Kupując ubezpieczenie na życie zabezpieczamy przyszłość swoją i swoich bliskich. W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń polisa często stanowi jedyne wsparcie finansowe dla całej rodziny. Jak zatem kupować, żeby nie żałować?

rodzina na spacerze
Porównaj ceny
CUR_URL:https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-na-zycie-jak-je-wybrac

Polisy ubezpieczeniowe na życie i zdrowie dostępne są dla każdego, niezależnie od wieku, pochodzenia i stanu majątkowego. Z tego też powodu istnieje ogromna rozbieżność pod względem cen i zakresu ochrony polisy. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie za rozsądne pieniądze.

Wybieraj tylko to, czego potrzebujesz

Istnieje wiele rodzajów polis na życie. Do wyboru mamy nie tylko ubezpieczenia ochronne (np. na wypadek śmierci, choroby czy trwałego inwalidztwa),ale również inwestycyjne. Te drugie pomagają nam pomnożyć majątek, ale wymagają przy tym długoletniego gromadzenia kapitału.

Różnorodność ubezpieczeń życiowych uwzględnia również potrzeby różnych grup wiekowych. Młode osoby prawdopodobnie zainteresują się polisą ochronno-inwestycyjną, a rodzice ubezpieczeniem dla dziecka. Właściciele nieruchomości kupią polisę ze względu na zaciągnięty w banku wysoki kredyt, a seniorzy wybiorą podstawowe ubezpieczenie, gwarantujące wsparcie na wypadek śmierci lub poważnej choroby. Zanim więc kupisz ubezpieczenie na życie, zastanów się, na jakiej ochronie najbardziej ci zależy. Następnie porównaj oferty różnych towarzystw i wybierz najkorzystniejszą z nich.

Cena ubezpieczenia na życie, a zakres ochrony

Cena idzie w parze z jakością? Może, ale nie musi. Na przykład osoby starsze, ze zrozumiałych powodów, mogą za taką samą ofertę zapłacić nieco więcej, niż osoby bardzo młode. Seniorzy obarczeni są bowiem większym ryzykiem ubezpieczeniowym ze względu na większe prawdopodobieństwo choroby lub zgonu. Zakłada się również, że w ich przypadku ochrona ubezpieczeniowa będzie obejmować krótszy czas.

Aby dowiedzieć się, jaka jest wartość oferty wybranego towarzystwa, trzeba przede wszystkim sprawdzić listę gwarantowanych świadczeń i sumę ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, którą wypłaci nam ubezpieczyciel w przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ochroną. Ale nie musi ona zostać wypłacona w całości. Ubezpieczyciel może wyznaczyć inną sumę na poszczególne zdarzenia. Np. wyższa kwota może być zapewniona po naturalnej śmierci osoby ubezpieczonej lub tylko po śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego. Umowny procent sumy ubezpieczenia otrzymamy w przypadku choroby i leczenia szpitalnego, a jeszcze inny z tytułu narodzin dziecka, czy śmierci kogoś z najbliższej rodziny.

Lista zdarzeń, które uprawniają do świadczenia z tytułu ubezpieczenia na życie oraz limitów kwotowych dodawana jest do ogólnych warunków ubezpieczenia. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed podpisaniem umowy. Tym bardziej, że większość ubezpieczycieli pozwala na jej modyfikację. W ten sposób, można zwiększyć lub zmniejszyć zakres ochrony i równocześnie zmodyfikować wysokość składki.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Miesięczna indywidualna składka ubezpieczeniowa zależy od kilku podstawowych czynników:

1. Wieku osoby chcącej się ubezpieczyć;

2. Jej stanu zdrowia (przy wysokich sumach ubezpieczenia lub ochronie od niektórych chorób, np. raka, może być wymagane zaświadczenie lekarskie);

3. Wykonywanego zawodu;

4. Wysokości sumy ubezpieczeniowej;

5. Zakresu ochrony.

Zdarza się również, że firmy ubezpieczeniowe pytają o aktywność fizyczną klienta i jego hobby. W ten sposób oceniają ryzyko ubezpieczenia danej osoby.

Podsumowując

Polisę na życie za rozsądną cenę kupisz, ustalając:

  • Formę ochrony zgodną z twoimi potrzebami (np. tylko na życie, na wypadek choroby, utraty pracy, trwałego inwalidztwa, dla całej rodziny, inwestycyjną);
  • Sumę ubezpieczenia i zakres ochrony (w tym również wykluczenia);
  • Czas trwania ubezpieczenia (szczególnie ważny w przypadku polis inwestycyjnych).