Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Kosowa

W samym sercu Bałkanów znajduje się mały, lecz niezwykle fascynujący kraj. Kosowo to państwo bardzo młode, całkiem niedawno uznane przez światową społeczność. Otoczone malowniczymi górami i pełne bogatej historii oferuje niesamowite doświadczenia, które zapadają w pamięć na długie lata. W Kosowie znajdziesz coś dla siebie, bez względu na to, czy szukasz architektonicznych perełek, zabytków czy pięknych krajobrazów.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Brak obostrzeń wjazdowych. 

MSZ odradza niekonieczne podróże do regionu Mitrowica w Kosowie (gminy Leposaviqit/Leposavić, Mitrovicës/Mitrovica, Skënderajit/Srbica, Vushtrrisë/Vučitrn, Zubin Potokut/Zubin Potok, Zveçanit/Zvečani). W pozostałej części Kosowa należy zachować szczególną ostrożność.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)

Kosowo

Kosowo, choć jest małym krajem, posiada wiele fascynujących atrakcji, które przyciągają podróżników z całego świata. Znajdziesz tu wspaniałe zabytki, miejsca związane z kulturą i historią Bałkanów czy wspaniałe krajobrazy i parki narodowe, niedotknięte turystyczna infrastrukturą. To prawdziwy, nieodkryty klejnot na mapie Europy.

Zatem, co musisz zobaczyć w Kosowie?

 • Monastyr Visoki Dečani - ten zabytkowy klasztor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest jednym z najważniejszych miejsc kulturowych w Kosowie. Jego imponująca architektura, wspaniałe freski i unikalna atmosfera przyciągają turystów i miłośników sztuki.
 • Stare Miasto w Prizren - Prizren to urocze miasteczko, które zachowało swoje średniowieczne piękno. Jego wąskie uliczki, kamienna architektura i liczne zabytki, takie jak Zamek Kaljaja i Łuk Sinan Paszy, zapewniają niezapomniane wrażenia. Prizren jest także znanym centrum kulturalnym, gdzie odbywają się festiwale filmowe i artystyczne.
 • Park Narodowy Bjeshkët e Nemuna - ten park narodowy, położony w malowniczych górach Kosowa, oferuje niesamowite widoki, turkusowe rzeki i różnorodne szlaki trekkingowe. Jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i outdoorowych aktywności, takich jak wspinaczka, wędrówki czy jazda na rowerze górskim.
 • Prisztina - stolica Kosowa jest pełna życia i energii. Tutaj można odnaleźć interesujące muzea, takie jak Muzeum Narodowe Kosowa, które przedstawia historię kraju oraz Bibliotekę Narodową Kosowa, nowoczesne architektoniczne dzieło sztuki. Prisztina oferuje także liczne restauracje, kawiarnie i sklepy, które wprowadzą podróżników w pulsującą atmosferę miasta.
 • Gračanica - ta mała miejscowość jest znana przede wszystkim dzięki swojemu zabytkowemu klasztorowi Gračanica, wpisanemu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klasztor jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć architektury serbskiej w średniowieczu i zachwyca swoimi freskami oraz charakterystycznym stylem.
 • Park Narodowy Sharri - to kolejny park narodowy w Kosowie, który przyciąga miłośników przyrody. Park Narodowy Sharri oferuje urokliwe doliny, dzikie rzeki, imponujące wodospady i malownicze szlaki turystyczne. To idealne miejsce dla osób poszukujących ciszy, spokoju i bliskości natury.

Pogoda w Kosowie – kiedy najlepiej jechać?

Kosowo leży w strefie umiarkowanego klimatu kontynentalnego o czterech porach roku. Najpopularniejszym termin do odwiedzenia tego kraju to lato. Dni są wtedy słoneczne, a słupki termometrów wskazują około 30 stopni Celsjusza. To świetna pora na wędrówki po parkach czy odpoczynek nad jeziorem.

Kosowo można odwiedzić też wiosną i jesienią. Temperatury oscylują w graniach 20 stopni Celsjusza. Te pory roku sprawdzą się na zwiedzanie miast czy spacery po górach. Zima jest mroźna, aczkolwiek nie brakuje w Kosowie miejsc do uprawiania narciarstwa czy snowboardu.

Średnie temperatury w Kosowie

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

4°C

luty 6°C

marzec 10 °C

kwiecień 15°C

maj 19°C

czerwiec 24°C

lipiec 27°C

sierpień 27°C

wrzesień 21°C

październik 16°C

listopad 10 °C 

grudzień 4°C

Temperatura powietrza w nocy

styczeń -3°C

luty -3°C

marzec 0°C

kwiecień 4°C

maj 9°C

czerwiec 13°C

lipiec 15°C

sierpień 15°C

wrzesień 11°C

październik 6+°C

listopad 1°C

grudzień -2°C

Źródło: wakacje.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Kosowa na rankomat.pl?

 • W Kosowie EKUZ nie jest honorowany.
 • Wszystkie koszty związane z leczeniem pokrywa sam pacjent.
 • Wizyta lekarska kosztuje około 10-20 euro.
Polisę na wyjazd do Kosowa można mieć już od
9*
dzienne ubezpieczenie dla dwóch osósb * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Kosowie? Dokumenty na wyjazd do Kosowa

 • Dokumenty

Polscy obywateli wyjeżdżający do Kosowa mogą przekroczyć granicę na podstawie ważnego paszportu albo dowodu osobistego biometrycznego. Wiza w przypadku podróży turystycznych nie dłuższych niż 30 dni nie jest wymagana. W Kosowie EKUZ nie jest honorowany, warto mieć też ze sobą ubezpieczenie turystyczne.

 • Apteczka

Warto mieć ze sobą podstawowe leki przeciwbólowe, środki na dolegliwości żołądkowe, opatrunki i repelent na owady.

 • Wygodne obuwie

Jeśli planujesz wędrówki po górach, konieczne będą solidne buty turystyczne. Na spacery po miastach warto mieć wygodne buty do chodzenia.

 • Ochrona przeciwsłoneczna

Jeśli odwiedzasz latem, zabierz ze sobą krem do opalania o odpowiednio wysokim filtrze SPF, okulary przeciwsłoneczne i kapelusz.

 • Gotówka

Nie wszędzie jest możliwość płacenia kartą, warto więc mieć ze sobą odpowiednią ilość gotówki w miejscowej walucie.

Paszport
Paszport
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Gotówka
Gotówka

Dodatkowo warto wziąć:

Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Ochronę przeciwsłoneczną

Czy w Kosowie jest bezpiecznie?

Zagrożenie przestępczością w Kosowie jest wysokie. Należy zachować szczególną ostrożność podczas podróżowania po kraju. Należy unikać odludnych miejsc i uważać na oszustów.

MSZ zaleca też unikanie podróży do niektórych rejonów Kosowa (gminy Leposaviqit/Leposavić, Mitrovicës/Mitrovica, Skënderajit/Srbica, Vushtrrisë/Vučitrn, Zubin Potokut/Zubin Potok, Zveçanit/Zvečan), a na pozostałym obszarze kraju należy zachować ostrożność.

 • Uwaga Unikaj niestrzeżonych przydrożnych parkingów.
 • Uwaga Lepiej nie nocować tanich hotelach i motelach leżących na obrzeżach miast.
 • Uwaga Polska nie nawiązała stosunków dyplomatycznych z Kosowem – pomoc można uzyskać w ambasadzie Węgier lub w ambasadzie RP w Skopje, w Macedonii Północnej.
 • Uwaga Na terenie Kosowa mogą występować trzęsienia ziemi.

Karta EKUZ w Kosowie – czy jest honorowana?

Kosowo nie należy do Unii Europejskiej. Na jego terenie nie można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wszystkie koszty leczenia trzeba opłacić więc z własnej kieszeni. Poziom opieki medycznej w Kosowie nie jest wysoki. Najlepiej pomocy szukać w placówkach prywatnych.

Wizyta lekarska kosztuje około 10-20 euro. Pobyt w szpitalu z badaniami może być jeszcze droższy. Z tego względu warto zabrać do Kosowa ubezpieczenie turystyczne gwarantujące pokrycie wszystkich kosztów leczenia.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Taką polisę można mieć od około 4 zł dziennie. Jest to ochrona zapewniająca pokrycie kosztów leczenia oraz szereg dodatkowych usług w razie problemów w podróży. Warto zadbać, by suma gwarantowana kosztów leczenia w ubezpieczeniu turystycznym do Kosowa nie była niższa niż 30 000 euro.

Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
2 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
12,06 zł
2 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
18,00 zł
2 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 341 987 zł
Ratownictwo
44 733 zł
Bagaż
4 473 zł
38,00 zł
2 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 44 733 złOC: 447 329 złOC sportowe: 447 329 złzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa
Proama
11,00 zł 2 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
12,06 zł 2 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
18,00 zł 2 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
38,00 zł 2 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 341 987 zł
Ratownictwo
44 733 zł
Bagaż
4 473 zł
Dodatkowo: NNW: 44 733 złOC: 447 329 złOC sportowe: 447 329 złzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Ze względu na wysoki poziom przestępczości w Kosowie z pewnością przyda się ubezpieczenie bagażu. W ramach Assistance ubezpieczyciele zapewnia wsparcie medyczne, informacyjne, logistyczne i prawne – co jest ważne z uwagi na brak polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Kosowie.

Każdą polisę podróżną można rozbudować. Wszystko zależy od tego, co planujesz robić w czasie wyjazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie rozszerzenia, jak:

 • zdarzenia pod wpływem alkoholu,
 • ochrona sportów wysokiego ryzyka,
 • ochrona sportów ekstremalnych,
 • następstwa chorób przewlekłych.

Takie ubezpieczenie do Kosowa znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. W kilka minut porównasz różne oferty, dopasowując ochronę pod kątem charakteru i kierunku wyjazdu. Wybraną polisę kupisz, opłacając składkę online. Na maila otrzymasz dokumenty, które możesz wydrukować lub zapisać.

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny polisy turystycznej do Kosowa w dwóch  wariantach optymalnych:

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (11 zł dzień)
Koszty leczenia40 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 5 000 euro500 000 zł
NNW5 000 euro50 000 zł
OC50 000 euro200 000 zł
OC sportowe50 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu500 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Poza tym ubezpieczenie turystyczne do Kosowa powinno zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia – pokryją wszystkie opłaty związane z pomocą medyczną udzieloną na terenie kraju, bezpieczna suma gwarantowana to 30 000 euro,

 • OK

  Koszty ratownictwa – ubezpieczyciel opłaci lub zwróci koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych, np. w górach, bezpieczną sumą gwarantowaną w tym przypadku jest 5 000 euro,  

 • OK

  Ubezpieczenie NNW – w razie odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu można ubiegać się o odszkodowanie,  

 • OK

  OC w życiu prywatnym – w ramach sumy gwarantowanej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli nieumyślnie spowodujemy wypadek lub zniszczymy cudzą własność,  

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu – można liczyć na rekompensatę finansową w razie kradzieży, zniszczenia lub zagubienia rzeczy zabranych w podróż,  

 • OK

  Assistance – pomoc informacyjna, prawna, logistyczna ubezpieczyciela w razie jakichkolwiek kłopotów w czasie wyjazdu.

Oceń stronę
5,00
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego