Zdaniem klientów najbardziej przydatną usługą w ubezpieczeniu assistance jest  holowanie pojazdu. Tak odpowiedziało 88% ankietowanych w badaniu Europ Assistance. Na drugim miejscu znalazł się wynajem auta zastępczego - 66%. Aby nie płacić za nie z własnej kieszeni, bardzo dokładnie należy wybrać ubezpieczenie auta.

Dane Europ Assistance nie pozostawiają wątpliwości. Kierowcy podróżujący autem za granicę najczęściej korzystają z usługi holowania. Niestety ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), często określają bardzo niskie maksymalne limity kilometrów przewozu uszkodzonego samochodu z miejsca awarii do warsztatu lub oferują holowanie tylko do najbliższego warsztatu. Sprawdziliśmy, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najmniejsze ograniczenia w assistance drogowym w tym zakresie.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jaki jest limit holowania auta w mini assistance za granicą?

Często towarzystwa ubezpieczeniowe dodają bezpłatnie do OC lub AC tzw. mini assistance. Jednak tego typu ubezpieczenia posiadają dość niski limit holowania auta z miejsca zdarzenia (np. awarii czy wypadku), który zwykle wynosi maksymalnie do 100 km. Niekiedy ubezpieczyciele gwarantują transport uszkodzonego samochodu tylko do najbliższego warsztatu za granicą, albo – co gorsza – polisa działa wyłącznie na terenie Polski.

Jednocześnie bardzo często ubezpieczyciele w ramach mini assistance zapewniają pomoc jedynie w razie wypadku lub kolizji drogowej, ale nie w przypadku awarii samochodu. W efekcie dla kierowców planujących podróż autem za granicę tego typu ubezpieczenie będzie niewystarczające. Jeśli będą mieć poważne problemy techniczne na drodze, to za holowanie i naprawę pojazdu będą musieli zapłacić z własnej kieszeni, a te koszty mogą być bardzo wysokie.

Ważne! Przed zakupem assistance koniecznie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W tym dokumencie będzie napisane, gdzie działa assistance, czy działa po awarii, jaki jest limit holowania oraz na ile dni przysługuje Ci auto zastępcze. Każdy agent ubezpieczeniowy ma obowiązek udostępnić Tobie dokument Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, a także możesz je znaleźć w Internecie na stronie danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jednak niekiedy towarzystwa ubezpieczeniowe wraz z OC lub AC oferują bezpłatnie pełne assistance z przyzwoitym zakresem ochrony. Jednocześnie należy pamiętać, że nie każdy właściciel samochodu otrzyma korzystną ofertę. Ubezpieczyciele oceniając ryzyko i wysokość składki biorą pod uwagę historię kierowcy, a także wiek i stan techniczny pojazdu. W związku z tym np. początkujący posiadacz prawa jazdy, który porusza się po drogach wieloletnim autem, raczej nie ma co liczyć na bezpłatne pełne assistance w pakiecie z OC lub AC.

Niektórzy kierowcy mogą bezpłatnie otrzymać pełne assistance w pakiecie wraz z OC lub AC, np. w kalkulatorze rankomat.pl. Tak, jak np. 35-letni właściciel 10-letniego Opla Astry z Krakowa, który od 15 lat posiada prawo jazdy. W naszej porównywarce znalazł on. m.in. ofertę Link4, która zapewnia kierowcom następujące świadczenia (m.in. limit holowania samochodu za granicą do 200 km):

  • pomoc w razie wypadku, awarii lub kradzieży,
  • holowanie do 200 km od miejsca zdarzenia,
  • naprawę na miejscu zdarzenia,
  • samochód zastępczy,
  • wymianę kół,
  • dostawę paliwa,
  • uruchomienie samochodu w razie rozładowania się akumulatora,
  • ochronę na terenie Polski i Europy (z wyjątkiem Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii).

Jednak dla kierowców często podróżujących samochodem za granicę, limit holowania pojazdu do 200 km od miejsca zdarzenia może okazać się niewystarczający.

Jaki jest limit holowania auta w assistance krótkoterminowym za granicą?

Zamiast mini assistance, kierowcy podróżujący samochodem za granicę mogą skorzystać z assistance krótkoterminowego, w którym maksymalny limit holowania auta w zależności od wariantu ubezpieczenia wynosi od 20 do 1000 km od miejsca zdarzenia. Jak działa tego rodzaju polisa?

Assistance krótkoterminowe to dobrowolne ubezpieczenie oferowane przez niewielu ubezpieczycieli. Zwykle kierowcy podróżujący samochodem za granicę mogą je wykupić na okres 7, 15 lub 30 dni.  Ewentualnie jak w przypadku rankomat.pl - 9, 16 i 31 dni, albo cały rok

Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w OWU określają limit wieku samochodu, który można ubezpieczyć (np. maksymalnie 15 lat w AXA Assistance). Jednocześnie w przeciwieństwie do mini assistance, zwykłe assistance krótkoterminowe oprócz wypadku i kolizji drogowej, zakresem ochrony obejmuje również awarię i kradzież samochodu. Aktualnie tego typu ubezpieczenie można kupić m.in. w następujących towarzystwach ubezpieczeniowych:

  • Uniqa,
  • Generali,
  • Link4 (przy ubezpieczeniu podróży),
  • Warta lub HDI (obie firmy należą do tej samej grupy ubezpieczeniowej).

Niestety z oferty HDI i Warty mogą skorzystać jedynie osoby, które aktualnie posiadają wykupione OC lub AC w jednym z tych dwóch towarzystw. Natomiast w Link4 assistance krótkoterminowe samochodu jest tylko dodatkową opcją przy zakupie ubezpieczenia turystycznego. Szczegółowy zakres ochrony u powyższych ubezpieczycieli porównaliśmy w poniższej tabeli.

Porównanie ofert assistance krótkoterminowego pojazdu

UbezpieczycielOkres ochronyZakres ochrony Limit holowania pojazduZakres terytorialnyJak kupić?
AXA Assistance – ubezpieczenie assistance w podróży7, 15 lub 30 dniPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku lub kradzieży auta.Od 100 do 350 km od miejsca zdarzeniaPolska i Europa z wyłączeniem krajów byłego ZSRR, za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii.Polisa dostępna samodzielnie w wariantach: ekonomicznym, standardowym oraz premium. Tylko dla właścicieli samochodów, których okres eksploatacji nie przekracza 15 lat.
Generali –Bezpieczny.pl7, 15 lub 30 dniPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku lub kradzieży auta.Od 250 km do 500 km od miejsca zdarzeniaPolska i EuropaW wariancie podstawowym i komfort wiek samochodu jest dowolny. W pakiecie prestiż wartość pojazdu nie może przekroczyć 15 lat.
Generali - pakiet Komfort Plus15 lub 30 dniPomoc w razie awarii, wypadku lub kradzieżyDo 400 km Polska i EuropaLimit 25 km od miejsca zamieszkania dla pojazdów starszych niż 10 lat; tylko z OC całorocznym.
HDI lub Warta – Podróżnik 1515 dniPomoc w razie: wypadku, awarii samochodu, innych zdarzeń losowych lub kradzieży auta.Od 100 do 400 km od miejsca zdarzeniaEuropa + Maroko, Tunezja i IzraelPolisa dostępna dla osób posiadających OC lub AC w HDI lub Warcie. Wiek pojazdu w wariancie Platynowym w Warcie nie może przekroczyć 10 lat.
Link4 – Podróże + Auto AssistanceUbezpieczenie obejmuje czas wyjazdu turystycznegoPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku, uszkodzenia auta, kradzieży pojazdu lub wandalizmu.Do 200 km od miejsca zdarzeniaEuropa + państwa basenu Morza Śródziemnego.Polisa dostępna razem z ubezpieczeniem podróżnym.
rankomat.pl - AXA Assistance9, 16, 31 dni lub 12 miesięcyPomoc w razie awarii, wypadku lub kradzieżyDo 300, 500 lub 1000 kmPolska + Europa (bez Kosowa, Białorusi, Mołdawii i Cypru)Polisa dobrowolna, niezależna od OC, AC dostępna pod adresem https://rankomat.pl/kalkulator/assistance
rankomat.pl - Europ Assistance9, 16, 31 dni lub 12 miesięcyPomoc w razie awarii, wypadku lub kradzieżyDo 500 km lub 750 kmPolska + Europa (bez Kosowa, Białorusi, Mołdawii i Cypru)Polisa dobrowolna, niezależna od OC, AC dostępna pod adresem https://rankomat.pl/kalkulator/assistance

Źródło: opracowanie własne rankomat.pl aktualne na dzień 28.08.2023 r. 

Jaki jest limit holowania auta w assistance całorocznym za granicą?

Zwykle całoroczne assistance drogowe w wariantach z najszerszym zakresem ochrony, posiada zdecydowanie wyższy maksymalny limit kilometrów holowania samochodu niż mini assistance oraz assistance krótkoterminowe. 

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Generali w wariancie LUX dostępnym tylko dla aut nowszych niż 13 lat i tylko w pakiecie z AC oferuje holowanie bez limitu kilometrów po Europie. ERGO Hestia proponuje swoim klientom 1250 km holowania w Polsce i w Europie przy zakupie najbogatszego pakietu Autocasco. Uniqa w najlepszym pakiecie ma do 1200 km. W czołówce znajdują się również PZU oraz Benefia (1000 km). Standardem wydaje się 500 km holowania za granicą. Taki dystans oferują Link4, mtu24 i Proama.

Limity holowania auta za granicą w assistance całorocznym w najwyższych wariantach ochrony

UbezpieczycielLimit holowania samochodu za granicąZakres terytorialny
Allianz (wariant Exclusive) Do równowartości 2000 euroPolska, Europa, europejska część Turcji, grecka część Cypru, z wyłączeniem terytorium Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rosji. 
Benefia (pakiet pełny) Do 1000 km Polska i Europa + Tunezja
Compensa (pakiet lux)Do 1500 km (limit km zależy od kierowcy i wieku pojazdu)Polska i Europa 
ERGO HestiaDo 1250 kmPolska i Europa
Generali (wariant LUX)Bez limitu kmPolska i Europa 
InterRisk (pakiet premium)Do 200 kmPolska i Europa 
Link4 (pakiet komfort)Do 500 kmPolska i Europa 
mtu24Do 500 kmPolska i Europa 
ProamaDo 500 kmPolska i Europa 
PZU (pakiet super)Do 1000 kmPolska i Europa (z wyłączeniem Mołdawii i Rosji), a także Algieria, Maroko, Izrael i Tunezja
Uniqa (pakiet VIP extra)Do 1200 kmPolska, Europa, Maroko, Tunezja
Warta (pakiet platynowy)Do 800 kmPolska, Europa, Maroko, Tunezja i Izrael
WienerDo 75 kmPolska i Europa 

Źródło: Opracowanie własne rankomat.pl (stan na 28.08.2023 r.).

Niestety często towarzystwa ubezpieczeniowe określają maksymalny wiek samochodu, który może zostać objęty zakresem ochrony assistance. Zwykle jest to 15 lat. Jednak nawet właściciele leciwych aut mogą znaleźć ubezpieczycieli gotowych ubezpieczyć ich pojazdy. Obecnie bez ograniczeń wiekowych można zakupić całoroczne assistance drogowe w najwyższych wariantach m.in. w następujących firmach:

  • Generali (za wyjątkiem wariantu LUX),
  • Link4,
  • mtu24,
  • Wiener.

Co warto sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem za granicę?

Oprócz zakupu assistance drogowego z wysokim limitem kilometrów holowania samochodu, przed wyjazdem za granicę warto również zadbać o wyposażenie i stan techniczny auta. Powinniśmy m.in. zwrócić uwagę na:

  • poziom ciśnienia w oponach,
  • poziom płynów, jak olej silnikowy, a także płyn hamulcowy, chłodniczy czy do spryskiwaczy,
  • sprawność świateł czy wycieraczek,
  • wymagane wyposażenie samochodu, jak np. gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy,
  • dodatkowe wyposażenie samochodu, które warto posiadać za granicą (np. apteczka czy kamizelka odblaskowa).

Ponadto przed wyruszeniem samochodem w długą trasę za granicę, warto również przeprowadzić dodatkowy przegląd techniczny pojazdu. Dzięki temu ryzyko konieczności korzystania nawet z najlepszego assistance drogowego ograniczamy do minimum.

Czytaj więcej: Jak przygotować samochód do wiosny?

Co warto wiedzieć?

  • Mini assistance zwykle nie zapewnia holowania w razie awarii auta.
  • Assistance krótkoterminowe zapewnia holowanie auta od 100 do 500 km w zależności od wariantu ubezpieczenia. Krótkoterminowe assistance w rankomat.pl zapewnia nawet 750 km lub 1000 km holowania za granicą, 
  • Najwyższy limit holowania auta za granicą wyrażony liczbą wynosi 1200 km (w InterRisk, PZU i Uniqa). Oprócz nich Generali w wariancie LUX oferuje brak limitu km w holowaniu za granicą,
  • Aż 78% zgłoszeń w ramach assistance drogowego za granicą dotyczy awarii auta. 
     

FAQ - najczęściej zadawane pytania o assistance drogowe z holowaniem za granicą

  1. Ile kosztuje assistance z holowaniem za granicą?

    Ceny assistance z holowaniem za granicą zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Najtańszą ofertę niezależnego assistance na krótki wyjazd dostaniesz w rankomat.pl.

  2. Jak wybrać dobry pakiet assistance?

    Przede wszystkim przed wykupieniem assistance w danej firmie przeczytaj Ogólne Warunki Umów. Może się okazać, że assistance nie obowiązuje w kraju, do którego jedziesz, albo że auto zastępcze jest dostępne tylko wtedy, jeśli Twojego pojazdu nie uda się naprawić na miejscu. Następnie zwróć uwagę na limity holowania, świadczenia, sumę ubezpieczenia, długość pobytu w hotelu czy czas wynajmu samochodu zastępczego. 

  3. Ile holowania za granicą mogę mieć w ubezpieczeniu assistance?

    W przypadku assistance krótkoterminowego, możesz mieć do 1000 km holowania w ubezpieczeniu AXA Assistance oferowanym za pośrednictwem rankomat.pl. Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenie całoroczne, pakiet z Autocasco w Generali - assistance wariant LUX - gwarantuje holowanie bez limitu kilometrów po Europie.