Wyjazd na narty do jednego z polskich ośrodków może być świetnym pomysłem na spędzenie weekendu. Nie trzeba nawet posiadać własnego sprzętu. Kompletny strój narciarski można wypożyczyć na miejscu.

Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania. Można w nich znaleć trasy przeznaczone dla początkujących i doświadczonych narciarzy, a także dla rodzin z dziećmi. Sprawdziliśmy, ile w największych kurortach w naszym kraju kosztują skipassy, wypożyczenie sprzętu, nauka jazdy oraz noclegi.

Dlaczego warto jechać na narty w Polsce? 

W dobie inflacji i rosnących cen wyjazd za granicę może być bardzo kosztownym rozwiązaniem. Noclegi, skipassy oraz atrakcje w Alpach austriackich, szwajcarskich czy włoskich Dolomitach są o wiele droższe niż w naszych górach. Standard na polskich stokach z każdym sezonem się podwyższa. Ośrodki inwestują w nowocześniejszą infrastrukturę, pojawiają się nowe trasy i dodatkowe atrakcje dla turystów.

Zdecydowanie tańszy będzie też dojazd. O wiele mniej zapłaci się za podróż w Tatry, Bieszczady czy Karkonosze niż do Austrii, Szwajcarii czy Włoch, zwłaszcza przy obecnych cenach paliwach. Bilet lotnicze w sezonie zimowym w te kierunki również nie należą do najtańszych. 

Łatwiej taką podróż zaplanować też logistycznie, zwłaszcza gdy ma się tylko kilka dni na urlop połączony z szusowaniem. Można też wyjechać spontanicznie na jeden, dwa dni. Dostępne są połączenia kolejowe i autobusowe. Wiele osób wciąż nie wykorzystało jeszcze bonu turystycznego, z którym ferie i narty w Polsce będą o wiele przystępniejsze cenowo.

Gdzie jechać na narty w Polsce? 

Ośrodków do szusowania nie brakuje wzdłuż całej południowej Polski. Na narty można wybrać się w Tatry, Bieszczady, Beskidy, Karkonosze. Słowem - wszędzie tam, gdzie są góry i odpowiednie warunki atmosferyczne.

Poniżej opisujemy kilka popularnych kurortów na terenie naszego kraju. Każdy znajdzie coś w tych propozycjach dla siebie.

Kasina SKI – kameralna stacja narciarska i niezapomniane atrakcje

KASINA SKI to jedna z 5 stacji narciarskich, działających na terenie Małopolski, Śląska i na Mazurach, która wchodzi w skład Grupy Pingwina. Pozostałe to: Słotwiny Arena, Czarny Groń, Skolnity, Kurza Góra.

Kasina SKI jest położona w Kasinie Wielkiej – miejscowości rozsławionej dzięki utalentowanej biegaczce narciarskiej Justynie Kowalczyk. Jest to najdłuższy sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarski położony najbliżej Krakowa. Stacja jest kameralna, niewielka, z kilkoma zaledwie nartostradami, co czyni ją jednocześnie świetnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób początkujących. 

Trasy

Stok na Kasinie SKI ma długość niemal 1400 m a trasy w całości przebiegają w lesie, co zapewnia wyjątkowe widoki i komfort w razie silnego wiatru. Nartostrady na całej długości mają pochylenie równe ok. 28%.  Dostępna jest tu trasa czarna (1450 m), czerwona (1000 m), niebieska (350 m) i zielona (90 m).

Wyciągi

Do dyspozycji jest nowoczesna 6-osobowa krzesełkowa kolejka linowa o długości 1100 metrów i wydajności 3 tys. osób na godzinę. Szczyt znajduje się na wysokości 845 m n.p.m., a wjazd trwa tam niecałe 7 min i kosztuje 16 zł. Dostępny jest także 120-metrowy wyciąg dla najmłodszych oraz 90-metrowy wyciąg taśmowy SunKid.

Skipassy

KARNETDziecko do 4 latDziecko do 8 latDzieci i młodzież do 16 latUczniowie i studenci do 26 lat, seniorzy od 60 latNormalny
Dzienny + wieczorny
(1 dzień)
1 zł  przy zakupie karnetu przez opiekuna80 zł112 zł144 zł160 zł
2 dni1 zł przy zakupie karnetu przez opiekuna108 zł151 zł194 zł216 zł
3 dni1 zł przy zakupie karnetu przez opiekuna158 zł222 zł285 zł317 zł
4 dni1 zł przy zakupie karnetu przez opiekuna206 zł289 zł372 zł413 zł
5 dni1 zł przy zakupie karnetu przez opiekuna252 zł353 zł454 zł504 zł

Dostępne są również karnety rodzinne oraz godzinowe. 

Wypożyczalnie

Przy stacji narciarskiej funkcjonuje wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu narciarskiego, która oferuje wypożyczenie kompletu nart (narty + buty + kije) lub snowboardu (deska + buty) już od 45 zł za 2h, 50 zł za 3h, 65 zł za dobę. Istnieje także możliwość wypożyczenia pojedynczego sprzętu, np. buty za 25 zł na dobę, narty za 35 zł na dobę, kask/gogle za 10 zł na dobę. 

Szkoły narciarskie

Na terenie ośrodka Kasina-Ski działa szkoła narciarska Chilli Sport. Można skorzystać z indywidualnych lekcji dla początkujących, z zajęć doskonalących w ramach zajęć grupowych oraz z nauki jazdy slalomem. Godzina nauki jazdy na nartach kosztuje 135 zł. W przypadku grup, cena spada i zaczyna się od 200 zł za godzinę dla 2 osób, oraz 60 zł od osoby w grupach 5-10 osób. 

Noclegi

Rezerwując nocleg odpowiednio wcześniej przez stronę Free SKI Hotele, karnet na stok otrzymuje się bezpłatnie. Jedną z ciekawszych propozycji jest „Folwark Stara Winiarnia” – klimatyczne, eleganckie miejsce znajdujące się w Mszanie Dolnej. Koszt noclegu dla 2 osób to ok. 250 zł, w tym ze śniadaniem wliczonym w cenę.  

Doskonałą propozycją na nocleg dla większej grupy – już spoza ofert Free SKI Hotel - będą „Domki w Kasinie”, w którym pomieści się 6 osób. Z okien rozciąga się malowniczy widok na góry i ogród, a same domki są w pełni wyposażone. Cena za dobę dla 6 osób w sezonie zimowym to 400 zł. 

Atrakcje

Kasina SKI to nie tylko stacja narciarska, lecz też 9 doskonałych tras rowerowych – Bike Park Kasina. Mnogość i bardzo dobra infrastruktura tras rowerowych, czynią go najlepszym tego typu ośrodkiem w Polsce.

W sezonie wiosenno-letnim działa tu także Arena Młodego Rowerzysty (pumptruck), siłownia oraz plac zabaw dla najmłodszych. Kasina-SKi to miejsce, gdzie z powodzeniem można przyjeżdżać zarówno zimą, jak i latem.

Ciekawostka! Niedaleko Kasiny, w Rabce-Zdroju znajduje się park rozrywki Rabkoland. To świetne miejsce na zabawę dla całej rodziny. Czekają tam karuzele, ruchome figury, cyrk czy Straszny Dwór.

Zakopane - Kasprowy Wierch – doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi

Kasprowy Wierch leży na wysokości 1985 m n.p.m. i otaczają go 3 tatrzańskie doliny: Dolina Bystra, Sucha Woda Gąsienicowa i Dolina Cicha. Nie jest to szczyt specjalnie wysoki jak na Tatry, jednak stanowi to zaletę dla rodzin z dziećmi, które szczególnie polubiły ten ośrodek narciarski.

Trasy

Z Kasprowego Wierchu prowadzą trasy Gorczykowa o długości 1770 m, Gąsienicowa o dł. 1200 m, szlak narciarski z Hali Gąsienicowej o dł. 850 m, nartostrada z Gorczykowej o dł. 3500 m.

Wyciągi

Do dyspozycji narciarzy jest wygodna kolej kabinowa „Kasprowy Wierch”, mieszcząca łącznie 60 osób i wjeżdżająca na szczyt w ciągu 20 minut. Dostępne są także 2 wyciągi krzesełkowe: 4-osobowy Gąsienicowy (czas wyjazdu 8 min) oraz 2-osobowy Gorczykowy (czas wyjazdu 15 min). 

Skipassy

W ośrodku narciarskim na Kasprowym przygotowane zostały różnorodne skipassy z licznymi zniżkami i promocjami. Można je nabyć w kasach w Kuźnicach, gdzie ceny są niższe oraz nieco drożej w biletomatach, online, w biurze obsługi klienta na Gubałówce oraz Krupówkach. 

Poniżej podajemy ceny obowiązujące w kasach:

 

NORMALNY (wiek 16 - 64)

ULGOWY (wiek 5-15, wiek 65+)

4 -godzinny*

159 zł

135 zł

1 dzień*179 zł149 zł
SKIpass TOP Skitour (całodzienny)***109 zł89 zł
SKIpass TOP Skitour (10 przejazdowy)***119 zł

99 zł

 *** nie zawiera przejazdu koleją Kasprowy Wierch, dostępne tylko w kasach Kolei Krzesełkowej Goryczkowej i Gąsienicowej

Można zakupić również dzienny skipass ekspresowy w cenie 199 zł za cały karnet, a 189 zł za ulgowy. Obejmuje on jeden dzień  i zawiera wyjazd koleją Kasprowy, kartę czasową na Gąsienicowa i Goryczkową. Jeśli trasy w Dolinie Goryczkowej i na szlaku narciarskiego z Hali Gąsienicowej będą zamknięte, to w cenie skipassu zapewniony jest zjazd koleją główną do Kuźnic.

Wypożyczalnie

Na Górnej Stacji Kasprowego Wierchu znajduje się Centrum Testowe Nart. Istnieje tu możliwość wypożyczenia wyłącznie nart, a koszt zaczyna się od 25 zł za 2 godziny, 50 zł za 4 godziny i 70 zł za dzień.  

Szkoły narciarskie

W ośrodku funkcjonuje kilka szkół narciarstwa, w których lekcje indywidualne i grupowe dają wykwalifikowani instruktorzy, m.in. Szkoła Narciarska Sukces, Klepacka-Sport, Gigant, Snowside, FunSKI. Cena za 1 godzinę nauki rozpoczyna się od 90 zł dla jednej osoby. Nauka dwóch i więcej osób w tym samym czasie oznacza niższą cenę jednostkową.

Noclegi

Hotel Crocus to jedno z najlepiej położonych miejsc względem bliskości stoku. Znajduje się w pobliżu Ronda Jana Pawła II, skąd co kilkanaście minut odjeżdżają busy do Kuźnic. Hotel posiada SPA i basen a koszt dla 2 osób za dobę pobytu wynosi około 800 zł (śniadanie wliczone w cenę).

Inną propozycją jest Hotel Skalny w Zakopanem, gdzie 2-osobowy pokój kosztuje około 400 zł (śniadanie w cenie).  Do dyspozycji gości jest basen, spa i centrum odnowy biologicznej, a także świetnie wyposażone i komfortowe pokoje.  

Atrakcje

Będąc na Kasprowym koniecznie trzeba zajrzeć do restauracji znajdującej się na poziomie 1959 m n.p.m. Jest to najwyżej położona restauracja w Polsce, która zapewnia niezapomniane widoki na Tatry. Jeśli nie na narty, to z powodzeniem można się tu oddać górskim wycieczkom pieszym.

Trasa z Kasprowego Wierchu na Ciemniak zajmie ok. 3 godzin, a po drodze warto podziwiać malownicze widoki Tatr Wysokich i doliny po słowackiej stronie. Niewątpliwą atrakcją i relaksem po całym dniu na stoku są też Termy Bukovina. 

Ciekawostka! Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu mają charakter alpejski. Są bardzo wymagające technicznie i zadowolą zaawansowanych narciarzy.

Szczyrk Ski Mountain Resort – niekwestionowany lider wśród ośrodków zimowych 

Popularny wśród narciarzy Szczyrk znajduje się w Beskidzie Śląskim na zboczach szczytów Skrzycznego i Klimczoka. Zmodernizowany w 2017 roku tamtejszy ośrodek narciarski  wspiął się na zupełnie nowe wyżyny jakości.

Dzięki współpracy nawiązanej z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena, narciarze mają do dyspozycji aż 40 km tras, z czego do Szczyrk Mountain Resort należy 22 km.

Trasy

23 różnorodne trasy: najdłuższa licząca 2810 m, a najkrótsza 396 m. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla zaawansowanych narciarzy głodnych wyzwań doskonała będzie stroma Golgota, długi FIS COS czy czarna Bieńkula. Średniozaawansowani narciarze docenią przyjazne i dobrze przygotowane trasy Juliany, Świerkową czy Szczyrkowską. 

Wyciągi

Ośrodek dysponuje 12 wyciągami, z których najdłuższy liczy 1592 m, a najkrótszy 120 m. Do dyspozycji jest długa kolejka kabinowa, wygodne wyciągi krzesełkowe oraz wyciągi orczykowe. 

Skipassy

Ośrodek w Szczyrku oferuje wiele różnorodnych skipassów, dostosowanych do potrzeb niemal każdego z turystów. Zakupić można zarówno bilety na jeden wjazd, jak i karnety dniowe. Karnety kupione online będą tańsze. Poniżej prezentujemy ceny skipassów zakupionych w kasie w sezonie wysokim.

Skipassy w kasie - osoba dorosła
1-dniowy 174 zł
2-dniowy 338 zł
3-dniowy 507 zł
4-dniowy 662 zł
5-dniowy 783 zł
6-dniowy 940 zł

Skipassy w kasie - junior 12-16 lat 

1-dniowy 

140 zł

2-dniowy 

271 zł

3-dniowy 

406 zł

4-dniowy 

529 zł

5-dniowy 

627 zł

6-dniowy

752 zł

 

Skipassy w kasie - senior powyżej 60 lat 

1-dniowy

140 zł

2-dniowy

271 zł

3-dniowy

406 zł

4-dniowy

529 zł

5-dniowy

627 zł

6-dniowy

752 zł

Wypożyczalnie

W Szczyrku nie będzie najmniejszego problemu z wypożyczeniem nart. Co więcej ceny są rozsądne, a liczne pakiety pozwalają całościowo zaopatrzyć się w sprzęt. Chcąc wypożyczyć sprzęt, można skorzystać m.in. ze Szkoły Narciarskiej Ski Town, Szwagier TEAM, Iglo Ski Serwis, SKI RENT Szczyrk, Fisher Demo Satation, Motion Rent, Anapurna.  

Przykładowe ceny za wypożyczenie sprzętu narciarskiego to: 

 • Cały zestaw dla dorosłych (narty, buty, kijki) – 59 zł/dzień, 262 zł/5 dni. 
 • Cały zestaw dla dzieci (narty, buty, kijki) – 48 zł/dzień, 213 zł/5 dni. 
 • Kijki: 17zł/dzień, 73 zł/5 dni. 

Szkoły narciarskie

Szczyrk to idealne miejsce, żeby rozpocząć naukę jazdy na nartach albo odświeżyć swoje umiejętności. Do dyspozycji narciarzy są liczne szkoły narciarskie, m.in. Szczyrk Ski School, Maxiland, Winterpassion, Burton Riglet Park. Cena za godzinę indywidualnej lekcji kosztuje średnio 150 zł.  

Noclegi

Kompleks Olimpia Lux Resort & SPA to propozycja dla narciarzy, którzy cenią sobie funkcjonalne rozwiązania. Do wyciągu na Skrzyczne dzieli hotel jedynie 20 metrów. Po dniu na stoku można zrelaksować się na basenie, w saunie, wannie z hydromasażem lub na krocie tenisowym czy siłowni. Cena pokoju 2-osobowego w ośrodku wynosi 430 zł. 

Propozycja dla większej grupy osób to „Domek pod lasem” znajdujący się 2,7 km od wyciągu narciarskiego. Co prawda do stoku należy dojechać autem, ale za to do dyspozycji gości jest niemal 200 metrów powierzchni, na którą składa się 5 sypialni. Cena to około 2 500 zł za dobę dla 6 osób.  

Atrakcje

Zaletą wyjazdu na narty to Szczyrku jest fakt, że także poza samymi stokami jest tu wiele atrakcji, które nie pozwolą się nudzić w dni odpoczynku od szusowania. Do spacerów zachęca deptak nad rzeką Żylicą, a także przyjemne centrum miasta z Placem Św. Jakuba.

Jaskinia w Trzech Kopcach (Grota Klimczoka) to jedna z całorocznych, chętnie odwiedzanych atrakcji turystycznych tego regionu. Warto odwiedzić także Beskidzką Galerię Sztuki Bator Art Gallery, która jest prywatną galerią sztuki współczesnej.

Ciekawostka! Na terenie Szczyrku znajduje się kompleks trzech skoczni narciarskich Skalite. Zmodernizowany obiekt będzie gratką dla fanów skoków narciarskich.

Zieleniec SKI Arena – dobre miejsce dla początkujących

Położony na granicy Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich Zieleniec to jeden z ciekawszych polskich ośrodków narciarskich. O wyjątkowości tego miejsca świadczy jego specyficzny, zbliżony do alpejskiego, mikroklimat, który pozytywnie wpływa na samopoczucie i przyśpiesza regeneracje.

Mnogość tras i ich różnorodność a także zachwycające widoki sprawiają, że kto raz tu przyjedzie, zazwyczaj wraca ponownie.

Trasy

Zieleniec SKI Arena liczy aż 40 tras o łącznej długości 23 km, a wśród nich aż 32 trasy są oświetlone. Dzięki temu na stokach nie ma tłumów, a obłożenie rozkłada się równomiernie w ciągu dnia. Nie bez powodu Zieleniec wybierają rodziny z małymi dziećmi.

Wyciągi

Kursuje tutaj 29 komfortowych i nowoczesnych wyciągów, w tym dedykowane specjalnie dzieciom, wyciągi taśmowe, które w najwygodniejszy sposób przetransportują je na górę.

Skipassy

O Zieleńcu warto pomyśleć poważnie, jeśli nie ogranicza nas termin przyjazdu (np. ferie dzieci), gdyż karnety poza sezonem są w niezwykle atrakcyjnych cenach. Do 22 grudnia i po 12 marca obowiązuje promocja  – w ramach tego skipassu 2-dniowy karnet kosztuje jedynie 200 zł, a 4-dniowy 355 zł. 

Poniżej prezentujemy ceny dostępne w sezonie wysokim - od 23 grudnia do 12 marca.

KARTY GODZINOWENormalnyUlgowy
2-godzinny90 zł80 zł
4-godzinny120 zł105 zł
5-godzinny125 zł110 zł
7-godzinny140 zł120 zł
2 dni 9:00 – 20:00280 zł245 zł
3 dni 9:00 – 20:00395 zł330 zł
4 dni 9:00 – 20:00505 zł420 zł
5 dni 9:00 – 20:00620 zł515 zł
6 dni 9:00 – 20:00685 zł580 zł
6 dni dowolnych 9:00 – 20:00830 zł700 zł

Można wykupić także bilety na nocą jazdę oraz karty punktowe na zjazdy pojedyncze.

Wypożyczalnie

ADAM-SKI Wypożyczalnia, AGAL SPORT, Akademia Sportu Gryglówka, Akademicka Szkoła Narciarstwa i Snowboardu, Centrum Narciarsko-Snowboardowe VIP-SKI Wintergroup, Lider SKI, Mieszko Wypożyczalnia, Wypożyczalnia Bartuś – w każdej z tych wypożyczalni dostępny jest profesjonalny sprzęt w całkiem przyzwoitych cenach.

Koszt za wypożyczenie: narty - 55 zł, buty – 30 zł, kije/kask/gogle – 15 zł, komplet sprzętu narciarskiego – 65 zł. Do tego wiele wypożyczalni oferuje liczne promocje, np. czwarty dzień wypożyczenia gratis. 

Szkoły narciarskie 

SN LE-SKI, SN ADAM-SKI, SN Akademicka, SN T&T, LIDER-SKI, AT-SNOWBOARD, CENTRUM SZKOLENIA SIGN-X – w Zieleńcu nie brakuje profesjonalnych szkół i instruktorów. Istnieje możliwość nauki indywidulnej i grupowej, a ceny zaczynają się od 130 zł za godzinę z instruktorem.

Noclegi

Jedną z propozycji na nocleg jest Wellness & SPA Werona. Obiekt znajduje się ok. 3 km od wyciągu, a do dyspozycji gości jest nie tylko bogate zaplecze rekreacyjne, ale także salon kosmetyczny, kręgle, bilard. Koszt 2-osobowego pokoju wraz ze śniadaniem to 425 zł.  

Ciekawym miejscem, w którym turyści mogą zechcieć się zatrzymać, jest Willa Na Wzgórzu Wandy. Klimatyczne pokoje, w sezonie czynny odkryty basen, a dla narciarzy dedykowane pomieszczenia do przechowywania sprzętu. Cena za pokój 2-osobowy to ok. 500 zł.  

Atrakcje

Jednym z ciekawszych miejsc w okolicy Zieleńca są Duszniki-Zdrój – prężnie działający kurort i uzdrowisko o długiej historii. 

Kolejny punkt wart odwiedzenia to unikatowy rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, w połowie drogi między Dusznikami-Zdrój. Na jego terenie znajduje się wiele niespotykanych atrakcji przyrodniczych, m.in. wyjątkowa roślinność torfowiska, brunatna rzeka czy drewniana wieża widokowa na Topielisku. 

Ciekawostka! W Zieleńcu można zagrać w nietypową odmianę golfa. Na polu Disc Golf Park zamiast piłką do dołka, trafia się dyskiem do kosza.

Rusiń-Ski - Bukowina Tatrzańska

Stacja narciarska Rusiń-Ski znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej – prawdopodobnie najchętniej odwiedzanej, górskiej miejscowości w Polsce. Stok położony na zboczach Wierchu Rusińskiego jest dedykowany szczególnie rodzinom z dziećmi, o czym świadczy chociażby sama nazwa stacji „Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-Ski”

Trasy

W ośrodku znajdują się wyłącznie niebieskie trasy dla średniozaawansowanych o długości od 120 do 1200 m i szerokości 150-200 m. Każda z nich jest sztucznie naśnieżana, ratrakowana oraz oświetlana, co zapewnia komfortowe warunki także dla tych, którzy na nartach nie czują się jeszcze pewnie. 

Wyciągi

Do dyspozycji narciarzy jest 5 wyciągów: sześcioosobowa kolej krzesełkowa Porsche Design, czteroosobowa kolej krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe, babylift (wyciąg taśmowy dla najmłodszych). Dodatkową atrakcją jest tor do snowtubingu, czyli zjazdu na oponach.

Dla bezpieczeństwa adeptów narciarstwa uczących się jazdy na nartach, wyciąg szkoleniowy oddzielony jest od głównej trasy.

Skipassy

Karnety przygotowane zostały w wielu konfiguracjach, aby każdy narciarz mógł nabyć interesujący go skipass w najlepszej cenie. Karnet 3-godzinny kosztuje 80 zł, ostatnie 3 godziny działalności stacji – 60 zł, baby lift – 30 zł.

Istnieje możliwość nabycia karnetu Tatry Super SKI, który uprawnia do polskiej i słowackiej stronie gór. Poniżej prezentujemy ceny obowiązujące w sezonie wysokim (od 9 stycznia do 12 marca).

Okres ważności

Normalny

Ulgowy

1 dzień

155 zł

145 zł

2 dni

295 zł

275 zł

3 dni

425 zł

395 zł

4 dni

545 zł

505 zł

5 dni

660 zł

610 zł

6 dni

760 zł

700 zł

7 dni

870 zł

800 zł

3 dni z 5 dni

440 zł

410 zł

5 dni z 7 dni

680 zł

630 zł

Wypożyczalnie

Funkcjonująca w ośrodku wypożyczalnia udostępnia serwisowany sprzęt dobrych marek w cenie: 40 zł za nart/dzień, 50 zł za komplet/dzień, 35 zł za buty/dzień

Szkoły narciarskie

W ośrodku działa Szkoła narciarska i snowboardowa Ptak-Team, w której godzinna lekcja kosztuje 110 zł. Istnieje możliwość skorzystania z lekcji indywidualnych, grupowych, a dla dzieci przygotowano specjalne kursy feryjne. 

W Bukowinie działa także przedszkole narciarskie, które oferuje kursy 5-dniowe (w godzinach 10-15, z godzinną przerwą podczas której dzieci są pod opieka przedszkola), 1-dniowe, a także 3-godzinne.  

Noclegi

Propozycja noclegu dla narciarzy to Hotel Harnaś usytuowany 900 metrów od wyciągu. Obiekt dysponuje eleganckimi, odnowionymi w 2016 roku pokojami, z balkonów których rozciąga się malowniczy widok na Tatry. Pokój 2-osobowy to koszt ok. 570 zł.  

Bliżej wyciągu – bo tylko 50 metrów – znajduje się obiekt Wanta, który oferuje 2-osobowe pokoje w cenie około 200 zł. Czyste, nowocześnie urządzone pokoje zyskują aprobatę turystów, a zdecydowaną zaletą jest usytuowanie budynku.  

Atrakcje

Dwa nowoczesne aquaparki z basenami termalnymi i licznymi zjeżdżalniami to doskonała rozrywka dla dzieci. Podobnie, jak zimowy plac zabaw, snow tubing, znajdujące się w ośrodku narciarskim.

Poza tym warto odwiedzić jedną z sąsiadujących miejscowości:  Poronin, Murzasichle, Małe Ciche, Biały Dunajec, Leśnica, Gliczarów, Brzegi, Białka Tatrzańska, Jurgów, Czarna Góra, Rzepiska lub Zakopane położone 15 km dalej. 

Ciekawostka! Na terenie Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się jedyne lodowce w Polsce. Najstarszy z nich ma już około czterystu lat i mieści się w Mięguszowieckim Żlebie i

Wisła - Nowa Osada 

To trasy narciarskie położone na malowniczych stokach Czupla, niedaleko centrum Wisły. Nowoczesna kolej wybudowana w 2019 roku tchnęła nowe życie w ten nieco mniej popularne rejony beskidzkiego kurortu. Na terenie ośrodka znajduje się też 250-metrowy wyciąg oraz wyciągi talerzykowe na trasy przeznaczone dla dzieci. Nowa Osada to teren idealny dla rodzin z dziećmi oraz dla narciarzy uczących się.

Trasy

Na terenie Nowej Osady znajduje się 6 tras narciarskich o łącznej długości 3,5 km. Najdłuższa z nich ma 1,3 km. Wszystkie szlaki przeznaczone do szusowania po zmroku. Trasy są dośnieżane. 

Wyciągi

Narciarze mają do dyspozycji 4 wyciągi. 4-osobowa kolei linowa może obsłużyć nawet 1 800 osób na godzinę. Pozostałe 3 wyciągi (taśmowy oraz dwa talerzykowe) są dostępne dla narciarzy i snowboardzistów

Skipassy

W ośrodku można skorzystać z Wiślańskiego Skipassu, który obejmuje takie stacje narciarskie, jak Cieńkow, Klepki, Nowa Osada, Stożek, Siglany, Stok Stacja Narciarska, Soszów, Palenica, Mała Palenica, Poniwiec, Pasieki, Złoty Groń. Bilet ulgowy jest oferowany dla dzieci do 12. roku życia oraz seniorów po 65 roku życia.

Poniżej prezentujemy ceny tych karnetów:

SKIPASSY CZASOWE

NORMALNY

ULGOWY

Skipass 2-godzinny od pierwszego użycia

 90 zł

 75 zł

Skipass 4-godzinny od pierwszego użycia

 105 zł

 90 zł

Skipass 6-godzinny od pierwszego użycia

 120 zł

 100 zł

Skipass całodzienny od godz. 8.00-22.00

 145 zł*

 120 zł

 Skipass wieczorny od godz. 17.00-22.00

  100 zł

  85 zł

Karuzela dla dzieci

 20 zł

Skipass 2 kolejne dni

 260 zł*

 210 zł

Skipass 3 kolejne dni

 370 zł

 310 zł

Skipass 4 kolejne dni

 480 zł

 380 zł

Wypożyczalnie

Na terenie ośrodka Nowa Osada funkcjonują dwie wypożyczalnie - Carving oraz Winter Group. Za wynajęcie kompletu (narty, kijki, buty) na cały dzień trzeba zapłacić 55 zł w przypadku dorosłego i 45 zł w przypadku dziecka. Nieco taniej będzie, jeśli zdecydujesz się wypożyczyć narty na 2 lub 3 godziny. 40 zł zapłaci się za wynajem samych nart (30 zł dla dziecka).

Szkoły narciarskie

W Nowej Osadzie można doskonalić swoje umiejętności narciarskie i snowboardowe, korzystając z profesjonalnych usług dwóch szkółek niecharciarskich. Godzina indywidualnej jazdy z instruktorem kosztuje 120 zł.

W przypadku większej liczby osób będzie nieco taniej. Za lekcję dwie osoby zapłacą 150 zł, trzy - 180 zł, a cztery - 200 zł. Grupa licząca od 5 do 8 osób za godzinę szkolenia zapłaci 240 zł.

Noclegi

Nieopodal wyciągu znajduje się Villa Cynamon, w której nocleg w pokoju dwuosobowym można znaleźć od około 200 zł za dobę. W hotelu trzygwiazdkowym ceny noclegów ze śniadaniem zaczynają się od 320 zł. Na terenie Wisły nie brakuje też obiektów typu wellens&spa - tam za dobę trzeba zapłacić około 500-600 zł.

Atrakcje

Wisła nazywana jest perłą Beskidów. Nie można się tam nudzić. Na turystów czeka wiele miejsc, jak choć by Rynek, deptak czy Dom Zdrojowy. Warto zobaczyć odrestaurowany budynek dworca kolejowego. Z miasta wiedzie wiele szlaków górskich, w tym na Baranią Górę, z której źródeł wypływa najdłuższa polska rzeka - Wisła.

Wisła to miasto rodzinne Adama Małysza. Fani sportu mogą zatem wybrać się do Alei Gwiazd Sportu, pod skocznię Malinkę czy zobaczyć figurę polskiego mistrza wykonaną z białej czekolady. Rodzinom z dziećmi z pewnością spodoba się  Aleja Podań i Legend czy Zabytkowy Park Przygód.

Ciekawostka! W Wiśle znajduje się rezydencja prezydencka. Zamek ten można zwiedzać od środy do soboty w godzinach 11.00, 12.30, 14.00.

Karpacz Ski Arena

Znajdujący się na terenie Karkonoszy Karpacz Ski Arena to największa stacja tego typu pod Śnieżką. Co więcej, ośrodek, należy do najbardziej rozbudowanych kompleksów w Polsce. Infrastruktura zadowoli najbardziej wymagających, a z pewnością będzie mniej tłoczno niż w Tatrach czy Beskidach. Warunki do jazdy na nartach znajdą tam zarówno początkujący, jak zaawansowani narciarze. 

Trasy

W Karpaczu można skorzystać z prawie 5 km tras. Są to w dużej mierze szlaki dla średniozaawansowanych, ale nie brak też terenów łatwych dla początkujących, jak i trudniejszych dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Najdłuższa z tras liczy sobie 1 km długości.

Wyciągi

Narciarze mogą skorzystać z 7 wyciągów, dwóch krzesełkowych oraz pięciu orczykowych. Jest też jeden wyciąg typu „Baby Lift”. Trasy są sztucznie odśnieżane. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa GOPR, stacjonujący w trzech ośrodkach w okolicy.

Skipassy

Poniżej prezentujemy ceny karnetów na Karpacz Ski Arena. W ofercie są również karnety rodzinne oraz jednorazowe.

Cena karnetu

Dorosły

Dziecko

1-dniowy

80 zł

100 zł

1-dniowy - weekend

100 zł

120 zł

4-godzinny

60 zł

80 zł

2-dniowy

140 zł

160 zł

6-dniowy

270 zł

360 zł

Wypożyczalnie

Na stoku w Karpaczu można skorzystać z dwóch wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego. Komplet do jazdy na nartach wynajęty na cały dzień kosztuje około 60 zł. Za 30 zł można wypożyczyć same buty, a za 20 zł kije, gogle lub kask. 40 zł za sztukę kosztuje wynajęcie elementu odzieży narciarskiej - kurtki lub spodni.

Szkoły narciarskie

Jazdę na nartach lub snowboardzie z instruktorem można ćwiczyć w jednej z dwóch szkół narciarskich. Godzinna lekcja dla jednej osoby kosztuje 120 zł. Za dwie godziny trzeba zapłacić 220 zł, a za trzy - 330 zł. W grupie będzie taniej. Dwie osoby za godzinę lekcji zapłacą 150 zł, a trzy - 180 zł.

Noclegi

Nocleg w Karpaczu można znaleźć już od 140 zł dla dwóch dorosłych osób. Tyle zapłaci się za dobę spędzoną w jednym z  miejscowych pensjonatów. W hotelu trzygwiazdkowym za nocleg ze śniadaniem trzeba przeznaczyć około 360 zł. Wynajęcie ekskluzywnego apartamentu w hotelu ze spa może kosztować nawet około 1 000 zł - 2 000 zł za noc.

Atrakcje

W Karpaczu znajduje się najwyższy Szczyt Sudetów, Śnieżka. Poza tym znajduje się tam wiele innych szlaków górskich. Warto zwiedzić świątynię Wang - wyjątkowy kościół protestancki w skandynawskim stylu. W okolicy mieści się także Dziki Wodospad, Muzeum Sportu i Turystyki czy Muzeum Zabawek.

W Karpaczu jest też lodowisku, tor saneczkowy oraz park linowy. Nie brakuje też atrakcji dla całej rodziny - niedaleko Karpacza jest miasteczko kowbojskie Western City, Park Bajek czy Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego.

Ciekawostka! Na szczycie Śnieżki znajduje się wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne.

Szklarska Poręba - Szrenica Ski Arena

Stoki na Szrenicy to największy ośrodek narciarskich w Karkonoszach. Znajduje się tam ponad 12 km trasów, zarówno łatwych, średnich, jak i najtrudniejszych. Ośrodek zlokalizowany jest w Szklarskiej Porębie na granicy Gór Izerskich i Karkonoszy. Na Szrenicy są wyjątkowe warunki atmosferyczne - podobne do tych panujących na alpejskich stokach. Dodatkowo narciarze mogą cieszyć się pięknymi widokami podczas zjazdów.

Trasy

Do dyspozycji narciarzy jest aż 5 nartostrad. Trasy Puchatek oraz Hala Szrenicka zakwalifikowane są do tych łatwiejszych. Śnieżynka i Lolobrygida to szlaki trudne. Najtrudniejszą trasą czarna trasa z homologacją FIS ze średnim nachyleniem 26%. Stoki są sztucznie dośnieżane. Szusować można od godziny 8 do 16. Na trasie Puchatek można jeździć po zmroku - od 18 do 22.

Wyciągi

Na terenie Szrenica Ski Arena można korzystać łącznie z 8 wyciągów. Dostępne są trzy koleje linowe, w tym dwa wyciągi kanapowe - jeden sześcioosobowy, drugi dwuosobowy. Na stoki można dostać się też za pomocą wyciągów orczykowych. Jest też jeden wyciąg zaczepowy typu „Baby Lift”.

Skipassy

Jednodniowy karnet kosztuje 139 zł dla dorosłych, 81 zł dla dzieci oraz 113 zł dla seniorów. W ofercie są też karnety sezonowe. Można również skorzystać z jednorazowego wjazdu.

Poniżej prezentujemy ceny skipassów kilkudniowych:

LICZBA DNIDOROŚLIDZIECI
2-dniowe247n zł147 zł
3-dniowe355 zł217 zł
4-dniowe463 zł280 zł
5-dniowe562 zł345 zł
6-dniowe666 zł410 zł
7-dniowe761 zł470 zł
3 dni z 5 dni408 zł247 zł

Wypożyczalnie

Komplet zestawu narciarskiego (narty, buty i kijki) można na Szrenicy wypożyczyć od 45 zł za godzinę. 35 zł będzie kosztowało wynajęcie sprzętu dla dzieci. Pojedyncze elementy wyposażenia są tańsze - wypożyczenie samych nart na godzinę kosztuje 30 zł, butów - 15 zł, a kijków - 10 zł.

W wypożyczalniach przy stoku można wynająć też sprzęt snowboardowy oraz narty biegowe. Oferowany jest również sprzęt do uprawiania skitoruingu. Można też skorzystać z opcji zorganizowania wyprawy na tego typu sprzęcie.

Szkoły narciarskie

Na Ski Arena Szrenica funkcjonują szkoły narciarskie. Godzinna jazda z instruktorem to koszt około 130 zł. Za pakiet 6 lekcji trzeba zapłacić 700 zł. Jak w przypadku innych stoków mniej zapłaci się za lekcje grupowe. Godzinna lekcja dla dwóch osób kosztuje 85 zł, dla trzech - 70 zł, a dla czterech - 60 zł. W przypadku większych grup cena ustalana jest indywidualnie.

Noclegi

Pokój w pensjonacie w Szklarskiej Porębie można mieć od około 180 zł za noc dla dwóch osób. Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym w opcji ze śniadaniem kosztuje około 400 zł. Luksusowe apartamenty, np. w pałacykach, willach lub z widokami to znacznie większy wydatek - od około 600 - 800 zł za dobę.

Atrakcje

Szklarska Poręba sprawdzi się na długie i krótkie spacery. W okolicy znajduje się wiele szlaków. Można podziwiać przyrodę, wodospady, a w zamieszkałej części kurorty piękne wille, budynki i zabytki. Nie będą się tu nudzić rodziny z dziećmi - można odwiedzić alpaki, wybrać się mini zoo czy zobaczyć Park Ducha Gór. Jest też Dino Park oraz wystawa klocków lego.

W samym miasteczku nie brakuje restauracji, kawiarń i pubów.

Ciekawostka! Szklarska Poręba graniczy z Czechami. Z dzielnicy Jakuszyce do naszych południowych sąsiadów jest zaledwie 800 metrów.

Krynica-Zdrój - Słotwiny 

Na narty w Krynicy-Zdroju warto wybrać się do ośrodka Słotwiny. To jeden z najbardziej nowoczesnych tego typu miejsc w Polsce. Jest doskonale przygotowany do szusowania. Zapewni szereg emocji oraz atrakcji dla każdego narciarza - zarówno tego początkującego, jak i bardziej zaawansowanego. Sama Krynica-Zdrój to kurort uzdrowiskowy, który oferuje wiele różnorodnych aktywności po całym dniu spędzonym na nartach.

Trasy

Narciarze mają do dyspozycji 12 tras o różnym stopniu trudności o łącznej długości około 8 kilometrów. Wszystkie zjazdy są sztucznie naśnieżane oraz oświetlone. Dodatkowo, trasy posiadają homologację FIS. Dzięki temu na stokach Słotwiny można urządzać zawodowy i treningi  o randze międzynarodowej.

Wyciągi

Na terenie kompleksu narciarskiego można korzystać łącznie z czterech wyciągów, w tym z dwóch sześcioosobowych kanap z osłonami, wyciągu orczykowego oraz krzesełkowego. Infrastruktura jest nowoczesna, między stokami są łączniki, dzięki którym można poruszać się po całym terenie ośrodka.

Skipassy

Na terenie ośrodka w Słotwinach można korzystać ze skipassu Krynica Ski, który obejmuje pozostałe ośrodki w Krynicy-Zdroju. Oferowane są bilety czasowe (godzinowe, jedna godzina to koszt 40 zł) oraz kilkudniowe. Można zakupić skipassy rodzinne oraz karnety punktowe.

Poniżej prezentujemy ceny biletów kilkudniowych, oferowanych w sezonie wysokim:

Cena karnetu

Normalny

Ulgowy

1-dniowy

115 zł

105 zł

2-dniowy

220 zł

200 zł

3-dniowy

315 zł

280 zł

4-dniowy

400 zł

360 zł

5-dniowy

475 zł

425 zł

6-dniowy

530 zł

470 zł

7-dniowy

560 zł

500 zł

6 dowolnych dni

620 zł

550 zł

Noclegi

Pokój w pensjonacie w centrum Krynicy-Zdroju kosztuje około 200 zł za noc dla dwóch osób. Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym ze śniadaniem to cena od 300 zł w górę. Za pobyt w hotelu o wyższym standardzie, w apartamencie lub w opcji ze spa trzeba zapłacić około 500-600 zł za dobę. 

Atrakcje

Krynica-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa. Można więc spacerować tam po pięknej okolicy - np. Parku Zdrojowego lub Góry Zdrojowej (wjechać tam da się zabytkową kolejką). Dla turystów dostępne są pijalnie wód mineralnych. Przez centrum Krynicy przebiega deptak, przy którym znajduje się wiele kawiarenek i restauracji.

Atrakcją dla dzieci będzie miejscowe Muzeum Zabawek. W okolicy nie brak szlaków górskich i zabytków (polecany zwłaszcza jest Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich).

Ciekawostka! W Krynicy można wejść na wieżę widokową, z której rozciąga się piękna panorama na okolicę oraz góry oraz wybrać się na spacer w koronach drzew.

Białka Tatrzańska - Kotelnica Białaczańska

Ośrodek narciarski Kotelnica Białaczańska to największy stacja narciarska na całym Podhalu. Ten nowoczesny ośrodek leży na zboczach Kotelnicy oraz Jankulakowskiego Wierchu. W jego pobliżu znajdują się też wyciągi narciarskie Kaniówka i Bania. Trasy są zróżnicowane - od najłatwiejszych po te trudne, z homologacją FIS. Białka Tatrzańska oferuje wiele atrakcji dla narciarzy. 

Trasy

Na terenie ośrodka znajduje się 14 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Cały teren do dyspozycji narciarzy liczy sobie aż 42 hektary. Korzystać można z 8 tras zjazdowych. Wszystkie te szlaki są sztucznie naśnieżane, ratrakowane oraz oświetlane.

Wyciągi

Kotelnica Białaczańska dysponuje łącznie dziewięcioma wyciągami. Narciarze mogą na szczyt stoku dostać się za pomocą sześciu wyciągów krzesełkowych, dwóch talerzykowych oraz jednego wyciągu orczykowego. Wszystkie razem zapewniają obsługę nawet 13 770 osób w ciągu godziny.

Skipassy

W Białce Tatrzańskiej honorowany jest karnet Tatry Super Ski, który łączy 18 ośrodków narciarskich na trenie Podhala, Spisza, Gorców i Pienin. Dostępne są karnety godzinowe (4 godziny jazdy za 135 zł, 125 zł na bilecie ulgowym - dla osób poniżej 16. roku życia i powyżej 65. roku życia), wielodniowe oraz w opcji z dodatkowym wejściem na baseny.

Poniżej prezentujemy ceny skipassów dziennych w sezonie wysokim (od 9 stycznia do 12 marca):

Okres ważności

Normalny

Ulgowy

1 dzień155 zł145 zł
2 dni295 zł275 zł
3 dni425 zł395 zł
4 dni545, zł505 zł
5 dni660 zł610 zł
6 dni760 zł700 zł
7 dni870 zł800, zł
3 dni z 5 dni440 zł410 zł
5 dni z 7 dni680 zł630 zł

Noclegi

Czteroosobowy pokój w pensjonacie, około 2 km od centrum Białki można wynająć za około 200 zł za noc. Drożej będzie w hotelu. Doba w dwuosobowym pokoju ze śniadaniem kosztuje od 400 zł. Zdecydowanie więcej trzeba zapłacić za nocleg w hotelu położonym blisko centrum. Apartament z widokiem to koszt nawet 1 000 zł za dobę.

Atrakcje

W Białce znajdują się liczne karczmy z regionalnymi danami. Można wybrać się na lodowisko, plac zabaw lub na spacer po okolicy. Można podziwiać miejscowe zabytki. W miasteczku jest też kręgielnia, escape roomy, liczne restauracje oraz bary. Wybrać się warto do term Bania, Lodowego Zamku lud domku do góry nogami.

Organizowane są kuligi oraz przejażdżki skuterem śnieżnym. Z Białki można podjechać do Zakopanego - np. na Krupówki lub nad Morskie Oko.

Ciekawostka! Rzeka Białka przepływająca przez Białkę Tatrzańską to jedyna w Polsce rzeka typu alpejskiego!

Czy w Polsce ubezpieczenie jest potrzebne?  

Narty to wyjątkowo kontuzjogenne hobby. Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe oceniają narciarstwo jako sport wysokiego ryzyka i nierzadko wymagają dodatkowych rozszerzeń, które zagwarantują wypłatę odszkodowania czy pokrycie kosztów rehabilitacji, gdy dojdzie do wypadku na stoku. A dochodzi nierzadko… 

Jak podaje GOPR Beskidy tylko w jednym weekend w sezonie narciarskim 2020/2021 r. doszło do 55 wypadków na stokach oraz 7 w terenie górskim.  

W Polsce narciarze mają ten przywilej, że za pomoc ratowników górskich nie zapłacą nic – jest ona refundowana przez NFZ. Nawet jeśli wypadek był spowodowany brawurą poszkodowanego lub niewłaściwym przygotowaniem do wyjścia w góry/zjazdu po stoku, to GOPR pomoże zupełnie nieodpłatnie.  

 

Warto mieć ze sobą ubezpieczenie na narty w Polsce. Nie tylko gwarantuje odszkodowanie w razie wypadku na stoku, zwrot kosztów za ewentualną rehabilitację czy uszkodzony sprzęt (swój lub cudzy). Pozwala także zaoszczędzić ogromne sumy, jeśli do wypadku doszłoby po słowackiej lub czeskiej stronie gór, gdzie koszt ratownictwa górskiego pokrywa poszkodowany. Najłatwiej porównać poszczególne oferty ubezpieczeń za pośrednictwem kalkulatora rankomat.pl.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Czy więc ubezpieczenie w polskie góry jest niepotrzebne? Zdecydowanie należy je mieć! Przyda się przede wszystkim ubezpieczenie NNW, które pokryje koszty rehabilitacji oaz zapewni odszkodowanie. Kontuzje powstałe w wyniku upadku na nartach nierzadko powodują wielomiesięczne (a nawet wieloletnie) konsekwencje zdrowotne i wymuszą fizjoterapie, rehabilitacje i inne zabiegi zdrowotne.  

Ubezpieczenie OC oraz OC sportowe to kolejna składowa polisy narciarskiej, która może okazać się niezwykle przydatna. Ochroni przed koniecznością zwracania kosztów zniszczonego sprzętu narciarskiego innego narciarza, zapewni zabezpieczenie w przypadku innych roszczeń finansowych poszkodowanego uczestnika zdarzenia. 

Wybierając polisę na narty, warto zwrócić uwagę na bogaty pakiet assistance samochodowego. Zazwyczaj w góry wyruszamy samochodem, a awaria czy stłuczka mogą skutecznie popsuć opłacony już i wyczekany urlop. w ramach assistance ubezpieczyciel dostarczy auto zastępcze czy odholuje nasz niesprawny pojazd. 

Jak wybrać ubezpieczenie na narty w Polsce? 

Kupując ubezpieczenie na narty w Polsce, nie musimy koncentrować się na wysokiej kwocie gwarantowanych kosztów leczenia, gdyż bezpłatne leczenie zapewnione jest w ramach ubezpieczenia NFZ.  

Jednak tylko pod warunkiem, że do wypadku dojdzie w polskiej części gór. Jeśli narciarz jednego zdania zapragnie wypróbować np. słowackie stoki, to wypadek będzie miał już zupełnie inne konsekwencje: ratownictwo górskie będzie odpłatne, szpital za granicą wystawi rachunek za koszty leczenia i leki.  

Dlatego, przed wyjazdem, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno będziemy korzystać wyłącznie z polskich stoków.  

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Polsce?

Poniżej 3 warianty ubezpieczenia w polskie góry.  

Xsmall 

4 zł/dzień 

Small 

6 zł/dzień 

Large  

10 zł/dzień 

NNW 

10 000 zł 

20 000 zł 

50 000 zł 

OC 

100 000 zł 

100 000 zł 

100 000 zł 

Sporty amatorskie 

tak

tak

tak

OC sportowy i sprzęt sportowy 

tak

tak

tak

Leczenie i rehabilitacja w Polsce 

tak

tak

tak

Koszty ratownictwa 

15 000 zł 

15 000 zł 

15 000 zł 

Rankomat.pl 

Pakiety ubezpieczenia na narty w Polsce dostępne są na tej stronie. Ubezpieczenie możesz kupić przez internet. 

wyjazd na narty w Polsce
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Uniqa
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia1 000 zł
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: koszty ratownictwa: 15 000 zł   OC sportowe: 10 000 zł   sprzęt sportowy: 3 000 zł  
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
13,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: bagaż: 500 zł   sprzęt sportowy   narciarstwo i snowboarding objęte ochroną    
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
13,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: sprzęt sportowy   bagaż  
wyjazd na narty w Polsce
Uniqa
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia1 000 zł
Dodatkowo: koszty ratownictwa: 15 000 zł OC sportowe: 10 000 zł sprzęt sportowy: 3 000 zł
Proama
13,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż: 500 zł sprzęt sportowy narciarstwo i snowboarding objęte ochroną
Generali
13,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: sprzęt sportowy bagaż
    
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Uniqa
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja1 000 zł
Koszty leczenia1 000 zł
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: koszty ratownictwa (15 000 zł)   sporty amatorskie  
Uniqa
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja1 000 zł
Koszty leczenia1 000 zł
Dodatkowo: koszty ratownictwa (15 000 zł) sporty amatorskie
    
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: Assistance   bagaż (500 zł)   narciarstwo i snowboarding  
Generali
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: Assistance bagaż (500 zł) narciarstwo i snowboarding

Co wziąć pod uwagę, wybierając miejsce na narty w Polsce?  

Odpowiedź na pytanie, gdzie najlepiej jechać w Polsce na narty, powinna być podyktowany potrzebami całej rodziny oraz umiejętnością jazdy na nartach. Jadąc bez dzieci lub ze starszymi dziećmi, które dotrzymają nam kroku na stoku, warto pokusić się o rozbudowany i odnowiony resort w Szczyrku.

Mnogość i zaawansowanie tras umożliwi atrakcyjną jazdę każdemu członkowi rodziny, a infrastruktura Szczyrku zapewni przyjemnie spędzony wieczór w przytulnej restauracji czy klubie.  

Wyjeżdżając z małymi dziećmi, które mają dopiero uczyć się jazdy na nartach, zwróćmy uwagę czy w ośrodku są łagodne, dostosowane do potrzeb najmłodszych stoki, czy funkcjonuje szkółka narciarska, a po dniu na stoku jest możliwość zapewnienia dzieciom atrakcji w postaci basenu czy sali zabaw. W tym przypadku szczególnie rekomendowany będzie Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej. 

Co warto wiedzieć?

 1. W Polsce można szusować na stokach narciarskich w Beskidach, Tatrach, Karkonoszach oraz Bieszczadach.
 2. Przykładowo, w Szczyrku 23 różnorodne trasy liczą aż 22 km.
 3. W Zieleńcu oraz Karpaczu mikroklimat jest zbliżony do Alp.
 4. Na narty w Polsce warto mieć dodatkową polisę.
 5. Ubezpieczenie narciarskie w Polsce zapewnia OC, NNW i ochronę w Czechach czy na Słowacji.
   

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie na narty w Polsce jest obowiązkowe?

  Nie. Narciarze i snowboardziści nie mają obowiązku wykupywania ubezpieczenia na narty, jeśli planują korzystanie jedynie z polskich stoków. Jednak ubezpieczenie w ramach NFZ pokryje takie świadczenia jak: ratownictwo górskie i leczenie wraz z hospitalizacją. Ubezpieczenie turystyczne na narty warto wykupić dla dodatkowych, a bardzo potrzebnych elementów jak OC, OC sportowe, NNW, assistance samochodowy.  

 2. Czy na polskich stokach obowiązuje jazda w kasku?

  Nie. Nie ma obowiązku jazdy w kasku, ale jest to rekomendowane z uwagi na własne bezpieczeństwo. Urazy głowy stanowią drugie najczęstsze, po urazach nóg, kontuzje na stoku. Kask to prosty i skuteczny sposób na zadbanie o swoje zdrowie.  

 3. Ile kosztuje wyjazd na narty w Polsce?

  To zależy od tego, dokąd i na jak długo się wybiera. Nocleg w pensjonacie można znaleźć od około 100-200 zł za dobę. Drożej jest w hotelach (od 300 zł za noc do nawet kilku tysięcy złotych). Cena karnetu oscyluje w okolicach 200 zł. Do tego należy doliczyć koszty dojazdu oraz wyżywienia. Pobyt w polskich górach może zamknąć się więc w kwocie kilku tysięcy złotych.

 4. Gdzie w Polsce najdłużej trwa sezon narciarski?

  Najdłużej sezon narciarski trwa w Zieleńcu. Startuje w połowie listopada i trwa nawet do Wielkanocy. Wszystko to dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi, który sprawia że warunki w Zieleńcu są zbliżone do tych na alpejskich stokach.