Szwajcaria słynie z ponad 7 tysięcy kilometrów doskonałej jakości tras narciarskich, a także ze świetnych warunków pogodowych. Do ojczyzny luksusowych zegarków przyjeżdżają narciarze z całego świata. Na szwajcarskich stokach szusują m.in. Angelina Jolie, David Bowie czy Phil Collins. 

Szwajcaria to z pewnością jedno z najdroższych miejsc, w których możesz spędzić zimowy urlop. Z drugiej strony za ceną idzie też doskonała jakość. Sprawdziliśmy, na jakie warunki do jazdy mogą liczyć początkujący i doświadczeni narciarze, a także rodziny z dziećmi. Oszacowaliśmy również, ile zapłacisz za karnety i pobyt w tamtejszych ośrodkach.

Dlaczego warto jechać na narty do Szwajcarii? 

Szwajcaria to piękne widoki i doskonale przygotowane trasy – to jednak nie wszystko. Powodów, aby w sezonie zimowym odwiedzić właśnie ten kraj, jest znacznie więcej. 

 • Doskonała infrastruktura. Szwajcarskie kurorty są nowoczesne i doskonale przygotowane do obsługi nawet bardzo dużej liczby turystów. Najnowocześniejsze wyciągi, czystość, doskonale przygotowane, perfekcyjnie zaśnieżone trasy – tego wszystkiego możemy spodziewać się właśnie w Szwajcarii. 

 • Duże różnice wzniesień. Stacje narciarskie w Szwajcarii charakteryzują duże różnice wzniesień. Kurorty dla siebie odnajdą tam zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.  

 • Doskonałe warunki śniegowe. Szusowanie w Szwajcarii to niemal pewność, że warunki śniegowe będą perfekcyjne, a pogoda na miejscu nie uniemożliwi realizacji naszych planów.  

 • Niesamowite widoki. Kraj słynie z malowniczych górskich krajobrazów. Robią one wrażenie szczególnie zimą.  

 • Wyjątkowa oferta hotelowa. Szwajcaria nie bez przyczyny często bywa wyborem sławnych i bogatych. Nie brakuje tam naprawdę luksusowych hoteli, słynących z doskonałego zaplecza narciarskiego. Oczywiście, chcąc zorganizować budżetowy wyjazd, również można znaleźć propozycje noclegu dla siebie.  

 • Bogate życie apres-ski. Liczne restauracje, hotele ze strefami SPA, czy kawiarnie, w których można posłuchać muzyki granej na żywo – to tylko część atrakcji. W Szwajcarii kultura szusowania jest długa i poważnie traktowana, a pomysłów na spędzanie czasu popołudniami i wieczorem zdecydowanie nie brakuje.  

 • Bezpieczeństwo. Szwajcaria to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Narciarze mogą tam poczuć się bezpiecznie jak w domu.  

Gdzie jechać na narty do Szwajcarii? 

Niemal wszystkie kurorty w Szwajcarii są godne uwagi. Łączy je nowoczesność, doskonałe przygotowanie, perfekcyjne warunki śniegowe i szeroka oferta noclegowa. Poszukując miejsca na wypoczynek, kieruj się stopniem narciarskiego zaawansowania – swojego i osób towarzyszących.

Poniżej przygotowaliśmy propozycje kurortów dla osób zaawansowanych, średniozaawansowanych i początkujących oraz dla rodzin z dziećmi.  

Szwajcaria  - kurorty dla zaawansowanych narciarzy 

1. Verbier 

Będąc doświadczonym narciarzem, trudniej Ci wybrać odpowiednie miejsce dla siebie. Trasy dla amatorów i osób średniozaawansowanych przeważają w przypadku większości kurortów. W efekcie doświadczony narciarz nie może wykorzystać w pełni swoich umiejętności. Dla takich osób szwajcarskie Verbier będzie więc wymarzonym ośrodkiem. Kurort położony jest na płaskowyżu i otoczony czterema dolinami.  

TRASY: 

W bezpośrednim sąsiedztwie kurortu znajdziemy prawie 40 tras o różnym stopniu trudności i łącznej długości ponad 100 km. Jeśli policzyć także pozostałe stoki narciarskie w okolicy, do dyspozycji jest aż 213 km tras, a prawie jedna trzecia z nich przeznaczona jest tylko dla doświadczonych narciarzy.

Tamtejsze stoki potrafią być bardzo strome i obfite w różnego rodzaju przeszkody, takie jak uskoki, przewężenia lub drzewa. Czerwone trasy znajdują się między La Chuax i La Tzoumaz, w Col de Chassoure, a także na zboczach Mont Gele, gdzie dodatkowym atutem jest doskonały widok na masyw Pleureur.  

WYCIĄGI: 

W Verbier znajdziemy łącznie aż 82 wyciągi. Są to: 

 • koleje gondolowe (17) 
 • ekspresowe kanapy 6-osobowe (4) 
 • kanapy 4-osobowe (8) 
 • kanapy 3-osobowe (2) 
 • kanapy 2-osobowe (3) 
 • pozostałe wyciągi (48) 

SKIPASSY: 

Cena skipassu 4 Vallées ski pass, obejmującego również trasy w Verbier, to 82 franków szwajcarskich za jeden dzień szusowania dla osoby dorosłej, 70 CHF dla młodzieży oraz 38 CHF dla dziecka. Karnet 7-dniowy będzie kosztował odpowiednio 446 CHF, 378 CHF oraz 223 CHF. 

SZKOŁY NAUKI JAZDY: 

W Verbier nie brakuje szkół nauki jazdy, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Szkolić się mogą osoby początkujące, jak i te, które chcą poprawić swoje umiejętności pod okiem profesjonalisty. Przykładowe szkoły jazdy to m.in. École Suisse de Ski Verbier, Adrenaline Ski School Verbier, czy Altitude Verbier.

Cena za godzinę prywatnej jazdy z instruktorem dla jednej osoby oscyluje najczęściej w granicach 100-120 CHF, w zależności od szkoły i sezonu.  

WYPOŻYCZALNIE: 

Oferta wypożyczalni sprzętu w Verbier jest równie bogata jak w przypadku szkół narciarskich. Przykładowe wypożyczalnie to np. Mountain Air czy Ski Service Verbier. Ceny wynajmu kompletu sprzętu dla dorosłych zaczynają się od około 40 CHF za dzień. W przypadku dzieci ceny są niższe i rozpoczynają się od ok. 25 CHF za dzień. Ceny można obniżyć, rezerwując sprzęt online z wyprzedzeniem.  

NOCLEGI: 

Tamtejsza baza noclegowa jest bardzo różnorodna. W zależności od budżetu, w Verbier noc spędzić można w klasycznym hotelu dla narciarzy, wolnostojącym drewnianym domku, ale także w bardzo luksusowym apartamencie, wyposażonym w prywatne kino, saunę i basen. Verbier słynie też jako miejsce pełne życia i wieczornych imprez.

Średnie ceny noclegów za noc w pensjonacie to ok. 500-600 zł, a za noc w trzygwiazdkowym hotelu to ok. 700-1000 zł. Za noc w luksusowym hotelu o standardzie pięciu gwiazdek średnio w sezonie trzeba zapłacić nawet ok. 2 000 zł.  

ATRAKCJE:

W miasteczku znajdują się kluby i bary, w których narciarze i snowboardziści integrują się każdego wieczora. Dla narciarzy spragnionych tanecznej rozrywki nie brakuje też pubów i dyskotek – jedną z najbardziej eleganckich i stylowych dyskotek jest Farm Club, gdzie podobno spotkać można również celebrytów. Turyści, którzy wolą spędzać wolny czas spokojniej, mogą skorzystać z oferty SPA, jaką bez trudu można znaleźć w wielu hotelach.  

Ciekawostka! W 2018 roku w Verbier gościła jedna z największych światowych gwiazd – Madonna. Artystka publikowała liczne zdjęcia z pobytu, przez co miasto Verbier szybko zwiększyło swoją międzynarodową popularność.  

2. Davos 

Z równie dużej liczby czerwonych tras słynie inny szwajcarski kurort. Położone na wysokości 1560 m. n.p.m. Davos jest jednym z najstarszych i najwyżej ulokowanych miast w Alpach. Pod koniec XIX wieku mieszkał tam m.in. Arthur Conan-Doyle, który po tym, jak sam nauczył się szusować na pobliskich stokach, popularyzował ten sport wśród Anglików za pomocą swojej literatury.

TRASY: 

W pobliżu Davos do dyspozycji narciarzy przygotowano sześć obszarów zawierających ponad 230 km tras, o różnym stopniu trudności. Pod względem tras czerwonych miejsce to nie ustępuje wspomnianemu wcześniej Verbier. Doświadczeni narciarze mogą trenować swoje umiejętności na odcinku ponad 60 km.

Prawdziwym ekspertom poleca się spróbować swoich sił na bardzo stromej czarnej trasie w przełęczy Wolfgang. Za to osoby lubiące zjazdy w puchu, powinny udać do regionu Pisha, gdzie znajdują się stoki freeridowe. Są one oznaczone i zabezpieczone przed lawinami, ale poza tym zupełnie dziewicze.  

WYCIĄGI: 

W Davos narciarze mogą korzystać z ponad 50 wyciągów. Są to:  

 • koleje gondolowe (15) 
 • ekspresowe kanapy 6-osobowe (3) 
 • kanapy 4-osobowe (6) 
 • kanapy 2-osobowe (4) 
 • pozostałe wyciągi (29) 

SKIPASSY: 

Cena karnetu na jeden dzień szusowania dla osoby dorosłej to koszt 77 CHF. Za taki sam karnet młodzież zapłaci 54 CHF, dzieci – 31 CHF. Dłuższy, sześciodniowy karnet będzie kosztował osobę dorosłą 405 CHF, a w przypadku młodzieży i dzieci będzie to odpowiednio 284 CHF i 162 CHF. 

SZKOŁY NAUKI JAZDY: 

W Davos oferta lekcji narciarskich jest niezwykle obszerna. Szkółki, w których można wybierać i przebierać, to m.in. Schweizer Schneesportschule Davos, Ski School Davos, czy  Langlaufzentrum Davos. Cena za godzinę prywatnej lekcji z instruktorem wynosi średnio około 110 CHF.  

WYPOŻYCZALNIE: 

Narciarze szusujący w Davos mają naprawdę duży wybór, jeśli chodzi o możliwości wypożyczenia sprzętu. Swoje usługi oferują m.in. Steiner Sport Davos, czy Davos Sports. Średnio ceny wypożyczenia kompletu sprzętu narciarskiego zaczynają się od około 30 CHF za dzień w przypadku dziecka i ok. 50 CHF za dorosłego. 

NOCLEGI: 

Oferta noclegów w Davos jest niezwykle bogata. Dominują co prawda hotele o dobrym lub bardzo dobrym standardzie, jednak przy odrobinie wysiłku można znaleźć również bardziej budżetowe propozycje. Nocleg w pensjonacie w sezonie wysokim będzie kosztował średnio ok. 500-700 zł. Doba w hotelu trzygwiazdkowym to koszt ok. 800-1000 zł, w hotelu o standardzie czterech lub pięciu gwiazdek – nawet ok. 2 000-3 000 zł.  

ATRAKCJE:  

Davos pełne jest również atrakcji niezwiązanych z narciarstwem. W miasteczku możemy napić się piwa w lokalnym browarze, a także pojeździć na łyżwach na największym naturalnym lodowisku w całej Europie. Oprócz tego na terenie kurortu znajduje się także kino 3D, kasyno, a także centrum sportowe. Do tego do poruszania się po Davos nie potrzeba samochodu – w mieście kursują bezpłatne autobusy.

Nie brakuje oczywiście pubów, restauracji, dyskotek czy kawiarni. Miłośnicy sztuki mogą wybrać się do Muzeum Kirchnera, które poświęcono szwajcarskiemu malarzowi Ernstowi Ludwigowi Kirchnerowi. 

Ciekawostka! Davos to nie tylko znany ośrodek narciarski, ale też coroczne miejsce spotkań polityków, ekonomistów czy naukowców. Co roku odbywa się tu słynne Forum Ekonomiczne w Davos. 

Szwajcaria - kurorty dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy

1. Villars

Znajdujący się na zachód od Jeziora Genewskiego Villars, to część francuskojęzycznego regionu Alpes Voudoises. Kurort położony jest na wysokości 1300 m n.p.m. i jest znany ze słonecznych stoków, z których rozciąga się widok na Portes du Soleil, a w pogodniejsze dni także na Mont Blanc - najwyższy szczyt Europy.

Villars jest miejscem mocno stawiającym na ekologię i uważa się je za jeden z najbardziej zielonych kurortów na świecie.  

TRASY: 

Znajdujące się w okolicy 125 km tras jest doskonale połączona gondolami i wyciągami - do sąsiednich Les Diablerets i do lodowca Gstaad dostać się można bez wypinania z nart. Prawie 80 % wszystkich znajdujących się w okolicy stoków to miejsca przygotowane dla amatorów, a także średniozaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Poza główną siecią tras zjazdowych, na tyłach miasta znajduje się kilka bezpłatnych stoków idealnych dla osób, które stawiają pierwsze kroki w narciarstwie. Inną opcją dla początkujących są szlaki Bretay-Orsay i Chaux Ronde. Łączna długość szlaków przeznaczonych dla amatorów to prawie 60 km.  

WYCIĄGI: 

Łącznie w Villars narciarze mogą korzystać z 25 wyciągów. Są to:  

 • koleje gondolowe (5) 
 • ekspresowe kanapy 6-osobowe (3) 
 • kanapy 4-osobowe (2) 
 • pozostałe wyciągi (15) 

SKIPASSY: 

Cena skipassu w Villars za jeden dzień szusowania dla osoby dorosłej wynosi 63 CHF. W przypadku młodzieży jest to 57 CHF, w przypadku dzieci 41 CHF, a seniorzy za możliwość jednodniowego szusowania zapłacą 57 CHF. Za dłuższy, sześciodniowy karnet w Villars trzeba zapłacić 306 CHF dla dorosłego, 306 CHF dla młodzieży, 221 CHF dla dziecka oraz 306 CHF dla seniora.  

SZKOŁY NAUKI JAZDY: 

Jak przystało na kurort dopasowany do potrzeb osób początkujących, oferta szkółek narciarskich jest obszerna. Uczyć się można pod okiem wykwalifikowanych instruktorów m.in. w School Swiss Ski De Villars czy Villars Ski School Ecole de ski & vélo. Średnio cena za godzinę lekcji z prywatnym instruktorem wynosi ok. 120 CHF. Cenę tę można obniżyć poprzez rezerwację lekcji z wyprzedzeniem lub zdecydowanie się na naukę w większej grupie.  

WYPOŻYCZALNIE: 

Osoby początkujące rzadko dysponują własnym sprzętem, dlatego w Villars nie brakuje doskonale wyposażonych wypożyczalni. To m.in. Villars Ski Rental, czy Villars Sports. Wypożyczenie kompletnego sprzętu dla dorosłego w sezonie to koszt ok. 55 CHF za dzień. W przypadku dziecka będzie to ok. 35 CHF za dzień. 

NOCLEGI: 

W Villars bez trudu można znaleźć nocleg zarówno w pensjonacie, jak i hotelu. Jak przystało na Szwajcarię – nie jest tanio, jednak ceny zdają się tu być odrobinę bardziej przystępne niż w przypadku pozostałych kurortów. Cena za nocleg w obiekcie trzygwiazdkowym to koszt ok. 700 zł, a obiekcie czterogwiazdkowym – ok. 1 100 zł. Za nocleg w pensjonacie zapłacimy ok. 400-500 zł.  

ATRAKCJE:  

Osoby uczące się jazdy na nartach lub snowboardzie, potrzebują zwykle więcej odpoczynku. Na szczęście czas w Villars nie trudno zorganizować. Miasto znane jest zarówno z kawiarni posiadających ogródki z doskonałym widokiem, jak i z nocnego życia.

Na Plaza el Gringo znajdują się trzy popularne bary, a także kilka nocnych klubów z dużymi parkietami. O tym, że w Villars trudno się nudzić, powinny świadczyć częste wizyty Micka Jaggera – słynnego wokalisty Rolling Stones.  

Ciekawostka! Villars słynie z pięknej, charakterystycznej architektury, tworzącej typową, szwajcarską atmosferę (tzw. chalets).  

2. Zermatt

Zermatt z pewnością można nazwać najbardziej ekskluzywnym kurortem w Szwajcarii i jednym z najbardziej prestiżowych na świecie. Największe gwiazdy, takie jak Angelina Jolie przemierzają pół globu, żeby właśnie tam spędzić zimowe ferie. O statusie tego miejsca może też świadczyć fakt, że gondole jednego z wyciągów wykończone są kryształami Swarovskiego. Przejażdżka kolejką „Crystal ride” ma bowiem zapewniać uczucie “niezrównanego poziomu wyrafinowania”.  

TRASY: 

W okolicy znajduje się 200 km doskonałej jakości, szerokich tras, z czego większość stanowią stoki oznaczone na niebiesko. To idealne miejsce, dla osób jeżdżących na nartach rekreacyjnie - średniozaawansowani mogą skorzystać z 21 km tras na lodowcu Theodul lub spróbować swoich sił na czerwonych trasach u podnóża Matterhorn.

Za to rozpoczynający naukę powinni udać się do Wolli’s Park, gdzie najlepiej zacząć swoją przygodę zarówno z nartami, jak i ze snowboardem. Stoki na tym poziomie trudności nie są tak długie, jak w przypadku Villars, jednak ich szerokość zapewnia dużą swobodę przy nauce.  

WYCIĄGI: 

W Zermatt szusujący mogą korzystać z 52 wyciągów. Są to:  

 • koleje gondolowe (18) 
 • kanapy 8-osobowe (3) 
 • ekspresowe kanapy 6-osobowe (12) 
 • ekspresowe kanapy 4-osobowe (5) 
 • kanapy 4-osobowe (4) 
 • pozostałe wyciągi (10) 

SKIPASSY: 

Cena za jednodniowy skipass dla osoby dorosłej w sezonie w Zermatt to 83 CHF. W przypadku dziecka cena za jeden dzień szusowania to 40 CHF, w przypadku młodzieży – 67 CHF. Dla seniora – cena wynosi 83 CHF. Bardziej opłacalne są karnety na 6 dni szusowania. Kosztują one 355 CHF dla dorosłych i seniorów, 170 CHF dla dzieci oraz 288 CHF dla młodzieży.  

SZKOŁY NAUKI JAZDY: 

Szusujący w Zermatt mogą się uczyć pod okiem instruktorów w szkółkach takich jak m.in. Zermatters Ski & Snowboard School, Matterhorn Diamonds Ski & Snowboard School, czy European Snowsport Zermatt. Cena za godzinę prywatnej lekcji z instruktorem wynosi ok. 150 CHF. Ze względu na prestiż ośrodka w niektórych miejscach dochodzi nawet do ok. 200 CHF. 

WYPOŻYCZALNIE: 

Narciarze wypoczywający w Zermatt mogą wypożyczyć sprzęt m.in. w Matterhorn Sport, czy Zermatt Rent. Cena za wypożyczenie kompletu sprzętu na jeden dzień dla osoby dorosłej to średnio ok. 40 CHF, dla dziecka – średnio ok. 22 CHF.  

NOCLEGI: 

Baza noclegowa w Zermatt jest bardzo rozbudowana. Najdroższe są oczywiście pięciogwiazdkowe hotele tuż przy stokach – nocleg w takim obiekcie to koszt ok. 3 000 zł za noc. Mimo prestiżu samego ośrodka, nie brakuje jednak bardziej korzystnych cenowo propozycji. Nocleg w hotelu o standardzie trzech gwiazdek można znaleźć już za ok. 900 zł, a w pensjonacie – za ok. 600 zł.  

ATRAKCJE:  

Poza doskonałymi warunkami na stokach, Zermatt oferuje swoją luksusową infrastrukturę: wzdłuż brukowych uliczek znajdziemy tu wiele butików znanych światowych projektantów, sklepów z czekoladą, a także wysokiej klasy restauracje. W hotelach ze stuletnią historią znajdują się za to elitarne salony z cygarami, oraz bary, w których spróbować można najdroższych na świecie alkoholi.  

Ciekawostka! W Zermatt nie można korzystać z samochodów spalinowych. Wszystkie pojazdy poruszające się po Zermatt muszą być elektryczne.  

Szwajcaria - kurorty dla rodzin z dziećmi

1. Nendaz

Znajdujący się na północy Szwajcarii Nendaz słynie z rodzinnej atmosfery, a także narciarskiej infrastruktury przygotowanej pod najmłodszych. Jeśli więc szukamy miejsca, w którym nasze dziecko mogłoby zacząć przygodę ze sportami zimowymi, nie znajdziemy lepszego kurortu.

TRASY: 

W okolicy znajduje się aż 35 tras przeznaczonych dla amatorów i drugie tyle dla średniozaawansowanych. Ich zsumowana długość to prawie 200 km. Podobnie jak Verbier, Nendaz stanowi dobrą bazę wypadową na stoki w pobliżu czterech dolin leżących pod Mont Fort, jednak kurort ten oferuje atrakcyjniejsze ceny. 

WYCIĄGI: 

Rodziny z dziećmi w Nendaz mogą korzystać łącznie z aż 82 wyciągów. Są to:  

 • koleje gondolowe (17) 
 • ekspresowe kanapy 6-osobowe (4) 
 • kanapy 4-osobowe (8) 
 • kanapy 3-osobowe (2) 
 • kanapy 2-osobowe (3) 
 • pozostałe wyciągi (48) 

SKIPASSY: 

Cena skipassu, który umożliwia szusowanie w Nendazn to 82 CHF za jeden dzień dla osoby dorosłej, 70 CHF dla młodzieży oraz 41 CHF dla dziecka. Karnet na 6 dni to koszt odpowiednio 389 CHF, 331 CHF oraz 195 CHF. 

SZKOŁY NAUKI JAZDY: 

W Nendaz funkcjonuje kilkanaście szkółek narciarskich. To m.in. Swiss Ski and Snowboard School Nendaz, czy Nendaz Ski School. Cena za godzinę jazdy z prywatnym instruktorem to zwykle ok. 100 CHF – 130 CHF.  

WYPOŻYCZALNIE: 

Sprzęt w Nendaz można wypożyczyć w wypożyczalniach takich jak m.in. Ski Service Nendaz, Nendaz Sports, czy Premier Alpine Centre. Cena wypożyczenia kompletu sprzętu dla dorosłego szusującego to ok. 50 CHF za dzień. W przypadku dziecka cena wynosi ok.  20-25 CHF za dzień. Ceny mogą się różnić w zależności od marki sprzętu, sezonu (wysoki/niski), czy czasu, na jaki wypożyczamy.  

NOCLEGI: 

Znalezienie noclegu w Nendaz, nawet w sezonie wysokim, nie powinno stanowić problemu. Baza noclegowa jest obszerna i stale się rozbudowuje. Można zaleźć – jak na Szwajcarię – stosunkowo przystępne cenowo propozycje.

Cena za nocleg w hotelu o standardzie trzech gwiazdek to w sezonie koszt ok. 800 zł. Za noc w obiekcie czterogwiazdkowym zapłacimy ok. 1500 zł za dobę, w hotelach pięciogwiazdkowych blisko stoku – cena wzrośnie do ok. 2000 – 2500 zł.  

ATRAKCJE:  

W kwestii spędzania czasu poza stokiem, dla rodzin z dziećmi Nendaz również może okazać się najlepszą alternatywą – w mieście znajduje się niewiele barów i nocnych klubów. Szczególnym zainteresowaniem kurort cieszy się w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie organizowane są specjalne wydarzenia dla dzieci, w tym przybycie Świętego Mikołaja na paralotni (25 grudnia).  

Ciekawostka! Region, w którym leży Nendaz, słynie z produkcji wina o nazwie Valais. To jedno z popularniejszych szwajcarskich win.  

2. Murren 

Wiejski charakter i wyłączenie z ruchu samochodowego na terenie całego kurortu sprawia, że Murren jest idealnym miejscem dla par i rodzin z dziećmi. Niepowtarzalne widoki rozciągające się z miasteczka to zasługa znajdujących się w okolicy szczytów - Schilthorn, Mönch i Jungfrau.

Na teren kurortu można dostać się na trzy sposoby: kolejką linową lub kolejką zębatą ze Stechelberu, a także tramwajem z Lauterbrunnen. Osoby, które do Szwajcarii wybrały się samochodem, mogą zostawić pojazd na jednym z licznych parkingów w dolinie. Utrudniony dostęp do Murren jest jednocześnie największą zaletą miasteczka, ponieważ dzięki temu okoliczne stoki nie są zatłoczone. Do tego wysokie położenie kurortu sprawia, że trasy są bardzo dobrze ośnieżone. 

TRASY: 

W pobliżu Murren znajduje się teren narciarski o długości 50 km. Spora część stoków (37%) to trasy o niskim poziomie trudności, doskonale przystosowanych dla osób, które uczą się jazdy na nartach. Dobrze bawić się będą także osoby bardzo doświadczone, ponieważ nawet stoki oznaczone jako niebieskie i czerwone są stosunkowo trudne ze względu na ich duże nachylenie.

Działa to niestety na niekorzyść średniozaawansowanych, którzy bardziej zbalansowanych tras powinni szukać w pobliskich kurortach Wengen lub Grindelwald.  

WYCIĄGI: 

W Murren można korzystać z 16 wyciągów, w tym: 

 • kolejek gondolowych (6) 
 • kanap 4-osobowych (3) 
 • kanap 2-osobowych (4) 
 • pozostałych wyciągów (3) 

SKIPASSY: 

Osoba dorosła za jeden dzień szusowania w Murren będzie musiała zapłacić 75 CHF. W przypadku dziecka cena wyniesie 38 CHF, młodzież zapłaci 45 CHF, a seniorzy – 68 CHF. Karnet 6-dniowy to koszt 385 CHF dla dorosłych, 183 CHF dla dzieci, 247 CHF w przypadku młodzieży oraz 347 CHF za karnet seniorski.  

SZKOŁY NAUKI JAZDY: 

Szkółki narciarskie w Mürren przyjazne rodzinom z dziećmi to np. Schweizer Schneesportschule Mürren-Schilthorn i Mürren Ski School. Ceny zaczynają się od ok. 100 CHF za godzinę lekcji z prywatnym instruktorem.  

WYPOŻYCZALNIE: 

Sprzęt w Murren można wypożyczyć m.in. w wypożyczalniach takich jak Ski Set Mürren czy Intersport Rent Mürren. Za wypożyczenie kompletu sprzętu narciarskiego dla osoby dorosłej trzeba zapłacić ok. 50-60 CHF za dzień. Cena w przypadku dziecka wyniesie ok. 30 CHF za dzień. Aby oszczędzić, warto zainteresować się pakietami dla całych rodzin – w przypadkach pakietów cena bywa niższa.  

NOCLEGI: 

Dobę w pensjonacie z dzieloną łazienką w Murren można znaleźć już za ok. 300 zł. Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym w sezonie wysokim to koszt ok. 800 zł. Doba w bardziej luksusowym obiekcie, o standardzie czterech lub pięciu gwiazdek, to odpowiednio koszt ok. 1 200 zł i 2 500 zł.  

ATRAKCJE:  

W czasie wolnym warto wybrać się na szczyt Schilthorn, gdzie znajduje się napędzana energią słoneczną obrotowa restauracja. Jeśli dopisze pogoda, to przy smacznej kawie lub gorącej czekoladzie możliwe jest podziwianie prawie dwustu alpejskich szczytów. Podobnie jak w przypadku Nendaz, do Murren warto wybrać się w grudniu. W miasteczku panuje tradycja, wedle której sklepy i bary serwujące szwajcarską czekoladę zamieniają się w ogromny kalendarz adwentowy.

Drzwi kolejnych budynków przyozdabia się jak okienka kalendarza, a następnie właściciele otwierają je według kolejności. Nawet w sezonie poświątecznym w Murren nie brakuje jednak atrakcji. Czas można spędzać w barach, kawiarniach, czy korzystając z relaksu w strefach SPA pobliskich hoteli.  

Ciekawostka! Miasto Mürren było tłem w jednym z filmów o Jamesie Bondzie –  In Her Majesty's Secret Service z 1969 roku. Była to jedna z lokalizacji, w których przebywał najsłynniejszy agent. 

Ile kosztuje wyjazd z Polski do Szwajcarii na narty?

Z Polski do Szwajcarii możesz dojechać autem. Taka podróż trwa około 11-15 godzin i jest szczególnie opłacalna, jeśli wyjeżdżasz w kilka osób, ponieważ wtedy całkowity koszt paliwa dzieli się bowiem na całą grupę. Najłatwiej podróżować przez Czechy i Austrię. Pokonując dystans około 1300 km, przy spalaniu ok. 11 l./100 km i benzynie 95, podróż będzie Cię kosztowała w granicach 950 zł. 

Oczywiście wiele zależy od rodzaju wykorzystywanego paliwa oraz auta, dlatego też nieco droższa może okazać się podróż powrotna, kiedy będziemy musieli tankować za zagranicznych stacjach. Własny transport pozwoli jednak uniknąć Ci kosztów związanych z dodatkowym bagażem.

Ile kosztuje paliwo w Szwajcarii? 

Rodzaj paliwa 

Cena 

95 

8,64 zł  

Diesel 

9,91 zł  

LPG 

3,78 zł  

Podróżując autem, nie możesz zapomnieć o winiecie. W Szwajcarii kupisz winietę ważną przez rok. Jest to co prawda pewne ułatwienie dla turystów, jednak w przypadku krótkich wyjazdów takie rozwiązanie jest mniej ekonomiczne. Koszt winiety dla pojazdów do 3,5 tony to 40 CHF, czyli około 189 PLN

Miej na uwadze również to, że korzystanie z płatnych szwajcarskich dróg może skutkować karą w wysokości 200CHF (około 910 PLN).  W zależności od wybranej trasy, nie możesz zapomnieć także o winietach do Czech czy Austrii. 

Do Szwajcarii z Polski dojedziesz również busem. Cena biletu jest oczywiście uzależniona od końcowego kierunku, jednak najtańsze bilety kupisz już od 450 złotych od osoby. Pamiętaj, że niektórzy z przewoźników oferują zniżki dla kilkuosobowych grup (np. 10% rabatu przy grupie od 4 osób) oraz dzieci. Taka podróż trwa około 15 godzin. Warto polować na promocje, których w sezonie narciarskim zdecydowanie nie brakuje.  

Zdecydowanie szybszą opcją jest samolot. Polując na promocje, możesz znaleźć opcją całkiem korzystną cenowo. Obecnie z Warszawy-Okęcie do Zurychu dolecisz bez przesiadek za średnio za ok. 600 zł w jedną stronę – w niektórych terminach cena biletu spada jednak nawet do 300 zł.

Jeśli wybierasz się do Szwajcarii, możesz również wybrać lot z Warszawy do Genewy z jedną przesiadką za ok. 1 000 zł lub do Bazylei nawet za ok. 200 zł w jedną stronę. Z innych polskich miast, np. Wrocławia i Krakowa, dolecisz też do Zurychu. Cena biletów to w tym przypadku odpowiednio średnio ok. 700 zł i 800 zł (bez przesiadek).  

Jakie ubezpieczenie do Szwajcarii wybrać? 

Wypadki podczas aktywnego wypoczynku w górach zdarzają się nawet bardzo doświadczonym narciarzom i snowboardzistom. Dlatego oprócz odpowiedniego sprzętu ochronnego, najważniejsze jest odpowiednie ubezpieczenie, które powinieneś zabrać ze sobą na narty do Szwajcarii.

Mimo że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, to przynależność do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) pozwala polskim turystom korzystać w tym kraju z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Niestety - wielu z nas zapomina, że EKUZ nie gwarantuje pełnej ochrony, zwłaszcza miłośnikom sportów zimowych.

EKUZ zwalnia bowiem z opłat tylko za te świadczenia, które w kraju wyjazdu są bezpłatne dla jego obywateli. W rezultacie za wszystkie ponadprogramowe usługi medyczne będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Koszty leczenia w Szwajcarii - podobnie jak poziom służby zdrowia - są bardzo wysokie.

W jakich przypadkach EKUZ Ci nie pomoże i z jakimi wydatkami musisz się wtedy liczyć? 

 • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – osoby niepełnoletnie zapłacą za nią około 135 zł, a te, które przekroczyły 18 rok życia – około 375 zł. Jest to ryczałt na 30 dni. 

 • Wizyta u lekarza specjalisty – ceny będą takie jak w przypadku wizyty u lekarza ogólnego. 

 • Leczenie stomatologiczne – również tu niepełnoletni turyści muszą liczyć się z wydatkiem w granicach 140 zł. Pełnoletnie osoby zapłacą - ponownie - 375 zł. 

 • Hospitalizacja  – doba spędzona w szpitalu kosztuje około 65 zł. Z opłaty zwolnione są dzieci i studenci do 25 roku życia. 

 • Leczenie szpitalne – to zryczałtowana kwota na 30 dni, dla osób do 18 roku życia wynosi około 140 zł, a dla tych pełnoletnich - około 380 zł. 

 • Przewóz karetką – wymagane jest pokrycie 50% kosztów. Można jednak ubiegać się o zwrot kosztów do mniej więcej 2 000 zł rocznie. 

 • Transport medyczny helikopterem – również trzeba pokryć 50% kosztów. Możliwy jest zwrot do 2 000 zł rocznie. 

 • Ratownictwo górskie – samodzielnie musisz opłacić 50% kosztów. Podobnie jak w przypadku transportu medycznego, można ubiegać się o zwrot poniesionej kwoty do około 2 000 zł rocznie. Płatne w 100% są natomiast akcje poszukiwawczo-ratownicze. 

 • Transport medyczny do Polski - taka usługa jest w pełni odpłatna i nie ma możliwości ubiegania się nawet o zwrot części kosztów. 

Wszystkie te nierefundowane przez EKUZ koszty pokryje polisa turystyczna. Warto ją mieć, zwłaszcza z uwagi na szereg dodatkowych dopłat w Szwajcarii, w tym niezwracane opłaty za transport powrotny do kraju czy ratownictwa. Można takie ubezpieczenie mieć od kilku złotych dziennie. Należy jednak pamiętać, by w przypadku wyjazdów narciarskich rozszerzyć je o uprawianie sportów zimowych.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Co powinna obejmować kompleksowa polisa turystyczna dla aktywnych? 

 • Koszty leczenia - w Szwajcarii nawet zwykła wizyta lekarska jest odpłatna, także dla posiadaczy EKUZ. Leczenie prywatne, a także skomplikowane badania, hospitalizacja, czy zakup leków po wypadku na stoku, bez ubezpieczenia KL, może mocno odbić się na Twojej kieszeni. 

 • Transport medyczny do Polski - polisa pozwoli otrzymać Ci zwrot kosztów (całości lub części) wynikających z transportu poszkodowanej osoby z powrotem do kraju. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której na stoku dochodzi do wypadku i nie jesteś w stanie wrócić do kraju standardowymi środkami transportu.  

 • Assistance– będzie stanowiło podstawowe wsparcie jeśli dojdzie do nieszczęścia podczas wyjazdu. Zapewni Ci pomoc tłumacza, opiekę nad dziećmi, czy wsparcie podczas załatwiania formalności związanych z wypadkiem. 

 • NNW- zagwarantuje Ci pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji po wypadku, w którym doznasz uszczerbku na zdrowiu, a także wypłatę odszkodowania za poniesione szkody w mieniu. Pamiętaj, że w ramach ubezpieczenia NNW o kwocie odszkodowania decyduje procentowy uszczerbek na zdrowiu. Im większa więc będzie suma zawarta na polisie, tym większy zwrot możesz otrzymać. 

 • OC - dzięki niemu ubezpieczyciel pokryje koszty związane z odszkodowaniem dla osób trzecich, które doznają szkody na zdrowiu lub mieniu w wyniku spowodowanego przez Ciebie wypadku. 

 • Bagaż i sprzęt sportowy - jeśli Twój bagaż ulegnie zniszczeniu, uszkodzeniu czy opóźnieniu, ubezpieczyciel wypłaci Ci należne z tego tytułu pieniądze. To wyjątkowo ważny element, jeżeli zabierasz ze sobą w podróż drogi sprzęt sportowy, jak narty czy deska snowboardowa. 

Pamiętaj również o kilku ważnych rozszerzeniach, które pozwolą uzyskać odszkodowanie w razie wypadku podczas jazdy na nartach lub desce: 

 • Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka - takie rozszerzenie zagwarantuje Ci wypłatę odszkodowania, jeśli do wypadku dojdzie podczas uprawiania sportów uznawanych przez TU za niebezpieczne (np. freeride, czy heliskiing). 

 • OC sportowe - przyda Ci się w przypadku kolizji z osobą trzecią na stoku lub gdy przypadkowo uszkodzimy sprzęt innego narciarza. 

 • Klauzula alkoholowa - dzięki niej ochroną będą objęte również te zdarzenia, do których dojdzie, gdy będziesz pozostawał pod wpływem alkoholu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Szwajcarii?

Ubezpieczenie narciarskie możesz mieć już od kilku złotych dziennie w kalkulatorze rankomat.plDo wyboru masz kilkanaście różnych ofert, które dopasujesz pod kątem swoich potrzeb oraz charakteru wyjazdu. Wystarczy tylko, że wypełnisz krótki formularz dotyczący podróży i zapoznasz się z przedstawionymi propozycjami.

Koszt jednodniowego ubezpieczenia na narty do Szwajcarii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
4,53 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
8,27 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholuSporty objęte polisą: 71
Signal Iduna
Koszty leczenia
94 055 zł
Ratownictwo
32 919 zł
Bagaż
-
9,41 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 282 166 złOC sportowe: 141 083 złZdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
12,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2,Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
14,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 410 289 zł
Ratownictwo
47 028 zł
Bagaż
4 703 zł
20,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 47 028 złOC: 470 276 złOC sportowe: 470 276 zł Sprzęt sportowyZdarzenia pod wpływem alkoholu

Koszt ubezpieczenia na narty do Szwajcarii

Koszt ubezpieczenia na narty do Szwajcarii
AXA Partners
4,53 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
8,27 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholuSporty objęte polisą: 71
Signal Iduna
9,41 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
94 055 zł
Ratownictwo
32 919 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 282 166 złOC sportowe: 141 083 złZdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
12,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2,Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
14,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
20,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 410 289 zł
Ratownictwo
47 028 zł
Bagaż
4 703 zł
Dodatkowo: NNW: 47 028 złOC: 470 276 złOC sportowe: 470 276 zł Sprzęt sportowyZdarzenia pod wpływem alkoholu

Koszt ubezpieczenia na narty do Szwajcarii

Polisę zakupisz online, opłacając składkę za pomocą bankowości internetowych. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany Ci na maila, możesz go wydrukować lub zapisać. Potwierdzenie ubezpieczenia będzie przesłane również SMS-em.

Co warto wiedzieć?

 1. Najbardziej luksusowym kurortem w Szwajcarii jest Zermatt.
 2. W Davos znajduje się największe naturalne lodowisko w Europie.
 3. W Szwajcarii doskonałe warunki do jazdy znajdą doświadczeni narciarze oraz rodziny z dziećmi.
 4. Najtańsze ubezpieczenie narciarskie do Szwajcarii można kupić od 4,53 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy przy wjeździe do Szwajcarii wystarczy dowód osobisty?

  Tak, polscy obywatele mogą podróżować do Szwajcarii posiadając jedynie dowód osobisty lub paszport, jeśli wyjazd ma charakter turystyczny i nie jest dłuższy niż 90 dni. 

 2. Czy EKUZ wystarczy na podróż do Szwajcarii?

  Nie, EKUZ – choć zapewnia podstawową ochronę polskim turystom w Szwajcarii – nie jest wystarczający podczas uprawiania sportów zimowych. Planując jazdę na nartach czy snowboardzie, trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. dla aktywnych. 

 3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe w Szwajcarii?

  Nie, na szwajcarskich stokach ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, jednak warto je mieć. OC dla narciarzy jest obecnie wymagane tylko we Włoszech. 

 4. Kiedy jechać na narty do Szwajcarii?

  Sezon narciarski w Szwajcarii trwa najczęściej od grudnia do kwietnia. Jako najlepsze miesiące do szusowania wskazuje się styczeń, luty i marzec – to właśnie wtedy warunki śniegowe są najkorzystniejsze. Warto jednak pamiętać, aby przed wyjazdem zawsze sprawdzić prognozę pogody. 

 5. Czy w Szwajcarii jest drogo?

  Tak. Szwajcaria uchodzi za drogi kraj i faktycznie jest to jeden z najdroższych kurortów, jaki można wybrać na zimowy wypoczynek. Wysokie ceny rekompensują jednak malownicze widoki, doskonała infrastruktura i bogate oferta atrakcji poza stokiem.