Według badania Europ Assistance popularność assistance drogowego rośnie z roku na rok. 42% ankietowanych deklaruje posiadanie jakiejkolwiek polisy assistance, a 94% z nich wskazuje, że jest to właśnie ubezpieczenie samochodu. Najbardziej użyteczną usługą w ramach polisy jest holowanie i pomoc drogowa (89% ankietowanych). Ze wsparcia ubezpieczyciela skorzystała realnie w 2024 roku połowa ubezpieczonych. Assistance drogowe pozwala znacznie ograniczyć koszty oraz stres związany ze zdarzeniami w ruchu drogowym, zwłaszcza za granicą. Czym kierować się przy wyborze polisy? Na które usługi zwrócić szczególną uwagę?

Pozostańmy jeszcze przez chwilę przy tegorocznym badaniu Europ Assistance. Firma już po raz 12. przeanalizowała potrzeby i świadomość kierowców w kwestii ubezpieczenia assistance. Okazuje się, że rok 2024 jest rekordowy pod względem liczby zgłoszeń w ramach tej polisy, odkąd w ogóle realizowane są te pomiary - z pomocy assistance skorzystało aż 49% ankietowanych.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Z kolei najczęściej wybieraną usługą jest holowanie pojazdu i pomoc drogowa - to aż 79% takich przypadków. Europ Assistance zapytało także ankietowanych, które usługi assistance są najbardziej użyteczne. 58% osób wskazało na pomoc podczas podróży za granicą. Dotyczy to także wyprawy własnym samochodem do innego kraju.

Niestety ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) często określają bardzo niskie maksymalne limity kilometrów przewozu uszkodzonego samochodu z miejsca awarii do warsztatu lub oferują holowanie tylko do najbliższego warsztatu.

Sprawdziliśmy, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najmniejsze ograniczenia w assistance drogowym w tym zakresie na jakie warianty assistance za granicą warto się decydować.

Assistance drogowe, czyli co?

Ubezpieczenie assistance drogowe to dobrowolna polisa komunikacyjna, którą można wykupić zarówno w wariancie całorocznym (razem z ubezpieczeniem OC) lub krótkoterminowym, np. w związku z konkretnym wyjazdem. Ta ostatnia opcja cieszy się popularnością wśród osób, które wyruszają własnym samochodem za granicę.

W ramach pomocy assistance możesz liczyć m.in. na:

  • holowanie pojazdu,
  • naprawę na miejscu (jeśli jest możliwa),
  • samochód zastępczy,
  • nocleg dla podróżnych,
  • pomoc informacyjną,
  • pomoc prawną,
  • pomoc medyczną.

Ostateczny zakres ubezpieczenia assistance zależy od wybranego wariantu - w przypadku polis dobrowolnych zakres ochrony jest ściśle związany z wysokością składki.

Im więcej usług w ramach assistance, tym więcej będziesz musiał za nie zapłacić. Jest to jednak inwestycja, która w razie awarii, wypadku czy kolizji zwróci Ci się z nawiązką

W praktyce pomoc assistance obejmuje zazwyczaj:

  • pokrycie kosztów naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia (kolizji, wypadku, awarii),
  • dostarczenia paliwa lub jego wymiany, gdy dojdzie do zatankowania niewłaściwego paliwa,
  • holowanie pojazdu po zdarzeniu drogowym do miejsca zamieszkania lub warsztatu z limitem lub bez limitu kilometrów,
  • pojazd zastępczy lub pokrycie kosztów związanych z wynajmem auta na czas naprawy,
  • dostarczenie części zamiennych,
  • pomoc w razie otwarcia pojazdu, gdy doszło do zgubienia kluczyków lub zatrzaśnięcia ich wewnątrz auta,
  • pomoc w razie rozładowania akumulatora,
  • pomoc techniczną w takich sytuacjach, jak uszkodzenie ogumienia czy wymiana koła.

Parametrem, który najbardziej różnicuje oferty assistance pod względem ceny, jest zwykle limit holowania auta w Polsce i za granicą. Za odpowiednią kwotę można znaleźć oczywiście warianty bez żadnych ograniczeń - przed zakupem polisy warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i ryzyko.

Potrzebujesz ubezpieczenia assistance? Zanim podpiszesz umowę, sprawdź naszą analizę warunków i zakresu ochrony w poszczególnych wariantach.

Jaki jest limit holowania auta w mini assistance za granicą?

Często towarzystwa ubezpieczeniowe dodają bezpłatnie do OC lub AC tzw. mini assistance. Jednak tego typu ubezpieczenia obejmują dość niski limit holowania auta z miejsca zdarzenia (np. awarii czy wypadku), który zwykle wynosi maksymalnie do 100 km. Niekiedy ubezpieczyciele gwarantują transport uszkodzonego samochodu tylko do najbliższego warsztatu za granicą, albo – co gorsza – polisa działa wyłącznie na terenie Polski.

Warto poświęcić nieco więcej czasu na analizę warunków ochrony, aby w razie konieczności skorzystania z polisy nie spotkała Cię niemiła niespodzianka.

Jednocześnie bardzo często ubezpieczyciele w ramach miniassistance zapewniają pomoc jedynie w razie wypadku lub kolizji drogowej, ale nie w przypadku awarii samochodu. W efekcie dla kierowców planujących podróż autem za granicę tego typu ubezpieczenie będzie niewystarczające. Jeśli będą mieć poważne problemy techniczne na drodze, to za holowanie i naprawę pojazdu i tak będą musieli zapłacić z własnej kieszeni - za granicą te koszty mogą być bardzo wysokie.

Uwaga!

Przed zakupem assistance koniecznie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W tym dokumencie znajdziesz informacje o tym, gdzie działa assistance, czy działa po awarii, jaki jest limit holowania oraz na ile dni przysługuje Ci auto zastępcze. Każdy agent ubezpieczeniowy ma obowiązek udostępnić Ci dokument Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Możesz je znaleźć również w Internecie na stronie danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeśli zdecydujesz się na dokupienie assistance do OC lub AC, zakres ochrony może być całkiem przyzwoity i obejmować także awarię. Taką propozycję możesz, ale nie musisz dostać. Oceniając ryzyko i wysokość składki, ubezpieczyciele biorą pod uwagę m.in.:

W związku z tym np. początkujący posiadacz prawa jazdy, który porusza się po drogach wieloletnim autem, raczej nie ma co liczyć na bezpłatne pełne assistance w pakiecie z OC lub AC.

Jeszcze innym przypadkiem są kierowcy, którzy otrzymują pełne assistance w pakiecie wraz z OC lub AC, np. w kalkulatorze rankomat.pl. Przykładem może być 35-letni właściciel 10-letniego Opla Astry z Krakowa, który od 15 lat posiada prawo jazdy. W naszej porównywarce znalazł on. m.in. ofertę Link4, która zapewnia kierowcom następujące świadczenia (m.in. limit holowania samochodu za granicą do 200 km):

  • pomoc w razie wypadku, awarii lub kradzieży,
  • holowanie do 200 km od miejsca zdarzenia,
  • naprawę na miejscu zdarzenia,
  • samochód zastępczy,
  • wymianę kół,
  • dostawę paliwa,
  • uruchomienie samochodu w razie rozładowania się akumulatora,
  • ochronę na terenie Polski i Europy (z wyjątkiem Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii).

Jednak dla kierowców często podróżujących samochodem za granicę, limit holowania pojazdu do 200 km od miejsca zdarzenia może okazać się niewystarczający.

Jaki jest limit holowania auta w assistance krótkoterminowym za granicą?

Zamiast miniassistance kierowcy podróżujący samochodem za granicę mogą skorzystać z assistance krótkoterminowego, w którym maksymalny limit holowania auta w zależności od wariantu ubezpieczenia wynosi od 20 do 1000 km od miejsca zdarzenia. Jak działa tego rodzaju polisa?

Assistance krótkoterminowe to dobrowolne ubezpieczenie oferowane przez niewielu ubezpieczycieli. Zwykle kierowcy podróżujący samochodem za granicę mogą je wykupić na okres 7, 15 lub 30 dni.  Ewentualnie jak w przypadku rankomat.pl - 9, 16 i 31 dni, albo cały rok

widok formularza kalkulatora assistance rankomat.pl

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w OWU określają  jednak limit wieku samochodu, który można ubezpieczyć (np. maksymalnie 15 lat w AXA Assistance). Jednocześnie w przeciwieństwie do mini assistance, zwykłe assistance krótkoterminowe oprócz wypadku i kolizji drogowej, zakresem ochrony obejmuje również awarię i kradzież samochodu.

Aktualnie tego typu ubezpieczenie można kupić m.in. w następujących towarzystwach ubezpieczeniowych:

  • Uniqa,
  • Generali,
  • Link4 (przy ubezpieczeniu podróży),
  • Warta lub HDI (obie firmy należą do tej samej grupy ubezpieczeniowej).

Niestety z oferty HDI i Warty mogą skorzystać jedynie osoby, które wykupiły  OC lub AC w jednym z tych dwóch towarzystw. Natomiast w Link4 assistance krótkoterminowe samochodu jest tylko dodatkową opcją przy zakupie ubezpieczenia turystycznego. Szczegółowy zakres ochrony u powyższych ubezpieczycieli porównaliśmy w poniższej tabeli.

UbezpieczycielOkres ochronyZakres ochrony Limit holowania pojazduZakres terytorialnyJak kupić?
AXA Assistance – ubezpieczenie assistance w podróży7, 15 lub 30 dniPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku lub kradzieży auta.Od 100 do 350 km od miejsca zdarzeniaPolska i Europa z wyłączeniem krajów byłego ZSRR, za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii.Polisa dostępna samodzielnie w wariantach: ekonomicznym, standardowym oraz premium. Tylko dla właścicieli samochodów, których okres eksploatacji nie przekracza 15 lat.
Generali –Bezpieczny.pl7, 15 lub 30 dniPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku lub kradzieży auta.Od 250 km do 500 km od miejsca zdarzeniaPolska i EuropaW wariancie podstawowym i komfort wiek samochodu jest dowolny. W pakiecie prestiż wartość pojazdu nie może przekroczyć 15 lat.
Generali - pakiet Komfort Plus15 lub 30 dniPomoc w razie awarii, wypadku lub kradzieżyDo 400 km Polska i EuropaLimit 25 km od miejsca zamieszkania dla pojazdów starszych niż 10 lat; tylko z OC całorocznym.
HDI lub Warta – Podróżnik 1515 dniPomoc w razie: wypadku, awarii samochodu, innych zdarzeń losowych lub kradzieży auta.Od 100 do 400 km od miejsca zdarzeniaEuropa + Maroko, Tunezja i IzraelPolisa dostępna dla osób posiadających OC lub AC w HDI lub Warcie. Wiek pojazdu w wariancie Platynowym w Warcie nie może przekroczyć 10 lat.
Link4 – Podróże + Auto AssistanceUbezpieczenie obejmuje czas wyjazdu turystycznegoPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku, uszkodzenia auta, kradzieży pojazdu lub wandalizmu.Do 200 km od miejsca zdarzeniaEuropa + państwa basenu Morza Śródziemnego.Polisa dostępna razem z ubezpieczeniem podróżnym.
rankomat.pl - AXA Assistance9, 16, 31 dni lub 12 miesięcyPomoc w razie awarii, wypadku lub kradzieżyDo 300, 500 lub 1000 kmPolska + Europa (bez Kosowa, Białorusi, Mołdawii i Cypru)Polisa dobrowolna, niezależna od OC, AC dostępna pod adresem https://rankomat.pl/kalkulator/assistance
rankomat.pl - Europ Assistance9, 16, 31 dni lub 12 miesięcyPomoc w razie awarii, wypadku lub kradzieżyDo 500 km lub 750 kmPolska + Europa (bez Kosowa, Białorusi, Mołdawii i Cypru)Polisa dobrowolna, niezależna od OC, AC dostępna pod adresem https://rankomat.pl/kalkulator/assistance

Źródło: opracowanie własne rankomat.pl aktualne na dzień 25.09.2024 r. 

Jaki jest limit holowania auta w assistance całorocznym za granicą?

Osoby, które często przejeżdżają długie dystanse również poza granice kraju lub wiedzą, że w danym roku planują właśnie zagraniczne wakacje, mogą zdecydować się za zakup assistance wraz z polisą OC na 12 miesięcy.

Wypowiedź eksperta

Zwykle całoroczne assistance drogowe w wariantach z najszerszym zakresem ochrony, zapewnia zdecydowanie wyższy maksymalny limit kilometrów holowania samochodu niż miniassistance oraz assistance krótkoterminowe.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jak to wygląda na polskim rynku ubezpieczeń? Generali w wariancie LUX dostępnym tylko dla aut nowszych niż 13 lat i tylko w pakiecie z AC oferuje holowanie bez limitu kilometrów po Europie. ERGO Hestia proponuje swoim klientom 1250 km holowania w Polsce i w Europie przy zakupie najbogatszego pakietu Autocasco. Uniqa w najlepszym pakiecie ma do 1200 km. W czołówce znajdują się również PZU oraz Benefia (1000 km). Standardem wydaje się 500 km holowania za granicą. Taki dystans oferują Link4, mtu24 i Proama.

UbezpieczycielLimit holowania samochodu za granicąZakres terytorialny
Allianz (wariant Exclusive) Do równowartości 2000 euroPolska, Europa, europejska część Turcji, grecka część Cypru, z wyłączeniem terytorium Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rosji. 
Benefia (pakiet pełny) Do 1000 km Polska i Europa + Tunezja
Compensa (pakiet lux)Do 1500 km (limit km zależy od kierowcy i wieku pojazdu)Polska i Europa 
ERGO HestiaDo 1250 kmPolska i Europa
Generali (wariant LUX)Bez limitu kmPolska i Europa 
InterRisk (pakiet premium)Do 200 kmPolska i Europa 
Link4 (pakiet komfort)Do 500 kmPolska i Europa 
mtu24Do 500 kmPolska i Europa 
ProamaDo 500 kmPolska i Europa 
PZU (pakiet super)Do 1000 kmPolska i Europa (z wyłączeniem Mołdawii i Rosji), a także Algieria, Maroko, Izrael i Tunezja
Uniqa (pakiet VIP extra)Do 1200 kmPolska, Europa, Maroko, Tunezja
Warta (pakiet platynowy)Do 800 kmPolska, Europa, Maroko, Tunezja i Izrael
WienerDo 75 kmPolska i Europa 

Źródło: Opracowanie własne rankomat.pl (stan na 26.09.2024 r.).

Jak wspomnieliśmy, często towarzystwa ubezpieczeniowe określają maksymalny wiek samochodu, który może zostać objęty zakresem ochrony assistance. Zwykle jest to 15 lat. Jednak nawet właściciele leciwych aut mogą znaleźć ubezpieczycieli gotowych ubezpieczyć ich pojazdy.

Obecnie bez ograniczeń wiekowych można zakupić całoroczne assistance drogowe w najwyższych wariantach m.in. w następujących firmach:

  • Generali (za wyjątkiem wariantu LUX),
  • Link4,
  • mtu24,
  • Wiener.

Zobacz też: Ubezpieczenie assistance – ile naprawdę o nim wiesz?

Co warto sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem za granicę?

Oprócz zakupu assistance drogowego z wysokim limitem kilometrów holowania, przed wyjazdem za granicę warto również zadbać o wyposażenie i stan techniczny auta. Powinniśmy m.in. zwrócić uwagę na:

  • poziom ciśnienia w oponach,
  • poziom płynów, jak olej silnikowy, a także płyn hamulcowy, chłodniczy czy do spryskiwaczy,
  • sprawność świateł czy wycieraczek,
  • wymagane wyposażenie samochodu, jak np. gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy,
  • dodatkowe wyposażenie samochodu, które warto posiadać za granicą (np. apteczka czy kamizelka odblaskowa).

Ponadto przed wyruszeniem samochodem w długą trasę za granicę, warto również przeprowadzić dodatkowy przegląd techniczny pojazdu. Dzięki temu ryzyko konieczności korzystania nawet z najlepszego assistance drogowego ograniczamy do minimum.

Jak kupić assistance pojazdu z holowaniem za granicą?

Wiesz już, że do wyboru masz kilka wariantów ubezpieczenia assistance i towarzystwa różnie podchodzą do ustalania warunków ochrony. Gdzie kupisz polisę na wyjazd najszybciej i najpewniej?

Możesz sprawdzić, co oferuje towarzystwo, w którym masz wykupione inne polisy lub co do którego masz zaufanie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jednak porównanie propozycji z kilku zakładów w jednym miejscu. Bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności zrobisz to w kalkulatorze assistance rankomat.pl.

Porównaj ceny assistance

W przypadku assistance krótkoterminowego w porównywarce znajdziesz oferty pochodzące od Europ Assistance i Axa Direct - po przejściu prostego formularza porównasz warunki ceny poszczególnych propozycji, a następnie w kilka minut przeprowadzisz transakcję zakupu polisy.

Jeśli zdecydujesz się na assistance w wariancie całorocznym, wystarczy, że w formularzu kalkulatora OC i AC wskażesz pożądany zakres umowy ubezpieczenia. Tylko tyle dzieli Cię od poczucia bezpieczeństwa podczas podróży w kraju i za granicą!

Co warto wiedzieć?

  1. Miniassistance zwykle nie zapewnia holowania w razie awarii auta. Jest to ochrona, która może się przydać, jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku.
  2. Assistance krótkoterminowe zapewnia holowanie auta od 100 do 500 km w zależności od wariantu ubezpieczenia. Polisa kupiona w rankomat.pl zapewnia nawet 750 km lub 1000 km holowania za granicą, 
  3. Najwyższy limit holowania auta za granicą wyrażony liczbą wynosi 1200 km (w InterRisk, PZU i Uniqa). Oprócz nich Generali w wariancie LUX oferuje brak limitu km w holowaniu za granicą,
  4. Assistance krótkoterminowe możesz wykupić na 7,14 lub 30 dni, a w kalkulatorze OC i AC na 9,50 oraz 31 dni.
     

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje assistance z holowaniem za granicą?

    Ceny assistance z holowaniem za granicą zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Najtańszą ofertę niezależnego assistance na krótki wyjazd dostaniesz w rankomat.pl - wszystko dzięki możliwości porównania cen i zakresów różnych propozycji w jednym miejscu.

  2. Jak wybrać dobry pakiet assistance?

    Przede wszystkim przed wykupieniem assistance w danej firmie przeczytaj Ogólne Warunki Umów. Może się okazać, że assistance nie obowiązuje w kraju, do którego jedziesz, albo że auto zastępcze jest dostępne tylko wtedy, jeśli Twojego pojazdu nie uda się naprawić na miejscu. Następnie zwróć uwagę na limity holowania, świadczenia, sumę ubezpieczenia, długość pobytu w hotelu czy czas wynajmu samochodu zastępczego. 

  3. Ile holowania za granicą mogę mieć w ubezpieczeniu assistance?

    W przypadku assistance krótkoterminowego, możesz mieć do 1000 km holowania w ubezpieczeniu AXA Assistance oferowanym za pośrednictwem rankomat.pl. Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenie całoroczne, pakiet z Autocasco w Generali - assistance wariant LUX - gwarantuje holowanie bez limitu kilometrów po Europie.