Student, który posiada ubezpieczenie NNW może liczyć na wsparcie finansowe w sytuacji, gdy dojdzie u niego do wypadku, pobytu w szpitalu czy konieczności rehabilitacji. Jest to rozwiązanie dostępne dla osób, które studiują i nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Taką ochronę można uzyskać od 34 zł rocznie.

Ubezpieczenie NNW to nieduży wydatek, który może zagwarantować pomoc w trudnych sytuacjach. Nie sposób przewidzieć wypadku oraz jego konsekwencji, przez co świadczenie z ubezpieczenia w wysokości 1 000 zł lub 10 000 zł może być istotną formą pomocy, gdy dojdzie do nieoczekiwanych zdarzeń, a ich efekty będą dla nas odczuwalne przez dłuższy czas.

Na przykładzie kilku polis NNW dla studenta sprawdziliśmy, ile wynoszą składki, co wchodzi w skład ubezpieczenia, na jak wysokie odszkodowanie można liczyć i kiedy polisa nie działa.
 

Sprawdź NNW dla studentów!

Na czym polega ubezpieczenie NNW dla studenta? 

Polisa NNW to rodzaj ubezpieczenia, które oferuje wsparcie finansowe w sytuacjach następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmują ono głównie okoliczności wystąpienia uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Do takich zdarzeń zaliczyć można między innymi złamania, poparzenia, wypadki komunikacyjne lub pobyt w szpitalu. Wyżej wymienione sytuacje stanowią podstawę do otrzymania odszkodowania.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zabezpiecza studenta na okres 12 miesięcy. Wygodnym rozwiązaniem jest składka w ujęciu rocznym, płatna jednorazowo z góry. Ubezpieczenie NNW można nabyć zarówno za pośrednictwem uczelni, jak i samodzielnie — wówczas ma się możliwość wybrania oferty, która najbardziej odpowiada prywatnym oczekiwaniom i zapewnia maksymalną formę ochrony.

Dobry pakiet w ramach polisy chroni studenta nie tylko podczas ćwiczeń oraz wykładów, lecz także w czasie nauki, praktyki czy w drodze na uczelnię. Obowiązuje również w domu, w trakcie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych bądź hobbystycznych, a nawet wakacji. Ubezpieczenie NNW dla studentów to całodobowa ochrona, niezależnie od miejsca przebywania osoby objętej taką polisą. Oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych są zwykle bardzo atrakcyjne i starannie przygotowywane dla studentów. Co więcej, taka polisa nie wiąże się również z bardzo wygórowanym wydatkiem.

PAMIĘTAJ!
Warunkiem przystąpienia do polisy NNW jest nie tylko posiadanie statusu studenta, ale i wiek - do ukończenia 26 roku życia.

Choroby, złamania i kleszcze? Na jaką ochronę z polisy NNW może liczyć student? 

Ubezpieczenie NNW dla studenta oferuje obecnie bardzo szeroki zakres ochrony oraz usług. Ochrona nie sprowadza się jedynie do odszkodowania za złamanie lub pobyt w szpitalu, ale zapewnia również wsparcie w poniższych sytuacjach:

 • operacje plastyczne (dotyczy zmian wskutek NW),
 • odbudowy zębów (dotyczy zmian wskutek NW),
 • pogryzienia przez zwierzęta, ukąszenie kleszcza,
 • śmierć rodzica/opiekuna prawnego,
 • zwrot kosztów za leki lub środki pomocnicze,
 • zwrot kosztów rehabilitacji,
 • cyberprzemoc,
 • wizyta domowa pielęgniarki lub lekarza,
 • pomoc psychologiczna,
 • zatrucie gazami lub substancjami chemicznymi,
 • naprawę okularów korekcyjnych (dotyczy uszkodzeń wskutek NW),
 • organizacja oraz pokrycie kosztów badań BRCA1 i BRCA2,
 • dodatkowa opinia medyczna,
 • zwrot kosztów poszukiwania dziecka.

Ochrona zależna jest od oferty – dlatego warto je sprawdzać i porównywać. Polisa NNW dla studenta oferowana przez jedno towarzystwo ubezpieczeniowe może posiadać kilka różnych wariantów ochrony. 
 

Co możesz zyskać za 40, a co za 400 zł? 

Ubezpieczenie dla studenta może oznaczać zarówno ochronę podstawową, jak i rozszerzoną. Należy dopasować polisę do swoich indywidualnych potrzeb.

Ile zapłacisz za taki rodzaj ochrony? To zależy od Ciebie. Twoja składka może wynosić 40 zł, jak i niecałe 400 zł za rok. Na cenę wpływa suma ubezpieczenia oraz zakres ochrony. Jeśli obawiasz się pobytu w szpitalu – zwróć koniecznie uwagę na to, jak wysoki zasiłek szpitalny możesz otrzymać. Z kolei, jeśli uprawiasz ryzykowny sport lub studiujesz na Akademii Wychowania Fizycznego – weź pod uwagę rozwiązanie, które uwzględnia również sporty wysokiego ryzyka.

Co oferuje ubezpieczenie NNW dla studenta

TU

Nieszczęśliwy wypadek

Uszczerbek na zdrowiu (1%)

Pobyt w szpitalu (za 1 dzień)

Składka roczna

UNIQA

20 000 zł

120 zł

20 zł

34 zł

Wiener

10 000 zł

100 zł

100 zł

37 zł

Signal Iduna

12 000 zł

240 zł

60 zł

38 zł

Allianz

19 000 zł

150 zł

50 zł (do 30 dni)

39 zł

Generali

15 000 zł

100 zł

40 zł

42 zł

TUZ Ubezpieczenia

10 000 zł

100 zł

20 zł

46 zł

BeeSafe

25 000 zł

150 zł

30 zł

49 zł

Compensa

50 000 zł

400 zł

20 zł

69 zł

PZU

50 000 zł

500 zł

-

93 zł

UNIQA

80 000 zł

500 zł

60 zł

126 zł

Signal Iduna

75 000 zł

1 500 zł

100 zł

166 zł

Compensa

100 000 zł

1 000 zł

100 zł

189 zł

TUZ Ubezpieczenia

100 000 zł

1 000 zł

100 zł

236 zł

Allianz

70 000 zł

70 zł

100 zł (do 30 dni)

299 zł

Wiener

100 000 zł

1 000 zł

100 zł

368 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie wybranych ofert TU z dnia 28.09.2023 r.

Porównaj polisy NNW dla studentów!

Ochrona nie zawsze działa, dlatego koniecznie sprawdź umowę! 

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem, należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Niezwykle istotny jest tutaj zapis o wyłączeniach z odpowiedzialności. Taki punkt opisuje okoliczności wypadku, które nie podlegają pod wypłatę świadczenia. Najczęściej dotyczą one uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku np. próby popełnienia przestępstwa, samobójstwa, uprawiania sportów ekstremalnych, bójek, protestów lub przebywania w krajach, na których toczą się działania wojenne.

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności warto również sprawdzić zapis o limitach świadczeń. Określają one liczbę zdarzeń polisowych przewidzianych na rok polisowy. To oznacza, że złamanie kości po raz trzeci w ciągu jednego roku może nie zapewnić odszkodowania w sytuacji, gdy ubezpieczyciel przewiduje wyłącznie dwa takie zdarzenia. 

Czym powinieneś się kierować przy wyborze ubezpieczenia? 

Każdy student może potrzebować innej ochrony na przyszłość. Standardowe rozwiązania są oczywiście wskazane i mogą przynieść wiele korzyści – np. odszkodowanie, gdy złamiesz rękę albo z tego powodu musisz spędzić kilka dni w szpitalu.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, co jeszcze może zaoferować nam polisa dla studenta. Może to być na przykład ochrona na wypadek zatrucia gazami lub substancjami chemicznymi – jeśli studiujesz na kierunki związane z chemią lub biologią. Jeśli jesteś aktywny w mediach społecznościowych i obawiasz się hejtu w internecie – możesz zdecydować się na polisę, która na wypadek cyberprzemocy zapewni Ci pomoc prawną, informatyczną oraz psychologiczną.

Wypowiedź eksperta

Zastanów się nad tym, czy w wolnym czasie uprawiasz sport, zajmujesz się czymś, co może prowadzić do jakiś problemów ze zdrowiem lub urazami ciała i jakiej pomocy w takich okolicznościach możesz potrzebować? Czy opłacasz samodzielnie swoje studia czy możesz liczyć na pomoc finansową rodziców? Jeśli utrzymujesz się sam, w wolnych chwilach dorabiasz sobie, by zapłacić czesne – wsparcie wysokiego odszkodowania może być potrzebne, gdy z powodów zdrowotnych dojdzie do czasowej niezdolności do pracy.
Adrianna Chruściel, RedaktorAdrianna Chruściel, Redaktor

Gdzie znajdziesz najlepsze rozwiązanie? 

Twoja uczelnia może oferować Ci zakup polisy NNW, jednak sprawdź dokładnie – ile kosztuje i co oferuje. Takie oferty zazwyczaj zapewniają podstawowe wsparcie i nie masz zbyt dużego wyboru.

Możesz samodzielnie sprawdzić, czy w podobnej cenie nie znajdziesz lepszego rozwiązania. Jeśli chcesz zainwestować więcej w swoją ochronę – wybór będziesz mieć już naprawdę duży. 

Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń NNW i dowiedz się więcej. W jednym miejscu przeczytasz informacje o różnych polisach wielu różnych ubezpieczycieli. Ofert jest naprawdę dużo i nie musisz decydować się na taką, która Cię nie interesuje. 

O czym jeszcze warto pomyśleć?

Czy polisa dla studenta to wszystko, na co może się zdecydować? Nie. Zabezpieczyć swoją przyszłość może na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest prywatna polisa zdrowotna. Oczywiście, jako osoba ucząca się, student może korzystać z opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak napięty grafik zajęć nie zawsze ułatwia oczekiwanie w długich kolejkach publicznych przychodni. Dobrym rozwiązaniem może być właśnie prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które zagwarantuje szybkie terminy wizyt u wielu specjalistów oraz darmowe wykonanie wielu badań diagnostycznych.

Student może również pomyśleć o standardowej polisie na życie, która zapewni dodatkową ochronę lub będzie gromadzić oszczędności na przyszłość. To odpowiedzialny i świadomy krok. Rozwiązanie również można dopasować do swoich preferencji - samodzielnie wybrać sumę ubezpieczenia oraz zakres ochrony.
 

Sprawdź NNW dla studentów!

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie NNW dotyczy zarówno dzieci uczęszczających do żłobka, przedszkola, szkoły, jak i studentów

2. Umowa w ubezpieczeniu NNW jest zawierana na 12 miesięcy

3. Ochroną objęte zostać mogą osoby, które nie ukończyły 26 roku życia

4. Indywidualna polisa NNW dla studenta to wydatek już od poniżej 40 zł rocznie

FAQ - najczęściej zadawane pytania o NNW dla studentów

 1. Czy ubezpieczenie NNW chroni również w czasie nauki zdalnej?

  Tak, polisa NNW zapewnia ochronę zarówno w trakcie zajęć stacjonarnych, jak i zdalnych. Ochrona trwa całą dobę i działa zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 2. Jak polisa NNW może pomóc w przypadku koronawirusa?

  Ubezpieczenie NNW może zagwarantować świadczenie związane z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19. Podstawą jest przede wszystkim hospitalizacja wynikająca z zarażenia się koronawirusem.

 3. Czy student może mieć więcej niż jedno ubezpieczenie NNW?

  Tak, można posiadać kilka ubezpieczeń NNW. Jedynym ograniczeniem jest wiek studenta - większość polis NNW ubezpiecza do 26 roku życia. Dodatkowe ubezpieczenie zwiększa kwotę odszkodowania. 

 4. Czy studenci zaoczni również mogą się ubezpieczyć przez NNW?

  Tak, ubezpieczenie NNW dla studentów obejmuje również studia zaoczne. Dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia tryb nauki.

 5. Ile kosztuje ubezpieczenie NNW dla studenta?

  Koszt ubezpieczenia dla studenta jest zależny od wybranej oferty. Polisa NNW dla studenta może kosztować 30, 100, jak i 300 zł rocznie. Składka opłacana jest jednorazowo, a umowa z ubezpieczycielem trwa 12 miesięcy.

 6. Gdzie najlepiej ubezpieczyć studenta?

  Ubezpieczenia dla studenta szukaj z pomocą porównywarki. Ona koncentruje wszystkie możliwe rozwiązania w jednym miejscu, dzięki czemu dowiesz się, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najlepsze dostępne opcje.

 7. Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe na studiach?

  Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe. Warto jednak zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ może zapewnić wsparcie finansowe w różnych okolicznościach. Jeśli dojdzie np. do uszkodzenia okularów korekcyjnych w wyniku wypadku, albo pobytu w szpitalu czy cybeprzemocy – ubezpieczyciel zapewni pomoc.