Szwajcaria to dla narciarzy synonim pięknych, malowniczych tras, czterotysięczników i możliwości szusowania po lodowcach. To także kraj, w którym poziom usług narciarskich jest jednym z najwyższych w Europie. Nic dziwnego, że piękna Szwajcaria od lat zimą przyciąga także turystów z Polski.  

Zanim jednak zaczniemy planować wyjazd, warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Istotnym elementem przygotowań powinien być zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego – takiego, które zapewni nam poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Warto pamiętać, że standardowa polisa turystyczna może nie wystarczyć. Jak więc wybrać najlepszą ofertę i ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Szwajcarii? Sprawdźmy.  

Narty w Szwajcarii - dlaczego warto?

Szwajcaria słynie z doskonałych warunków narciarskich. Znajdziesz doskonale dostosowane do potrzeb narciarzy ośrodki i trasy o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Podczas jazdy na nartach w Szwajcarii masz okazję podziwiać piękno Alp i wyjątkowo malowniczej scenerii górskiej. To niewielkie państwo europejskie słynie również z wysokiego standardu obsługi i gościnności. Ośrodki narciarskie, hotele i restauracje są często świetnie zarządzane i gwarantują tu wysoką jakość usług. Bezpieczeństwo narciarzy jest tu priorytetem, a ośrodki narciarskie są dobrze zarządzane i utrzymane. Po zjeździe ze stoku możesz skorzystać z bogatej oferty luksusowych ośrodków SPA, hoteli, ekskluzywnych restauracji oraz wydarzeń kulturalnych. Poza narciarstwem znajdziesz tu mnóstwo ofert i innych form aktywności zimowych, takich jak snowboarding, jazda na sankach, wędrówki na śnieżnych rakietach czy łyżwiarstwo.

Ponadto, Szwajcaria jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, a doskonałe warunki infrastruktury transportowej znacznie ułatwiają dostęp do różnych ośrodków narciarskich. 

Dokumenty potrzebne na wyjazd na narty do Szwajcarii

Upewnij się, że twój paszport lub dowód osobisty jest ważny przez cały okres planowanej podróży. Obywatele Polski, podróżujący w celach turystycznych lub biznesowych, nie potrzebują wizy do Szwajcarii na pobyt krótkoterminowy (do 90 dni w ciągu 180 dni). Warto zabrać ze sobą również kartę płatniczą, ponieważ nie wszędzie można płacić gotówką. Upewnij się, że Twoja karta jest akceptowana w Szwajcarii i sprawdź limit wypłat za granicą. Chociaż ubezpieczenie turystyczne nie jest wymagane, warto rozważyć kupno polisy, szczególnie, że leczenie za granicą jest dużo droższe niż w Polsce. 

Dojazd z Polski do Szwajcarii - o czym musisz pamiętać?

Decydując się na wyjazd na narty do Szwajcarii z Polski  własnym autem, najlepiej rozważyć jedną z dwóch opcji. Wygodniejszą, ale dłuższą trasą przez Niemcy lub krótszą - przez Czechy i Austrię (na której musisz pamiętać o wykupieniu dodatkowych naklejek na autostrady). 

Na rządowej stronie gov.pl czytamy:

Uwaga!

W Szwajcarii obowiązuje opłata drogowa za przejazd autostradami. Ma ona formę rocznej winiety. Możesz ją kupić na przejściach granicznych za 40 franków szwajcarskich. Zimą zalecamy jazdę na oponach zimowych. W niektóre regiony górskie, np. okolice Davos, powinieneś zabierać łańcuchy. Nie możesz korzystać z tzw. urządzeń antyradarowych. Grozi za to grzywna oraz konfiskata aparatury. W Szwajcarii nie wolno nocować poza wyznaczonymi do tego miejscami. Nie możesz więc spać np. na parkingu przy autostradzie. Jeśli złamiesz ten zakaz, grożą Ci dotkliwe mandaty. Przez całą dobę musisz poruszać się z włączonymi światłami.

Pamiętaj również, że miejscowe władze bardzo rygorystycznie podchodzą do przestrzegania przepisów drogowych, a mandaty są bardzo wysokie.

EKUZ na narty w Szwajcarii - dlaczego nie wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pozwala obywatelom Polski korzystać z pomocy lekarskiej w krajach Unii Europejskiej i EFTA (do której należy Szwajcaria). Pomoc udzielana na podstawie karty EKUZ obejmuje również przypadki zachorowania na COVID-19.  

Nie oznacza to jednak, że za leczenie w Szwajcarii nie zapłacimy. Za część usług trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Do płatnych świadczeń medycznych należą: 

 • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – osoby do 18 roku życia – ok. 135 zł, powyżej 18 r.ż. – ok. 375 zł. Podane kwoty stanowią ryczałt na 30 dni.  
 • Wizyta u specjalisty – osoby do 18 roku życia – ok. 135 zł, powyżej 18 r.ż. – ok. 375 zł. Podane kwoty stanowią ryczałt na 30 dni.  
 • Wizyta u lekarza stomatologa – osoby do 18 roku życia – ok. 135 zł, powyżej 18 r.ż. – ok. 375 zł. Podane kwoty stanowią ryczałt na 30 dni.  
 • Hospitalizacja – ok. 60 zł/1 dzień. Opłat nie muszą wnosić dzieci i osoby uczące się, które nie ukończyły 25 r.ż. 
 • Leczenie szpitalne (stacjonarne) – osoby do 18 roku życia – ok. 135 zł, powyżej 18 r.ż. – ok. 375 zł. Podane kwoty stanowią ryczałt na 30 dni.  
 • Transport medyczny karetką – 50% kosztów. Pacjent może ubiegać się o zwrot kosztów do ok. 2 000 zł rocznie. 
 • Transport medyczny z wykorzystaniem pogotowia lotniczego – 50% kosztów. Pacjent może ubiegać się o zwrot kosztów do ok. 2 000 zł rocznie. 
 • Ratownictwo górskie – 50% kosztów. Pacjent może ubiegać się o zwrot kosztów do ok. 2 000 zł rocznie. Koszty akcji poszukiwawczo-ratowniczych pacjent ponosi w 100%.  
 • Koszty transportu medycznego do Polski – w ogóle nie są refundowane przez EKUZ; pacjent ponosi je w 100%.  

Wypowiedź eksperta

Na podstawie Karty EKUZ mamy możliwość korzystania jedynie z podstawowych usług medycznych w Szwajcarii. Jeśli nieszczęśliwie dojdzie do wypadku na stoku, lub zostaniemy poszkodowani w innej sytuacji, to należy liczyć się z tym, że mocno odczujemy taką ewentualność „po kieszeni”. Ubezpieczenie turystyczne chroni zatem nie tylko nasze zdrowie, ale i nasz majątek.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Jak widać, nawet posiadając EKUZ, trzeba liczyć się z dodatkowymi i to niemałymi kosztami. Ubezpieczenie na narty pokryje je w pełni. 

Jak wybrać ubezpieczenie na narty do Szwajcarii?  

Na narty do Szwajcarii standardowa polisa nie wystarczy. Konieczne będzie ubezpieczenie przeznaczone typowo dla uprawiających narciarstwo oraz inne sporty zimowe. Taka polisa powinna przede wszystkim pokrywać koszty leczenia – w przypadku Szwajcarii ta nie powinna być niższa niż 30 000 – 40 000 euro.

Narciarze powinni zadbać też, aby ubezpieczenie gwarantowało również pokrycie kosztów ratownictwa na sumę przynajmniej 5 000 euro. Na nartach nietrudno o wypadek, skutkujący koniecznością skorzystania z pomocy specjalistycznych służb – w takich przypadkach nieocenione będzie właśnie ubezpieczenie kosztów ratownictwa.  

Poza tym polisa powinna zapewniać również takie elementy, jak: 

 • NNW. W razie uszczerbku na zdrowiu poniesionego na skutek nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie rekompensujące poniesione straty. 
 • OC w życiu prywatnym. Jeśli to osoba ubezpieczona spowoduje wypadek, wszelkie straty pokryje odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo. 
 • Assistance. Gwarantuje wsparcie prawne, informacyjne i medyczne w razie problemów za granicą. 

Ochronę ubezpieczeniową należy rozszerzyć o uprawianie sportów wysokiego ryzyka – za takie uznawane jest narciarstwo oraz snowboard. To niezwykle istotne rozszerzenie dla każdego narciarza, o którym nie wolno zapominać!  

UWAGA! Niektóre odmiany sportów zimowych (jak np. heliskiing czy jazda poza trasami) są uznawane za sporty ekstremalne i w niektórych towarzystwach wymagają dodatkowego ubezpieczenia. Informacje na ten temat można znaleźć w OWU. 

Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również wiele innych ciekawych dodatków, które można dobrać do swojej polisy. Należy do nich m.in. ubezpieczenie bagażu (dla wszystkich osób zabierających cenne przedmioty) lub ubezpieczenie sprzętu sportowego (dla wszystkich narciarzy podróżujących z własnym ekwipunkiem sportowym). Zapewnia ono ochronę na wypadek kradzieży lub zniszczenia bagażu czy właśnie sprzętu sportowego.  

Do polisy warto dokupić również OC sportowe. W trakcie szusowania może przecież dojść do zupełnie przypadkowego spowodowania urazu u innego narciarza, czy też uszkodzenia należących do niego przedmiotów lub sprzętu. Za sprawą OC sportowego towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty takiego zdarzenia i wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie – do wysokości określonej na polisie. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina:

Uwaga!

Koszty leczenia w Szwajcarii są bardzo wysokie, dlatego warto wykupić przed wyjazdem dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Ważne, by pokrywała także koszty akcji ratunkowych, hospitalizacji, którą spowodują nagłe objawy choroby przewlekłej leczonej w kraju (np. choroby krążenia, cukrzyca), transportu medycznego, a w razie śmierci – koszt transportu ciała do Polski.

Ciekawą propozycją, o którą można poszerzyć polisę na narty, jest też tzw. klauzula alkoholowa. Zapewnia ona ubezpieczonemu ochronę również na wypadek zdarzeń, do których dochodzi pod wpływem alkoholu. Warto zabezpieczyć się, w razie gdyby do nieszczęśliwego zdarzenia doszło po spożyciu pozornie niewinnej szklaneczki grzańca, szczególnie, że obecnie klauzula alkoholowa jest oferowana w standardzie niemalże każdego towarzystwa ubezpieczeniowego.  

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Szwajcarii? 

Cena polisy zależy od wielu czynników – wybranego pakietu, długości wyjazdu, dostępnych rozszerzeń i dodatków. Podczas wyboru ochrony nie należy skupiać się tylko na tym, aby ubezpieczenie było jak najtańsze. Najważniejsze to dopasować polisę do swoich potrzeb oraz charakteru podróży. 

Zobaczmy, na przykładzie jednego z naszych klientów, który wybrał się na narty, ile kosztuje jeden dzień ubezpieczenia turystycznego do Szwajcarii. 

Koszt jednodniowego ubezpieczenia na narty do Szwajcarii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
4,53 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
8,27 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholuSporty objęte polisą: 71
Signal Iduna
Koszty leczenia
94 055 zł
Ratownictwo
32 919 zł
Bagaż
-
9,41 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 282 166 złOC sportowe: 141 083 złZdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
12,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2,Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
14,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 410 289 zł
Ratownictwo
47 028 zł
Bagaż
4 703 zł
20,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 47 028 złOC: 470 276 złOC sportowe: 470 276 zł Sprzęt sportowyZdarzenia pod wpływem alkoholu

Koszt ubezpieczenia na narty do Szwajcarii

Koszt ubezpieczenia na narty do Szwajcarii
AXA Partners
4,53 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
8,27 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholuSporty objęte polisą: 71
Signal Iduna
9,41 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
94 055 zł
Ratownictwo
32 919 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 282 166 złOC sportowe: 141 083 złZdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
12,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2,Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
14,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
20,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 410 289 zł
Ratownictwo
47 028 zł
Bagaż
4 703 zł
Dodatkowo: NNW: 47 028 złOC: 470 276 złOC sportowe: 470 276 zł Sprzęt sportowyZdarzenia pod wpływem alkoholu

Koszt ubezpieczenia na narty do Szwajcarii

Jak widać, ubezpieczenie na narty do Szwajcarii, można zakupić już od 4,31 zł za jeden dzień ochrony. Warto jednak porównać różne oferty i dokładnie przeanalizować swoje potrzeby wyjazdowe. Przemyślana polisa zapewni pełną ochronę i spokojny wyjazd na zimowy urlop.  

Takie ubezpieczenie można zakupić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Wystarczy wypełnić formularz, zapoznać się z ofertą i wybrać dopasowaną do siebie ochronę. Formalności zajmą kilka minut – składkę można opłacić online, a dokument polisy zostanie wysłany na maila. 

Gdzie na narty do Szwajcarii?

W Szwajcarii nie brakuje ośrodków, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających podróżników. Infrastruktura w tym alpejskim kraju jest na najwyższym poziomie. Stoki są odpowiednio przygotowane do jazdy, nie brakuje wypożyczalni sprzętu, szkółek narciarskich, a także bazy gastronomicznej.

Każdy region narciarski oferuje też szeroki wybór noclegów – od kwater prywatnych i hosteli, aż po luksusowe, pięciogwiazdkowe obiekty. W Szwajcarii każdy znajdzie ośrodek dopasowany do swoich potrzeb i możliwości.  

Planując zimowy pobyt w Szwajcarii, szczególną uwagę warto zwrócić na:  

 • Silvretta Arena Samnaun / Ischgl. Jeden z popularniejszych ośrodków w całej Szwajcarii. Oferuje ponad 200 km tras rozciągających się na wysokości od 1700 m n.p.m. do 2872 m n.p.m. Większość tras to trasy o średnim stopniu trudności, a narciarze do dyspozycji mają aż 45 wyciągów różnego typu. To także region uwielbiany przez snowboardzistów!  

 • Davos Klosters Parsenn. Mocno zmodernizowany ośrodek, który oferuje aż 35 tras narciarskich – większość z nich dla osób średniozaawansowanych. Trasy leżą na wysokości od 810 m n.p.m. do aż 2 844 m n.p.m., a szusujący mogą korzystać z aż 47 doskonale przygotowanych wyciągów. Śnieg w tym ośrodku utrzymuje się aż do kwietnia.  

 • Zermatt. Bardzo popularny region i ośrodek, słynny z powodu wysokiego na 4000 m n.p.m. lodowca Matterhorn. To także najwyżej położony teren narciarski w Alpach! Szusujący mogą korzystać z blisko 200 km tras i 32 nowoczesnych wyciągów. Trasy przygotowane są zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i doświadczonych. Leżą na wysokościach od 1 562 m n.p.m. do 3 883 m n.p.m. Cały teren ośrodka dostosowany jest doskonale również do potrzeb najmłodszych szusujących.  

 • Saas-Fee. To wyjątkowo malowniczy region, otoczony przez 13 czterotysięczników. Ze względu na swoje położone nazywany jest „perłą Alp”. Narciarze mogą korzystać tu z 48 tras i 22 wyciągów. Dominują trasy czerwone i niebieskie, a sam ośrodek ma opinię ośrodka premium. Uwaga: wioska Saas-Fee to strefa wyłączona z ruchu samochodowego! 

 • Verbiel. Ponad 400 kilometrów tras, położonych na wysokości od 1500 m n.p.m. do 3330 m n.p.m. Doskonała infrastruktura (93 wyciągi!) i niepowtarzalna, sportowa atmosfera – wszytko to czeka na narciarzy w Verbier. Większość tras dopasowana jest do potrzeb osób początkujących i średniozaawansowanych.  

 • Tyon 2000. Malowniczy ośrodek przeznaczony raczej dla narciarzy mających już większe doświadczenie – blisko 60% tras to trasy czerwone. To ponad 300 kilometrów tras i aż 82 wyciągi do dyspozycji wypoczywających. Ośrodek cieszy się opinią miejsca autentycznego i pozbawionego zbędnej komercji, gdzie można posmakować prawdziwego alpejskiego życia. 

 • St. Peter – Pagig. To niewielki, kameralny ośrodek, położony w kantonie Gryzonia. Liczy 20 kilometrów tras (przeważają czerwone i niebieskie). Do dyspozycji narciarzy są 4 wyciągi. Sezon trwa tutaj do marca. To region, który docenią miłośnicy spokojnego szusowania i pięknych, alpejskich widoków.  

 • St. Moritz – Corviglia. Ośrodek uchodzący za prestiżowy i luksusowy, przyciągający co roku także celebrytów i osoby znane z pierwszych stron gazet. To ponad 150 km doskonale przygotowanych tras, z czego 51% stanowią trasy czerwone, 27% trasy niebieskie i 22% trasy czarne. Goście ośrodka mogą korzystać z 24 wyciągów. W St. Moritz odnajdą się zarówno miłośni klasycznego narciarstwa, freeride’u, jak i snowboradu.  

 • St-Luc i Chandolin. Położone na wschodnim zboczu doliny Val d'Anniviers (Eifischtal) ośrodki, zapewniające szusującym dużo słońca i wspaniałe widoki. Większość tras oznaczono kolorem czerwonym i niebieskim – liczą one łącznie blisko 60 km. Do dyspozycji narciarzy jest 15 wyciągów. To także obszar słynący z doskonałych warunków do pieszych wędrówek.  

 • Scuol Motta Naluns. Średniej wielkości ośrodek narciarski ze stokami położonymi na wysokości od 1250 m n.p.m. do 2783 m n.p.m. Uchodzi za kameralny – nie doświadczymy tam raczej tłumów znanych z St. Moritz czy Zermatt. To 80 kilometrów malowniczych tras i 14 wyciągów. W Scuol Motta Naluns odnajdą się głównie narciarze początkujący i średniozaawansowani.  

 • Sattel – Hochstuckli. To niewielki ośrodek – łącznie oferuje narciarzom 14 kilometrów tras i 6 wyciągów. Sezon trwa tu do marca i choć raczej nie jest to najpopularniejszy szwajcarski ośrodek, jest on doskonale przygotowany do potrzeb rodzin z dziećmi. Trasy oznaczono kolorem niebieskim i czerwonym.  

 • Samaden. Niewielki środek, który jednak spełni oczekiwania nawet najbardziej niezdecydowanych amatorów sportów zimowych. Można tu uprawiać nie tylko narciarstwo, ale też saneczkarstwo, czy zwiedzać obiekt w trakcie wycieczek pieszych po doskonale przygotowanych trasach. Narciarze mają do dyspozycji 3 kilometry tras (niebieskich) oraz 1 wyciąg. Co ciekawe, sezon trwa tu aż do maja.  

 • Pizol – Heidiland. 24 kilometry tras, 12 nowoczesnych wyciągów i piękne, iście alpejskie widoki. Pizol – Heidiland to propozycja dla osób, które chcą uniknąć tłumów. Przyciąga także amatorów wellness – teren słynie z obecności wód termalnych.  

 • Nendaz. To ponad 220 kilometrów tras (głownie czerwonych) oraz 44 wyciągi. Obiekt chętnie wybierają rodziny z dziećmi – oferuje nie tylko doskonałe warunki do szusowania i snowboardu (trasy na wysokości od 1 400 m n.p.m. do 2700 m n.p.m.), ale też liczne parki rozrywki. Ośrodek umożliwia też nocną jazdę na nartach.  

Co warto wiedzieć?

 1. Standardowa polisa turystyczna nie zapewnia ochrony podczas jazdy na nartach.
 2. Trzeba zakupić specjalne ubezpieczenie z rozszerzeniem o uprawianie sportów zimowych. 
 3. Karta EKUZ nie chroni przed opłatą za usługi medyczne w Szwajcarii.
 4. Dopiero posiadając odpowiednie ubezpieczenie, możemy być pewni, że opiekę medyczną mamy w cenie polisy.
 5. Ubezpieczenie turystyczne na narty do Szwajcarii można znaleźć już od około 4 zł za dzień.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia turystyczne do Szwajcarii

 1. Czy są jakieś ograniczenia w podróżowaniu po Szwajcarskich górach?

  Ograniczenia w podróżowaniu obejmują tylko tereny, na których odbywają się ćwiczenia wojskowe. Jeśli wędrujesz lub jeździsz na nartach w wyższych partiach Alp – zachowaj szczególną ostrożność i poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach. Zawsze informuj hotel lub kemping o planowanej wyprawie. Jeśli potrzebna będzie akcja ratunkowa, musisz się liczyć z bardzo wysokimi kosztami usługi medycznej.

 2. Czy na stoku trzeba nosić maseczkę?

  Nie. Zasłanianie nosa i ust nie jest już nigdzie wymagane.

 3. Czy ubezpieczenie na narty w Szwajcarii jest obowiązkowe?

  Nie jest obowiązkowe, ale chroni przed efektami nieprzyjemnych i kosztownych sytuacji, do których może dojść na stoku.

 4. Które ośrodki narciarskie w Szwajcarii są największe?

  W Szwajcarii nie brakuje dużych ośrodków, a wręcz całych narciarskich regionów, w których długość tras zjazdowych przekracza 200 km. Do największych należą: Les Portes du Soleil (650 km tras), Les 4 Vallées (412 km tras), Matterhorn Ski Paradise Ski Region (360 km tras), Silvretta Arena (238 km tras), Arosa-Lenzerheide (225 km tras).