Jeśli szukasz dla swojego dziecka ubezpieczenia, które zadziała od pierwszych dni jego życia, sprawdź NNW noworodka. Taka polisa chroni finansowo malucha od następstw nieszczęśliwych wypadków i jest dostępna od ok. 50 złotych miesięcznie.

NNW, czyli ochroni od następstw nieszczęśliwych wypadków często oznacza także, że w ramach polisy maluch ma zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną oraz, jeśli jest taka potrzeba, rehabilitację. Poza NNW na rynku są dostępne także inne produkty ubezpieczeniowe dedykowane małym dzieciom, takie jak np. polisa zdrowotna, ubezpieczenie na życie czy też polisa posagowa. Jak działa ochrona oferowana przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe? Ile kosztuje? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Co powinno zawierać ubezpieczenie noworodka?

Ubezpieczenie noworodka zapewnia wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach, daje również poczucie bezpieczeństwa oraz duży komfort psychiczny. W sytuacji, gdyby coś się stało, rodzina może liczyć nie tylko na pomoc w postaci świadczeń finansowych, ale także organizację niektórych usług, np. opieki medycznej czy też rehabilitacji.

Dobre ubezpieczenie noworodka powinno zawierać

  • pakiet NNW, czyli ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków – ubezpieczyciel pokrywa wtedy koszty badań specjalistycznych, leczenia, zakupu leków, rehabilitacji oraz konsultacji specjalistycznych;
  • dodatkowy pakiet – wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość rozszerzenia polisy np. o organizację badań specjalistycznych lub zapewnienie opieki medycznej w domu, w cenie ubezpieczenia.

Polisę dla noworodka można rozszerzyć także o:

  • pomoc psychologiczną po hospitalizacji;
  • szybki dostęp do informcji po wypadku (infolinia medyczna, rehabilitacyjna);
  • transport medyczny pomiędzy miejscem zamieszkania a placówką medyczną;
  • zwrot kosztów wycieczki, którą trzeba było odwołać z powodu wypadku dziecka.

Jakie ubezpieczenie wybrać dla noworodka? 

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia dla noworodka to ważna decyzja dla rodziców. Przed zakupem polisy warto zastanowić się nad kilkoma kryteriami, które pomogą dobrać odpowiedni produkt. Należą do nich: 

  • analiza kosztów – trzeba sprawdzić, jaki jest całkowity koszt polisy oraz dostępne formy regulacji zobowiązania. Wysokość składki powinna być dostosowana do możliwości finansowych i domowego budżetu, 
  • zakres ubezpieczenia – warto upewnić się, czy polisa obejmuje wszystkie koszty leczenia, które mogą wystąpić w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych u dziecka. W tym celu należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), 
  • warunki ubezpieczenia – zakres ubezpieczenia nie oznacza, że wystąpienie określonych zdarzeń będzie uprawniało do skorzystania ze wsparcia finansowego. Konieczne może okazać się spełnienie określonych w umowie warunków. Warto zatem zapoznać się z OWU, a szczególnie z zapisem dotyczącym wyłączeń odpowiedzialności. Należy upewnić się, że warunki ubezpieczenia są dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań. Ponadto zaleca się sprawdzić, czy polisa obejmuje wizyty u lekarza, wyjazdy szpitalne, leki i inne koszty związane z leczeniem. 

 
Wspomniane kryteria wyboru warto uzupełnić o sprawdzenie opinii i reputacji na temat wybranego ubezpieczyciela. Oprócz tego dobrze jest porównać oferty różnych firm i wybrać tę, która najlepiej będzie odpowiadała aktualnym i przyszłym potrzebom dziecka.  
 
Trzeba pamiętać, że procedura ubezpieczenia dziecka rozpoczyna się tuż po jego narodzinach. Zgłoszenie noworodka do ubezpieczenia zdrowotnego jest wymagane w ciągu 7 dni. Dziecko do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić za pośrednictwem pracodawcy lub zleceniodawcy, w urzędzie pracy (jeśli rodzic jest osobą bezrobotną) lub osobiście do ZUS, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą. Wyjątek stanowią rolnicy, którzy wszelkie formalności dopełnić muszą w KRUS. 
 
Wybierając ubezpieczenie noworodka, warto wziąć pod uwagę różne rozwiązania, takie jak NNW, ochronę z polisy na życie dla rodziny, dziecka albo z ubezpieczenia posagowego. W podjęciu decyzji kluczową rolę odgrywa wiedza na temat tego, czym różnią się poszczególne rodzaje ochrony. 

Ochrona noworodka z NNW dla dziecka 

Ubezpieczenie noworodka NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które działa już od chwili narodzin. Umowę podpisuje się zwykle na jeden rok, a ochrona obowiązuje przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Polisa zapewnia odszkodowanie m.in. z tytułu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji czy świadczenie na wypadek śmierci. 

W poniższej tabeli przedstawiono wybrane oferty wraz z przykładowym zakresem NNW dla noworodka.

Ubezpieczenie noworodka NNW  – wybrane oferty

oferta TU

PKO, UBEZPIECZENIE DZIECKA

PZU, NNW

Allianz, NNW Twoje Dziecko

Compensa, NNW Dziecka

przykładowy zakres

wizyta lekarska,

organizacja i pokrycie kosztów pomocy medycznej (konsultacje lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne, transport medyczny)

uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia,

zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji,

powypadkowa pomoc rehabilitacyjna i pielęgnacyjna, organizacja i pokrycie kosztów leczenia,

śmierć rodzica lub opiekuna prawnego w następstwie nieszczęśliwego wypadku

pobyt w szpitalu,

uszczerbek na zdrowiu,

naprawa bądź zakup sprzętów ortopedycznych i innych środków pomocniczych,

leczenie,

rehabilitacja,

odbudowa stomatologiczna,

ukąszenie i użądlenie przez owady,

pogryzienie przez psa

śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku,

trwały uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku,

jednorazowe świadczenie z tytułu pogryzienia przez psa lub kota, ukąszenia przez żmiję, użądlenia,

zwrot kosztów pomocy psychologicznej po nieszczęśliwym wypadku

cena

od 60 zł

od 48 zł

od 39 zł

od 39 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 07.02.2023.

Przed zakupem ubezpieczenia należy zapoznać się z listą wyłączeń. Wśród najczęściej występujących zdarzeń wymienia się m.in. leczenie eksperymentalne i niepotwierdzone badaniami. 

Ochrona noworodka z polisy na życie dla rodziny 

Noworodek może być objęty ubezpieczeniem w ramach rodzinnej polisy na życie. Oprócz dziecka obejmuje ona oboje rodziców, gwarantując im wsparcie finansowe w razie wystąpienia okoliczności opisanych w umowie. Podstawowy wariant ubezpieczenia na życie dotyczy śmierci ubezpieczonego. Dostępne są jednak pakiety uwzględniające większą liczbę zdarzeń i poza zgonem ubezpieczonego oraz narodzinami dziecka mogą zawierać takie zdarzenia jak pobyt w szpitalu, trwały uszczerbek na zdrowiu czy niezdolność do pracy. 

W poniższej tabeli zawarto wybrane oferty na polisę dla noworodka z ubezpieczenia rodzinnego. 

Reasekuracja noworodka z polisy na życie dla rodziny – wybrane oferty

oferta TU

PZU, P Plus

Signal Iduna, Ubezpieczenie na życie grupa otwarta SIGO, wariant My i nasze zdrowie

Warta, Warta dla Ciebie i Rodziny

Pru, Komfort Życia

przykładowy zakres

narodziny dziecka, śmierć ubezpieczonego, wsparcie finansowe w nieprzewidzianych sytuacjach, ochrona ubezpieczonego i rodziny, assistance medyczny

cena

od 40 zł

od 39 zł

od 69 zł

od 40 zł

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 07.02.2023.

Ochrona noworodka z polisy zdrowotnej dla dziecka   

Prywatna polisa zdrowotna w wielu przypadkach daje o wiele więcej możliwości niż podstawowe ubezpieczenie w NFZ. W ramach tego rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego można umówić prywatną wizytę lekarską, a także skorzystać z dodatkowych badań czy usług specjalistów bez konieczności długiego oczekiwania. Polisa zdrowotna dla noworodka przyda się dziecku, którego rodzice zmagają się z różnego rodzaju chorobami, bądź gdy ono samo – od momentu poczęcia – boryka się z problemami zdrowotnymi, a w trakcie ciąży występują komplikacje. 

W tabeli zebrano przykładowe oferty ubezpieczenia noworodka z polisy zdrowotnej. 

Ubezpieczenie noworodka z polisy zdrowotnej – wybrane oferty

oferta TU

TU Zdrowie, Polisa indywidualna Basic

TU Zdrowie, Polisa Prestige

UNIQA, Życie i zdrowie

Compensa, Compensa Zdrowie

przykładowy zakres

13 lekarzy specjalistów, 120 rodzajów badań laboratoryjnych, 65 rodzajów badań obrazowych

36 lekarzy specjalistów, 233 rodzajów badań laboratoryjnych,

222 rodzaje badań obrazowych

dostęp do badań testowych i diagnostycznych, konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji,

szczepienia

prywatna opieka medyczna w ramach sieci placówek LUX MED,

nielimitowany dostęp do lekarza rodzinnego, internisty i pediatry

konsultacje specjalistyczne dziecięce (do 18 r.ż.), np. u chirurga dziecięcego, laryngologa czy ginekologa dziecięcego

cena

od 60 zł

od 132 zł

od 68 zł

od 99 zł

Tabela 3. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 07.02.2023.

Ochrona noworodka z polisy posagowej 

Polisa posagowa to sposób na ochronę i forma oszczędzania na przyszłość dziecka. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia losowego dziecko może liczyć na wsparcie finansowe, natomiast w momencie uzyskania pełnoletności zyskuje pieniądze, które mają mu ułatwić start w życiu. Gromadzone przez lata środki finansowe można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup lub dofinansowanie mieszkania, studia albo staż. 

Warto dodać, że ubezpieczenie posagowe mogą wykupić nie tylko rodzice, lecz także dziadkowie lub chrzestni, którzy już od okresu niemowlęcego chcą zadbać o przyszłość dziecka. 

Przykładowo, ubezpieczenie Warta Posag pozwala na wybór, kiedy dziecko otrzyma zgromadzone środki. Oprócz tego przewiduje ono wsparcie finansowe, gdyby ubezpieczający zmarł lub był niezdolny do pracy. Możliwa jest też wypłata za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu z powodu wypadku lub choroby, zachorowania na jedną z 18 chorób objętych umową lub wypadek, w wyniku którego dziecko dozna uszkodzenia ciała. Podobne warunki oferuje PZU. W obu przypadkach wysokość składki określana jest indywidualnie. Jej suma zależy od wielu czynników, m.in. od wieku osoby ubezpieczonej, czasu trwania umowy oraz wybranego zakresu ubezpieczenia. 

Czy za urodzenie noworodka przysługuje świadczenie z polisy? 

Urodzenie dziecka upoważnia do uzyskania różnego rodzaju świadczeń. Przykładowo, ubezpieczenie na życie obejmujące urodzenie dziecka zapewnia jednorazową wypłatę określonej sumy, m.in. PZU wypłaca świadczenie z polisy za urodzenie noworodka w ramach polisy grupowej (P Plus, Ochrona Plus i Ochrona Max). Urodzenie dziecka żywego gwarantuje 100% sumy ubezpieczenia, a martwego – 200%. Należy podkreślić, że obu przypadkach obowiązuje karencja (odpowiednio 9 i 6 miesięcy). 

Ubezpieczenie noworodka warto wykupić już na etapie planowania ciąży. Przyda się podczas wykonywania zarówno podstawowych, jak i rozszerzonych badań oraz opieki w czasie porodu. Zdecydowanie zapewnia większy komfort niż usługi oferowane w ramach NFZ. Firmy ubezpieczeniowe stosują okresy karencji, które mogą trwać od 6 do nawet 12 miesięcy. Z tego powodu polisę na urodzenie dziecka najlepiej wykupić na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. 

Ubezpieczenie noworodka warto wykupić już na etapie planowania ciąży. Przyda się podczas wykonywania zarówno podstawowych, jak i rozszerzonych badań oraz opieki w czasie porodu. Zdecydowanie zapewnia większy komfort niż usługi oferowane w ramach NFZ. Firmy ubezpieczeniowe stosują okresy karencji, które mogą trwać od 6 do nawet 12 miesięcy. Z tego powodu polisę na urodzenie dziecka najlepiej wykupić na kilka miesięcy przed planowaną ciążą.

Ewelina RatajczakEwelina Ratajczak

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie dla małego dziecka?

Ubezpieczenie noworodka zapewnia nieocenione wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach, takich jak nieszczęśliwy wypadek czy też urodzenie dziecka z wadą wrodzoną. Pary, które myślą o powiększeniu rodziny, mogą wybierać pomiędzy różnorodnymi produktami ubezpieczeniowymi i dostosować je do własnych potrzeb. 

Rodzice opłacający składki mają prawo liczyć na pomoc w organizacji leczenia szpitalnego dziecka. Dostępne są również polisy, które pozwalają zabezpieczyć przyszłość pociechy. Duży atut ubezpieczenia dla małego dziecka to jego cena – jak na tyle korzyści jest ona dość niska.

Ile kosztuje ubezpieczenie noworodka? 

Podobnie jak w przypadku każdego ubezpieczenia, koszt polisy dla noworodka jest zależny od wielu czynników. Ubezpieczenie noworodka może kosztować kilkadziesiąt złotych rocznie, jak i kilkaset złotych miesięcznie. W przypadku polisy NNW ubezpieczenie może kosztować rocznie około 39 zł, z kolei koszt polisy zdrowotnej to opłata miesięczna wynosząca minimum 60 zł. Ubezpieczenie posagowe może kosztować od około 100-150 zł miesięcznie.

Przed zakupem warto porównać oferty dostępne na rynku i zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, a szczególnie z zapisami dotyczącymi wyłączeń odpowiedzialności, czyli zdarzeń, za które ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia. Na koszt polisy dla noworodka wpływ będzie miał zakres ochrony – im większy, tym wyższa składka. Analizując przedstawione oferty, można zauważyć, że koszt ubezpieczenia noworodka zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. 

Na co uważać podczas zakupu ubezpieczenia noworodka?

Przed zakupem ubezpieczenia noworodka należy zwrócić uwagę na dokument OWU i zawarte tam informacje na temat wyłączeń odpowiedzialności oraz karencji. Lista wyłączeń odpowiedzialności to wykaz sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania.

Z kolei karencja to okres, kiedy, mimo podpisania umowy, nie zostanie jeszcze wypłacone świadczenie. W przypadku polisy z tytułu urodzenia dziecka karencja wynosi 9-12 miesięcy – ubezpieczenia nie zadziała, gdy kobieta już jest w ciąży.  Wyjątek stanowią niektóre polisy grupowe – gdy w firmie zostaje zatrudniona nowa pracownica, może ona od razu przystąpić do ochrony, bez zachowania okresu karencji.

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie dla noworodka? 

Na rynku znaleźć można rodzajów ubezpieczeń dla noworodków. Bez względu na to, z jakiego typu polisy chce się skorzystać, dobrze jest wcześniej zastanowić się nad tym, jaki zakres ochrony, warunki oraz kwota będą odpowiednie. To ważne nie tylko z tego względu na to, że ubezpieczenie powinno być dopasowane do potrzeb rodziny, lecz także z powodu możliwości finansowych. 

Aby znaleźć dobre ubezpieczenie dla noworodka, warto skorzystać z pomocy porównywarki, która w prosty i szybki sposób pomoże dotrzeć do najbardziej dopasowanych ofert. Wystarczy uzupełnić krótki formularz i poczekać chwilę na informację zwrotną. Wybrane oferty można omówić z konsultantem, który za doradztwo nie pobierze żadnych opłat. 

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie noworodka można wykupić już pierwszych dni jego życia, dostępne są także polisy dla par, które planują ciążę

2. Ubezpieczenie noworodka może mieć postać polisy NNW, ubezpieczenia na życie dla rodziny, polisy zdrowotnej lub posagowej

3. Ceny polisy dla noworodka zaczynają się już od 20 złotych miesięcznie, ostateczny koszt zależy od wybranego wariantu i SU

4. Przed zakupem polisy dla dziecka zawsze warto porównać kilka ofert, a także sprawdzić OWU – dzięki temu uda się wybrać najlepszy produkt

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie noworodka

  1. Jak wygląda procedura zawarcia umowy ubezpieczenia noworodka?

    Zawarcie umowy ubezpieczeniowej następuje na podstawie wniosku i pod warunkiem wpłaty pierwszej składki. Wniosek można złożyć bezpośrednio u przedstawiciela wybranego TU lub zdalnie – online, bądź też telefonicznie (w zależności od produktu ubezpieczeniowego).

  2. Czy ubezpieczenie noworodka zapewnia wsparcie, gdy dziecko urodzi się chore?

    Tak, w ramach niektórych ubezpieczeń można liczyć na wsparcie w trudnych sytuacjach, takich jak urodzenie wcześniaka czy też dziecka z wadą wrodzoną lub narodziny martwego dziecka.

  3. Czy ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka przysługuje w ciąży mnogiej?

    Tak, ciąża mnoga klasyfikuje do skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej. Co więcej, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe honorują urodzenie więcej niż jednego dziecka większym odszkodowaniem, np. w wysokości 150% SU.

  4. Czy, aby kupić ubezpieczenie noworodka, konieczne są badania lekarskie?

    W większości ubezpieczyciel nie wymaga wykonania badań lekarskich, wystarczy wypełnienie ankiety, w której określa on stan swojego zdrowia. Dopiero w przypadku wysokich sum ubezpieczenia lub gdy TU ma wątpliwości co do stanu zdrowia opisanego w ankiecie, ubezpieczony może zostać skierowany na badania.

  5. Kiedy można nabyć ubezpieczenie dla noworodka?

    Ubezpieczenie dla noworodka należy nabyć najpóźniej w ciągu 7 dni od daty jego narodzin. Można to również zrobić na etapie planowania ciąży, np. wybierając odpowiedni pakiet zdrowotny dla kobiety w ciąży lub polisę na życie. W przypadku zgłoszenia do ZUS-u rodzic lub opiekun prawny musi wypełnić formularz ZCNA – „Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego” i opłacić składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Bezrobotni rodzice, zgłoszeni w urzędzie pracy, mogą ubezpieczyć dziecko przez tę właśnie instytucję. Innym rozwiązaniem jest nabycie prywatnego ubezpieczenia dla noworodka u wybranego ubezpieczyciela – już na następny dzień po opłaceniu składki dziecko może skorzystać z polisy. 

  6. Jaki rodzaj ubezpieczenia wybrać dla noworodka?

    Aby wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla noworodka, należy ustalić najważniejsze dla siebie kryteria i sprawdzić, jakie oferty spełniają indywidualne wymagania. Wśród rodzajów polis znajdują się NNW, ubezpieczenie na życie dla rodziny oraz polisa posagowa i zdrowotna. Przed wyborem polisy ważne jest, aby zapoznać się z działem dotyczącym wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności, ponieważ wskazuje on, w jakich okolicznościach ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania.