W 2019 r. aż 78% zgłoszeń w ramach assistance drogowego za granicą dotyczyło awarii samochodu. W efekcie kierowcy najczęściej korzystali z usługi holowania uszkodzonego pojazdu. Aby nie płacić za nie z własnej kieszeni, bardzo dokładnie należy wybrać ubezpieczenie auta.

Dane Mondial Assistance nie pozostawiają wątpliwości. Kierowcy podróżujący autem za granicę najczęściej korzystają z usługi holowania. Niestety ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), często określają bardzo niskie maksymalne limity kilometrów przewozu uszkodzonego samochodu z miejsca awarii do warsztatu. Sprawdziliśmy, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najmniejsze ograniczenia w assistance drogowym w tym zakresie.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jaki jest limit holowania auta w mini assistance za granicą?

Często towarzystwa ubezpieczeniowe dodają bezpłatnie do OC lub AC tzw. mini assistance. Jednak tego typu ubezpieczenia posiadają dość niski limit holowania auta z miejsca zdarzenia (np. awarii czy wypadku), który zwykle wynosi maksymalnie do 100 km. Niekiedy ubezpieczyciele gwarantują transport uszkodzonego samochodu tylko do najbliższego warsztatu za granicą, albo co gorsza polisa działa wyłącznie na terenie Polski.

Jednocześnie bardzo często ubezpieczyciele w ramach mini assistance zapewniają pomoc jedynie w razie wypadku lub kolizji drogowej, ale nie w przypadku awarii samochodu. W efekcie dla kierowców planujących podróż autem za granicę tego typu ubezpieczenie będzie niewystarczające. Jeśli będą mieć poważne problemy techniczne na drodze, to za holowanie i naprawę pojazdu będą musieli zapłacić z własnej kieszeni, a te koszty mogą być bardzo wysokie.

Jednak niekiedy towarzystwa ubezpieczeniowe wraz z OC lub AC oferują bezpłatnie pełne assistance z przyzwoitym zakresem ochrony. Jednocześnie należy pamiętać, że nie każdy właściciel samochodu otrzyma korzystną ofertę. Ubezpieczyciele oceniając ryzyko i wysokość składki biorą pod uwagę historię kierowcy, a także wiek i stan techniczny pojazdu. W związku z tym np. początkujący posiadacz prawa jazdy, który porusza się po drogach wieloletnim autem, raczej nie ma co liczyć na bezpłatne pełne assistance w pakiecie z OC lub AC.

Jednak niektórzy kierowcy mogą bezpłatnie otrzymać pełne assistance w pakiecie wraz z OC lub AC, np. w kalkulatorze rankomat.pl. Tak, jak np. 35-letni właściciel 10-letniego Opla Astry z Krakowa, który od 15 lat posiada prawo jazdy. W naszej porównywarce znalazł on. m.in. ofertę Link4, która zapewnia kierowcom następujące świadczenia (m.in. limit holowania samochodu za granicą do 200 km):

 • pomoc w razie wypadku, awarii lub kradzieży,
 • holowanie do 200 km od miejsca zdarzenia,
 • naprawę na miejscu zdarzenia,
 • samochód zastępczy,
 • wymianę kół,
 • dostawę paliwa,
 • uruchomienie samochodu w razie rozładowania się akumulatora,
 • ochronę na terenie Polski i Europy (z wyjątkiem Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii).

Jednak dla kierowców często podróżujących samochodem za granicę, limit holowania pojazdu do 200 km od miejsca zdarzenia może okazać się niewystarczający.

Jaki jest limit holowania auta w assistance krótkoterminowym za granicą?

Zamiast mini assistance, kierowcy podróżujący samochodem za granicę mogą skorzystać z assistance krótkoterminowego, w którym maksymalny limit holowania auta w zależności od wariantu ubezpieczenia wynosi od 100 do 500 km od miejsca zdarzenia. Jak działa tego rodzaju polisa?

Assistance krótkoterminowe to nieobowiązkowe ubezpieczenie oferowane przez niewielu ubezpieczycieli. Zwykle kierowcy podróżujący samochodem za granicę mogą je wykupić na okres 7, 15 lub 30 dni. Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w OWU określają limit wieku samochodu, który można ubezpieczyć (np. maksymalnie 15 lat w AXA Direct). 

Jednocześnie w przeciwieństwie do mini assistance, zwykle assistance krótkoterminowe oprócz wypadku i kolizji drogowej, zakresem ochrony obejmuje również awarię i kradzież samochodu. Aktualnie tego typu ubezpieczenie można kupić m.in. w następujących towarzystwach ubezpieczeniowych:

 • AXA Direct,
 • Generali,
 • Link4,
 • Warta lub HDI (obie firmy należą do tej samej grupy ubezpieczeniowej).

Niestety z oferty HDI i Warty mogą skorzystać jedynie osoby, które aktualnie posiadają wykupione OC lub AC w jednym z tych dwóch towarzystw. Natomiast w Link4 assistance krótkoterminowe samochodu jest tylko dodatkową opcją przy zakupie ubezpieczenia turystycznego. Szczegółowy zakres ochrony u powyższych ubezpieczycieli porównaliśmy w poniższej tabeli:

Porównanie ofert assistance krótkoterminowego pojazdu

Ubezpieczyciel

Okres ochrony

Zakres ochrony 

Limit holowania pojazdu

Zakres terytorialny

Jak kupić?

AXA Direct – ubezpieczenie assistance w podróży7, 15 lub 30 dniPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku lub kradzieży auta.Od 100 do 350 km od miejsca zdarzeniaPolska i Europa z wyłączeniem krajów byłego ZSRR, za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii.Polisa dostępna samodzielnie w wariantach: ekonomicznym, standardowym oraz premium. Tylko dla właścicieli samochodów, których okres eksploatacji nie przekracza 15 lat.
Generali –Bezpieczny.pl7, 15 lub 30 dniPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku lub kradzieży auta.Od 250 km do 500 km od miejsca zdarzeniaPolska i EuropaW wariancie podstawowym i komfort wiek samochodu jest dowolny. W pakiecie prestiż wartość pojazdu nie może przekroczyć 15 lat.
HDI lub Warta – Podróżnik 1515 dniPomoc w razie: wypadku, awarii samochodu, innych zdarzeń losowych lub kradzieży auta.Od 100 do 400 km od miejsca zdarzeniaEuropa + Maroko, Tunezja i IzraelPolisa dostępna dla osób posiadających OC lub AC w HDI lub Warcie. Wiek pojazdu w wariancie platynowym w Warcie nie może przekroczyć 10 lat.
Link4 – Podróże + Auto AssistanceUbezpieczenie obejmuje czas wyjazdu turystycznegoPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku, uszkodzenia auta, kradzieży pojazdu lub wandalizmu.Do 200 km od miejsca zdarzeniaEuropa + państwa basenu Morza Śródziemnego.Polisa dostępna razem z ubezpieczeniem podróżnym.

Źródło: Opracowanie własne rankomat.pl (stan na 06.03.2020 r.).

Jaki jest limit holowania auta w assistance całorocznym za granicą?

Zwykle całoroczne assistance drogowe w wariantach z najszerszym zakresem ochrony, posiada zdecydowanie wyższy maksymalny limit kilometrów holowania samochodu niż mini assistance oraz assistance krótkoterminowe. Aktualnie trzy towarzystwa ubezpieczeniowe oferują transport auta uszkodzonego za granicą do 1200 km (InterRisk, PZU i Uniqa). W czołówce znajdują się również Compensa (1100 km) oraz Benefia (1000 km). Z kolei przewóz pojazdu zaledwie do 100 km umożliwiają mtu24 i Wiener.

Limity holowania auta za granicą w assistance całorocznym w najwyższych wariantach ochrony

Ubezpieczyciel

Limit holowania samochodu za granicą

Zakres terytorialny

Allianz (pakiet plus)
 
Do równowartości 1000 euroPolska, Europa, europejska część Turcji, grecka część Cypru, z wyłączeniem terytorium Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rosji.
 
Aviva (pakiet rozszerzony)Do 500 kmPolska i Europa z wyłączeniem Rosji.
 
AXA Direct (pakiet premium)250 km po awarii, 350 km po wypadkuPolska i Europa z wyłączeniem krajów byłego ZSRR, za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii.
 
Benefia (pakiet pełny)
 
Do 1000 km
 
Polska i Europa + Tunezja
Compensa (pakiet lux)Do 1100 kmPolska i Europa 
Generali (komfort plus)Do 400 kmPolska i Europa 
InterRisk (pakiet premium)Do 1200 kmPolska i Europa 
Link4 (pakiet komfort)Do 500 kmPolska i Europa 
mtu24Do 100 kmPolska i Europa 
ProamaDo 500 kmPolska i Europa 
PZU (pakiet super)Do 1200 kmPolska i Europa (z wyłączeniem Mołdawii i Rosji), a także Algieria, Maroko, Izrael i Tunezja
Uniqa (pakiet VIP extra)Do 1200 kmPolska, Europa, Maroko, Tunezja
Warta (pakiet platynowy)Do 800 kmPolska, Europa, Maroko, Tunezja i Izrael
WienerDo 100 kmPolska i Europa 

Źródło: Opracowanie własne rankomat.pl (stan na 10.03.2020 r.).

Niestety często towarzystwa ubezpieczeniowe określają maksymalny wiek samochodu, który może zostać objęty zakresem ochrony assistance. Zwykle jest to 15 lat. Jednak nawet właściciele leciwych aut mogą znaleźć ubezpieczycieli gotowych ubezpieczyć ich pojazdy. Obecnie bez ograniczeń wiekowych można zakupić całoroczne assistance drogowe w najwyższych wariantach m.in. w następujących firmach:

 • Aviva,
 • Generali,
 • Link4,
 • mtu24,
 • Wiener.

Jednocześnie powyższe towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dość niskie maksymalne limity kilometrów holowania samochodu za granicą. Najlepiej pod tym względem prezentują się produkty Aviva i Link4 (do 500 km), a nieznacznie ustępuje im Generali (do 400 km). Ale jak już wspominaliśmy, oferty mtu24 i Wiener wypadły zdecydowanie najsłabiej z przeanalizowanych przez nas ubezpieczycieli (transport uszkodzonego pojazdu maksymalnie do 100 km).

Co warto sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem za granicę?

Oprócz zakupu assistance drogowego z wysokim limitem kilometrów holowania samochodu, przed wyjazdem za granicę warto również zadbać o wyposażenie i stan techniczny auta. Powinniśmy m.in. zwrócić uwagę na:

 • poziom ciśnienia w oponach,
 • poziom płynów, jak olej silnikowy, a także płyn hamulcowy, chłodniczy czy do spryskiwaczy,
 • sprawność świateł czy wycieraczek,
 • wymagane wyposażenie samochodu, jak np. gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy,
 • dodatkowe wyposażenie samochodu, które warto posiadać za granicą (np. apteczka czy kamizelka odblaskowa).

Ponadto przed wyruszeniem samochodem w długą trasę za granicę, warto również przeprowadzić dodatkowy przegląd techniczny pojazdu. Dzięki temu ryzyko konieczności korzystania nawet z najlepszego assistance drogowego ograniczamy do minimum.

Co warto wiedzieć?

 1. Mini assistance zwykle nie zapewnia holowania w razie awarii auta.
 2. Assistance krótkoterminowe zapewnia holowanie auta od 100 do 500 km w zależności od wariantu ubezpieczenia.
 3. Najwyższy limit holowania auta za granicą wynosi 1200 km (w nterRisk, PZU i Uniqa).
 4. Aż 78% zgłoszeń w ramach assistance drogowego za granicą dotyczy awarii auta.