W 2023 r. policja wystawiła ponad 3 mln mandatów na łączną kwotę 1,286 mld zł. Kwota grzywny wyniosła natomiast średnio 332 zł. Ukarani kierowcy mają kilka możliwości uregulowania należności, a najwygodniejszą metodą jest płatność przez internet.

Chwila nieuwagi podczas jazdy może sprawić, że niechcący złamiesz przepisy drogowe. Nawet jeśli nie zostaniesz zatrzymany przez policję, Twoje wykroczenie może zarejestrować fotoradar, system Red Light lub urządzenia Odcinkowego Pomiaru Prędkości. Tym samym, przewinienie, którego się dopuściłeś, zostanie ukarane mandatem. Możesz oczywiście odmówić jego przyjęcia, ale zwykle taka postawa się nie opłaca. Jak zatem najszybciej zapłacić mandat? Dziś bez problemu możesz to zrobić online.

Jakie są rodzaje mandatów w Polsce?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak zapłacić mandat przez internet oraz kto i jak może to zrobić, warto uporządkować sobie wiedzę o rodzajach mandatów karnych, jakie można otrzymać w Polsce. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie z nich można zapłacić przez internet. Zgodnie z prawem, w naszym kraju wyróżniamy trzy rodzaje mandatów karnych:

1. Mandat karny gotówkowy 

Mogą go otrzymać osoby, które nie przebywają na stałe w Polsce lub nie mają polskiego obywatelstwa. Oznacza to, że muszą na miejscu opłacić mandat funkcjonariuszowi, który go wystawił. W takim przypadku można zapłacić za mandat kartą lub gotówką, jeśli służby mają do dyspozycji terminal.

2. Mandat karny kredytowany 

Mogą go otrzymać osoby, które mają polskie obywatelstwo i miejsce zamieszkania na terenie naszego kraju. Na opłacenie mandatu kredytowanego masz 7 dni od daty jego wystawienia i możesz to zrobić przelewem online, w banku lub na poczcie. Płatności można dokonać także od razu na miejscu, jeśli służby mają do dyspozycji terminal.

3. Mandat zaoczny 

Mandat zaoczny można wystawić nawet podczas nieobecności osoby, na którą nakłada się tą karę. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi, gdy kierowca otrzymuje grzywnę za nieprawidłowe parkowanie czy brak biletu za opłacenie miejsca parkingowego. Należność trzeba uregulować w ciągu 7 dni.Do wyboru są trzy sposoby płatności: płatność na poczcie, płatność w banku lub płatność przez internet.

Jak można zapłacić mandat?

Jak już wspomnieliśmy, kierowca ukarany mandatem ma do wyboru kilka metod płatności. Należą do nich:

  • Płatność na miejscu w radiowozie 

Od 2018 r. kierowcy mają możliwość opłacenia mandatu na miejscu tuż po jego otrzymaniu za pomocą karty płatniczej lub kodu BLIK. Obecnie większość radiowozów jest wyposażana w terminale płatnicze. Mandat można też oczywiście opłacić gotówką. Osoby, które wolą nieco opóźnić ten przykry obowiązek, mają do wyboru pozostałe metody płatności.

  • Opłacenie mandatu na poczcie lub w banku 

Ten sposób płatności wiąże się z osobistą wizytą w placówce, co może oznaczać konieczność oczekiwania w długiej kolejce. Wadą tego rozwiązania jest także prowizja pobierana przez bank lub pocztę za wykonanie przelewu.

  • Opłacenie mandatu przez internet 

Płatność z internetowego konta bankowego to zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza metoda zapłacenia mandatu. Dzięki tej opcji, mandat możesz opłacić bez wychodzenia z domu i tracenia czasu na stanie w kolejkach w placówce pocztowej lub w oddziale banku. Musisz jednak wiedzieć, że taką płatność należy wykonać w nieco inny sposób niż tradycyjny przelew online. Poniżej wyjaśniamy, jak zapłacić mandat przez internet.

Warto wiedzieć

Od 2016 r. każdy mandat karny kredytowany lub zaoczny wystawiony przez policję w Polsce jest kierowany do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, na którego konto bankowe należy dokonać płatności. Numer rachunku do wpłat można znaleźć na odcinkach A i B mandatu karnego. Nie wpłacaj mandatu na rachunek Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, jeśli wystawiła go:

  • Inspekcja Transportu Drogowego,

  • Straż Miejska,

  • Straż Gminna.

 

Jak zapłacić mandat przez internet z polskiego konta? Krok po kroku

Przebieg internetowej płatności za mandat wystawiony przez policję wygląda tak samo we wszystkich polskich bankach.

1.Zaloguj się do bankowości internetowej w dowolnym polskim banku, w którym prowadzisz konto. Każdy z nich zapewnia możliwość płatności za mandat przez internet.

2.Wybierz zakładkę „Przelewy”, a następnie „Przelew do Urzędu Skarbowego”/”Przelew podatkowy”/”Przelew do US”. Zwróć uwagę, aby przez pomyłkę nie wybrać opcji „Przelew do ZUS”.

3.Wybierz z listy formularzy „Mandaty”, które zwykle są ułożone w kolejności alfabetycznej.

4.Jako miejscowość urzędu skarbowego wybierz Opole, a następnie Pierwszy Urząd Skarbowy. Zwykle większość banków automatycznie zaciąga dane adresowe i numer rachunku do przelewu. Jednak, jeśli tak się nie stanie, wpisz ręcznie dane do przelewu mandatu.

Warto wiedzieć

Szczegółowe dane do przelewu dla płatności za mandat karny to:

Pierwszy Urząd Skarbowy

ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole

numer rachunku: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

 

5.W polu „typ identyfikatora” wybierz PESEL i wpisz numer przypisany do Ciebie. Jeśli pozostałe dane nie uzupełnią się automatycznie, wprowadź swoje imię, nazwisko i adres.

6.Pole „okres/rok/okres rozliczeniowy” pozostaw puste, ponieważ w przypadku mandatów nie trzeba go uzupełniać.

7.Wpisz kwotę mandatu.

8.Podaj serię i numer mandatu, którą znajdziesz na blankiecie otrzymanym od policji.

9.Zatwierdź przelew.

    Uwaga!

    Chociaż dane do przelewu za mandat najczęściej są generowane automatycznie w bankowości internetowej, przed wykonaniem transakcji warto samodzielnie sprawdzić, czy numer rachunku bankowego Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu na pewno jest aktualny. Ponadto, jak już wspomnieliśmy, jest on również umieszczony na odcinku A i B blankietu mandatu karnego.
     

    Warto wiedzieć

    Opisywana poniżej procedura płatności przez internet dotyczy tylko mandatów karnych kredytowanych lub zaocznych wystawianych przez policję, które należy uregulować na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Z kolei mandat nałożony przez straż miejską lub gminną, urząd celny bądź skarbowy należy opłacić na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego.
     

    Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zapłaty za mandat przez internet, możesz skontaktować się z Centrum Mandatowym Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, które pracuje w godzinach od 7:30 do 15:30. Do wyboru masz następujące opcje kontaktu:

    Jak zapłacić mandat karny przez internet z konta zagranicznego?

    Powyższa procedura płatności za mandat przez internet dotyczy tylko przelewów z kont w polskich bankach. Z kolei, jeśli masz rachunek bankowy w zagranicznej instytucji finansowej, musisz to zrobić nieco inaczej.

    Do zapłaty mandatu z konta zagranicznego będzie Ci potrzebny następujący kod SWIFT i numer IBAN:

    kod SWIFT: NBPLPLPW

    kod IBAN: PL 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

    Oprócz tego wpisz swoje dane osobowe oraz numer i serię mandatu.

    Jak zapłacić mandat w e-Urzędzie Skarbowym?

    Mandat karny przez internet możesz także zapłacić przez stronę urzadskarbowy.gov.pl. Aby to zrobić:

    • zaloguj się na swój profil w e-Urzędzie Skarbowym,

    • kliknij w sekcję „Mandaty” - znajdziesz tam wszystkie informacje o swoich mandatach (w tym serię i numer konkretnego mandatu oraz datę jego wystawienia),

    • wybierz opcję płatności online,

    • kliknij na logo swojego banku i wykonaj przelew.

    Uwaga!

    W e-Urzędzie Skarbowym znajdziesz informacje o wszystkich mandatach wystawionych zarówno przez policję, jak i przez straż graniczną i leśną, sanepid itp. Na są tam jednak widoczne mandaty z fotoradarów.

    Jak zapłacić mandat wystawiony przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego?

    Główny Inspektorat Transportu Drogowego kontroluje przestrzeganie przepisów drogowych za pomocą fotoradarów, systemu Odcinkowych Pomiarów Prędkości i kamer Red Light. Jeśli któreś z tych urządzeń zarejestruje sytuację potwierdzającą złamanie przepisów drogowych przez kierowcę, właściciel pojazdu otrzyma mandat karny.

    Płatności za mandat wystawiony przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego należy dokonać na podany na blankiecie wpłaty, indywidualny numer rachunku bankowego. W tytule przelewu musisz natomiast podać serię i numer mandatu, numer PESEL, imię i nazwisko oraz swój adres. Adres musi być zgodny z tym, który widnieje na odcinku mandatowym.

    Uwaga!

    Opłat za mandaty wystawione przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie dokonuje się na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, tylko na indywidualny numer konta zamieszczony na otrzymanym blankiecie wpłaty.
     

    Płatności możesz oczywiście dokonać także w banku lub na poczcie.

    Mandat od Straży Miejskiej lub Straży Gminnej - jak zapłacić go przez internet?

    Mandat, który otrzymałeś od Straży Miejskiej lub Straży Gminnej, również możesz opłacić za pomocą przelewu online, w banku lub na poczcie.

    W przypadku płatności przez internet, w formularzu przelewu podaj serię i numer mandatu, numer PESEL, swoje imię i nazwisko oraz adres identyczny z tym, który widnieje na odcinku mandatowym. Przelewu dokonaj na numer rachunku, który znajdziesz na blankiecie wpłaty.

    Jak opłacić mandat z zagranicy przez internet?

    Jeśli załamiesz przepisy drogowe za granicą i zostaniesz zatrzymany przez policję, zwykle będziesz musiał zapłacić mandat na miejscu. Jeżeli jednak Twoje wykroczenie zostanie zarejestrowane np. przez fotoradar, dostaniesz list polecony z zawiadomieniem o złamaniu przepisów i wystawionym mandacie.

    Co mówi prawo?

    Zidentyfikowanie właściciela pojazdu, nawet jeśli nie jest on obywatelem państwa, w którym dokonał wykroczenia, jest możliwe dzięki unijnej dyrektywie z 2015 roku. Zgodnie z tym dokumentem państwo, w którym naruszyłeś przepisy drogowe, może uzyskać informacje o właścicielu danego pojazdu od Krajowego Punktu Kontaktowego. Mandat natomiast zostanie wysłany na Twój adres pocztą.
     

    Wszystkie dane, niezbędne do uregulowania mandatu z zagranicy takie jak numer konta do wpłaty, IBAN, czy też po prostu sam numer mandatu, znajdziesz w otrzymanym zawiadomieniu. Jeśli chcesz opłacić mandat przez internet, po prostu wpisz dane z zawiadomienia w formularz przelewu. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy wymagane dane wpisałeś poprawnie. Ewentualne błędy mogą bowiem opóźnić płatność lub całkowicie ją zablokować, a to z kolei może prowadzić do niepotrzebnych kosztów.

    Jak zapłacić mandat przelewem na poczcie lub w banku?

    Bez wątpienia przelew internetowy to najszybsza i najwygodniejsza metoda płatności za mandat. Jednak nadal niektóre osoby wolą to zrobić tradycyjnie na poczcie lub w oddziale banku. Aby dokonać płatności w ten sposób, zabierz ze sobą oryginalny dokument otrzymany od służb, czyli mandat karny kredytowany lub zaoczny (odcinek A i B).

    Podczas wypełniania papierowego formularza, w opisie do przelewu wpisz numer i serię mandatu oraz dane osobowe. Następnie uzupełnij numer konta - poprawny numer konta znajdziesz na blankiecie mandatu.

    Jakie są konsekwencje nieopłacenia mandatu w terminie?

    Jeśli nie zapłacisz mandatu w wyznaczonym terminie, może zostać wobec Ciebie wszczęte postępowanie egzekucyjne. Urząd skarbowy może ściągnąć należność z nadpłaty podatku. Jeżeli okaże się to nieskuteczne, komornik sądowy może zająć Twoje wynagrodzenie za pracę, emeryturę lub rentę, a w ostateczności mienie.

    Unikanie płatności nie jest więc dobrym pomysłem. Ostatecznie nie tylko będziesz musiał zapłacić zaległy mandat, lecz także dodatkowe odsetki i koszty egzekucyjne.

    Jak liczba mandatów wpływa na ubezpieczenie OC? 

    Od 17 czerwca 2022 r. towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do historii mandatów i punktów karnych zgromadzonych przez kierowców. Tym samym, może być to zatem jeden z czynników, który ubezpieczyciele wezmą pod uwagę przy wyliczaniu składki OC. 

    Wypowiedź eksperta

    Wyliczając składkę OC, ubezpieczyciele szacują ryzyko powstania szkody. W przypadku kierowców, którzy często otrzymują mandaty z dużą liczbą punktów karnych na koncie będzie ono większe, ponieważ świadczy o niebezpiecznej jeździe. W efekcie, może to oznaczać, że osoby notorycznie łamiące przepisy ruchu drogowego, za polisę będą musiały zapłacić więcej, niż kierowcy, którzy nie mają na swoim koncie żadnych przewinień drogowych.
    Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
     

    Nawet jeśli zgromadziłeś dużą liczbę mandatów i punktów karnych na swoim koncie, możesz w prosty sposób poszukać tańszego OC w kalkulatorze rankomat.pl bez wychodzenia z domu. Do wyboru masz oferty kilkunastu firm. Przy wyborze OC możesz kierować się jak najniższą ceną, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe regulowane ustawą. Oznacza to, że zakres ochrony polisy jest taki sam w każdym towarzystwie, ale różnice w cenach mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Po wyborze interesującej oferty i wykonaniu płatności online, umowę ubezpieczenia otrzymasz na adres e-mail.

    Porównaj ceny OC/AC 

    Warto wiedzieć:

    1. Mandat można opłacić przelewem internetowym, w placówce poczty polskiej lub w oddziale banku.

    2. Mandat wystawiony przez policję należy opłacić na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

    3. Mandat wystawiony przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Straż Miejską lub Straż Gminną należy opłacić na indywidualny rachunek wskazany na blankiecie wpłaty.

    4. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do historii mandatów i punktów karnych zgromadzonych przez kierowców.

    5. Mandat należy opłacić w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

    FAQ – najczęściej zadawane pytania o zapłatę mandatu przez internet

    1. W jakim urzędzie skarbowym zapłacić mandat przez internet?

      Mandat karny kredytowany lub zaoczny wystawiony przez policję należy wpłacić na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Jeśli został nałożony przez straż miejską czy gminną, na rachunek bankowy właściwego organu określony na blankiecie.

    2. Czy można zapłacić przez internet mandat za złe parkowanie?

      Najczęściej kierowcy za złe parkowanie otrzymują mandat karny zaoczny, ponieważ nie ma ich bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Sposób płatności nieco się różni w zależności, która służba go wystawiła.

      Jeśli mandat został nałożony przez policję, możesz dokonać płatności przelewem internetowym, w placówce poczty lub banku na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Natomiast, gdy zrobiła to np. straż miejska lub gminna, grzywnę trzeba uregulować na konto bankowe właściwego organu. Numer rachunku jest umieszczony na blankiecie.

    3. Czy mandat karny można zapłacić przelewem z konta?

      Tak, mandat karny kredytowany lub zaoczny wystawiony przez policję możesz zapłacić za pośrednictwem internetowego konta bankowego na rachunek Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. W tym celu po zalogowaniu się do swojej bankowości, wybierz opcję  „Przelewy”, a następnie „Przelew do Urzędu Skarbowego”/”Przelew podatkowy”/”Przelew do US”.

    4. Co podać w tytule przelewu za mandat?

      Jeśli korzystasz z internetowego konta bankowego, w polu identyfikator zobowiązania lub tytuł płatności (tytule przelewu) wpisz serię i numer otrzymanego mandatu karnego.

    5. Ile kierowca ma czasu na zapłacenie mandatu przez internet?

      Jeśli nie uregulujesz należności bezpośrednio na miejscu w radiowozie, masz 7 dni na opłacenie mandatu od daty jego wystawienia. Możesz to zrobić przelewem internetowym lub na poczcie czy w banku.

    6. Czy można odwołać się od mandatu?

      Tak. Możesz odwołać się od otrzymanego mandatu w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Należy to zrobić w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca nałożenia kary. Następnie zostanie określony termin rozpatrzenia sprawy.