Zaczął się wrzesień i dzieci rozpoczęły naukę w szkołach. Okres po wakacjach oznacza nowe przygody i pomysły na spędzanie wolnego czasu, co także wiąże się z ryzykiem wypadku czy kontuzji. Dlatego dobrze wcześniej pomyśleć o odpowiedniej ochronie w postaci szkolnego ubezpieczenia NNW. Podpowiadamy, gdzie warto je kupić.

Nowe znajomości w szkole powodują u dziecka często nowe fascynacje – nagle zaczyna interesować się jazdą konną, jeżdżeniem na deskorolce czy rolkach, rozpoczyna naukę pływania czy próbuje swoich sił na ściance wspinaczkowej. Każda taka aktywność dostarcza niezapomnianych wrażeń, ale może też okazać się źródłem kontuzji i poważnych urazów, które nierzadko kończą się pobytem w szpitalu.

Stąd tak pomocne i w dodatku niedrogie jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Aby nie przepłacać za szkolne NNW, warto wiedzieć, gdzie szukać ubezpieczenia. Porównujemy 3 miejsca zakupu takiej polisy.

Sprawdź polisy NNW szkolne

Po co dziecku szkolne ubezpieczenie NNW?

Wstrząśnienie mózgu, pogryzienie przez zwierzęta, złamania i różnego rodzaju choroby to tylko niektóre z zagrożeń życia i zdrowia dziecka.

Ubezpieczenie NNW ma za zadanie chronić dziecko od następstw nieszczęśliwych wypadków. Oznacza to, że w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną, ubezpieczyciel wypłaci rodzicowi czy opiekunowi prawnemu należne odszkodowanie. Pieniądze z polisy można przeznaczyć na dowolny cel – np. sfinansowanie rehabilitacji.

Co powinno zapewniać dobre ubezpieczenie NNW? Przede wszystkim wysoką sumę ubezpieczenia, na podstawie której, dziecko otrzyma wyższe odszkodowanie. Polisa powinna również zapewniać jak najszersze wsparcie, ale dopasowane do potrzeb ubezpieczonego, np.:

 • rozszerzenie o wypadki w trakcie wyczynowego uprawiania sportu,
 • pomoc w zorganizowaniu sprzętu potrzebnego do rehabilitacji,
 • wsparcie psychologa,
 • dofinansowanie do leków nierefundowanych,
 • opłacenie korepetycji w razie długiej nieobecności w szkole.
PAMIĘTAJ! Polisę NNW dla dziecka opłaca się wykupić bez względu na prawdopodobieństwo doznania wypadku. Roczna składka zaczyna się od ok. 30 zł.

Polisa NNW w szkole - ubezpieczenie grupowe za grosze

Szkoły na przełomie sierpnia i września podają informację o możliwej do zakupienia polisie NNW dla dziecka. Należy jednak pamiętać, że szkoła zawiera umowę z jedną firmą ubezpieczeniową, przez co rodzic nie ma możliwości wyboru dodatków ani zmiany sumy ubezpieczenia. Jedynym wyborem może być wariant cenowy z gotowym zakresem i sumami.

Ubezpieczenie szkolne NNW to również oferta dopasowana do klienta grupowego, a i sam produkt to przykład polisy grupowej. Firma ubezpieczeniowa proponuje niską składkę i dzieli to samo ryzyko wypadku na kilkaset uczniów w jednej szkole. Składka roczna jest na tyle niska, aby nie stanowiła bariery finansowej dla żadnego rodzica. Jednak, im tańszy produkt, tym węższy zakres ochrony i niższe sumy ubezpieczenia. Na tych oszczędnościach traci i rodzic, i dziecko, bo w razie np. leczenia szpitalnego czy operacji usuwania migdałków świadczenie nie zostanie przyznane.

Zaletą polisy NNW kupowanej w szkole jest niewątpliwie cena. Takie ubezpieczenie to wydatek rzędu 20-30 zł rocznie. Tyle że w zamian ubezpieczyciel nie oferuje wiele, a ewentualne odszkodowanie może być nieadekwatne do wydatków finansowych na leczenie po wypadku dziecka.

Polisa NNW z rankingu - porównanie cen i zakresu ochrony

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla dziecka będzie samodzielne znalezienie ubezpieczenia NNW przez rodzica. To szansa na maksymalne dopasowanie oferty do potrzeb, zainteresowań oraz sposobu spędzania wolnego czasu dziecka.

Miejscem, w którym można zaoszczędzić czas i pieniądze jest RANKING UBEZPIECZEŃ SZKOLNYCH NNW zawierający oferty wiodących towarzystw, w tym: Generali, Gothear, Compensa, AXA, Proama, Signal Iduna i Uniqa.

Ranking wskazuje najtańsze warianty składek danego towarzystwa, a w razie zainteresowania ofertą daje możliwość zakupu polisy NNW dla dziecka online. W szczegółach rankingu znajdziemy ponadto:

 • 3 warianty cenowe do wyboru – do 50 zł, do 100 zł i do 200 zł,
 • maksymalne sumy odszkodowania dla każdego wariantu,
 • przegląd wybranych zdarzeń w zakresie ochrony,
 • cenne informacje dotyczące np. warunków wypłaty świadczenia za pobyt w szpitalu.

Skorzystanie z rankingu to także okazja do sprawdzenia przydatnych informacji, jak zależność składki od szczebla edukacji ubezpieczonego. Inne są bowiem ceny dla dziecka w żłobku, przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum i liceum.

Polisa NNW dla dziecka i rodzica - indywidualnie i drogo

Alternatywnym rozwiązaniem dla rodzica poszukującego ubezpieczenia dla siebie i dla dziecka może być polisa NNW ze składką miesięczną. Oprócz innej częstotliwości opłacania składek, takie ubezpieczenie charakteryzuje się m.in.:

 • długością trwania umowy – 5 lat,
 • ochroną dziecka do określonego wieku – 18. rok życia,
 • wysoką składką – nawet 44 zł miesięcznie.

Przykładem takiej polisy jest PZU Ja Plus, w której ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę odszkodowania w 3 sytuacjach: pobyt w szpitalu, złamanie kości i trwałe inwalidztwo – każde ze zdarzeń oczywiście musi być spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem.

I chociaż sumy ubezpieczenia wyglądają przyzwoicie – do 20 000 zł za złamanie kości – wysokość rocznej składki może okazać się propozycją tylko dla zamożnych rodziców. W najdroższym wariancie rodzic zapłaci za ochronę własną i dziecka nawet 528 zł, czyli 10-krotnie więcej niż wybierając indywidualne NNW szkolne. Przy ubezpieczaniu większej liczby dzieci rachunek za polisę proponowaną przez PZU będzie jeszcze wyższy.

Dwa ubezpieczenia dla dziecka to również dwa odszkodowania

Co zrobić w sytuacji, gdy już się opłaciło ubezpieczenie oferowane w szkole? Podobne pytanie zadają sobie co roku ci rodzice, którzy zbyt pochopnie zgodzili się na propozycję w szkole i przez pośpiech lub z innego powodu nie przeczytali warunków umowy, czyli dołączonego do polisy dokumentu OWU.

Wtedy najczęściej też okazuje się, że wykupiony zakres ochrony nie obejmuje paru kluczowych zdarzeń, jak pobyt w szpitalu czy zwrot kosztów rehabilitacji.

Najlepszym rozwiązaniem jest dokupienie indywidualnej polisy szkolnej NNW zawierającej brakujące zdarzenia. Dziecko może posiadać dwa lub więcej ubezpieczeń NNW. Podwójne ubezpieczenie to również szansa na dwa odszkodowania z tytułu tego samego zdarzenia objętego ochroną lub rozszerzenie dotychczasowego zakresu ochrony.

Ważne informacje

1. Polisę NNW dla dziecka można kupić nie tylko w szkole, ale też samemu

2. Alternatywą jest polisa indywidualna NNW dla rodzica i dziecka, np. w PZU

3. Polisa indywidualna to koszt ponad 500 zł

4. Roczna składka za ubezpieczenie szkolne zaczyna się od 30 zł