Wyjazd na narty do jednego z polskich ośrodków może być świetnym pomysłem na spędzenie weekendu. Nie trzeba nawet posiadać własnego sprzętu. Kompletny strój narciarski można wypożyczyć na miejscu.
 

Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania. Można w nich znaleć trasy przeznaczone dla początkujących i doświadczonych narciarzy, a także dla rodzin z dziećmi. Sprawdziliśmy, ile w największych kurortach w naszym kraju kosztują skipassy, wypożyczenie sprzętu, nauka jazdy oraz noclegi.

KASINA SKI – kameralna stacja narciarska i niezapomniane atrakcje

KASINA SKI to jedna z 5 stacji narciarskich, działających na terenie Małopolski, Śląska i na Mazurach, która wchodzi w skład Grupy Pingwina. Pozostałe to: Słotwiny Arena, Czarny Groń, Skolnity, Kurza Góra.

Kasina SKI jest położona w Kasinie Wielkiej – miejscowości rozsławionej dzięki utalentowanej biegaczce narciarskiej Justynie Kowalczyk. Jest to najdłuższy sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarski położony najbliżej Krakowa. Stacja jest kameralna, niewielka, z kilkoma zaledwie nartostradami, co czyni ją jednocześnie świetnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób początkujących. 

Trasy

Stok na Kasinie SKI ma długość niemal 1400 m a trasy w całości przebiegają w lesie, co zapewnia wyjątkowe widoki i komfort w razie silnego wiatru. Nartostrady na całej długości mają pochylenie równe ok. 28%.  Dostępna jest tu trasa czarna (1450 m), czerwona (1000 m), niebieska (350 m) i zielona (90 m).

Wyciągi

Do dyspozycji jest nowoczesna 6-osobowa krzesełkowa kolejka linowa o długości 1100 metrów i wydajności 3 tys. osób na godzinę. Szczyt znajduje się na wysokości 845 m n.p.m., a wjazd trwa tam niecałe 7 min i kosztuje 16 zł. Dostępny jest także 120-metrowy wyciąg dla najmłodszych oraz 90-metrowy wyciąg taśmowy SunKid.

Skipassy

Karnet całodzienny kosztuje 105 zł dla osób dorosłych i 80 zł dla dzieci do lat 12. 

  • 2-dniowy: 178 zł dla dorosłych i 166 zł dla dzieci.
  • Popołudniowy: 70 zł dla dorosłych i 65 zł dla dzieci. 

Wypożyczalnie

Przy stacji narciarskiej funkcjonuje wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu narciarskiego, która oferuje wypożyczenie kompletu nart (narty + buty + kije) lub snowboardu (deska + buty) już od 15 zł za godzinę, 35 zł za 3h, 45 zł za dobę. Istnieje także możliwość wypożyczenia pojedynczego sprzętu, np. buty za 25 zł na dobę, narty za 30 zł na dobę, kask/gogle za 10 zł na dobę.

Szkoły narciarskie

Na terenie ośrodka Kasina-Ski działa szkoła narciarska Chilli Sport. Można skorzystać z indywidualnych lekcji dla początkujących, z zajęć doskonalących w ramach zajęć grupowych oraz z nauki jazdy slalomem. Godzina nauki jazdy na nartach kosztuje 80 zł. W przypadku grup, cena spada i zaczyna się od 130 zł za godzinę dla 2 osób, oraz 50 zł od osoby w grupach 5-10 osób.

Noclegi

Rezerwując nocleg odpowiednio wcześniej przez stronę Free SKI Hotele, karnet na stok otrzymuje się bezpłatnie. Jedną z ciekawszych propozycji jest „Folwark Stara Winiarnia” – klimatyczne, eleganckie miejsce znajdujące się w Mszanie Dolnej. Koszt noclegu dla 2 osób to ok. 216 zł, w tym ze śniadaniem wliczonym w cenę. 

Doskonałą propozycją na nocleg dla większej grupy – już spoza ofert Free SKI Hotel - będą „Domki w Kasinie”, w którym pomieści się 6 osób. Z okien rozciąga się malowniczy widok na góry i ogród, a same domki są w pełni wyposażone. Cena za dobę dla 6 osób w sezonie zimowym to 450 zł.

Atrakcje

Kasina SKI to nie tylko stacja narciarska, lecz też 9 doskonałych tras rowerowych – Bike Park Kasina. Mnogość i bardzo dobra infrastruktura tras rowerowych, czynią go najlepszym tego typu ośrodkiem w Polsce. W sezonie wiosenno-letnim działa tu także Arena Młodego Rowerzysty (pumptruck), siłownia oraz plac zabaw dla najmłodszych. Kasina-SKi to miejsce, gdzie z powodzeniem można przyjeżdżać zarówno zimą, jak i latem.

warunki narciarskie KASINA SKI

Zakopane-Kasprowy Wierch – doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi

Kasprowy Wierch leży na wysokości 1985 m n.p.m. i otaczają go 3 tatrzańskie doliny: Dolina Bystra, Sucha Woda Gąsienicowa i Dolina Cicha. Nie jest to szczyt specjalnie wysoki jak na Tatry, jednak stanowi to zaletę dla rodzin z dziećmi, które szczególnie polubiły ten ośrodek narciarski.

Trasy

Z Kasprowego Wierchu prowadzą trasy Gorczykowa o długości 1770 m, Gąsienicowa o dł. 1200 m, szlak narciarski z Hali Gąsienicowej o dł. 850 m, nartostrada z Gorczykowej o dł. 3500 m.

Wyciągi

Do dyspozycji narciarzy jest wygodna kolej kabinowa „Kasprowy Wierch”, mieszcząca łącznie 60 osób i wjeżdżająca na szczyt w ciągu 20 minut. Dostępne są także 2 wyciągi krzesełkowe: 4-osobowy Gąsienicowy (czas wyjazdu 8 min) oraz 2-osobowy Gorczykowy (czas wyjazdu 15 min). 

Skipassy

W ośrodku narciarskim na Kasprowym przygotowane zostały różnorodne skipassy z licznymi zniżkami i promocjami. Można je nabyć w kasach w Kuźnicach, gdzie ceny są niższe oraz nieco drożej w biletomatach, online, w biurze obsługi klienta na Gubałówce oraz Krupówkach. Tourpass góra-dół kosztuje 79 zł (w Kuźnicach) oraz 99 zł (w pozostałych wymienionych miejscach). 

Jedna z promocji przygotowanych przez ośrodek zakłada pakiet: wjazd (góra-dół) na Kasprowy Wierch, a do tego 3-godzinny pobyt w Termach Bukovina. Pakiet „Jeden bilet, dwie atrakcje” kosztuje 149 zł. 

Wypożyczalnie

Na Górnej Stacji Kasprowego Wierchu znajduje się CENTRUM TESTOWE NART marki ROSSIGNOL I DYNASTAR. Istnieje tu możliwość wypożyczenia wyłącznie nart, a koszt zaczyna się od 35 zł za 2 godziny, 50 zł za 4 godziny i 70 zł za dzień. 

Szkoły narciarskie

W ośrodku funkcjonuje kilka szkół narciarstwa, w których lekcje indywidualne i grupowe dają wykwalifikowani instruktorzy, m.in. Szkoła Narciarska Sukces, Klepacka-Sport, Gigant, Snowside, FunSKI. Cena za 1 godzinę nauki rozpoczyna się od 70 zł dla jednej osoby. Nauka dwóch i więcej osób w tym samym czasie oznacza niższą cenę jednostkową.

Noclegi

Hotel Crocus to jedno z najlepiej położonych miejsc względem bliskości stoku. Znajduje się w pobliżu Ronda Jana Pawła II, skąd co kilkanaście minut odjeżdżają busy do Kuźnic. Hotel posiada SPA i basen a koszt dla 2 osób za dobę pobytu wynosi 560 zł (śniadanie wliczone w cenę). Inną propozycją jest Hotel Skalny w Zakopanem, gdzie 2-osobowy pokój kosztuje 260 zł (śniadanie w cenie).  Do dyspozycji gości jest basen, spa i centrum odnowy biologicznej, a także świetnie wyposażone i komfortowe pokoje. 

Atrakcje

Będąc na Kasprowym koniecznie trzeba zajrzeć do restauracji znajdującej się na poziomie 1959 m n.p.m. Jest to najwyżej położona restauracja w Polsce, która zapewnia niezapomniane widoki na Tatry. Jeśli nie na narty, to z powodzeniem można się tu oddać górskim wycieczkom pieszym. Trasa z Kasprowego Wierchu na Ciemniak zajmie ok. 3 godzin, a po drodze warto podziwiać malownicze widoki Tatr Wysokich i doliny po słowackiej stronie. Niewątpliwą atrakcją i relaksem po całym dniu na stoku są też wspomniane Termy Bukovina. 

warunki narciarskie na kasprowym wierchu

Szczyrk – niekwestionowany lider w ośrodkach zimowych 

Popularny wśród narciarzy Szczyrk znajduje się w Beskidzie Śląskim na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m n.p.m. Zmodernizowany w 2017 roku ośrodek narciarski w Szczyrku wspiął się na zupełnie nowe wyżyny jakości. Dzięki współpracy nawiązanej z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena, narciarze mają do dyspozycji aż 40 km tras, z czego do Szczyrk Mountain Resort należy 22 km.

Trasy

23 różnorodne trasy: najdłuższa licząca 2810 m, a najkrótsza 396 m. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla zaawansowanych narciarzy głodnych wyzwań doskonała będzie stroma Golgota, długi FIS COS czy czarna Bieńkula. Średniozaawansowani narciarze docenią przyjazne i dobrze przygotowane trasy Juliany, Świerkową czy Szczyrkowską. 

Wyciągi

Ośrodek dysponuje 12 wyciągami, z których najdłuższy liczy 1592 m, a najkrótszy 120 m. Do dyspozycji jest długa kolejka kabinowa, wygodne wyciągi krzesełkowe oraz wyciągi orczykowe. 

Skipassy

Ośrodek w Szczyrku oferuje wiele różnorodnych skipassów, dostosowanych do potrzeb niemal każdego z turystów. Zakupić można zarówno bilety na jeden wjazd, jak i karnety dniowe. Całodniowy skipass kosztuje 99 zł, 2-dniowy 196 zł, 3-dniowy 344 zł, a 5-dniowy 540 zł. Istnieje także możliwość jazdy wieczornej na jeden z 5 oświetlonych tras. Koszt karnetu to 49 zł.

Wypożyczalnie

W Szczyrku nie będzie najmniejszego problemu z wypożyczeniem nart. Co więcej ceny są rozsądne, a liczne pakiety pozwalają całościowo zaopatrzyć się w sprzęt. Chcąc wypożyczyć sprzęt, można skorzystać m.in. ze Szkoły Narciarskiej Ski Town, Szwagier TEAM, Iglo Ski Serwis, SKI RENT Szczyrk, Fisher Demo Satation, Motion Rent, Anapurna. 

Przykładowe ceny za wypożyczenie sprzętu narciarskiego to:

  • Cały zestaw dla dorosłych (narty, buty, kijki) – 49 zł/dzień, 216 zł/5 dni.
  • Cały zestaw dla dzieci (narty, buty, kijki) – 44 zł/dzień, 194 zł/5 dni.
  • Kijki: 15 zł/dzień, 66 zł/5 dni.
  • Kask: 15 zł/dzień, 66 zł/5 dni.

Szkoły narciarskie

Szczyrk to idealne miejsce, żeby rozpocząć naukę jazdy na nartach albo odświeżyć swoje umiejętności. Do dyspozycji narciarzy są liczne szkoły narciarskie, m.in. Szczyrk Ski School, Maxiland, Winterpassion, Burton Riglet Park. Cena za godzinę indywidualnej lekcji kosztuje średnio 70-80 zł.  

Noclegi

Kompleks Olimpia Lux Resort & SPA to propozycja dla narciarzy, którzy cenią sobie funkcjonalne rozwiązania. Do wyciągu na Skrzyczne dzieli hotel jedynie 20 metrów. Po dniu na stoku można zrelaksować się na basenie, w saunie, wannie z hydromasażem lub na krocie tenisowym czy siłowni. Cena pokoju 2-osobowego w ośrodku wynosi 200 zł.

Propozycja dla większej grupy osób to „Domek pod lasem” znajdujący się 2,7 km od wyciągu narciarskiego. Co prawda do stoku należy dojechać autem, ale za to do dyspozycji gości jest niemal 200 metrów powierzchni, na którą składa się 5 sypialni. Cena to 950 zł za dobę dla 10 osób. 

Atrakcje

Zaletą przyjechania na narty to Szczyrku jest fakt, że także poza samymi stokami jest tu wiele atrakcji, które nie pozwolą się nudzić w dni odpoczynku od szusowania. Do spacerów zachęca deptak nad rzeką Żylicą, a także przyjemne centrum miasta z Placem Św. Jakuba. Jaskinia w Trzech Kopcach (Grota Klimczoka) to jedna z całorocznych, chętnie odwiedzanych atrakcji turystycznych tego regionu. Warto odwiedzić także Beskidzką Galerię Sztuki Bator Art Gallery, która jest prywatną galerią sztuki współczesnej.

warunki narciarskie w szczyrku

Zieleniec SKI Arena – dobre miejsce dla początkujących

Położony na granicy Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich Zieleniec to jeden z ciekawszych polskich ośrodków narciarskich. O wyjątkowości tego miejsca świadczy jego specyficzny, zbliżony do alpejskiego, mikroklimat, który pozytywnie wpływa na samopoczucie i przyśpiesza regeneracje. Mnogość tras i ich różnorodność a także zachwycające widoki sprawiają, że kto raz tu przyjedzie, zazwyczaj wraca ponownie.

Trasy

Zieleniec SKI Arena liczy aż 40 tras o łącznej długości 23 km, a wśród nich aż 32 trasy są oświetlone. Dzięki temu na stokach nie ma tłumów, a obłożenie rozkłada się równomiernie w ciągu dnia. Nie bez powodu Zieleniec wybierają rodziny z małymi dziećmi. Oświetlone stoki gwarantują jazdę dla każdego członka rodziny – jeden rodzic może jeździć od rana, a drugi wieczorem, a przy tym nie ma problemu, kto zajmie się najmłodszymi członkami rodziny, którzy są jeszcze za mali na narty. 

Wyciągi

Kursuje tutaj 29 komfortowych i nowoczesnych wyciągów, w tym dedykowane specjalnie dzieciom, wyciągi taśmowe, które w najwygodniejszy sposób przetransportują je na górę.

Skipassy

O Zieleńcu warto pomyśleć poważnie, jeśli nie ogranicza nas termin przyjazdu (np. ferie dzieci), gdyż karnety poza sezonem są w niezwykle atrakcyjnych cenach. Do 20 grudnia i po 9 marca obowiązuje promocja „Szusowanko za 50% ceny” – w ramach tego skipassu 2-dniowy karnet kosztuje jedynie 99 zł, a 4-dniowy 175 zł. Przy czym w sezonie za 2 dni zjazdów należy zapłacić 185 zł, a za 4 dni – 330 zł.

Wypożyczalnie

ADAM-SKI Wypożyczalnia, AGAL SPORT, Akademia Sportu Gryglówka, Akademicka Szkoła Narciarstwa i Snowboardu, Centrum Narciarsko-Snowboardowe VIP-SKI Wintergroup, Lider SKI, Mieszko Wypożyczalnia, Wypożyczalnia Bartuś – w każdej z tych wypożyczalni dostępny jest profesjonalny sprzęt w całkiem przyzwoitych cenach. Koszt za wypożyczenie: narty - 30 zł, buty – 30 zł, kije/kask/gogle – 10 zł, komplet sprzętu narciarskiego – 50 zł. Do tego wiele wypożyczalni oferuje liczne promocje, np. czwarty dzień wypożyczenia gratis.

Szkoły narciarskie

SN LE-SKI, SN ADAM-SKI, SN Akademicka, SN T&T, LIDER-SKI, AT-SNOWBOARD, CENTRUM SZKOLENIA SIGN-X – w Zieleńcu nie brakuje profesjonalnych szkół i instruktorów. Istnieje możliwość nauki indywidulnej i grupowej, a ceny zaczynają się od 85 zł za godzinę z instruktorem.

Noclegi

Jedną z propozycji na nocleg jest Wellness & SPA Werona. Obiekt znajduje się ok. 3 km od wyciągu, a do dyspozycji gości jest nie tylko bogate zaplecze rekreacyjne, ale także salon kosmetyczny, kręgle, bilard. Koszt 2-osobowego pokoju wraz ze śniadaniem to 327 zł. 

Ciekawym miejscem, w którym turyści mogą zechcieć się zatrzymać, jest Willa Na Wzgórzu Wandy. Klimatyczne pokoje, w sezonie czynny odkryty basen, a dla narciarzy dedykowane pomieszczenia do przechowywania sprzętu. Cena za pokój 2-osobowy to ok. 210 zł. 

Atrakcjde

Jednym z ciekawszych miejsc w okolicy Zieleńca są Duszniki-Zdrój – prężnie działający kurort i uzdrowisko o długiej historii. 

Kolejny punkt wart odwiedzenia to unikatowy rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, w połowie drogi między Dusznikami-Zdrój. Na jego terenie znajduje się wiele niespotykanych atrakcji przyrodniczych, m.in. wyjątkowa roślinność torfowiska, brunatna rzeka czy drewniana wieża widokowa na Topielisku. 

warunki narciarskie w zieleńcu

Rusiń-Ski - Bukowina Tatrzańska

Stacja narciarska Rusiń-Ski znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej – prawdopodobnie najchętniej odwiedzanej, górskiej miejscowości w Polsce. Stok położony na zboczach Wierchu Rusińskiego jest dedykowany szczególnie rodzinom z dziećmi, o czym świadczy chociażby sama nazwa stacji „Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-Ski”

Trasy

W ośrodku znajdują się wyłącznie niebieskie trasy dla średniozaawansowanych o długości od 120 do 1200 m i szerokości 150-200 m. Każda z nich jest sztucznie naśnieżana, ratrakowana oraz oświetlana, co zapewnia komfortowe warunki także dla tych, którzy na nartach nie czują się jeszcze pewnie. 

Wyciągi

Do dyspozycji narciarzy jest 5 wyciągów: sześcioosobowa kolej krzesełkowa Porsche Design, czteroosobowa kolej krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe, babylift (wyciąg taśmowy dla najmłodszych). Dodatkową atrakcją jest tor do snowtubingu, czyli zjazdu na oponach. Dla bezpieczeństwa adeptów narciarstwa uczących się jazdy na nartach, wyciąg szkoleniowy oddzielony jest od głównej trasy.

Skipassy

Karnety przygotowane zostały w wielu konfiguracjach, aby każdy narciarz mógł nabyć interesujący go skipass w najlepszej cenie. Karnet 2-godzinny kosztuje 60 zł, 6-godzinyy 90 zł, 1-dniowy 105 zł, 3-dniowy-258 zł, a 5-dniowy 399 zł.

Wypożyczalnie

Funkcjonująca w ośrodku wypożyczalnia udostępnia serwisowany sprzęt dobrych marek w cenie: 35 zł za nart/dzień, 45 zł za komplet/dzień, 30 zł za buty/dzień.

Szkoły narciarskie

W ośrodku działa Szkoła narciarska i snowboardowa Ptak-Team, w której godzinna lekcja kosztuje 90 zł. Istnieje możliwość skorzystania z lekcji indywidualnych, grupowych, a dla dzieci przygotowano specjalne kursy feryjne.

W Bukowinie działa także przedszkole narciarskie, które oferuje kursy 5-dniowe (w godzinach 10-15, z godzinną przerwą podczas której dzieci są pod opieka przedszkola), 1-dniowe, a także 3-godzinne. 

Noclegi

Propozycja noclegu dla narciarzy to Hotel Harnaś usytuowany 900 metrów od wyciągu. Obiekt dysponuje eleganckimi, odnowionymi w 2016 roku pokojami, z balkonów których rozciąga się malowniczy widok na Tatry. Pokój 2-osobowy to koszt ok. 420 zł. 

Bliżej wyciągu – bo tylko 50 metrów – znajduje się obiekt „Wanta”, który oferuje 2-osobowe pokoje w cenie ok. 200 zł. Czyste, nowocześnie urządzone pokoje zyskują aprobatę turystów, a zdecydowaną zaletą jest usytuowanie budynku. 

Atrakcje

Dwa nowoczesne aquaparki z basenami termalnymi i licznymi zjeżdżalniami to doskonała rozrywka dla dzieci. Podobnie, jak zimowy plac zabaw, snow tubing, znajdujące się w ośrodku narciarskim. Poza tym warto odwiedzić jedną z sąsiadujących miejscowości:  Poronin, Murzasichle, Małe Ciche, Biały Dunajec, Leśnica, Gliczarów, Brzegi, Białka Tatrzańska, Jurgów, Czarna Góra, Rzepiska lub Zakopane położone 15 km dalej. 

warunki narciarskie w bukowinie tatrzańskiej

Czy ubezpieczenie turystyczne w Polsce jest potrzebne?

Wyjeżdżając w polskie góry, trzeba pamiętać także o często pomijanej kwestii ubezpieczenia turystycznego. Czy potrzebują go nawet osoby posiadające ubezpieczenie NFZ? Zdecydowanie tak.

Nie tylko gwarantuje odszkodowanie w razie wypadku na stoku, zwrot kosztów za ewentualną rehabilitację czy uszkodzony sprzęt (swój lub cudzy). Pozwala także zaoszczędzić ogromne sumy, jeśli do wypadku doszłoby po słowackiej lub czeskiej stronie gór, gdzie koszt ratownictwa górskiego pokrywa poszkodowany. Najłatwiej porównać poszczególne oferty ubezpieczeń za pośrednictwem kalkulatora rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

  1. Zieleniec posiada 32 oświetlane trasy.
  2. W Szczyrku 23 różnorodne trasy liczą aż 22 km.
  3. W Zieleńcu mikroklimat jest zbliżony do Alp.
  4. Ubezpieczenie narciarskie w Polsce zapewnia OC, NNW i ochronę w Czechach czy na Słowacji.