Czeskie stoki kuszą doskonale przygotowaną infrastrukturą oraz bardzo przystępnymi cenami. Wybraliśmy kilka ośrodków, do których warto wybrać się na narty ze względu na doskonałe warunki, mngość atrakcji oraz ceny skipassów. 

Nasi południowi sąsiedzi dysponują tak doskonałymi trasami narciarskimi, że aż szkoda choć raz nie przetestować tamtejszych stoków i tras dedykowanych narciarstwu biegowemu. Różnorodność ośrodków jest bardzo duża – zarówno rodziny z dziećmi, jak i zaawansowani narciarze znajdą coś dla siebie.

Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn)

narty w Czechach,Szpindlerowy Młyn

To popularny ośrodek narciarski wśród polskich turystów, położony tuż przy granicy, w pobliżu Szklarskiej Poręby i Karpacza. Posiada tytuł najlepszego ośrodka narciarskiego w Czechach - World Ski Awards 2015. Składa się z dwóch odrębnych kompleksów: Medvědín i Svaty Petr, między którymi można przemieszczać się bezpłatnym busem.

TRASY: Jest to jeden z większych ośrodków w Czechach. Trasy łącznie liczą aż 27 km nartostrad, a do tego 91,5 km tras przeznaczonych do narciarstwa biegowego. Wśród tych 27 km znajdują się m.in. w kompleksie Svaty Petr trudna trasa FIS o długości 1875 m, najdłuższa trasa kurortu 2700 m, niebieska przyjemna trasa Turistická, a w Medvědín piękne, szerokie doskonale utrzymane trasy przebiegające w lesie, w tym też trasy czarne i czerwone trasy wyczynowe.

Svaty Petr to ta większa część ośrodka Špindlerův Mlýn, ale też bardziej uniwersalna, o szerokich i różnorodnych trasach narciarskich. Z kolei Medvědín jest mniejszy, ale bardziej wymagający. Dla osób uczących się jazdy na nartach oraz dla rodzin z dziećmi doskonały będzie łagodny stok Mísečky oraz nartostrada Přední Labská. 95% tras w ośrodku Špindlerův Mlýn jest sztucznie naśnieżanych, mimo że bardzo dobre warunki do jazdy panują tu do 5 miesięcy w roku.

WYCIĄGI: W Špindlerův Mlýn do dyspozycji turystów oddanych zostało 17 wyciągów, m.in. wygodna kolej krzesełkowa 6- i 4-osobowa, a także liczne wyciągi orczykowe.

SKIPASSY: Ceny za skipassy są nieco wyższe niż w Polsce, ale są to nieduże różnice, tym bardziej w porównaniu z fantastycznymi warunkami, jakie tu panują. Cena za skipass 1-dniowy wynosi 136,45 zł, 2 dni to koszt 269,58 zł, 3 dni – 397,71, 5 dni – 622,36 zł. Za jedna jazdę trzeba zapłacić 38,27 zł. Dużą wygodą jeśli chodzi o skipassy jest możliwość zakupu przez internet za pomocą karty chipowej GOPASS. Wykupując zjazdy online, karta jest od razu aktywna i można korzystać z wyciągów. Karta zapewnia wiele rabatów.

WYPOŻYCZALNIE: W tak dużym ośrodku funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętu sportowego, m.in. Spindl Motion Shop & Rental Svatý Petr, Lyžařská škola SKOL MAX, Snow Monkey Rental and Test Center. Wyposażenie całego kompletu narciarskiego to koszt ok. 70- 75 zł za jeden dzień, ok. 190 zł za 3 dni i 350 zł za 5 dni.

SZKOŁY NARCIARSKIE: Skol Max – szkoła nauki narciarstwa znajdująca się w ośrodku Špindlerův Mlýn – oferuje indywidualne i grupowe lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie. Godzina jazdy jest nieco droższa niż w Polsce i kosztuje ok. 165 zł. Cena jest niższa jeśli instruktor będzie uczył dwie osoby jednocześnie.

ATRAKCJE: W Špindlerův Mlýn nie można się nudzić. Poza zjazdami na nartostradach dostępne są liczne rozrywki, m.in. wycieczki na skuterach śnieżnych, snowtubing, czyli zjazdy na wielkich oponach (dla dzieci i dorosłych), paralotniarstwo, trasy saneczkowe, trasy bobsleighowe.

Skiareal Klinovec

narty w Czechach,Skiareal Klinovec

Ośrodek położony w Rudawach dysponuje świetnymi warunkami dla osób rozpoczynających naukę oraz dla rodzin z dziećmi. Plusem jest przeważająca ilość tras niebieskich, które wygodne, szerokie i naśnieżane, są doskonałym miejscem do zdobywania pierwszych szlifów na nartach czy snowboardzie. Na 31 km tras aż 26 km jest sztucznie naśnieżanych.

TRASY: Łączna długość tras to 31 km, wśród których znajdują się 32 nartostrady o zróżnicowanych warunkach i trudności. Najdłuższa trasa - Jáchymovská - liczy 2950 m, ale jest wiele tras łatwych, w miarę krótkich, idealnych dla osób uczących się, np. Lyžařská cesta – 250 m, Pod Zámečkem – 450 m.

WYCIĄGI: Funkcjonuje tu 17 wyciągów, z czego najdłuższy liczy 2168 m (LD Prima Express) i ma przepustowość 2400 osób na godzinę.

SKIPASSY: Bilet jednodniowy kosztuje ok. 100 zł, 2-dniowy ok. 180 zł, 3-dniowy – 245 zł. Istnieje także możliwość wykupienia pojedynczych zjazdów oraz biletów punktowych. Dzieci do 5 lat nie płacą. Czesko-niemiecka współpraca w ramach InterSkiregionu Klínovec- Fichtelberg udostępnia turystom zjazdy na jednym karnecie zarówno w ośrodku Klinovec, jak w ośrodku Fichtelberg w Niemczech. Łącznie ponad 47 km tras narciarskich. Pomiędzy ośrodkami jeździ darmowy skibus, a czas przejazdu zajmuje jedynie 10 min.

WYPOŻYCZALNIE: Dostępna w Skiareal Klinovec wypożyczalnia sprzętu narciarskiego udostępnia sprzęt renomowanych marek w cenach porównywalnych do innych czeskich ośrodków i nieco wyższych niż w polskich kompleksach, np. wypożyczenie kompletu narciarskiego na jeden dzień kosztuje ok. 75 zł, a samych nart ok. 45 zł.

SZKOŁY NARCIARSKIE: W szkołach narciarskich w Skiareal Klinovec czekają na narciarzy certyfikowani instruktorzy jazdy na nartach oraz snowboardzie. Podobnie jak w innych ośrodkach warto uczyć się jazdy na nartach w grupach 2- czy 3-osobowych, które wychodzą korzystniej cenowo. Godzina nauki indywidualnej to koszt ok. 150-160 zł.

ATRAKCJE: Po intensywnym dniu na stoku, całe rodziny mogą przyjemnie spędzić czas w zmodernizowanym w ostatnich latach snowparku COOL FUN park lub snowpark Neklid – jednym z pierwszych tego typu ośrodków w Czechach.

Ještěd - Liberec

narty w Czechach,Liberec

Ještěd stanowi najwyższy szczyt Grzbietu Jesztedzkiego w Górach Izerskich w północnych Czech. Jest to ośrodek narciarski rozsławiony za sprawą Narciarskich Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2009 roku. Odbywają się tutaj również zawody zaliczane do Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, Mistrzostw Czech oraz Letniego Grand Prix.

TRASY: W ośrodku Ještěd funkcjonuje 12 tras o łącznej długości 9,2 km. Przeważają trasy czerwone, ale w rzeczywistości nartostrady dla siebie znajdą tutaj zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze. Najdłuższą nartostradą jest czerwona Skalka o długości 1730 m i różnicy wzniesień 360 m. Na 9,2 km tras zjazdowych aż 8 km jest sztucznie ośnieżanych i oświetlonych.

Ośrodek narciarski Ještěd wyposażony jest w skocznie służące do kombinacji alpejskich oraz skocznie do skoków narciarskich. Jest to miejsce doskonałe dla osób uczący się jeździć na nartach z uwagi na wiele dobrze utrzymanych polan i oślich łączek, na których można szlifować swoje umiejętności narciarskie. Oprócz tras zjazdowych narciarze mają tu do dyspozycji 17,5 km świetnie przygotowanych tras biegowych.

WYCIĄGI: Na nartostrady można się dostać jednym z 9 funkcjonujących tu wyciągów, m.in. dwie 4-osobowe kolejki kanapowe, kolejka gondolowa, wyciągi orczykowe. Dla początkujących przeznaczone zostały 2 wyciągi znajdujące się zaraz przy wjeździe na teren ośrodka.

SKIPASSY: Karnety do Ještěd kosztują ok. 90-100 zł za jeden dzień i ok. 370-400 zł za karnet 6-dniowy. Dzieci, które nie przekroczyły 120 cm wzrostu są zwolnione z opłat, natomiast karnet dziecięcy można zakupić dla dziecka do 150 cm wzrostu. Ośrodek oferuje wiele rabatów i zniżek, m.in. dla studentów, seniorów, rodzin.

WYPOŻYCZALNIE: Sprzęt narciarski, sanki, snowboard, a nawet odzież narciarską można wypożyczyć w jednej z licznych wypożyczalni, m.in. Skiservis pod Ještědem (w ośrodku), w Urban Sport (Liberec). Za komplet sprzętu narciarskiego należy zapłacić ok. 80-90 zł, a same narty kosztują mniej więcej połowę tej kwoty.

SZKOŁY NARCIARSKIE: W ośrodku znajduje się szkoła nauki jazdy na nartach i snowboardzie, w której certyfikowani instruktorzy uczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dla najmłodszych dedykowane są specjalne wyciągi i trasy zjazdowe, na których zdobywają pierwsze szlify w narciarstwie.

ATRAKCJE: Największą atrakcją będzie tutaj zwiedzanie miasta Liberac, które zachwyca niemal każdego turystę. Imponujące budowle, niezwykle ciekawa architektura, historia miasta, życzliwi Czesi - to wszystko sprawia, że Liberac bardzo szybko podbija serca zwiedzających. Warto także zajrzeć do tutejszego Muzeum Północno-Czeskiego. Dla spragnionych aktywnego wypoczynku ciekawą propozycją będzie tor saneczkowy i Aqupark znajdujący się w Liberacu.

Cerna Hora - Janské Lázně

narty w Czechach,Cerna Hora

Cerna Hora to jeden z większych ośrodków narciarskich, wchodzący w skład kompleksu SkiResort MONTENEGRO – PEC. Cały kompleks oferuje 50 km tras na jednym karnecie. Cerna Hora jest jednym z ciekawszych i większych obszarów tego ośrodka. Janské Lázně (Jańskie Łaźnie), w których znajduje się stok, jest znanym uzdrowiskiem i ośrodkiem sportów zimowych.

TRASY: W Cerna Hora znajduje się jedna z najdłuższych tras zjazdowych w Czechach – Černohorská - licząca 3 km. Łącznie jest tu dostępnych 17,5 km tras i 18 różnych nartostrad oraz 55 km tras biegowych. Ośrodek jest idealny dla rodzin z dziećmi oraz osób początkujących i średniozaawansowanych. Przeważają trasy niebieskie i czerwone.

WYCIĄGI: W ośrodku łącznie do dyspozycji jest 12 wyciągów, z czego 1 komfortowy kabinowy (Czarnogóra express 2300 m), 2 krzesełkowe i 9 orczykowych.

SKIPASSY: Dzienny skipass kosztuje ok. 115 zł, 2-dniowy – ok. 198 zł, 3-dniowy – 285 zł, 5- dniowy – 435 zł. Karnety zakupione przez internet są w nieco niższych cenach. W Cerna Horna istnieje wiele dogodnych promocji i rabatów dla rodzin z dziećmi, np. dzieci do 5. roku życia mogą zjeżdżać na bezpłatnym karnecie pod warunkiem, że dorosły posiada 1-7-dniowy karnet SkiResort Card.

WYPOŻYCZALNIE: SkiResort Live oferuje wypożyczenie kompletu sprzętu w cenie ok. 80 zł za dzień, przy czym wypożyczenie wyłącznie butów kosztuje ok 45 zł. Istnieje także możliwość wypożyczenia sanek i rakiet śnieżnych.

SZKOŁY NARCIARSKIE: Szkoła narciarska i snowboardowa SkiResort Live to znakomite miejsce do nauki jazdy na nartach. Łącznie w całym kompleksie zatrudnionych jest 150 wysokowykwalifikowanych, certyfikowanych instruktorów. Szkoła uczy jazdy na nartach i na snowboardzie, instruktorzy udzielają lekcji indywidualnych i grupowych, a lekcje odbywają się m.in. parkach LIVE, które wyposażone są w ruchome dywany, wyciągi taśmowe. Godzina indywidualnej nauki kosztuje ok. 140 zł.

ATRAKCJE: Jedną z ciekawszych atrakcji, zapewniających niesamowite wrażenia jest tor saneczkowy o długości aż 3,5 km. Dla odważnych istnieje możliwość wybrania się na wycieczki skialpinistyczne z przewodnikiem. Dzieci ucieszą się z pewnością z możliwości zjeżdżania na bobslejach oraz zabawy w snowparku.

Lipno

narty w Czechach,Lipno

Ośrodek narciarski Lipno położony jest na południu Czech w pobliżu granicy z Austrią. Jest to miejsce doskonale utrzymane, ze świetnie przygotowanymi trasami, stąd jako jedyny w regionie posiada 5 gwiazdek. Jest to ośrodek szczególnie lubiany przez rodziny z dziećmi z uwagi na dostępne i nietrudne trasy narciarskie oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.

TRASY: Ośrodek Lipno posiada 13,5 km tras narciarskich, z czego ponad 6 km stanowią trasy łatwe. Pozostałe 1,9 km to trasy średnie. Kompleks nie posiada w ofercie nartostrad czarnych dedykowanych osobom bardziej zaawansowanym. Dostępne trasy są szerokie i łagodne, przez co świetne dla osób początkujących, dzieci, a także do uprawiania carvingu.

WYCIĄGI: Funkcjonuje tutaj 8 wyciągów: m.in. wygodne 4-osobowe wyciągi krzesełkowe oraz wyciągi orczykowe.

SKIPASSY: Karnet jednodniowy kosztuje ok. 143 zł, 2-dniowy ok. 280 zł, a 6-dniowy ok. 720 zł. W ofercie ośrodka przewidziane są różnorakie zniżki, m.in. dla młodzieży, dla seniorów, dla studentów, dla rodzin.

WYPOŻYCZALNIE: W ośrodku w jednym miejscu funkcjonuje wypożyczalnia Intersport połączona z serwisem sprzętu oraz przechowalną. Wypożyczenie kompletu nart, składającego się z nart, kijków i butów kosztuje 90 zł.

SZKOŁY NARCIARSKIE: W tym samym punkcie co wypożyczalnia, zlokalizowana jest także szkoła narciarska Skischool Lipno. Godzina indywidualnej nauki jazdy zaczyna się od 140 zł. Możliwe są różnorodne pakiety, dzięki którym cena może być niższa, np. nauka w grupach 2- lub 3-osobowych.

ATRAKCJE: Najmłodsi docenią plac zabaw edukacyjnych Fox Park z wyciągami taśmowymi oraz ciekawymi programami animacyjnymi. Do dyspozycji młodszych i tych trochę większych jest też snowpark. Będąc w Lipnie warto przejść się ścieżką turystyczną… w koronach drzew. To 675-metrowa drewniana ścieżka wijąca się do wieży widokowej, a idzie się po niej wśród koron drzew. Z trasy rozciągają się wspaniałe widoki na szumawskie krajobrazy Jezioro Lipeńskie i Góry Novohradskie.

Ubezpieczenie turystyczne na narty w Czechach

Każdy z wymienionych ośrodków narciarskich w Czechach oferuje bardzo dobre warunki narciarskie i różnorodne atrakcje poza stokami. Bez znaczenia jaki kompleks się wybierze, jedno jest konieczne – ubezpieczenie turystyczne, które każdy Polak wyjeżdżający na narty do Czech powinien posiadać.

Dlaczego – poza Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego – powinno się mieć dodatkowo polisę podróżną? Opieka zdrowotna w Czechach różni się od polskiej, m.in. pełnopłatna jest usługa ratownictwa, a to oznacza, że w razie wypadku na stoku za pracę ratowników górskich, wynajęcie helikoptera medycznego, odwiezienie do szpitala płaci poszkodowany. W razie konieczności medycznego transportu do domu konieczne będzie pokrycie i tego kosztu przez polskiego narciarza.

Jakie ubezpieczenie wybrać? Oferty najłatwiej można porównać za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, a po wybraniu najlepszej dla siebie, można ją zakupić w kilka minut przez internet. Wyjazd na narty do Czech to świetny pomysł, gdyż jakość i różnorodność tras jest więcej niż zadowalająca, a ceny tylko nieznacznie wyższe niż w Polsce. Jednak warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu – obok weryfikacji tras i cen skipassów, dobrze też zadbać o bezpieczeństwo: dobry kask, polisa turystyczna i brak brawury na stoku powinny zapewnić doskonały zimowy urlop.

Co warto wiedzieć?

  1. Szpindlerowy Młyn to popularny ośrodek narciarski wśród polskich turystów, położony tuż przy granicy, w pobliżu Szklarskiej Poręby i Karpacza.
  2. Skiareal Klinovec to ośrodek położony w Rudawach, który dysponuje świetnymi warunkami dla osób rozpoczynających naukę oraz dla rodzin z dziećmi.
  3. W Libercu przeważają trasy czerwone, ale w rzeczywistości nartostrady dla siebie znajdą tutaj zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze.
  4. Cerna Hora to jeden z większych ośrodków narciarskich, wchodzący w skład kompleksu SkiResort MONTENEGRO – PEC. Cały kompleks oferuje 50 km tras na jednym karnecie.
  5. Lipno to miejsce doskonale utrzymane, ze świetnie przygotowanymi trasami, stąd jako jedyny w regionie posiada 5 gwiazdek.