Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Czech

Czechy to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych celów podróży Polaków. Nasz południowy sąsiad przyciąga pięknym przyrody, zadbanymi miastami z setkami zabytków, wspaniałą kuchnią i słynnym złotym trunkiem. 

Informacje MSZ

Obecnie do Czech można podróżować bez żadnych dodatkowych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 r.)


Czechy

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Czech?

Wybierając się do Czech, warto wiedzieć między innymi, że:

 • Obowiązującą w Czechach walutą jest korona czeska, a językiem urzędowym jest czeski. W większych miastach nie ma problemu z porozumieniem się w języku angielskim. W wielu miejscach nasi południowi sąsiedzi całkiem nieźle rozumieją także język polski. 
   
 • Ceny w Czechach są w przypadku wielu towarów i usług porównywalne do cen polskich. Z wyższymi cenami należy liczyć się w szczególności w turystycznych częściach Pragi. 
   
 • Turyści, którzy do Czech wybierają się autem, powinni pamiętać, że na  autostradach, a także wielu drogach ekspresowych obowiązują winietki. Można je wykupić na rok, miesiąc lub tydzień. Warto o tym pamiętać, bo mandaty za brak winietki są wysokie. Kierowcy muszą również pamiętać o obowiązku posiadania formularza na wypadek kolizji. Brak formularza także karany jest mandatem.

Co zwiedzić w Czechach?

Miastem, od którego bezsprzecznie należy zacząć zwiedzanie, jest oczywiście Praga. Nie warto odmawiać sobie spaceru romantycznym Mostem Karola. Należy zwiedzić całe Stare Miasto, wybrać się na spacer po Złotej Uliczce oraz zwiedzić Dzielnicę Żydowską i imponujący Klasztor Strahov.

Na Pradze nie trzeba jednak kończyć wycieczki. Godny uwagi jest także Cesky Krumlov – malownicze miasto, którego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kręte uliczki, wąskie zaułki oraz liczne karczmy i kawiarnie tworzą naprawdę wyjątkowy klimat. Odwiedzić można również tętniące życiem Brno oraz Ostravę, przyciągającą w szczególności industrialnymi zabytkami.

Fani spędzania czasu na łonie natury powinni koniecznie wybrać się do tzw. Czeskiej Szwajcarii, czyli najmniejszego czeskiego parku narodowego. Mimo niewielkich rozmiarów park zachwyca nietypową fauną i florą i oryginalnymi formacjami skalnymi. Panuje tam niezwykle kameralny, romantyczny klimat, będący prawdziwy rajem dla miłośników pięknych krajobrazów. 

W Czechach można także odpocząć. Osoby szukające relaksu, mogą skorzystać z leczniczych wód uzdrowiska Karlovy Vary.


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Czech na rankomat.pl?

 • EKUZ w Czechach nie zapewnia pełnej ochrony.
 • Dopłacić trzeba za leczenie stomatologiczne czy specjalistyczne.
 • Niefundowane są także koszty ratownictwa i akcje poszukiwawcze.
Polisę na wyjazd do Czech można mieć już od
11*
ubezpieczenie na weekend dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Czechach? Dokumenty na wyjazd do Czech

Aby przekroczyć granicę czeską, niezbędny będzie dowód osobisty lub paszport. Dokumenty muszą być oczywiście ważne i w dobrym stanie technicznym. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu w Czechach zostaną wprowadzone wyłącznie w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu publicznemu. 

Osoby, które zamierzają spędzić w Czechach więcej niż 30 dni, mają obowiązek zgłoszenia tego faktu na posterunku policji ds. cudzoziemców, właściwym dla miejsca pobytu. Termin na dokonanie takiego zgłoszenia to 30 dni od daty przekroczenia granicy. Obowiązek ten nie dotyczy turystów, którzy zostali zarejestrowani przez właściciela hotelu, czy pensjonatu, w którym się zatrzymali. 

Paszport
Paszport/dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy w Czechach jest bezpiecznie?

Czechy uchodzą za kraj bezpieczny dla turystów. Prawdopodobieństwo wystąpienia zamachu terrorystycznego jest zdaniem czeskich władz niewielkie, ale obowiązują  zwiększone środki bezpieczeństwa. 
 

 • Uwaga Czechy uchodzą za kraj bezpieczny dla turystów. Prawdopodobieństwo wystąpienia zamachu terrorystycznego jest zdaniem czeskich władz niewielkie, ale obowiązują zwiększone środki bezpieczeństwa.
 • Uwaga Przed wyjazdem do Czech nie trzeba przechodzić żadnych dodatkowych szczepień.

Czechy a karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

W Czechach, tak jak we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej i EFTY, można skorzystać z opieki medycznej gwarantowanej przez kartę EKUZ. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że karta EKUZ nie zapewnia stuprocentowej ochrony. Gwarantuje pomoc jedynie nagłych przypadkach. 

Koszty leczenia w Czechach, których nie obejmuje karta EKUZ, to m.in.:

 • leczenie w placówkach prywatnych;
 • leczenie stomatologiczne poza sytuacjami zagrażającymi życiu lub zdrowiu;
 • koszty ratownictwa górskiego;
 • koszty leków na receptę (refundowane są tylko w części);
 • koszty transportu powrotnego do Polski (mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych!).

Warto także pamiętać, że karty EKUZ nie mogą wyrobić osoby, które nie są ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia. W takich przypadkach zakup dodatkowej polisy turystycznej jest jedynym sposobem, aby nie pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni. 


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając polisę turystyczną, bez względu na miejsce wyjazdu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty leczenia. Czym wyższa suma, tym lepiej dla ubezpieczonego. W przypadku wyjazdu do Czech suma kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 20 000 Euro.

Ubezpieczenie turystyczne do Czech – rozszerzenia ochrony

Polisę turystyczną należy dopasować przede wszystkim do swoich potrzeb i głównego celu wyjazdu. Szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia powinny zwrócić:

 • Osoby, które zamierzają w Czechach uprawiać różnego rodzaju sporty. Polisy dla aktywnych często wymagają rozszerzenia o klauzulę o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Warto rozważyć także dokupienie OC sportowego i ubezpieczenie sprzętu.

 • Osoby przewlekle chore. Przy zakupie ubezpieczenia muszą one koniecznie rozszerzyć ochronę za dodatkową składką.

 • Osoby, które wyjeżdżają w celach czysto rozrywkowych. Jeśli czeka nas wyjazd o bardziej imprezowym charakterze, warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony o  tzw. klauzulę alkoholową. Dzięki niej towarzystwo pokryje koszty, jeśli do ewentualnych szkód dojdzie po spożyciu alkoholu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie do Czech?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Czech można kupić już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji dziennych kosztów zakupu polisy turystycznej w różnych towarzystw ubezpieczeniowych do Czech dla jednej osoby dorosłej. 

Przykładowe ceny polisy turystycznej do Czech

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (8 zł dzień)
Koszty leczenia175 852 zł500 000 zł
Ratownictwo 21 982 zł500 000 zł
NNW21 982 zł50 000 zł
OC219 815 zł200 000 zł–
OC sportowe219 815 zł
 
Ubezpieczenie bagażu2 198 zł1000 zł
Rozszerzenie pandemia Covid-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Jeszcze więcej propozycji polis turystycznych do Czech można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Oferty są zróżnicowane pod względem cen i zakresu. Dzięki użyciu kalkulatora nie musimy samodzielnie porównywać ofert. To oszczędność czasu... i ogromna wygoda. Dobre ubezpieczenie można znaleźć w kilka minut, a polisa przychodzi bezpośrednio na wskazany adres e-mail. Szybko, prosto, bezproblemowo! 

 • OK

  Koszty ratownictwa. Akcje ratownicze są bardzo drogie. Ewentualne pokrycie tych kosztów z kieszeni ubezpieczonego mogłoby być naprawdę dotkliwe. Suma kosztów ratownictwa nie powinna być niższa niż 5 000 Euro.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW. Dzięki NNW ubezpieczony, który dozna uszczerbku na zdrowiu (np. zwichnie nogę, złamie rękę), może liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela.

 • OK

  OC w życiu prywatnym. Ten element ubezpieczenia turystycznego zapewnia turyście pomoc w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej. Konsekwencje finansowe tego typu przykrego zdarzenia poniesie ubezpieczyciel.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu. W razie kradzieży, zniszczenia, czy zgubienia przez przewoźnika bagażu turysta, który wykupił to ubezpieczenie, otrzyma odszkodowanie.

 • OK

  Assistance. Podstawowy Assitance zawiera się aktualnie w większości ofert polis turystycznych. Dzięki Assistance ubezpieczony, kontaktując się z centrum alarmowym ubezpieczenia, szybko może uzyskać niezbędną pomoc.

Co warto wiedzieć?

 1. Obecnie Polacy mogą swobodnie podróżować do Czech.
 2. W Czechach nie trzeba okazywać negatywnego testu na Covid-19 czy przechodzić kwarantanny.
 3. W Czechach obowiązują winiety.
 4. Najtańszą polisę turystyczną można kupić od 3,2 zł za dzień.
Oceń stronę
4,93
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego