Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie na Białoruś

Białoruś nie kojarzy się z miejscem turystycznym, które można odwiedzić w wakacje. Z pewnością przeszkodą dla wielu podróżników są skomplikowane zasady wizowe, które mogą odstraszać. Od jakiegoś czasu jednak Białoruś nieco rozluźnia rygorystyczne przepisy, więc i turystów przybywa, ale z pewnością wciąż nie jest to kraj, w których można spodziewać się tłumów.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Ze względu na wzrost napięcia, wydarzenia wojenne w regionie, a także powtarzające się przypadki aresztowań obywateli polskich Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wszelkie podróże do Republiki Białorusi. 

Osoby przebywają w Białorusi powinny bezwzględnie: zarejestrować się w systemie Odyseusz oraz na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.

W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Białoruś

Białoruś jest krajem niewyeksploatowanym turystycznie, ale zdaniem wielu jest atrakcyjniejszym niż choćby Ukraina. Warto rozważyć przyjazd tutaj, tym bardziej że na określonych zasadach możliwy jest wjazd bezwizowy. Ogromnym plusem jest fakt, że Białorusini są niezwykle uprzejmi i przyjaźnie nastawieni do Polaków, co uprzyjemnia pobyt w tym kraju.

  • Na Białorusi obowiązują dwa języku urzędowe: białoruski i rosyjski. Trudno porozumieć się w języku angielskim, prędzej jest to możliwe mówiąc po polsku. Przed wyjazdem warto natomiast zapoznać się z cyrylicą, co znacznie ułatwi zwiedzanie i poruszanie się po kraju.
  • Drogi na Białorusi są w bardzo dobrym stanie, ale również okolice dróg – pobocze, przystanki – są czyste, uporządkowane, odnowione i dobrze utrzymane. Większość autostrad jest płatnych i nie w postaci zakupu winiet, ale specjalnego urządzenia o nazwie BelToll, za które należy zapłacić kaucję a następnie doładować je określoną kwotą. Wymaga to sporo zaangażowania i wypełniania papierów.
  • W Mińsku na ulicach często można spotkać patrolującą ulicę milicję, której zdarza się także przeprowadzać kontrole wyrywkowe. Ma to swoje plusy – jest tu naprawdę bezpiecznie i spokojnie. W innych miastach Białorusi funkcjonariuszy na ulicach jest zdecydowanie mniej.
  • Miłym zaskoczeniem jest ogólny ład, jaki panuje w tym kraju. Przyzwyczajeni do wszędobylskich reklam, tutaj zyskujemy zupełnie nową jakość przestrzeni publicznej – krzykliwych bilbordów brak. Państwo nie jest bogate, ale zadbane, czego przykładem są choćby dobrze utrzymane drogi.
  • Białoruś to w przeważającej części kraj rolniczy, a nieodłącznym elementem białoruskiej wsi są drewniane, kolorowe chaty.
  • Popularnymi białoruskim jedzeniem jest tzw. maczanka białoruska oraz kwas chlebowy. Ten ostatni można kupić nawet na ulicy.
  • Atrakcje turystyczne Białoruś oferuje raczej skromne, a koncentrują się głównie wokół historii: place, zamki, kościoły. Dużym autem kraju są za to sielskie krajobrazy, które rozpościerają się na białoruskich wsiach. Jednak wśród raczej skromnej oferty turystycznej wyróżnić można kilka mocnych punktów wartych odwiedzenia: Mińsk, Zamek w Nieświeżu, Zamek w Mirze, Nowogródek i dom rodzinny Adama Mickiewicza, Jezioro Świteź.
  • Zamek w Nieświeżu – dawna siedziba Radziwiłłów powstała w XVI w. W trakcie swojej historii zamek był wielokrotnie dewastowany, grabiony, niszczony. W 1994 roku władze Białorusi uznały go za pomnik kultury i historii. W 2001 r. zamek przekazano Narodowemu Muzeum-Rezerwatowi Historyczno-Kulturalnemu Nieśwież. W 2005 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek jest udostępniany do zwiedzania turystom. Organizowane są tu koncerty, wystawy czasowe oraz działa teatr im. Urszuli Radziwiłł.
  • Zamek w Mirze – to kolejny zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pochodzi z XVI wieku, wzniesiony z inicjatywy marszałka nadwornego litewskiego Jerzego Iwanowicza Ilinicza. Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli w zamku getto i przetrzymywali tu Żydów. Obecnie znajduje się tutaj muzeum, w którym można podziwiać m.in eksponaty związane z historią Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zamek zjawiskowo wygląda wieczorem i w nocy z uwagi na piękne oświetlenie.
  • Dom rodzinny Adama Mickiewicza w Nowogródku – miejsce turystyczne szczególnie bliskie podróżującym z Polski. Słynny wieszcz spędził tu dzieciństwo i wczesną młodość, a obecnie dom jest przekształcony w Muzeum Adama Mickiewicza. W rzeczywistości jest to replika domu poety, gdyż budynek był już dwukrotnie odbudowywany. W muzeum udało się zgromadzić ponad 7 tysięcy eksponatów związanych z poetą.
  • Jezioro Świteź – słynne ballady Adama Mickiewicza „Świteź” i „Świtezianka” inspirowane są właśnie tym zbiornikiem wodnym. Na brzegu znajduje się pamiątkowy kamień z fragmentem utworu w języku polskim.

Pogoda na Białorusi - kiedy najlepiej jechać?

Na Białorusi najcieplej jest latem - od czerwca do września słupki termometrów wskazują powyżej 20 stopni Celsjusza. To dobry czas, by zaplanować podróż. Jesienią i zimą jest już znacznie chłodniej, zwłaszcza od grudnia do lutego utrzymują temperatury na minusie i szybciej zapada zmrok.

Średnie temperatury na Białorusi

Temperatura powietrza w dzień
styczeń -2°Cluty -1°Cmarzec 3°Ckwiecień 11°Cmaj 17°Cczerwiec 20°Clipiec 22°Csierpień 21°Cwrzesień 16°Cpaździernik 9°Clistopad 3°Cgrudzień -1°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -7°Cluty -7°Cmarzec -3°Ckwiecień 2°Cmaj 7°Cczerwiec 11°Clipiec 14°Csierpień 13°Cwrzesień 8°Cpaździernik 3°Clistopad -1°Cgrudzień -5°C

Źródło: wakacje.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Białoruś na rankomat.pl?

  • EKUZ na Białorusi nie jest honorowany.
  • Doba w szpitalu może kosztować nawet 30 euro.
  • Leczenie w placówkach prywatnych stoi na wyższym poziomie, ale jest droższe.
Polisę na wyjazd na Białoruś można mieć już od
4,53*
dzienna cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop na Białorusi? Dokumenty na wyjazd na Białoruś

Wjazd na Białoruś możliwy jest w ramach ruchu bezwizowego, który jest ściśle określony lub z wizą i dokumentami podróży. Wjazd bezwizowy odbywa się m.in. na Lotnisku Narodowym „Mińsk” – w związku z wprowadzanymi od 2018 roku regulacjami, obywatele Polscy przekraczający tu granicę mogą przebywać w Republice Białorusi bez wizy do 30 dni.

Szczegółowa rozpiska pozostałych przejść granicznych, na których możliwy jest wjazd bezwizowy a także związane z tym obostrzenia znajdują się TUTAJ. Przekroczenie 30-dniowego pobytu bez wizy grozi grzywną do 550 euro oraz deportacją.

Jakie dokumenty na Białoruś są wymagane przy wjeździe bezwizowym? Turysta musi mieć przy sobie ważny paszport, określoną kwotę gotówki (równowartość 22 euro w walucie obcej lub rublach białoruskich na każdy dzień pobytu) oraz ubezpieczenie medyczne opiewające na co najmniej 10 tysięcy euro.

UWAGA! Polski turysta może wjechać na teren Białorusi dowolną ilość razy, jednak pobyt nie może przekraczać 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Pobyt bezwizowy i z wizą sumują się.

Na granicy nie istnieje możliwość uzyskania wizy, dlatego należy zgłosić się do konsulatów białoruskich w Polsce, Wizę białoruską można uzyskać w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku i Białej Podlaskiej.

Pobyt na Białorusi powyżej 5 dni wiąże się z koniecznością meldunku czasowego. Można go dokonać osobiście w oddziałach obywatelstwa i migracji MSW lub elektronicznie za pośrednictwem portal.gov.by. Dokonanie meldunku jest bezpłatne.

Kierowcy muszą bezwzględnie przestrzegać deklaracji wjazdu, w której określili, że nie będą użyczać swojego pojazdu osobom trzecim, w czasie gdy właściciela nie będzie w aucie. Jeśli dojdzie do złamania tego nakazu, białoruski urząd celny konfiskuje pojazd i nakłada bardzo wysokie opłaty skarbowe. Do czasu ich uiszczenia nie jest możliwy wyjazd z Białorusi.

>> Jeśli pojazd zostanie skradziony na Białorusi, jego właściciel powinien niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie urząd celny i milicję. W przeciwnym razie właściciel samochodu może zostać oskarżony o złamanie zasad zawartych w deklaracji.

Polskie prawo jazdy jest honorowane na Białorusi, jednak kierowcy mogą się spodziewać bardzo precyzyjnej kontroli wyposażenia samochodu, w skład którego powinno wchodzić koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, przegląd techniczny, ubezpieczenie samochodu.

Milicja białoruska szczególnie chętnie weryfikuje zawartość apteczek samochodowych, a w razie braku jakiegokolwiek wymaganego elementu, wymierza karę. W apteczce musi znajdować się: 10% roztwór amoniaku, jodyna, bandaże sterylne i elastyczne, wata, plastry opatrunkowe, opaska uciskowa bądź gumowy wąż uciskowy, nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, rękawiczki chirurgiczne/chusteczki higieniczne, roztwór chłodzący.

Jedynym środkiem płatniczym jest rubel białoruski. Pieniądze można wymieniać w bankach, natomiast należy się wystrzegać przygodnych wymian waluty, bo może być to odebrane jako wykroczenie i skutkować otrzymaniem grzywny.

Paszport
Paszport
Gotówka
Gotówkę
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Zielona Karta
Zielona Kartę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Wiza
Wizę

Czy na Białorusi jest bezpiecznie?

Poziom bezpieczeństwa na Białorusi porównywany jest z sytuacją w Polsce. Przestępczość pospolita objawia się najczęściej włamaniami do samochodów oraz kradzieżami pojazdów. Nie ma podwyższonego ryzyka napadów czy rozbojów. Białoruś jest określana jako kraj dość bezpieczny.

Jednakże obecna sytuacja polityczna jest bardzo niestabilna i MSZ odradza wszystkie podróże na Białoruś, a przebywającym tam Polakom rekomenduje natychmiastowe jej opuszczenie.

  • Uwaga Drogi na Białorusi są w całkiem dobrym stanie, jednak należy uważać na lokalnych kierowców. Zdarza się, że jeżdżą bez świateł mijania nawet w nocy oraz nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.
  • Uwaga Nie zostało wprowadzone zagrożenie atakiem terrorystycznym.
  • Uwaga Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 należy unikać dużych skupisk ludzkich, zachowywać dystans społecznych i przestrzegać zasad reżimu sanitarnego.
  • Uwaga Na lotniskach białoruskich mierzona jest temperatura pasażerów przybywających do kraju.

Karta EKUZ na urlop w Białorusi –  czy obowiązuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) nie obowiązuje w Białorusi. Obcokrajowcy są leczeni odpłatnie, a koszt w 100 % pokrywa poszkodowany turysta, zarówno koszty leków, testów diagnostycznych, hospitalizacji, jak i wizyty u specjalisty.

Jedyną szansą na zwrot kosztów leczenia jest posiadanie prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Jest ono jednocześnie wymogiem przy wjeździe bezwizowym na Białoruś – w takiej sytuacji ubezpieczenie musi opiewać na co najmniej 10 tys. euro.

Opieka medyczna na Białorusi jest na niższym poziomie niż w Polsce. Placówki publiczne dysponują gorszym sprzętem specjalistycznym oraz uboższym wyposażeniem. Mogą się także pojawić problemy z dostępem do niektórych sprzętów.

Koszt pobytu w szpitalu wynosi około 30 euro za dobę.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Prywatne ubezpieczenie turystyczne to jedyna szansa na darmowe leczenie w Białorusi. Dodatkowo przynosi ono szereg dodatkowych korzyści takie jak: ubezpieczenie NNW, OC, Assistance, transport sanitarny do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne na Białoruś
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
183 457 zł
Ratownictwo
32 105 zł
Bagaż
1 000 zł
36,04 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie covid-19sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
183 459 zł
Ratownictwo
22 932 zł
Bagaż
1 200 zł
58,80 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 2 293 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
89,95 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł
Ubezpieczenie turystyczne na Białoruś
Signal Iduna
36,04 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
183 457 zł
Ratownictwo
32 105 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie covid-19sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
ERGO Ubezpieczenia Podróży
58,80 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
183 459 zł
Ratownictwo
22 932 zł
Bagaż
1 200 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 2 293 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
89,95 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł

Warto dopasować ochronę do swoich potrzeb, decydując się też na dodatkowe rozszerzenia. Osoby pozostające pod stałą opieką lekarza powinny posiadać rozszerzenie o choroby przewlekłe. W przypadku aktywnego urlopu przyda się ochrona od sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych. Można ubezpieczyć się też od zdarzeń, do których dojdzie pod wypływem alkoholu czy wykonywania pracy fizycznej.

Oferty, które znaleźć można np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, zaczynają się od około 4 zł za dzień, a kończą na ofertach za około 40zł/dzień. Jednak należy pamiętać, że najdroższe ubezpieczenie wcale nie musi być najlepszym. 

AXA PARTNERS –  4,53 ZŁ

ALLIANZ – 12,85 ZŁ

Koszty leczenia

200 000 zł

800 000 zł

Ratownictwo

200 000 zł

50 000 zł

OC

100 000 zł

NNW

20 000 zł

40 000 zł

Assistance

w ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

w ramach kosztów leczenia

Stomatolog

900 zł

1 000 zł

Źródło: rankomat.pl

Dobre ubezpieczenie turystyczne na Białoruś powinno zapewniać:

  • OK

    Koszty leczenia – rekomenduje się, by na wyjazd do Białorusi była to kwota na co najmniej 50 000 euro.

  • OK

    NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to konieczny element ubezpieczenia na wyjazd. Przyda się, gdy dojdzie do wypadku, po którym konieczna będzie rehabilitacja już po powrocie do kraju. Jeśli poszkodowany jest częściowo niezdolny do pracy lub doznał uszczerbku na zdrowiu, NNW zapewni wypłatę odszkodowania.

  • OK

    OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym zapewni zwrot kosztów za zniszczone mienie osoby trzeciej. Podczas wyjazdów zagranicznych przydaje się w wielu różnych sytuacjach, np. gdy ubezpieczony uszkodzi sprzęt hotelowy.

  • OK

    Transport do kraju – tej usługi nie pokrywa NFZ, całość kosztów spoczywa więc na poszkodowanym turyście. Dobre ubezpieczenie turystyczne zapewni zwrot kosztów powrotu medycznego do kraju, które potrafią kosztować między 30 a 100 tysięcy złotych.

  • OK

    Ubezpieczenie bagażu - ochroną można objąć rzeczy osobiste, sprzęt elektroniczny, a nawet sportowy. W razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia otrzyma się stosowne odszkodowanie.

Co warto wiedzieć?

  1. Białoruś, choć nie jest często wybieranym kierunkiem podróży, ma wiele do zaoferowania w zakresie zabytków, kultury czy krajobrazów. 

  2. Na terenie tego kraju można znaleźć wiele miejsc związanych z polską historią i kulturą.

  3. By wjechać do Białorusi należy posiadać wizę. Wjazd bezwizowy możliwy jest tylko w wybranych miejscach.

  4. Na Białorusi nie obowiązuje EKUZ, trzeba posiadać prywatne ubezpieczenie turystyczne. 

Oceń stronę
4,88
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego