Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii

Wielką Brytanię co roku odwiedza niemal 40 milionów turystów. Tanie połączenia z Polską sprawiają, że Londyn jest chętnie wybierany na weekendowy city break - także przez naszych rodaków. Sama tylko stolica Anglii obfituje we wspaniałe atrakcje turystyczne, a na tym mieście ogrom uroków Wysp się przecież nie kończy.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Do Wielkiej Brytanii można wjechać bez żadnych obostrzeń. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Zjednoczonego Królestwa zachowanie podwyższonej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

Na ternie Wielkiej Brytanii określany jest na poziomie 3. w pięciostopniowej skali. W Irlandii Północnej obowiązuje poziom numer 4.

(ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 r.)


Wielka Brytania

Trudno wymienić wszystkie atrakcje turystyczne Anglii, których nie sposób też zobaczyć podczas jednego kilkudniowego wyjazdu. Kraj ten najlepiej poznawać powoli, bez szybkiego objazdowego zwiedzania, nawet jeśli wymagałoby to kilku wizyt tutaj. Na szczęście niedrogie połączenia lotnicze z Anglią oraz szeroka baza noclegowa maksymalnie ułatwiają odwiedzenie tego wyspiarskiego kraju.

  • Z jaką przekąską kojarzy się Wielka Brytania? Oczywiście fish and chips, czyli smażona ryba z frytkami. Danie, które pierwszy raz zaserwował w angielskim porcie pewien żydowski imigrant o imieniu Joseph Malin. Od tego czasu Anglicy, ale też turyści, pokochali to danie.
  • Znaczny obszar historycznego Londynu dostępny jest do pieszego zwiedzania, a w dalsze części miasta zdecydowanie najlepiej dostać się komunikacją miejską.
  • Pałac Buckingham w Londynie – symbol Wielkiej Brytanii, siedziba monarsza od 1837 r., największy na świecie pałac królewski wciąż pełniący swoją funkcję. Na 77 tysiącach m2 mieści się 600 komnat, z czego 19 jest reprezentacyjnych, do tego 70 łazienek i 200 sypialni.
  • W pałacu odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe i przyjmowani są przedstawiacie innych krajów. Gdy królowa przebywa w Pałacu Buckingham sztandar królewski wisi na pełnej wysokości, a gdy opuszcza siedzibę, chorągiew jest zdejmowana. Część pałacu i ogród są udostępniane zwiedzającym. Najprawdopodobniej jest to najczęściej odwiedzana przez podróżnych atrakcja turystyczna Londynu.
  • Tower of London – dziś jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc Londynu, a kiedyś więzienie, z którego nikt nie mógł uciec. Budynek został wybudowany w XI wieku i od tego czasu była tu forteca, skarbiec królewski, więzienie, pałac, a nawet zoo.
  • Big Ben – to z pewnością najbardziej rozpoznawalny symbol Anglii. Wieża ma 1200 pomieszczeń, 3 km korytarzy i 96,3 m wysokości. Zwyczajowa nazwa „Big Ben” odnosi się zarówno do dzwonu, zegara, jak i wieży a pochodzi od nazwiska głównego komisarza robót w 1858 r., sir Benjamina Halla. W 2012 roku Big Ben uzyskał oficjalna nazwę Elizabeth Tower dla uczczenia 60-lecia panowania królowej Elżbiety II.
  • Tower Bridge – kolejny pocztówkowy symbol Anglii, który jest powszechnie znany na całym świecie. Jest to zwodzony most w stylu neogotyckim przeprowadzony nad Tamizą, którego budowa została ukończona w 1894 roku. Most harmonizuje stylem z zamkiem Tower of London, a jego charakterystycznym elementem są dwie wieże, połączone na górze kładką dla pieszych.
  • Zamek w Windsorze (Windsor Castle) – został wzniesiony z inicjatywy Wilhelma I Zwycięzcy w XI w. Zajmuje powierzchnię 5,3 hektara i otaczają go przepiękne ogrody. Wielu angielskich władców darzyło Zamek w Windsorze wyjątkowym sentymentem m.in. Henryk VII Tudor, Elżbieta I, królowa Wiktorii i książę Albert. Ta imponująca budowla stanowi największy zamieszkany zamek na świecie.
  • Stonehenge – jedna z najistotniejszych budowli megalitycznych, znajduje się w południowej Anglii i wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pochodzenie Stonehenge datuje się na 2950–2900 p.n.e. Do dziś nie jest znane przeznaczenie kamieni, ich symbolika, sposób, w jaki się tu pojawiły. Z dużym prawdopodobieństwem mogło to być obserwatorium astronomiczne, a rozstawienie kamieni było związane z ułożeniem ciał niebieskich i ruchem słońca. Równie możliwym jest, że miejsce było świątynią kultu słońca.
  • Gdzie najlepiej podziwiać panoramę Londynu? Oczywiście z London Eye, czyli ogromnego diabelskiego młyna, które ma 135 m wysokości i zostało wybudowane z okazji wchodzenia w nowe tysiąclecie w 2000 roku. Innym doskonałym ku temu miejscem jest liczący 309,6 m wieżowiec Shard, który jest najwyższym wieżowcem w Europie. Z 72. piętra budynku Londyn wygląda fantastycznie.
  • Większość turystów, chcąc odwiedzić Wielką Brytanię, udaje się do Anglii, a szczególnie do Londynu. Jednak w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wchodzi także fantastyczny pod względem turystycznym region, jakim jest Szkocja.
  • Nie ma tu co liczyć na piękną pogodę, bo wietrzna, dżdżysta aura jest niemal wizytówką Szkocji, jednak nie dla pogody się tu przyjeżdża. Szkocja to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy, klimatyczne zamki i cuda natury, które można chłonąć niemal sam na sam, bez tłumu turystów.
  • Zdecydowanie warto odwiedzić stolicę Szkocji – Edynburg, który położony jest na skałach w sąsiedztwie wygasłego wulkanu. To doskonałe miasto na weekendowy city break – nowoczesność łączy się tu z historią, a architektoniczne perły można znaleźć na każdym kroku.

Pogoda w Wielkiej Brytanii - kiedy jechać?

Pogoda na Wyspach Brytyjskich zbliżona jest do tej znanej nam z Polski - jedynie lato jest nieco mniej upalne, a zimny bardziej łagodne. Najcieplej w Wielkiej Brytanii jest od czerwca do sierpnia - temperatura utrzymuje się powyżej 20 stopni Celsjusza. Zimą - od grudnia do lutego - trzeba liczyć się z chłodniejszym powietrzem. Słupki termometrów wskazują wówczas około 8 stopni Celsjusza.

Podróż po Wyspach śmiało można zaplanować o każdej porze roku. Zwiedzanie miast będzie miało taki sam urok latem (kiedy do późnych godzin nocnych można spacerować po okolicy), jak i zimą (a wtedy możemy podziewać wspaniałe bożonarodzeniowe atrakcje). Jeśli chcemy wybrać się na wrzosowiska czy w góry, to dobrym pomysłem będzie odwiedzenie Wielkiej Brytanii na wiosnę lub jesienią.

Średnie temperatury w Wielkiej Brytanii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 8°Cluty 9°Cmarzec 11°Ckwiecień 13°Cmaj 17°Cczerwiec 20°Clipiec 23°Csierpień 23°Cwrzesień 18°Cpaździernik 15°Clistopad 11°Cgrudzień 8°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 3°Cluty 4°Cmarzec 5°Ckwiecień 6°Cmaj 9°Cczerwiec 12°Clipiec 15°Csierpień 15°Cwrzesień 12°Cpaździernik 10°Clistopad 6°Cgrudzień 3°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Wielkiej Brytanii na rankomat.pl?

  • EKUZ w Wielkiej Brytanii nie refunduje wszystkich usług medycznych.
  • Obowiązują dopłaty do badań, wizyt lekarskich i hospitalizacji.
  • Z własnej kieszeni trzeba zapłacić za leczenie stomatologiczne, zakup leków czy powrót do kraju.
Polisę na wyjazd do Wielkiej Brytanii można mieć już od
14,96*
ubezpieczenie na weekend dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Wielkiej Brytanii? Dokumenty na wyjazd do Wielkiej Brytanii

  • Dokumenty

Wielka Brytania nie jest już krajem członkowskim Unii Europejskiej. Od 1 października 2021 r. na teren Wysp można wjechać tylko na podstawie ważnego paszportu.

  • Przejściówka do gniazdka elektrycznego

Angielskie gniazdka elektryczne są inaczej skonstruowane niż polskie – mają trzy bolce. Uniemożliwia to korzystanie z polskich wtyczek, np. do ładowarki telefonicznej czy suszarki. O ile w większych pensjonatach czy hotelach problem też może być rozwiązany, o tyle przy wynajmowaniu prywatnego mieszkania może się okazać, że przejściówki do gniazdek nie ma. Dobrze się więc zapatrzeć we własne i to najlepiej w Polsce, gdzie są dużo tańsze.

  • Kurtka przeciwdeszczowa

Panujący tu klimat morski sprawia, że zimy są mało mroźne, ale lata z kolei umiarkowanie ciepłe, wietrzne i deszczowe. W bagażu do Wielkiej Brytanii koniecznie znaleźć się powinna kurtka przeciwdeszczowa, a najlepiej jednocześnie przeciwwiatrowa, kalosze i parasol.

>> Pogoda w Wielkiej Brytanii jest nieprzewidywalna. Wychodząc rano na całodzienne zwiedzanie, należ zabrać ze sobą dodatkową odzież i ubrać się na cebulkę. Słoneczny, ciepły poranek może przejść w deszczowe, wietrzne popołudnie.

Dowód osobisty
Paszport
Przejściówka do wtyczek
Przejściówka do gniazdka elektrycznego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Wielkiej Brytanii jest bezpiecznie?

Władze Wielkiej Brytanii oceniają ryzyko zagrożenia atakiem terrorystycznym jako poważne, a bywało już w przeszłości nawet „krytyczne”. W związku z tym można się spodziewać wzmożonych kontroli granicznych oraz na lotniskach. Turyści powinni zachować czujność, szczególnie w miejscach publicznych, chętnie odwiedzanych przez podróżnych.

Poziom przestępczości pospolitej jest zbliżony do innych krajów europejskich: zdarzają się kradzieże, włamania, rozboje. 

  • Uwaga Szczególną ostrożność należy zachować po zmroku oraz w rejonach pubów, gdzie mogą znajdować się osoby będące pod wpływem alkoholu.
  • Uwaga Nie jest to rejon zagrożony klęskami żywiołowymi, m.in. trzęsieniami ziemi.
  • Uwaga Londyn to prawdopodobnie najbardziej zatłoczone miasto w Europie. Na stałe zamieszkuje je ok. 9 mln ludzi, a do tego corocznie odwiedza przeszło 18 mln. Tak oblegane turystycznie miejsca są idealnym miejscem polowań kieszonkowców – zachowanie czujności podczas zwiedzania, nietrzymanie gotówki i kart płatniczych w jednym miejscu jest wysoce wskazane.

Karta EKUZ na urlop w Wielkiej Brytanii –  czy wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wciąż jest honorowany na terenie Wysp. Polacy posiadający EKUZ będą mogli korzystać z pomocy medycznej na takiej zasadzie jak Anglicy, jednak:

  • lekarz musi mieć podpisany kontakt z tutejszą kasą chorych,
  • jeśli ubezpieczeni Anglicy dopłacają do badań/wizyt lekarskich/hospitalizacji, takie same zasady będą obowiązywać Polaków,
  • NFZ nie refunduje transportu sanitarnego do kraju.

Należy jednak pamiętać, że karta nie refunduje wszystkich kosztów leczenia. Z własnej kieszeni trzeba zapłacić za:

  • powrót do kraju,
  • leczenie prywatne,
  • leczenie stomatologiczne,
  • zakup leków.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie do Anglii powinno zawierać przede wszystkim wysoką sumę gwarantowaną kosztów leczenia, transport medyczny do kraju, OC, NNW a także wskazane jest ubezpieczenie bagażu oraz Assistance.

Koszt transportu medycznego zaczyna się od 30 tysięcy złotych wzwyż. Sama karta EKUZ nie pokryje tych opłat. Jeśli poszkodowany nie posiada żadnego innego ubezpieczenia, będzie musiał zapłacić za transport do domu z własnych środków.

To, jakie ubezpieczenie do Anglii wybrać, najlepiej sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, co pozwoli wybrać polisę najlepiej skrojoną pod własne potrzeby. Po wybraniu ubezpieczenia można je od razu zakupić przez internet, co jest bardzo wygodnym i szybkim rozwiązaniem.

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
139 212 zł
Ratownictwo
23 202 zł
Bagaż
1 392 zł
28,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 13 921 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
30,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
38,52 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złOC sportowe: 50 000 złsporty objęte polisą: 49zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
53,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
53,34 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
28,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
139 212 zł
Ratownictwo
23 202 zł
Bagaż
1 392 zł
Dodatkowo: NNW: 13 921 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Proama
30,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
38,52 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złOC sportowe: 50 000 złsporty objęte polisą: 49zachorowanie COVID-19
Generali
53,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
53,34 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Polisa powinna zapewniać szereg podstawowych usług. Poza tym warto dopasować zakres ochrony pod kątem swoich własnych potrzeb. Wybierać można z takich dodatków, jak:

  • ochrona dla aktywnych,
  • rozszerzenie dla chorych przewlekle,
  • klauzula alkoholowa,
  • ubezpieczenie od opóźnienia lotu i bagażu,
  • ochrona wykonywania pracy fizycznej. 

W tabeli poniżej prezentujemy przykładowe zakresy i ceny ubezpieczenia do Wielkiej Brytanii w wariancie najtańszym oraz optymalnym. To polisa na jeden dzień dla jednej dorosłej osoby:

ALLIANZ –  3,74 ZŁ

AXA PARTNERS - 8,89 ZŁ

Koszty leczenia

80 000 zł

600 000 zł

Ratownictwo

15 000 zł

600 000 zł

OC

250 000 zł

NNW

14 000 zł

50 000 zł

Assistance

W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

usługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej

Stomatolog

1 000 zł

1 600 zł

Bagaż

-

3 000 zł

Dodatki

ochrona COVID-19

ochrona COVID-19, OC sportowe, 114 sportów objętych polisą, sprzęt sportowy, zdarzenia pod wpływem alkoholu

Poza tym ubezpieczenie powinno zapewniać:

  • OK

    Koszty leczenia - pełne bezpieczeństwo zapewni opcja na sumę przynajmniej 30 000 - 40 000 euro. Warto sprawdzić, czy w ramach tej ochrony można liczyć również na pokrycie kosztów ratownictwa, transportu powrotnego do kraju oraz Assistance. 

  • OK

    NNW - zagwarantuje odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

  • OK

    OC w życiu prywatnym - zapewni wsparcie w razie spowdowania szkód na osobie trzeciej lub jej mieniu - ewentualne straty zostaną opłacaone przez ubezpieczyciela. 

  • OK

    Ubezpieczenie bagażu - przyda się w razie kradzieży, zagubienia lub zniszczenia rzeczy ososbistych zabieranych w podróż, ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie pokrywające poniesione straty. 

Co warto wiedzieć?

  1. Wielka Brytania to kraj oferujący wiele atrakcji dla różnych typów turystów.
  2. Sprawdzi się jako pomysł na szybki city break oraz na dłuższą wyprawę.
  3. Mimo że Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej, EKUZ wziąć jest honorowany.
  4. Warto jednak mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne, dostępne już od około 4 zł dziennie. 
Oceń stronę
4,90
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego