Niechlubny rekord punktów karnych z ostatnich lat należy do kierowcy, którego szarżowanie po ulicach Włocławka kosztowało 111 punktów karnych i 21 tys. złotych w mandatach. Taka liczba punktów oznacza z marszu zatrzymanie prawa jazdy, a zapewne na tym się nie skończyło z racji ogromu przewinień. Do pobicia rekordu jeszcze Ci brakuje, ale chcesz wiedzieć, ile punktów karnych uzbierałeś? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, gdzie możesz to sprawdzić.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?

Każdy kierowca może sprawdzić, ile aktualnie ma punktów karnych na koncie. Musi tylko wcześniej założyć sobie profil zaufany, co trwa dosłownie kilka minut i jest bardzo łatwe.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany można założyć na kilka sposobów (np. poprzez wideo rozmowę z urzędnikiem), ale najprościej skorzystać z internetowego rachunku bankowego, który i tak większość osób posiada. Obecnie założenie profilu umożliwiają konta w następujących bankach: PKO BP, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, BNP Paribas, BOŚ Bank, Bank Credit Agricole, Getin Bank, system Envelo Poczty Polskiej i banki spółdzielcze z Grupy BPS.

Jak założyć profil zaufany krok po kroku?

  1. Zaloguj się na swoje konto w banku internetowym.

  2. Znajdź formularz do zakładania profilu zaufanego (najczęściej jest w zakładce Usługi),

  3. Wypełnij formularz i gotowe.

Od tej chwili możesz załatwiać różne sprawy urzędowe przez internet, potwierdzając swoją tożsamość profilem zaufanym.

Jak sprawdzić informacje o aktualnej liczbie punktów karnych online?

Z aktywnym profilem zaufanym informacje o punktach karnych uzyskasz bezpłatnie w serwisie. W tym celu:

  1. Wejdź na stronę https://obywatel.gov.pl/ i wybierz okno: Kierowcy i pojazdy.

  2. Kliknij link: Sprawdź swoje punkty karne, a następnie w granatowe okienko z takim samym komunikatem.

  3. Wybierz sposób logowania: Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna.

  4. Znajdź na liście swój bank i zaloguj się tymi samymi danymi identyfikatorami (numerem klienta i hasłem), które służą do logowania do konta internetowego.

  5. Po poprawnym zalogowaniu od razu zobaczysz liczbę swoich punktów karnych.

Na stronie z wynikami widać liczbę punktów karnych aktywnych oraz tymczasowych – czyli oczekujących na orzeczenie sądu, gdyż kierowca odmówił przyjęcia mandatu. Oczywiście, do limitu punktów karnych wliczają się tylko punkty aktywne.

Ponadto system wyświetla powód przyznania punktów karnych i datę naruszenia przepisów. Klikając w “dzióbek” obok Aktywne można zobaczyć szczegóły: miejscowość, w której złamano przepisy i jakim dokładnie autem poruszał się wtedy kierowca.

Jak widać – pod punktami karnymi są linki kierujące do informacji pomocniczych dla kierowców, które wskażą jak się odwołać od mandatu czy jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy.

Gdzie jeszcze można sprawdzić liczbę punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić na dowolnym komisariacie policji. Konieczne będzie wylegitymowanie się dowodem tożsamości, więc trzeba pamiętać, aby go zabrać. Usługa sprawdzenia jest darmowa, ale jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia punktów karnych, musi zapłacić za zaświadczenie. Kosztuje ono 17 zł na konto urzędu gminy. Wpłatę można zrobić przez internet (numery kont są na stronach internetowych urzędów) lub wpłacić w kasie urzędu. Na komisariacie należy przedstawić potwierdzenie wpłaty.

Co się stanie, jeśli przekroczę limit punktów karnych?

W Polsce obowiązują dwa limity punktów karnych, które zależą od tego, jak długo kierowca ma uprawnienia do prowadzenia samochodów.

  • 20 punktów dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok.

  • 24 punkty dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok.

Konsekwencje następują po przekroczeniu tych limitów.

Przykład: Paweł, kierowca z 7-letnim stażem miał na swoim koncie 21 punktów karnych. Złamał przepisy ruchu drogowego i policja nałożyła na niego mandat oraz 5 punktów karnych. Tym samym Paweł przekroczył limit (który w jego przypadku wynosi 24 punkty) i musi ponieść konsekwencje nieprzepisowej jazdy.

Skutkiem przekroczenia limitu jest zatrzymanie prawa jazdy, ale kolejne kroki zależą od tego, czy kierowcę obowiązywał limit 20 punktów, czy 24 punktów karnych.

Kierowcy, który miał staż poniżej roku i przekroczył 20 punktów, zostaną zabrane uprawnienia do prowadzenia samochodu. Inaczej mówiąc – będzie potraktowany, jakby nigdy nie miał prawa jazdy. Jeśli chce jeszcze wsiąść za kółko, musi ponownie przejść kurs na prawo jazdy, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Kierowcy, który miał staż powyżej roku i przekroczył 24 punkty, prawo jazdy jest czasowo zatrzymywane. Aby je odzyskać, należy przejść badania psychologiczne i zaliczyć egzamin teoretyczny i praktyczny (bez odbywania kursu). Jest tylko jedno podejście – jeśli kierowca nie uzyska pozytywnego wyniku, będzie musiał ponownie przechodzić pełną procedurę zdawania na prawo jazdy, czyli wziąć udział w kursie oraz zaliczyć oba egzaminy. 

Każdy kierowca ma jeden limit punktów karnych niezależnie od tego, ile kategorii posiada. Przekraczając limit, traci się zatem uprawnienia do prowadzenia wszystkich kategorii. Bez względu na to, jaki pojazd prowadził kierowca, gdy przekraczał dopuszczalną liczbę punktów. 

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Czy mogę zmniejszyć liczbę punktów karnych na koncie?

Do końca 2021 r. zbliżenie do górnej granicy punktowej nie było dla kierowców dużym kłopotem. Punkty karne przedawniały się bowiem po roku, więc wystarczyło w kluczowym okresie jeździć przepisowo (my rekomendujemy taką jazdę cały rok) i poczekać, aż zostaną skasowane.

Nowelizacja ustawy w 2022 r. wprowadziła zmianę, zgodnie z którą punkty przedawniają się po dwóch latach. I to nie od dnia ich nałożenia, ale od opłacenia mandatu. Oznacza to, że jeśli kierowca nigdy go nie zapłaci i będzie skutecznie unikał egzekucji, jego punkty nie zostaną nigdy skasowane. Ta zmiana to bat na kierowców, którzy do tej pory uchylali się od płacenia kar.

Ponadto przed nowelą ustawy można było zredukować 6 ostatnich punktów karnych, uczestnicząc w specjalnym kursie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Obecne przepisy już tego nie przewidują. Co prawda rządzący zapowiadają, że kursy mają powrócić, ale nie wiadomo kiedy.

Podsumowując – w tej chwili nie ma możliwości, aby skasować liczbę punktów karnych na koncie. Jedynym sposobem, aby przyspieszyć ich usunięcie, jest jak najszybsze opłacanie mandatów.

Czy liczba punktów karnych wpływa na cenę OC? 

W 2022 r. doszliśmy do etapu, w którym cena ubezpieczenia samochodu uzależniona jest od tego, czy kierowca łamie przepisy drogowe. W czerwcu firmy ubezpieczeniowe dostały dostęp do bazy CEPiK, w której możliwe jest sprawdzanie punktów karnych i mandatów zgromadzonych na kontach kierowców. To rozwiązanie zapożyczone z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, które ma na celu bardziej realnie szacować ryzyko popełnienia wykroczenia przez danego kierowcę. 

Ubezpieczyciele zapowiadają, że oprócz liczby punktów, liczy się także przyczyna ich otrzymania. Kierowca, który dostał punkty karne za brak gaśnicy, nie jest traktowany na równi z tym, który znacząco przekroczył prędkość czy prowadził w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

Jak sprawdzić ile masz punktów karnych – co warto wiedzieć?

  1. Limit punktów karnych dla kierowcy, który posiada prawo jazdy powyżej roku to 24 punkty. Dla kierowcy ze stażem mniej niż rok – 20 punktów. Po przekroczeniu limitu zatrzymywane jest prawo jazdy. Kierowca ze stażem powyżej roku może je odzyskać, jeśli zda egzamin teoretyczny i praktyczny. Natomiast młody kierowca (z uprawnieniami poniżej roku) musi od nowa przejść całą procedurę zdawania na prawo jazdy, tj. odbyć kurs i zaliczyć egzaminy.

  2. Aktualną liczbę punktów karnych można sprawdzić przez internet na stronie https://obywatel.gov.pl/ (w części Kierowcy i pojazdy) lub na każdym komisariacie.

  3. Od 2022 r. punkty karne wygasają po dwóch latach od zapłacenia mandatu. Warto pamiętać, że prawo nie działa wstecz, dlatego punkty otrzymane przed nowelizacją ustawy, powinny być skasowane zgodnie ze starymi przepisami, tj. po 12 miesiącach. Obecnie nie ma kursów redukujących punkty karne, choć w sejmie jest projekt, zgodnie z którym kursy mają powrócić, ale nie wiadomo, od kiedy.

  4. Od czerwca 2022 r. firmy ubezpieczeniowe mają dostęp do bazy CEPiK o punktach karnych i mandatach zgromadzonych przez kierowców. Mają prawo uwzględniać je przy wyliczaniu składki na OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie liczby punktów karnych

  1. Jak uzyskać urzędowe zaświadczenie o liczbie punktów karnych?

    Takie zaświadczenie można dostać na każdym komisariacie policji. Kosztuje ono 17 zł, które należy wcześniej wpłacić na konto urzędu gminy.
  2. Czy mogę sprawdzić, ile punktów karnych ma inna osoba?

    Nie ma takiej możliwości.
  3. Jak sprawdzić punkty karne w aplikacji mObywatel?

    W aplikacji mObywatel na telefon trzeba aktywować usługę mPrawo jazdy i wtedy automatycznie załączy się dodatkowa usługa - Punkty Karne. Aby zobaczyć informacje o posiadanej liczbie punktów karnych, należy po prostu wejść w tę usługę.
  4. Jak sprawdzić punkty karne w iPKO?

    Z poziomu IPKO (jak i innych banków) nie da się sprawdzić punktów karnych. Konto internetowe służy wyłącznie do potwierdzania tożsamości. Jeśli kierowca, który ma rachunek w iPKO, chce zobaczyć, ile punktów karnych zgromadził, powinien wejść na stronę https://obywatel.gov.pl/  -> Kierowcy i pojazdy -> Sprawdź swoje punkty karne -> wybrać sposób logowania Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna, znaleźć na liście bank PKO i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami.

  5. Ile punktów karnych można dostać jednorazowo?

    Nie ma limitu punktów karnych, które można otrzymać jednorazowo. Jeśli kierowca popełni kilka różnych przewinień, punkty karne zostaną zsumowane. Rekordzista dostał 111 punktów podczas jednego zatrzymania za popełnienie bardzo wielu wykroczeń.
  6. Czy można sprawdzić punkty karne na komisariacie?

    Tak, policja z każdego komisariatu poda taką informację. Samo sprawdzenie jest darmowe, ale jeśli kierowca chce urzędowy dokument, który potwierdzi liczbę punktów, musi zapłacić za zaświadczenie 17 zł.
  7. Czy można uniknąć punktów karnych po otrzymaniu mandatu z fotoradaru?

    Właściciel auta, który nie chce mieć przyznanych punktów karnych, może nie wskazywać kierującego autem. Mandat jest wtedy powiększany o karę za niewskazanie kierującego pojazdem (minimalnie 800 zł, a górna granica zależy od popełnionego wykroczenia) i wystawiany na właściciela samochodu.
  8. Kiedy punkty karne się przedawniają?  W tej chwili punkty karne przedawniają się po d

    W tej chwili punkty karne przedawniają się po dwóch latach liczonych od dnia zapłacenia (!) mandatu.