Chwila nieuwagi na drodze może Cię sporo kosztować. Mandat za spowodowanie kolizji obciąży nie tylko Twoją kieszeń, ale takie zdarzenie drogowe może nieść za sobą również skutki prawne. Sprawdź, jaki jest aktualny taryfikator mandatów za kolizję drogową i co zrobić, jeśli już dojdzie do takiej sytuacji. Tłumaczymy też, jak starać się o odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

Policyjne dane za 2023 rok pokazują, że w 2023 roku do służb zgłoszono ok. 36 4380 kolizji drogowych. To o 1462 więcej takich zdarzeń niż rok wcześniej. Zachowanie pełnego skupienia i ostrożności w ruchu drogowym bywa trudne, a chwila nieuwagi może skutkować stłuczką lub znacznie poważniejszymi konsekwencjami. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Na miejsce zdarzenia nie trzeba wzywać policji, jeśli jego uczestnicy potrafią się porozumieć w kwestii odpowiedzialności i nikt nie doznał obrażeń ciała. Nie zawsze jednak rzeczywisty sprawca kolizji drogowej chce przyznać się do winy, a zdarzenie podchodzi czasem pod wypadek drogowy, jeśli szkody są rozległe i dotyczą zarówno pojazdów, jak i uczestników.

Podpowiadamy, jak się zachować, jeśli dojdzie do kolizji i z jakim mandatem musi się liczyć jej sprawca. Czasem wystarczy spisanie oświadczenia obu stron, aby zamknąć sprawę i poszkodowany uzyskał wsparcie w ramach OC sprawcy. Za chwilę dowiesz się, jak szybko załatwić te formalności.

Czym jest kolizja drogowa?

Kolizja drogowa to co do zasady zdarzenie w ruchu drogowym, w którym żaden z uczestników nie został poszkodowany (nie odniósł obrażeń ani zginął). Zwykle dochodzi natomiast do szkody pojazdów czy innych obiektów. 

Uwaga!

Jeśli w wyniku zdarzenia jeden z jej uczestników został ranny i wymaga hospitalizacji, to jeśli trwa ona nie dłużej niż 7 dni - również będzie mowa o kolizji. Natomiast pobyt w szpitalu dłuższy niż tydzień uznawany jest już za skutek wypadku drogowego.

Jakie są okoliczności zdarzenia, które możemy uznać za kolizję? Jej częstymi przyczynami są:

 • przekroczenie dozwolonej prędkości na drodze,
 • brak koncentracji kierowcy,
 • nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego,
 • niezachowanie należytej ostrożności,
 • niedostawanie jazdy do warunków atmosferycznych,
 • niewłaściwy stan techniczny samochodu,
 • prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu.

W przypadku kolizji jej skutki są łagodniejsze niż przy wypadku, jednak nie oznacza to, że nie jako sprawca nie będziesz borykać się z problemami prawnymi czy finansowymi. Jeśli już dojdzie do kolizji, koniecznie zachowaj spokój, a na pewno nie myśl o ucieczce z miejsca zdarzenia. O tym, jak się zachować za chwilę powiemy nieco więcej.

Porównaj ceny OC i AC

Czym różni się wypadek od kolizji drogowej?

Wypadek drogowy to sytuacja o wiele poważniejsza w skutkach niż kolizja. Zwykle w jego wyniku kierowcy lub pasażerowie zostają ranni lub wręcz tracą życie. Wówczas wezwanie policji i innych służb ratunkowych na miejsce zdarzenia jest obowiązkowe.

Zobacz, czym dokładnie różni się kolizja od wypadku w poszczególnych aspektach.

KRYTERIUMKOLIZJAWYPADEK
Skutkizazwyczaj ograniczone do uszkodzeń materialnych pojazdów lub mieniaczęsto obejmują ofiary w ludziach (ranni lub zabici) oraz duże szkody materialne
Interwencja służbwezwanie policji nie zawsze jest wymagane, chyba że szkody są znaczne, są poszkodowani, a strony nie potrafią dojść do porozumieniaobowiązkowe zgłoszenie do policji, jeżeli w wypadku ucierpiały osoby
Konsekwencje prawneprzeważnie kończy się na mandatach lub polubownym rozwiązaniu między stronamimoże prowadzić do poważniejszych konsekwencji prawnych, w tym postępowania karnego
Obowiązki uczestnikówwymiana informacji między uczestnikami; opcjonalne zgłoszenie szkody ubezpieczycielowiobowiązek udzielenia pierwszej pomocy, zabezpieczenia miejsca i zgłoszenia zdarzenia odpowiednim służbom
Ocena sytuacjizazwyczaj ocena szkód i decyzja o ewentualnym zgłoszeniu leżą w gestii uczestników

ocena jest przeprowadzana przez policję i inne służby ratunkowe, mające na celu ustalenie przyczyn i okoliczności zdarzenia.

źródło: opracowanie własne rankomat.pl

Spowodowanie kolizji drogowej a odpowiedzialność

Nawet jeśli kolizja niesie za sobą łagodniejsze skutki niż wypadek drogowy, to wciąż zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Sprawca zdarzenia musi liczyć się z konsekwencjami - zależą one od tego, jak zachowa się po stłuczce.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia pojazdów z Twojej winy, powinieneś zachować spokój. Jeśli masz ubezpieczenie OC, druga strona będzie mogła starać się o odszkodowanie z Twojej polisy. Być może uda się Wam porozumieć, Ty uznasz swoją winę, spiszecie wspólnie oświadczenie sprawcy kolizji, a Ty naprawisz swój samochód w ramach AC. 

Zobacz też: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej 2024 - Co powinno zawierać? Wzór do pobrania (PDF)

Może się jednak zdarzyć, że przyczynę kolizji będzie trudno ustalić- podobnie z odpowiedzialnością za jej spowodowanie. 

Sprawca kolizji nie powinien oddalać się z miejsca zdarzenia. Ucieczka może być później karana na podstawie Kodeksu wykroczeń lub Kodeksu karnego. 

Czy trzeba wzywać policję w przypadku kolizji drogowej?

Wezwanie policji do kolizji nie zawsze jest koniecznie. Prawnie nie ma takiego obowiązku, a uczestnicy zdarzenia mogą sami dojść do porozumienia, gdy szkody są niewielkie, np. zarysowanie samochodu. Pomoc funkcjonariuszy może się jednak okazać nieoceniona, jeśli obie strony nie zgadzają się co do przebiegu zdarzenia.

Czasem powstrzymanie się od telefonu na policję może być bardziej korzystne dla sprawcy. Jeśli na miejsce przyjadą służby, otrzyma on mandat za spowodowanie kolizji. To pewne. Jeśli natomiast uda się porozumieć z poszkodowanym, zasadniczą konsekwencją jaką poniesie, będzie udostępnienie danych dot. swojej polisy OC i ewentualny wzrost składki w kolejnym roku.

Zobacz też: Kiedy trzeba wezwać policję do kolizji, a kiedy nie?

Uwaga!

Na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. W takich okolicznościach policja nie może wystawić mandatu za kolizję, nawet jeśli pojawi się na miejscu.

Jaki jest mandat za spowodowanie kolizji drogowej?

Mandat za kolizję może być wysoki. Samo spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa to zgodnie z obecnym taryfikatorem 1000 zł. Poza tym służby mogą ukarać sprawcę również za przyczynę kolizji. Niektóre wykroczenia są obwarowane nawet kilkutysięcznymi grzywnami.

Przykład

Jan, prowadząc swój samochód w mieście, nie zastosował się do ograniczenia prędkości wynoszącego 50 km/h, jadąc z prędkością 70 km/h. W wyniku nadmiernej prędkości stracił kontrolę nad pojazdem na łuku drogi, co spowodowało, że zjechał na przeciwległy pas ruchu. Na szczęście, kierowca nadjeżdżającego z naprzeciwka zdołał zareagować i wyhamować, unikając bezpośredniego zderzenia. Jednak Jan uderzył w bok jego samochodu, powodując znaczne uszkodzenia obu pojazdów.

Na miejscu zdarzenia szybko pojawiła się policja, która stwierdziła przekroczenie prędkości jako główną przyczynę kolizji. Jan otrzymał mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości w wysokości 200 zł i spowodowanie kolizji. Ponadto, jego ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy uszkodzonego pojazdu naprzeciwległego kierowcy na podstawie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jan musiał również pokryć koszty naprawy własnego pojazdu, ponieważ jego polisa AC miała wysoką kwotę udziału własnego.

Wyobraź sobie jednak, że do kolizji dochodzi w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu czy prowadzenia pojazdu bez prawa jazdy. W obu przypadkach do mandatu za spowodowanie kolizji trzeba doliczyć kolejne 1500 zł.

Jak postępować, gdy dojdzie do kolizji drogowej?

Mandat za spowodowanie kolizji i inne konsekwencje finansowe to jedno. Liczy się również Twoje zachowanie jako sprawcy zdarzenia. 

Pierwszym co należy zrobić, to sprawdzić, czy żadnemu z uczestników zdarzenia nic się nie stało. Jeżeli żaden kierowca czy pasażer nie odniósł obrażeń i nie potrzebuje medycznej pomocy - możesz skupić się na pozostałych działaniach.

1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia

 • Niezwłocznie zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu, jeśli to możliwe.
 • Włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych uczestników ruchu o zdarzeniu drogowym.
 • Ustaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości za pojazdem, jeśli masz taką możliwość.

Wypowiedź eksperta

Ustawienie trójkąta awaryjnego zależy od miejsca kolizji. Na autostradzie lub drodze ekspresowej jest to 100 m za pojazdem na jezdni lub poboczu, w zależności od miejsca unieruchomienia samochodu. W obszarze zabudowanym trójkąt ustawia się tuż za pojazdem, jednak nie dalej niż metr od niego. Z kolei poza obszarem zabudowanym pożądana odległość to 30-50 m za pojazdem. Trójkąt stawiamy, jeśli samochód stoi tam, gdzie zatrzymywanie jest zabronione lub w miejscu, w którym jest słabo widoczny.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

2. Udokumentuj miejsce kolizji

 • Wykonaj zdjęcia miejsca zdarzenia, uszkodzeń pojazdów, i innym istotnym elementom (ślady hamowania, rozmieszczenie pojazdów na drodze itp.). Pomoże Ci to opisać przebieg zdarzenia.
 • Spisz numery rejestracyjne pojazdów biorących udział w zdarzeniu.

3. Ustal najważniejsze informacje z innymi uczestnikami kolizji

 • Podaj swoje dane osobowe oraz dane polisy ubezpieczeniowej.
 • Uzyskaj również dane od poszkodowanych.
 • Ustal przebieg zdarzenia z drugą stroną, jasno przedstaw swoje stanowisko.
 • Jeśli to możliwe, zbierz dane świadków - mogą okazać się pomocni, gdy przyjdzie do starania się o odszkodowanie przez poszkodowanych.

4. Jeśli jako sprawca kolizji zgadzasz się z poszkodowanym co do wersji wydarzeń - spisz oświadczenie sprawy kolizji.

Z treści takiego dokumenty powinno wyraźnie wynikać, kto doprowadził do zdarzenia. Równie istotny jest szczegółowy opis stłuczki - warto spisać go wspólnie. Należy w nim uwzględnić np.:

 • miejsce,
 • godzinę,
 • przebieg sytuacji,
 • okoliczności, w których doszło zdarzenia (z uwzględnieniem znaków drogowych, do których nie zastosował się sprawca),
 • skutki kolizji.

W oświadczeniu można też dodatkowo umieścić prosty szkic i mapkę, na której zwizualizuje się uszkodzenia. Jeśli w wyniku kolizji ucierpiały także inne przedmioty znajdujące się wówczas w samochodzie, również o tym napisz. Pod oświadczeniem wymagane są czytelne podpisy wszystkich osób biorących udział w zdarzeniu.

5.Jeśli nie zgadzacie się do co przebiegu kolizji - wezwij policję

Po przybyciu na miejsce służby spiszą protokół, zeznania uczestników, ale także nałożą na sprawcę mandat za spowodowanie kolizji - jeśli będą w stanie ustalić, kto nim jest. Obecność policji zdecydowanie ułatwia natomiast staranie się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy.

Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa a odszkodowanie

Jeśli spisałeś oświadczenie sprawcy kolizji lub zakończyła się interwencja policji, można oddalić się z miejsca zdarzenia - o ile stan techniczny pojazdu na to pozwala. Jeśli uszkodzenia są rozległe, można ewentualnie wezwać lawetę.

Z oświadczeniem sprawcy w ręku poszkodowany może starać się o uzyskanie odszkodowania z jego ubezpieczenia. W Kodeksie cywilnym przewidziano możliwość starania się o świadczenie nawet do 3 lat od daty stłuczki.

Co mówi prawo?

§ 1. Roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech.
art. 819 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.Kodeks cywilny

Zgłoszenia o wypłatę odszkodowania z tytułu ubezpieczenia sprawcy kolizji można dokonać zwykle:

 • online (przez formularz towarzystwa),
 • telefonicznie,
 • mailowo.

Towarzystwo ubezpieczeniowe po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wypłaca środki zwykle w ciągu 30 dni.

A co ze sprawcą i szkodami, które przy okazji on także odniósł? W takiej sytuacji przyda się ubezpieczenie autocasco, choć nie jest to polisa obowiązkowa. Jeśli jednak zdecydujesz się na AC przy zakupie rocznej polisy obowiązkowej, będziesz mieć szansę na uzyskanie wsparcie i likwidację szkody przez ubezpieczyciela, nawet jeśli sam do niej doprowadziłeś.

Zobacz też: Ile kosztuje AC w 2024 r. i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

Oczywiście skorzystanie z takiej opcji może wiązać się z utratą zniżek w kolejnym roku, a tym samym - wyższą stawką ubezpieczenia samochodu. Warto więc przekalkulować straty i na tej podstawie zdecydować, czy chcesz zgłosić szkodę w ramach AC, czy wolisz naprawę samochodu na własny koszt. Jeśli natomiast nie masz ochrony autocasco  - nie masz niestety tego wyboru.

Jakie ubezpieczenie samochodu przydaje się w przypadku kolizji?

Powiedzieliśmy już, że to ubezpieczenie autocasco chroni Cię przed skutkami kolizji jako jej sprawcy. Rzeczywiście taka polisa powala na likwidację szkody i naprawę samochodu, nawet jeśli do zdarzenia doszło wyłącznie z Twojej winy.

Cena autocasco zależy od zakresu polisy, jednak za pomocą kalkulatora OC i AC możesz porównać ze sobą propozycje od nawet kilkunastu ubezpieczycieli i wybrać pakiet OC i AC najkorzystniejszy dla siebie. 

Poza tym przydatnym rozszerzeniem jest też polisa assistance. Jeśli się na nią zdecydujesz, obejmie takie świadczenia jak:

 • holowanie pojazdu,
 • naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • pomoc informacyjna, 
 • pomoc organizacyjna, 
 • samochód zastępczy.

Uwaga!

Decydując się na assistance sprawdź, czy wybrany przez Ciebie zakres ochrony i usługi w jej ramach obejmują kolizje. Czasem zdarza się, że ubezpieczyciel zapewnia holowanie czy pojazd zastępczy tylko po awarii lub wypadku. Przed opłaceniem składki dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia swojego towarzystwa.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych


Zmniejszając ryzyko kolizji drogowej, unikasz zagrożenia bezpieczeństwa swojego i innych, ale także skutków prawnych czy finansowych. Stłuczka może przydarzyć się jednak każdemu, nie zawsze z własnej winy. Właśnie dlatego warto rozważyć rozszerzenie ochrony pojazdu przy zakupie OC. 

Porównaj ceny OC i AC

Interesuje Cię pakiet OC i AC z szerokim zakresem, ale na Twoją kieszeń? Sprawdź, co zaproponują Ci towarzystwa za pośrednictwem kalkulatora OC i AC. Najlepszą dla Ciebie ofertę kupisz bez wychodzenia z domu i to o dowolnej porze!

Co warto wiedzieć?

 1. W przypadku kolizji można, ale nie trzeba wzywać policji. Nie ma takiego obowiązku, chyba że w w zdarzeniu drogowym ucierpieli jego uczestnicy. Obecność policji przyda się także wtedy, gdy dwie strony nie potrafią porozumieć się co do odpowiedzialności za spowodowanie kolizji.
 2. Jeśli na miejscu pojawi się policja, mandat za kolizję to pewnik. Poza tym sprawca będzie musiał zapłacić także mandat za okoliczność jej spowodowania, np. przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa itp. 
 3. Mandat za spowodowanie stłuczki czy innego typu kolizji wynosi obecnie 1000 zł.
 4. Jeśli do kolizji dojdzie w strefie zamieszkania, policja nie może nałożyć na sprawcę mandatu. W takim obszarze nie obowiązują oficjalne przepisy ruchu drogowego. Karze grzywny podlegają wyłącznie zdarzenia, do których doszło na drodze publicznej.
 5. Kierowca, który spowodował kolizję, nie powinien oddalać się z miejsca zdarzenia. Może to zostać potraktowane jako ucieczka, a w konsekwencji karane z tytułu Kodeksu karnego, jeśli np. w wyniku kolizji zostały poszkodowane osoby.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile wynosi najniższy mandat za spowodowanie kolizji?

  Mandat za kolizję wyniesie co najmniej 1000 zł. Do tego należy doliczyć grzywnę za konkretne wykroczenie, które doprowadziło do kolizji. W efekcie sprawca będzie musiał zapłacić nawet do kilku tysięcy złotych.

 2. Co jeśli na skutek kolizji dojdzie do obrażeń ciała jednego z poszkodowanych?

  Obowiązkowo należy wezwać policję i inne służby ratunkowe, jeśli w wyniku kolizji kierowca czy pasażerowie odnieśli obrażenia i wymagają pomocy medycznej.

 3. Czy zawsze trzeba wezwać policję do kolizji?

  To zależy od okoliczności kolizji. Jeśli nikt z uczestników nie ucierpiał, a uszkodzenia mają charakter materialny, obecność policji nie jest konieczna. Dzięki temu sprawca nie zapłaci także mandatu. Jeśli jednak strony zdarzenia nie potrafią się porozumieć co do odpowiedzialności za tę sytuację, policja pomoże rozstrzygnąć spór. Wówczas niestety mandat za kolizję gwarantowany.

 4. Czy można odwołać się od mandatu za spowodowanie kolizji?

  Kierowca, który otrzymał mandat za kolizję, może odwołać się od tej decyzji, jeśli się z nią nie zgadza. Ma na to 7 dni kalendarzowych. Odwołanie należy złożyć w formie wniosku z uzasadnieniem odwołania.

 5. Czy można odmówić przyjęcia mandatu za kolizję drogową?

  Każdy ma prawo odmówić przyjęcia mandatu. W takiej sytuacji jednak policja kieruje sprawę do sądu, który następnie rozstrzyga sprawę.

 6. Czy za spowodowanie kolizji nalicza się sprawcy punkty karne?

  Tak, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem poza mandatem sprawca kolizji otrzymuje na swoje konto także 6 punktów karnych.