×
temu
Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Co to jest umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa sprzedaży samochodu jest umową cywilnoprawną, uregulowaną w art. 535 Kodeksu cywilnego. Sprzedawca zobowiązuje się w niej do przeniesienia na kupującego własności pojazdu oraz wydania go. Kupujący natomiast gwarantuje, że odbierze samochód i zapłaci sprzedawcy ustaloną cenę.

Będziesz potrzebować dane:

  • sprzedającego(PESEL, wydający dokument)
  • kupującego(nie obowiązkowe)
  • samochodu(przebieg, nr. rejestracji, VIN)

3 kroki do stworzenia dobrej umowy kupna-sprzedaży

Pamiętaj, że niektóre szczegóły transakcji warto ustalić jeszcze przed sporządzeniem umowy.

Auto
01.
Formularz
Przygotuj/sprawdź dokumenty pojazdu
Pamiętaj, że informacje o właścicielu i samochodzie podane w umowie sprzedaży powinny pokrywać się z danymi zawartymi w dokumentach pojazdu. Przed sporządzeniem umowy przygotuj/ sprawdź przede wszystkim dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu.
02.
Porównaj oferty
Sprawdź stan techniczny samochodu
W umowie kupna/sprzedaży samochodu warto wyraźnie wskazać istotne wady pojazdu (o ile takie są). Sprzedający jest wówczas zwolniony od odpowiedzialności za nie z tytułu rękojmi, a Kupujący może negocjować cenę i być pewny, że zapłaci za samochód adekwatnie do jego wartości.
03.
Kup polise
Wybierz właściwą formę umowy
Kodeks cywilny pozwala na dowolną formę umowy sprzedaży samochodu. Najlepiej jednak przygotować dokument na piśmie. Dzięki temu, łatwiej będzie Ci dokonać wszystkich formalności, a w razie sporu ze sprzedawcą czy kupującym, udowodnić swoje racje. Do sporządzenia umowy sprzedaży możesz wykorzystać nasz generator.

Co powinna zawierać
umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Co powinna zawerać umowa kupna-sprzedaży

1Dane

Data i miejsce zawarcia umowy
Informacje o stronach umowy
  • imiona i nazwiska kupującego i sprzedającego,
  • adresy zameldowania (i zamieszkania),
  • numery PESEL oraz numery (i serie) dowodów osobistych

2 Warunki umowy

  • cena samochodu,
  • sposób/forma zapłaty,
  • termin wydania pojazdu,
  • informacje dodatkowe, istotne z punktu widzenia stron

3 Oświadczenia

  • kupującego o tym, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu,
  • sprzedającego, że samochód jest jego własnością,
  • sprzedającego, że samochód nie został zajęty przez komornika sądowego ani nie stanowi przedmiotu zabezpieczenia,
  • informacja, że w sprawach nieuregulowanych umową będą mieć zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego

4 Podpisy

Podpisy każdej ze stron transakcji
SprzedającyStrzałkaKupujący

O czym musisz pamiętać?

Jestem sprzedającym

  • Przygotuj odpowiednią liczbę kopii umowyUmowa kupna sprzedaży samochodu powinna zostać przygotowana w takiej liczbie kopii, ile jest stron transakcji.
  • Nie zaniżaj w umowie ceny samochoduMoże poprosić Cię o to kupujący, aby obniżyć podatek PCC. Pamiętaj jednak, że podanie w umowie zaniżonej ceny może stanowić przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
  • Udziel kupującemu niezbędnych informacjiMasz obowiązek udzielenia kupującemu wszystkich wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących samochodu.
  • Przekaż wszystkie dokumentyWydanie samochodu powinno nastąpić razem z odpowiednimi dokumentami (pojazdu: dowód rejestracyjny, karta pojazdu, dowody opłat, np. akcyzy, jeżeli samochód był sprowadzony z zagranicy) oraz polisą OC.
  • Poinformuj ubezpieczyciela o sprzedaży pojazduPamiętaj, że w ciągu 14 dni od sprzedaży samochodu należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela.

Jestem kupującym

  • Sprawdź poprawność danychUpewnij się, że sprzedawca prawidłowo wpisał w umowie swoje dane i nie ma pomyłek odnośnie informacji o samochodzie.
  • Zapłać tyle, ile ustalono w umowieNie zgadzaj się na umieszczenie w umowie zaniżonej ceny pojazdu, bo w razie sporu ze sprzedawcą możesz nie odzyskać całej wpłaconej kwoty.
  • Sprawdź opis stanu technicznego pojazduUpewnij się, że w umowie nie pojawiły się wzmianki o wadach samochodu, o których wcześniej nie zostałeś poinformowany.
  • Odbierz wszystkie dokumentySprzedawca powinien przekazać Ci m.in. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeżeli została wystawiona) i polisę OC. W przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy zadbaj także o przekazanie dowodów wszystkich opłat (np. akcyzy).
  • Sprawdź ważność polisy OCJeśli samochód który zamierzasz nabyć nie jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, kup polisę w dniu zawarcia umowy kupna/sprzedaży.

Jak działa generator umowy kupna-sprzedaży?

KomputerKobieta

Podgląd wygenerowanego dokumentu:

Dokument

Jak działa narzędzie?

Generator umowy kupna/sprzedaży samochodu to bardzo proste i funkcjonalne narzędzie. Z jego pomocą wystawisz dokument w zaledwie kilka minut. Proces generowania umowy sprzedaży składa się tylko z trzech kroków.

W formularzu wystarczy podać dane pojazdu, informacje o stronach umowy, cenę samochodu oraz dane kontaktowe. Pozyskany dokument pobierz jako plik pdf i wydrukuj. Możesz go również wysłać na swój adres email.

Co możesz zyskać?

Korzystając z naszego generatora umowy kupna-sprzedaży samochodu oszczędzasz przede wszystkim swój czas – dokument przygotujesz w zaledwie kilka minut.

Nie musisz się także obawiać, że dokument nie będzie spełniał wymogów prawnych, zabraknie w nim istotnej informacji czy też, że umowa będzie Cię w jakiś sposób obciążać formalnie lub finansowo.

Dokumenty do pobrania:

PDFDOCDOCX
Umowa kupna sprzedaży samochodu
pdfdocdocx
Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem
pdfdocdocx
Druk PCC-3
pdf--

Przykłady użytkowników

Sprzedawca chciał zaniżyć cenę pojazdu

Samochód, który zamierzałam kupić, był dokładnie taki, jak sobie wymarzyłam. Cena, choć nieco wyższa od rynkowej, wydawała się rozsądna, zważywszy na dobry stan techniczny auta. Zapłaciłam gotówką.

Dopiero w chwili odbioru dokumentów zauważyłam, że wartość pojazdu w umowie została zaniżona o kilkadziesiąt tysięcy złotych.Zażądałam jej zmiany.Korzystając z generatora umowy wypełniłam formularz i wydrukowałam właściwy dokument w kilka minut, a spór ze sprzedawcą samochodu szybko został zażegnany.

Treść umowy sprzedaży była niekorzystna

Znalazłem ogłoszenie, w którym sprzedawca oferował samochód z zagranicy. Oferta wydawała się bardzo interesująca, jednak auta nie można było jeszcze obejrzeć na miejscu. Umowa zawierała zapisy, zgodnie z którymi obecny właściciel pobiera zadatek na poczet zakupu samochodu.

Takie rozwiązanie byłoby dla mnie niekorzystne, jeśli ostatecznie zrezygnowałbym z zakupu (zadatek nie podlega zwrotowi . Postanowiłem więc kupić inny samochód i podpisałem umowę sprzedaży dopiero po oględzinach pojazdu.

Umowa sprzedaży nie uwzględniała współwłaściciela

To miał być mój pierwszy samochód. Ponieważ mam 20 lat i dopiero przed miesiącem otrzymałem prawo jazdy, mój tata postanowił zostać współwłaścicielem auta i „podzielić się” ze mną swoimi zniżkami w OC. Sprzedawca wpisał jednak w umowie wyłącznie jego.

Z takim dokumentem nie mógłbym zarejestrować samochodu na siebie i gromadzić zniżek za bezszkodową jazdę. Na szczęście, szybko znaleźliśmy w Internecie generator, który umożliwiał dopisanie współwłaściciela do umowy.

Najczęściej popełniane błędy przy zawieraniu umowy.

Sprzedający

  • Brak informacji o terminie odbioru samochodu

    Strony umowy kupna/sprzedaży samochodu mogą ustalić dokładny termin odebrania pojazdu. Odpowiedni zapis pozwoli sprzedającemu uniknąć dodatkowych wydatków związanych np. z parkowaniem auta. Jeżeli nowy właściciel będzie zwlekał z odbiorem samochodu, to zbywca będzie mógł przenieść na niego koszt i ryzyko przechowywania.

  • Brak szczegółowego zapisu dotyczącego stanu pojazdu

    Sprzedawca samochodu jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o usterce w chwili zawarcia umowy sprzedaży. Jeśli jednak szczegóły dotyczące konkretnej wady pojazdu nie znajdą się w dokumencie, nowy właściciel auta będzie mógł zaprzeczyć, że został o nich poinformowany.

  • Brak formuły dotyczącej spraw nieuregulowanych umową

    Najlepiej, jeśli w umowie pojawi się zapis mówiący o tym, że w sprawach nieuregulowanych umową będą mieć zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. Są w nim chociażby zawarte zapisy o przedawnieniu rękojmi po 2 latach (Art. 568). Wprawdzie brak takiej formułki nie wyklucza powołania się na Kodeks cywilny, ale na pewno utrudnia rozstrzygnięcie sporu z kupującym.

Kupujący

  • Obniżona w umowie cena samochodu

    Niższa niż faktycznie zapłacona cena samochodu w umowie sprzedaży nie pomoże w obniżeniu podatku PCC (choć wiele osób tak właśnie uważa) - urząd skarbowy i tak ją zweryfikuje. Taki zapis będzie mieć za to negatywne znaczenie, jeśli np. zdecydujemy się na odstąpienie od umowy – sprzedawca zwróci nam tylko taką kwotę, jaka widnieje na umowie.

  • Nieprawdziwy opis stanu auta

    Niektórzy sprzedawcy próbują „przemycić” w umowie sprzedaży informacje o wadach pojazdu, o których wcześniej nie wspomnieli kupującemu. W ten sposób chcą uniknąć odpowiedzialności za stan techniczny samochodu z tytułu rękojmi. Warto więc dokładnie zweryfikować zapisy umowy, szczególnie jeśli właściciel pojazdu nie przygotował jej w naszej obecności.

  • Zawarcie umowy z osobą nieupoważnioną

    Przed podpisaniem umowy sprzedaży należy sprawdzić tożsamość sprzedającego. Pamiętajmy, że stroną transakcji może być tylko właściciel oraz wszyscy współwłaściciele (jeśli są) pojazdu, ewentualnie ich prawny pełnomocnik. Powinniśmy także wystrzegać się umów in blanco lub tylko częściowo wypełnionych.

Z punktu widzenia kupującego zawarcie w umowie informacji o stwierdzonych usterkach pojazdu jest istotne również ze względów podatkowych. Podatek od czynności cywilnoprawnych (w wysokości 2 proc.) jest naliczany od ceny rynkowej auta. Niższą cenę na umowie kupna-sprzedaży trzeba zatem dobrze uzasadnić, aby urzędnicy nie uznali, że nastąpiła próba obniżenia wysokości podatku – wyjaśnia Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Stefania Stuglik specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
dotyczące umowy sprzedaży samochodu.

  • Jak długo należy przechowywać umowę kupna-sprzedaży samochodu?

    Ogólna zasada jest taka, że umowy powinno się trzymać tak długo, jak one obowiązują. W przypadku sprzedaży auta, ta reguła nie ma jednak zastosowania – umowę kupna-sprzedaży pojazdu należy więc trzymać 3 lata, licząc od terminu wymagalności.

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach nieruchomości?
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego