Szwajcaria słynie z ponad 7 tysięcy kilometrów doskonałej jakości tras narciarskich, a także ze świetnych warunków pogodowych. Do ojczyzny luksusowych zegarków przyjeżdżają narciarze z całego świata. Na szwajcarskich stokach szusują m.in. Angelina Jolie, David Bowie czy Phil Collins. 

Szwajcaria to z pewnością jedno z najdroższych miejsc, w których możemy spędzić zimowy urlop. Z drugiej strony za ceną idzie też doskonała jakość. Sprawdziliśmy, na jakie warunki do jazdy mogą liczyć początkujący i doświadczeni narciarze, a także rodziny z dziećmi. Oszacowaliśmy również, ile trzeba zapłacić za karnety i pobyt w tamtejszych ośrodkach.

Czy można podróżować do Szwajcarii? Aktualna sytuacja a Covid-19

Obecnie turyści z Polski, którzy planują spędzić urlop na szwajcarskich stokach, nie muszą martwić się dodatkowymi obostrzeniami w związku z pandemią. Od 17 lutego bieżącego roku zniesiono bowiem obowiązujące do te pory ograniczenia, takie jak obowiązek okazania paszportu szczepień, czy wykonania testów na obecność COVID-19.

Nie ma również konieczności odbywania kwarantanny ani wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Szwajcaria  - kurorty dla zaawansowanych narciarzy 

1. Verbier 

Będąc doświadczonym narciarzem, trudniej wybrać odpowiednie miejsce dla siebie. Trasy dla amatorów i osób średniozaawansowanych przeważają w przypadku większości kurortów. W efekcie doświadczony narciarz nie może wykorzystać w pełni swoich umiejętności. Dla takich osób szwajcarskie Verbier będzie więc wymarzonym ośrodkiem.

W bezpośrednim sąsiedztwie kurortu znajdziemy prawie 40 tras o różnym stopniu trudności i łącznej długości ponad 100 km. Jeśli policzyć także pozostałe stoki narciarskie w okolicy, do dyspozycji jest aż 213 km tras, a prawie jedna trzecia z nich przeznaczona jest tylko dla doświadczonych narciarzy. Tamtejsze stoki potrafią być bardzo strome i obfite w różnego rodzaju przeszkody, takie jak uskoki, przewężenia lub drzewa. Czerwone trasy znajdują się między La Chuax i La Tzoumaz,  w Col de Chassoure, a także na zboczach Mont Gele, gdzie dodatkowym atutem jest doskonały widok na masyw Pleureur. 

Kurort położony jest na płaskowyżu i otoczony czterema dolinami. Tamtejsza baza noclegowa jest bardzo różnorodna. W zależności od budżetu, w Verbier noc spędzić można w klasycznym hotelu dla narciarzy, wolnostojącym drewnianym domku, ale także w bardzo luksusowym apartamencie, wyposażonym w prywatne kino, saunę i basen. Verbier słynie też jako miejsce pełne życia i wieczornych imprez. W miasteczku znajdują się kluby i bary, w których narciarze i snowboardziści integrują się każdego wieczora. 

Ceny skipassów: 1-dniowy karnet dla dorosłego kosztuje 79 euro, dla młodzieży 67 euro, a dla dziecka 40 euro. Za 6-dniowy karnet dorosły zapłaci 379 euro, młodzież 322 euro, a dziecko 190 euro. 

Verbier warunki narciarskie

2. Davos 

Z równie dużej liczby czerwonych tras słynie inny szwajcarski kurort. Położone na wysokości 1560 m. n.p.m. Davos jest jednym z najstarszych i najwyżej ulokowanych miast w Alpach. Pod koniec XIX wieku mieszkał tam m.in. Arthur Conan-Doyle, który po tym, jak sam nauczył się szusować na pobliskich stokach, popularyzował ten sport wśród Anglików za pomocą swojej literatury.

W pobliżu Davos do dyspozycji narciarzy przygotowano sześć obszarów zawierających ponad 230 km tras, o różnym stopniu trudności. Pod względem tras czerwonych miejsce to nie ustępuje wspomnianemu wcześniej Verbier. Doświadczeni narciarze mogą trenować swoje umiejętności na odcinku ponad 60 km. Prawdziwym ekspertom poleca się spróbować swoich sił na bardzo stromej czarnej trasie w przełęczy Wolfgang. Za to osoby lubiące zjazdy w puchu, powinny udać do regionu Pisha, gdzie znajdują się stoki freeridowe. Są one oznaczone i zabezpieczone przed lawinami, ale poza tym zupełnie dziewicze. 

Davos pełne jest również atrakcji niezwiązanych z narciarstwem. W miasteczku możemy napić się piwa w lokalnym browarze, a także pojeździć na łyżwach na największym naturalnym lodowisku w całej Europie. Oprócz tego na terenie kurortu znajduje się także kino 3D, kasyno, a także centrum sportowe. Do tego do poruszania się po Davos nie potrzeba samochodu - w mieście kursują bezpłatne autobusy. 

Ceny skipassów: 1-dniowy karnet dla dorosłego kosztuje 78CHF, dla młodzieży  54CHF, a dla dziecka  30CHF.  Za 6-dniowy karnet dorosły zapłaci 360CHF, młodzież  252CHF, a dziecko  144CHF. 

Davos warunki narciarskie

Szwajcaria - kurorty dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy

1. Villars

Znajdujący się na zachód od Jeziora Genewskiego Villars, to część francuskojęzycznego regionu Alpes Voudoises. Kurort położony jest na wysokości 1300 m n.p.m. i jest znany ze słonecznych stoków, z których rozciąga się widok na Portes du Soleil, a w pogodniejsze dni także na Mont Blanc - najwyższy szczyt Europy. Villars jest miejscem mocno stawiającym na ekologie i uważa się je za jeden z najbardziej zielonych kurortów na świecie.  

Znajdujące się w okolicy 125 km tras jest doskonale połączona gondolami i wyciągami - do sąsiednich Les Diablerets i do lodowca Gstaad dostać się można bez wypinania z nart. Prawie 80 % wszystkich znajdujących się w okolicy stoków to miejsca przygotowane dla amatorów, a także średniozaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Poza główną siecią tras zjazdowych, na tyłach miasta znajduje się kilka bezpłatnych stoków idealnych dla osób, które stawiają pierwsze kroki w narciarstwie. Inną opcją dla początkujących są szlaki Bretay-Orsay i Chaux Ronde. Łączna długość szlaków przeznaczonych dla amatorów to prawie 60 km. 

Osoby uczące się jazdy na nartach lub snowboardzie, potrzebują zwykle więcej odpoczynku. Na szczęście czas w Villars nie trudno zorganizować. Miasto znane jest zarówno z kawiarni posiadających ogródki z doskonałym widokiem, jak i z nocnego życia. Na Plaza el Gringo znajdują się trzy popularne bary, a także kilka nocnych klubów z dużymi parkietami. O tym, że w Villars trudno się nudzić, powinny świadczyć częste wizyty Micka Jaggera - słynnego wokalisty Rolling Stones. 

Ceny skipassów: 1-dniowy karnet dla dorosłego kosztuje 59CHF, dla młodzieży i dla seniorów 53CHF, a dla dziecka 39CHF. Osoba dorosła za 2-dniowy skipass zapłaci 111CHF, młodzież i seniorzy 100CHF, a dzieci 72CHF. 

Villars warunki narciarskie

2. Zermatt

Zermatt z pewnością można nazwać najbardziej ekskluzywnym kurortem w Szwajcarii i jednym z najbardziej prestiżowych na świecie. Największe gwiazdy, takie jak Angelina Jolie przemierzają pół globu, żeby właśnie tam spędzić zimowe ferie. O statusie tego miejsca może też świadczyć fakt, że gondole jednego z wyciągów wykończone są kryształami Swarovskiego. Przejażdżka kolejką „Crystal ride” ma bowiem zapewniać uczucie “niezrównanego poziomu wyrafinowania”.  

Miasteczko Zermatt leży u podnóża słynnej góry Matterhorn, która stanowi dziś wręcz wizytówkę Szwajcarii. W okolicy znajduje się 200 km doskonałej jakości, szerokich tras, z czego większość stanowią stoki oznaczone na niebiesko. To idealne miejsce, dla osób jeżdżących na nartach rekreacyjnie - średniozaawansowani mogą skorzystać z 21 km tras na lodowcu Theodul lub spróbować swoich sił na czerwonych trasach u podnóża Matterhorn. Za to rozpoczynający naukę powinni udać się do Wolli’s Park, gdzie najlepiej zacząć swoją przygodę zarówno z nartami, jak i ze snowboardem. Stoki na tym poziomie trudności nie są tak długie, jak w przypadku Villars, jednak ich szerokość zapewnia dużą swobodę przy nauce. 

Poza doskonałymi warunkami na stokach, Zermatt oferuje swoją luksusową infrastrukturę: wzdłuż brukowych uliczek znajdziemy tu wiele butików znanych światowych projektantów, sklepów z czekoladą, a także wysokiej klasy restauracje. W hotelach ze stuletnią historią znajdują się za to elitarne salony z cygarami, oraz bary, w których spróbować można najdroższych na świecie alkoholi. 

Ceny skipassów: 1-dniowy karnet dla dorosłego kosztuje 79CHF, dla młodzieży 67CHF, a dla dziecka 40CHF. Osoba dorosła za 6-dniowy skipass zapłaci 427CHF, młodzież 363CHF, a dzieci 183CHF. 

warunki narciarskie Zermatt

Szwajcaria - kurorty dla rodzin z dziećmi

1. Nendaz

Znajdujący się na północy Szwajcarii Nendaz słynie z rodzinnej atmosfery, a także narciarskiej infrastruktury przygotowanej pod najmłodszych. Jeśli więc szukamy miejsca, w którym nasze dziecko mogłoby zacząć przygodę ze sportami zimowymi, nie znajdziemy lepszego kurortu. W okolicy znajduje się aż 35 tras przeznaczonych dla amatorów i drugie tyle dla średniozaawansowanych, a ich zsumowana długość to prawie 200 km. 

Podobnie jak Verbier, Nendaz stanowi dobrą bazę wypadową na stoki w pobliżu czterech dolin leżących pod Mont Fort, jednak kurort ten oferuje atrakcyjniejsze ceny. W kwestii spędzania czasu poza stokiem, dla rodzin z dziećmi Nendaz również może okazać się lepszą alternatywą - w mieście znajduje się o wiele mniej barów i nocnych klubów.
 
Szczególnym zainteresowaniem kurort cieszy się w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie organizowane są specjalne wydarzenia dla dzieci, w tym przybycie Świętego Mikołaja na paralotni (25 grudnia). 

Ceny skipassów: 1-dniowy karnet dla dorosłego kosztuje 66CHF, dla młodzieży 56CHF, a dla dziecka 33CHF. Osoba dorosła za 6-dniowy skipass zapłaci 319CHF, młodzież 271CHF, a dzieci 160CHF. 

Nendaz warunki narciarskie

2. Murren 

Wiejski charakter i wyłączenie z ruchu samochodowego na terenie całego kurortu sprawia, że Murren jest idealnym miejscem dla par i rodzin z dziećmi. Niepowtarzalne widoki rozciągające się z miasteczka to zasługa znajdujących się w okolicy szczytów - Schilthorn, Mönch i Jungfrau.

Na teren kurortu można dostać się na trzy sposoby: kolejką linową lub kolejką zębatą ze Stechelberu, a także tramwajem z Lauterbrunnen. Osoby, które do Szwajcarii wybrały się samochodem, mogą zostawić pojazd na jednym z licznych parkingów w dolinie. Utrudniony dostęp do Murren jest jednocześnie największą zaletą miasteczka, ponieważ dzięki temu okoliczne stoki nie są zatłoczone. Do tego wysokie położenie kurortu sprawia, że trasy są bardzo dobrze ośnieżone. 

W pobliżu Murren znajduje się teren narciarski o długości 50 km. Spora część stoków (37%) to trasy o niskim poziomie trudności, doskonale przystosowanych dla osób, które uczą się jazdy na nartach. Dobrze bawić się będą także osoby bardzo doświadczone, ponieważ nawet stoki oznaczone jako niebieskie i czerwone są stosunkowo trudne ze względu na ich duże nachylenie. Działa to niestety na niekorzyść średniozaawansowanych, którzy bardziej zbalansowanych tras powinni szukać w pobliskich kurortach Wengen lub Grindelwald. 

W czasie wolnym warto wybrać się na szczyt Schilthorn, gdzie znajduje się napędzana energią słoneczną obrotowa restauracja. Jeśli dopisze pogoda, to przy smacznej kawie lub gorącej czekoladzie możliwe jest podziwianie prawie dwustu alpejskich szczytów. 

Podobnie jak w przypadku Nendaz, do Murren warto wybrać się w grudniu. W miasteczku panuje tradycja, wedle której sklepy i bary serwujące szwajcarską czekoladę zamieniają się w ogromny kalendarz adwentowy. Drzwi kolejnych budynków przyozdabia się jak okienka kalendarza, a następnie właściciele otwierają je według kolejności. 

Ceny skipassów: 1-dniowy karnet dla dorosłego kosztuje 75CHF, dla młodzieży 60CHF, a dla dziecka 38CHF. Osoba dorosła za 6-dniowy skipass zapłaci 385CHF, młodzież 294CHF, a dzieci 183CHF. 

Murren warunki narciarskie

Ile kosztuje wyjazd z Polski do Szwajcarii na narty?

Z Polski do Szwajcarii można dojechać autem. Taka podróż trwa około 11-15 godzin i jest szczególnie opłacalna, jeśli wyjeżdżamy w kilka osób, ponieważ wtedy całkowity koszt paliwa dzieli się bowiem na całą grupę. Najłatwiej podróżować przez Czechy i Austrię. Pokonując dystans 1000-1300km, podróż będzie kosztowała w granicach 400-550 złotych. 

Oczywiście wiele zależy od rodzaju wykorzystywanego paliwa oraz auta, dlatego też nieco droższa może okazać się podróż powrotna, kiedy będziemy musieli tankować za zagranicznych stacjach. Własny transport pozwoli jednak uniknąć kosztów związanych z dodatkowym bagażem.

Ile kosztuje paliwo w Szwajcarii? 

Rodzaj paliwa 

Cena 

95 

8,04 PLN 

Diesel 

8,28 PLN 

LPG 

5,59 PLN 

Podróżując autem, nie można jednak zapomnieć o winiecie. W Szwajcarii można kupić winietę ważną przez rok. Jest to co prawda pewne ułatwienie dla turystów, jednak w przypadku krótkich wyjazdów takie rozwiązanie jest mniej ekonomiczne. Koszt winiety dla pojazdów do 3,5 tony to 40CHF, czyli około 182 PLN.

Warto mieć na uwadze również to, że korzystanie z płatnych szwajcarskich dróg może skutkować karą w wysokości 200CHF (około 910 PLN).  W zależności od wybranej trasy, nie można zapomnieć także o winietach do Czech czy Austrii. 

Do Szwajcarii z Polski można dojechać również busem. Cena biletu jest oczywiście uzależniona od dokładnej destynacji końcowej, jednak najtańsze bilety można kupić już od 370 złotych od osoby. Warto pamiętać, że niektórzy z przewoźników oferują zniżki dla kilkuosobowych grup (np. 10% rabatu przy grupie od 4 osób) oraz dzieci. Taka podróż trwa około 15 godzin. 

Zdecydowanie szybszą opcją jest samolot. Obecnie z Warszawy do Zurychu można dolecieć bez przesiadek za 321 PLN, do Genewy z jedną przesiadką za 602 PLN, a do Bazylei bezpośrednio za 208 PLN. Z Wrocławia do Zurychu polecimy za 764 PLN, a do Bazylei z jedną przesiadką za 620 PLN. Bezpośredni lot z Krakowa do Zurychu kosztuje 625 PLN, a do Lugano - również bez przesiadek - za 168 PLN. 

Jakie ubezpieczenie do Szwajcarii wybrać? 

Wypadki podczas aktywnego wypoczynku w górach zdarzają się nawet bardzo doświadczonym narciarzom i snowboardzistom. Dlatego oprócz odpowiedniego sprzętu ochronnego, najważniejsze jest odpowiednie ubezpieczenie

Mimo że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, to przynależność do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) pozwala polskim turystom korzystać w tym kraju z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Niestety - wielu z nas zapomina, że EKUZ nie gwarantuje pełnej ochrony, zwłaszcza miłośnikom sportów zimowych.

EKUZ zwalnia bowiem z opłat tylko za te świadczenia, które w kraju wyjazdu są bezpłatne dla jego obywateli. W rezultacie za wszystkie ponadprogramowe usługi medyczne będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Koszty leczenia w Szwajcarii - podobnie jak poziom służby zdrowia - są natomiast bardzo wysokie.

W jakich przypadkach EKUZ nie pomoże i z jakimi wydatkami trzeba się wtedy liczyć? 

 • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – osoby niepełnoletnie zapłacą za nią około 135 zł, a te, które przekroczyły 18 rok życia – około 375 zł. Jest to ryczałt na 30 dni. 

 • Wizyta u lekarza specjalisty – ceny będą takie jak w przypadku wizyty u lekarza ogólnego. 

 • Leczenie stomatologiczne – również tu niepełnoletni turyści muszą liczyć się z wydatkiem w granicach 135 zł. Pełnoletnie osoby zapłacą - ponownie - 375 zł. 

 • Hospitalizacja  – doba spędzona w szpitalu kosztuje około 60 zł. Z opłaty zwolnione są dzieci i studenci do 25 roku życia. 

 • Leczenie szpitalne – to zryczałtowana kwota na 30 dni, dla osób do 18 roku życia wynosi około 135 zł, a dla tych pełnoletnich - około 375 zł. 

 • Przewóz karetką – wymagane jest pokrycie 50% kosztów. Można jednak ubiegać się o zwrot kosztów do mniej więcej 2 000 zł rocznie. 

 • Transport medyczny helikopterem – również trzeba pokryć 50% kosztów. Możliwy jest zwrot do 2 000 zł rocznie. 

 • Ratownictwo górskie – samodzielnie opłacić trzeba 50% kosztów. Podobnie jak w przypadku transportu medycznego, można ubiegać się o zwrot poniesionej kwoty do około 2 000 zł rocznie. Płatne w 100% są natomiast akcje poszukiwawczo-ratownicze. 

 • Transport medyczny do Polski - taka usługa jest w pełni odpłatna i nie ma możliwości ubiegania się nawet o zwrot części kosztów. 

Warto jednak wspomnieć, że EKUZ w Szwajcarii pokrywa koszty związane z leczeniem w razie zachorowania na COVID-19. Nie gwarantuje jednak wsparcia finansowego w razie konieczności odbywania kwarantanny i izolacji.

Narciarze wyjeżdżający do szwajcarskich kurortów powinni przed podróżą wykupić polisę, która zapewni pomoc i zwrot kosztów również w takich okolicznościach. Warto wybrać ubezpieczenie kosztów leczenia z sumą gwarantowaną na co najmniej 40 000 euro. Polisa powinna zapewniać także ochronę w razie zachorowania na Covid-19.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Co jeszcze powinna obejmować kompleksowa polisa turystyczna dla aktywnych? 

 • Koszty leczenia - w Szwajcarii nawet zwykła wizyta lekarska jest odpłatna, także dla posiadaczy EKUZ. Leczenie prywatne, a także skomplikowane badania, hospitalizacja, czy zakup leków po wypadku na stoku, bez ubezpieczenia KL, może mocno odbić się na naszej kieszeni. 

 • Transport medyczny do Polski - polisa pozwoli otrzymać zwrot kosztów (całości lub części) wynikających z transportu poszkodowanej osoby z powrotem do kraju. 

 • Assistance– będzie stanowiło podstawowe wsparcie jeśli dojdzie do nieszczęścia podczas wyjazdu. Zapewni pomoc tłumacza, opiekę nad dziećmi, czy wsparcie podczas załatwiania formalności związanych z wypadkiem. 

 • NNW- zagwarantuje pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji po wypadku, w którym doznamy uszczerbku na zdrowiu, a także wypłatę odszkodowania za poniesione szkody w mieniu. Warto pamiętać, że w ramach ubezpieczenia NNW o kwocie odszkodowania decyduje procentowy uszczerbek na zdrowiu. Im większa więc będzie suma zawarta na polisie, tym większy zwrot można otrzymać. 

 • OC - dzięki niemu ubezpieczyciel pokryje koszty związane z odszkodowaniem dla osób trzecich, które doznają szkody na zdrowiu lub mieniu w wyniku spowodowanego przez nas wypadku. 

 • Bagaż i sprzęt sportowy - jeśli bagaż ulegnie zniszczeniu, uszkodzeniu, a często także opóźnieniu, ubezpieczyciel wypłaci nam należne z tego tytułu pieniądze. To wyjątkowo ważny element, jeżeli zabieramy ze sobą w podróż drogi sprzęt sportowy, jak narty czy deska snowboardowa. 

Warto również pamiętać o kilku ważnych rozszerzeniach, które pozwolą uzyskać odszkodowanie w razie wypadku podczas jazdy na nartach lub desce: 

 • Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka - takie rozszerzenie zagwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli do wypadku dojdzie podczas uprawiania sportów uznawanych przez TU za niebezpieczne (np. freeride, czy heliskiing). 

 • OC sportowe - przyda się w przypadku kolizji z osobą trzecią na stoku lub gdy przypadkowo uszkodzimy sprzęt innego narciarza. 

 • Klauzula alkoholowa - dzięki niej ochroną będą objęte również te zdarzenia, do których dojdzie, gdy będziemy pozostawali pod wpływem alkoholu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Szwajcarii?

Ubezpieczenie narciarskie można mieć już od kilku złotych dziennie w kalkulatorze rankomat.plDo wyboru jest kilkanaście różnych ofert, które można dopasować pod kątem swoich potrzeb oraz charakteru wyjazdu. Wystarczy tylko wypełnić krótki formularz dotyczący podróży i zapoznać się z przedstawionymi propozycjami.

Koszt jednodniowego ubezpieczenia na narty do Szwajcarii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
3,92 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
5,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: Ochrona COVID-19Sporty objęte polisą: 60
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 706 zł
Ratownictwo
32 097 zł
Bagaż
-
9,18 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 275 117 złOchrona COVID-19OC sportowe: 137 558 zł OC sportowe: 137 558 zł
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 375 583 zł
Ratownictwo
45 853 zł
Bagaż
-
19,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 45 853 złOC: 458 582 złOchrona COVID-19OC: 458 528 zł OC sportowe: 458 528 zł Sporty objęte polisą: 27 Sprzęt sportowy 1000 euro w ramach ubezpieczenia bagażu

Koszt ubezpieczenia na narty do Szwajcarii

Koszt ubezpieczenia na narty do Szwajcarii
AXA Assistance
3,92 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: Ochrona COVID-19Sporty objęte polisą: 60
Signal Iduna
9,18 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
91 706 zł
Ratownictwo
32 097 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 275 117 złOchrona COVID-19OC sportowe: 137 558 zł OC sportowe: 137 558 zł
Proama
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2
Generali
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19
Europa Ubezpieczenia
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 375 583 zł
Ratownictwo
45 853 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 45 853 złOC: 458 582 złOchrona COVID-19OC: 458 528 zł OC sportowe: 458 528 zł Sporty objęte polisą: 27 Sprzęt sportowy 1000 euro w ramach ubezpieczenia bagażu

Koszt ubezpieczenia na narty do Szwajcarii

Polisę można zakupić online, opłacając składkę za pomocą bankowości internetowych. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na maila, można go wydrukować lub zapisać. Potwierdzenie ubezpieczenia będzie przesłane również SMS-em.

Co warto wiedzieć?

 1. Najbardziej luksusowym kurortem w Szwajcarii jest Zermatt.
 2. W Davos znajduje się największe naturalne lodowisko w Europie.
 3. W Szwajcarii doskonałe warunki do jazdy znajdą doświadczeni narciarze oraz rodziny z dziećmi.
 4. Najtańsze ubezpieczenie narciarskie do Szwajcarii można kupić od 3,70 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy przy wjeździe do Szwajcarii wystarczy dowód osobisty?

  Tak, polscy obywatele mogą podróżować do Szwajcarii posiadając jedynie dowód osobisty lub paszport, jeśli wyjazd ma charakter turystyczny i nie jest dłuższy niż 90 dni. 

 2. Czy EKUZ wystarczy na podróż do Szwajcarii?

  Nie, EKUZ – choć zapewnia podstawową ochronę polskim turystom w Szwajcarii – nie jest wystarczający podczas uprawiania sportów zimowych. Planując jazdę na nartach czy snowboardzie, trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. dla aktywnych. 

 3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe w Szwajcarii?

  Nie, na szwajcarskich stokach ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, jednak warto je mieć. OC dla narciarzy jest obecnie wymagane tylko we Włoszech.