Wyjazd na narty do jednego z polskich ośrodków może być świetnym pomysłem na spędzenie weekendu. Nie trzeba nawet posiadać własnego sprzętu. Kompletny strój narciarski można wypożyczyć na miejscu.
 

Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania. Można w nich znaleć trasy przeznaczone dla początkujących i doświadczonych narciarzy, a także dla rodzin z dziećmi. Sprawdziliśmy, ile w największych kurortach w naszym kraju kosztują skipassy, wypożyczenie sprzętu, nauka jazdy oraz noclegi.

Czy stoki w Polsce są otwarte? Aktualna sytuacja a Covid-19  

Stoki narciarskie w Polsce w sezonie 2021/2022 funkcjonują w reżimie sanitarnym, jednak są ogólnodostępne dla narciarzy i snowboardzistów. W przestrzeniach zamkniętych, ale też gondolach i kolejkach obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną. Wskazane jest zachowanie dystansu społecznego 2 m oraz częsta dezynfekcja rąk. Pracownicy stoków dbają, aby płyny do dezynfekcji były łatwo dostępne na stoku.  

Turyści są zachęcani do nabywania karnetów drogą elektroniczną w systemie GOPASS oraz w razie konieczności płatności na stoku – wybór sposobu bezgotówkowego.  

W restauracjach i obiektach noclegowych obowiązują aktualne limity gości, a korzystanie z nich wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad sanitarnych.  

Z uwagi na konieczność zachowania dystansu społecznego na stokach mogą zostać podjęte działania mające na celu rozładowanie ruchu narciarzy i turystów, np. poprzez większe odstępy na kolejkach i gondolach.  

KASINA SKI – kameralna stacja narciarska i niezapomniane atrakcje

KASINA SKI to jedna z 5 stacji narciarskich, działających na terenie Małopolski, Śląska i na Mazurach, która wchodzi w skład Grupy Pingwina. Pozostałe to: Słotwiny Arena, Czarny Groń, Skolnity, Kurza Góra.

Kasina SKI jest położona w Kasinie Wielkiej – miejscowości rozsławionej dzięki utalentowanej biegaczce narciarskiej Justynie Kowalczyk. Jest to najdłuższy sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarski położony najbliżej Krakowa. Stacja jest kameralna, niewielka, z kilkoma zaledwie nartostradami, co czyni ją jednocześnie świetnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób początkujących. 

Trasy

Stok na Kasinie SKI ma długość niemal 1400 m a trasy w całości przebiegają w lesie, co zapewnia wyjątkowe widoki i komfort w razie silnego wiatru. Nartostrady na całej długości mają pochylenie równe ok. 28%.  Dostępna jest tu trasa czarna (1450 m), czerwona (1000 m), niebieska (350 m) i zielona (90 m).

Wyciągi

Do dyspozycji jest nowoczesna 6-osobowa krzesełkowa kolejka linowa o długości 1100 metrów i wydajności 3 tys. osób na godzinę. Szczyt znajduje się na wysokości 845 m n.p.m., a wjazd trwa tam niecałe 7 min i kosztuje 16 zł. Dostępny jest także 120-metrowy wyciąg dla najmłodszych oraz 90-metrowy wyciąg taśmowy SunKid.

Skipassy

Karnet całodzienny kosztuje 140 zł dla osób dorosłych i 125 zł dla dzieci do lat 12. 

 • 2-dniowy: 210 zł dla dorosłych i 190 zł dla dzieci.
 • Popołudniowy: 90 zł dla dorosłych i 80 zł dla dzieci. 

Wypożyczalnie

Przy stacji narciarskiej funkcjonuje wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu narciarskiego, która oferuje wypożyczenie kompletu nart (narty + buty + kije) lub snowboardu (deska + buty) już od 45 zł za 2h, 50 zł za 3h, 65 zł za dobę. Istnieje także możliwość wypożyczenia pojedynczego sprzętu, np. buty za 25 zł na dobę, narty za 35 zł na dobę, kask/gogle za 10 zł na dobę. 

Szkoły narciarskie

Na terenie ośrodka Kasina-Ski działa szkoła narciarska Chilli Sport. Można skorzystać z indywidualnych lekcji dla początkujących, z zajęć doskonalących w ramach zajęć grupowych oraz z nauki jazdy slalomem. Godzina nauki jazdy na nartach kosztuje 110 zł. W przypadku grup, cena spada i zaczyna się od 170 zł za godzinę dla 2 osób, oraz 55 zł od osoby w grupach 5-10 osób. 

Noclegi

Rezerwując nocleg odpowiednio wcześniej przez stronę Free SKI Hotele, karnet na stok otrzymuje się bezpłatnie. Jedną z ciekawszych propozycji jest „Folwark Stara Winiarnia” – klimatyczne, eleganckie miejsce znajdujące się w Mszanie Dolnej. Koszt noclegu dla 2 osób to ok. 260 zł, w tym ze śniadaniem wliczonym w cenę.  

Doskonałą propozycją na nocleg dla większej grupy – już spoza ofert Free SKI Hotel - będą „Domki w Kasinie”, w którym pomieści się 6 osób. Z okien rozciąga się malowniczy widok na góry i ogród, a same domki są w pełni wyposażone. Cena za dobę dla 6 osób w sezonie zimowym to 550 zł. 

Atrakcje

Kasina SKI to nie tylko stacja narciarska, lecz też 9 doskonałych tras rowerowych – Bike Park Kasina. Mnogość i bardzo dobra infrastruktura tras rowerowych, czynią go najlepszym tego typu ośrodkiem w Polsce. W sezonie wiosenno-letnim działa tu także Arena Młodego Rowerzysty (pumptruck), siłownia oraz plac zabaw dla najmłodszych. Kasina-SKi to miejsce, gdzie z powodzeniem można przyjeżdżać zarówno zimą, jak i latem.

warunki narciarskie KASINA SKI

Zakopane-Kasprowy Wierch – doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi

Kasprowy Wierch leży na wysokości 1985 m n.p.m. i otaczają go 3 tatrzańskie doliny: Dolina Bystra, Sucha Woda Gąsienicowa i Dolina Cicha. Nie jest to szczyt specjalnie wysoki jak na Tatry, jednak stanowi to zaletę dla rodzin z dziećmi, które szczególnie polubiły ten ośrodek narciarski.

Trasy

Z Kasprowego Wierchu prowadzą trasy Gorczykowa o długości 1770 m, Gąsienicowa o dł. 1200 m, szlak narciarski z Hali Gąsienicowej o dł. 850 m, nartostrada z Gorczykowej o dł. 3500 m.

Wyciągi

Do dyspozycji narciarzy jest wygodna kolej kabinowa „Kasprowy Wierch”, mieszcząca łącznie 60 osób i wjeżdżająca na szczyt w ciągu 20 minut. Dostępne są także 2 wyciągi krzesełkowe: 4-osobowy Gąsienicowy (czas wyjazdu 8 min) oraz 2-osobowy Gorczykowy (czas wyjazdu 15 min). 

Skipassy

W ośrodku narciarskim na Kasprowym przygotowane zostały różnorodne skipassy z licznymi zniżkami i promocjami. Można je nabyć w kasach w Kuźnicach, gdzie ceny są niższe oraz nieco drożej w biletomatach, online, w biurze obsługi klienta na Gubałówce oraz Krupówkach. 

Tourpass góra-dół kosztuje 99 zł, (kasa w Kuźnicach), 119 zł (BOK Gubałówka, biletomaty, tourpass online) . 1-dniowy bilet to koszt 140 zł dorośli, 115 zł dzieci i seniorzy. Jedna z promocji przygotowanych przez ośrodek zakłada pakiet: wjazd (góra-dół) na Kasprowy Wierch, a do tego 3-godzinny pobyt w Termach Bukovina. Pakiet „Jeden bilet, dwie atrakcje” kosztuje 149 zł. 

Wypożyczalnie

Na Górnej Stacji Kasprowego Wierchu znajduje się CENTRUM TESTOWE NART marki ROSSIGNOL I DYNASTAR. Istnieje tu możliwość wypożyczenia wyłącznie nart, a koszt zaczyna się od 25 zł za 2 godziny, 50 zł za 4 godziny i 70 zł za dzień.  

Szkoły narciarskie

W ośrodku funkcjonuje kilka szkół narciarstwa, w których lekcje indywidualne i grupowe dają wykwalifikowani instruktorzy, m.in. Szkoła Narciarska Sukces, Klepacka-Sport, Gigant, Snowside, FunSKI. Cena za 1 godzinę nauki rozpoczyna się od 90 zł dla jednej osoby. Nauka dwóch i więcej osób w tym samym czasie oznacza niższą cenę jednostkową.

Noclegi

Hotel Crocus to jedno z najlepiej położonych miejsc względem bliskości stoku. Znajduje się w pobliżu Ronda Jana Pawła II, skąd co kilkanaście minut odjeżdżają busy do Kuźnic. Hotel posiada SPA i basen a koszt dla 2 osób za dobę pobytu wynosi 650 zł (śniadanie wliczone w cenę).

Inną propozycją jest Hotel Skalny w Zakopanem, gdzie 2-osobowy pokój kosztuje 300 zł (śniadanie w cenie).  Do dyspozycji gości jest basen, spa i centrum odnowy biologicznej, a także świetnie wyposażone i komfortowe pokoje.  

Atrakcje

Będąc na Kasprowym koniecznie trzeba zajrzeć do restauracji znajdującej się na poziomie 1959 m n.p.m. Jest to najwyżej położona restauracja w Polsce, która zapewnia niezapomniane widoki na Tatry. Jeśli nie na narty, to z powodzeniem można się tu oddać górskim wycieczkom pieszym.

Trasa z Kasprowego Wierchu na Ciemniak zajmie ok. 3 godzin, a po drodze warto podziwiać malownicze widoki Tatr Wysokich i doliny po słowackiej stronie. Niewątpliwą atrakcją i relaksem po całym dniu na stoku są też wspomniane Termy Bukovina. 

warunki narciarskie na kasprowym wierchu

Szczyrk – niekwestionowany lider w ośrodkach zimowych 

Popularny wśród narciarzy Szczyrk znajduje się w Beskidzie Śląskim na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m n.p.m. Zmodernizowany w 2017 roku ośrodek narciarski w Szczyrku wspiął się na zupełnie nowe wyżyny jakości.

Dzięki współpracy nawiązanej z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena, narciarze mają do dyspozycji aż 40 km tras, z czego do Szczyrk Mountain Resort należy 22 km.

Trasy

23 różnorodne trasy: najdłuższa licząca 2810 m, a najkrótsza 396 m. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla zaawansowanych narciarzy głodnych wyzwań doskonała będzie stroma Golgota, długi FIS COS czy czarna Bieńkula. Średniozaawansowani narciarze docenią przyjazne i dobrze przygotowane trasy Juliany, Świerkową czy Szczyrkowską. 

Wyciągi

Ośrodek dysponuje 12 wyciągami, z których najdłuższy liczy 1592 m, a najkrótszy 120 m. Do dyspozycji jest długa kolejka kabinowa, wygodne wyciągi krzesełkowe oraz wyciągi orczykowe. 

Skipassy

Ośrodek w Szczyrku oferuje wiele różnorodnych skipassów, dostosowanych do potrzeb niemal każdego z turystów. Zakupić można zarówno bilety na jeden wjazd, jak i karnety dniowe. Całodniowy skipass kosztuje 144 zł, 2-dniowy 280 zł, 3-dniowy 420 zł, a 5-dniowy 663 zł. Istnieje także możliwość jazdy wieczornej na jeden z 5 oświetlonych tras. Koszt karnetu to 74 zł. 

Wypożyczalnie

W Szczyrku nie będzie najmniejszego problemu z wypożyczeniem nart. Co więcej ceny są rozsądne, a liczne pakiety pozwalają całościowo zaopatrzyć się w sprzęt. Chcąc wypożyczyć sprzęt, można skorzystać m.in. ze Szkoły Narciarskiej Ski Town, Szwagier TEAM, Iglo Ski Serwis, SKI RENT Szczyrk, Fisher Demo Satation, Motion Rent, Anapurna.  

Przykładowe ceny za wypożyczenie sprzętu narciarskiego to: 

 • Cały zestaw dla dorosłych (narty, buty, kijki) – 54 zł/dzień, 238 zł/5 dni. 
 • Cały zestaw dla dzieci (narty, buty, kijki) – 44 zł/dzień, 194 zł/5 dni. 
 • Kijki: 15 zł/dzień, 66 zł/5 dni. 
 • Kask: 15 zł/dzień, 66 zł/5 dni. 

Szkoły narciarskie

Szczyrk to idealne miejsce, żeby rozpocząć naukę jazdy na nartach albo odświeżyć swoje umiejętności. Do dyspozycji narciarzy są liczne szkoły narciarskie, m.in. Szczyrk Ski School, Maxiland, Winterpassion, Burton Riglet Park. Cena za godzinę indywidualnej lekcji kosztuje średnio 120 zł.  

Noclegi

Kompleks Olimpia Lux Resort & SPA to propozycja dla narciarzy, którzy cenią sobie funkcjonalne rozwiązania. Do wyciągu na Skrzyczne dzieli hotel jedynie 20 metrów. Po dniu na stoku można zrelaksować się na basenie, w saunie, wannie z hydromasażem lub na krocie tenisowym czy siłowni. Cena pokoju 2-osobowego w ośrodku wynosi 250 zł. 

Propozycja dla większej grupy osób to „Domek pod lasem” znajdujący się 2,7 km od wyciągu narciarskiego. Co prawda do stoku należy dojechać autem, ale za to do dyspozycji gości jest niemal 200 metrów powierzchni, na którą składa się 5 sypialni. Cena to 1 000 zł za dobę dla 10 osób.  

Atrakcje

Zaletą przyjechania na narty to Szczyrku jest fakt, że także poza samymi stokami jest tu wiele atrakcji, które nie pozwolą się nudzić w dni odpoczynku od szusowania. Do spacerów zachęca deptak nad rzeką Żylicą, a także przyjemne centrum miasta z Placem Św. Jakuba. Jaskinia w Trzech Kopcach (Grota Klimczoka) to jedna z całorocznych, chętnie odwiedzanych atrakcji turystycznych tego regionu.

Warto odwiedzić także Beskidzką Galerię Sztuki Bator Art Gallery, która jest prywatną galerią sztuki współczesnej.

warunki narciarskie w szczyrku

Zieleniec SKI Arena – dobre miejsce dla początkujących

Położony na granicy Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich Zieleniec to jeden z ciekawszych polskich ośrodków narciarskich. O wyjątkowości tego miejsca świadczy jego specyficzny, zbliżony do alpejskiego, mikroklimat, który pozytywnie wpływa na samopoczucie i przyśpiesza regeneracje.

Mnogość tras i ich różnorodność a także zachwycające widoki sprawiają, że kto raz tu przyjedzie, zazwyczaj wraca ponownie.

Trasy

Zieleniec SKI Arena liczy aż 40 tras o łącznej długości 23 km, a wśród nich aż 32 trasy są oświetlone. Dzięki temu na stokach nie ma tłumów, a obłożenie rozkłada się równomiernie w ciągu dnia. Nie bez powodu Zieleniec wybierają rodziny z małymi dziećmi.

Oświetlone stoki gwarantują jazdę dla każdego członka rodziny – jeden rodzic może jeździć od rana, a drugi wieczorem, a przy tym nie ma problemu, kto zajmie się najmłodszymi członkami rodziny, którzy są jeszcze za mali na narty. 

Wyciągi

Kursuje tutaj 29 komfortowych i nowoczesnych wyciągów, w tym dedykowane specjalnie dzieciom, wyciągi taśmowe, które w najwygodniejszy sposób przetransportują je na górę.

Skipassy

O Zieleńcu warto pomyśleć poważnie, jeśli nie ogranicza nas termin przyjazdu (np. ferie dzieci), gdyż karnety poza sezonem są w niezwykle atrakcyjnych cenach. Do 20 grudnia i po 9 marca obowiązuje promocja „Szusowanko za 50% ceny” – w ramach tego skipassu 2-dniowy karnet kosztuje jedynie 165 zł, a 4-dniowy 295 zł. Przy czym w sezonie za 2 dni zjazdów należy zapłacić 235 zł, a za 4 dni – 420 zł. 

Wypożyczalnie

ADAM-SKI Wypożyczalnia, AGAL SPORT, Akademia Sportu Gryglówka, Akademicka Szkoła Narciarstwa i Snowboardu, Centrum Narciarsko-Snowboardowe VIP-SKI Wintergroup, Lider SKI, Mieszko Wypożyczalnia, Wypożyczalnia Bartuś – w każdej z tych wypożyczalni dostępny jest profesjonalny sprzęt w całkiem przyzwoitych cenach.

Koszt za wypożyczenie: narty - 40 zł, buty – 30 zł, kije/kask/gogle – 15 zł, komplet sprzętu narciarskiego – 50 zł. Do tego wiele wypożyczalni oferuje liczne promocje, np. czwarty dzień wypożyczenia gratis. 

Szkoły narciarskie 

SN LE-SKI, SN ADAM-SKI, SN Akademicka, SN T&T, LIDER-SKI, AT-SNOWBOARD, CENTRUM SZKOLENIA SIGN-X – w Zieleńcu nie brakuje profesjonalnych szkół i instruktorów. Istnieje możliwość nauki indywidulnej i grupowej, a ceny zaczynają się od 105 zł za godzinę z instruktorem. .

Noclegi

Jedną z propozycji na nocleg jest Wellness & SPA Werona. Obiekt znajduje się ok. 3 km od wyciągu, a do dyspozycji gości jest nie tylko bogate zaplecze rekreacyjne, ale także salon kosmetyczny, kręgle, bilard. Koszt 2-osobowego pokoju wraz ze śniadaniem to 400 zł.  

Ciekawym miejscem, w którym turyści mogą zechcieć się zatrzymać, jest Willa Na Wzgórzu Wandy. Klimatyczne pokoje, w sezonie czynny odkryty basen, a dla narciarzy dedykowane pomieszczenia do przechowywania sprzętu. Cena za pokój 2-osobowy to ok. 250 zł.  

Atrakcjde

Jednym z ciekawszych miejsc w okolicy Zieleńca są Duszniki-Zdrój – prężnie działający kurort i uzdrowisko o długiej historii. 

Kolejny punkt wart odwiedzenia to unikatowy rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, w połowie drogi między Dusznikami-Zdrój. Na jego terenie znajduje się wiele niespotykanych atrakcji przyrodniczych, m.in. wyjątkowa roślinność torfowiska, brunatna rzeka czy drewniana wieża widokowa na Topielisku. 

warunki narciarskie w zieleńcu

Rusiń-Ski - Bukowina Tatrzańska

Stacja narciarska Rusiń-Ski znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej – prawdopodobnie najchętniej odwiedzanej, górskiej miejscowości w Polsce. Stok położony na zboczach Wierchu Rusińskiego jest dedykowany szczególnie rodzinom z dziećmi, o czym świadczy chociażby sama nazwa stacji „Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-Ski”

Trasy

W ośrodku znajdują się wyłącznie niebieskie trasy dla średniozaawansowanych o długości od 120 do 1200 m i szerokości 150-200 m. Każda z nich jest sztucznie naśnieżana, ratrakowana oraz oświetlana, co zapewnia komfortowe warunki także dla tych, którzy na nartach nie czują się jeszcze pewnie. 

Wyciągi

Do dyspozycji narciarzy jest 5 wyciągów: sześcioosobowa kolej krzesełkowa Porsche Design, czteroosobowa kolej krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe, babylift (wyciąg taśmowy dla najmłodszych). Dodatkową atrakcją jest tor do snowtubingu, czyli zjazdu na oponach. Dla bezpieczeństwa adeptów narciarstwa uczących się jazdy na nartach, wyciąg szkoleniowy oddzielony jest od głównej trasy.

Skipassy

Karnety przygotowane zostały w wielu konfiguracjach, aby każdy narciarz mógł nabyć interesujący go skipass w najlepszej cenie. Karnet 3-godzinny kosztuje 80 zł, ostatnie 3 godziny działalności stacji – 60 zł, baby lift – 30 zł.

Istnieje możliwość nabycia karnetu Tatry Super SKI, który uprawnia do polskiej i słowackiej stronie gór. 1-dniowy karnet kosztuje 140 zł, 3-dniowy 375 zł, a 5-dniowy 590 zł.  

Wypożyczalnie

Funkcjonująca w ośrodku wypożyczalnia udostępnia serwisowany sprzęt dobrych marek w cenie: 40 zł za nart/dzień, 50 zł za komplet/dzień, 35 zł za buty/dzień

Szkoły narciarskie

W ośrodku działa Szkoła narciarska i snowboardowa Ptak-Team, w której godzinna lekcja kosztuje 110 zł. Istnieje możliwość skorzystania z lekcji indywidualnych, grupowych, a dla dzieci przygotowano specjalne kursy feryjne. 

W Bukowinie działa także przedszkole narciarskie, które oferuje kursy 5-dniowe (w godzinach 10-15, z godzinną przerwą podczas której dzieci są pod opieka przedszkola), 1-dniowe, a także 3-godzinne.  

Noclegi

Propozycja noclegu dla narciarzy to Hotel Harnaś usytuowany 900 metrów od wyciągu. Obiekt dysponuje eleganckimi, odnowionymi w 2016 roku pokojami, z balkonów których rozciąga się malowniczy widok na Tatry. Pokój 2-osobowy to koszt ok. 460 zł.  

Bliżej wyciągu – bo tylko 50 metrów – znajduje się obiekt „Wanta”, który oferuje 2-osobowe pokoje w cenie ok. 200 zł. Czyste, nowocześnie urządzone pokoje zyskują aprobatę turystów, a zdecydowaną zaletą jest usytuowanie budynku.  

Atrakcje

Dwa nowoczesne aquaparki z basenami termalnymi i licznymi zjeżdżalniami to doskonała rozrywka dla dzieci. Podobnie, jak zimowy plac zabaw, snow tubing, znajdujące się w ośrodku narciarskim.

Poza tym warto odwiedzić jedną z sąsiadujących miejscowości:  Poronin, Murzasichle, Małe Ciche, Biały Dunajec, Leśnica, Gliczarów, Brzegi, Białka Tatrzańska, Jurgów, Czarna Góra, Rzepiska lub Zakopane położone 15 km dalej. 

warunki narciarskie w bukowinie tatrzańskiej

Czy w Polsce ubezpieczenie jest potrzebne?  

Narty to wyjątkowo kontuzjogenne hobby. Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe oceniają narciarstwo jako sport wysokiego ryzyka i nierzadko wymagają dodatkowych rozszerzeń, które zagwarantują wypłatę odszkodowania czy pokrycie kosztów rehabilitacji, gdy dojdzie do wypadku na stoku. A dochodzi nierzadko… 

Jak podaje GOPR Beskidy tylko w jednym weekend w zeszłorocznym sezonie narciarskim 2020/2021 r. doszło do 55 wypadków na stokach oraz 7 w terenie górskim.  

W Polsce narciarze mają ten przywilej, że za pomoc ratowników górskich nie zapłacą nic – jest ona refundowana przez NFZ. Nawet jeśli wypadek był spowodowany brawurą poszkodowanego lub niewłaściwym przygotowaniem do wyjścia w góry/zjazdu po stoku, to GOPR pomoże zupełnie nieodpłatnie.  

 

Warto mieć ze sobą ubezpieczenie na narty w Polsce. Nie tylko gwarantuje odszkodowanie w razie wypadku na stoku, zwrot kosztów za ewentualną rehabilitację czy uszkodzony sprzęt (swój lub cudzy). Pozwala także zaoszczędzić ogromne sumy, jeśli do wypadku doszłoby po słowackiej lub czeskiej stronie gór, gdzie koszt ratownictwa górskiego pokrywa poszkodowany. Najłatwiej porównać poszczególne oferty ubezpieczeń za pośrednictwem kalkulatora rankomat.pl.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Czy więc ubezpieczenie w polskie góry jest niepotrzebne? Zdecydowanie należy je mieć! Przyda się przede wszystkim ubezpieczenieNNW, które pokryje koszty rehabilitacji oaz zapewni odszkodowanie. Kontuzje powstałe w wyniku upadku na nartach nierzadko powodują wielomiesięczne (a nawet wieloletnie) konsekwencje zdrowotne i wymuszą fizjoterapie, rehabilitacje i inne zabiegi zdrowotne.  

Ubezpieczenie OC oraz OC sportowe to kolejna składowa polisy narciarskiej, która może okazać się niezwykle przydatna. Ochroni przed koniecznością zwracania kosztów zniszczonego sprzętu narciarskiego innego narciarza, zapewni zabezpieczenie w przypadku innych roszczeń finansowych poszkodowanego uczestnika zdarzenia. 

Wybierając polisę na narty, warto zwrócić uwagę na bogaty pakiet assistance samochodowego. Zazwyczaj w góry wyruszamy samochodem, a awaria czy stłuczka mogą skutecznie popsuć opłacony już i wyczekany urlop. w ramach assistance ubezpieczyciel dostarczy auto zastępcze czy odholuje nasz niesprawny pojazd. 

Jak wybrać ubezpieczenie na narty w Polsce? 

Kupując ubezpieczenie na narty w Polsce, nie musimy koncentrować się na wysokiej kwocie gwarantowanych kosztów leczenia, gdyż bezpłatne leczenie zapewnione jest w ramach ubezpieczenia NFZ.  

Jednak tylko pod warunkiem, że do wypadku dojdzie w polskiej części gór. Jeśli narciarz jednego zdania zapragnie wypróbować np. słowackie stoki, to wypadek będzie miał już zupełnie inne konsekwencje: ratownictwo górskie będzie odpłatne, szpital za granicą wystawi rachunek za koszty leczenia i leki.  

Dlatego, przed wyjazdem, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno będziemy korzystać wyłącznie z polskich stoków.  

Poniżej 3 warianty ubezpieczenia w polskie góry.  

Xsmall 

4 zł/dzień 

Small 

6 zł/dzień 

Large  

10 zł/dzień 

NNW 

10 000 zł 

20 000 zł 

50 000 zł 

OC 

100 000 zł 

100 000 zł 

100 000 zł 

Sporty amatorskie 

Ú 

Ú 

Ú 

OC sportowy i sprzęt sportowy 

Ú 

Ú 

Ú 

Leczenie i rehabilitacja w Polsce 

Ú 

Ú 

Ú 

Koszty ratownictwa 

15 000 zł 

15 000 zł 

15 000 zł 

Rankomat.pl 

Pakiety ubezpieczenia na narty w Polsce dostępne są na tej stronie. Ubezpieczenie możesz kupić przez internet. 

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: bagaż (500 zł)   narciarstwo i snowboarding  
Proama
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
Dodatkowo: bagaż (500 zł) narciarstwo i snowboarding
    
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Uniqa
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja1 000 zł
Koszty leczenia1 000 zł
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: koszty ratownictwa (15 000 zł)   sporty amatorskie  
Uniqa
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja1 000 zł
Koszty leczenia1 000 zł
Dodatkowo: koszty ratownictwa (15 000 zł) sporty amatorskie
    
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: Assistance   bagaż (500 zł)   narciarstwo i snowboarding  
Generali
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: Assistance bagaż (500 zł) narciarstwo i snowboarding

Co wziąć pod uwagę, wybierając miejsce na narty w Polsce?  

Odpowiedź na pytanie, gdzie najlepiej jechać w Polsce na narty, powinna być podyktowany potrzebami całej rodziny oraz umiejętnością jazdy na nartach. Jadąc bez dzieci lub ze starszymi dziećmi, które dotrzymają nam kroku na stoku, warto pokusić się o rozbudowany i odnowiony resort w Szczyrku.

Mnogość i zaawansowanie tras umożliwi atrakcyjną jazdę każdemu członkowi rodziny, a infrastruktura Szczyrku zapewni przyjemnie spędzony wieczór w przytulnej restauracji czy klubie.  

Wyjeżdżając z małymi dziećmi, które mają dopiero uczyć się jazdy na nartach, zwróćmy uwagę czy w ośrodku są łagodne, dostosowane do potrzeb najmłodszych stoki, czy funkcjonuje szkółka narciarska, a po dniu na stoku jest możliwość zapewnienia dzieciom atrakcji w postaci basenu czy sali zabaw. W tym przypadku szczególnie rekomendowany będzie Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej. 

Co warto wiedzieć?

 1. Zieleniec posiada 32 oświetlane trasy.
 2. W Szczyrku 23 różnorodne trasy liczą aż 22 km.
 3. W Zieleńcu mikroklimat jest zbliżony do Alp.
 4. Ubezpieczenie narciarskie w Polsce zapewnia OC, NNW i ochronę w Czechach czy na Słowacji.
   

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie na narty w Polsce jest obowiązkowe?

  Nie. Narciarze i snowboardziści nie mają obowiązku wykupywania ubezpieczenia na narty, jeśli planują korzystanie jedynie z polskich stoków. Jednak ubezpieczenie w ramach NFZ pokryje takie świadczenia jak: ratownictwo górskie i leczenie wraz z hospitalizacją. Ubezpieczenie turystyczne na narty warto wykupić dla dodatkowych, a bardzo potrzebnych elementów jak OC, OC sportowe, NNW, assistance samochodowy.  

 2. Czy na polskich stokach obowiązuje jazda w kasku?

  Nie. Nie ma obowiązku jazdy w kasku, ale jest to rekomendowane z uwagi na własne bezpieczeństwo. Urazy głowy stanowią drugie najczęstsze, po urazach nóg, kontuzje na stoku. Kask to prosty i skuteczny sposób na zadbanie o swoje zdrowie.  

 3. Czy na stoku należy być w maseczce?

  Maseczka ochronna zasłaniająca nos i usta jest obowiązkowa w częściach wspólnych, gdzie niemożliwe jest zastosowanie dystansu społecznego: w kolejkach do wyciągu, na wyciągu i gondolach, w zamkniętych miejscach publicznych.