Kontakt
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Komunikacja
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 463 80 50
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 417 11 40
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 33

Ubezpieczenie na Ukrainę

Ukraina to nie tylko miejsca związane z polską historią i kulturą, ale też liczne szlaki spacerowe w dzikich ostępach Karpat, luksusowe kurorty i piękne zabytki. Podróż do kraju naszych wschodnich sąsiadów gwarantuje wiele atrakcji w przystępnej cenie. 

Informacje MSZ

Polacy podróżujący na Ukrainę muszą posiadać ubezpieczenie pokrywające koszty zachorowania na Covid-19. Ponadto wymagany jest negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 przeprowadzonego metodą PCR w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy lub po wjeździe na terytorium Ukrainy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:

 • do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk
 • na Półwysep Krymski

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne:

 • na pozostałym obszarze Ukrainy.

Ukraina

Ukraina, choć cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków, nie jest dotknięta masową turystyką. Oprócz znanych z przewodników miejsc wciąż można trafić na nieodkryte miejsca i prawdziwe podróżnicze perełki.

Co warto zobaczyć na Ukrainie?

 • Kijów - stolica i największe miasto Ukrainy, leżące nad malowniczą rzeką Dniepr. Słynie z wielu pięknych cerkwi oraz licznych zabytków, wpisanych na listę UNESCO. Nie brak w Kijowie też urokliwych knajpek oraz uliczek.

 • Lwów - miasto, w którym na każdym kroku można natknąć się na ślady polskiej historii oraz kultury. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza piękna starówka, liczne świątynie różnych wyznań i urokliwe kamienice.

 • Czernichów - jedno z najstarszych miast leżące w historycznym regionie Ruś Kijowska. Słynie z pięknych, zielonych parków.

 • Odessa - niegdyś popularny kurort nad Morzem Czarnym, obecnie po wojnie na Krymie nie cieszy się już taką sławą, niemniej jednak warto zobaczyć piękne pejzaże, secesyjne zabytki, budynek Opery i port.

 • Pasmo Czarnohory - znajdujące się na zachodzie Ukrainy pasmo w Karpatach, wszystkich miłośników wędrówek górskich zachwycą malownicze połoniny, źródła mineralne, jeziorka górskie, a także pierwotny las bukowy.

 • Twierdza w Kamieńcu Podolskim - monumentalny zespół zamkowy z licznymi basztami pochodzący z XIV wieku.

Co warto wiedzieć o Ukrainie?

 • Jest stosunkowo młodym państwem, niepodległość od ZSRR odzyskała 24 sierpnia 1991 roku.

 • Oficjalnym językiem jest ukraiński, aczkolwiek posługuje się nim 53% ludności Ukrainy, pozostali mieszkańcy mówią po ukraińsku.

 • Walutą uznawaną na Ukrainie jest hrywna.

 • Na terenie Ukrainy znajduje się ponad 25 tysięcy sztucznych zbiorników wodnych.

 • Ukraina posiada powierzchnię dwa razy większą od Polski.

 • Najpopularniejszym produktem spożywczym na Ukrainie jest chleb, jada się go z praktycznie ze wszystkim, nawet z owocami i deserami.

 • W okolicy elektrowni w Czarnobylu znajduje się strefa zamknięta, niemniej jednak coraz większą popularnością cieszą się wycieczki do Strefy Zero.

 •  W terenie zabudowanym dozwolona prędkość to 60 km/h.

 • W Strefie Zero nielegalnie mieszka około 600 osób.

 • Yasinia to najwyżej położone miasto na Ukrainie.


Co zabrać na urlop na Ukrainie? Dokumenty na wyjazd na Ukrainę

Dokumentem uprawniającym do wjazdu na Ukrainę jest paszport. Polacy mogą przebywać na Ukrainie do 90 dni bez konieczności posiadania wizy wjazdowej. Wymagane jest jednak posiadanie środków finansowych umożliwiających pobyt w kraju - na pierwsze pięć dni pobytu powinno być to nie mniej niż 400 euro. 

Trzeba zabrać ze sobą także ubezpieczenie turystyczne oraz Zieloną Kartę.

Paszport
Paszport
Gotówka
Gotówka
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Zielona Karta
Zieloną Kartę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy na Ukrainie jest bezpiecznie?

Z uwagi na napiętą sytuację w obwodach donieckim i ługańskim nie zaleca się podróży w te rejony - istnieje poważne zagrożenie dla ludności cywilnej. Podczas podróżowania do obwodów charkowskiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego trzeba liczyć się z zatrzymaniem przez służby - zaleca się niewdawanie w dyskusje i poddanie się kontroli.

Na terenie Ukrainy poruszać się można tramwajami, trolejbusami, autobusami, także prywatnymi minibusami (tzw. marszrutkami). W Kijowie, Charkowie oraz Dnipro kursuje także metro.

Wjeżdżający na Ukrainę cudzym samochodem muszą posiadać przetłumaczoną na język ukraiński umowę użyczenia, sporządzoną przez polskiego notariusza.

 • Uwaga Podczas rezerwacji noclegów należy dokładnie sprawdzić ośrodek/hotel, zwłaszcza pod kątem dostępu do bieżącej wody oraz toalety.
 • Uwaga Udając się w podróż poza wielkie miasta, należy zaopatrzyć się w środki czystości, przybory toaletowe, ręcznik.
 • Uwaga Komunikacja publiczna nie funkcjonuje według rozkładów.
 • Uwaga Pomoc drogowa działa w ograniczonym zakresie.
 • Uwaga Zaleca się zabranie leków na żołądek.
 • Uwaga Nie należy pić wody z kranu.

Karta EKUZ na urlop na Ukrainie –  czy obowiązuje?

Ukraina nie należy do Unii Europejskiej - karta EKUZ na terenie tego kraju nie obowiązuje. Polacy, którzy w czasie pobytu na Ukrainie będą zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej, wszystkie koszty będą pokrywać z własnej kieszeni - chyba, że posiadają ubezpieczenie turystyczne.

Wyposażenie szpitali państwowych jest bardzo złe. Lepiej więc w razie problemów ze zdrowiem korzystać z prywatnych placówek i klinik.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę powinno przede wszystkim pokrywać koszty leczenia, NNW oraz OC w życiu prywatnym. Warto jednak dopasować zakres ubezpieczenia do własnych potrzeb oraz możliwości, a także do charakteru podróży.

Standardowe zwiedzanie nie wymaga dodatkowych rozszerzeń, natomiast już wybierający się w dzikie tereny Karpat, powinni pomyśleć o rozszerzeniu ochrony dla uprawiających sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Dodatkową ochronę muszą posiadać także chorujący przewlekle. Ubezpieczenie można rozszerzyć również o zdarzenia, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. 

Uwaga! Polisa na Ukrainę powinna zapewniać także ochronę w razie zachorowania na Covid-19, wskutek zakażenia się koronawirusem.

Ile kosztuje taka polisa? Poniżej porównujemy przykładowe ceny ubezpieczenia na Ukrainę:
 

SIGNAL IDUNA - 3,27 ZŁ

GENERALI - 8 ZŁ

Koszty leczenia

20 000 euro

500 000 zł

Ratownictwo

6 000 euro

500 000 zł

OC

200 000 zł

NNW

15 000 zł

50 000 zł

Assistance

W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

Stomatolog

900 zł

850 zł


 

Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę powinno zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia - pokryją wszystkie wydatki związane z leczeniem za granicą (wizyty lekarskie, hospitalizację, zakup leków, badania, zabiegi itp.), w tym również koszty powrotu do kraju czy sprawdzenia zwłok, suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 30 000 - 40 000 euro. 

 • OK

  Koszty ratownictwa - zapewniają pokrycie akcji poszukiwawczych w górach, na wodzie  czy w jaskiniach, powinny opiewać na sumę gwarantowana przynajmniej 5 000 euro.

 • OK

  NNW  - w razie uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - ochrona rzeczy osobistych w formie odszkodowania w razie kradzieży, zagubienia czy zniszczenia.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - przyda się w razie nieumyślnego spowodowania wypadku czy strat na osobie trzeciej, ewentualne odszkodowanie wypłaci wówczas ubezpieczyciel.

 • OK

  Auto Assistance - wsparcie dla podróżujących za granicę samochodem, zapewnia holowanie pojazdu, zakwaterowanie na czas naprawy czy pokrycie kosztów naprawy w razie stłuczki, awarii czy wypadku.

Co warto wiedzieć?

 1. Ukraina słynie z malowniczych krajobrazów, wspaniałych zabytków i wielu miejsc, nietkniętych masową turystyką.
 2. Podróżujący na Ukrainę z Polski muszą posiadać ważny paszport oraz środki finansowe na czas pobytu.

 3. EKUZ na Ukrainie nie obowiązuje, a publiczne placówki służby zdrowia są w złym stanie.

 4. Lepiej więc w razie potrzeby korzystać z prywatnych ośrodków i klinik, trzeba zabrać ze sobą ubezpieczenie turystyczne, które pokryje te koszty.

Oceń stronę
4,45

Ameryka południowa

Australia

Artykuły i porady

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego