W 2022 r. policja wystawiła mandaty na kwotę 1,3 mld zł. Średnio grzywna wyniosła 326 zł. Do wzrostu kar przyczynił się nowy taryfikator mandatów. Ukarani kierowcy mają kilka możliwości uregulowania należności, a najwygodniejszą metodą jest płatność przez internet.

Nie tylko częste łamanie przepisów drogowych może uszczuplić Twój portfel. Od 22 czerwca 2022 r. firmy ubezpieczeniowe mają dostęp do zgromadzonych przez kierowców mandatów i punktów karnych. Jeśli masz ich na koncie dużo, musisz liczyć się ze wzrostem składki za ubezpieczenie OC.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie są rodzaje mandatów w Polsce?

Zgodnie z prawem w Polsce wyróżniamy trzy rodzaje mandatów karnych. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Mandat karny gotówkowy 

Mogą go otrzymać osoby, które nie mają w Polsce stałego miejsca pobytu lub nie posiadają polskiego obywatelstwa. Oznacza to, że muszą na miejscu opłacić mandat funkcjonariuszowi, który go wystawił. Płatności można dokonać za mandat kartą lub gotówką, jeśli służby mają do dyspozycji terminal.

Mandat karny kredytowany 

Mogą go otrzymać osoby, które mają polskie obywatelstwo i miejsce zamieszkania na terenie kraju. Na zapłacenie mają 7 dni od daty wystawienia mandatu kredytowanego. Jednocześnie płatności można dokonać na miejscu, jeśli służby mają do dyspozycji terminal. Pozostałe sposoby to przelew za pośrednictwem internetu, przekazu pocztowego lub w oddziale banku.

Mandat zaoczny 

Można go wystawić nawet podczas nieobecności osoby ukaranej mandatem zaocznym. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi, gdy kierowca otrzymuje grzywnę za nieprawidłowe parkowanie czy brak biletu za opłacenie miejsca parkingowego. Należność trzeba uregulować w ciągu 7 dni. Do wyboru są 3 sposoby płatności:

 • Placówka pocztowa – najbardziej tradycyjna metoda płatności. Jednak może oznaczać konieczność długiego stania w kolejkach, aby wykonać przelew.
 • Placówka bankowa – alternatywą dla wizyty na poczcie jest dokonanie płatności w oddziale banku. Jednak również może się to wiązać z koniecznością oczekiwania w długiej kolejce.
 • Przelew przez internet – najwygodniejszą metodą zapłaty za mandat zaoczny jest wykonanie płatności z Twojego internetowego konta bankowego. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu i oczekiwania w długich kolejkach.

Gdzie można zapłacić mandat?

Kierowca ukarany mandatem ma do wyboru kilka metod płatności. Należą do nich:

Płatność na miejscu w radiowozie 

Od 2018 r. kierowcy mają możliwość opłacenia mandatu na miejscu tuż po jego otrzymaniu za pomocą karty płatniczej lub kodu BLIK. Znaczna większość radiowozów jest obecnie wyposażana w terminale płatnicze. Jednak wiele osób woli nieco opóźnić ten przykry obowiązek. Wówczas mają do wyboru dwie pozostałe metody płatności.

Płatność mandatu na poczcie lub w banku 

Najbardziej tradycyjna metoda płatności, ale ma kila wad. Przede wszystkim wiąże się z osobistą wizytą w placówce, co może oznaczać konieczność oczekiwania w długiej kolejce. Kolejna to prowizja pobierana przez bank lub pocztę za wykonanie przelewu.

Płatność mandatu przez internet 

Skorzystanie z internetowego konta bankowego to zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza metoda uregulowania należności. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu i tracenia czasu na stanie w kolejkach w placówce pocztowej lub oddziale banku. Jednak płatność za mandat należy wykonać w nieco inny sposób w porównaniu do tradycyjnego przelewu przez internet, co wyjaśniamy poniżej.

Uwaga: Od 2016 r. każdy mandat karny kredytowany lub zaoczny wystawiony przez policję (czyli z wyjątkiem nałożonych przez urzędy skarbowe bądź celne, straże miejskie lub gminne), jest kierowany do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, na którego konto bankowe należy dokonać płatności.

Jak wypełnić przelew za mandat przez internet?

Co ważne, opisywana poniżej procedura płatności przez internet dotyczy tylko mandatów karnych kredytowanych lub zaocznych wystawianych przez policję, które należy uregulować na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Z kolei mandat nałożony przez straż miejską lub gminną, urząd celny bądź skarbowy należy opłacić na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego

Przelew za mandat przez internet z polskiego konta

Przebieg płatności za mandat przez internet przebiega tak samo we wszystkich polskich bankach. W tym celu zaloguj się do swojego internetowego konta bankowego na komputerze, tablecie lub telefonie (tutaj możesz skorzystać z aplikacji bankowej). Następnie wybierz zakładkę „Przelewy” i poszukaj opcji przelewu podatkowego. Dalej zaznacz opcję „Mandaty” i wykonaj przelew na rachunek bankowy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu:

47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

Pierwszy Urząd Skarbowy

ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole

Jak zapłacić mandat karny przez internet – krok po kroku

1. Zaloguj się do bankowości internetowej w dowolnym polskim banku. Każdy z nich zapewnia możliwość płatności za mandat przez internet.

2. Wybierz zakładkę „Przelewy”, a następnie „Przelew do Urzędu Skarbowego”/”Przelew podatkowy”/”Przelew do US”. Zwróć uwagę, aby przez pomyłkę nie wybrać opcji „Przelew do ZUS”.

3. Wybierz z listy formularzy „Mandaty”, które zwykle są ułożone w kolejności alfabetycznej.

4. Jako miejscowość urzędu skarbowego wybierz Opole, a następnie Pierwszy Urząd Skarbowy. Zwykle większość banków automatycznie zaciąga dane adresowe i numer rachunku do przelewu. Jednak, jeśli tak się nie stanie, wpisz ręcznie:

47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole

5. W polu „typ identyfikatora” wybierz PESEL i wpisz jego numer. Jeśli pozostałe dane nie uzupełnią się automatycznie, wprowadź swoje imię, nazwisko i adres.

6. Pole „okres/rok/okres rozliczeniowy” pozostaw puste, ponieważ w przypadku mandatów nie należy go uzupełniać.

7. Wpisz kwotę mandatu.

8. Podaj serię i numer mandatu, którą znajdziesz na blankiecie otrzymanym od policji.

9. Zatwierdź przelew. Możesz to zrobić za pomocą kodu SMS, z tokena lub zdrapki, czy przyłożeniem palca w miejscu czytnika linii papilarnych.

Uwaga! Pomimo że zwykle dane do przelewu za mandat są generowane automatycznie w bankowości internetowej, przed wykonaniem transakcji warto samodzielnie sprawdzić aktualność numeru rachunku bankowego na stronie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Ponadto jest również umieszczony na odcinku A i B blankietu mandatu karnego.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w sprawie zapłaty za mandat przez internet, możesz skontaktować się z Centrum Mandatowym Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, które pracuje w godzinach od 7:30 do 15:30. Dostępne są następujące opcje kontaktu:

 • telefoniczny pod numerem: 77 549 20 00,
 • mailowy pod adresem: centrum-mandatowe@mf.gov.pl,
 • listowny pod adresem: Centrum Mandatowe Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, 48-300 Nysa, ul. Stanisława Moniuszki 9-10,
 • przez e-PUAP pod adresem: /glhcw67482/skrytka,
 • przez e-Urząd Skarbowy pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/.
Uwaga! Jeśli otrzymany mandat to dla Ciebie nieoczekiwany i bolesny wydatek, a jednocześnie nie masz na koncie wystarczających środków na uregulowanie należności w terminie, możesz np. wziąć kredyt gotówkowy. Aby uniknąć wysokich opłat i prowizji, warto porównać oferty jak największej liczby banków w kalkulatorze kredytów gotówkowych. Dzięki temu zapłacisz mandat w określonym ustawowo czasie i unikniesz konieczności spłaty dodatkowych odsetek w przyszłości, czy zajęcia wynagrodzenia przez komornika.

Porównaj kredyty w 19 bankach

Przelew za mandat z konta zagranicznego

Powyższa procedura płatności za mandat przez internet dotyczy tylko przelewów z kont w polskich bankach. Z kolei, jeśli masz rachunek bankowy w zagranicznej instytucji finansowej, musisz to zrobić nieco inaczej. Będzie Ci potrzebny następujący kod SWIFT i numer IBAN do zapłaty za mandat:

 • kod SWIFT: NBPLPLPW
 • kod IBAN: PL 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

Oprócz tego wpisz dane osobowe oraz numer i serię mandatu.

Jak zapłacić mandat przelewem na poczcie lub w banku?

Bez wątpienia przelew internetowy za mandat to najszybsza i najwygodniejsza metoda płatności. Jednak nadal niektóre osoby wolą to zrobić tradycyjnie na poczcie lub w oddziale banku. Aby było to możliwe, zabierz ze sobą oryginalny dokument otrzymany od służb, czyli mandat karny kredytowany lub zaoczny (odcinek A i B).

Podczas wypełniania papierowego formularza w opisie do przelewu wpisz numer i serię mandatu oraz dane osobowe. Następnie uzupełnij numer konta i adres Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu:

47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

Pierwszy Urząd Skarbowy

ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole

Jakie są konsekwencje nieopłacenia mandatu w terminie?

Jeśli nie zapłacisz mandatu w wyznaczonym terminie, wobec Ciebie może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne. Urząd skarbowy może ściągnąć należność z nadpłaty podatku. Jeżeli okaże się to nieskuteczne, komornik sądowy może zająć Twoje wynagrodzenie za pracę, emeryturę lub rentę, a w ostateczności mienie.

Unikanie płatności nie jest więc dobrym pomysłem. W efekcie nie tylko będziesz musiał zapłacić zaległy mandat, lecz także dodatkowe odsetki i koszty egzekucyjne.

Jak uniknąć prowizji za płatność mandatu?

Aby uniknąć prowizji za mandat możesz go opłacić od razu po otrzymaniu gotówką w radiowozie. Jednak przeszkodą może być zbyt wysoka kwota, co uniemożliwi uregulowanie należności. Wówczas masz do wyboru przelew internetowy, wizytę na poczcie lub w oddziale banku.

Niestety każda z tych opcji uszczupli Twój portfel. W przypadku płatności za mandat z internetowego konta bankowego prowizja wynosi około 5 zł. Natomiast opłacenie rachunku na poczcie oznacza dodatkową opłatę w wysokości około 10 zł.

Czy można zapłacić przez internet mandat za złe parkowanie?

Najczęściej kierowcy za złe parkowanie otrzymują mandat karny zaoczny, ponieważ nie ma ich bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Sposób płatności nieco się różni w zależności, która służba go wystawiła.

Jeśli mandat został nałożony przez policję, możesz dokonać płatności przelewem internetowym, w placówce poczty lub banku na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Natomiast, gdy zrobiła to np. straż miejska lub gminna, grzywnę trzeba uregulować na rachunek bankowy właściwego organu, który jest umieszczony na blankiecie.

Jak liczba mandatów wpływa na ubezpieczenie OC? 

Od 17 czerwca 2022 r. towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do historii mandatów i punktów karnych zgromadzonych przez kierowców. W związku z tym jest to jeden z czynników, który ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy wyliczaniu składki OC. Może się okazać, że częste łamanie przepisów drogowych może być bardzo bolesne finansowo.

Ubezpieczyciele szacują ryzyko powstania szkody. W przypadku kierowców często dostających mandaty z dużą liczbą punktów karnych na koncie będzie ono większe, ponieważ świadczy o niebezpiecznej jeździe. W efekcie może to oznaczać podwyżkę składki OC dla osób notorycznie łamiących przepisy ruchu drogowego.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Porównaj ceny CO/AC w 19 firmach

Jeśli zgromadziłeś dużą liczbę mandatów i punktów karnych na swoim koncie, możesz w prosty sposób poszukać tańszego OC w kalkulatorze rankomat.plbez wychodzenia z domu w dowolnym momencie. Do wyboru masz oferty 19 firm. Przy wyborze OC zawsze kieruj się wyłącznie jak najniższą ceną, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe regulowane ustawą. Oznacza to, że zakres ochrony polisy jest taki sam w każdym towarzystwie, ale różnice w cenach mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Po wyborze interesującej oferty i wykonaniu płatności online, umowę ubezpieczenia otrzymasz na adres e-mail.

Zapłata mandatu przez internet – co warto wiedzieć?

 1. Mandat można opłacić przelewem internetowym, w placówce poczty polskiej lub w oddziale banku. 
 2. Mandat wystawiony przez policję należy opłacić na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. 
 3. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do historii mandatów i punktów karnych zgromadzonych przez kierowców.     
 4. Mandat należy opłacić w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zapłatę mandatu przez internet

 1. W jakim urzędzie skarbowym zapłacić mandat przez internet?

  Mandat karny kredytowany lub zaoczny wystawiony przez policję należy wpłacić na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Jeśli został nałożony przez straż miejską czy gminną, na rachunek bankowy właściwego organu określony na blankiecie.

 2. Dlaczego warto zapłacić mandat online?

  Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób płatności. Przy przelewie internetowym oszczędzasz czas, który musiałbyś poświęcić na osobistą wizytę w placówce poczty lub oddziale banku, w których często występują długie kolejki.

 3. Czy mandat karny można zapłacić przelewem z konta?

  Tak, mandat karny kredytowany lub zaoczny wystawiony przez policję możesz zapłacić za pośrednictwem internetowego konta bankowego na rachunek Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. W tym celu po zalogowaniu się do swojej bankowości, wybierz opcję  „Przelewy”, a następnie „Przelew do Urzędu Skarbowego”/”Przelew podatkowy”/”Przelew do US”.

 4. Co podać w tytule przelewu za mandat?

  Jeśli korzystasz z internetowego konta bankowego, w polu identyfikator zobowiązania lub tytuł płatności (tytule przelewu) wpisz serię i numer otrzymanego mandatu karnego.

 5. Ile kierowca ma czasu na zapłacenie mandatu przez internet?

  Jeśli nie uregulujesz należności bezpośrednio na miejscu w radiowozie, masz 7 dni na opłacenie mandatu od daty jego wystawienia. Możesz to zrobić przelewem internetowym lub na poczcie czy w banku.

 6. Czy można odwołać się od mandatu?

  Tak. Możesz odwołać się od otrzymanego mandatu w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Należy to zrobić w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca nałożenia kary. Następnie zostanie określony termin rozpatrzenia sprawy.