Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Andory

Andora to malutkie państwo położone w południowo-zachodniej Europie. Leży w Pirenejach przy granicy z Francją i Hiszpanią. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 468 km2, a całe państwo zamieszkuje jedynie 80 000 mieszkańców. Mimo niewielkiej powierzchni, to ważny region wypoczynkowo-turystyczny. To równocześnie bardzo ciekawa alternatywa dla popularnych europejskich kierunków, która powinna spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Aktualnie wjazd do Andory możliwy jest bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Andora

Andora przyciąga rzesze zwiedzających malowniczymi, bajkowymi wręcz widokami. Otoczona jest szczytami Pirenejów, których wysokość wynosi nawet 2400 m n.p.m.  Z wyjazdu do Andory będą zadowolone osoby, ceniące sobie spokój i kontakt z naturą, ale również fani bardziej aktywnego wypoczynku. Przed wyjazdem warto wiedzieć, że:

 • Obowiązującym w Andorze językiem jest kataloński. Turyści nie powinni mieć jednak problemu z porozumieniem się także w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim.
 • Andora nie należy do Unii Europejskiej, jednak obowiązującą walutą jest euro.
 • Cała Andora objęta jest strefą wolnocłową.
 • W Andorze nie ma sieci kolejowej oraz lotnisk. Mimo to, poruszanie się po kraju nie stanowi problemu. Drogi są w bardzo dobrym stanie, a cała infrastruktura drogowa jest wysoko rozwinięta.
 • Stolicą Andory jest... Andora, czyli Andorra la Vella. Co czwarty mieszkaniec Andory mieszka właśnie w stolicy. To także centrum turystyczne całego kraju.
 • Będąc w stolicy, warto zwiedzić m.in. historyczny budynek Casa de la Vall, będący obecnie siedzibą rządu i sądu najwyższego Andory. Warty uwagi jest również plac Placa del Poble, będący centrum życia kulturalnego w Andorze.
 • Stolica, ze względu na obowiązującą w całym kraju strefę wolnocłową, to także zakupowy raj. W Andorze znajduje się ponad 1 000 centrów handlowych i domów towarowych!
 • W stolicy tego niewielkiego kraju znajduje się także jedno z największych SPA na świecie – Caldei. To prawdziwy raj dla fanów saun, basenów i leczniczych wód termalnych.
 • Andora to nie tylko stolica. Miłośnicy architektury romańskiej powinni odwiedzić także m.in. kościół San Miquel de Engolasters w Escaldes-Engordany oraz sanktuarium Notre Dame Meritxell. Godna uwagi jest także utrzymana w stylu przedomańskim miejscowość Santa Coloma, a także miejscowości Encamp, Ordino, czy La Massana.
 • Fani natury z pewnością docenią spacer po wpisanej na listę UNESCO dolinie lodowcowej Madriu-Perafita-Clarolr lub Dolinie Sorteny.
 • Andora to także prawdziwa mekka miłośników sportów zimowych. Oferuje ponad 300 km tras narciarskich podzielonych na dwa regiony: Grandvalira i Vallnord.
 • Andora zapewnia również świetne warunki dla fanów freestyle’u . Na stokach w Andorze odnajdą się zarówno kompletni amatorzy, jak i bardziej doświadczeni narciarze.
 • Tradycyjna kuchnia Andory jest dość podobna do... polskiej. Warto spróbować m.in. escadolles – zupy gotowanej na baraninie z ziemniakami, czy trinxat – gotowanej kapusty z cebulą, boczkiem i ziemniakami.

Jaka jest pogoda w Andorze?

W Andorze panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, jednak ze względu na rzeźbę terenu w kraju panuje klimat górski. Pogoda w Andorze charakteryzuje się chłodną i śnieżną zimą, mroźną na terenach wysokogórskich, i łagodnym latem. Temperatury nie są zbyt wysokie. Średnia roczna temperatura wynosi od 6 °C do 9 °C.

Większość dni w Andorze jest sucha i słoneczna. Największe opady notuje się wiosną, a zwłaszcza latem, gdzie mają one postać często silnych ulew. Do częstych letnich i wiosennych zjawisk pogodowych należą burze.

Średnie temperatury w Andorze

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 9°Cluty 6°Cmarzec 8°Ckwiecień 11°Cmaj 29°Cczerwiec 17°Clipiec 23°Csierpień 25°Cwrzesień 20°Cpaździernik 16°Clistopad 12°Cgrudzień 12°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -8°Cluty -9°Cmarzec -8°Ckwiecień -3°Cmaj 2°Cczerwiec 9°Clipiec 12°Csierpień 11°Cwrzesień 7°Cpaździernik 1°Clistopad -7°Cgrudzień -9°C
Temperatura wody
styczeń 0°Cluty 0°Cmarzec 0°Ckwiecień 0°Cmaj 0°Cczerwiec 0°Clipiec 0°Csierpień 0°Cwrzesień 0°Cpaździernik 0°Clistopad 0°Cgrudzień 0°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Andory na rankomat.pl?

 • Andora nie należy do Unii Europejskiej. EKUZ nie jest honorowany w tym kraju.
 • Za leczenie trzeba zapłacić więc w 100% z własnej kieszeni.
 • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje nawet 60 euro.
Polisę na wyjazd do Andory można mieć już od
3,47*
dzienna cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Andorze? Dokumenty na wyjazd do Andory

Dokumentem pozwalającym na wjazd i pobyt w Andorze przez okres 90 dni jest ważny paszport lub dowód osobisty – niezależnie od celu wyjazdu. Paszport powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż zaplanowany okres pobytu w Andorze.

Należy również pamiętać, że dokumenty powinny być w dobrym stanie technicznym, aby bez problemu móc na ich podstawie zidentyfikować posiadacza. Małoletni podróżujący z rodzicami lub opiekunami prawnymi muszą mieć ze sobą ważny paszport lub ważny dokument tożsamości kraju, którego są obywatelem lub ważny paszport.

Pakując się na wyjazd do Andory, należy oczywiście pamiętać o niezbędnych dokumentach, ale także... ciepłych ubraniach. Przydadzą się w szczególności osobom, które postanowią wyruszyć na wyprawę w góry. Średnia roczna temperatura wynosi od 6 °C do 9 °C. a ze względu na górski klimat – zmienia się niezwykle dynamicznie.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Gotówka
Gotówkę
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Zaświadczenie o szczepieniu
Kartę kredytową

Czy w Andorze jest bezpiecznie?

Andora uchodzi za kraj bardzo bezpieczny dla turystów. Tamtejsze władze bardzo to podkreślają.

Warto jednak wiedzieć, że w Andorze nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, obywatele Polski, przebywający w krajach nienależących do UE, mogą uzyskać pomoc dyplomatyczną i konsularną państw członkowskich UE, które w danym kraju mają swoją placówkę. Pomoc ta udzielana jest na takich samych zasadach, na jakich państwa udzielają pomocy swoim obywatelom.

Polski turysta może posługiwać się polskim prawem jazdy. 

 • Uwaga Przed wyjazdem do Andory nie ma obowiązku wykonania żadnych obowiązkowych szczepień. Warto jednak rozważyć szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
 • Uwaga Przed wyjazdem do Belgii warto zgłosić podróży w systemie Odyseusz.
 • Uwaga Przepisy drogowe w Andorze są bardzo surowe, a policja nakłada na nieprzestrzegających ich kierowców bardzo wysokie mandaty.

Karta EKUZ na urlop w Andorze –  czy obowiązuje?

Andora nie należy do Unii Europejskiej. Oznacza to, że nie ma tam możliwości skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Turysta, który nie zakupił ubezpieczenia turystycznego, będzie musiał z własnej kieszeni zapłacić za wystawione w placówkach medycznych faktury.

Koszty leczenia w Andorze są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może kosztować turystę nawet 60 euro. Koszty wizyt specjalistycznych potrafią być kilkukrotnie wyższe. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd od Andory jest więc absolutnie niezbędne.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne do Andory powinno zapewniać pokrycie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym oraz ochronę bagażu. 

  Andora jest popularnym kierunkiem narciarskim. Osoby, które zamierzają w trakcie wyjazdu uprawiać różnego rodzaju sporty, powinny dodatkowo:

  • upewnić się, czy ubezpieczyciel nie wymaga rozszerzenia ochrony o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Można to bez problemu sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub szczegółach produktu;

  • sprawdzić, czy polisa pokryje także koszty ratownictwa (rekomendowana suma gwarantowana to minimum 5 000 euro);
  • wybrać ofertę zawierającą także OC sportowe, a w razie potrzeby także ubezpieczenie sprzętu sportowego.

  Trzeba również pamiętać, że w szczególnej sytuacji są turyści, cierpiący na choroby przewlekłe, jak np. padaczka, czy schorzenia układu oddechowego. Powinni oni rozszerzyć ochronę za dodatkową składką.

  Ubezpieczenie na narty w Andorze
  UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
  AXA Partners
  Koszty leczenia
  200 000 zł
  Ratownictwo
  200 000 zł
  Bagaż
  -
  4,31 zł
  1 os. / 1 dzień
  Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 114ochrona COVID-19
  Nationale-Nederlanden
  Koszty leczenia
  150 000 zł
  Ratownictwo
  100 000 zł
  Bagaż
  -
  8,27 zł
  1 os. / 1 dzień
  Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 71 zdarzenia pod wpływem alkoholuochrona COVID-19
  Generali
  Koszty leczenia
  200 000 zł
  Ratownictwo
  200 000 zł
  Bagaż
  -
  12,00 zł
  1 os. / 1 dzień
  Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 2zdarzenia pod wpływem alkoholuochrona COVID-19
  Allianz
  Koszty leczenia
  200 000 zł
  Ratownictwo
  50 000 zł
  Bagaż
  4 000 zł
  21,23 zł
  1 os. / 1 dzień
  Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 95sprzęt sportowy ochrona COVID-19
  Ubezpieczenie do Andory
  AXA Partners
  4,31 zł 1 os. / 1 dzień
  Koszty leczenia
  200 000 zł
  Ratownictwo
  200 000 zł
  Bagaż
  -
  Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 114ochrona COVID-19
  Nationale-Nederlanden
  8,27 zł 1 os. / 1 dzień
  Koszty leczenia
  150 000 zł
  Ratownictwo
  100 000 zł
  Bagaż
  -
  Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 71 zdarzenia pod wpływem alkoholuochrona COVID-19
  Generali
  12,00 zł 1 os. / 1 dzień
  Koszty leczenia
  200 000 zł
  Ratownictwo
  200 000 zł
  Bagaż
  -
  Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 2zdarzenia pod wpływem alkoholuochrona COVID-19
  Allianz
  21,23 zł 1 os. / 1 dzień
  Koszty leczenia
  200 000 zł
  Ratownictwo
  50 000 zł
  Bagaż
  4 000 zł
  Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 95sprzęt sportowy ochrona COVID-19

  Turyści, którzy zakładają bardziej imprezowy charakter wyjazdu, mogą także rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia o tzw. klauzulę alkoholową. Dzięki niej towarzystwo pokryje koszty, jeśli do szkody dojdzie np. po wypiciu przez ubezpieczonego drinka.

  Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Andory?

  Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku ofert jednodniowego ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Andory dla osoby dorosłej. Ceny rozpoczynają się już od ok. 7 zł za jeden dzień ochrony.

  TU

  Zakres ubezpieczenia

  Koszty leczenia

  Cena za dzień

  Signal Iduna

   Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, OC sportowe, 7 sportów objętych ubezpieczeniem 

  91 729 zł

  3,47 zł

  Allianz

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, 

  80 00 zł

  3,74 zł

  Europa Ubezpieczenia

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, OC sportowe, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu. 

  183 459 zł

  6,00 zł

  Generali

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, OC sportowe, zdarzenia pod wpływem alkoholu

  500 000 zł

  11,00 zł

  Proama

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, OC sportowe, zdarzenia pod wpływem alkoholu

  300 000 zł

  17,07 zł

  Dzięki naszemukalkulatorowi ubezpieczeń podróżnych można szybko znaleźć odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd do Andory... i w każde inne miejsce na świecie. Kalkulator uwzględnia oferty kilkunastu największych ubezpieczycieli, a całość formalności zajmuje nie więcej niż kilka minut. Polisa przychodzi na podany adres e-mail. Szybko i wygodnie!

  Dobre ubezpieczenie turystyczne zawiera także co najmniej:

  • OK

   Koszty leczenia - minimalna rekomendowana suma gwarantowana kosztów leczenia w przypadku wyjazdu do Andory to 30 000 euro, taka kwota powinna wystarczyć na pokrycie opłat za wizyty lekarskie, hospitalizaję, transport medyczny, zakup leków czy badania. 

  • OK

   Ubezpieczenie NNW - jeśli u ubezpieczonego dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub kontuzji, towarzystwo wypłaci odpowiednie odszkodowanie.

  • OK

   OC w życiu prywatnym - w przypadku, gdy ubezpieczony wyrządzi szkodę osobie trzeciej, nie będzie musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni – zrobi to ubezpieczyciel.

  • OK

   Ubezpieczenie bagażu - obejmuje najczęściej przypadki kradzieży i zniszczenia.

  • OK

   Assistance - zapewnia możliwość uzyskania szybkiej pomocy w kwestiach prawnych, czy finansowych oraz pomoc tłumacza.

  Co warto wiedzieć?

  1. Andora to niewielki, ale bogaty w krajobrazy, zabytki i atrakcje turystyczne kraj.
  2. Choć nie należy do Unii Europejskiej, umożliwia wjazd na podstawie dowodu osobistego oraz płatności w euro.
  3. W Andorze nie obowiązuje EKUZ, wszystkie koszty leczenia ponosi pacjent.
  4. Warto więc zabrać na wyjazd ubezpieczenie turystyczne, oferowane od 3,47 zł dziennie.
  Oceń stronę
  4,90
  logo innowacyjna gospodarka
  UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
  logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego