Każdy kierowca życzy sobie, aby samochód służył mu jak najdłużej i nie odmawiał posłuszeństwa. Jednym słowem, aby się nie psuł. Niestety rzeczywistość wygląda często zupełnie inaczej. Największy problem pojawia się, gdy auto zostaje unieruchomione. Kierowca ma dwie możliwości – wezwanie lawety lub holowanie. To ostatnie wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać. Sprawdź, jak poprawnie i bezpiecznie holować samochód!

Zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym holowanie jednego pojazdu przez drugi jest możliwe i dozwolone, jednak konieczne jest przestrzeganie przy tym określonych zasad. Za kierownicą holowanego samochodu musi siedzieć osoba z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Holować można jedno auto, a prędkość podczas holowania nie może przekraczać 30 km/h w obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza tym terenem. To jednak tylko część zasad – kierowcy muszą pamiętać, że zabronione jest holowanie pojazdu z przyczepą, samochodu znajdującego się na autostradzie, a także takiego, który ma niesprawne hamulce.

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak i kiedy, poprawnie i zgodnie z przepisami można holować niesprawny samochód. Nigdy nie masz bowiem pewności, czy taka konieczność nie przydarzy się właśnie Tobie!

Na czym polega holowanie samochodu?

Holowanie samochodu to ciągnięcie niesprawnego pojazdu za pomocą liny holowniczej przez drugie, sprawne auto. Aby było to możliwe, konieczne jest połączenie obu wozów – jak mówią przepisy – w sposób wykluczający ich odczepienie się w czasie jazdy. Pojazd holowany należy odpowiednio oznaczyć tak, aby zadbać o bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Wypowiedź eksperta

Trzeba pamiętać, że w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości podczas holowania mandat zapłaci kierowca holujący. Zanim zechcesz udzielić pomocy kierowcy z unieruchomionym wozem, upewnij się, że jesteś do tego odpowiednio przygotowany – nie tylko technicznie, ale również merytorycznie. Holowanie samochodu musi odbywać się zgodnie z przepisami, a nie każdy ma taką świadomość.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychNatalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Porównaj ceny OC i AC

Jakie wyposażenie jest niezbędne do holowania samochodu?

Holowanie auta wymaga odpowiedniego wyposażenia. Potrzebne zatem będą:

 • syntetyczna lina o długości 4-6 m,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kable rozruchowe.

Linkę holowniczą można zakupić na niemal każdej stacji benzynowej – w zależności od tego, jaki samochód będziemy holować, przyda się inny rodzaj liny:

 • pleciona – najbardziej popularna, wykonana ze splecionych włókien polipropylenowych; jest tania i łatwo dostępna, może jednak szybko się zużywać, co stwarza niebezpieczeństwo podczas holowania; jest też mało odporna na warunki atmosferyczne;
 • stalowa – sztywna, mocna, wytrzymała, przeznaczona do zadań specjalnych (wyciąganie wozu z rowu, holowanie dużych, ciężkich pojazdów); lina taka zajmuje sporo miejsca w bagażniku;
 • elastyczna – rozciąga się, co zwiększa komfort jazdy podczas holowania samochodu (szarpnięcia są mniej odczuwalne); linka jest wyjątkowo wytrzymała.

Do holowania aut używane są również:

 • taśma holownicza – szeroki pas materiału z poliestru, rozciągliwy i trwały; wytrzymała, odporna na uszkodzenia, idealna do holowania samochodów osobowych;
 • sztywny hol – drążek holowniczy pozwalający zachować stałą odległość między pojazdem holowanym i holującym, ułatwia wykonywanie manewrów; przeznaczony do holowania aut osobowych oraz ciężarowych.

Wybierając akcesoria do holowania samochodu, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo holującego i holowanego, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Bardzo istotna jest długość linki do holowania pojazdu. Powinna mieć ona 4-6 metrów, podczas gdy sztywny hol może mieć już tylko 3 metry. 

Kolejną sprawą jest dostosowanie rodzaju liny do typu pojazdu, innej użyjemy do pociągnięcia osobówki, a innej do holowania cięższych pojazdów, dlatego należy zwrócić uwagę na ich maksymalny udźwig. Pamiętaj też, aby przyjrzeć się zaczepom liny. Zdecydowanie lepsze będą szekle niż haki, ponieważ są one bardziej odporne na przeciążenia.

 Kiedy holowanie auta może być konieczne?

Holowanie auta może okazać się konieczne, gdy pojazd zostanie unieruchomiony na środku drogi, a awarii nie da się usunąć na miejscu. Przyczyną może być także kolizja. Trzeba jednak pamiętać, że aby holowanie samochodu przez drugi pojazd było w ogóle możliwe, uszkodzony wóz musi mieć sprawny układ hamulcowy, kierowniczy oraz oświetlenie. Oba pojazdy muszą też mieć aktualne OC.

Przykładem awarii, która może wymagać holowania jest np.:

 • uszkodzenie układu napędowego, cewki lub przewodów zapłonowych,
 • przegrzanie, zatarcie silnika,
 • awaria układu paliwowego,
 • zatankowanie niewłaściwego rodzaju paliwa.

Uwaga!

Trzeba pamiętać, że nie każda awaria czy uszkodzenie pozwalają na holowanie przez drugi pojazd. Przepisy precyzują, w jakich sytuacjach konieczne będzie wezwanie lawety. Przykładem będą wozy z niesprawnym układem kierowniczym czy całkowicie rozbitym przednim reflektorem.

Przygotowanie samochodu do holowania

Zanim rozpoczniesz holowanie auta, musisz odpowiednio przygotować oba pojazdy. O czym trzeba pamiętać?

 1. Z tyłu po lewej stronie samochodu holowanego należy umieścić trójkąt ostrzegawczy (można z niego zrezygnować, jeśli pojazd będzie wysyłał żółte sygnały błyskowe).
 2. Holowane auto powinno mieć włączone światła pozycyjne (holowanie po zmroku, w warunkach słabej widoczności), nie można używać świateł awaryjnych.
 3. Pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania (także przy dobrej widoczności).
 4. Linę należy przymocować do haka holowniczego lub ucha holowniczego korzystając z jej zaczepów; nie wolno zaczepiać jej do zderzaka czy wahaczy.

Prawidłowo przygotowane auto można odholować. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które mówią, jak zrobić to zgodnie z przepisami, nie stwarzając zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jak holować auto prawidłowo? Najważniejsze zasady

Prawo o ruchu drogowym precyzuje, w jaki sposób powinno odbywać się holowanie auta. O czym należy pamiętać?

 • Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h, a poza nim 60 km/h. 
 • Auto holowane musi być prowadzone przez osobę mającą uprawnienia do kierowania pojazdami.
 • Pojazdy muszą być połączone ze sobą w taki sposób, który uniemożliwia odczepienie się auta holowanego podczas jazdy (inaczej należy postąpić, gdy holowany jest motocykl, ponieważ jednoślad musi mieć możliwość odczepienia się w razie konieczności).
 • Odległość między pojazdami przy połączeniu giętkim musi wynosić 4-6 metrów, a przy połączeniu sztywnym 3 metry.
 • Linka powinna być cały czas napięta.
 • Linka do holowania pojazdu powinna być oznakowana naprzemiennie białymi i czerwonymi pasami lub opatrzona chorągiewkami w kolorze żółtym, ewentualnie czerwonym.
 • Oba pojazdy muszą sygnalizować zmianę pasa ruchu
 • Pojazd holowany na połączeniu giętkim musi mieć sprawne dwa układy hamulcowe, a połączony za pomocą holu sztywnego – przynajmniej jeden.
 • Pojazd holujący musi mieć zapalone światła mijania (niezależnie od panujących warunków, nawet w okresie dostatecznej widoczności).

Uwaga!

Holując pojazd, należy wybierać, w miarę możliwości, drogi jak najmniej uczęszczane. Trzeba też pamiętać, że holowanie na autostradzie jest dozwolone tylko do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych (MOP). Na drogach kilkupasmowych zawsze należy wybrać skrajny prawy pas ruchu.

O czym warto pamiętać przy holowaniu samochodu?

Zanim zdecydujesz się na holowanie auta, warto sprawdzić, czy pojazd do holowania się nadaje – często zależy to od jego cech konstrukcyjnych i technicznych. Problematyczne jest holowanie pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów – niektórzy producenci dopuszczają taką możliwość, ale tylko na krótkich odcinkach i z minimalną prędkością. Dlaczego?

W takiej sytuacji może dojść do zniszczenia panewek, zestawów planetarnych, czy też do uszkodzenia pompy olejowej. Rozsądnym rozwiązaniem jest wezwanie do takiego wozu pomocy drogowej. Holowania nie zaleca się także w przypadku samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym z rekuperacją. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto sięgnąć do instrukcji samochodu i sprawdzić, co producent mówi na temat możliwości holowania danego auta.

Trzeba też pamiętać, że nieprawidłowe holowanie pojazdu może skutkować nałożeniem mandatu, dlatego tak ważna jest wiedza na temat właściwego przygotowania samochodów oraz samej procedury.

Kiedy nie można holować samochodu?

W Kodeksie drogowym mowa jest także o tym, kiedy holowanie pojazdu jest zabronione. Wymienia się kilka najważniejszych sytuacji, w których kierowca będzie zmuszony wezwać pomoc drogową.

 1. Pojazd ma niesprawny układ kierowniczy i hamulce.
 2. Auto ma przyczepę.
 3. Samochód znajduje się na autostradzie.

Nie wolno holować aut, w których nie działają światła. Zabrania się także holowania więcej niż jednego pojazdu. W samochodzie holowanym musi znajdować się kierowca – nie wolno holować pustego pojazdu.

Jak holować auto w ramach ubezpieczenia?

W zorganizowaniu holowania może kierowcy pomóc towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupił on assistance. Co ważne, zakres ubezpieczenia może być różny, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy ochrona obejmuje holowanie, a także jaki jest jego limit. W tym celu wystarczy zajrzeć do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

O zakupie dodatkowego ubezpieczenia warto pomyśleć już na etapie szukania oferty obowiązkowego OC. Jak znaleźć atrakcyjną polisę? Wystarczy skorzystać z bezpłatnego kalkulatora OC i AC, aby otrzymać porównanie ubezpieczeń z wielu firm. Bez wychodzenia z domu, szybko i wygodnie kierowca porówna ceny polis i wybierze najlepszą dla siebie ofertę.

Przykład

Pan Andrzej potrzebuje polisę OC. Ponieważ w najbliższych miesiącach zamierza sporo podróżować, uznał, że wykupi dodatkowe ubezpieczenie, które zapewni mu ochronę w drodze. Skorzystał z kalkulatora OC i AC i porównał kilka ofert. Dzięki takiemu rozwiązaniu wybrał najlepszą dla siebie polisę. Oto wycena, którą otrzymał pan Andrzej, 40-latek z Krakowa, jeżdżący samochodem KIA Optima (1.9) benzyna.

UbezpieczycielOCACASSNNWCenaLimit holowania
Trastixx512 złassistance mini gwarantujące holowanie do najbliższego warsztatu
Balciaxx565 złdo 100 km
Uniqaxx609 złdo 75 km
Link4xx760,70 złdo 100 km
Beesafexx810,38 złdo najbliższego warsztatu (assistance mini)

*kalkulacja z dnia 12.11.2023

Assistance, które obejmuje możliwość zorganizowania holowania dostępne jest również w wersji tzw. assistance krótkoterminowego, które wykupuje się na określony, krótszy okres.

Przykład

Pan Andrzej ma aktualną polisę OC, ale planuje wyjazd z rodziną na dłuższe wolne. Postanowił zabezpieczyć się, wykupując ASS krótkoterminowe. Sprawdził oferty, korzystając z kalkulatora internetowego.

UbezpieczycielACCCenaLimit holowania
AXAna 30 dni88,40 złholowanie po awarii i wypadku do 200 km
Europ Assistancena 30 dni125 złholowanie po awarii i wypadku do 200 km
Europ Assistancena 30 dni130 złholowanie po awarii i wypadku do 350 km

*kalkulacja z dnia 12.11.2023

Ile kosztuje holowanie auta przez profesjonalną firmę?

Jeśli nie masz wykupionego ubezpieczenia assistance, które zapewnia pomoc w holowaniu, ani nie ma też nikogo, kto podciągnąłby twoje auto do najbliższego warsztatu - pozostaje wezwać lawetę. Oczywiście należy się liczyć ze sporym kosztem takiej usługi.

Cena zazwyczaj ustalana jest indywidualnie, ponieważ zależy od kilku czynników:

 • odległości od miejsca zdarzenia do miejsca docelowego,
 • miejsca zdarzenia,
 • stopnia uszkodzenia pojazdu,
 • wielkości samochodu.

Stawki kształtują się na poziomie 2-5 zł/km. Często ustalany jest też minimalny koszt holowania pojazdu – 100-250 zł. Te kwoty dotyczą sytuacji, w której niewielki samochód osobowy holowany jest na terenie miasta.

Na dłuższych trasach cena za holowanie to 2-2,5 zł/h. Szukając oferty firm holujących samochody, możesz mieć kłopot ze znalezieniem cennika na ich stronach internetowych. Częstą praktyką jest bowiem indywidualne negocjowanie stawek z klientem.

Uwaga!

Za holowanie na dłuższej trasie zapłacisz więcej, jednak stawka kilometrowa będzie niższa. Holowanie pojazdu po mieście jest droższe, a najwyższe ceny dotyczą dużych aglomeracji. Ponadto koszt holowania dużego auta będzie wyższy niż małego miejskiego samochodu.

Czy każde auto da się holować?

Kodeks drogowy wyraźnie określa, jakie samochody mogą być holowane i jakie warunki muszą zostać wówczas spełnione. Wskazują też, jakich sytuacji dotyczy zakaz holowania.

Porównaj ceny OC i AC

Trzeba pamiętać, że nie każde auto można holować – problematyczne może być ciągnięcie samochodu z bezstopniową lub automatyczną skrzynią biegów czy mechanizmem elektrycznie sterowanym. Nie holuje się też pojazdów o niesprawnych hamulcach, chyba że sposób holowania nie wymusza ich użycia, a także tych z poważnie uszkodzonym oświetleniem. Na autostradzie holowanie odbywa się tylko do najbliższego zjazdu!

Co warto wiedzieć?

 1. Holowanie aut wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, do którego należy linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy, kable rozruchowe.
 2. Przepisy ściśle określają zasady holowania, a ich nieprzestrzeganie grozi mandatem.
 3. Linę należy zamontować w sposób uniemożliwiający łatwe odczepienie.
 4. Ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdem holowanym a holującym, a także poruszanie się z określoną prędkością.
 5. Warto wykupić ubezpieczenie assistance, które obejmuje usługę holowania. Wcześniej należy sprawdzić w OWU, do jakiej odległości może odbywać się holowanie.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Kto może siedzieć za kierownicą holowanego auta?

  W pojeździe holowanym musi siedzieć osoba mająca uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 2. Kiedy holowanie samochodu jest bezwzględnie zakazane?

  Przepisy wskazują, że nie wolno holować auta o niesprawnym układzie kierowniczym i hamulcowym, pojazdów z przyczepą. Zabronione jest również holowanie na autostradzie. Nie można holować więcej niż jednego pojazdu.

 3. Czy holowany samochód musi mieć włączone światła?

  Tak, samochód holowany musi mieć włączone światła postojowe. Zabronione jest włączenie świateł awaryjnych.

 4. Jak połączyć ze sobą pojazd holowany i holujący?

  Pojazdy należy połączyć za pomocą linki holowniczej, która przez cały czas musi pozostać napięta. Lina musi być odpowiednio oznaczona, pasami białymi i czerwonymi, ewentualnie żółtymi i czerwonymi chorągiewkami. Linkę należy przymocować do haka lub ucha holowniczego, nigdy do elementów zawieszenia. Przy połączeniu giętkim odległość od aut musi wynosić 4-6 metrów, przy holu sztywnym 3 metry.

 5. Jak hamować w trakcie holowania samochodu?

  Pojazd holowany powinien holować mocniej niż pojazd holujący, co pozwala uniknąć efektu luźnej liny. Dobrze, jeśli wcześniej kierowcy ustalą jakiś sposób sygnalizowania potrzeby gwałtownego hamowania – najlepiej, jeśli zostanie zapewniona pomiędzy nimi stała łączność.