Czeskie stoki kuszą doskonale przygotowaną infrastrukturą oraz bardzo przystępnymi cenami. Wybraliśmy kilka ośrodków, do których warto wybrać się na narty ze względu na doskonałe warunki, mnogość atrakcji oraz ceny skipassów. 

Nasi południowi sąsiedzi dysponują tak doskonałymi trasami narciarskimi, że aż szkoda choć raz nie przetestować tamtejszych stoków i tras dedykowanych narciarstwu biegowemu. Różnorodność ośrodków jest bardzo duża – zarówno rodziny z dziećmi, jak i zaawansowani narciarze znajdą coś dla siebie.

Dlaczego warto wybrać się na narty do Czech?  

Zalet szusowania w Czechach jest wiele. Przede wszystkim: 

 • Bliskość polskiej granicy. Do Czech z powodzeniem możesz wybrać się autem, a odległość między Warszawą a Pragą to tylko 665 kilometrów.  
 • Przystępne ceny. O ile w Szwajcarii czy Francji ceny skipassów w niektórych ośrodkach potrafią przyprawić o ból głowy, o tyle w Czechach – nie musisz się o to obawiać. Ceny co do zasady zbliżone są do polskich. Infrastruktura narciarska i baza noclegowa są natomiast tak rozbudowane, że bez względu na zasobność portfela – można znaleźć coś dla siebie. 
 • Dobra infrastruktura. Zdaniem wielu wprawionych narciarzy infrastruktura u naszych południowych sąsiadów jest nowocześniejsza i znacznie bardziej zadbana. Czechy słyną z łagodnych i naprawdę dobrze przygotowanych, nierzadko sztucznie dośnieżanych, stoków. Warto sprawdzić osobiście! 
 • Dla każdego coś dobrego. Niemal wszystkie ośrodki w Czechach są świetnie przygotowane, aby ugościć rodziny z dziećmi. Nie brakuje również takich, które spełnią oczekiwania podróżujących wspólnie grup znajomych, nastawionych na dobrą zabawę. Propozycje dla siebie znajdą też pary i single.  
 • Brak barier językowych i kulturowych. Czesi, szczególnie ci zamieszkujący blisko granicy z Polską, zwykle rozumieją język polski. Nierzadko informacje na stokach, w hotelach, czy menu w restauracjach, również znajdziesz w ojczystym języku.  

Gdzie na narty do Czech?  

Czechy przyciągają dobrą infrastrukturą, korzystnymi warunkami do szusowania i przystępnymi cenami. To jednak nie wszystko. Kolejnym plusem jest szeroki wybór ośrodków narciarskich, z których każdy – choć odrobinę inny – zdecydowanie godny jest uwagi.

Kryterium wyboru może być odległość od polskiej granicy (szczególnie gdy podróżujemy autem), ale nie warto się ograniczać. Czechy mają narciarzom naprawdę dużo do zaoferowania – zarówno tym początkującym, bardziej zaawansowanym, jak i prawdziwym narciarskim wyjadaczom.  

Szczególnie godne uwagi są ośrodki takie jak Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn), Skiareal Klinovec, Ještěd – Liberec, Cerna Hora - Janské Lázně, Lipno, Rokytnice nad Jizerou, Pec pod Snezkou oraz Harrachov - Certova Hora.  

Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn)

narty w Czechach,Szpindlerowy Młyn

To popularny ośrodek narciarski wśród polskich turystów, położony tuż przy granicy, w pobliżu Szklarskiej Poręby i Karpacza. Posiada tytuł najlepszego ośrodka narciarskiego w Czechach - World Ski Awards 2015. Składa się z dwóch odrębnych kompleksów: Medvědín i Svaty Petr, między którymi można przemieszczać się bezpłatnym busem.

TRASY: 

 • 24,3 km trasy ogółem,
 • 2,7 km najdłuższa trasa,
 • 30% niebieskich tras,
 • 55% czerwonych tras,
 • 15% czarnych tras,
 • 24,4 km terenów narciarskich.

Svaty Petr to ta większa część ośrodka Špindlerův Mlýn, ale też bardziej uniwersalna, o szerokich i różnorodnych trasach narciarskich. Z kolei Medvědín jest mniejszy, ale bardziej wymagający. Dla osób uczących się jazdy na nartach oraz dla rodzin z dziećmi doskonały będzie łagodny stok Mísečky oraz nartostrada Přední Labská. 95% tras w ośrodku Špindlerův Mlýn jest sztucznie naśnieżanych, mimo że bardzo dobre warunki do jazdy panują tu do 5 miesięcy w roku.

WYCIĄGI: 

 • 1 ekspresowa kanapa 6-osobowa,
 • 3 ekspresowe kanapy 4-osobowe,
 • 1 kanapa 3-osobowa,
 • 1 kanapa 2-osobowa,
 • 11 pozostałe wyciągi.

SKIPASSY: Ceny za skipassy są nieco wyższe niż w Polsce, ale są to nieduże różnice, tym bardziej w porównaniu z fantastycznymi warunkami, jakie tu panują. Cena za skipass całodniowy w to około 980 CZK (ok. 173 zł), natomiast skipass dla juniora – to koszt 790 CZK (ok. 140 zł). 

WYPOŻYCZALNIE: W tak dużym ośrodku funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętu sportowego, m.in. Spindl Motion Shop & Rental Svatý Petr, Lyžařská škola SKOL MAX, Snow Monkey Rental and Test Center.

Wyposażenie butów narciarskich na jeden dzień w Spindl Motion Shop & Rental Svatý Petr na jeden dzień to koszt 350 CZK, natomiast wypożyczenie całego zestawu narciarskiego to 900 CZK/dzień.

SZKOŁY NARCIARSKIE: Ski & Snowboard School VIP – szkoła nauki narciarstwa znajdująca się w ośrodku Špindlerův Mlýn – oferuje indywidualne i grupowe lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie. Lekcja prywatna dla jednej osoby w sezonie wysokim to koszt około 1 500 - 2 000 CZK. 

ATRAKCJE: W Špindlerův Mlýn nie można się nudzić. Poza zjazdami na nartostradach dostępne są liczne rozrywki, m.in. wycieczki na skuterach śnieżnych, snowtubing, czyli zjazdy na wielkich oponach (dla dzieci i dorosłych), paralotniarstwo, trasy saneczkowe, trasy bobsleighowe.

Skiareal Klinovec

narty w Czechach,Skiareal Klinovec

Ośrodek położony w Rudawach dysponuje świetnymi warunkami dla osób rozpoczynających naukę oraz dla rodzin z dziećmi. Plusem jest przeważająca ilość tras niebieskich, które wygodne, szerokie i naśnieżane, są doskonałym miejscem do zdobywania pierwszych szlifów na nartach czy snowboardzie. Na 31 km tras aż 26 km jest sztucznie naśnieżanych.

TRASY: 

 • 31,3 km trasy ogółem,
 • 5,2 m najdłuższa trasa,
 • 59% trasy niebieskie,
 • 28% czerwone trasy,
 • 13% czarne trasy.

WYCIĄGI: 

 • 3 ekspresowe kanapy 4-osobowe,
 • 1 kanapa 4-osobowa,
 • 1 Kanapa 3-osobowa,
 • 16 pozostałych wyciągów.

SKIPASSY: Klinovec uchodzi za jeden z najlepiej przygotowanych, ale i z droższych ośrodków w Czechach. Skipass całodniowy normalny to koszt 950 CZK (ok.170 zł). Dla dzieci i młodzieży jest to natomiast koszt 850 CZK (ok. 150 zł).

Czesko-niemiecka współpraca w ramach InterSkiregionu Klínovec- Fichtelberg udostępnia turystom zjazdy na jednym karnecie zarówno w ośrodku Klinovec, jak w ośrodku Fichtelberg w Niemczech. To łącznie ponad 47 km tras narciarskich. Pomiędzy ośrodkami jeździ darmowy skibus, a czas przejazdu zajmuje jedynie 10 min.

WYPOŻYCZALNIE: Dostępna w Skiareal Klinovec wypożyczalnia sprzętu narciarskiego udostępnia sprzęt renomowanych marek w cenach porównywalnych do innych czeskich ośrodków i nieco wyższych niż w polskich kompleksach, np. wypożyczenie samych butów na cały dzień to koszt 200 CZK, z kolei cały komplet kosztuje 500 CZK.

SZKOŁY NARCIARSKIE: W szkołach narciarskich w Skiareal Klinovec czekają na narciarzy certyfikowani instruktorzy jazdy na nartach oraz snowboardzie. Podobnie jak w innych ośrodkach warto uczyć się jazdy na nartach w grupach 2- czy 3-osobowych, które wychodzą korzystniej cenowo.

ATRAKCJE: Po intensywnym dniu na stoku, całe rodziny mogą przyjemnie spędzić czas w zmodernizowanym w ostatnich latach snowparku COOL FUN park lub snowpark Neklid – jednym z pierwszych tego typu ośrodków w Czechach.

Ještěd - Liberec

narty w Czechach,Liberec

Ještěd stanowi najwyższy szczyt Grzbietu Jesztedzkiego w Górach Izerskich w północnych Czech. Jest to ośrodek narciarski rozsławiony za sprawą Narciarskich Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2009 roku. Odbywają się tutaj również zawody zaliczane do Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, Mistrzostw Czech oraz Letniego Grand Prix.

TRASY:

 • 8,6 km trasy ogółem,
 • 1,7 km najdłuższa trasa,
 • 7,9 km sztucznego naśnieżania,
 • 0,4 km nocnej jazdy,
 • 18% niebieskie trasy,
 • 71% czerwone trasy,
 • 11% czarne trasy.

Ośrodek narciarski Ještěd wyposażony jest w skocznie służące do kombinacji alpejskich oraz skocznie do skoków narciarskich. Jest to miejsce doskonałe dla osób uczący się jeździć na nartach z uwagi na wiele dobrze utrzymanych polan i oślich łączek, na których można szlifować swoje umiejętności narciarskie. Oprócz tras zjazdowych narciarze mają tu do dyspozycji 17,5 km świetnie przygotowanych tras biegowych.

WYCIĄGI:

 • 1 kolej gondolowa,
 • 1 ekspresowa kanapa 4-osobowa,
 • 1 kanapa 4-osobowa,
 • 1 kanapa 2-osobowa,
 • 7 pozostałych wyciągów.

SKIPASSY: Karnety w ośrodku Ještěd – Liberec kosztują 950 CZK (ok. 170 zł) dla dorosłego/dzień oraz 1 850 CZK/2 dni (około 326 zł). W przypadku dzieci karnet jednodniowy to koszt 670 CZK (ok. 118 zł), a karnet na dwa dni – 1 300 CZK (ok. 229 zł).

Skipassy zakupione w kasie wydawane są na zbliżeniową kartę chipową Axess. Kaucja zwrotna za kartę chipową wynosi 50 CZK. 

WYPOŻYCZALNIE: Sprzęt narciarski, sanki, snowboard, a nawet odzież narciarską można wypożyczyć w jednej z licznych wypożyczalni, m.in. Skiservis pod Ještědem (w ośrodku), w Urban Sport (Liberec). Za komplet sprzętu narciarskiego należy zapłacić ok. 600 CZK, a same narty kosztują mniej więcej połowę tej kwoty.

SZKOŁY NARCIARSKIE: W ośrodku znajduje się szkoła nauki jazdy na nartach i snowboardzie, w której certyfikowani instruktorzy uczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dla najmłodszych dedykowane są specjalne wyciągi i trasy zjazdowe, na których zdobywają pierwsze szlify w narciarstwie.

ATRAKCJE: Największą atrakcją będzie tutaj zwiedzanie miasta Liberac, które zachwyca niemal każdego turystę. Imponujące budowle, niezwykle ciekawa architektura, historia miasta, życzliwi Czesi - to wszystko sprawia, że Liberac bardzo szybko podbija serca zwiedzających. Warto także zajrzeć do tutejszego Muzeum Północno-Czeskiego. Dla spragnionych aktywnego wypoczynku ciekawą propozycją będzie tor saneczkowy i Aqupark znajdujący się w Liberacu.

Cerna Hora - Janské Lázně

narty w Czechach,Cerna Hora

Cerna Hora to jeden z większych ośrodków narciarskich, wchodzący w skład kompleksu SkiResort MONTENEGRO – PEC. Cały kompleks oferuje 50 km tras na jednym karnecie. Cerna Hora jest jednym z ciekawszych i większych obszarów tego ośrodka. Janské Lázně (Jańskie Łaźnie), w których znajduje się stok, jest znanym uzdrowiskiem i ośrodkiem sportów zimowych.

TRASY: 

 • 17,5 km trasy ogółem,
 • 2,6 km najdłuższa trasa,
 • 17,5 km teren narciarski,
 • 1,8 km nocne zjazdy,
 • 32% niebieski trasy,
 • 53% czerwone trasy,
 • 15% czarne trasy.

WYCIĄGI: 

 • 1 kolej gondolowa (Czarnogóra express 2300 m),
 • 1 ekspresowa kanapa 6-osobowa,
 • 1 kanapa 4-osobowa,
 • 9 pozostałych wyciągów.

SKIPASSY: Skipass całodniowy dla osób dorosłych to koszt ok. 980 CZK (ok. 173 zł). Za karnet dla juniorów należy zapłacić 830 CZK (ok. 143 zł). Karnety zakupione przez internet są w nieco niższych cenach. W Cerna Horna istnieje wiele dogodnych promocji i rabatów dla rodzin z dziećmi, np. dzieci do 5. roku życia mogą zjeżdżać na bezpłatnym karnecie pod warunkiem, że dorosły posiada 1-7-dniowy karnet SkiResort Card.

WYPOŻYCZALNIE: SkiResort Live oferuje wypożyczenie nart dla kobiet i mężczyzn i dzieci. Za zestaw (narty, buty i kijki) trzeba zapłacić 490 CZK w przypadku dorosłych, 250 CZK w przypadku dzieci i 300 CZK za sprzęt dla młodzieży.

Warunkiem wypożyczenia dowolnego sprzętu jest okazanie jednego ważnego dokumentu (dowód osobisty lub paszport). Nie ma możliwości wypożyczenia bez tego dokumentu. 

SZKOŁY NARCIARSKIE: Szkoła narciarska i snowboardowa SkiResort Live to znakomite miejsce do nauki jazdy na nartach. Łącznie w całym kompleksie zatrudnionych jest 150 wysokowykwalifikowanych, certyfikowanych instruktorów. Szkoła uczy jazdy na nartach i na snowboardzie, instruktorzy udzielają lekcji indywidualnych i grupowych, a lekcje odbywają się m.in. parkach LIVE, które wyposażone są w ruchome dywany, wyciągi taśmowe.

Godzina indywidualnej nauki to koszt 1000 CZK dla jednej osoby i 400 CZK dla kolejnej osoby.  Godzina liczona jest jako 55 minut.  

ATRAKCJE: Jedną z ciekawszych atrakcji, zapewniających niesamowite wrażenia jest tor saneczkowy o długości aż 3,5 km. Dla odważnych istnieje możliwość wybrania się na wycieczki skialpinistyczne z przewodnikiem. Dzieci ucieszą się z pewnością z możliwości zjeżdżania na bobslejach oraz zabawy w snowparku.

Ośrodek narciarski Lipno położony jest na południu Czech w pobliżu granicy z Austrią. Jest to miejsce doskonale utrzymane, ze świetnie przygotowanymi trasami, stąd jako jedyny w regionie posiada 5 gwiazdek. Jest to ośrodek szczególnie lubiany przez rodziny z dziećmi z uwagi na dostępne i nietrudne trasy narciarskie oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.

Lipno

narty w Czechach,Lipno

Ośrodek narciarski Lipno położony jest na południu Czech w pobliżu granicy z Austrią. Jest to miejsce doskonale utrzymane, ze świetnie przygotowanymi trasami, stąd jako jedyny w regionie posiada 5 gwiazdek. Jest to ośrodek szczególnie lubiany przez rodziny z dziećmi z uwagi na dostępne i nietrudne trasy narciarskie oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.

TRASY: 

 • 11,6 km trasy ogółem,
 • 1,4 km najdłuższa trasa,
 • 11,6 km teren narciarski,
 • 1,5 km nocne jazdy,
 • 40% niebieskie trasy,
 • 52% czerwone trasy,
 • 8% czarne trasy.

WYCIĄGI: 

 • 3 kanapy 4-osobowe,
 • 4 pozostałe wyciągi.

SKIPASSY: Karnet jednodniowy w sezonie 2023/2024 kosztuje 1150 CZK (ok. 222 zł) dla osoby dorosłej, 780 CZK (ok. 151 zł) dla dzieci, 960 CZK (ok. 185 zł) dla nastolatków oraz 960 CZK dla seniorów (ok. 185 zł).

W ofercie ośrodka przewidziane są różnorakie zniżki, m.in. dla młodzieży, dla seniorów, dla studentów, dla rodzin.

WYPOŻYCZALNIE: W ośrodku w jednym miejscu funkcjonuje wypożyczalnia Intersport połączona z serwisem sprzętu oraz przechowalnią. Wypożyczenie pełnego zestawu sprzętu  dla osoby dorosłej to koszt 720 CZK, natomiast dla dziecka w wieku 6-14 lat – 340 CZK.  

SZKOŁY NARCIARSKIE: W tym samym punkcie co wypożyczalnia, zlokalizowana jest także szkoła narciarska Skischool Lipno. Osoba dorosła (początkująca) za dwie godziny prywatnej lekcji z instruktorem musi zapłacić ok. 3000 CZK.

Taka sama oferta w przypadku dziecka rozpoczyna się od ok. 1600 CZK. Warto skorzystać z lekcji rodzinnych – tutaj ceny rozpoczynają się od 5440 CZK za dwie godziny dla trzyosobowej rodziny.  

ATRAKCJE: Najmłodsi docenią plac zabaw edukacyjnych Fox Park z wyciągami taśmowymi oraz ciekawymi programami animacyjnymi. Do dyspozycji młodszych i tych trochę większych jest też snowpark. Będąc w Lipnie warto przejść się ścieżką turystyczną… w koronach drzew. To 675-metrowa drewniana ścieżka wijąca się do wieży widokowej, a idzie się po niej wśród koron drzew. Z trasy rozciągają się wspaniałe widoki na szumawskie krajobrazy Jezioro Lipeńskie i Góry Novohradskie.

Rokytnice nad Jizerou  

Rokitice, wyjazd na narty

Ośrodek Rokytnice nad Jizerou leży 135 km na wschód od Pragi. Jest częścią strefy Karkonoskiego Parku Narodowego. Dzięki temu narciarze wybierający ten kurort, mogą mieć pewność, że widoki będą niezapomniane. Trudność tras jest zróżnicowana, dlatego ośrodek ten często wybierają również rodziny z dziećmi (nie brakuje atrakcji dla najmłodszych!).

Co ciekawe, w niektórych miejscach warunki do szusowania są wyjątkowo komfortowe – stoki miewają szerokość dochodzącą nawet do 100 metrów.  

TRASY:  

 • 17 tras ogółem, 

 • 13,4 km tras ogółem, 

 • 13,4 terenu narciarskiego, 

 • 2,9 km – najdłuższa trasa, 

 • 54% – niebieskie trasy, 

 • 36% – czerwone trasy, 

 • 11% – czarne trasy. 

WYCIĄGI:  

 • 1 ekspresowa kanapa czteroosobowa, 

 • 1 kanapa sześcioosobowa, 

 • 6 pozostałych wyciągów (w tym jeden dla snowparku). 

SKIPASSY: Karnet jednodniowy dla osób dorosłych kosztuje w sezonie 2023/2024 680 CZK (ok. 120 zł ). Taki sam karnet dla młodzieży to koszt 540 CZK (ok. 95 zł ), a dla dzieci – 470 (ok. 70 zł). Seniorzy za jednodniowy skipass muszą zapłacić 600 CZK (ok.105 zł). Ośrodek oferuje 5% rabatu przy zakupie przez internet wszystkich biletów z oferty online. Aby skorzystać ze zniżki, trzeba zarejestrować się w RokyPASS.  

WYPOŻYCZALNIE: W ośrodku funkcjonuje doskonale wyposażona wypożyczalnia RokyRental. Komplet niezbędnych do szusowania akcesoriów dla osoby dorosłej można wypożyczyć za 900 CZK, dla dziecka – za 240 CZK, natomiast dla seniorów – koszt wypożyczenia zestawu to 360 CZK. Podane ceny dotyczą wypożyczenia na jeden dzień.  

SZKOŁY NARCIARSKIE: Cena za skorzystanie z usług szkółki narciarskiej Major Ski School w przypadku jednej osoby dorosłej to 920 CZK – za godzinę nauki z prywatnym instruktorem. W przypadku nauki w gronie 2 osób cena spada do 650 CZK za godzinę. Szkółka narciarska uznaje, że 1 godzina = 50 minut. 

ATRAKCJE: W ośrodku Rokytnice nad Jizerou nie brakuje atrakcji. Do dyspozycji narciarzy jest m.in. snowpark. Najmłodsi mogą też skorzystać z parku, w którym znajduje się  bezpieczny wyciąg taśmowy oraz przedszkole narciarskie. W Rokytnice nad Jizerou odnajdą się też amatorzy nart biegowych, ponieważ pobliska Łysa Góra (dostępna kolejką linową) stanowi idealny punkt startowy dla miłośników tego typu aktywności.

Co ważne, na terenie ośrodka kursuje nieodpłatny skibus, który dowozi amatorów białego szaleństwa do dwóch miejscowości – Rokytnice nad Jizerou i Studenov. Można tam np. zrobić pamiątkowe zakupy, czy skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej.  

Pec pod Snezkou  

Pec pod Snezkou  

Pec pod Snezkou to część SkiResort Černá hor, z najwyższym punktem na poziomie 1212 m n.p.m. Śnieg utrzymuje się tu nawet przez 5-6 miesięcy w roku, co potrafi pozytywnie zaskoczyć turystów z Polski. To ciekawa propozycja zarówno dla doświadczonych, jak i całkowicie początkujących narciarzy, popularna wśród rodzin z dziećmi (także ze względu na atrakcyjne zniżki dla najmłodszych!).

To właśnie tutaj znajduje się słynna trasa Javor, idealna dla miłośników nocnego szusowania. W tym ośrodku z powodzeniem odnajdą się również amatorzy narciarstwa biegowego.  

TRASY:  

 • 20 tras ogółem, 

 • 14,1 km tras, 

 • 14,1 km terenu narciarskiego, 

 • 1,5 km – długość najdłuższej trasy, 

 • 9,9 km terenu sztucznie naśnieżanego, 

 • 1,3 km terenu do jazdy nocnej, 

 • 43% tras niebieskich, 

 • 53% tras czerwonych, 

 • 4% tras czarnych. 

WYCIĄGI:  

 • 1 ekspresowa kanapa czteroosobowa, 

 • 1 kanapa czteroosobowa, 

 • 13 innych wyciągów. 

SKIPASSY: Ceny za karnet 1-dniowy dla osoby dorosłej rozpoczynają się od 980 CZK (ok. 173 zł). Cena za 1 dzień szusowania dla dzieci to koszt od 640 CZK (około 113 zł). Ceny jednodniowych skipassów dla juniorów i seniorów rozpoczynają się od 830 CZK (ok. 146 zł). Z najniższych cen skipassów można skorzystać, kupując karnet online.  

WYPOŻYCZALNIE: W wypożyczalni SkiResort Live ceny za kompletny zestaw narciarski dla osoby dorosłej rozpoczynają się od 490 CZK za jeden dzień. W przypadku dzieci cena za taki zestaw to 250 CZK.  

SZKOŁY NARCIARSKIE: W ośrodku funkcjonuje prężenie działająca szkółka narciarska. Koszt prywatnej lekcji z instruktorem dla osoby dorosłej to 1000 CZK, a w przypadku dzieci – 750 CZK. Godzina zajęć trwa 55 minut.  

ATRAKCJE: Ciekawą atrakcją ośrodka jest tunel narciarski, liczący 8 metrów. Utworzono go  na specjalnym stoku narciarskim Funline. Jak sama nazwa wskazuje – narciarze przemierzający tunel mogą liczyć przede wszystkim na dobrą zabawę. A jeśli to za mało... w rejonie Javora cały sezon działa duży snowpark. Dodatkowo w ośrodku można korzystać z krytych basenów i stref SPA, a także licznych dyskotek, barów i restauracji.  

Harrachov – Certova Hora  

narty w Harrachovie

Ośrodek Harrahov to nazwa, którą Polacy kojarzą m.in. z organizacji konkursów w skokach narciarskich. Wraz z Czarcią Górą ze szczytem na wysokości 1021 m n.p.m, to kilka doskonale przygotowanych tras o różnym poziomie trudności. Kieruje swoją ofertę głównie do osób średniozaawansowanych i początkujących, a także do narciarzy biegowych.

Wszystkie zbocza mogą korzystać ze sztucznego naśnieżania. W ośrodku znajduje się m.in. przedszkole, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu oraz profesjonalny skiserwis.  

TRASY:  

 • 6 tras ogółem, 

 • 7,9 km tras, 

 • 7,9 km terenu narciarskiego, 

 • 2,2 km – długość najdłuższej trasy, 

 • 6,8 km tras sztucznie naśnieżanych, 

 • 0,4 km tras do nocnej jazdy, 

 • 35% tras niebieskich, 

 • 49% tras czerwonych, 

 • 16% tras czarnych. 

WYCIĄGI:  

 • 2 kanapy czteroosobowe, 

 • 3 inne wyciągi. 

SKIPASSY: Ceny w ośrodku sportowym Harrachov rozpoczynają się od 1 200 CZK (ok. 211 zł) za karnet 6-godzinny dla jednej osoby dorosłej. W przypadku dzieci taki sam karnet kosztuje 840 CZK (ok. 150 zł), a w przypadku młodzieży 1 080 CZK (ok. 190 zł).  

WYPOŻYCZALNIE: W rejonie Harrachova oferta wypożyczalni sprzętu narciarskiego jest stosunkowo bogata. W zależności od wypożyczalni ceny za kompletny sprzęt dla osoby dorosłej na jeden dzień szusowania rozpoczynają się od ok. 500 CZK, zaś dla najmłodszych – od ok. 350 CZK.  

SZKOŁY NARCIARSKIE: Szkółka narciarska SkiResort Live oferuje sprzęt dla dzieci i dorosłych. W przypadku osób dorosłych za zestaw nart, butów i kijków trzeba zapłacić 490 CZK. 250 CZK to cena obowiązująca w przypadku dzieci, a 300 CZK – w przypadku młodzieży. Aby wypożyczyć sprzęt, trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego dokumentu tożsamości.  

ATRAKCJE: W ośrodku Harrachov – Certova Hora oraz w samym Harrachowie nie brakuje restauracji, kawiarni, barów oraz miejsc, gdzie można kupić pamiątki. Po całym ośrodku regularnie kursuje skibus. Osoby, które po dniu na stoku wciąż nie mają dość śnieżnych atrakcji, mogą skorzystać z możliwości oferowanych przez snowpark położony w rejonie Myslivny. 

Ile kosztuje wyjazd z Polski do Czech na narty?

Warszawę od Czech dzieli odległość zaledwie 665 kilometrów. Dlatego wyjazd do naszych sąsiadów możesz zorganizować zarówno samochodem, jak i samolotem.

Z pewnością pierwszy środek transportu przypadnie do gustu indywidualistom, którzy w samej podróży na narty upatrują przyjemności, z kolei ci, którzy wybiorą samolot – mają gwarancję szybszego znalezienia się na terenie naszego sąsiada.

Zobaczmy, ile kosztuje wyjazd z Polski do Czech na narty samochodem i samolotem.

Wyjazd na narty z Polski do Czech samochodem

Przeliczenie na 4 osoby w samochodzie (w jedną stronę), za pomocą kalkulatora paliwo.ulewa.com.

Warszawa – Spundlerowy Młyn

 • Odległość: 757 km
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km
 • Koszt podróży: 546,25 zł  

Warszawa – Skiareal Klinovec

 • Odległość: 520 km
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km
 • Koszt podróży: 375,23 zł  

Warszawa – Jested Liberec

 • Odległość: 581 km
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km
 • Koszt podróży: 419,25 zł  

Warszawa – Cerne Hora

 • Odległość: 497 km
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km 
 • Koszt podróży: 358,64 zł 

Warszawa – Lipno

 • Odległość: 812 km
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km
 • Koszt podróży: 585,94zł  

Warszawa – Rokytnice nad Jizerou  

 • Odległość: 509 km  
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km 
 • Koszt podróży: 367,29 zł  

Warszawa – Pec pod Snezkou  

 • Odległość: 487 km  
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km 
 • Koszt podróży: 351,42 zł  

Harrachov - Certova Hora  

 • Odległość: 503 km  
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km 
 • Koszt podróży: 362,96 zł  

Wyjazd na narty z Polski do Czech samolotem

Cena za 1 osobę  w obie strony. Warszawa – Praga

Data wylotu 

Data powrotu 

Linie lotnicze 

Cena 

06.01.2024 r. 

13.01.2024 r. 

LOT 

672 zł  
(bez przesiadek) 

06.01.2024 r. 

13.01.2024 r. 

Austrian 

693 zł  
(1 przesiadka) 

Źrodło: www.esky.pl 

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech wybrać?

Pomimo tego, że Czechy leżą w Unii Europejskiej, a to oznacza, że na ich terenie można korzystać z EKUZ, jest to zdecydowanie zbyt mała ochrona podczas zimowego urlopu.

Narty i snowboard to sporty, podczas uprawiania których co roku notuje się liczne kontuzje, złamania, wypadki i w najgorszym przypadku – zgony. Jest to również hobby, którego nieprzyjemne konsekwencje niosą za sobą spore finansowe nadwyrężenie.

Karta EKUZ w ogóle nie refunduje leczenia w czeskich placówkach prywatnych. Nie pokryje także kosztów akcji ratowniczych i poszukiwawczych oraz transportu chorego z powrotem do Polski. 

Dodatkowo musisz trzeba także za inne świadczenia, które w Polsce często takich dopłat nie wymagają, jak na przykład leczenie na SOR – dopłata to ponownie koszt ok. 90 koron, czy lekarstwa. Przyjezdny poszkodowany w Czechach pokrywa całkowity lub częściowy koszt leków, w zależności od sytuacji i przepisanych środków.

Jak więc widać EKUZ pomaga jedynie w podstawowych, nagłych przypadkach. Tymczasem w oddalonych od dużych ośrodków miejskich kurortach narciarskich, skorzystanie z oferty prywatnej kliniki często może być jedynym sposobem na uzyskanie szybkiej pomocy.

Jak więc najbardziej efektywnie zapewnić sobie ochronę na nartach w Czechach? Zakup indywidualne ubezpieczenie narciarskie.

Wypowiedź eksperta

Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb, biorąc pod uwagę charakter swojego wyjazdu. Możesz rozszerzyć ochronę o dodatkowe opcje, takie jak uprawianie sportów ekstremalnych, klauzula alkoholowa czy choroby przewlekle. Za pomocą naszego kalkulatora porównasz różne oferty, decydując się na tę najlepszą dla siebie.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Taką polisę zakupisz w kilka minut. Wystarczy, że wypełnisz formularz i zapoznasz się z przedstawionymi ofertami. Po wyborze optymalnego pakietu opłacasz składkę online. Na Twój adres mailowy otrzymasz dokumenty ubezpieczenia. Polisę w formacie PDF możesz zapisać na telefonie lub wydrukować.

Tygodniowe ubezpieczenie na narty do Czech
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisązdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
104,78 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 71 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
430 306 zł
Ratownictwo
43 031 zł
Bagaż
3 000 zł
119,64 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 290 918 złOC sportowe: 645 459 złsporty objęte polisą: 7zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
430 306 zł
Ratownictwo
21 515 zł
Bagaż
2 000 zł
140,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 430 306 złOC sportowe: 172 122 złsporty objęte polisą: 25zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy

Tygodniowe ubezpieczenie na narty do Czech

Tygodniowe ubezpieczenie na narty do Czech
AXA Partners
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisązdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
104,78 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 71 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Signal Iduna
119,64 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
430 306 zł
Ratownictwo
43 031 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 290 918 złOC sportowe: 645 459 złsporty objęte polisą: 7zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
140,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
430 306 zł
Ratownictwo
21 515 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 430 306 złOC sportowe: 172 122 złsporty objęte polisą: 25zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy

Tygodniowe ubezpieczenie na narty do Czech

Co warto wiedzieć?

 1. Szpindlerowy Młyn to popularny ośrodek narciarski wśród polskich turystów, położony tuż przy granicy, w pobliżu Szklarskiej Poręby i Karpacza.
 2. Skiareal Klinovec to ośrodek położony w Rudawach, który dysponuje świetnymi warunkami dla osób rozpoczynających naukę oraz dla rodzin z dziećmi.
 3. W Libercu przeważają trasy czerwone, ale w rzeczywistości nartostrady dla siebie znajdą tutaj zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze.
 4. Cerna Hora to jeden z większych ośrodków narciarskich, wchodzący w skład kompleksu SkiResort MONTENEGRO – PEC. Cały kompleks oferuje 50 km tras na jednym karnecie.
 5. Lipno to miejsce doskonale utrzymane, ze świetnie przygotowanymi trasami, stąd jako jedyny w regionie posiada 5 gwiazdek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia na narty do Czech

 1. Czy przy wjeździe do Czech wystarczy dowód osobisty?

  Tak, potrzebny jest dowód osobisty. 

 2. Czy EKUZ wystarczy na podróż do Czech?

  Nie. Karta EKUZ pokryje jedynie koszty podstawowych usług medycznych, za dodatkowe leczenie turysta zapłaci z własnej kieszeni. Jedynie ubezpieczenie turystyczne zapewni odpowiednią ochronę.

 3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe do Czech?

  Nie, nie jest obowiązkowe, ale jest zalecane. 

 4. Czy na stokach w Czechach trzeba nosić kask?

  W Czechach nie ma prawnego obowiązku dotyczącego noszenia kasku. Dotyczy to zarówno narciarzy, jak i snowboardzistów. Warto jednak pamiętać, że kask gwarantuje znacznie większe bezpieczeństwo jazdy. A to ono jest najważniejsze! 

 5. Kiedy startuje sezon narciarskich w Czechach?

  Sezon narciarski w Czechach, ze względu na bliskość polskiej granicy, startuje w okresie podobnym jak w naszym kraju. Pierwsze ośrodki (np. Pec pod Sněžkou) działają już od 1 listopada. Większość ośrodków otwiera się jednak na narciarzy w okresie 1-15 grudnia.  

 6. Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty do Czech?

  Ubezpieczenie narciarskie do Czech powinno uwzględniać co najmniej ryzyka takie jak: koszty leczenia (wraz z ochroną na wypadek zachorowania na COVID-19), koszty ratownictwa, NNW i podstawowy Assistance. Dodatkowo warto zdecydować się także na OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu lub sprzętu sportowego, a także (co szczególnie ważne w przypadku narciarzy!) – OC sportowe. Ciekawym rozszerzeniem polisy narciarskiej jest też klauzula alkoholowa, oferowana przez coraz większą liczbę towarzystw.