Osoby, które decydują się na zakup używanego auta z komisu, mogą otrzymać od sprzedawcy ofertę ubezpieczenia od awarii samochodu. Powinni jednak pamiętać, że taki produkt nie umożliwia bezpłatnej naprawy wszystkich jego podzespołów. Ubezpieczenia nie można też pomylić z assistance komunikacyjnym.  

Nie wszystkie pojazdy z drugiej ręki są w dobrym stanie technicznym. Z tego faktu doskonale zdają sobie sprawę właściciele komisów, którzy często – aby uatrakcyjnić swoją ofertę – zachęcają klientów do zakupu ubezpieczenia od awarii samochodu. Nazwa tego produktu nie powinna Was zmylić. Różni się on od assistance i nie wyklucza skorzystania z rękojmi sprzedawcy. Na jego niekorzyść może za to działać zazwyczaj dość wygórowana cena.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprawdziliśmy oferty najpopularniejszych na rynku firm zapewniających bezpłatną naprawę samochodu po awarii. Okazuje się, że taki produkt różni się nie tylko zakresem ochrony, ale również sumą ubezpieczenia i zakresem terytorialnym.

Czym jest ubezpieczenie od awarii samochodu i kto je oferuje?

Ubezpieczenie od awarii samochodu (motogwarancja, gwarancja na używane auto) uprawnia właściciela do skorzystania z bezpłatnej pomocy fachowców w razie usterki, do której doszło w drodze lub przy próbie uruchomienia pojazdu. Zakres świadczeń, z jakich będziesz mógł skorzystać, zostanie uwzględniony w umowie. Z reguły pomoc otrzymasz jedynie na terenie Polski lub w Polsce i krajach Europy.

Gwarancja na używane auto to produkt oferowany przez szeroką rzeszę podmiotów działających na rynku motoryzacyjnym. Jego dystrybucją zajmują się m.in.: komisy samochodowe, dealerzy samochodowi, importerzy pojazdów, firmy leasingowe i banki. Z tym ubezpieczeniem możesz się także spotkać wynajmując pojazd – szczególnie na dłuższy okres.

Aby zminimalizować ryzyko zakupu samochodu kradzionego lub powypadkowego, powinieneś zapoznać się z historią auta, które planujesz nabyć. Służy to tego bezpłatna usługa HistoriaPojazdu.gov.pl. Za pomocą tego serwisu sprawdzisz auta zarówno z Polski, jak i sprowadzone z zagranicy, np. Niemiec.

Dla jakich pojazdów można kupić motogwarancję?

O gwarancji na samochód można mówić w przypadku pojazdów zarówno używanych, jak i nowych. Każda firma oferująca ubezpieczenie od awarii samochodu ustala we własnym zakresie, jakie pojazdy mogą zostać objęte ochroną. Z reguły ograniczenia dotyczą dwóch kwestii: maksymalnego wieku pojazdu i jego przebiegu. Przykładowo:

 • Firma Autoprotect Polska do ubezpieczenia przyjmuje pojazdy w wieku od 4 do 12 lat. W zależności od wariantu ubezpieczone mogą zostać pojazdy bez limitu przebiegu i z przebiegiem do 150 000 lub 200 000 km.
 • Program Gwarancja Classic oferowany przez Get Help jest dostępny dla aut, których przebieg nie przekracza 10 000 km (liczone od momentu zakupu pojazdu). Z kolei najbardziej rozbudowany pakiet Master jest dostępny dla aut, które nie mają więcej niż 5 lat i 100 000 km na liczniku.
 • Gwarancje Select Auto dostępne w ofercie Wagas są przeznaczone dla pojazdów w wieku do 10 lat i z przebiegiem do 220 000 kilometrów.
 • VIP Gwarant Service to ubezpieczenie od awarii samochodu oferowane dla pojazdów nie starszych niż 15 lat z przebiegiem nie większym niż 300 000 km. Firma do ubezpieczenia przyjmuje pojazdy o pojemności silnika do 4000 cm3.
 • Firma Moto Gwarancja proponuje gwarancję na używane auta w wieku do 7 lat (przebieg do 220 000 km) i w wieku do 16 lat (przebieg do 300 000 km).

Na rynku funkcjonują też firmy (np. Defend Insurance),które proponują motogwarancję dla samochodów nowych. Z reguły takie produkty są sprzedawane pod nazwą „przedłużona gwarancja”. Z ubezpieczenia może skorzystać każdy właściciel pojazdu, któremu kończy się gwarancja producenta, czyli po 2-3 latach od nabycia auta.

Co oferują firmy sprzedające ubezpieczenie od awarii auta?

Ubezpieczenie od awarii samochodu dostępne jest w wielu wariantach. Porównanie ofert jest zatem jedynym sposobem, aby wybrać produkt dopasowany do swoich potrzeb i jednocześnie zapewnić sobie pomoc w przypadku usterki.

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Istotne są: świadczenia, z których będziesz mógł skorzystać, suma ubezpieczenia i zakres terytorialny motogwarancji. Wszystkie te informacje znajdziesz w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia),z którym powinieneś dokładnie się zapoznać.

Wybierając ubezpieczenie od awarii auta, warto również sprawdzić, z iloma warsztatami współpracuje firma. Najlepiej, aby warsztat znajdował się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Gwarancje Select Auto

Firma Wagas proponuje umowę na okres 6 lub 12 miesięcy. Suma ubezpieczenia zależy od dwóch parametrów: okresu umowy i wybranego pakietu.

Gwarancje Select Auto od Wagas
Wariant BasicWariant ComfortWariant Premium
Zakres ochrony – silnik, skrzynia biegów, przekładnia hydrokinetyczna, mechanizm różnicowy, obudowyZakres ochrony – dodatkowo: układ przenoszenia napędu, elementy elektroniczne i elektryczneZakres ochrony – dodatkowo m.in.: sprzęgło, przednie i tylne koła napędowe, łożyska kół, wał napędowy, układy: zasilania, wtrysku paliwa, chłodzenia silnika, klimatyzacji i kierowniczy
Suma ubezpieczenia – 3000 i 6000 złSuma ubezpieczenia – 5000 złSuma ubezpieczenia – 10 000 i 20 000 zł
Zakres terytorialny – wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej
*Oferta aktualna na dzień 15.01.2021 r.

Klienci za dodatkową opłatą mogą skorzystać z ubezpieczenia assistance, w ramach którego będą uprawnieni m.in. do holowania pojazdu do warsztatu na odległość 50 km i naprawy na miejscu zdarzenia do kwoty 400 zł.

Program Autoprotect Warranty

Autoprotect Polska proponuje zawarcie umowy na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. Kierowcy mogą skorzystać z ochrony na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej i EFTA.

Program Autoprotect Warranty
Wariant IZakres ochrony – silnik
Suma ubezpieczenia – 2000 zł
Wariant IIZakres ochrony – dodatkowo: skrzynia biegów, mechanizm różnicowy, przekładnia hydrokinetyczna
Suma ubezpieczenia – 4000 zł
Wariant IIIZakres ochrony – dodatkowo: napęd tylny, koła napędowe przednie, wał napędowy, zawieszenie, układy: hamulcowy, elektryczny i kierowniczy
Suma ubezpieczenia – 8000 lub 10 000 zł
Wariant IVZakres ochrony – dodatkowo: sprzęgło, układ paliwowy, turbosprężarka, paski napędu rozrządu
Suma ubezpieczenia – 12 000 zł lub wartość rynkowa auta
Wariant VZakres ochrony – wszystkie elementy auta z wyjątkiem tych wskazanych w OWU
Suma ubezpieczenia – wartość rynkowa pojazdu/10 000 zł na szkodę
*Oferta aktualna na dzień 15.01.2021 r.

Firma oferuje klientom zakup gwarancji na używany pojazd za pośrednictwem sieci dealerów. Lista współpracujących dealerów dostępna jest na stronie internetowej Autoprotect.

Gwarancje na auta używane Get Help

Standardowo gwarancję na używane auto można kupić na okres 12 miesięcy. Niektóre warianty są rozszerzone o elementy assistance w postaci możliwości skorzystania z samochodu zastępczego.

Gwarancje na auta używane Get Help
Wariant ClassicZakres ochrony – assistance, naprawy na drodze i warsztatowe, silnik, manualna skrzynia biegów
Suma ubezpieczenia – 5000 zł, kwota dostępna na jednorazową naprawę to 1500 zł
Wariant PremiumZakres ochrony – dodatkowo: automatyczna skrzynia biegów, komputer główny silnika, układy hamulcowy i chłodzenia, koło dwumasowe, wał napędowy, dyferencjał, osprzęt silnika i samochód zastępczy
Suma ubezpieczenia – 15 000 zł, kwota dostępna na jednorazową naprawę to 2000 zł
Wariant GrandZakres ochrony – dodatkowo: układy paliwowy, wydechowy i kierowniczy
Suma ubezpieczenia – 30 000 zł, kwota dostępna na jednorazową naprawę to 2000 zł
Wariant MasterZakres ochrony – dodatkowo: klimatyzacja, układ elektryczny, systemy komfortowe, multimedia i nawigacja
Suma ubezpieczenia – nielimitowana, kwota dostępna na jednorazową naprawę to 2000 zł
*Oferta aktualna na dzień 15.01.2021 r.

Na swojej stronie internetowej Get Help podaje, że współpracuje z ponad 1125 warsztatami samochodowymi i korzysta z 1254 holowników. Do dyspozycji klientów pozostaje też ponad 1000 samochodów zastępczych.

Ile kosztuje gwarancja od awarii samochodu?

Cena tego produktu jest uzależniona od kilku czynników, w tym przede wszystkim:

 • Długości umowy. Z reguły umowę ubezpieczenia od awarii samochodu można zawrzeć na 6 lub 12 miesięcy.
 • Wybranego pakietu. Z im większej liczby świadczeń będziesz mógł skorzystać, tym wyższa będzie cena motogwarancji.
 • Sumy ubezpieczenia. Niektóre firmy umożliwiają klientowi wybór sumy ubezpieczenia, inne zaś ustalają ją we własnym zakresie.

Nie wszystkie firmy oferujące motogwarancję posiadają stały cennik. Przykładowo Get Help przygotowuje ofertę osobno dla każdego klienta. Z kolei w przypadku Gwarancji Select Auto funkcjonują stałe ceny. Najtańsze ubezpieczenie kosztuje 580 zł (wariant Basic, suma ubezpieczenia 3000 zł, umowa na 6 miesięcy),a najdroższe 1260 zł (wariant Premium z sumą ubezpieczenia 20 000 zł i umową na 12 miesięcy).

Zdecydowałeś się na gwarancję na używane auto? Pamiętaj, że jej cena nie jest kwestią najważniejszą – znacznie istotniejsze jest to, co w zamian za nią dostaniesz. Wybór najtańszej opcji to nie najlepsza decyzja, gdyż zakres świadczeń, z jakich będziesz mógł skorzystać, będzie mocno okrojony.

Jakie korzyści płyną z zakupu gwarancji na auto?

Ubezpieczenie od awarii samochodu to produkt przeznaczony dla kierowców, którzy chcą zapewnić sobie pomoc fachowców po wystąpieniu usterki pojazdu. Umowa z firmą oferującą motogwarancję to:

 • Ochrona przed kosztami naprawy wybranych elementów auta. Wydatki pokrywa firma, z którą podpiszesz umowę. W zależności od pakietu naprawa zostanie przeprowadzona w ASO lub warsztacie partnerskim.
 • Gwarancja jakości naprawy. Firmy oferujące ubezpieczenie od awarii samochodu współpracują z renomowanymi sieciami warsztatów samochodowych i dlatego możesz mieć pewność, że usterka zostanie usunięta przez fachowców.
 • Wzrost wartości pojazdu. Jeżeli planujesz sprzedaż swojego samochodu, to będziesz mógł uzyskać za niego lepszą cenę. Korzystanie z dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej może utwierdzić potencjalnego kupca w przekonaniu, że dbałeś o wystawiony na sprzedaż pojazd.

Gwarancja na używane auto może dać kierowcy “święty spokój” – nawet gdy dojdzie do rozległej awarii. Wystarczy wybrać wariant ubezpieczenia, który skutecznie ochroni przed kosztami naprawy poszczególnych podzespołów auta.

Czy gwarancja na używany samochód wyłącza rękojmię?

Nie. Gwarancja na używany samochód i rękojmia nie wykluczają się wzajemnie. Zdarza się, że właściciele komisów samochodowych czy dealerzy samochodowi decydują się przedstawić oferowany produkt w taki sposób, jakby zdejmował on z nich odpowiedzialność za sprzedane auto. Tymczasem motogwarancja nie wyłącza rękojmi, czyli odpowiedzialności sprzedawcy za wady sprzedanego przez niego samochodu.

Kiedy możesz skorzystać z rękojmi?

Jeżeli po zakupie samochodu zorientowałeś się, że posiada on wadę (i sprzedawca Cię o niej nie poinformował),możesz skorzystać z rękojmi, czyli:

 • Odstąpić od zawartej umowy. Wówczas będziesz miał prawo do zwrotu nie tylko wpłaconej kwoty, ale również kosztu przewozu rzeczy (samochodu) do sprzedawcy.
 • Żądać obniżenia ceny. Wykrycie wady daje Ci możliwość negocjowania ze sprzedawcą ceny samochodu.
 • Żądać wymiany lub naprawy rzeczy. W przypadku samochodów używanych wymiana nie jest możliwa, ale możesz żądać, aby auto zostało naprawione na koszt sprzedawcy.

Z rękojmi będziesz mógł skorzystać przez 2 lata, licząc od dnia wydania przez sprzedawcę samochodu.

Czym różni się assistance od ubezpieczenia od awarii auta?

Motogwarancja i ubezpieczenie assistance mają punkt wspólny – polisy te zapewniają kierowcy wsparcie fachowców w awaryjnych sytuacjach. To jednak dwa różne produkty, których nie należy ze sobą mylić, a to z uwagi przede wszystkim na ich różne cele.

Porównanie gwarancji na używane auto i assistance
Ubezpieczenie od awarii samochoduUbezpieczenie assistance
Zakres świadczeń i cel ubezpieczeniaW ramach gwarancji firma usunie awarię (np. klimatyzacji) w ASO lub warsztacie partnerskim. Firma zapłaci za: holowanie, robociznę i zakup części.Zapewnia kierowcy pomoc m.in. po awarii, do której doszło w trasie. W ramach assistance ubezpieczyciel usprawni auto na miejscu zdarzenia lub zapewni holowanie do najbliższego warsztatu.
CenaNajtańsze pakiety kosztują ok. 500 zł za 3-6 miesięcy.Rozbudowany Assistance na cały rok to koszt ok. 100 zł.
Dodatkowe produkty/wsparcieNiektóre firmy umożliwiają dokupienie do motogwarancji ubezpieczenia assistance.Poza pomocą na drodze klient może liczyć też na pomoc medyczną, informacyjną czy prawną.
Dostępność produktuProdukt jest dystrybuowany wyłącznie przez firmy działające w branży motoryzacyjnej, np. dealerów samochodowych czy komisy samochodowe.Assistance można zakupić bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony internetowej ubezpieczyciela lub porównywarki ubezpieczeń.

Z uwagi na cel, jakim jest natychmiastowa pomoc kierowcy po awarii, zarówno firmy oferujące motogwarancję, jak i ubezpieczyciele utrzymują całodobową infolinię. Chęć skorzystania z pomocy kierowca powinien zgłosić telefonicznie w trakcie rozmowy z konsultantem.

Kiedy opłaca się kupić assistance, a kiedy motogwarancję?

Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W ramach ubezpieczenia chcesz zapewnić sobie jedynie holowanie, bo od lat naprawiasz samochód w zaufanym warsztacie samochodowym? Odpowiednie dla Ciebie będzie assistance. Zazwyczaj pokonujesz samochodem krótkie odcinki i bardziej niż kosztów holowania obawiasz się wysokości rachunku za naprawę silnika czy układu hamulcowego? Wybierz jeden z dostępnych wariantów motogwarancji.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i w razie konieczności skorzystać z pomocy fachowców, powinieneś rozważyć zakup obu tych ubezpieczeń. W razie awarii podczas podróży samochodem, dzięki assistance Twój samochód może zostać odholowany do warsztatu, a tam z kolei naprawiony w ramach motogwarancji. Jeżeli dobrze dobierzesz zakres ochrony, to nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z naprawą.

Co warto wiedzieć

 1. Ubezpieczenie od awarii samochodu polega na pomocy po wykryciu usterki w pojeździe – polisa zapewnia pokrycie kosztów naprawy.
 2. Motogwarancja jest dostępna zarówno dla używanych, jak i nowych aut. Kierowcy mogą wybierać wśród różnych wariantów ubezpieczenia od awarii pojazdu.
 3. Gwarancja na używany samochód od ubezpieczenia assistance różni się m.in. zakresem ochrony, ceną i dostępnością. Produkty te stanowią dla siebie uzupełnienie.
 4. Posiadanie ubezpieczenia od awarii samochodu nie wyklucza możliwości powołania się na rękojmię, czyli odpowiedzialność sprzedawcy za towar.