Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie na Słowację

Górzysta i niewielka Słowacja położona za południową granicą Polski jest doskonałym kierunkiem na krótki weekendowy wypad bądź tygodniowy urlop. Zwłaszcza, że łatwo można tu dotrzeć własnym samochodem. 

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Do Słowacji można aktualnie podróżować bez żadnych obostrzeń.


(ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 r.)


Słowacja

Mnogość atrakcji turystycznych, zachwycające krajobrazy górskie zachęcające do wycieczek pieszych i rowerowych, świetnie przygotowane ośrodki narciarskie a także relatywnie niskie ceny sprawiają, że trzeba tu przyjechać choć raz w życiu. Co należy zabrać na Słowację? Czy ubezpieczenie prywatne jest niezbędne? Z czego słynie Słowacja? Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po Słowacji. 

Wyjazd na Słowację - co warto wiedzieć?

  • Ponad połowę tego niewielkiego powierzchniowo kraju zajmują góry: Karpaty Zachodnie (w skład których wchodzi Mała i Wielka Fatra, Tatry oraz Rudawy Słowackie) i Wschodnie (czyli Bieszczady). Funkcjonuje tu wiele doskonale wyposażonych ośrodków narciarskich, przez co Polacy chętnie przyjeżdżają na ferie do naszych południowych sąsiadów. Najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim jest Chopok. 
     
  • Także piechurzy licznie odwiedzają Słowację z uwagi na tutejszą różnorodność krajobrazu górskiego oraz dostępność licznych szlaków.
     
  • Miłośnicy przyrody docenią piękno słowackich parków narodowych. A jest w czym wybierać: Tatrzański Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Park Narodowy „Niżne Tatry”, Park Narodowy „Mała Fatra”, Park Narodowy „Słowacji Raj”, Park Narodowy „Połoniny”, Park Narodowy „Płaskowyż Murański”, Park Narodowy „Kras Słowacki”. 

    Każdy z nich kryje bogactwo form krajobrazowych, np. w PN „Słowacki Raj” znajdują się jedne z największych jaskiń lodowych na świecie, a także wspaniałe wodospady, wąwozy i płaskowyże. W przebiegającym także przez polskie ziemie Pienińskim Parku Narodowym, można pływać tratwami po rzece Dunajec. PN „Słowacki Kras” posiada najwięcej podziemnych przestrzeni – 1100 jaskiń i przepaści, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
     
  • Mimo niedługiej historii jako samodzielne państwo, na Słowacji jest wiele historycznych miasteczek z dobrze zachowaną zabudową, z których część jest wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, m.in.: średniowieczne miasto Bańska Szczawnica, będące najstarszym miastem górniczym w Europie czy Bardejov. Słowacja słynie też z klimatycznych zamków, m.in.: zamek spiski, orawski, bratysławski, nitrzański, trenczyński. 
     
  • Słynne źródła termalne znajdujące się na terenie całego kraju są znakiem rozpoznawczym naszych sąsiadów np. Termy Orawice, Thermalpark Bešeňová, kąpielisko termalne Dunajská Streda, Aquapark Tatrlandia i wiele, wiele innych. 
  • Słowacja jest chętnie wybierana przez Polaków na krótkie, kilkudniowe wyprawy, np. podczas majówki. Wtedy największym powodzeniem cieszą się atrakcje usytuowane możliwie blisko polsko-słowackiej granicy, np. Park Krajobrazowy Górnej Orawy. Jest to świetne miejsce na aktywny wypoczynek, wycieczki rowerowe bądź piesze. 

  • Koszyce to miasto doskonałe na weekendowy city break. Odległość od Krakowa to jedyne 250 km. Koszyce w 2013 roku były Europejską Stolicą Kultury i od tego czasu miasto przeszło zdumiewającą transformację. Zachwyca przepiękną starówką, średniowiecznymi uliczkami, na których ulokowane są klimatyczne bary i restauracje. Najbardziej spektakularnym miejscem jest katedra św. Elżbiety oraz najdłuższy na Słowacji deptak. Panoramę miasta można podziwiać z wieży widokowej Zygmunta – wstęp jest płatny a na górę prowadzą wąskie, liczne schodki, ale zdecydowanie warto.

    Będąc w Koszycach, warto odwiedzić Hostinec, jedną z najstarszych restauracji na świecie, które serwuje kilkanaście rodzajów wyśmienitego lokalnego piwa.
  • Ostatnia, ale nie mniej ważna atrakcja turystyczna Słowacji to oczywiście stolica kraju –Bratysława. Miasto, które z powodzeniem można zwiedzić pieszo, bo większość zabytków i miejsc wartych zobaczenia znajduje się w niedalekiej odległości. Spacer brukowanymi uliczkami, na których znajdują się kolorowe, klimatyczne kamienice to przyjemność sama w sobie, a przy okazji można kolejno zwiedzić: Stare Miasto, główny plac Bratysławy Hlavné námestie i ratusz Stará Radnica, Múzeum mesta Bratislavy, fontanna Maximiliánova fontána, Pałac Prymasowski, ostatnią zachowaną z 4 bram miasta Michalská brana, jeden z najważniejszych zabytków w mieście Katedrála sv. Martina, Pałac Prezydencki z zachwycającymi ogrodami.

Bliskość Słowacji sprawia, że wielu Polaków odkłada sobie zwiedzanie tego fantastycznego kraju na bliżej nieokreślone „kiedyś”. Tymczasem kilka godzin jazdy dzieli nas od spektakularnych krajobrazów górskich, średniowiecznych miasteczek z brukowanymi ulicami i przepięknych słowackich zamków.

Pogoda na Słowacji - kiedy najlepiej jechać?

Na Słowacji panuje klimat do tego, który znamy w naszym kraju. Stąd najcieplej jest latem - od czerwca do sierpnia. Wówczas słupki termometrów wskazują około 25-27 stopni Celsjusza. To dobry czas, by wybrać się na wycieczkę do Bratysławy czy Koszyc lub skorzystać z uroków Tatralandii.

Latem, wiosną i jesienią można zdobywać szyty słowackich Tatr - należy pamiętać, że zimą szlaki po słowackie stronie są zamknięte dla turystów. W tym czasie można więc skorzystać z gorących źródeł lub wybrać się na narty. Sezon na Słowacji startuje końcem listopada i trwa do marca.

Średnie temperatury na Słowacji

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 1°Cluty 6°Cmarzec 12°Ckwiecień 19°Cmaj 21°Cczerwiec 24°Clipiec 27°Csierpień 24°Cwrzesień 20°Cpaździernik 12°Clistopad 6°Cgrudzień 1°C
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczeń -3°Cluty -2°Cmarzec 1°Ckwiecień 6°Cmaj 10°Cczerwiec 13°Clipiec 16°Csierpień 14°Cwrzesień 11°Cpaździernik 6°Clistopad 3°Cgrudzień -1°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Słowację na rankomat.pl?

  • EKUZ nigdy nie gwarantuje pełnej ochrony.
  • Na Słowacji z własnej kiszeni poszkodowany opłaca akcje ratowniczne.
  • Nierefundowany jest także powrót do kraju i leczenie prywatne.
Polisę na wyjazd na Słowację można mieć już od
6,94*
ubezpieczenie na weekend dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop na Słowację? Dokumenty na wyjazd do Słowacji

  • Dokumenty

Polacy powinni posiadać przy sobie ważny dowód osobisty, ewentualnie może to być także paszport – pobyt bezwizowy jest możliwy do 90 dni. Przystąpienie Polski i Słowacji do strefy Schengen zniosło kontrole graniczne na granicy polsko-słowackiej, jednak nie zwalnia to z zabrania ze sobą powyższych dokumentów. Do jazdy samochodem wystarczające będzie polskie prawo jazdy, OC pojazdu oraz ważny przegląd techniczny.

Przepisy drogowe Słowacja ma bardzo zbliżone do Polskich, m.in. obowiązek całorocznego poruszania się z włączonymi światłami mijania, ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h w terenie niezabudowanym oraz 130 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.
  • Wyposażenie samochodu

Polacy najczęściej wybierają się na Słowację samochodem, w związku z czym należy zadbać o właściwe zaopatrzenie pojazdu. Wbrew obiegowym opiniom słowaccy policjanci absolutnie nie polują na polskich kierowców, pod warunkiem że nie łamią oni przepisów. 

Co prawda tzw. Konwencja wiedeńska reguluje kwestie wyposażenia samochodu podczas wyjazdów zagranicznych i za wystarczające określa takie, które obowiązuje w kraju zarejestrowania pojazdu. Teoretycznie wystarczyłoby więc przestrzeganie w tym względzie polskich przepisów. Jednak część kierowców dla własnego spokoju i ułatwienia przemieszczania się w razie kontroli, woli dostosować się do wymogów słowackich. 


Obowiązkowe wyposażenia auta na Słowacji to: kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera (musi znajdować się w kabinie pojazdu, a nie bagażniku), podnośnik, klucz, koło zapasowe, sprawny trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek, bezpieczniki, właściwie wyposażona apteczka samochodowa: bandaże, gazy, kompresy hydrofilne, płyn dezynfekujący, ustnik do sztucznego oddychania, nożyczki, agrafki, rękawiczki ochronne, plastry opatrunkowe, chusta foliowa).
Winiety na Słowację można zakupić na granicy na stacjach benzynowych lub w specjalnych oznaczonych punktach.  

  • Wygodne buty

Słowacja to w większości górzysty kraj. Jeśli podczas wyjazdu planujemy wycieczki piesze po Parkach Narodowych, szlakach górskich to należy wyposażyć się w wygodne, dobrej jakości buty, które zapewnią komfort podczas drogi. Zamiast wysłużonych adidasów zdecydowanie lepiej zainwestować w buty trekkingowe, które kupić można w każdym sklepie sportowym.

  • Ubezpieczenie turystyczne 

Poruszając się po Słowacji własnym samochodem, kierowca narażony jest na wiele ewentualnych problemów, od usterki pojazdu do stłuczki czy poważnego wypadku. Dlatego tak istotne jest, aby posiadać ze sobą ubezpieczenie turystyczne z dobrym assistance samochodowym. Dodatkowym powodem zakupu polisy podróżnej niech będzie fakt, że ratownictwo górskie u naszego południowego sąsiada jest płatne. W Polsce koszt akcji ratowniczej pokrywa NFZ, na Słowacji – za wykorzystany sprzęt ratowniczy i pracę ratowników płaci poszkodowany. 

Paszport
Paszport/dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy na Słowacji jest bezpiecznie?

Słowacja jest krajem bezpiecznym. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych zagrożenie atakiem terrorystycznym jest tu niewielkie (choć nigdy nie można go wykluczyć). Także przestępczość pospolita jest na niewielkim poziomie.

  • Uwaga W związku z brakiem zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego nie ma konieczności wykonywania dodatkowych szczepień przed wyjazdem.
  • Uwaga Najpoważniejsze niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą Słowacja, związane jest z jej ukształtowaniem terenu. Górzysty kraj z doskonałymi warunkami do wędrówek pieszych, wycieczek rowerowych oraz uprawiania narciarstwa sprawia, że istnieje podwyższone ryzyko uszkodzenia ciała w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas górskich aktywności. 
  • Uwaga Sam tylko wyjazd do jednego z tutejszych ośrodków narciarskich może nieść ze sobą niebezpieczeństwo wypadku na stoku, hospitalizacji czy konieczności powrotu do domu transportem sanitarnym. 

Jakie ubezpieczenie na Słowację - EKUZ czy polisa podróżna?

Jako kraj członkowski Unii Europejskiej Słowacja honoruje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Należy pamiętać, że bezpłatna pomoc medyczna w ramach EKUZ obowiązuje turystów z UE w takim samym zakresie, jak świadczona jest obywatelom słowackim. 

Zasadniczą różnicą pomiędzy polską a słowacką pomocą medyczną jest fakt, że w razie wypadku w górach wymagającego akcji ratowniczej za techniczny jej aspekt płaci poszkodowany. Pomoc medyczna ratowników górskich jest bezpłatna, a pechowy turysta ponosi koszt przybycia ratowników na miejsce wypadku, użycia helikoptera, samochodu lub skutera śnieżnego. Opłaty ponoszą także narciarze, którzy ulegną wypadkowi poza wyznaczonymi trasami. 

Jak rekomenduje Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

„Podróżującym na Słowację zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty pomocy medycznej, udzielonej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz koszty transportu medycznego.”

Ponadto MSZ wyraźnie podkreśla, że zwrot kosztów za akcję poszukiwawczą i ratowniczą oraz sanitarny transport do Polski zapewni wyłącznie prywatne ubezpieczenie turystyczne. NFZ nie finansuje tego typu usług na Słowacji.  
 


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację powinno zawierać przede wszystkim koszty leczenia – istotna składowa każdej polisy. Przyjmuje się, że wyjazd do krajów europejskich powinien opiewać na gwarantowaną sumę kosztów leczenia wynoszącą 120 tys. zł. Jednak jeśli to tylko możliwe warto szukać polisy z wyższymi sumami KL. 

4-dniowy wypad na narty w Słowacji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
50,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
57,52 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy114 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
76,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 375 491 zł
Ratownictwo
45 865 zł
Bagaż
4 586 zł
77,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 45 865 złOC: 458 647 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 458 647 złsprzęt sportowy27 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
4-dniowy wypad na narty w Słowacji
Proama
50,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
57,52 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy114 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
76,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
77,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
1 375 491 zł
Ratownictwo
45 865 zł
Bagaż
4 586 zł
Dodatkowo: NNW: 45 865 złOC: 458 647 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 458 647 złsprzęt sportowy27 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu

Ile kosztuje ubezpieczenie na Słowację?

Dobre ubezpieczenie turystyczne na Słowację można kupić już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji dziennych kosztów zakupu polisy turystycznej w różnych towarzystw ubezpieczeniowych na Słowację dla jednej osoby dorosłej. 

Przykładowe ceny polisy turystycznej na Słowację - optymalne propozycje

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (11 zł dzień)
Koszty leczenia40 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 5 000 euro500 000 zł
NNW5 000 euro50 000 zł
OC50 000 euro200 000 zł
OC sportowe50 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu500 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Jeszcze więcej propozycji polis turystycznych na Słowację można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Oferty są zróżnicowane pod względem cen i zakresu. Dzięki użyciu kalkulatora nie musimy samodzielnie porównywać ofert. To oszczędność czasu... i ogromna wygoda. Dobre ubezpieczenie można znaleźć w kilka minut, a polisa przychodzi bezpośrednio na wskazany adres e-mail. Szybko, prosto, bezproblemowo! 

Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne powinno zapewniać następujące elementy ochrony:

  • OK

    Koszty leczenia - to najważniejszy element polisy. Pokrywa opłaty nierefundowane przez EKUZ, pobyt w szpitalu, wizyty lekarskie, zakup leków. 

  • OK

    Koszty ratownictwa - pokryją akcji poszukiwawczych w górach czy w jaskiniach. Te na Słowacji nie są refundowane, tylko opłacane przez poszkodowanego.

  • OK

    Transport medyczny – Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa kosztów przewiezienia polskiego pacjenta do kraju z użyciem transportu sanitarnego. A warto mieć na uwadze, że są to ogromne sumy dochodzące nawet do 100 tys. zł. W sytuacji nieszczęśliwego wypadku na nartach, który uniemożliwia powrót jednym z powszechnie dostępnych środków komunikacji, transport medyczny ze specjalistycznym sprzętem medycznym i obsługą lekarską jest jedynym rozwiązaniem.

  • OK

    Assistance samochodowy – przemierzając Słowację samochodem, dobrym zabezpieczeniem będzie assistance samochodowy. Będzie on pomocny w razie konieczności holowania samochodu czy nawet pokrycia kosztów wynajęcia samochodu zastępczego.

  • OK

    NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pokrywa koszty rehabilitacji w Polsce, a także umożliwia otrzymanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

  • OK

    OC w życiu prywatnym – szczególnie przydatne narciarzom. Gdy dojdzie do uszkodzenia cudzego sprzętu na stoku, ubezpieczyciel pokryje koszty. Warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie zawiera także OC sportowe.

Co warto wiedzieć?

  1. Obecnie Polacy mogą swobodnie podróżować na Słowację.
  2. Na Słowacji obowiązują winiety.
  3. Podroż na Słowację warto zaplanować latem lub na wiosnę.
  4. Najtańszą polisę turystyczną na Słowację można kupić od 3,74 zł za dzień.
Oceń stronę
4,80
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego