punktów karnych

  1. Czy można sprawdzić punkty karne innego kierowcy?

    Nie. Masz możliwość zweryfikowania jedynie liczby punktów karnych nałożonych na Ciebie.

  2. Po co może mi być potrzebne zaświadczenie o punktach karnych?

    Takiego zaświadczenia może wymagać od Ciebie np. pracodawca, jeśli zatrudnia Cię w charakterze kierowcy.

  3. Jak zapisać się na kurs reedukacyjny?

    Na kurs reedukacyjny możesz zapisać się osobiście w WORD, ale też przez stronę internetową lub infolinię WORD. Na stronie danego ośrodka znajdziesz informacje o najbliższych terminach kursów. Aby się zapisać należy wypełnić formularz i wnieść opłatę. Wybierając się na szkolenie, zabierz dowód osobisty – będzie potrzebny, żeby wejść na zajęcia.

  4. Dlaczego warto sprawdzać liczbę punktów karnych?

    Obecnie można otrzymać nawet 15 punktów za jedno wykroczenie. Oznacza to, że bardzo łatwo można przekroczyć limit i stracić prawo jazdy. Warto regularnie kontrolować stan konta i sprawdzać, czy nie pojawiły się nowe punkty. W razie konieczności można skorzystać z kursu, który umożliwia redukcję ostatnich 6 punktów karnych.

  5. Kiedy punkty karne się przedawniają?

    W tej chwili punkty karne przedawniają się po 12 miesiącach liczonych od dnia zapłacenia (!) mandatu.