Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Serbii

Polacy, planując wycieczkę na Bałkany, rzadko decydują się na odwiedzenie Serbii. Tymczasem turystyka w tym kraju rozwija się coraz szybciej. Choć w Serbii nie znajdziemy ukochanych przez polskich turystów rajskich plaż, kraj oferuje inne atrakcje. Niesamowite parki narodowe, kaniony, rezerwaty, jeziora, wodospady – to tylko część serbskich walorów.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Obecnie w Serbii zniesiono wszelkie obostrzenia wjazdowe.

(ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 r.)


Serbia

Republika Serbii położona jest w Europie Południowej. Graniczy z Węgrami (151 km) na północy, Rumunią (476 km) i Bułgarią (318 km) na wschodzie, Macedonią Północną (221 km lub 62,3 km nie licząc Kosowa) i Albanią (115 km) na południu oraz z Czarnogórą (221 km lub 124,4 km nie licząc Kosowa), Chorwacją (241 km) i Bośnią i Hercegowiną (302 km) na zachodzie. 

Serbia to jeden z najbardziej fascynujących krajów całego Półwyspu Bałkańskiego. Od zawsze mieszały się tu kultury Wschodu i Zachodu, czego pozostałości można zaobserwować niemal na każdym kroku.

Wybierając się do Serbii, warto wiedzieć w szczególności, że:

 • Serbia powstała 5 czerwca 2006 r. na skutek referendum, w którym Czarnogóra proklamowała niepodległość.
 • Obowiązującą w Serbii walutą jest dinar serbski, a językiem urzędowym – serbski.
 • Kraj dzieli się na 17 okręgów (Serbia Centralna), okręg stołeczny oraz prowincję autonomiczną Wojwodinę, która dzieli się na 7 okręgów
 • Serbia jest ok. 3,5 razy mniejsza niż Polska.
 • Od 29 lutego 2012 Serbia posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, w czerwcu 2013 Rada Europejska wyraziła zgodę na podjęcie rozmów akcesyjnych, które oficjalnie rozpoczęły się w styczniu 2014
 • Stolicą Serbii jest ukochany przez turystów Belgrad, liczący ponad milion mieszkańców.
 • Ceny w Serbii zasadniczo są niższe niż w Polsce. Niższe są m.in. koszty zakwaterowania, transportu i ceny w restauracjach. To świetna propozycja na niskobudżetowy wypoczynek. W większości miejsc nie ma problemów z płatnością kartą.

Będąc w Serbii, warto zwiedzić m.in.:

 • Belgrad. Turyści upodobali sobie stolicę bez przyczyny. Pełno w niej muzeów, zabytków, zieleni, ale także klubów i restauracji. Warto zwiedzić m.in. najstarszą część miasta z imponującą Twierdzą Kalemegdan i malownicze cerkwie. Rajem dla miłośników zakupów jest słynna ulica Kneza Mihailova.

 • Park Narodowy Djerdap. Park położony jest przy granicy z Rumunią i obejmuje aż 100-kilometrowy odcinek doliny Dunaju. Warto zobaczyć w szczególności fragment parku zwany Żelaznymi Wrotami, choć cały teren robi ogromne wrażenie. Na szlakach można zaobserwować unikatowe gatunki roślin i zwierząt.
 • Park Narodowy Tara. Kolejny serbski cud natury, stanowiący część pasma Alp Dynarskich. Znajduje się tu m.in. Rezerwat Biosfery, malownicze doliny rzeczne, a w pobliskich lasach występuje blisko 1000 gatunków roślin. Znajduje się tam także prawdopodobnie najkrótsza rzeka na całym świecie, 356-metrowa Vrelo.
 • Niš i słynna Twierdza Czaszek. Niš to jedno z najstarszych miast na Bałkanach. Zaobserwować tu można unikalne połączenie współczesności i średniowiecza. Najsłynniejszym zabytkiem w Niš jest Twierdza Czaszek, zbudowana w XIX w. przez tureckiego dowódcę jako przestroga dla buntowniczych Serbów.
 • Monastyr Studenica. Serbia oferuje także niezapomniane wrażenia fanom architektury. Studenica to średniowieczny klasztor, jeden z najstarszych zabytków szkoły raszkańskiej. Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Rzeka Vrelo. Rzeka Vrelo leży prawie na terenie Parku Narodowego Tary. 
 • Dom na rzece Drina, czyli najczęściej fotografowane miejsce w Serbii. 
 • Drvengrad. Drvengrad zwany również Küstendorf, to miejsce stworzone przez słynnego serbskiego reżysera Emira Kusturicę na potrzeby filmu „Życie jest cudem”. 
 • Etno wioska Terzića Avlij. Skansen położony w miejscowości Zlakusa, która słynie z wyrobów ceramicznych.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Serbii na rankomat.pl?

 • Serbia honoruje EKUZ, ale karta nie daje pełnej ochrony.
 • Z własnej kiszeni trzeba zapłacić za transport powrotny do kraju czy leczenie prytwatne.
 • Wizyta prywatna może kosztować nawet 50 euro.
Polisę na wyjazd do Serbii można mieć już od
39*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Serbii? Dokumenty na wyjazd do Serbii

Obywatele Polski mogą wjechać na terytorium Serbii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Dokumenty powinny być oczywiście ważne i w dobrym stanie technicznym, pozwalającym na bezproblemową identyfikacją posiadacza. Ważność dokumentów powinna wynosić co najmniej 90 dni.

Warto pamiętać, że cudzoziemców obowiązuje obowiązek meldunkowy. Czas na zameldowanie się to 24 godziny od przekroczenia granicy. Meldunku dokonuje się na najbliższym komisariacie policji. Obowiązek ten w teorii spoczywa na hotelu lub pensjonacie, w którym zatrzymuje się turysta, jednak warto upewnić się, czy został dopełniony.

Turyści, którzy do Serbii wybierają się autem, nie muszą posiadać Zielonej Karty. Taką Kartę muszą jednak wyrobić osoby zamierzające opuścić Serbię przez granicę Serbia-Kosowo lub Serbia-Bośnia i Hercegowina. Warto jednak pamiętać o ty, aby zabrać ze sobą dokumenty dotyczące pojazdu: zaczynając od prawa jazdy (to obowiązujące w Polsce jest honorowane także w Serbii), przez dowód rejestracyjny, po ubezpieczenie OC. 

Paszport
Paszport/Dowód osobisty
Gotówka
Gotówkę
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Serbii jest bezpiecznie?

Zagrożenie pospolitą przestępczością w Serbii jest niewielkie. Ostrożność należy zachować w okolicach dworców kolejowych, w miejscach turystycznych, na obszarach obsługi autostrad lub podczas dużych imprez masowych, które przyciągają wielu turystów oraz w dużych miastach, jak centrum Belgradu. 

Ze względu na kradzieże dokumentów osobistych, dokumentów samochodowych czy pieniędzy i kart płatniczych zaleca się noszenie ich oddzielnie. Warto mieć przy sobie także ksero ważniejszych dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta i ubezpieczenia, dowodu tożsamości).

Niebezpieczne są również okolice Kosowa. Lepiej unikać samotnego zwiedzania, szczególnie autostopem.

  Przed wyjazdem do Serbii nie trzeba przechodzić żadnych dodatkowych szczepień. Tak, jak w przypadku większości podróży, zaleca się jednak szczepienia przeciwko WZW A, WZW B i BTP.

  W Serbii należy bezwzględnie przestrzegać obwiązujących zakazów fotografowania obiektów wojskowych i  zakładów zbrojeniowych.

  Warto jednak szczególnie uważać na:

  • Uwaga opuszczone miejsca i stacje benzynowe, w szczególności nocą,
  • Uwaga kieszonkowców – w zatłoczonych, typowo turystycznych miejscach,
  • Uwaga drobne oszustwa finansowe – oszukiwać mogą w szczególności taksówkarze i kelnerzy, dlatego zawsze należy prosić o rachunki,
  • Uwaga serbskich kierowców – bywają agresywni, a ich styl jazdy mocno odbiega od znanego z Polski,
  • Uwaga dzielnice romskie i okolice granicy z Kosowem – odradza się podróżowanie w te miejsca, a zwłaszcza samotnie.

  Karta EKUZ na urlop w Serbii –  czy wystarczy?

  Osoby ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia, które wyrobiły kartę EKUZ, mogą skorzystać z niej także w Serbii. Warto jednak pamiętać, że karta EKUZ gwarantuje bezpłatną pomoc jedynie w nagłych przypadkach. Jest to też pomoc w ograniczonym zakresie.

  Osoby, które nie są ubezpieczone w polskim NFZ, nie będą mogły skorzystać z niej wcale.

  Przed wyjazdem, warto wiedzieć, że karta EKUZ nie obejmuje m.in.:

  • prywatnych wizyt u lekarza (kosz takiej wizyty w Serbii to ok. 50 euro),
  • zakupu lekarstw,
  • transportu powrotnego do kraju,

  Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca turystom podróżującym do Serbii zakup dodatkowego ubezpieczenia.


  Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

  Przed wyborem polisy turystycznej na wyjazd do Serbii, warto zastanowić się nad głównym celem wyjazdu. Inne potrzeby będą miały osoby, które planują spokojne zwiedzanie, a inne – amatorzy sportów ekstremalnych.

  Osoby, które stawiają na aktywny wypoczynek, powinny przede wszystkim upewnić się, czy ubezpieczyciel nie wymaga rozszerzenia ochrony o klauzulę sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Dla bezpieczeństwa polisa sportowca powinna również zawierać OC sportowe, a opcjonalnie – ubezpieczenie sprzętu sportowego.

  Ubezpieczenie turystyczne do Serbii
  UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
  Signal Iduna
  Koszty leczenia
  186 344 zł
  Ratownictwo
  32 610 zł
  Bagaż
  1 000 zł
  72,00 zł
  2 os. / 7 dni
  Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 30 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuSprzęt sportowyOchrona COVID-19
  AXA Partners
  Koszty leczenia
  60 000 zł
  Ratownictwo
  60 000 zł
  Bagaż
  3 000 zł
  124,00 zł
  2 os. / 7 dni
  Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złSporty objęte polisą: 114Sprzęt sportowyZdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19
  Europa Ubezpieczenia
  Koszty leczenia
  465 860 zł
  Ratownictwo
  32 610 zł
  Bagaż
  4 659 zł
  137,00 zł
  2 os. / 7 dni
  Dodatkowo: NNW: 46 586 złOC: 465 860 złSprzęt sportowyZdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19

  Ubezpieczenie turystyczne do Serbii

  Ubezpieczenie turystyczne do Serbii
  Signal Iduna
  72,00 zł 2 os. / 7 dni
  Koszty leczenia
  186 344 zł
  Ratownictwo
  32 610 zł
  Bagaż
  1 000 zł
  Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 30 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuSprzęt sportowyOchrona COVID-19
  AXA Partners
  124,00 zł 2 os. / 7 dni
  Koszty leczenia
  60 000 zł
  Ratownictwo
  60 000 zł
  Bagaż
  3 000 zł
  Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złSporty objęte polisą: 114Sprzęt sportowyZdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19
  Europa Ubezpieczenia
  137,00 zł 2 os. / 7 dni
  Koszty leczenia
  465 860 zł
  Ratownictwo
  32 610 zł
  Bagaż
  4 659 zł
  Dodatkowo: NNW: 46 586 złOC: 465 860 złSprzęt sportowyZdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19

  Ubezpieczenie turystyczne do Serbii

  Rozszerzyć ochronę muszą także osoby, cierpiące na choroby przewlekłe. W razie braku rozszerzenia zakupione ubezpieczenie może nie pokryć kosztów leczenia, mających związek z pogorszeniem stanu zdrowia na skutek choroby przewlekłej.

  O zakupie dodatkowych rozszerzeń mogą także pomyśleć osoby, które planują wypoczynek o bardziej imprezowym charakterze. Aktualnie wielu ubezpieczycieli, za dodatkową składką, oferuje możliwość rozszerzenia ochrony o tzw. klauzulę alkoholową.

  Obejmuje ona konsekwencje zdarzeń związanych bezpośrednio z działaniem ubezpieczonego znajdującego się pod wpływem alkoholu.

  Ile kosztuje polisa turystyczna do Serbii?

  Ceny ubezpieczeń turystycznych w naszym kraju nie są wysokie. Planując wyjazd, warto więc od razu zakupić polisę i oszczędzić sobie zbędnego stresu. Poniżej kilka propozycji na 7-dniowy wyjazd do Serbii w celach wypoczynkowych dla jednej osoby dorosłej.

  TU

  Zakres ubezpieczenia

  Koszty leczenia

  Cena za dzień

  Allianz

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, 

  80 000 zł

  3, 74 zł

  Signal Iduna 

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, OC sportowe ubezpieczenie sprzętu sportowego, zdarzenia pod wpływem alkoholu

  93 172 zł

  3, 86 zł

  AXA Partners

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu

  200 000 zł

  4, 53 zł

  Generali

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu

  500 000 zł

  11, 00 zł

  Przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych można szybko znaleźć odpowiednie ubezpieczenie, dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych ubezpieczonego. Całość formalności można załatwić przez Internet, w kilka minut, bez wychodzenia z domu. Polisa przychodzi na podany adres e-mail. 

  Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie do Serbii?

  • OK

   Koszty leczenia - to absolutnie podstawowy, najważniejszy element każdej polisy turystycznej. Zalecana minimalna duma suma gwarantowana kosztów leczenia na wyjazd do malowniczej Serbii to 30 000 euro.

  • OK

   Koszty ratownictwa - opłaty na poczet ewentualnych akcji ratowniczych mogą być bardzo wysokie. Warto więc wybrać ofertę, zapewniającą pokrycie ich do sumy minimum 5 000 euro.

  • OK

   Ubezpieczenie NNW - do nieszczęśliwego wypadku może dojść nawet na wymarzonym urlopie. Ubezpieczenie NNW ochroni ubezpieczonego przed skutkami finansowymi uszczerbku na zdrowiu lub kontuzji.

  • OK

   OC w życiu prywatnym - na wakacjach może nieumyślnie wyrządzić szkodę sobie... lub komuś innemu. OC w życiu prywatnych chroni przed konsekwencjami finansowymi tej drugiej sytuacji.

  • OK

   Ubezpieczenie bagażu - kradzieże bagażu zdarzają się na całym świecie. Nie warto więc oszczędzać na tym elemencie ubezpieczenia. Zazwyczaj ubezpieczyciele w sytuacji kradzież lub zniszczenia bagażu, wypłacają kwoty rzędu 1 000 - 2 000 zł.

  • OK

   Assistance - większość ofert ubezpieczenia zawiera Assistance w wersji podstawowej. Ten element ubezpieczenia może znacznie zwiększyć komfort wyjazdu. Dzięki Assistance można szybko uzyskać pomoc tłumacza, czy prawnika, kontaktując się z centrum alarmowym wybranego ubezpieczyciela.

  Co warto wiedzieć?

  1. Serbia to kraj nieodkryty przez masową turystykę, ale dzięki temu wciąż dziewiczo piękny i zapewniający spokojny wypoczynek.
  2. Wjeżdżając do Serbii należy posiadać paszport lub dowód osobisty.
  3. Przyda się także EKUZ, ale nie pokrywa on wszytskich usług medycznych.
  4. W tym celu warto zakupić ubezpieczenie turystyczne. 
  Oceń stronę
  4,80
  logo innowacyjna gospodarka
  UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
  logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego