Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grozi nie tylko kara finansowa. Dodatkowo kierowca może otrzymać punkty karne. Uzbieranie ich kompletu oznacza jeszcze poważniejsze konsekwencje – utratę prawa jazdy i konieczność ponownego zdawania egzaminu. Ratunkiem może być kasowanie punktów karnych. Sprawdź, jak wygląda taka procedura.

W 2023 roku w życie wszedł nowy taryfikator punktów karnych i mandatów. Zgodnie z przepisami kierowca może otrzymać jednorazowo aż 15 „karniaków”. Surowych reperkusji można spodziewać się za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wkraczającemu na przejście czy powadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Najczęściej karanym wykroczeniem jest jednak zbyt szybka jazda. Kierowcy muszą pamiętać, że punkty karne kasują się dopiero po upływie roku. Dla tych niefrasobliwych pocieszeniem będzie fakt, że konto można oczyścić korzystając ze specjalnego szkolenia. Nagrodą za udział w nim jest bowiem skasowanie 6 najstarszych punktów karnych. 

Czym są punkty karne i jakie zasady obowiązują w Polsce?

System punktowania nieodpowiedzialnych kierowców funkcjonuje w Polsce od 1993 roku. Za łamanie prawa i nieprzestrzeganie przepisów są karani nie tylko mandatem, ale również przyznaniem tzw. punktów karnych. Ich ewidencjonowaniem zajmuje się Policja. 

Uwaga!

Punkty karne mogą być przyznawane jedynie kierowcy, który prowadząc pojazd silnikowy lub motorower, naruszył przepisy ruchu drogowego – mówi o tym Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 marca 1993 r. w sprawie wnioskowania o sprawdzenie kwalifikacji kierujących pojazdami naruszających przepisy i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Informacja o tym, ile punktów przyznawanych jest za dane wykroczenie, znajduje się w taryfikatorze punktów karnych. Co ważne, ustalone zostały limity, po których przekroczeniu kierowca może stracić prawo jazdy:

 • osoby posiadające uprawnienia od ponad roku mogą zebrać łącznie 24 punkty;
 • osoby, które prawo jazdy mają krócej niż rok mogą zgromadzić na koncie maksymalnie 20 punktów karnych.

Wypowiedź eksperta

Celem wprowadzenia systemu punktów karnych było przede wszystkim zmuszenie kierowców do bezpieczniejszej jazdy. Oczywiście chodziło również o wyeliminowanie z ruchu osób, które notorycznie łamią przepisy i stwarzają zagrożenie dla innych. Możliwość nakładania dodatkowej sankcji za naruszenie przepisów ruchu drogowego miała przeciwdziałać np. nagminnemu przekraczaniu prędkości. Czy pomogło? Na pewno jest to swego rodzaju straszak, bo przecież konsekwencją gromadzenia punktów jest utrata prawa jazdy.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychNatalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Wykroczenia drogowe zostały podzielone zgodnie z tym, z jak dużym zagrożeniem się wiążą – za najlżejsze kierowca otrzyma 1 punkt, za najcięższe aż 15. Za co można otrzymać karę? Lista jest naprawdę długa:

 • przekroczenie prędkości;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym;
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających;
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
 • używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu pasażerów;
 • naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy za sygnalizator przy czerwonym sygnale;
 • niestosowanie się do znaków jak np. zakaz wyprzedzania;
 • korzystanie z telefonu podczas jazdy, które wymaga trzymania urządzenia w ręce.

To tylko kilka przykładowych wykroczeń przeciwko przepisom ruchu drogowego, za które kierowca otrzyma mandat oraz punkty karne.

Porównaj ceny OC i AC

Jak sprawdzić status swoich punktów karnych?

Każdy kierowca może sprawdzić status swoich punktów karnych. Potrzebny jest do tego profil zaufany – informacja ta jest bowiem dostępna tylko dla danego kierowcy. Po zalogowaniu kierowca zostanie przeniesiony do serwisu mObywatel, gdzie znajdzie specjalną zakładkę. To w niej zapisane zostają wszystkie otrzymane punkty, również te tymczasowe, które oczekują na orzeczenie sądu. 

Baza jest aktualizowana na podstawie danych przesyłanych przez Policję, dlatego warto regularnie zaglądać na stronę. Urzędowe zaświadczenie o otrzymanych punktach karnych można otrzymać w komisariacie policji. 

Jak wygląda sprawdzanie punktów karnych krok po kroku?

1. Wejdź na stronę: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/punkty-karne-ile-mam-punktow-karnych-za-mandaty-online.

2. Wybierz sposób logowania:

3. Zaloguj się, wybierając właściwą opcję:

4. Wybierz zakładkę Punkty karne:

Kasowanie punktów karnych - najnowsze regulacje

17 września 2023 weszły w życie przepisy dotyczące punktów karnych. Przywrócono stan prawny sprzed 2022 roku, a jednocześnie wprowadzono kilka istotnych zmian. Jedną z ważniejszych modyfikacji jest skrócenie okresu ważności punktów karnych – są one automatycznie kasowane po upływie roku, a nie po dwóch latach. Oznacza to, że szybciej znikną z centralnej ewidencji, a kierowca będzie mógł znowu cieszyć się czystą kartą. 

Uwaga!

Ponieważ prawo nie działa wstecz, punkty karne otrzymane przed 17 września 2023 będą ważne, tak jak przepisy przewidywały, czyli przez 2 lata.


Co prawda punkty karne ponownie są kasowane po upływie roku, jednak kierowcy muszą pamiętać, że czas ten mierzony jest od daty opłacenia mandatu, nie jego otrzymania! Oznacza to, że zwlekanie z uregulowaniem należności może przyczynić się nawet do utraty prawa jazdy! W ten sposób dużo szybciej można bowiem uzbierać komplet punktów.

Co ważne, bieg przedawnienia punktów karnych rozpoczyna się od momentu opłacenia mandatu.

Od 17 września 2023 przywrócono również mechanizm automatycznego zwrotu prawa jazdy. Co to oznacza dla ukaranych? Nie ma konieczności składania wniosku, ponieważ po okresie, na który uprawnienia do kierowania pojazdami zostały zatrzymane, zostaną one zwrócone kierowcy. 

Zobacz też: Jak odzyskać zabrane prawo jazdy?

I na tym nie koniec zmian – wprowadzono bowiem możliwość udziału w odpłatnych szkoleniach, które pozwalają na skasowanie 6 punktów karnych raz na pół roku. Z takiego przywileju mogą skorzystać osoby, które uprawnienia mają co najmniej od roku. 

Przykład

Pan Marek ma na koncie niemal komplet punktów. Postanowił skorzystać ze szkolenia, dzięki któremu będzie mógł zredukować liczbę punktów karnych. Ma taką możliwość, ponieważ prawo jazdy posiada już od 20 lat i nie uczestniczył jeszcze w kursie doszkalającym (można kasować punkty raz na pół roku).

Celem wprowadzania takich zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Uczestnictwo w dodatkowych szkoleniach jest szansą dla kierowców – kursy mają im przypomnieć jak ważne jest świadome i odpowiedzialne zachowanie, jazda zgodna z przepisami ruchu drogowego – tłumaczy ekspert.  

Na czym polegają kursy redukujące punkty karne?

Kursy pozwalają zredukować sześć punktów karnych raz na 6 miesięcy i są przewidziane dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy co najmniej od roku. Szkolenie trwa 6 godzin i składa się z 8 wykładów (każdy po 45 minut), które są częścią 4 paneli tematycznych. Są to kolejno:

 • zasady i przepisy ruchu drogowego;
 • przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce;
 • prawne i społeczne skutki wypadków drogowych;
 • zapobieganie wypadkom i psychologiczne aspekty kierowania pojazdem.

Poza częścią teoretyczną przewidziano również zadanie praktyczne. Każdy uczestnik musi wykonać awaryjne hamowanie przy prędkości 30-50 km/h. Kursy organizowane są przez Ośrodki Ruchu Drogowego – zajęcia prowadzone są w maksymalnie 15-osobowych grupach.

Uwaga!

Jedynie punkty karne nałożone za przyjęte i opłacone mandaty mogą zostać zredukowane podczas kursów reedukacyjnych!

Kto prowadzi kursy redukujące punkty karne?

Kursy redukujące punkty karne prowadzone są przez kilku specjalistów:

 • policjanta z wydziału ruchu drogowego; 
 • psychologa transportu;
 • osobę zajmującą się bezpieczeństwem ruchu drogowego;
 • egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Prowadzącym może być również osoba z uprawnieniami do prowadzenia kursów prawa jazdy (instruktor nauki lub techniki jazdy) zatrudniona przez WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego).

Po ukończeniu kursu uczestnik otrzyma stosowne zaświadczenie od dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Będzie ono stanowić podstawę do skasowania 6 punktów, które znajdują się na koncie kierowcy. Może to zrobić Komendant Wojewódzki Policji, właściwy dla miejsca zamieszkania kierowcy. Jako pierwsze odejmowane są najstarsze punkty.

Ile kosztuje redukcja punktów karnych na kursie?

Kurs redukujący punkty karne jest płatny. Nie ma jednak ustawowo określonych stawek, dlatego poszczególne ośrodki szkolenia kierowców mogą ustalać inne ceny. Najczęściej jest to koszt w okolicy 800-1100 zł:

 • WORD Piotrków Trybunalski – 1000 zł;
 • WORD Warszawa – 1000 zł;
 • WORD Wrocław – 500 zł;
 • WORD Gdańsk – 1000 zł;
 • WORD Jelenia Góra – 850 zł.

Informację na temat wysokości opłaty za udział w szkoleniu redukującym punkty można znaleźć na stronie danego WORD. Trzeba pamiętać, że potwierdzenie uregulowania należności jest niezbędne, aby przystąpić do szkolenia.

Jak zapisać się na kurs redukujący punkty karne?

Na kurs można zapisać się poprzez stronę internetową WORD lub korzystając z infolinii Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie opłacić uczestnictwo. W wyznaczonym terminie należy zgłosić się w wybranym ośrodku szkolącym. 

Uwaga!

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dowód osobisty, ponieważ wejdziesz na szkolenie po jego okazaniu.

Po zakończeniu szkolenia otrzymasz zaświadczenie, które uprawnia do odjęcia z konta kierowcy 6 punktów karnych. 

Przekroczenie limitu punktów karnych - co się dzieje?

O przekroczenie limitu punktów karnych wcale nie jest trudno. Jeśli kierowca uzbiera już komplet, musi liczyć się z chwilową utratą prawa jazdy i koniecznością ponownego zdawania egzaminu. Do takiej sytuacji dojdzie, gdy doświadczony kierowca przekroczy liczbę 24 punktów, a osoba posiadająca uprawnienia krócej niż rok, 20 punktów. W obu przypadkach procedura odzyskiwania prawa jazdy wygląda jednak inaczej:

 • doświadczony kierowca po przekroczeniu limitu punktów karnych musi przejść badania psychologiczne, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny;
 • kierowca ze stażem krótszym niż rok ma obowiązek przejścia od nowa całego kursu i zdania egzaminów.

Jak łatwo zauważyć, utracić prawo jazdy można naprawdę szybko. Odzyskiwanie uprawnień wiąże się z koniecznością zdawania egzaminów, czy przechodzenia od nowa przez całe szkolenie.

Warto wiedzieć

Staraj się pilnować swojego konta, sprawdzać regularnie liczbę uzbieranych punktów, a w razie konieczności korzystać z kursów redukujących.

Czy punkty karne wpływają na cenę ubezpieczenia OC?

Wysokość składki OC może być różna, choć zakres ubezpieczenia zawsze jest taki sam. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników, aby ustalić koszt zakupu polisy. Jest to doświadczenie i wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, ale też rodzaj samochodu (marka, typ, model, rocznik).

Od 2022 roku ubezpieczyciele mają dostęp do informacji o wykroczeniach drogowych, których dopuścił się kierowca. Im bardziej nierozważny okaże się właściciel pojazdu, tym wyższą ofertę może dla niego przygotować TU. 

Trzeba pamiętać, że towarzystwa muszą oszacować ryzyko, a kierowca łamiący przepisy ma większą szansę doprowadzić do kolizji czy wypadku, za które odpowiedzialność finansową poniesie TU. 

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczyciel może, ale nie musi brać pod uwagę punktów karnych. Od 17 czerwca 2022 roku firmy ubezpieczeniowe korzystają z bazy UFG, dlatego mają wgląd do danych na temat wykroczeń, których dopuścił się kierowca – gdy są poważne, cena polisy może zostać podniesiona nawet o kilkaset procent w stosunku do ceny przewidzianej dla kierowcy jeżdżącego bezpiecznie.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychNatalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Nieprzepisowa jazda może więc mieć sporo nieprzyjemnych konsekwencji – to nie tylko kary finansowe, ale też punkty karne, możliwość utraty prawa jazdy czy wyższy koszt zakupu polisy OC. Poza tym trzeba pamiętać o zagrożeniach, jakimi są wypadki drogowe, których wciąż na polskich drogach wydarza się za dużo. 

Porównaj ceny OC i AC

Mając świadomość, jak daleko idące konsekwencje ma gromadzenie na koncie punktów karnych, warto zdjąć nogę z gazu i bardziej skoncentrować się na drodze. To kwestia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pomocne mogą też okazać się kursy doszkalające, dzięki którym uczestnik przypomni sobie, czym jest przepisowa i odpowiedzialna jazda. 

Co warto wiedzieć?

 1. 17 września 2023 wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących punktów karnych.
 2. Punkty karne kasowane są po upływie roku. Rozpoczęcie biegu przedawnienia punktów karnych liczy się od momentu opłacenia mandatu.
 3. Zatrzymane prawo jazdy zostaje automatycznie zwrócone kierowcy po upływie okresu, na jaki zostało zatrzymane.
 4. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeprowadzają kursy, które pozwalają zredukować liczbę punktów karnych o 6. Kursy przeznaczone są dla osób, które mają prawo jazdy dłużej niż rok.
 5. Za kurs trzeba zapłacić około 1000 zł.
 6. W szkoleniu można wziąć udział raz na pół roku.
 7. Punkty karne mogą mieć wpływ na cenę polisy OC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje usunięcie punktów karnych?

  Punkty karne mogą zostać skasowane po odbyciu przez kierowcę szkolenia w WORD. Koszt kursu jest różny, jednak zazwyczaj cena plasuje się w okolicy 1000 zł. Dokładne informacje można znaleźć na stronie internetowej WORD, w zakładce Szkolenia. Skasować można 6 najstarszych punktów.

 2. Czy każdy kierowca może zapisać się na kurs redukujący punkty karne?

  Na kurs redukujący punkty karne może zapisać się kierowca, który prawo jazdy ma dłużej niż rok. Warunkiem uczestnictwa jest też wniesienie opłaty.

 3. Czy po przekroczeniu limitu 24 punktów można prowadzić samochód?

  Kierowca, który zgromadzi 24 punkty, a prawo jazdy ma dłużej niż rok, może jeszcze prowadzić samochód. Jednak wystarczy jeden punkt więcej, by czasowo stracił uprawnienia i musiał ponownie zdać egzaminy. Młody i niedoświadczony kierowca, który uprawnienia ma niecały rok, może mieć jedynie 20 punktów. Gdy złapie kolejny, straci prawo jazdy i będzie musiał zapisać się jeszcze raz na kurs i zdać egzaminy.

 4. Po jakim czasie anulowane są punkty karne w 2024 roku?

  W 2024 roku punkty karne kasowane są po roku. Trzeba jednak pamiętać, że okres liczony jest od momentu zapłaty mandatu!