Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii

Wielką Brytanię co roku odwiedza niemal 40 mln turystów. Tanie połączenia z Polską sprawiają, że Londyn jest chętnie wybieraną destynacją na weekendowy city break także przez naszych rodaków. Sama tylko stolica Anglii obfituje we wspaniałe atrakcje turystyczne, a na tym mieście się przecież nie kończy.

Informacje MSZ

Do Wielkiej Brytanii można podróżować bez żadnych obostrzeń. Zniesiono wszelkie ograniczenia w podróżowaniu, w tym formularz lokalizacyjny, nakaz okazywania zaświadczeń, testów i kwarantanny.

(ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 r.)


Wielka Brytania

Trudno wymienić wszystkie atrakcje turystyczne Anglii, których nie sposób też zobaczyć podczas jednego kilkudniowego wyjazdu. Kraj ten najlepiej poznawać powoli, bez szybkiego objazdowego zwiedzania, nawet jeśli wymagałoby to kilku wizyt tutaj. Na szczęście niedrogie połączenia lotnicze z Anglią oraz szeroka baza noclegowa maksymalnie ułatwiają odwiedzenie tego wyspiarskiego kraju.

 • Z jaką przekąską kojarzy się Wielka Brytania? Oczywiście fish and chips, czyli smażona ryba z frytkami. Danie, które pierwszy raz zaserwował w angielskim porcie pewien żydowski imigrant o imieniu Joseph Malin. Od tego czasu Anglicy, ale też turyści, pokochali to danie.
 • Znaczny obszar historycznego Londynu dostępny jest do pieszego zwiedzania, a w dalsze części miasta zdecydowanie najlepiej dostać się komunikacją miejską.
 • Pałac Buckingham w Londynie – symbol Wielkiej Brytanii, siedziba monarsza od 1837 r., największy na świecie pałac królewski wciąż pełniący swoją funkcję. Na 77 tysiącach m2 mieści się 600 komnat, z czego 19 jest reprezentacyjnych, do tego 70 łazienek i 200 sypialni.
 • W pałacu odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe i przyjmowani są przedstawiacie innych krajów. Gdy królowa przebywa w Pałacu Buckingham sztandar królewski wisi na pełnej wysokości, a gdy opuszcza siedzibę, chorągiew jest zdejmowana. Część pałacu i ogród są udostępniane zwiedzającym. Najprawdopodobniej jest to najczęściej odwiedzana przez podróżnych atrakcja turystyczna Londynu.
 • Tower of London – dziś jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc Londynu, a kiedyś więzienie, z którego nikt nie mógł uciec. Budynek został wybudowany w XI wieku i od tego czasu była tu forteca, skarbiec królewski, więzienie, pałac, a nawet zoo.
 • Big Ben – to z pewnością najbardziej rozpoznawalny symbol Anglii. Wieża ma 1200 pomieszczeń, 3 km korytarzy i 96,3 m wysokości. Zwyczajowa nazwa „Big Ben” odnosi się zarówno do dzwonu, zegara, jak i wieży a pochodzi od nazwiska głównego komisarza robót w 1858 r., sir Benjamina Halla. W 2012 roku Big Ben uzyskał oficjalna nazwę Elizabeth Tower dla uczczenia 60-lecia panowania królowej Elżbiety II.
 • Tower Bridge – kolejny pocztówkowy symbol Anglii, który jest powszechnie znany na całym świecie. Jest to zwodzony most w stylu neogotyckim przeprowadzony nad Tamizą, którego budowa została ukończona w 1894 roku. Most harmonizuje stylem z zamkiem Tower of London, a jego charakterystycznym elementem są dwie wieże, połączone na górze kładką dla pieszych.
 • Zamek w Windsorze (Windsor Castle) – został wzniesiony z inicjatywy Wilhelma I Zwycięzcy w XI w. Zajmuje powierzchnię 5,3 hektara i otaczają go przepiękne ogrody. Wielu angielskich władców darzyło Zamek w Windsorze wyjątkowym sentymentem m.in. Henryk VII Tudor, Elżbieta I, królowa Wiktorii i książę Albert. Ta imponująca budowla stanowi największy zamieszkany zamek na świecie.
 • Stonehenge – jedna z najistotniejszych budowli megalitycznych, znajduje się w południowej Anglii i wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pochodzenie Stonehenge datuje się na 2950–2900 p.n.e. Do dziś nie jest znane przeznaczenie kamieni, ich symbolika, sposób, w jaki się tu pojawiły. Z dużym prawdopodobieństwem mogło to być obserwatorium astronomiczne, a rozstawienie kamieni było związane z ułożeniem ciał niebieskich i ruchem słońca. Równie możliwym jest, że miejsce było świątynią kultu słońca.
 • Gdzie najlepiej podziwiać panoramę Londynu? Oczywiście z London Eye, czyli ogromnego diabelskiego młyna, które ma 135 m wysokości i zostało wybudowane z okazji wchodzenia w nowe tysiąclecie w 2000 roku. Innym doskonałym ku temu miejscem jest liczący 309,6 m wieżowiec Shard, który jest najwyższym wieżowcem w Europie. Z 72. piętra budynku Londyn wygląda fantastycznie.
 • Większość turystów, chcąc odwiedzić Wielką Brytanię, udaje się do Anglii, a szczególnie do Londynu. Jednak w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wchodzi także fantastyczny pod względem turystycznym region, jakim jest Szkocja.
 • Nie ma tu co liczyć na piękną pogodę, bo wietrzna, dżdżysta aura jest niemal wizytówką Szkocji, jednak nie dla pogody się tu przyjeżdża. Szkocja to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy, klimatyczne zamki i cuda natury, które można chłonąć niemal sam na sam, bez tłumu turystów.
 • Zdecydowanie warto odwiedzić stolicę Szkocji – Edynburg, który położony jest na skałach w sąsiedztwie wygasłego wulkanu. To doskonałe miasto na weekendowy city break – nowoczesność łączy się tu z historią, a architektoniczne perły można znaleźć na każdym kroku.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Wielkiej Brytanii na rankomat.pl?

 • EKUZ w Wielkiej Brytanii nie refunduje wszystkich usług medycznych.
 • Obowiązują dopłaty do badań, wizyt lekarskich i hospitalizacji.
 • Z własnej kieszeni trzeba zapłacić za leczenie stomatologiczne, zakup leków czy powrót do kraju.
Polisę na wyjazd do Wielkiej Brytanii można mieć już od
20*
ubezpieczenie na weekend dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Wielkiej Brytanii? Dokumenty na wyjazd do Wielkiej Brytanii

 • Dokumenty

Wielka Brytania nie jest już krajem członkowskim Unii Europejskiej, jednak okres przejściowy, w którym dawne ustalenia będą jeszcze funkcjonować trwa do końca roku 2020 i ustaje z dniem 1 stycznia 2021r. W trakcie okresu przejściowego możliwe będzie przekroczenie granicy jedynie za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Po okresie przejściowym bezwizowy wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy będzie na okres do 3 miesięcy.

 • Przejściówka do gniazdka elektrycznego

Angielskie gniazdka elektryczne są inaczej skonstruowane niż polskie – mają trzy bolce. Uniemożliwia to korzystanie z polskich wtyczek, np. do ładowarki telefonicznej czy suszarki. O ile w większych pensjonatach czy hotelach problem też może być rozwiązany, o tyle przy wynajmowaniu prywatnego mieszkania może się okazać, że przejściówki do gniazdek nie ma. Dobrze się więc zapatrzeć we własne i to najlepiej w Polsce, gdzie są dużo tańsze.

 • Kurtka przeciwdeszczowa

Panujący tu klimat morski sprawia, że zimy są mało mroźne, ale lata z kolei umiarkowanie ciepłe, wietrzne i deszczowe. W bagażu do Wielkiej Brytanii koniecznie znaleźć się powinna kurtka przeciwdeszczowa, a najlepiej jednocześnie przeciwwiatrowa, kalosze i parasol.

>> Pogoda w Wielkiej Brytanii jest nieprzewidywalna. Wychodząc rano na całodzienne zwiedzanie, należ zabrać ze sobą dodatkową odzież i ubrać się na cebulkę. Słoneczny, ciepły poranek może przejść w deszczowe, wietrzne popołudnie.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Przejściówka do wtyczek
Przejściówka do gniazdka elektrycznego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Wielkiej Brytanii jest bezpiecznie?

Władze Wielkiej Brytanii oceniają ryzyko zagrożenia atakiem terrorystycznym jako poważne, a bywało już w przeszłości nawet „krytyczne”. W związku z tym można się spodziewać wzmożonych kontroli granicznych oraz na lotniskach. Turyści powinni zachować czujność, szczególnie w miejscach publicznych, chętnie odwiedzanych przez podróżnych.

Poziom przestępczości pospolitej jest zbliżony do innych krajów europejskich: zdarzają się kradzieże, włamania, rozboje. 

 • Uwaga Szczególną ostrożność należy zachować po zmroku oraz w rejonach pubów, gdzie mogą znajdować się osoby będące pod wpływem alkoholu.
 • Uwaga Nie jest to rejon zagrożony klęskami żywiołowymi, m.in. trzęsieniami ziemi.
 • Uwaga Londyn to prawdopodobnie najbardziej zatłoczone miasto w Europie. Na stałe zamieszkuje je ok. 9 mln ludzi, a do tego corocznie odwiedza przeszło 18 mln. Tak oblegane turystycznie miejsca są idealnym miejscem polowań kieszonkowców – zachowanie czujności podczas zwiedzania, nietrzymanie gotówki i kart płatniczych w jednym miejscu jest wysoce wskazane.

Karta EKUZ na urlop w Wielkiej Brytanii –  czy wystarczy?

W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmianie ulegną też zasady, na jakich obcokrajowcy będą mogli korzystać z pomocy medycznej. Jeszcze przez czas trwania okresu przejściowego w Wielkiej Brytanii będzie honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Polacy posiadający EKUZ będą mogli korzystać z pomocy medycznej na takiej zasadzie jak Anglicy, jednak:

 • lekarz musi mieć podpisany kontakt z tutejszą kasą chorych,
 • jeśli ubezpieczeni Anglicy dopłacają do badań/wizyt lekarskich/hospitalizacji, takie same zasady będą obowiązywać Polaków,
 • NFZ nie refunduje transportu sanitarnego do kraju.

Od 1 stycznia 2021 roku (o ile okres przejściowy nie zostanie przesunięty) leczenie w Wielkiej Brytanii stanie się pełnopłatne a EKUZ nie będzie honorowany. W takiej sytuacji jedyną możliwością zwrotu kosztów leczenia w Anglii będzie prywatne ubezpieczenie turystyczne.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie do Anglii na czas przejściowy powinno zawierać przede wszystkim wysoką sumę gwarantowaną kosztów leczenia, transport medyczny do kraju, OC, NNW a także wskazane jest ubezpieczenie bagażu oraz usługi stomatologiczne.

>> Koszt transportu medycznego zaczyna się od 30 tysięcy wzwyż. Sama karta EKUZ nie pokryje tych opłat. Jeśli poszkodowany nie posiada żadnego innego ubezpieczenia, będzie musiał zapłacić za transport do domu z własnych środków.

Po okresie przejściowym konieczne będzie dużo pełniejsze ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii. Każda usługa medyczna czy hospitalizacja będzie dla obcokrajowca pełnopłatna, więc przed wyjazdem zdecydowanie dobrze zaopatrzyć się w prywatne ubezpieczenie turystyczne.

To, jakie ubezpieczenie do Anglii wybrać, najlepiej sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, co pozwoli wybrać polisę najlepiej skrojoną pod własne potrzeby. Po wybraniu ubezpieczenia można je od razu zakupić przez internet, co jest bardzo wygodnym i szybkim rozwiązaniem.

Polisa powinna zapewniać szereg podstawowych usług. Poza tym warto dopasować zakres ochrony pod kątem swoich własnych potrzeb. Wybierać można z takich dodatków, jak:

 • ochrona dla aktywnych,
 • rozszerzenie dla chorych przewlekle,
 • klauzla alkoholowa,
 • ubezpieczenie od opóźnienia lotu i bagażu,
 • ochrona wykonywania pracy fizycznej. 

W tabeli poniżej prezentujemy przykładowe zakresy i ceny ubezpieczenia do Wielkiej Brytanii w wariancie najtańszym oraz optymalnym. 

SIGNAL IDUNA –  3,34 ZŁ

GENERALI - 8 ZŁ

Koszty leczenia

91 000 zł

500 000 zł

Ratownictwo

27 000 zł

500 000 zł

OC

200 000 zł

NNW

15 000 zł

50 000 zł

Assistance

W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

Stomatolog

900 zł

850 zł

Źródło: rankomat.pl

Poza tym ubezpieczenie powinno zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia - pełne bezpieczeństwo zapewni opcja na sumę przynajmniej 30 000 - 40 000 euro. Warto sprawdzić, czy w ramach tej ochrony można liczyć również na pokrycie kosztów ratownictwa, transportu powrotnego do kraju oraz Assistance. 

 • OK

  NNW - zagwarantuje odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - zapewni wsparcie w razie spowdowania szkód na osobie trzeciej lub jej mieniu - ewentualne straty zostaną opłacaone przez ubezpieczyciela. 

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - przyda się w razie kradzieży, zagubienia lub zniszczenia rzeczy ososbistych zabieranych w podróż, ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie pokrywające poniesione straty. 

Co warto wiedzieć?

 1. Wielka Brytania to kraj oferujący wiele atrakcji dla różnych typów turystów.
 2. Sprawdzi się jako pomysł na szybki city-break oraz na dłuższą wyprawę.
 3. Aktualnie Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej, na etapie przejściowym wciąż obowiazują te same zasady dotyczące wjazdu, pobytu i opieki zdrowotnej.
 4. Warto jednak mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne, dostępne już od 3,2 zł dziennie. 
Oceń stronę
4,93
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego